Kalkulačka: Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2024?

<span>Maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2024 = 24 608 Kč měsíčně. Maximální podpora při rekvalifikaci = 27 578 Kč měsíčně.</span> Maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2024 = 24 608 Kč měsíčně. Maximální podpora při rekvalifikaci = 27 578 Kč měsíčně.

Spočítejte si sami, na kolik peněz byste měli nárok, pokud byste v roce 2024 přišli o zaměstnání. V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik dostanete na podpoře od Úřadu práce. Dozvíte se také, jak dlouho můžete podporu dostávat. Najdete zde i informace, na jak vysokou podporu máte nárok jako OSVČ či žena po skončení mateřské nebo rodičovské. Nebo jak to mají s nárokem na podporu v nezaměstnanosti studenti po ukončení střední či vysoké školy.

Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2024

Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2024
Kdo dal výpověď?

* Pokud je podána výpověď bez vážného důvodu, nebo pokud je pracovní poměr ukončený dohodou (bez vážného důvodu), je podpora v nezaměstnanosti nižší (vážné důvody pro výpověď definuje zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, konkrétně pak § 5c - podrobněji níže.)
Při výpovědi ze strany zaměstnavatele nebo ze strany zaměstnance, při vážných důvodech, je podpora vyplácena v plné výši.
Při výpovědi z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, pak nárok na podporu nevzniká vůbec.

Kolik je vám roků?

Čistá mzda

Výpočet

Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti

Hlavní podmínkou, pro nárok na podporu v nezaměstnanosti je to, že v posledních dvou letech jste alespoň 12 měsíců „pracovali“. Nemusí to ovšem být jen práce v klasickém zaměstnání. Mezi oněch 12 měsíců se počítá i doba, kdy podnikáte a odvádíte sociální pojištění (resp. důchodové pojištění).

Počítá se sem i práce prováděná na dohodu (dohoda o pracovní činnosti, pokud je odváděno sociální pojištění). Započítává se i doba na mateřské nebo rodičovské dovolené (péče o dítě do 4 roků). Započítává se i třeba doba pobírání invalidního důchodu, nebo nemocenská po skončení zaměstnání. A i některé další případy.

Kdo má naopak „smůlu“, jsou třeba studenti. Pokud během studia současně nepracují (tak aby za ně zaměstnavatel platil důchodové pojištění, tj. nestačí jakákoliv „obyčejná“ brigáda), tak po skončení studia na střední nebo vysoké škole nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2024?

Výše podpory v nezaměstnanosti je určena takto:

 • První dva měsíce 65 % průměrné čisté mzdy (z posledního zaměstnání)
 • Druhé dva měsíce 50% z průměrné čisté mzdy (z posledního zaměstnání)
 • Zbytek doby (1 – 7 měsíců podle věku) je to 45% průměrné mzdy (z posledního zaměstnání)

Kolik je maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2024?

Výpočet výše podpory v nezaměstnanosti vychází z vaší poslední průměrné čisté mzdy (počítá se z posledního zaměstnání). Neplatí ale automaticky, že čím vyšší výplata, tím vyšší podpora. Existuje určitá maximální hranice, od které se už podpora dále nezvyšuje:

 • Maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2024 = 24 608 Kč měsíčně
 • Maximální podpora při rekvalifikaci = 27 578 Kč měsíčně

Jak dlouho budu mít podporu v nezaměstnanosti?

Doba, po jakou vás během nezaměstnanosti podporuje Úřad práce, je závislá na věku:

 • Do 50 roků dostáváte podporu 5 měsíců
 • Od 50 roků do 55 roků dostáváte podporu 8 měsíců
 • Nad 55 roků dostáváte podporu 11 měsíců

Kolik je podpora, při nároku na odstupné z posledního zaměstnání?

Pokud je vám v zaměstnání vyplaceno odstupné, tak to v roce 2024 už nemá žádný vliv na podporu v nezaměstnanosti. Od ledna 2024 se mění podmínky. Úřady práce přestávají vyplácet kompenzace za nevyplacené odstupné. O nárok na odstupné při výpovědi, už nemá vliv na výplatu podpory (do konce roku 2023, se výplata podpory odkládala o stejný počet měsíců, za klik byl nárok na odstupné)

Kolik je podpora pro OSVČ?

Pokud OSVČ ukončí nebo přeruší své podnikání (nebo živnost), pak může mít také nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pro OSVČ platí stejné podmínky, jako pro zaměstnance. I oni musí splnit nejméně 12 měsíců účasti na důchodovém pojištění v posledních dvou letech.

Při splnění těchto podmínek má OSVČ nárok na 65% z průměrného příjmu (resp. z vyměřovacího základu). Ten ale zpravidla bývá u OSVČ dosti nízký. Mnoho OSVČ si uplatňuje náklady paušálem ve výši 60%. Takže jejich vykázané příjmy jsou tímto dosti sníženy.

