Příspěvek 5000 Kč na dítě byl schválen – peníze dostanete už v srpnu 2022

Příspěvek 5000 Kč na dítě byl schválen – peníze dostanete už v srpnu 2022

14. června 2022, byl v Parlamentu schválen mimořádný příspěvek 5000 Kč na dítě. Peníze se budou vyplácet už od srpna 2022. Nárok mají děti do 18 roků a ty které se narodí do konce roku 2022. Podmínkou je příjem v rodině do 1 miliónu korun hrubého (příjem za rok 2021).

V úterý 14. června 2022, byl v Parlamentu schválen ve zrychleném procesu nový zákon, díky kterému bude možné už od srpna vyplácet mimořádný příspěvek 5000 Kč na dítě.

Na příspěvek budou mít nárok všechny děti do 18 roků (ty, které mají 18 narozeniny 1. srpna 2022, nebo dříve, už ale 5000 Kč nedostanou). Nárok bude i u dětí, které se narodí až do konce roku 2022.

Příspěvek bude vyplacen automaticky těm dětem (rodinám), které již nyní dostávají přídavky na dítě (pokud mají nárok na výplatu příspěvku v srpnu). Děti (rodiny), které příspěvky neberou, si budou muset podat žádost – vyřídit to ale půjde i jen online, nebude s tím žádné velké papírování.

Podmínkou je příjem v rodině do 1 miliónu korun hrubého (budou se dokládat příjmy za rok 2021). O příspěvek půjde požádat po dobu 12 měsíců (tj. nejpozději do cca poloviny roku 2023.

Kdo bude mít nárok na mimořádných 5000 Kč na dítě?

Jednou z hlavních podmínek, je věk dítěte. Nárok bude u dětí do 18 roků:

 • Rozhodující je datum 1. srpen 2022
 • Pokud v tento den dítě ještě nemá 18 roků, nárok bude
 • Pokud má 1. srpna2022 svoje 18 narozeniny, nebo už je mělo, pak nárok nebude
 • Děti, které se narodí po tomto datu (do 31. 12. 2022), mohou mít také nárok na příspěvek

Další hlavní podmínkou, je příjem v rodině. Jsou zde dvě možnosti – některé děti dostanou příspěvek automaticky, i bez vyplňování žádosti, v jiných rodinách bude nutné dokládat příjmy a vyplňovat žádost.

Dítě má nárok na přídavky na dítě (pravidelně vyplácená sociální dávka),

 • v rodině je průměrný měsíční příjem do 3,4 násobku životního minima
 • příspěvek 5000 Kč bude vyplacen automaticky během měsíce srpna 2022
 • peníze přijdou na účet v bance, nebo složenkou na poštu – stejně jako chodí běžné přídavky na dítě

Dítě nyní nedostává běžné příspěvky na dítě, ale v rodině je příjem maximálně do 1 miliónu korun

 • bude nutné vyplnit online žádost (žádost zatím není k dispozici, bude až o prázdninách)
 • bude se dokládat příjem za rok 2021
 • celkový příjem v rodině (viz dále) musí být do 1 miliónu korun hrubého

Jaké příjmy se budou dokládat u mimořádného příspěvku 5000 Kč na dítě?

Oproti původnímu návrhu, došlo u posuzování příjmů ke zpřísnění. Původně se mluvilo o tom, že se budou posuzovat pouze příjmy ze zaměstnání nebo z podnikání. Podle aktuálně schváleného zákona, to ale budou i další příjmy.

Co se počítá do příjmu 1 milión korun za rok 2021:

Co se nepočítá do příjmů:

 • Příjmy z kapitálového majetku (například příjem z prodeje cenných papírů)
 • Počítají se jen příjmy za rok 2021, příjmy v roce 2022, nebo i v předchozích letech nehrají roli
 • Nehodnotí se celková majetková situace v rodině (úspory, apod. nehrají roli)

Příjmy se v žádosti o příspěvek ale nemusí dokládat nějakými potvrzeními nebo výpisy z banky, apod.

Bude stačit jen čestné prohlášení. Úřad práce, si pak uvedenou výši příjmů sám ověří. Pokud by vznikly nějaké nejasnosti, pak může požadovat doložení nějakých dalších dokumentů

Počítají se příjmy rodičů nebo i dalších osob

 • Do celkového limitu 1 milión korun hrubého, se započítají příjmy rodičů, se kterými dítě žije
 • Budou se počítat i příjmy dalších osob, které nejsou přímo rodičem (manžel rodiče dítěte, registrovaný partner, vdovec nebo vdova po rodiči, pěstouni, druh nebo družka, pokud s dítětem žijí ve společné domácnosti alespoň 3 měsíce, atd.)
 • U střídavé péče, si může podat žádost jen jeden rodič

Jak požádat o příspěvek – kde najdu žádost o 5000 Kč?

Některé děti nemusí podávat žádost, a mimořádných 5000 Kč dostanou automaticky, během srpna 2022. Týká se to dětí, které již nyní dostávají příspěvek na dítě.

Ostatní děti (rodiny), budou muset vyplnit online žádost. Ta zatím není k dispozici. Na základě schválení zákona, nyní Úřad práce nechá připravit novou webovou aplikaci – online formulář.

Tato online žádost, bude k dispozici až během letních prázdnin – přesný termín teprve bude zveřejněn.

Na vyřízení žádosti, je v zákoně stanovena příslušná lhůta – Úřad práce, by vám měl příspěvek poslat na účet nebo složenkou na poštu, nejpozději do konce následujícího měsíce, po podání žádosti. Lhůta pro podání žádosti bude 12 měsíců (tedy až do poloviny roku 2023).

Příspěvek 5000 Kč i pro studenty do 26 roků?

Někteří poslanci prosazovali, aby se u mimořádného příspěvku 5000 Kč změnily podmínky tak, aby na něj měli nárok i všechny nezaopatřené děti do 26 roků. Tedy například i studenti na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole, až do 26 roků.

Tato změna podmínek ale nebyla schválena. Nárok tak budou mít jen děti do 18 roků.

Mimořádný příspěvek 5000 Kč a exekuce, insolvence nebo daně

Mimořádný přídavek 5000 Kč na dítě, nebude podléhat exekuci. Nebude se na něj vztahovat nařízení výkonu rozhodnutí, nebude moci být předmětem srážek.

Příspěvek 5000 Kč na dítě, se ani nebude danit. A nebude se počítat do celkových příjmů, které jsou rozhodující pro nárok na některé sociální dávky (přídavky na dítě, příspěvek na bydlení, dávky hmotné nouze, apod.).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Krátkodobý úvěr pro OSVČ a podnikatele. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Okamžitá půjčka ihned na účet do 10 minut – úrok 0%. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další odkazy

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.