Kalkulačka nemocenská: Výpočet nemocenské dávky a náhrady mzdy

<span>Kolik peněz dostanete, když budete nemocní a v pracovní neschopnosti? Spočítejte si to v naší kalkulačce - nemocenská a náhrada mzdy 2014.</span> Kolik peněz dostanete, když budete nemocní a v pracovní neschopnosti? Spočítejte si to v naší kalkulačce - nemocenská a náhrada mzdy 2014.

Kolik je nemocenská a náhrady mzdy v době pracovní neschopnosti v roce 2014? Zajímalo by vás, kolik peněz dostanete, pokud budete nemocní nebo po úraze v pracovní neschopnosti? Spočítejte si to v naší kalkulačce. Ta vám nabízí zjednodušený výpočet nemocenských dávek a náhrady mzdy za prvních 14 dní pracovní neschopnosti. Kromě toho, jsme pro vás připravili i přehledný souhrn informací o nemocenské. Máte-li jakýkoliv dotaz – zeptejte se v diskuzi na konci článku.

Výpočet nemocenské 2024 – kolik je za neschopenku?

V roce 2024, platí pro nemocenskou jen běžné podmínky (epidemie COVID už skončila, nejsou žádné speciální výjimky).

Od 1. 1. 2024 se zvyšují redukční hranice, pro výpočet nemocenské (i náhrady mzdy za nemoc od zaměstnavatele).

Aktuální kalkulačka zde:

Online výpočet – nemocenská a náhrady mzdy 2014

Kalkulačka nemocenská
Měsíční hrubá mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Hodinová hrubá mzda
(průměr za předchozí čtvrtletí)

Byla nařízena karanténa?
Výpočet

U nemocenských dávek se v naší kalkulačce používá zjednodušený výpočet. Ten vychází pouze z průměrné měsíční hrubé mzdy za posledních 12 měsíců. Pokud celkový příjem za posledních 12 měsíců byl jiný, může být skutečně vyplacená nemocenská odlišná.

U náhrady mzdy za prvních 14 dní pracovní neschopnosti je v naší kalkulačce použitý zjednodušený výpočet. Skutečná výše náhrady mzdy se odvíjí od počtu pracovních hodin v předchozím kalendářním čtvrtletí a od počtu pracovních hodin, za které náleží náhrada mzdy při pracovní neschopnosti.

Jak se počítá nemocenská a náhrada mzdy

Nemocenská, resp. nemocenské dávky, se vyplácejí na základě nemocenského pojištění. Nárok na peníze v době pracovní neschopnosti tak má pouze ten, kdo se účastní nemocenského pojištění. To se týká většiny zaměstnanců (výjimkou jsou např. práce na dohodu o provedení práce apod.). Týkat se to může i OSVČ – ale u nich je placení nemocenského pojištění dobrovolné (u zaměstnanců je povinné – hradí jej na základě příslušného zákona zaměstnavatel)

Nemocenské dávky se vyplácejí až od 15 dne pracovní neschopnosti. Prvních 14 dní pracovní neschopnosti hradí zaměstnavatel. Pro stanovení výše nemocenské je rozhodující tzv. vyměřovací základ za rozhodné období – což je předchozích 12 měsíců. Zjednodušeně je možné denní vyměřovací základ spočítat tak, že vezmete svoji hrubou mzdu, a tu vynásobíte 12 (počet měsíců), a následně vydělíte 365 (počet dní = protože nemocenské dávky se vyplácejí za každý kalendářní den).

Příklad výpočtu: při hrubé měsíční mzdě 25 tisíc korun, je denní vyměřovací základ pro nemocenskou roven (25000 * 12)/365 = 821,92 Kč.

Denní vyměřovací základ byte měli najít i na své výplatní pásce, pokud ne, tak vám ho určitě sdělí vaše mzdová účetní.