Kolik je podpora po skončení mateřské nebo rodičovské?

Nárok na podporu v nezaměstnanosti je i po skončení mateřské nebo rodičovské. Doba péče o dítě do 4 roků se započítává stejně jako doba v zaměstnání. Takže i když třeba některá maminka před mateřskou vůbec nepracovala, po jejím skončení může mít nárok na podporu.

O výši podpory rozhoduje to, zda žena po skončení rodičovské ukončí zaměstnání a jde na podporu (během rodičovské její zaměstnání trvalo). Nebo jestli je v době na rodičovské nezaměstnaná. Pokud je zaměstnání ukončeno po rodičovské, pak se podpora spočítá stejně jako u jakéhokoliv zaměstnance.

Pokud byla žena během rodičovské nezaměstnaná, pak sice splňuje podmínku minimální doby 12 měsíců (počítá se jí doba péče o dítě do 4 roků), ale současně nemůže doložit žádný příjem, ze kterého by se podpora dala spočítat. V takovém případě se podpora počítá z průměrné mzdy v ČR:

 • První dva měsíce 15% z průměrné mzdy v ČR – v roce 2024 je to 6 365 Kč
 • Druhé dva měsíce 12% z průměrné mzdy v ČR – v roce 2024 je to 5 092 Kč
 • Zbytek doby (1 – 7 měsíců) 11% z průměrné mzdy v ČR – v roce 2024 je to 4 667 Kč

Brigáda (přivýdělek) a podpora v nezaměstnanosti

Během doby, kdy jste vedeni v evidenci na Úřadu práce, je možné omezeně pracovat. Příjem nesmí přesáhnout jednu polovinu minimální mzdy. Minimální mzda je v roce 2024 ve výši 18 900 Kč. Maximální výše příjmu během evidence na Úřadu práce je 9 450 Kč. Vyšší příjem by vedl k vyřazení z Úřadu práce. Také je dovoleno pracovat pouze formou DPP – dohody o provedení práce (ale ne formou DPČ – dohody o pracovní činnosti)

V době, kdy pobíráte podporu v nezaměstnanosti, ale není možné mít žádný příjem. Resp. jakýkoliv příjem by vedl přerušení (odložení) výplaty podpory v nezaměstnanosti.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka na směnku ihned na ruku. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka v hotovosti do 30 minut. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Kalkulačka: Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2024?

Diskuse: 7
 • Custom avatar Martin K

  Dobrý den, kde bych si mohl ověřit správnost průměru výpočtu čisté mzdy pro výpočet podpory? Započítává se do tohoto průměru i bonusy atp., a jak? Děkuji.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Podpora se počítá z průměrné čisté mzdy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Aktuálně (v červenu 2020) by to tedy bylo za období leden – březen 2020. Podle zákoníku práce (§ 351 a násl. zákoníku práce) se průměrná mzda počítá na základě hrubé mzdy na kterou v tomto období máte nárok.

   • Custom avatar Martin K

    Ano, toto lze bez větších problémů zjistit. Co je již horší, když je roční bonus, roční daň, zkrátka by musela být kalkulačka trochu podrobnější. Roční daň se patrně do průměru nepočítá, roční prémie ano ale musí se jistě např. vydělit 12 měsíci, popř. pro přesnost by musely být spočítané i odpracované hodiny atp. Na přesné ověření pr.čistého výdělku patrně nikde kalkulátor není. I tak moc děkuji za Vaši odpověď.

 • Custom avatar Eliška

  Dobrý den, je možné, že člověku, který byl propuštěn z práce kvůli Covid 19, bude první dva měsíce vyplácena podpora ve výši 80 %? Žádné oficiální informoce o tom nejsou, ale sami zaměstnanci z úřadů práce takto informují personalisty ve firmách, které nyní z výše uvedeného důvodu propouštějí. Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Lydie

  Zdůvodu nemocné maminky Jsem musela dát vystup z práce jelikož byla upoutána na lužko a ja se oni musela stále starat až do doby umrti .Letos v březnu zemřela.Jsem sama děti nemám a v lednu mi bylo 60.let.Chci se zeptát na jakou částku podpory mám nárok. Předem děkuji.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Pokud vaše péče o nemocnou maminku spadala pod paragraf 41, odstavec 3 (zákon o zaměstnanosti), pak se doba péče považuje za náhradní dobu zaměstnání a na podporu v nezaměstnanosti byste měla mít nárok. V tomto případě se podpora počítá z průměrné mzdy v ČR (pro rok 2020 je to 33 429 Kč) a vy máte první dva měsíce nárok na 15% (5015 Kč), další dva měsíce na 12% (4011 Kč) a zbytek doby na 11% (3677 Kč)

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • slart: TVL, 10 let toto neplatím :-) Proč mám něco platit, když nemám doktora atd. :))...
 • Pepíno: Dobrý den, chci se zeptat , jestli se schválí insolvence na 3 roky pro všechny, t...
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
 • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...