Kalkulačka: Podpora v nezaměstnanosti pro OSVČ v roce 2022

Na podporu v nezaměstnanosti mají nárok nejenom zaměstnanci, kteří přijdou o zaměstnání. Nárok na podporu má i OSVČ (živnostník, podnikatel), který ukončí nebo přeruší podnikání. V následujícím přehledu najdete informace o tom, jaké jsou podmínky pro nárok na podporu u OSVČ, z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti pro OSVČ a třeba i to, jaká je maximální podpora v roce 2022.
Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2022?
U zaměstnanců se výpočet podpory v nezaměstnanosti provádí na základě průměrné čisté mzdy. Výše podpory v nezaměstnanosti je:
- 65% první dva měsíce z průměrné čisté mzdy (z přepočteného vyměřovacího základu u OSVČ)
- 50% druhé dva měsíce z průměrné čisté mzdy (z přepočteného vyměřovacího základu u OSVČ)
- 45% zbytek doby (1-7 měsíců podle věku) z průměrné čisté mzdy (z přepočteného vyměřovacího základu u OSVČ)
Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti u OSVČ?
OSVČ ale nic jako „průměrnou čistou mzdu“ nemá. Hodně OSVČ si myslí, že jejich podpora se bude počítat z jejich obratu nebo alespoň ze zisku, ale tak to není. Pro výpočet podpory v nezaměstnanosti je rozhodující vyměřovací základ pro sociální pojištění (resp. roční vyměřovací základ přepočtený na jeden měsíc). Vyměřovací základ pro sociální pojištění je 50% ze zisku. Přepočtený vyměřovací základ je pak 1/12 z vyměřovacího základu.
Nejlépe si to vysvětlíme na praktickém příkladu: Pan Novák je OSVČ a jeho roční obrat je 1 milión korun. Pan Novák současně uplatňuje náklady paušálem ve výši 60%:
- Obrat = 1 milión korun
- Náklady 60% = 600 000 Kč
- Zisk = 400 000 Kč
- Roční vyměřovací základ 50% ze zisku = 200 000 Kč
- Podpora v nezaměstnanosti se počítá z částky = 16 666,67 Kč (roční vyměřovací základ vydělený 12)
Podpora v nezaměstnanosti vypočítaná z částky 16 666,67 Kč, by byla první dva měsíce 10 834 Kč, druhé dva měsíce 8 334 Kč a zbytek doby (1-7 měsíců) by to bylo 7500 Kč.
Kalkulačka: Výpočet podpory v nezaměstnanosti pro OSVČ
Pokud znáte svůj vyměřovací základ, můžete jej zadat do následující kalkulačky (resp. 1/12 vyměřovacího základu pro sociální pojištění).
Vyměřovací základ si můžete jednoduše spočítat i z toho, jak vysoké platíte zálohy na sociální pojištění. Sociální pojištění je 29,2%. Pokud platíte minimální sociální pojištění (2841 Kč v roce 2022), pak jej stačí vydělit 0,292 a máte měsíční vyměřovací základ pro výpočet podpory v nezaměstnanosti (při minimální záloze je to 9 728 Kč).
Podpora v nezaměstnanosti pro OSVČ při minimálních zálohách na sociální pojištění
V případě, že si OSVČ platí minimální zálohu na sociální pojištění, což je v roce 2022 částka 2841 Kč, pak to odpovídá měsíčnímu vyměřovacímu základu 9 728 Kč. V takovém případě by se podpora v nezaměstnanosti počítala z této částky. V takovém případě by podpora v nezaměstnanosti byla:
Podpora v nezaměstnanosti pro OSVČ při minimálním sociálním pojištění (2841 Kč):
- První dva měsíce = 6 324 Kč
- Druhé dva měsíce = 4 865 Kč
- Zbytek doby (1-7 měsíců) = 4 378 Kč
Z výše uvedeného příkladu je tedy vidět, že podpora pro OSVČ, kteří si platí jen minimální zálohy na sociální pojištění, by byla také jen velmi nízká.
Jaké jsou podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti pro OSVČ?
Podmínky pro OSVČ, aby měli nárok na podporu v nezaměstnanosti, jsou podobné jako pro zaměstnance:
- OSVČ musí ukončit nebo přerušit podnikání
- OSVČ musela být účastníkem důchodového pojištění minimálně 12 měsíců v posledních 2 letech, tedy si jako OSVČ platit sociální pojištění
Pro ukončení nebo přerušení živnosti se OSVČ musí nejprve obrátit na Živnostenský úřad. Přerušení (pozastavení) živnosti dává smysl v případě, že OSVČ plánuje někdy v dohledné době podnikání zase zahájit.
Jak dlouho má OSVČ nárok na podporu v nezaměstnanosti?
Doba, po kterou může OSVČ dostávat podporu v nezaměstnanosti, je stejná jako pro zaměstnance. Odvíjí se od věku podnikatele:
- Do 50 roků je podpora 5 měsíců
- Od 50 do 55 roků je podpora 8 měsíců
- Od 55 roků je podpora 11 měsíců
Kolik je maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2022?
Pro podporu v nezaměstnanosti je stanovena maximální výše. To znamená, že v žádném měsíci, kdy pobíráte podporu v nezaměstnanosti, nemůžete dostat více než je toto maximum. To je pro rok 2022:
- Maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2022 = 21 488 Kč měsíčně
- Maximální podpora při rekvalifikaci = 24 081 Kč měsíčně
Kdy se vyplácí podpora v nezaměstnanosti?
Výplata podpory v nezaměstnanosti probíhá podobně, jako výplata v zaměstnání zpětně, za předchozí měsíc. To znamená, že pokud se OSVČ zaregistruje na Úřadu práce na začátku měsíce duben 2022, tak mu první podpora v nezaměstnanosti přijde až v měsíci květen 2022.
Výplatní termín pro podporu v nezaměstnanosti je podobný, jako pro jiné sociální dávky, které také vyplácí Úřad práce. Výplatní termíny se na jednotlivých úřadech stanovují individuálně. Například ani v celé Praze nejsou všechny dávky a podpory vypláceny v jeden den. Není tedy možné říci jednoznačný den v měsíci, kdy chodí podpora na účet.
Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka pro nezaměstnané i v hotovosti a bez zástavy. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka od soukromníka pro nezaměstnané. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.
Jak dlouho budu dostávat podporu v nezaměstnanosti?, Jak dlouho má OSVČ nárok na podporu v nezaměstnanosti?, Jaké jsou podmínky pro nárok na podporu v nezaměstnanosti pro OSVČ?, Kde požádat o podporu pro OSVČ?, Kdo má nárok na podporu pro OSVČ?, Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti?, Kdy se vyplácí podpora v nezaměstnanosti?, Kolik je podpora v nezaměstnanosti pro OSVČ?, Nárok na podporu pro OSVČ po skončení podnikání, Podpora 25 000 Kč pro OSVČ během epidemie, Podpora pro OSVČ během epidemie, Podpora v nezaměstnanosti 2023, Půjčka pro OSVČ, Výpočet podpora v nezaměstnanosti, Výpočet podpory v nezaměstnanosti pro OSVČ
Diskuse: Kalkulačka: Podpora v nezaměstnanosti pro OSVČ v roce 2022
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.