Kolik je nemocenská 2014

Nemocenská se pak stanoví jako 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu. Redukce se provádí tak že:

  • Do 865 Kč se započítává 90%
  • Do 1298 Kč se započítává 60% z rozdílu mezi 1 a 2 redukční hranicí
  • Do 2595 Kč se započítává 30% z rozdílu mezi 2 a 3 redukční hranicí
  • Nad 2595 Kč se nezapočítá nic

Skutečně vyplacená nemocenská je pak rovna počtu kalendářních dní pracovní neschopnosti krát 60% z redukovaného denní vyměřovací základu

Příklad výpočtu nemocenské: Paní Nováková je zaměstnaná a její průměrná měsíční mzda je 25 tisíc korun hrubého. Kvůli nemoci byla 28 dní v pracovní neschopnosti:

  • 1 – 14 den = nemocenská se neplatí, je nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele (viz informace dále)
  • 15 – 28 den, tj. 14 kalendářních dní = p. Nováková dostane 6 216 Kč
  • Denní vyměřovací základ = 821,92 Kč
  • Redukovaný vyměřovací základ = 740 Kč
  • Nemocenská za 1 den = 444 Kč

Náhrada mzdy za prvních 14 dní pracovní neschopnosti

Nemocenská se vyplácí až od 15 dne pracovní neschopnosti. Za prvních 14 dní náleží zaměstnanci náhrada mzdy a to takto:

  • 1 – 3 den pracovní neschopnosti je nárok na náhradu mzdy, pouze pokud byla nařízena karanténa (jinak za první 3 dny pracovní neschopnosti nedostává zaměstnanec nic)
  • 4 – 14 den pracovní neschopnosti je nárok na 60% z vyměřovacího základu (ten se stanoví jinak než vyměřovací základ pro nemocenské dávky)

Náhrada mzdy za prvních 14 dní se od nemocenských dávek liší v tom že:

  • Nárok na náhradu mzdy je jen za pracovní dny (přesněji za pracovní hodiny), nemocenská se vyplácí za každý kalendářní den
  • Náhrada mzdy se počítá z jiného vyměřovacího základu – ten je stejný, jako pro stanovení náhrady mzdy například u dovolené
  • Vyměřovací základ pro náhradu mzdy se stanovuje za předchozí kalendářní čtvrtletí (u nemocenské je to předchozích 12 měsíců)
  • Vyměřovací základ pro náhradu mzdy se stanovuje jako hodinový (u nemocenské je to denní)

Jinak je ale výpočet náhrady mzdy za pracovní neschopnost stejný. I zde se provádí redukce hodinového vyměřovacího základu – redukční hranice jsou stejné – jen se přepočítávají na hodinové (koeficient pro přepočet je 0,175)

Redukční hranice
Denní základ
Hodinový základ
1 redukční hranice
865 Kč
151,38 Kč
2 redukční hranice
1 298 Kč
227,15 Kč
3 redukční hranice
2 595 Kč
454,13 Kč

Příklad výpočtu náhrady mzdy: Paní Nováková je zaměstnaná a její průměrná měsíční mzda je 25 tisíc korun hrubého. Kvůli nemoci byla 28 dní v pracovní neschopnosti.

  • Za 1 až 3 den pracovní neschopnosti nedostane p. Nováková nic (nebyla nařízena karanténa)
  • Za 4 – 14 den bude mít p. Nováková nárok za každý pracovní den na 667, 9872 Kč
  • Denní hodinový vyměřovací základ = 156,25 Kč
  • Redukovaný hodinový vyměřovací základ = 139,164 Kč
  • Náhrada mzdy za 1 hodinu = 83,4984 Kč (60%) tj. na 667, 9872 za den (při 8 hodinové pracovní době)

Změny a noviny – nemocenská 2014

V roce 2014 došlo ke 2 změnám ve výpočtu nemocenské. První změnou bylo zvýšení redukčních hranic, ty se od 1. 1. 2014 změnily takto:

  • 1 redukční hranice se zvýšila o 2 Kč z 863 Kč (v roce 2013) na 865 Kč (v roce 2014)
  • 2 redukční hranice se zvýšila o 3 Kč z 1295 Kč (v roce 2013) na 1298 Kč (v roce 2014)
  • 3 redukční hranice se zvýšila o 6 Kč z 2589 Kč (v roce 2013) na 2595 Kč (v roce 2014)

Druhou změnou pak je to, že od 1. 1. 2014 náleží nemocenská již od 15 dne pracovní neschopnosti. V roce 2013 platilo, že na nemocenskou byl nárok až od 21 dne pracovní neschopnosti.

