Kalkulačka nemocenská 2014

Kolik peněz dostanete, když budete nemocní a v pracovní neschopnosti? Spočítejte si to v naší kalkulačce - nemocenská a náhrada mzdy 2014.

Kolik je nemocenská a náhrady mzdy v době pracovní neschopnosti v roce 2014? Zajímalo by vás, kolik peněz dostanete, pokud budete nemocní nebo po úraze v pracovní neschopnosti? Spočítejte si to v naší kalkulačce. Ta vám nabízí zjednodušený výpočet nemocenských dávek a náhrady mzdy za prvních 14 dní pracovní neschopnosti. Kromě toho, jsme pro vás připravili i přehledný souhrn informací o nemocenské. Máte-li jakýkoliv dotaz – zeptejte se v diskuzi na konci článku.

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka: Výpočet nemocenská 2018.

Online výpočet – nemocenská a náhrady mzdy 2014

Kalkulačka nemocenská
Měsíční hrubá mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Hodinová hrubá mzda
(průměr za předchozí čtvrtletí)

Byla nařízena karanténa?
Výpočet

U nemocenských dávek se v naší kalkulačce používá zjednodušený výpočet. Ten vychází pouze z průměrné měsíční hrubé mzdy za posledních 12 měsíců. Pokud celkový příjem za posledních 12 měsíců byl jiný, může být skutečně vyplacená nemocenská odlišná.

U náhrady mzdy za prvních 14 dní pracovní neschopnosti je v naší kalkulačce použitý zjednodušený výpočet. Skutečná výše náhrady mzdy se odvíjí od počtu pracovních hodin v předchozím kalendářním čtvrtletí a od počtu pracovních hodin, za které náleží náhrada mzdy při pracovní neschopnosti.

Jak se počítá nemocenská a náhrada mzdy

Nemocenská, resp. nemocenské dávky, se vyplácejí na základě nemocenského pojištění. Nárok na peníze v době pracovní neschopnosti tak má pouze ten, kdo se účastní nemocenského pojištění. To se týká většiny zaměstnanců (výjimkou jsou např. práce na dohodu o provedení práce apod.). Týkat se to může i OSVČ – ale u nich je placení nemocenského pojištění dobrovolné (u zaměstnanců je povinné – hradí jej na základě příslušného zákona zaměstnavatel)

Nemocenské dávky se vyplácejí až od 15 dne pracovní neschopnosti. Prvních 14 dní pracovní neschopnosti hradí zaměstnavatel. Pro stanovení výše nemocenské je rozhodující tzv. vyměřovací základ za rozhodné období – což je předchozích 12 měsíců. Zjednodušeně je možné denní vyměřovací základ spočítat tak, že vezmete svoji hrubou mzdu, a tu vynásobíte 12 (počet měsíců), a následně vydělíte 365 (počet dní = protože nemocenské dávky se vyplácejí za každý kalendářní den).

Příklad výpočtu: při hrubé měsíční mzdě 25 tisíc korun, je denní vyměřovací základ pro nemocenskou roven (25000 * 12)/365 = 821,92 Kč.

Denní vyměřovací základ byte měli najít i na své výplatní pásce, pokud ne, tak vám ho určitě sdělí vaše mzdová účetní.

Podívejte se na další užitečné informace:

Kolik je nemocenská 2014

Nemocenská se pak stanoví jako 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu. Redukce se provádí tak že:

 • Do 865 Kč se započítává 90%
 • Do 1298 Kč se započítává 60% z rozdílu mezi 1 a 2 redukční hranicí
 • Do 2595 Kč se započítává 30% z rozdílu mezi 2 a 3 redukční hranicí
 • Nad 2595 Kč se nezapočítá nic

Skutečně vyplacená nemocenská je pak rovna počtu kalendářních dní pracovní neschopnosti krát 60% z redukovaného denní vyměřovací základu

Příklad výpočtu nemocenské: Paní Nováková je zaměstnaná a její průměrná měsíční mzda je 25 tisíc korun hrubého. Kvůli nemoci byla 28 dní v pracovní neschopnosti:

 • 1 – 14 den = nemocenská se neplatí, je nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele (viz informace dále)
 • 15 – 28 den, tj. 14 kalendářních dní = p. Nováková dostane 6 216 Kč
 • Denní vyměřovací základ = 821,92 Kč
 • Redukovaný vyměřovací základ = 740 Kč
 • Nemocenská za 1 den = 444 Kč

