Kalkulačka: Výpočet podpory v nezaměstnanosti pro OSVČ (živnostníky) v roce 2021

<span>Na podporu v nezaměstnanosti, mají živnostníci (OSVČ) nárok, při přerušení nebo ukončení podnikání. Podpora v nezaměstnanosti pro OSVČ od Úřadu práce, ale není moc vysoká. Pokud si živnostník platí jen minimální sociální pojištění (v roce 2021 je to 2588 Kč), pak je podpora velmi nízká. Jen pár tisíc korun.</span> Na podporu v nezaměstnanosti, mají živnostníci (OSVČ) nárok, při přerušení nebo ukončení podnikání. Podpora v nezaměstnanosti pro OSVČ od Úřadu práce, ale není moc vysoká. Pokud si živnostník platí jen minimální sociální pojištění (v roce 2021 je to 2588 Kč), pak je podpora velmi nízká. Jen pár tisíc korun.

Pokračující zákazy a omezení podnikatelské činnosti, v souvislosti s epidemií koronaviru, mají velmi negativní dopad, skoro na všechny živnostníky (OSVČ). Kompenzační bonus 500 Kč, který nabízí vláda, ani zdaleka nepokryje všechny ztráty z podnikání během epidemie. Navíc ho dostává spíše jen menší část OSVČ, zasažených epidemií COVID.

Je na zvážení, zda by se OSVČ, nevyplatilo alespoň dočasně přerušit podnikání. Nemusel by tak platit sociální a zdravotní pojištění a ještě by mohl mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Ta sice pro živnostníky, také není „bůhví jak“ vysoká. Ale i OSVČ mohou od Úřadu práce alespoň něco dostat. Není to ale pochopitelně řešení, pro každého OSVČ.

Pokud ale uvažujete o přerušení nebo ukončení živnosti (podnikání), pak si v následující kalkulačce můžete spočítat, kolik bude podpora pro živnostníky (OSVČ) v roce 2021.

Kalkulačka Výpočet podpory v nezaměstnanosti pro OSVČ od 1. 1. 2021

Zatímco u zaměstnanců o výši podpory v nezaměstnanosti rozhoduje průměrná čistá mzda za poslední 3 měsíce, u živnostníků je to jiné.

Výpočet podpory pro OSVČ se provádí z jejich vyměřovacího základu pro sociální pojištění (zjednodušeně tedy z toho, jak vysoké sociální pojištění si během podnikání platí).

Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2021 OSVČ
Kolik je vám roků?

Sociální pojištění měsíčně

Výpočet

Kolik je podpora pro živnostníky (OSVČ) v roce 2021?

Výše podpory pro živnostníky, je obdobná, jako pro zaměstnance. I pro OSVČ to není nějaká pevná, částka, ale podpora v nezaměstnanosti se vypočítá, vždy na základě příjmů konkrétního podnikatele:

 • První 2 měsíce je to 65% z vyměřovacího základu
 • Druhé 2 měsíce je to 50% z vyměřovacího základu
 • Zbytek doby (1 – 7 měsíců podle věku) je to 45% z vyměřovacího základu

Jak dlouho je nárok na podporu v nezaměstnanosti pro živnostníky v roce 2021?

Doba, po kterou vám případně Úřad práce bude vyplácet podporu v nezaměstnanosti, je odstupňována podle věku, stejně jako u zaměstnanců:

 • Do 50 roků máte nárok na podporu po dobu 5 měsíců
 • Od 50 do 55 roků máte nárok na podporu po dobu 8 měsíců
 • Nad 55 roků máte nárok na podporu po dobu 11 měsíců

Výpočet podpory v nezaměstnanosti pro živnostníky – Úřad práce vám moc nedá

Výše podpory v nezaměstnanosti pro živnostníky, tedy závisí na tom, jaké příjmy doložil OSVČ v posledním daňovém přiznání (v příslušném přehledu o příjmech pro ČSSZ).

Na základě příjmů z podnikání je stanoven vyměřovací základ pro sociální pojištění. Zpravidla je to jedna polovina ročního zisku (celkový příjem, od kterého se odečtou náklady).

Příklad výpočtu podpory pro OSVČ s obratem 800 tisíc korun za rok

Například pro OSVČ, s ročním příjmem 800 tisíc korun, který si uplatní náklady paušálem ve výši 60%, je zisk z podnikání 320 tisíc korun.

Vyměřovací základ pro sociální pojištění, je jedna polovina, tj. 160 tisíc korun. Přepočteno na měsíce je to 13 333 Kč. Z toho by pak OSVČ platil sociální pojištění 29,2%, tj. měsíčně 3893 Kč.

Podpora v nezaměstnanosti, na základě tohoto vyměřovacího základu, by odpovídala podpoře, vypočítané na základě průměrné čisté mzdy 13 333 Kč u zaměstnance. Nebyla by tedy moc vysoká:

 • Za první dva měsíce by to bylo 8 666 Kč
 • Další dva měsíce by to bylo 6 667 Kč
 • Zbytek doby by to bylo 6 000 Kč

Jak je vidět z toho příkladu výpočtu podpory, tak ani OSVČ, který má už poměrně slušný obrat, nemusí mít nárok, na nějakou vysokou podporu v nezaměstnanosti.