Nemocenská a OSVČ

Na nemocenskou mají nárok i OSVČ, kteří si hradí nemocenské pojištění. Podmínkou pro nárok na nemocenské dávky u OSVČ je to, aby minimálně 3 měsíce před začátkem pracovní neschopnosti platili nemocenské pojištění.

Účast na nemocenském pojištění je u OSVČ dobrovolná. Pokud si OSVČ platí nemocenské pojištění, má nárok na nemocenské dávky a peněžitou pomoc v mateřství (mateřská). Na ošetřovné (pracovní neschopnost z důvodu ošetřování dítěte nebo jiného člena rodiny), ale OSVČ nárok nemá ani, když si platí nemocenské pojištění. Minimální částka pro nemocenské pojištění je 115 Kč měsíčně. Maximální nemocenské pojištění je 2 387 Kč měsíčně (2,3 % z 103 768 Kč).

 Nemocenská a náhrada mzdy – další podmínky

  • Maximální doba, po kterou je možné dostávat nemocenské dávky je 380 dní (resp. od 15 dne pracovní neschopnosti do 380 dne pracovní neschopnosti)
  • Maximální doba nemocenské pro pracující starobní důchodce nebo invalidní důchodce je 70 dní
  • Pokud byla nařízena karanténa, je nárok na náhradu mzdy již od prvního dne pracovní neschopnosti
  • Pokud není nařízena karanténa, za první až třetí den není nárok na náhradu mzdy
  • Za 4 až 14 dne pracovní neschopnosti se nevyplácí nemocenská, ale náhrada mzdy = tu vyplácí zaměstnavatel a platí se pouze za pracovní dny (nemocenská je za kalendářní dny)
  • Pro nemocenskou platí ochranná lhůta 7 kalendářních dní = tj. pokud zaměstnanec nastoupí do pracovní neschopnosti do sedmi dnů od ukončení pracovního poměru, má i tak nárok na všechny dávky stejně jako by byl zaměstnaný
  • OSVČ má nárok na nemocenskou pokud alespoň 3 měsíce před pracovní neschopností platit nemocenské pojištění (to je u OSVČ dobrovolné)

Chcete-li se na něco zeptat ohledně nároku na nemocenskou, ohledně změn v roce 2014 nebo ohledně nároku na náhradu mzdy v pracovní neschopnosti – neváhejte a napište svůj dotaz do diskuze pod tímto článkem. Odpovíme vám hned, jak to bude možné.

Potřebujete rychle získat peníze? Pak neváhejte a podívejte se, co vám nabízí půjčka zdarma do 24 hodin. Snadno a rychle, za výhodných podmínek, bez placení poplatků předem a bez rizika si i vy můžete půjčit peníze. Umožní vám to i tato snadná a férová půjčka. Stačí jedno kliknutí a peníze už mohou bý tna cestě k vám.

Diskuse: Kalkulačka nemocenská: Výpočet nemocenské dávky a náhrady mzdy

Diskuse: 192
  • bar.bar

    Dobrý den,chtěl jsem se zeptat-z čeho se bude počítat nemocenská(uvádí se z posledních 12 ti měsíců) .Když za posledních 12 měsíců byl člověk např. 5 měs. na ÚP a nepobíral příspěvek,pak např. 4 měsíce pracoval a v tomto zaměstnání onemocní.Z čeho se bude počítat nemocenská? Děkuji za odpověď.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, v tomto případě se nemocenská bude počítat z příjmu v posledním zaměstnání, resp. s vyjímkou posledního měsíce, ve kterém nastoupíte na nemocenskou, tj. z prvních 3 měsíců v posledním zaměstnání (resp. ještě přesněji záleží, jak to tam máte přesně datumově).