Náhrada mzdy za prvních 14 dní pracovní neschopnosti

Nemocenská se vyplácí až od 15 dne pracovní neschopnosti. Za prvních 14 dní náleží zaměstnanci náhrada mzdy a to takto:

 • 1 – 3 den pracovní neschopnosti je nárok na náhradu mzdy, pouze pokud byla nařízena karanténa (jinak za první 3 dny pracovní neschopnosti nedostává zaměstnanec nic)
 • 4 – 14 den pracovní neschopnosti je nárok na 60% z vyměřovacího základu (ten se stanoví jinak než vyměřovací základ pro nemocenské dávky)

Náhrada mzdy za prvních 14 dní se od nemocenských dávek liší v tom že:

 • Nárok na náhradu mzdy je jen za pracovní dny (přesněji za pracovní hodiny), nemocenská se vyplácí za každý kalendářní den
 • Náhrada mzdy se počítá z jiného vyměřovacího základu – ten je stejný, jako pro stanovení náhrady mzdy například u dovolené
 • Vyměřovací základ pro náhradu mzdy se stanovuje za předchozí kalendářní čtvrtletí (u nemocenské je to předchozích 12 měsíců)
 • Vyměřovací základ pro náhradu mzdy se stanovuje jako hodinový (u nemocenské je to denní)

Jinak je ale výpočet náhrady mzdy za pracovní neschopnost stejný. I zde se provádí redukce hodinového vyměřovacího základu – redukční hranice jsou stejné – jen se přepočítávají na hodinové (koeficient pro přepočet je 0,175)

Redukční hranice
Denní základ
Hodinový základ
1 redukční hranice
865 Kč
151,38 Kč
2 redukční hranice
1 298 Kč
227,15 Kč
3 redukční hranice
2 595 Kč
454,13 Kč

Příklad výpočtu náhrady mzdy: Paní Nováková je zaměstnaná a její průměrná měsíční mzda je 25 tisíc korun hrubého. Kvůli nemoci byla 28 dní v pracovní neschopnosti.

 • Za 1 až 3 den pracovní neschopnosti nedostane p. Nováková nic (nebyla nařízena karanténa)
 • Za 4 – 14 den bude mít p. Nováková nárok za každý pracovní den na 667, 9872 Kč
 • Denní hodinový vyměřovací základ = 156,25 Kč
 • Redukovaný hodinový vyměřovací základ = 139,164 Kč
 • Náhrada mzdy za 1 hodinu = 83,4984 Kč (60%) tj. na 667, 9872 za den (při 8 hodinové pracovní době)

Změny a noviny – nemocenská 2014

V roce 2014 došlo ke 2 změnám ve výpočtu nemocenské. První změnou bylo zvýšení redukčních hranic, ty se od 1. 1. 2014 změnily takto:

 • 1 redukční hranice se zvýšila o 2 Kč z 863 Kč (v roce 2013) na 865 Kč (v roce 2014)
 • 2 redukční hranice se zvýšila o 3 Kč z 1295 Kč (v roce 2013) na 1298 Kč (v roce 2014)
 • 3 redukční hranice se zvýšila o 6 Kč z 2589 Kč (v roce 2013) na 2595 Kč (v roce 2014)

Druhou změnou pak je to, že od 1. 1. 2014 náleží nemocenská již od 15 dne pracovní neschopnosti. V roce 2013 platilo, že na nemocenskou byl nárok až od 21 dne pracovní neschopnosti.

Nemocenská a OSVČ

Na nemocenskou mají nárok i OSVČ, kteří si hradí nemocenské pojištění. Podmínkou pro nárok na nemocenské dávky u OSVČ je to, aby minimálně 3 měsíce před začátkem pracovní neschopnosti platili nemocenské pojištění.

Účast na nemocenském pojištění je u OSVČ dobrovolná. Pokud si OSVČ platí nemocenské pojištění, má nárok na nemocenské dávky a peněžitou pomoc v mateřství (mateřská). Na ošetřovné (pracovní neschopnost z důvodu ošetřování dítěte nebo jiného člena rodiny), ale OSVČ nárok nemá ani, když si platí nemocenské pojištění. Minimální částka pro nemocenské pojištění je 115 Kč měsíčně. Maximální nemocenské pojištění je 2 387 Kč měsíčně (2,3 % z 103 768 Kč).