Kolik je minimální sociální pojištění pro OSVČ

Celá řada živnostníků, ale nemá příliš vysoké příjmy, takže si platí jen minimální sociální pojištění. Placení minimálního sociálního pojištění je pro všechny OSVČ povinné (pro ty kdo to mají jako hlavní činnost).

Kolik je minimální podpora v nezaměstnanosti pro živnostníky v roce 2021?

Nic jako nějaká „paušální“ minimální podpora v nezaměstnanosti, ve skutečnosti neexistuje. Ani pro zaměstnance, ani pro živnostníky.

Tím, že si většina OSVČ musí platit alespoň minimální sociální pojištění, tak se dá vycházet z toho, jaký mají minimální vyměřovací základ.

Pokud bychom měli OSVČ, který si platí jen minimální zálohy na sociální pojištění, pak by mu podpora v nezaměstnanosti vycházela, jako v následující tabulce.

Výpočet podpory v nezaměstnanosti při minimálním sociálním pojištění

Minimální podpora v nezaměstnanosti V roce 2020 V roce 2021
Minimální záloha sociální pojištění 2 544 Kč 2 588 Kč
Minimální vyměřovací základ (měsíčně) 8 709 Kč 8 861 Kč
Podpora v nezaměstnanosti – první 2 měsíce 5 661 Kč 5 760 Kč
Podpora v nezaměstnanosti – druhé 2 měsíce 4 355 Kč 4 431 Kč
Podpora v nezaměstnanosti – zbytek doby 3 919 Kč 3 987 Kč

Kolik je maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2021?

Pro podporu v nezaměstnanosti je stanovena maximální hranice. Ta se odvíjí od průměrné mzdy v ČR v předchozím roce:

 • Maximální podpora pro nezaměstnané od 1.1.2021 = 20 075 Kč
 • Maximální podpora při rekvalifikaci v roce 2021 = 22 498 Kč

Jaké podmínky musí OSVČ splnit, aby měl nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Podmínky pro nárok na podporu pro živnostníky, jsou obdobné, jako u zaměstnanců. I OSVČ musí splňovat minimální dobu účasti na důchodovém pojištění. A to nejméně 12 kalendářních měsíců ta poslední dva roky.

 • Účast na důchodovém pojištění vzniká, pokud si OSVČ během podnikání platí sociální pojištění (to v sobě zahrnuje právě důchodové pojištění).

Nárok na podporu může vzniknout, i když podnikáte jen kratší dobu, než jeden rok. A to v případě, že vám do období posledních dvou roků, bude spadat nějaká jiná doba účasti na důchodovém pojištění (předchozí zaměstnání, dlouhodobá pracovní neschopnost, rodičovská dovolená apod.).

Další podmínkou, pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, je ukončení nebo přerušení podnikání. Během doby, kdy je OSVČ aktivním podnikatelem, mu nemůže vzniknout nárok na podporu.

Jaké dokumenty jsou potřeba pro vyřízení podpory pro OSVČ na Úřadu práce?

Pokud by si chtěl podnikatel vyřídit podporu od Úřadu práce, pak bude potřebovat především „potvrzení o účasti na důchodovém pojištění“. Ten mu vystaví příslušná OSSZ (Okresní správa sociálního zabezpečení).

Při ukončení nebo přerušení podnikání, je potřeba nahlásit na ČSSZ (resp. místní OSSZ), že dochází k přerušení nebo ukončení podnikání. Společné s tím, si můžete rovnou nechat vystavit potvrzení, pro Úřad práce. Nebo to můžete řešit i elektronicky.

Dále je potřeba občanský průkaz a případně i další doklady (zápočtový list, potvrzení o výši průměrného měsíčního výdělek, potvrzení o ukončení rodičovské dovolené apod.).

Na Úřad práce je také vhodné zajít, nejpozději do 3 pracovních dnů, od přerušení živnosti nebo ukončení podnikání. Není to ale striktní podmínka.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Nebankovní kreditní karty. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Online půjčka bez osobního kontaktu ihned. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Kalkulačka: Výpočet podpory v nezaměstnanosti pro OSVČ (živnostníky) v roce 2021

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Pro zjištění poměrné délky dovolené zaměstnance (jelikož nepracoval po celý...
 • vaclava.skulinkova@vugtk.cz: dotaz: pracovník pracoval od 1.1.2021 do 31.3.2021 na úvazek 1. Od 1.4.2021 sníže...
 • Laura: Dobrý den, jak se počítá stravné, když pracovní cesta trvala od 6.10. od 9:00...
 • Karel: Dobrý den, notářka che po mě přinést peníze v hotovosti hned na nařízené je...
 • zdenka L: Dobrý den, zajímá mě jestli se počíta pro doložení k dávce na bydlení platb...