      • bar.bar

        Je to logické, v koutku duše jsem si myslel že to takto bude 🙂 Děkuji mnohokrát za odpověď

  • Custom avatar Jana

    Dobrý den, prosím o radu – od 1/13 do 7/13 jsem byla vedena na ÚP (dostávala jsem podporu 5 měsíců a poslední 2 měsíce jsem byla bez příjmu) a od 8/13 vykonávám práci se smlouvou na dobu určitou do konce roku 2014, kde mzda činí 18800,- hrubého za měsíc. Před evidencí na ÚP jsem normálně pracovala. Od 30.1. jsem nastoupila na plánovanou operaci a samozřejmě neschopenku, která do dnešního dne stále trvá a bude končit zřejmě 25.2.2014. Chtěla jsem si na kalkulátoru spočítat výše nemocenské, ale všude chtějí hrubou mzdu za posledních 12 měsíců, kterou já nemám z důvodu evidence na ÚP, prosím Vás, jak se tato nemocenská počítá? Děkuji za informaci a s pozdravem, Jana.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, pokud vaše poslední zaměstnání trvá kratší dobu než 12 měsíců, pak se nemocenská počítá z příjmu z posledního zaměstnání. Měsíc ve kterém vám vznikne pracovní neschopnost se nezapočítává, tj. u vás by se nemocenský počítala součet příjmů za 8/13 – 12/13 to celé děleno počtem započitatelných dní. Celý výpočet je trochu složitější, pro orientační informaci můžete do kalkulačky zadat jako průměr to co máte jako průměr za 8/13 – 12/13.

  • Custom avatar Jiřka

    Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat. Jsem OSVČ. Od 1,1,2013 jsem přerušila živnost a byla na ÚP. Podnikat – obnovena živnost- jsem začala od 1.6.2013, nemocenskou jsem si začala platit od 1,11,2013 ve výši 500,-Kč měsíčně-k tomu jsem přizpůspbila i výši měsíčního důchod. pojištění.. Bohužel od 1,2,2014 jsem onemocněla a jsem nucena být na neschopence.Jelikož od 1,1,2014 došlo ke změnám v nemocenské, nevím jak a hlavně z čeho se bude nemocenská vyplácet. Za únor už zřejmě platit nemocenské nemusím že ? Moc děkuji za informaci Jiřka

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, od 1.1.2014 se měnila především výše maximální možné měsíční platby na nemocenské. Zatímco dříve jste si mohla platit „kolik jste chtěla“ bez ohledu na dokládané příjmy, nyní je to omezeno tím jaké dokládáte příjmy (řídí se to posledním podaným přehledem o příjmech, tj. aktuálně pokud jste zatím nepodávala přehled o příjmech za 2013 by se vycházelo z přehledu za 2012). Tj. vyměřovací základ by se vám stanovil z těch 2x 500 + za leden se zohlední buď celých 500 Kč nebo jen část. V tomto případě celý výpočet komplikovanější.

  • Marie

    Dobrý den
    dnes jsem podala žádost o přiznání starobního důchodu od data 13.1.2014. Jsem v pracovní neschopnosti a není mi zcela jasné, kdy musím pracovní neschopnost ukončit. Je to sedmdesát nebo šedesát tři dny. A jedná se o kalendářní nebo pracovní dny?
    Děkuji za odpověď.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, délka nemocenské se počítá od prvního dne vzniku pracovní neschopnosti, tedy i včetně prvních 14 dnů, kdy není vyplácena nemocenská ale náhrady mzdy od zaměstnavatele. Délka pracovní neschopnosti ale není nijak omezena. V pracovní neschopnosti můžete být libovolně dlouhou dobu. Pouze nemocenská (dávka) je vyplácena u zaměstnanců maximálně po dobu 380 kalendářních dní (od začátku PN), u těch kdo mají starobní nebo invalidní důchod je to pak 70 dní.

  • Custom avatar Eva

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, jak se započítává předcházející PN do stávající PN? Jedná se mi o to, že jsem od 10/2013 na nemocenské a do zaměstnání nastoupím v 4/2014. S manželem plánujeme miminko a pokud by se mi podařilo v blízké době otěhotnět, tak budu na rizikovém těhotenství, tedy opět v PN. Vím, že se nemocenské dávky vyplácejí max. po dobu 380 dnů, ale nevím, zda se do nové PN započítává ta předchozí PN pokud by následovaly po sobě v blízké době, např. po 3 měsících.

