Kalkulačka: Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2024?

Kalkulačka: Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2024?

Maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2024 = 24 608 Kč měsíčně. Maximální podpora při rekvalifikaci = 27 578 Kč měsíčně.

Spočítejte si sami, na kolik peněz byste měli nárok, pokud byste v roce 2024 přišli o zaměstnání. V této kalkulačce si můžete spočítat, kolik dostanete na podpoře od Úřadu práce. Dozvíte se také, jak dlouho můžete podporu dostávat. Najdete zde i informace, na jak vysokou podporu máte nárok jako OSVČ či žena po skončení mateřské nebo rodičovské. Nebo jak to mají s nárokem na podporu v nezaměstnanosti studenti po ukončení střední či vysoké školy.

Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2024

Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2024
Kdo dal výpověď?

* Pokud je podána výpověď bez vážného důvodu, nebo pokud je pracovní poměr ukončený dohodou (bez vážného důvodu), je podpora v nezaměstnanosti nižší (vážné důvody pro výpověď definuje zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, konkrétně pak § 5c - podrobněji níže.)
Při výpovědi ze strany zaměstnavatele nebo ze strany zaměstnance, při vážných důvodech, je podpora vyplácena v plné výši.
Při výpovědi z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, pak nárok na podporu nevzniká vůbec.

Kolik je vám roků?

Čistá mzda

Výpočet

Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti

Hlavní podmínkou, pro nárok na podporu v nezaměstnanosti je to, že v posledních dvou letech jste alespoň 12 měsíců „pracovali“. Nemusí to ovšem být jen práce v klasickém zaměstnání. Mezi oněch 12 měsíců se počítá i doba, kdy podnikáte a odvádíte sociální pojištění (resp. důchodové pojištění).

Počítá se sem i práce prováděná na dohodu (dohoda o pracovní činnosti, pokud je odváděno sociální pojištění). Započítává se i doba na mateřské nebo rodičovské dovolené (péče o dítě do 4 roků). Započítává se i třeba doba pobírání invalidního důchodu, nebo nemocenská po skončení zaměstnání. A i některé další případy.

Kdo má naopak „smůlu“, jsou třeba studenti. Pokud během studia současně nepracují (tak aby za ně zaměstnavatel platil důchodové pojištění, tj. nestačí jakákoliv „obyčejná“ brigáda), tak po skončení studia na střední nebo vysoké škole nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2024?

Výše podpory v nezaměstnanosti je určena takto:

  • První dva měsíce 65 % průměrné čisté mzdy (z posledního zaměstnání)
  • Druhé dva měsíce 50% z průměrné čisté mzdy (z posledního zaměstnání)
  • Zbytek doby (1 – 7 měsíců podle věku) je to 45% průměrné mzdy (z posledního zaměstnání)

Kolik je maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2024?

Výpočet výše podpory v nezaměstnanosti vychází z vaší poslední průměrné čisté mzdy (počítá se z posledního zaměstnání). Neplatí ale automaticky, že čím vyšší výplata, tím vyšší podpora. Existuje určitá maximální hranice, od které se už podpora dále nezvyšuje:

  • Maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2024 = 24 608 Kč měsíčně
  • Maximální podpora při rekvalifikaci = 27 578 Kč měsíčně

Jak dlouho budu mít podporu v nezaměstnanosti?

Doba, po jakou vás během nezaměstnanosti podporuje Úřad práce, je závislá na věku:

  • Do 50 roků dostáváte podporu 5 měsíců
  • Od 50 roků do 55 roků dostáváte podporu 8 měsíců
  • Nad 55 roků dostáváte podporu 11 měsíců

Kolik je podpora, při nároku na odstupné z posledního zaměstnání?

Pokud je vám v zaměstnání vyplaceno odstupné, tak to v roce 2024 už nemá žádný vliv na podporu v nezaměstnanosti. Od ledna 2024 se mění podmínky. Úřady práce přestávají vyplácet kompenzace za nevyplacené odstupné. O nárok na odstupné při výpovědi, už nemá vliv na výplatu podpory (do konce roku 2023, se výplata podpory odkládala o stejný počet měsíců, za klik byl nárok na odstupné)

Kolik je podpora pro OSVČ?

Pokud OSVČ ukončí nebo přeruší své podnikání (nebo živnost), pak může mít také nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pro OSVČ platí stejné podmínky, jako pro zaměstnance. I oni musí splnit nejméně 12 měsíců účasti na důchodovém pojištění v posledních dvou letech.

Při splnění těchto podmínek má OSVČ nárok na 65% z průměrného příjmu (resp. z vyměřovacího základu). Ten ale zpravidla bývá u OSVČ dosti nízký. Mnoho OSVČ si uplatňuje náklady paušálem ve výši 60%. Takže jejich vykázané příjmy jsou tímto dosti sníženy.

Kolik je podpora po skončení mateřské nebo rodičovské?

Nárok na podporu v nezaměstnanosti je i po skončení mateřské nebo rodičovské. Doba péče o dítě do 4 roků se započítává stejně jako doba v zaměstnání. Takže i když třeba některá maminka před mateřskou vůbec nepracovala, po jejím skončení může mít nárok na podporu.

O výši podpory rozhoduje to, zda žena po skončení rodičovské ukončí zaměstnání a jde na podporu (během rodičovské její zaměstnání trvalo). Nebo jestli je v době na rodičovské nezaměstnaná. Pokud je zaměstnání ukončeno po rodičovské, pak se podpora spočítá stejně jako u jakéhokoliv zaměstnance.

Pokud byla žena během rodičovské nezaměstnaná, pak sice splňuje podmínku minimální doby 12 měsíců (počítá se jí doba péče o dítě do 4 roků), ale současně nemůže doložit žádný příjem, ze kterého by se podpora dala spočítat. V takovém případě se podpora počítá z průměrné mzdy v ČR:

  • První dva měsíce 15% z průměrné mzdy v ČR – v roce 2024 je to 6 365 Kč
  • Druhé dva měsíce 12% z průměrné mzdy v ČR – v roce 2024 je to 5 092 Kč
  • Zbytek doby (1 – 7 měsíců) 11% z průměrné mzdy v ČR – v roce 2024 je to 4 667 Kč

Brigáda (přivýdělek) a podpora v nezaměstnanosti

Během doby, kdy jste vedeni v evidenci na Úřadu práce, je možné omezeně pracovat. Příjem nesmí přesáhnout jednu polovinu minimální mzdy. Minimální mzda je v roce 2024 ve výši 18 900 Kč. Maximální výše příjmu během evidence na Úřadu práce je 9 450 Kč. Vyšší příjem by vedl k vyřazení z Úřadu práce. Také je dovoleno pracovat pouze formou DPP – dohody o provedení práce (ale ne formou DPČ – dohody o pracovní činnosti)

V době, kdy pobíráte podporu v nezaměstnanosti, ale není možné mít žádný příjem. Resp. jakýkoliv příjem by vedl přerušení (odložení) výplaty podpory v nezaměstnanosti.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další odkazy

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.