Kalkulačka: Výpočet podpory pro živnostníky (po skončení či přerušení podnikání) 2024

<span>Nárok na podporu má i OSVČ (živnostník, podnikatel), který ukončí nebo přeruší podnikání. V následujícím přehledu najdete informace o tom, jaké jsou podmínky pro nárok na podporu u OSVČ, z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti pro OSVČ a třeba i to, jaká je maximální podpora v roce 2024.</span> Nárok na podporu má i OSVČ (živnostník, podnikatel), který ukončí nebo přeruší podnikání. V následujícím přehledu najdete informace o tom, jaké jsou podmínky pro nárok na podporu u OSVČ, z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti pro OSVČ a třeba i to, jaká je maximální podpora v roce 2024.

Na podporu v nezaměstnanosti mají nárok nejenom zaměstnanci, kteří přijdou o zaměstnání. Nárok na podporu má i OSVČ (živnostník, podnikatel), který ukončí nebo přeruší podnikání. V následujícím přehledu najdete informace o tom, jaké jsou podmínky pro nárok na podporu u OSVČ, z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti pro OSVČ a třeba i to, jaká je maximální podpora v roce 2024.

Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2024?

U zaměstnanců se výpočet podpory v nezaměstnanosti provádí na základě průměrné čisté mzdy. Výše podpory v nezaměstnanosti je:

 • 65% první dva měsíce z průměrné čisté mzdy (z přepočteného vyměřovacího základu u OSVČ)
 • 50% druhé dva měsíce z průměrné čisté mzdy (z přepočteného vyměřovacího základu u OSVČ)
 • 45% zbytek doby (1-7 měsíců podle věku) z průměrné čisté mzdy (z přepočteného vyměřovacího základu u OSVČ)

Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti u OSVČ?

OSVČ ale nic jako „průměrnou čistou mzdu“ nemá. Hodně OSVČ si myslí, že jejich podpora se bude počítat z jejich obratu nebo alespoň ze zisku, ale tak to není. Pro výpočet podpory v nezaměstnanosti je rozhodující vyměřovací základ pro sociální pojištění (resp. roční vyměřovací základ přepočtený na jeden měsíc). Vyměřovací základ pro sociální pojištění je 55% ze zisku. Přepočtený vyměřovací základ je pak 1/12 z vyměřovacího základu.

Nejlépe si to vysvětlíme na praktickém příkladu: Pan Novák je OSVČ a jeho roční obrat je 1 milión korun. Pan Novák současně uplatňuje náklady paušálem ve výši 60%:

 • Obrat = 1 milión korun
 • Náklady 60% = 600 000 Kč
 • Zisk = 400 000 Kč
 • Roční vyměřovací základ 50% ze zisku = 220 000 Kč
 • Podpora v nezaměstnanosti se počítá z částky = 18 334 Kč (roční vyměřovací základ vydělený 12)

Podpora v nezaměstnanosti vypočítaná z částky 18 334 Kč, by byla první dva měsíce 11 917 Kč, druhé dva měsíce 9 167 Kč a zbytek doby (1-7 měsíců) by to bylo 8 250 Kč.

Kalkulačka: Výpočet podpory v nezaměstnanosti pro OSVČ

Výpočet podpory pro OSVČ po skončení podnikání, se provádí z vyměřovacího základu. Vyměřovací základ se dá odvodit z toho, kolik si platíte zálohy na sociální pojištění. Pokud platíte minimální sociální pojištění (3852 Kč v roce 2024), tak máte měsíční vyměřovací základ pro výpočet podpory v nezaměstnanosti 13 191 Kč.

Přesnou výši vyměřovacího základu, vám sdělí na ČSSZ (budete od nich potřebovat potvrzení o vyměřovacím základu pro Úřad práce). Výpočet podpory, podle záloh na sociální pojištění, je tedy jenom orientační. Skutečná výše podpory od Úřadu práce, se může mírně lišit (rozdíl by ale neměl být moc velký).

Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2024 OSVČ
Kolik je vám roků?

Sociální pojištění měsíčně

Výpočet

Podpora  v nezaměstnanosti pro OSVČ při minimálních zálohách na sociální pojištění

V případě, že si OSVČ platí minimální zálohu na sociální pojištění, což je v roce 2024 částka 3852 Kč, pak to odpovídá měsíčnímu vyměřovacímu základu 13 191Kč.  V takovém případě by se podpora v nezaměstnanosti počítala z této částky. V takovém případě by podpora v nezaměstnanosti byla:

Podpora v nezaměstnanosti pro OSVČ při minimálním sociálním pojištění (3852 Kč):

 • První dva měsíce = 8 574 Kč
 • Druhé dva měsíce = 6 596 Kč
 • Zbytek doby (1-7 měsíců) = 5 936 Kč

Z výše uvedeného příkladu je tedy vidět, že podpora pro OSVČ, kteří si platí jen minimální zálohy na sociální pojištění, by byla také jen velmi nízká.

Jaké jsou podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti pro OSVČ?

Podmínky pro OSVČ, aby měli nárok na podporu v nezaměstnanosti, jsou podobné jako pro zaměstnance:

 • OSVČ musí ukončit nebo přerušit podnikání
 • OSVČ musela být účastníkem důchodového pojištění minimálně 12 měsíců v posledních 2 letech, tedy si jako OSVČ platit sociální pojištění

Pro ukončení nebo přerušení živnosti se OSVČ musí nejprve obrátit na Živnostenský úřad. Přerušení (pozastavení) živnosti dává smysl v případě, že OSVČ plánuje někdy v dohledné době podnikání zase zahájit.

Jak dlouho má OSVČ nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Doba, po kterou může OSVČ dostávat podporu v nezaměstnanosti, je stejná jako pro zaměstnance. Odvíjí se od věku podnikatele:

 • Do 50 roků je podpora 5 měsíců
 • Od 50 do 55 roků je podpora 8 měsíců
 • Od 55 roků je podpora 11 měsíců

Kolik je maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2024?

Pro podporu v nezaměstnanosti je stanovena maximální výše. To znamená, že v žádném měsíci, kdy pobíráte podporu v nezaměstnanosti, nemůžete dostat více než je toto maximum. To je pro rok 2024:

 • Maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2024 = 24 608 Kč měsíčně
 • Maximální podpora při rekvalifikaci = 27 578 Kč měsíčně

Kdy se vyplácí podpora v nezaměstnanosti?

Výplata podpory v nezaměstnanosti probíhá podobně, jako výplata v zaměstnání zpětně, za předchozí měsíc. To znamená, že pokud se OSVČ zaregistruje na Úřadu práce na začátku měsíce duben 2024, tak mu první podpora v nezaměstnanosti přijde až v měsíci květen 2024.

Výplatní termín pro podporu v nezaměstnanosti je podobný, jako pro jiné sociální dávky, které také vyplácí Úřad práce. Výplatní termíny se na jednotlivých úřadech stanovují individuálně. Například ani v celé Praze nejsou všechny dávky a podpory vypláceny v jeden den. Není tedy možné říci jednoznačný den v měsíci, kdy chodí podpora na účet.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka pro nezaměstnané i v hotovosti a bez zástavy. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka od soukromníka pro nezaměstnané. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Kalkulačka: Výpočet podpory pro živnostníky (po skončení či přerušení podnikání) 2024

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • repka@vesna.cz: Dobrý den, ptám se za řidiče, zda mají nárok od zaměstnavatele na zajištění...
 • slart: TVL, 10 let toto neplatím :-) Proč mám něco platit, když nemám doktora atd. :))...
 • Pepíno: Dobrý den, chci se zeptat , jestli se schválí insolvence na 3 roky pro všechny, t...
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...