Mimořádný příspěvek na dítě 5000 Kč pro rodiny – nejpozději do 1. 7. 2023

<span>Vláda navrhuje mimořádný jednorázový příspěvek 5 000 Kč dítě. Rodiny by mohli příspěvek dostat už během srpna 2022. Měla by se zvýšit i rodičovská. Rodičovský příspěvek by se měl zvýšit na 13 000 Kč měsíčně (nyní je 10 000 Kč). Změny ale zatím nejsou schváleny.</span> Vláda navrhuje mimořádný jednorázový příspěvek 5 000 Kč dítě. Rodiny by mohli příspěvek dostat už během srpna 2022. Měla by se zvýšit i rodičovská. Rodičovský příspěvek by se měl zvýšit na 13 000 Kč měsíčně (nyní je 10 000 Kč). Změny ale zatím nejsou schváleny.

Meziroční inflace, se v březnu dostala již na 12,7% (oproti únoru 2022 je to zvýšení inflace o 1,7%, tj. z každé tisícovky, zmizelo za měsíc necelých 20 Kč). Zdražuje v podstatě úplně všechno, a situace není zcela jednoduchá (nejenom pro nízkopříjmové domácnosti, ale poměrně silně dopadá i na střední třídu).

Vláda se s negativními dopady snaží bojovat. Některé kroky nařizuje přímo zákon – například mimořádné zvýšení důchodů od června 2022. Mezi další patřilo i mimořádné zvýšení příspěvku na bydlení (schváleno na konci ledna 2022), nebo zvýšení životního minima (platí od 1. dubna 2022).

Termín pro žádost o mimořádný příspěvek končí v polovině roku 2023

Mimořádný příspěvek 5000 Kč, byl většině dětí (u kterých jsou splněny podmínky pro nárok), vyplacen již během minulého roku.

U dětí, které se narodily do konce roku 2022 (nejpozději do 31. 12. 2022), nebo i ty rodiny, které žádost nepodali vloni, je poslední možnost pro podání žádosti na začátku července 2023.

Žádost o mimořádný příspěvek 5 000 Kč na dítě, musí být podána nejpozději do 1. 7. 2023.

Online žádost je možné stále najít zde.

Na konci dubna 2022, se vláda shodla, že je pomoc nutné zaměřit i na rodiny s dětmi. A to především na samoživitele a samoživitelky, nebo případně i na rodiny s dětmi, které mají nižší příjmy.

Mimořádný příspěvek na dítě, byl schválen!

Aktualizace – 15. 6. 2022

V úterý 14. 6. 2022, byl v Parlamentu schválen mimořádný příspěvek 5000 Kč na dítě. t o tom bude hlasovat Senát a následně podpis prezidenta, neočekávají se už ale žádné komplikace.

Peníze se budou vyplácet už během léta – do konce srpna 2022. Některé děti dostanou peníze automaticky na účet nebo složenkou na poštu. Zbytek bude muset vyplnit online žádost (zatím není k dispozici).

Nárok mají děti do 18 roků, v rodinách s příjmem do 1 miliónu korun. Podmínky se oproti původním návrhům mírně změnily – viz aktuální informace, kdo má nárok na příspěvek jsou zde.

Mimořádný jednorázový příspěvek na dítě – 5000 Kč

Na zasedání vlády, které se konalo 27. dubna 2022, došlo ke shodě, že by rodinám s dětmi, měl být poskytnut alespoň jednorázový příspěvek ve výši 5000 Kč na jedno dítě. Týkat by to to mělo všech dětí, do 18 roků (které se narodí do doby, kdy bude vyplácen tento příspěvek, nebo které maximálně 18 narozeniny v den výplaty dávky).

Tento mimořádný příspěvek, by měl být určen všem rodinám (či samoživitelkám/samoživitelům), jejichž roční příjmy nepřekračují 1 milión korun:

 • Mimořádný jednorázový příspěvek na dítě = 5000 Kč na jedno dítě
 • Pro rodiny s příjmem do 1 milión korun za rok (bude se jednat o všechny příjmy včetně alimentů či jiných sociálních dávek)
 • Příspěvek bude vyplácen v 2 pololetí 2022 (zřejmě od srpna nebo září 2022)

Aby vláda mohla začít vyplácet tento mimořádný příspěvek na dítě, bude potřeba schválit příslušný zákon.

V tuto chvíli je pouze shoda na vládní úrovni, že by tento příspěvek měl být rodinám poskytnut. Dalšími kroky je příprava příslušného zákona, a následně jeho projednání a schválení v Parlamentu a Senátu.

Legislativní proces pro schválení podobné změny, je zpravidla záležitostí minimálně na 3 měsíce.

Termín, o kterém mluví vláda, je tedy poměrně reálný. Dříve, než v druhém pololetí 2022 (tj. srpen nebo září 2022), se to nemůže stihnout.

Kdo bude mít nárok na mimořádný příspěvek 5000 Kč na dítě?

Zatím není ani připraven finální návrh zákona, který je potřebný pro tuto změnu. Takže je možné jen spekulovat o tom, jaké vlastně budou přesné podmínky.

Je poměrně pravděpodobné, že se bude jednat o nějakou mimořádnou jednorázovou sociální dávku, kterou bude mít na starosti Úřad práce.

