Podpora 25000 Kč pro OSVČ během epidemie koronavirus (COVID)

<span>31. března 2020 schválila vláda jednorázovou podporu ve výši 25 000 Kč za období 12. 3. 2020 až 30. 4. 2020. Konkrétně se jedná o 500 Kč za každý den v tomto období.</span> 31. března 2020 schválila vláda jednorázovou podporu ve výši 25 000 Kč za období 12. 3. 2020 až 30. 4. 2020. Konkrétně se jedná o 500 Kč za každý den v tomto období.

Aktualizováno 10.4.2020

Od začátku epidemie již vláda schválila řadu opatření, kterými se snaží řešit nelehkou situaci podnikatelů a firem. Díky řadě krizových opatření, které znemožňují nebo významně omezují možnosti podnikání, nemůže během epidemie řada OSVČ podnikat.

Přinášíme souhrn všeho, na co má OSVČ aktuálně nárok během epidemie za období březen až duben

 • Podpora 25 000 Kč za březen a duben (500 Kč za den, od 12. 3. 2020 do 30. 4. 2020)
 • Ošetřovné 21 624 Kč za březen až duben (424 Kč za den, od 12. 3. 2020 do 30. 4. 2020)
 • Zdravotní a sociální pojištění 29 376 Kč (odpuštěno minimální zdravotní a sociální pojištění ve výši 2352 Kč měsíčně (zdravotní) a 2544 Kč měsíčně (sociální) za období březen – srpen 2020

Další možná podpora pro OSVČ:

 • Vláda nabízí možnost získání úvěrů pro malé a střední firmy
 • Vláda zvažuje plošné odložení splátek úvěrů

Podpora 25 000 Kč pro OSVČ během epidemie

31. března 2020 schválila vláda jednorázovou podporu ve výši 25 000 Kč za období 12. 3. 2020 až 30. 4. 2020. Konkrétně se jedná o 500 Kč za každý den v tomto období. O tuto podporu si může OSVČ požádat od 9. dubna, k vyplácení podpory by mělo dojít ihned – první peníze začne finanční správa odesílat po velikonocích.

K finálnímu schválení došlo 9. 4. 2020. Podmínky pro podporu 25 tisíc pro živnostníky je možné najít na webu Finanční správy  ZDE.

Další informace a formulář s žádostí o podporu pro OSVČ je možné najít zde: Formulář: Žádost o podporu 25000 pro OSVČ (kompenzační bonus)

Kdo má nárok na podporu pro OSVČ?

Návrh zákona počítá s určitými omezeními:

 • Na podporu mají nárok OSVČ, kteří mají podnikání jako hlavní činnost
 • Nárok mají OSVČ kteří byli aktivní k 12. 3. 2020 (pokud OSVČ po tomto datu podnikání přerušila/ukončila, na podporu může mít nárok také)
 • Nárok mají i OSVČ, kteří přerušili podnikání po 31. 9. 2019 – sezónní podnikatelé
 • Na podporu budou mít nárok OSVČ, kterým v době leden až březen 2020 poklesly příjmy alespoň o 10% podmínka poklesu příjmu z finální verze podpory vypadla
 • Současně musí mít OSVČ v předchozím roce příjem alespoň 180 000 Kč (nebo pokud nepodnikal celou dobu tak příjem průměr 15000 Kč za měsíce kdy podnikal tato podmínka byla z finální verze také vypuštěna
 • Nárok mají i OSVČ vedlejší, ale jenom někteří – jenom ti kdo podnikali, měli nárok na výplatu invalidního důchodu, nebo jim byl přiznán starobní důchod, nebo měli nárok na rodičovský příspěvek či peněžitou pomoc v mateřství, případně pečovali o potřebnou osobu.
 • Nárok nemá OSVČ, která má podnikání jako vedlejší příjem k zaměstnání
 • OSVČ musí čestným prohlášením doložit, že její podnikání bylo ovlivněno epidemií – viz níže

Osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) může získat kompenzační bonus v rámci tzv. bonusového období, pokud nemohla samostatnou výdělečnou činnost zcela nebo z části vykonávat nad míru obvyklou v důsledku ohrožení zdraví nebo krizových opatření, a to zejména z důvodu

a) nutnosti uzavřít provozovnu subjektu kompenzačního bonusu či omezit její provoz,

b) karantény subjektu kompenzačního bonusu nebo jeho zaměstnance,

c) péče o dítě v případě subjektu kompenzačního bonusu nebo překážky v práci spočívající v péči o dítě v případě jeho zaměstnance,

d) omezení poptávky po výrobcích, službách nebo jiných výstupech samostatné výdělečné činnosti subjektu kompenzačního bonusu nebo

e) omezení či ukončení dodávek nebo služeb potřebných pro výkon samostatné výdělečné činnosti subjektu kompenzačního bonusu.

Zdroj: www.financnisprava.cz

Kde požádat o podporu pro OSVČ?

Finanční správa zveřejnila 10. dubna jednoduchý formulář (PDF verze zde) Žádost o podporu bude možné podat elektronicky, přes datovou schránku. Nebudou potřeba žádné speciální formuláře nebo potvrzení – splnění podmínek pro nárok na podporu se dokládá čestným prohlášením.

Nárok na ošetřovné na dítě během epidemie i pro OSVČ

Vláda, parlament i senát již schválily, že během epidemie může i OSVČ dostávat ošetřovné na dítě. Pokud se OSVČ musí starat alespoň o jedno dítě do 13 roků, pak má nárok na podporu od Živnostenského úřadu ve výši 424 Kč denně

 • Ošetřovné na dítě 424 Kč denně od 12. Března 2020, platí po celou dobu, co budou uzavřeny školy (tj. za březen je to 8 480 Kč, za duben by to mělo být 12 7250Kč, nárok na ošetřovné je za každý kalendářní den)
 • Vztahuje se na dítě do 13 roků
 • Může být nárok i na starší děti (pokud jsou zdravotně hendikepované apod.)
 • O ošetřovné si může žádat pouze jeden z rodičů

O ošetřovné by mělo být možné požádat od 1. dubna 2020. Formulář Žádost o ošetřovné pro OSVČ je možné najít ZDE.

Odpuštění sociálního a zdravotního pojištění

Další formou podpory pro OSVČ je odpuštění sociálního a zdravotního pojištění. Všichni OSVČ nemusí 6 měsíců platit sociální a zdravotní pojištění ve výši 2352 Kč měsíčně (zdravotní) a 2544 Kč měsíčně. A to po dobu 6 měsíců.

Současně se to bude započítávat tak, jako by tyto platby byly uhrazeny. To je v součtu celková podpora 29 376 Kč za celé období.

Další podpora pro podnikatele během epidemie

Kromě těchto přímých, okamžitých forem podpory připravuje vláda i další opatření. Hovoří se o plošném odložení splátek úvěrů. Nebo o tom, že by byly nějakou formu odloženy platby za nájem (což se týká všech OSVČ, kterým byla jejich provozovna kvůli epidemii uzavřena). Je nabízena i možnost získání úvěrů (ta je svým charakterem určena spíše pro firmy).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka na cokoliv bez potvrzení o příjmu. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka bez úroků do 10000 Kč. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Podpora 25000 Kč pro OSVČ během epidemie koronavirus (COVID)

Diskuse: 30
 • Custom avatar Karel Šarka

  Dobrý den zajímalo by mě pokud nemám podané přiznání za rok 2019,jaky bude postup.Děkují

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Mám za to, že to bude podobné jako u Ošetřovného pro OSVČ, tj. v žádosti o tuto dotaci bude žadatel čestným prohlášením stvrzovat, že měl minimálně tento příjem, a pak to bude na jeho zodpovědnost

 • Custom avatar Kropáčová Jana

  Jsem OSVC důchodce 67 let. Jezdím se stankem po řemeslných trzích. Vyroba bizuteri. Mam to jako přivýdělek můj důchod je přes 7850 kč. V této době to prodávat nelze. Mohu požádat o příspěvek 25000. Děkuji

 • Custom avatar Miloš Semecký

  Dobrý den, chci se zeptat, jak je to se zaměstnanci v restauraci – servírky, kuchařky, pomocné síly.
  Vzhledem k dané situace je restaurace uzavřena a zaměstnanci jsou bez příjmu.Kde a jak požádat o příspěvek pro tyto zaměstnance.