 Nemocenská a náhrada mzdy – další podmínky

 • Maximální doba, po kterou je možné dostávat nemocenské dávky je 380 dní (resp. od 15 dne pracovní neschopnosti do 380 dne pracovní neschopnosti)
 • Maximální doba nemocenské pro pracující starobní důchodce nebo invalidní důchodce je 70 dní
 • Pokud byla nařízena karanténa, je nárok na náhradu mzdy již od prvního dne pracovní neschopnosti
 • Pokud není nařízena karanténa, za první až třetí den není nárok na náhradu mzdy
 • Za 4 až 14 dne pracovní neschopnosti se nevyplácí nemocenská, ale náhrada mzdy = tu vyplácí zaměstnavatel a platí se pouze za pracovní dny (nemocenská je za kalendářní dny)
 • Pro nemocenskou platí ochranná lhůta 7 kalendářních dní = tj. pokud zaměstnanec nastoupí do pracovní neschopnosti do sedmi dnů od ukončení pracovního poměru, má i tak nárok na všechny dávky stejně jako by byl zaměstnaný
 • OSVČ má nárok na nemocenskou pokud alespoň 3 měsíce před pracovní neschopností platit nemocenské pojištění (to je u OSVČ dobrovolné)

Chcete-li se na něco zeptat ohledně nároku na nemocenskou, ohledně změn v roce 2014 nebo ohledně nároku na náhradu mzdy v pracovní neschopnosti – neváhejte a napište svůj dotaz do diskuze pod tímto článkem. Odpovíme vám hned, jak to bude možné.

Potřebujete rychle získat peníze? Pak neváhejte a podívejte se, co vám nabízí půjčka zdarma do 24 hodin. Snadno a rychle, za výhodných podmínek, bez placení poplatků předem a bez rizika si i vy můžete půjčit peníze. Umožní vám to i tato snadná a férová půjčka. Stačí jedno kliknutí a peníze už mohou bý tna cestě k vám.

Diskuse: Kalkulačka nemocenská 2014

komentářů 192
 • Custom avatar Adam

  Dobry den,mel bych prosim dotaz.Zajimalo by me z ceho se mi bude pocitat nemocenska,kdyz jsem do 30 dubna pracoval ve firme kde jsem byl 6 let,ale od 1 kvetna jsem zmenil zamestnavatele,kde jsem teprve neco pres mesic.Prvni 3 dny jsou mi jasne-to nedostanu nic,dalsich 14 dni mi bude platit firma kde pracuji ted,ale od 15 dne se to bude pocitat jak?Bude se brat hruba mzda za poslednich 12 mesicu,tedy i hruba mzda z predchoziho zamestnani?Dekuji mnohokrat za odpoved.

 • Custom avatar Monika

  Dobrý den,prosím Vás chci se zeptat na vyměření nemocenské. Dnes jsem musela nastoupit na rizikové těhotenství a zajímalo by mě kolik budu brát až do porodu..půl roku pracuji průměrně za 10500 – 11000kč..předtím jsem byla 5 měsíců na pracovním úřadě a předtím na mateřské..Předem moc děkuji za odpověd.

 • Tomáš

  Dobrý den,chtěl jsem se zeptat jak se platí nemocenská v den státního svátku, který je v době prvních 14 dnů nemocenské a je v pracovním dni.Děkuji mnohokrát

 • Custom avatar Lucie

  Dobry den! Chtela bych se zeptat kolik budu pobirat nemocenskou,kdyz jsem v rizikovem tehotenstvi. Jsem zamestnana,pracuji tam uz 8mesicu a ma hruba mzda je 13000kc mesicne. Moc Vam dekuji za odpoved. S pozdravem Lucie Mrazova

 • Custom avatar Miloš

  Dobrý den.Chci se optat jak je to s vyplácením nemocenské v přápadě,že jsem ve schválené insolvenci.Děkuji za odpověď.Hezký den.

 • Custom avatar Libuše

  Dobrý den,
  měla bych dotaz. Partner – OSVČ byl nemocen od 30.4.2013 do 20.5.2014. Platí si dobrovolné
  nemocenské pojištění. Platit zálohy na zdravotní pojištění za dobu nemoci neměl. Zálohy na soc. pojištění
  za rok 2013 doplácel v přehledu za rok 2013. Nyní začal platit zálohy od 5/2014. Jak je to s platbou nemocenského pojištění za dobu nemoci? Bude se mu do náhradních dob počítat nemocenská do důchodu a nebo se u OSVČ nemoc nezohledňuje?
  Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar libuše