    Děkuji
    Eva

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, pokud do pracovní neschopnosti nastoupíte do 190 dní od skončení předchozí pracovní neschopnosti, pak se pro obě pracovní doby počítá pouze 380 dní – tedy pokud první pracovní neschopnost trvala např. 180 dní a druhá pracovní neschopnost byla nastoupena do 190 dní, pak ta druhá může být maximálně 200 dní (resp. po tuto dobu mohou být vypláceny nemocenské dávky).

  • Custom avatar Danihlik Zdenko

    Prosim o zdělení,jestli nemám nárok na podporu v nezaměstnanosti,když mi skončí nárok na nemocenské dávky v případě,že jsem pracující důchodce.V červnu se budu dožívat 66 let. Děkuji za zdělení.Danihlík Zdenko

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, pokud jste důchodce a pobíráte starobní důchod, nemůžete být zařazen do evidence uchazečů o zaměstnání a ani nemůžete získat podporu v nezaměstnanosti. Viz zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf § 44:
      (1) Uchazeči o zaměstnání se podpora v nezaměstnanosti a podpora při rekvalifikaci neposkytuje po dobu :
      a) poskytování starobního důchodu,

  • Custom avatar Petra

    Dobrý den, potřebovala bych radu, ukončila jsem pracovní poměr dohodou, jsem v ochranné lhůtě měsíční plat byl vždy čistého 14300,- kdybych šla marodit, tak vím, že zaměstnavatel mi nemocenskou nevyplácí, protože už u něho nepracuji a po 15 dnech mi to vyplácí sociální úřad. To vše vím, ale chtěla jsem se zeptat jak se počítá nemocenská , když má čistá mzda byla 4 roky stejná výše uvedená. Děkuji za radu.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, v tom případě do kalkulačky zadejte svoji měsíční hrubou mzdu (vyměřovací základ pro nemocenskou se počítá z hrubé mzdy) – rozhodným obdobím je zpravidla posledních 12 měsíců, pokud jste měla během této doby stále stejnou mzdu, pak stačí, když tam dáte vaši běžnou měsíční hrubou mzdu.

  • Custom avatar Jana H

    Dobrý den,

    ráda bych věděla jak je to s podporou v mateřství . Jde o to, že mi rodičovská dovolená skončila dnem dovršení dítěte 3 let tzv 5.5.2013. Vzhledem k tomu, že můj zaměstnavatel v této chvíli neměl práci nastoupila jsem na neplacené volno ( do 4 let dítěte. ) Nyní jsem těhotná a nastoupila do jiného zaměstnání, ale neukončila jsem neplacené volno ( neukončila jsem pracovní poměr s prvním zaměstnavatelem. ) Ráda bych věděla z čeho se mi bude počítat PPM ? .Zda z příjmu zaměstnavatele, kde jsem vedená na neplaceném volnu nebo z příjmu nového zaměstnavatele ? Ráda bych aby se mi PPM počítala ze současného zaměstnání. Mám tedy ukončit pracovní poměr ( kde jsem vedená jako na neplaceném volnu )?

    moc děkuji za rady ..

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, u PPM záleží, kdy na ni budete nastupovat. Pokud to bude do 4 let prvního dítěte, pak se zohledňuje příjem ze zaměstnání před nástupem na první mateřskou. V takovém případě by se posuzovalo, která mateřská je pro vás výhodnější – jestli ta stanovená na základě příjmu před první mateřskou, nebo jestli ta která by se počítala na základě aktuálního příjmu ze zaměstnání, které vykonáváte nyní. Pokud by ta nynější byla vyšší pak byste brala tuto, pokud by byla vyšší ta původní tak byste brala tu původní. Pokud byste na druhou mateřskou nastupovala až po 4 roku prvního dítěte, pak by se posuzoval pouze váš aktuální příjem.

  • Custom avatar Jana

    Dobrý večer paní Králová , moc Vám děkuji za velmi rychlou odpověd . Ještě bych se ráda zeptala zda mám ukončit můj první pracovní poměr , kde jsem vedená na neplaceném volnu? Nebo to na PPM nemá vliv ? Na mateřskou budu nastupovat až po 4 roku prvního dítěte což podle toho co píšete by se PPM měla počítat z mého nového zaměstnání , ale v současné době mám vlastně 2 pracovní poměry , tak nevím zda u toho prvního nemám dát výpověd.

    a ještě jeden dotaz – vzhledem k tomu, že mé první těhotenství bylo komplikované byla jsem od 5. měsíce na rizikovém těhotenství . Pokud by tato situace nastala nyní také z čeho by se počítala nemocenská ze současného zaměstnání ?