  Děkuji Semecký

 • Custom avatar Jaroslav

  chci se zeptat sem osvc a nemam svuj bankovni ucet muze podpora prijit na ucet me zname

  • Custom avatar Marta

   Dobrý den,
   pokud máte na mysli podporu 25000 Kč,slyšela jsem paní ministryni Schillerovou když v televizi říkala že podpora může jít i na jiný účet. Pro jistotu si to ještě ověřte.

  • Custom avatar Milan

   Pobírám starobní důchod a mimo to podnikám jako OSVČ. U jedné organizace mám uzavřenou krátkodobou smlouvu o pracovní činnosti na půl roku (několik hodin měsíčně). Mám nárok na podporu 25000,-Kč ?

   • Custom avatar Milan II

    Jsem OSVČ. Má nárok na poskytnutí kompenzačního bonusu 25 000,-Kč i manželka, kterou v daňovém přiznání uvádím jako spolupracující osobu a převádím na ni polovinu zisku?

    • Jana Králová, kalkulacka.org

     Ano. Pro spolupracující osobu platí fakticky stejné podmínky jako pro osobu vykonávající samostatnou výdělečnou činnost. Podle zákona o důchodovém pojištění se na obě tyto osoby hledí jako na OSVČ. Spolupracující osoba tedy může požádat o kompenzační bonus za předpokladu, že vykonává samostatnou činnost jako hlavní, tj. příjmy, které jsou na ni rozdělovány, jsou jejím jediným zdrojem příjmů. Totéž platí i v případě, kdy samostatnou činnost vykonává jako vedlejší, ovšem s výjimkou případu, kdy současně vykonává činnost jako zaměstnanec, který je v důsledku toho účasten nemocenského pojištění. Tyto podmínky se u spolupracující osoby posuzují samostatně, tj. nezávisle na OSVČ, se kterou při výkonu činnosti spolupracuje.

 • Custom avatar Alena Hricová

  Dobrý den.Mám hlavní pracovní poměr na půl úvazku v dětském domově,protože jestě pracuji jako i OSVČ v oboru manikérka mám studio v centru města platim tam nemalí nájem a přišla jsem o výdělek jako OSVČ a nájem za provozovnu v březnu i v dubnu jsem musela zaplatit.Tak se ptám jestli mám nárok na nějaké finační vyrovnání.Děkuji Hricová.

 • Custom avatar Jana Ančincová

  Dobrý den, mám otázku – manžel podniká a já jsem v současné době na rodičovské dovolené s 19ti měsíční dcerou. Může i manžel v tomto případě čerpat příspěvěk ošetřovné, nebo se nás toto netýká?? Máme celkem tři děti – 19 měsíců, 4 roky a 12 let. děkuji

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Pokud je manželka na mateřské/rodičovské s jedním dítětem nebo pobírá jinou formu finanční podpory spojené se starostí o něj, nelze žádat na druhé dítě ošetřovné.

 • Custom avatar Lada Nováková

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat zda chápu správně, že jako OSVČ mohu žádat souběžně, jak podporu 25000 Kč, tak i ošetřovné na dítě? Oboje dle stanovených podmínek. Děkuji za odpověď, Lada Nováková

 • Custom avatar Jarmila Horká

  Dobrý den,
  manžel je OSVČ (hlavní činnost, platí si zdravotní, sociální) a zároveň je na půl úvazku zaměstnaný. Bude mít nárok na příspěvek 25tis.Kč?
  Děkuji
  Jarmila

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Pokud manžel pracuje v zaměstnání, kde mu vzniká účast na nemocenském pojištění zaměstnanců (platí zaměstnavatel), pak nemá nárok na kompenzační bonus 25 tisíc. To může být i třeba práce na DPČ, třeba na dvacet hodin týdně – viz. viz § 9 odst. 6 písm. a) ve spojení s § 9 odst. 8 zákona o důchodovém pojištění

 • Custom avatar Jiří Surovec

  Jsem starobní důchodce a podnikám v oboru účetního poradenství. Z důvodu nouzového stavu nemám možnost navštěvovat klienty ani klienti nemohou navštívit moji kancelář v rodinném domě, kde žiji s jinými členy domácnosti. Mám nárok na bonus 25000 Kč ?

