Sociální dávka přídavky na dítě jsou určeny především pro rodiny (s dětmi), které mají nižší příjmy.
V této kalkulačce pro výpočet, zda máte nárok na přídavky na dítě, a o jakou částku by se mohlo jednat, si můžete velmi snadno sami spočítat, zda v roce 2016 dosáhnete na příspěvek na dítě.
V doprovodném textu pak najdete všechny podstatné informace, které se týkají této sociální dávky v roce 2016, toho kde vyřídit žádost o dětské přídavky, a co vše k tomu budete potřebovat.
V minulém roce se přídavky zvýšily o 200 Kč. V roce 2024 se ale zatím nic nemění, příspěvek na dítě je stejný:
Na přídavky nárok, do 3,4 násobku životního minima (průměrný příjem v rodině).
Viz aktuální Kalkulačka přídavky na dítě v roce 2024
Sociální dávka přídavky na dítě jsou určeny především pro rodiny (s dětmi), které mají nižší příjmy. Jako hranice pro nárok na přídavky na dítě je stanoveno, že příjem rodiny (resp. společně posuzovaných osob) v rozhodném období (vysvětlení najdete níže) nesmí přesáhnout hranici 2,4 násobek životního minima (kalkulačku pro výpočet životního minima najdete zde)
U dětských přídavků to funguje tak, že se o ně zpravidla žádá pouze jednou za rok a to nejčastěji na začátku nového školního roku. V takovém případě je pak nutné dokládat příjmy za předchozí kalendářní rok. Konkrétně tedy:
Může tedy velmi snadno nastat situace, že zatímco aktuálně vám značně poklesly příjmy a přídavky na dítě by se vám hodily, tak „díky“ vysokému příjmu v předchozích letech na ně nebudete mít nárok. Platí to ale i naopak. I kdybyste nyní měli vyšší příjem, ale v předchozích letech jen nízký, pak nárok na dávky mít budete.
Typickými žadateli o přídavky na dítě je buď rodina s dětmi, nebo rodič samoživitel s dítětem (dětmi). Následně uvádíme dva příklady, jak by to mohlo vypadat.
Rodina Novákova má dvě děti, jedno ve věku 5 roků a druhé ve věku 12 roků. V rozhodném období, byla paní Nováková nezaměstnaná bez nároku na podporu v nezaměstnanosti, a pan Novák měl průměrný měsíční příjem 13000 Kč čistého
Paní Dvořáková je samoživitelka, je momentálně na rodičovské dovolené s jedním dítětem ve věku 2,5 roku. V rozhodném období paní Dvořáková pobírala rodičovský příspěvek ve výši 7600 Kč, a dále měla nárok i na příspěvek na bydlení ve výši 6300 Kč.
Podívejte se na další užitečné informace:
Výše této sociální dávky se již několik roků nezměnila, stále tedy platí stejná výše a to v závislosti na věku dítěte:
Přídavky na dítě – podobně, jako i skoro všechny ostatní sociální dávky – se vyřizují na místním Úřadu práce (navázáno na trvalé bydliště žadatele).
K vyřízení přídavků je nutné vyplnit žádost (na příslušném formuláři), a dále je pak nutné doložit osobní doklady všech osob uvedených v žádosti (u dospělých nebo starších dětí je to občanský průkaz, u mladších dětí pak rodný list). Dále – pokud již děti navštěvují školu – se dokládá potvrzení o studiu (proto se o dávky zpravidla žádá až na začátku nového roku). A nakonec se také dokládají i příjmy všech osob uvedených v žádosti.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.