    Moc děkuji a přeji hezký večer J.

  • Custom avatar Drahomíra

    Dobrý den ,chtěla bych se zeptat manžel má částečný invalidní důchod,ale stále ještě pracuje na stoprocentní úvazek.Má nárok na nemocenské dávky.Děkuji

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, pokud se jedná o zaměstnání, při kterém za něj zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění, pak má nárok na nemocenské dávky tak jako každý jiný zaměstnanec. Rozdíl by byl pouze v případě, že by se jednalo o invaliditu třetího stupně, tam pak je kratší doba vyplácení nemocenských dávek nebo jiné podmínky pro ochrannou lhůtu.

  • petra

    Dobry den, jak dlouho musim byt zamestnana u zamestnavatele, abych mela narok na nemocenskou a nasledne na PPM. Pred tim jsem byla vedena jako OSVC, kde jsem si hradila v roce 2013 DP i NP. U zamestnavatele jsem 12 dni. Dekuji.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, u zaměstnanců jste nemocensky pojištěna od prvního dne v zaměstnání (pokud se jedná o zaměstnanecký poměr, při kterém za vás zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění) a nárok na nemocenské dávky tak máte hned od začátku pracovního poměru – není zde minimální doba účasti na nemocenském pojištění. Jinak je to u OSVČ, kde musí být účast na nemocenském pojištění nejméně 3 měsíce před vznikem pracovní neschopnosti.

  • Custom avatar Květa

    Dobrý den,

    mám také dotaz ohledně PPM. Můj zaměstnavatel u kterého pracuji od 1.3.2014 (pracovní poměry mi navazují před tímto zaměstnavatelem jsem měla jiného zaměstnavatele) se rozhodl, že svoji společnost z nějakého důvodu prodá během 2 měsíců.
    Já jsem sice nastoupila 1.3.2014, ale ze zdravotních důvodů v těhotenství jsem musela na neschopenku , kde jsem od 10.3.2014. Obávám se jaké následky to bude mít pro mě když společnost prodá…

    Budu vůbec dostávat nemocenské dávky a PPM ? Prosím poradte .

    děkuji Květa

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, pokud majitel společnost prodá, tak by to ničemu nemělo vadit. Jiná situace by byla, kdyby současná společnost například zanikla a vám byl tím pádem ukončen pracovní poměr. V opačném případě by měl zaměstnanecký poměr pokračovat dál.

      Jinak, i kdyby pracovní poměr zanikl – například z důvodu ukončení činnosti firmy, na nemocenské dávky budete mít nárok dál. U PPM by pak záleželo, jestli byste na mateřskou nastupovala v době, kdy vám trvá pracovní poměr nebo v době do 180 dní od skončení posledního pracovního poměru = pak byste nárok opět měla.

      Osobně bych se případného prodeje firmy nebála = je to poměrně běžná věc že firma během své existence mění majitele.

  • Custom avatar Květa

    Dobrý večer,

    mám také dotaz ohledně PPM. Jsem zaměstnána ve firmě od 1.3.2014 (pracovní poměry mi navazují před tímto zaměstnavatelem jsem měla jiného zaměstnavatele) a na firmu je v současné době vydána exekuce ,a s nějvětší pravděbodobností se firma dostane do insolvence.
    Vzhledem k tomu, že jsem na nemocenské mám obavy zda mi bude vyplácená nemocenská a později i PPM ?Jsou mé obavy oprávněné nebo jsem v tomto případě chráněná zákonem.

    děkuji za odpověd

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, první 14 dní pracovní neschopnosti vám vyplácí zaměstnavatel náhradu mzdy. Pokud by vám ji nevyplatil, pokud se zaměstnavatel dostane do platební neschopnosti, máte možnost uplatit nárok u Úřadu práce, který v takovém případě vyplácí náhradní mzdu.