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Na kompenzační bonus má nárok i důchodce, pokud splňuje ostatní podmínky (aktivní podnikatel k 12.3.2020, to že podnikání bylo nějak negativně ovlivněno opatřeními kolem epidemie, což u vás asi platí)

 • Custom avatar David Kotek

  Dobrý den,
  jsem osvč servisní technik plynových kotlů. Mám nárok na příspěvek? Podnikám necelý rok, určitý pokles příjmu nemůžu doložit.

  děkuji

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Pokles příjmu nemusíte dokládat – stačí čestné prohlášení. Nemusí to být jen pokles příjmů – viz informace Finanční správy:

   Osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) může získat kompenzační bonus v rámci tzv. bonusového období, pokud nemohla samostatnou výdělečnou činnost zcela nebo z části vykonávat nad míru obvyklou v důsledku ohrožení zdraví nebo krizových opatření, a to zejména z důvodu:
   a, nutnosti uzavřít provozovnu subjektu kompenzačního bonusu či omezit její provoz,
   b, karantény subjektu kompenzačního bonusu nebo jeho zaměstnance,
   c, péče o dítě v případě subjektu kompenzačního bonusu nebo překážky v práci spočívající v péči o dítě v případě jeho zaměstnance,
   d, omezení poptávky po výrobcích, službách nebo jiných výstupech samostatné výdělečné činnosti subjektu kompenzačního bonusu nebo
   e, omezení či ukončení dodávek nebo služeb potřebných pro výkon samostatné výdělečné činnosti subjektu kompenzačního bonusu.

 • Custom avatar Helena Kačenová

  Jsem OSVČ důchodce jezdím se stánkem mám nárok na 25000 nebo se částka sníží když povolili trhy? Děkuji.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Komepenzační bonus je 500 Kč za jeden kalendářní den v době od 12.3. do 30.4. Můžete požadovat částku za celou dobu (25 tisíc korun) nebo jen za jednotlivé dny. V žádosti podepisujete čestné prohlášení o tom, že vaše podnikání bylo nějak omezeno epidemií. Nemusíte ale nic konkrétního dokládat. Musíte tedy sám posoudit, zda máte žádat o podporu jen za nějaké dny, nebo za konkrétní období. U stánkového prodeje je otázka, jaké budete mít po znovuotevření tržby atd.

 • Custom avatar Iveta

  Dobrý den,
  má nárok na kompenzační bonus OSVČ, která pobírá nemocenské pojištění ze zaměstnání, které bylo ukončeno dohodou ve zkušební lhůtě 31.12.2019 kvůli úrazu? Děkuji.

 • Custom avatar Kolos

  Dobrý den,
  chtěl bych se optat jestli mám nárok na kompenzační bonus pro OSVČ. Byla to moje hlavní činost, a díky COVID-19, a nařízení vlády mi objednatel vypověděl březnu smlouvu (dohodou). Tudíž jsem přišel o práci. Moje otázka zní mohu žádat o příspěvek na měsíc duben,a květnu přerušit ŽL. a jít se přihlásit na úřad práce?
  Děkuji Za odpověď

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Za dobu, kdy bylo vaše podnikání aktivní si o kompenzační bonus požádat můžete, maximálně do data ukončení/přerušení podnikání

 • Custom avatar Léňa

  Při účetní závěrce roku 2020 – musí příjem z kompenzačního bonusu zdanit? Nebo je od daně z příjmu osvobozen?
  Děkuji za odpoveď.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Aleš Jan: Převod půjčky do 10 minut po schválení Potřebujete nutně peníze na realizaci ...
 • Josef: Dobrý den, pobírám podporu v nezaměstnanosti. Mohu si nějakým způsobem přivyd...
 • Alicja Skowroska: Nabídka půjčky @2% sazba!!! Naše společnost je právní organizací, která b...
 • Vaše jméno: aa...
 • L.pechar@seznam.cz: Dobrý den, uvádíte, že za každých 20 odpracovaných hodin je nárok na 1,54 ...