  Dobrý den,
  chtěla bych se prosím zeptat na výpočet nemocenské od ledna 2014 do 31.5.2014 jsem byla v HPP a hrubý měsíční příjem 15064 Kč. Od 1.6.2014 pracuji v jiném zaměstnání na DPČ (dohoda o pracovní činnosti) mám podepsané daňové prohlášení a je mi strháváno SP a ZP. Za měsíc červen hrubá mzda 10 500 Kč a za měsíc červenec předpokládaná hrubá mzda 14 876 Kč. V měsíci srpnu bych měla jít na menší operativní zákrok tudíž bych šla na nemocenskou. Z čeho a jak mi budou počítat prosím nemocenskou? Z čeho bude ten denní vyměřovací základ, z toho nového zaměstnání nebo se tam zohledňuje např.výdělek z předchozího místa? Děkuji Vám moc za odpověď a přeji hezký den.

  Liba

 • Alena Nováková

  Dobrý den, jaká je maximální měsíční nebo denní výše nemocenských dávek? Děkuji.

 • Custom avatar Dana Castovska

  Dobry den, mam dotaz ohledne nemocenske. Manzel do 28.2.2014 byl OSVC,10 let A NEPLTIL si nemocenskou,brezen 2014 byl na uradu prace ,bral podporu, od dubna je zamestnanec smlouva na dobu urcitou do 31.12.2014 . A ma jit nahle na operaci 30.7.2014,nemocen bude DLOUHODOBE. MA narok na NEMOCENSKOU a NAJAK DLOUHO? Dekuji moc za odpoved.

 • Custom avatar RADKA

  Dobrý den,
  od prosince 2012 jsem pracovala ve firmě, kterou dne 1.5. 2014 přebral jiný majitel. Zůstala jsem na stejném místě a stejné pozici. Dostali jsme jen nové smlouvy s novým zaměstnavatelem. Dne 9.5. jsem šla na nemocenskou (rizikové těhotenství). Za měsíc červen mi byla vyměřena nemocenská ve výši 2.220,- Kč s tím, že údajně nemám nic odpracováno. Já ale pracovala více než 12 měsíců, mezi novou smlouvou nebyl ani jeden den prodlení. Stejně tak to bylo před prosincem 2012, kdy jsem odešla z jiné firmy a nastoupila do téhle stávající. Nebyla jsem nezaměstnaná, pracovala jsem nonstop cca 6 let. Jak je možné, že teď mám takovou almužnu? Bude se mi stejně počítat i mateřská?

 • Custom avatar darina

  Dobrý den,moc prosím o radu.Ve firmě jsem byla zaměstnána od ledna2014,na dobu určitou do31.7.2014.od24.7.2014 jsem na nemocenské.Dnes mi zaměstnavatel poslal ukončení práv.poměru k 31.7.2014.Práv.neschopnost,,nadále trvá.Mám invalid.1stupně-kvůli amputaci4prstu PHK.Jak mám postupovat,vůbec nevím jak dál.Moc děkuji za rady.Hezké dny přeji.

 • Custom avatar Hanka

  dobrý den,
  chci se zeptat, jak náhradu mzdy v tomto případě.
  Jedná se o nepřetržitý provoz, zaměstnankyně má PN od 10.7.2014 a v době 14 kal.dní, které platí
  zaměstnavatel měla plánovaných 6 služeb. První dvě vyšla do nehrazených 3 dní, další vychází na 7-10 kal.den, z toho 10 den připadne na sobotu.Je mi jasné, že první dvě směny se nehradí, 3 – 9 směna – tto jsou pracovní dny, ale co s tou směnou v sobotu? I když v nepřetržitém provozu je i sobota pracovní, že? Takže podle mě se jí proplatí 4 směny po 11 hodinách, přemýšlím správně?
  díky

 • Custom avatar Eva

  Dobrý den,
  byla jsem nemocná 30 dní v červenci. Pracovala jsem jen první den. Kdo mi uhradí 4.-14. den nemoci? 15. 8. mi zaměstnavatel poslal na účet mzdu za 1 den. Domnívala jsem se, že na účet přijde od zaměstnavatele celkové vyúčtování za těch prvních 14 dní nebo to ten 4.-14. den zasílá také ČSSZ? Děkuji