      Od 15 dne pracovní neschopnosti jsou vám nemocenské dávky vypláceny na základě nemocenského pojištění.

      Jinak pokud záleží na tom, co přesně bude dál, pokud budete i nadála zaměstnaná, trvá vám účast na nemocenském pojištění a vzniká vám nárok na PPM. U PPM je rozhodující stav k datu podání žádosti o PPM. Pokud v té dob budete zaměstnaná nebo budete spadat do ochranné doby 180 dní od skončení posledního pracovního poměru (a současně budete mít v posledních 2 letech 270 dní účasti na nemocenském pojištění) pak máte určitě nárok na PPM. Insolvence zaměstnavatele by na to neměla mít vliv.

      Záleží tedy na tom, jak to bude dál, jestli firma bude pokračovat dál a vy zde budete zaměstnaná, nevím také, kdy přesně máte termín porodu apod.

      • Custom avatar kveta

        Dobry den, upresnim udaje. Termin porodu mam 10.10.2014. Spolecnost , ktera je v insolvenci mi asi 15 dni zaplati , ale co se tyka svych zavazcich uz svoji cinnost nebude vykonavat..
        270 dni bych mela mit odpracovane u sveho predesleho zamestnavatele u ktereho jsem byla po rodicovske vedena na neplacenem volnu dnem nastupu do nove spol. K 28.2.14 jsem dala vypoved a navazala tak zamestnani tady. Bohuzel jsem netusila ze firma bude v exekuci a nasledne insolvenci ….jsem z toho dost vystresovana:-(…. Moc dekuji

  • Custom avatar Petra

    Dobrý den paní Králová, prosím chtěla bych se Vás zeptat, ke dni 31.3. 2014 mi končí pracovní poměr na dobu určitou. V tomo pracovním poměru jsem byla od 23.5. 2013, předtím jsem byla cca 10 měsíců evidovaná na úřadu práce. A ještě předtím než jsem se evidovala na úřad práce jsem byla na rodičovské dovolené. Prosím chci se zeptat zda budu mít nějaký nárok na podporu v nezaměstnanosti? Nebo pro mě bude výhodnější když půjdu na nemocenskou?A pokud bych byla na nemocenské a potom se evidovala na úřadě práce, z čeho by se mi počítala podpora, pokud bych vůbec měla na nějakou podporu nárok? Moc děkuji za odpověď.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, nárok na podporu v nezaměstnanosti byste zřejmě měla mít. Podmínkou je že za poslední 2 roky máte odpracováno alespoň 12 měsíců. Do této doby se ale započítává i doba kdy jste byla na rodičovské, nepočítá se tam pouze doba, kdy jste byla evidovaná na úřadu práce.

  • Custom avatar Eva

    Dobrý den. V červnu 2010 jsem nastoupila na neschopenku(rizikové těhotenství). Tou dobou byl můj průměrný plat cca 24000,- hrubého. 23.1.2011 jsem porodila a po ukončení mateřské(což je vlastně 6měs.po porodu) mi proplácel zaměstnavatel dovolenou. 23.1.2014 po dovršení 3let mého dítěte, jsem ukončila rodičovskou dovolenou a 24.1.2014 jsem ihned nastoupila na další neschopenku(druhé těhotenství). Ráda bych se zeptala, z čeho přesně se mi vypočítá denní vyměřovací základ nemocenské a celková výše nemocenské a zda se do toho výpočtu smí započítat i ta proplacená dovolená nebo zda se to vypočítává za posledních 12měs před nástupem na prví neschopenku. Za leden mi přišlo 1500,- a za únor 2350,-. Předem děkuji za odpověď. Eva

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, rozhodným obdobím pro výpočet nemocenské je zpravidla 12 předchozích kalendářních měsíců. Pokud ale v tomto období jsou pouze „vyloučené dny“, kam spadá právě i rodičovský, postupuje se dále do minulosti a rozhodným obdobím je kalendářní rok ve kterém bylo dosažen započitatelný příjem alespoň po dobu 30-ti dnů. Nemocenská by se vám tedy měla stanovit z příjmu před první nemocenskou. Prvních 14 dní pracovní neschopnosti nedostáváte nemocenské dávky ale náhradu mzdy kterou vám vyplácí zaměstnavatel, ta se nevyplácí za kalendářní dny jako nemocenská ale za pracovní dny.

