Od 1. 1. 2024 se mírně zvyšují redukční hranice pro výpočet mateřské (peněžité pomoci v mateřství). Tím se zvyšuje i maximální možná mateřská na 53 910 Kč v roce 2024. Základní podmínky pro nárok na mateřskou, jsou v roce 2024 stejné, jako v předchozích letech.
Plánujete těhotenství, nebo jste již těhotná? A mělo by se vám narodit dítě v roce 2024? Pak se podívejte, jak na tom budete po finanční stránce, během mateřské dovolené, v roce 2024. Připravili jsme pro vás aktuální verzi kalkulačky pro výpočet výše „mateřské“ (tedy peněžité pomoci v mateřství, PPM).
Pro výpočet mateřské (peněžité pomoci v mateřství), je rozhodující hrubá mzda v posledním zaměstnání. U OSVČ se výpočet mateřské provádí trochu jinak – viz kalkulačka mateřská pro OSVČ v roce 2024.
Od 1. 1. 2024 se při výpočtu výše „mateřské“ (peněžitá pomoc v mateřství, PPM) používají „nové“ redukční hranice. Tak, jako každý rok, i na začátku roku 2024 se tyto redukční hranice o něco málo zvyšují:
Základní pravidla a podmínky pro nárok na PPM se v roce 2024 zatím nijak neliší od těch v předchozích letech. I nadále platí, že na tuto dávku má nárok žena (nebo případně muž), pokud v době zahájení PPM má alespoň 270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění v předchozích dvou letech. Mezi další podmínky patří:
Mateřská dovolená a s ní související výplata PPM (peněžitá pomoc v mateřství) je v této délce:
Paní Nováková je zaměstnaná u svého zaměstnavatele již několik roků. Její průměrná hrubá měsíční mzda je 45000 Kč. Nyní je těhotná a očekává narození jednoho dítěte. Jaká bude výše PPM u této ženy?
Pokud je žena před zahájením mateřské v pracovní neschopnosti (třeba z důvodu rizikového těhotenství nebo i z jiného důvodu), pak to na její nárok na PPM nemá vliv. Pokud i tak splňuje základní podmínky (viz výše), tak má na mateřskou nárok.
Je poměrně typická situace, kdy žena otěhotní a z důvodu nějakého rizikového faktoru, je několik týdnů nebo i měsíců před porodem, v pracovní neschopnosti. Pak, v době 6 – 8 týdnů před porodem, zahájí mateřskou dovolenou a s ní související PPM a nakonec je na rodičovské dovolené.
Doba, kdy je žena v pracovní neschopnosti, přičemž její pracovní poměr i nadále trvá, se zahrnuje do zmíněné lhůty 270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění. Naopak nemocenské dávky, které žena dostává v pracovní neschopnosti, nemají na výslednou výši PPM žádný vliv. Ta se počítá jen z příjmů před začátkem pracovní neschopnosti
Nárok na mateřskou u studentky nebo po ukončení (či přerušení) studia, vzniká jen v některých specifických případech.
To je dáno tím, že studenti nejsou účastníky nemocenského pojištění (za ně platí stát jen zdravotní pojištění).
Aby žena měla nárok na mateřskou, pokud otěhotní v průběhu studia, nebo po jeho skočení, musí již během studia (nebo po jeho skončení) pracovat. Také, pokud je studium úspěšně ukončeno, pak může být poměrná část doby studia započítána do oněch 270 kalendářních dní.
Těhotná studentka, která nepracuje a ani nikdy nepracovala (v zaměstnání, kde by za ni zaměstnavatel hradil nemocenské pojištění), nárok na PPM mít nebude
Podívejte se na další užitečné informace:
Nezaměstnaná žena může mít na „mateřskou“ (tedy PPM), nárok pouze v případě, že by její zahájení spadalo ještě do ochranné lhůty, která je až 180 dní od skončení posledního zaměstnání (poslední pojištěné činnosti). V opačném případně na PPM mít nárok nebude a bude jí vznikat nárok až na rodičovský příspěvek k datu narození dítě.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.