Na Úřadu práce, pak zřejmě bude nutné podat nějakou žádost, kde se bude dokládat výše příjmu za předchozí rok (může to být například za předchozí rok 2021, nebo za předchozích 12 měsíců). Podle informací vlády, by ale vše mělo jít vyřídit online (asi podobně, jako se nyní čistě online vyřizuje příspěvek na ubytování Ukrajinců)

Na příspěvek by měli mít nárok všechny děti do 18 roků (resp. těch kdo budou mít 18 narozeniny nejpozději v určité datum). Podle odhadů ministerstva by se mělo jednat o cca 2,2 miliónu dětí (resp. 1 milión rodin).

Mimořádný příspěvek 5000 Kč na dítě jako nástroj na zmírnění inflace?

Je sice hezké, že si vláda po nízkopříjmových občanech (zvýšení životního minima) a po důchodcích (důchody se v roce 2022 zvyšují minimálně 2x, možná dokonce i 3x), vzpomněla i na rodiny s dětmi.

Jednorázový příspěvek, ale nevypadá jako úplně ideální nástroj, na zmírnění inflace. Pět tisíc korun, padne například na nákup školních pomůcek a dalšího vybavení, které rodiny obvykle pořizují na konci prázdnin.

Pokud bylo cílem vlády zmírnění inflace (která v roce 2022 asi hned tak neklesne), bývalo by možná lepší, zvolit nějakou jinou formu.

Pro zaměstnance se například mohla zvýšit daňová sleva na dítě (a tím případně i daňový bonus, který dostávají ti s nižší výplatou).

Nebo se mohly zvýšit přímo přídavky na dítě (u nich je také nárok, jen do určité výše příjmu – 3,4 násobek životního minima). Podobné změny, by znamenaly nějaké zlepšení v každém z následujících měsíců.

Jednorázový příspěvek 5000 Kč, bude pro rodiny s dětmi, které mají nyní „hluboko do kapsy“ určitě dobrý, ale podstatu problému, kterém je velmi vysoká inflace to dlouhodobě nijak nevyřeší.

Zvýšení rodičovského příspěvku na 13 000 Kč

Druhou změnou, na které se vláda 27. 4. 2022 shodla, je zvýšení rodičovského příspěvku. Rodičovský příspěvek, je sociální dávka, na kterou je nárok u nejmladšího dítěte v rodině.

Aktuálně je výše rodičovského příspěvku 300 000 Kč na jedno dítě nebo 450 000 Kč na dvojčata (či vícerčata).

Z této celkové sumy 300 nebo 450 tisíc korun, je pak možné čerpat pravidelné měsíční částky (maximálně do 4 roků dítěte, nebo do doby, než je vyplacen celý rodičovský příspěvek).

Maximální výše měsíční částky, je pro konkrétního příjemce omezena. Může to být buď částka, odpovídající mateřské (peněžité pomoci v mateřství), která je vyplácena prvních 28 (nebo 37) týdnů.

Nebo je limitem maximálně 10 000 Kč měsíčně (u těch kdo neměli nárok na mateřskou, nebo ji měli velmi nízkou).

Zvýšení rodičovské v roce 2022

Vláda navrhuje zvýšení těchto maximálních částek:

 • Rodičovská na jedno dítě = do 13 000 Kč měsíčně (nyní je do 10 000 Kč)
 • Rodičovská na dvojčata = do 19 500 Kč měsíčně (nyní je do 15 000 Kč)

Zatím ale není jisté, jestli to bude znamenat jen změnu limitů, pro měsíční částku, nebo jestli případně dojde ke zvýšení celkové sumy.

Vláda původně mluvila o tom, že by se celková výše rodičovského příspěvku mohla zvýšit o cca 15% (tj. ze současných 300 000 Kč na cca 350 000 Kč). Nyní se už o tomto zvýšení nemluví – je ale pravda, že vzhledem ke složité situaci, se to může za pár týdnů zase změnit.

Podobně, jako u mimořádného příspěvku na dítě, i zde je potřeba nejprve připravit návrh konkrétní změny zákona, a tuto změnu následně nechat schválit v Parlamentu a Senátu.

Jaké tedy budou přesné parametry pro zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2022, tedy bude známo až během následujících týdnů.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Nebankovní půjčka ihned na účet. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčím vlastní peníze na směnku. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Mimořádný příspěvek na dítě 5000 Kč pro rodiny – nejpozději do 1. 7. 2023

Diskuse: 3
 • Custom avatar Natálie Balajková

  Dobrý den,můžu tedy žádat o jednorázový příspěvěk na ÚP? Nemohou mě odmítnout? Dostanu nějaký formulář?Děkuji za odpověd

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Mimořádný příspěvek je zatím pouze ve fázi vládního návrhu (vláda se na něm shodla na konci dubna). Nyní musí vláda připravit návrh zákona, který pak musí být schválen v Parlamentu a Senátu. Až tohle proběhne, tak teprve poté bude možné žádat o příspěvek. Tedy nejdříve zřejmě někdy během letních prázdnin (vláda mluví o srpnu 2022).

 • Custom avatar morfy82@seznam.cz

  a spon tem dětem a důchodcům by měli pomoct

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • slart: TVL, 10 let toto neplatím :-) Proč mám něco platit, když nemám doktora atd. :))...
 • Pepíno: Dobrý den, chci se zeptat , jestli se schválí insolvence na 3 roky pro všechny, t...
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
 • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...