 • Eva

  Dobrý den paní Králová,
  měla bych na Vás dotaz, ohledně nemocenské. U stejného zaměstnavatele jsem od 05/2010 s tím, že se mi v 08/2010 narodilo první dítě a šla jsem na mateřskou, která trvala do srpna 2013. V 09/2013 jsem byla na neplaceném volnu a 10/2013 jsem nastoupila do práce. Bohužel jsem od tohoto měsíce také nastoupila na nemocenskou kvůli rizikovému těhotenství, které se nakonec nevydařilo a na nemocenské jsem byla do konce 03/2014. V měsících 04,05,06 a 1/2 07 jsem chodila do práce. Od poloviny 07/2014 jsem opět na nemocenské, která přetrvává a pokud bude vše v pořádku, tak bude trvat v následujících mesících než bych nastoupila na mateřskou dovolenou. Protože nemám mezi jednotlivými nemocenskými odpracováno 190dní, bude se mi výplata nemocenských dávek o nějakou dobu krárit, případně o jakou dobu by šlo?
  Moc děkuji, Eva

 • Custom avatar Popovičová Lýdie

  Dobrý den, 30.9.2014 ukončuji pracovní neschopnost, ale ihned od 1.10.2014 nastupuji jinou pracovní neschopnost (jiná diagnóza), jak se mi budou platit nemocenské dávky? První tři dny opět neplacené, to vím, ale dál se bude vycházet z jakých příjmů, když ta první neschopnost trvala více jak čtvrt roku (od 9.6.2014 – 30.9.2014). Budou dávky stejné, nebo se sníží?
  Děkuji.

 • michal

  dobry den jsem vpracovni neschopnosti od 26.7 a chtel bych vedet kdy me prijdou nemocenske davky zatim me nic neprislo. děkuji

 • Custom avatar Martina

  Dobrý den,
  Jsem OSVČ, bohužel neplatím nemocenské pojisteni, momentálně mam rizikové tehotenstvi tak že nemůžu pracovat. Mam nárok na neschopenku & nemocenské dávky pokud půjdu na neschopenku?
  Předem moc dekuji, Martina

 • Custom avatar Petra

  Dobrý den,

  Chtěla bych se zeptat na několik věcí.
  V červnu 2013 jsem skončila v zaměstnání na poloviční úvazek v ZŠ (cca 9000,- Kč) Od té doby jsem byla vedena jako OSVČ, sociální a zdravotní jsem si platila sama (výdělek jako OSVČ byl minimální).
  V současnosti jsem pozastavila OSVČ činnost a nahlásila se na úřad práce. S přítelem se snažíme o miminko, zatím bezúspěšně. Jaký by byl prosím postup, kdybych v následujícím měsíci nastoupila do přislíbeného zaměstnání a třeba po měsíci, či dvouch otěhotněla? Vzhledem k mému zdraví se bojím případného rizikového těhotenství. Jak by to bylo s mým sociálním a zdravotním? Lze nějakým způsobem odhadnout výšku nemocenské, mateřské, rodičovské… Z čeho by se mi počítala?

  Děkuji za Vaší odpověď

  Petra

 • Custom avatar Jirka

  Dobry den, na zacatku prosince pujdu na operaci tudiz nastoupim na pracovni neschopnost, prumer, ktery se vypocitava na PN se pocita z poslednich 3 mesicu ( do prace jsem nastoupil v breznu 2014) a zajimalo by me tedy, za ktere posledni 3 mesice to bude. Vyplaty dosatvame v rozmezi 20-25 kalendarniho dne v mesici tudiz pri nastupu na PN jeste nebude zhotovene vyuctovani za mesic listopad, zajimalo by me tedy jestli se prumer na PN bude pocitat za mesice SRPEN, ZARI, RIJEN nebo to bude ZARI, RIJEN, LISTOPAD. predem diky za odpoved

 • markova eva

  Prosím o radu po 2 letech se mi podařilo sehnat práci ve školství od dubna do června
  2014 kdy jsem musela jít na 2 měsíce na prac.úřad jelikož byli prázdniny od 1 žaří jsem opět
  nastoupila do práce ale bohužel 1 října mám nepracovní úraz prosím z čeho se mi bude počítat
  nemocenské dávky děkuji předem za odpověd

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, kalkulacka.orgPokud si v předchozích letech platila nemocenské pojištění jako OSVČ, pak není potřeba řešit, že...více »
 • Iveta BaumrukováDobrý den , dcera má termín porodu 1.2.2021. Od 15.3.2020 je v zaměstnaneckém poměru. Před...více »
 • Jana Králová, kalkulacka.orgPokud splňujte podmínky pak ano. Je otázka, co myslíte tím "zrušil jsem kancelář", pokud je...více »
 • Hanák PetrDobrý den,, zrušil jsem kancelář a žádal jsem o kompenzační bonus v první etapě. Mám...více »