  • Alena

    Dobrý den.
    Kolik dnů budu mít proplácenou druhou nemocenskou, když jsem byla na první PN 10 dnů na přelomu listopadu a prosince 2013. Stále mě bylo špatně, tuto skutečnost jsem nahlásila ošetřující lékařce, ale lékařka přesto ukončila PN. Musela jsem nastoupit do práce, odpracovala jsem jen 1 den. Můj zdravotní stav byl natolik špatný, že jsem musela být následující den ošetřena v nemocnici. Po vyšetření v nemocnici jsem na další PN dodnes. Řekli mě, že není možné v původní PN pokračovat a že mě musí vystavit novou neschopenku.
    Děkuji za odpověď. A.

  • Custom avatar Petra

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat z čeho se mi bude počítat nemocenská. Pracuji nepřetržitě 12 let u stejného zaměstnavatele.
    Za poslední rok nastala změna. Na 4 měsíce (konkrétně měsíc 06-09) jsem pracovala u jiného zaměstnavatele. A od října jsem se opět vrátila k původnímu zaměstnavateli. Za tu dobu jsem nebyla ani den nezaměstnaná. Mám tedy počítat hrubou mzdu u posledního zaměstnavatele (tedy za posledních 5 měsíců) co jsem tam zpět zaměstnaná, nebo za posledních 12 měsíců (i když by byla část platu (měsíců) od jiného zaměstnavatele?) Předem velmi děkuji za odpověď. Petra

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, počítá se vždy pouze z příjmu z posledního zaměstnání, pokud trvalo kratší dobu než 12 měsíců, pak je to tato kratší doba

  • Custom avatar Jarmila

    Dobrý den, mam dotaz jsem v novém zamestnani 7 dni lékař mi oznámil ze musím nutně na operaci a tím padem i na neschopenku. Bohužel nevím na jak dlouhou dobu. Z čeho se mi bude vypočítávat nemocenská mam na ni vůbec nárok?Dekuji

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, výše nemocenské dávky by se měla počítat z příjmu u tohoto zaměstnavatele, pokud je zde alespoň 7 kalendářních dní, pak se to počítá z něj

  • Custom avatar Veronika

    Dobrý den,

    prosím o radu se zvláštním případem ohledně nemocenské.

    U posledního zaměstnavatele nástup 7/2013, v lednu 2014 – nástup na nemocenskou, ale hned den po nástupu na nemocenskou výpověď za hrubé porušení pracovní kázně.

    Vzniká či nevzniká v takovém případě nárok na náhradu mzdy v pracovní neschopnosti od zaměstnavatele? Jaké paragrafy se k této situaci vážou?

    Předem mnohokrát děkuji za odpověď.

    Veronika

  • Custom avatar Monika

    Dobrý den,
    mám na Vás dotaz ohledně nemocenské, kterou teda ještě nemám vystavenou a jestli bych na ni vůbec měla nárok. Jsem od 10/2011 nezaměstnaná a od 07/2012 nepobírám podporu ani žádné sociální dávky. Nyní mám jít na plánovanou operaci kolene (menisku) a potom na rehabilitaci. Proto jsem se chtěla zeptat jestli si mám nechat vystavit nemocenkou, je mi jasné, že prvních 14dní bych nedostala nic, ale jestli mám nárok po této době na příspěvek od sociálky.
    Děkuji Vám za odpověď a pomoc.
    Monika

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, pokud jste nezaměstnaná, tak za vás nikdo neplatí nemocenské pojištění. Neschopenku si sice vystavit nechat můžete, ale žádné peníze nedostanete. Ani za prvních 14 dní ani potom.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
  • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
  • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...
  • milka58@seznam.cz: Manžel je odkázán na plnou péči zdravotníků v LDN.Má myotonickou disfunkci sv...
  • Chovanec Stefan: Rychlá půjčka je nyní dostupná Kontaktujte nás Rychlá a spolehlivá finanční...
  • Soňa: Zajímavá diskuse.Můj tatínek zemřel v DD. Po jeho smrti jsme vyklízeli věci, a...