Kalkulačka nemocenská: Výpočet nemocenské dávky a náhrady mzdy

<span>Kolik peněz dostanete, když budete nemocní a v pracovní neschopnosti? Spočítejte si to v naší kalkulačce - nemocenská a náhrada mzdy 2014.</span> Kolik peněz dostanete, když budete nemocní a v pracovní neschopnosti? Spočítejte si to v naší kalkulačce - nemocenská a náhrada mzdy 2014.

Kolik je nemocenská a náhrady mzdy v době pracovní neschopnosti v roce 2014? Zajímalo by vás, kolik peněz dostanete, pokud budete nemocní nebo po úraze v pracovní neschopnosti? Spočítejte si to v naší kalkulačce. Ta vám nabízí zjednodušený výpočet nemocenských dávek a náhrady mzdy za prvních 14 dní pracovní neschopnosti. Kromě toho, jsme pro vás připravili i přehledný souhrn informací o nemocenské. Máte-li jakýkoliv dotaz – zeptejte se v diskuzi na konci článku.

Výpočet nemocenské 2024 – kolik je za neschopenku?

V roce 2024, platí pro nemocenskou jen běžné podmínky (epidemie COVID už skončila, nejsou žádné speciální výjimky).

Od 1. 1. 2024 se zvyšují redukční hranice, pro výpočet nemocenské (i náhrady mzdy za nemoc od zaměstnavatele).

Aktuální kalkulačka zde:

Online výpočet – nemocenská a náhrady mzdy 2014

Kalkulačka nemocenská
Měsíční hrubá mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Hodinová hrubá mzda
(průměr za předchozí čtvrtletí)

Byla nařízena karanténa?
Výpočet

U nemocenských dávek se v naší kalkulačce používá zjednodušený výpočet. Ten vychází pouze z průměrné měsíční hrubé mzdy za posledních 12 měsíců. Pokud celkový příjem za posledních 12 měsíců byl jiný, může být skutečně vyplacená nemocenská odlišná.

U náhrady mzdy za prvních 14 dní pracovní neschopnosti je v naší kalkulačce použitý zjednodušený výpočet. Skutečná výše náhrady mzdy se odvíjí od počtu pracovních hodin v předchozím kalendářním čtvrtletí a od počtu pracovních hodin, za které náleží náhrada mzdy při pracovní neschopnosti.

Jak se počítá nemocenská a náhrada mzdy

Nemocenská, resp. nemocenské dávky, se vyplácejí na základě nemocenského pojištění. Nárok na peníze v době pracovní neschopnosti tak má pouze ten, kdo se účastní nemocenského pojištění. To se týká většiny zaměstnanců (výjimkou jsou např. práce na dohodu o provedení práce apod.). Týkat se to může i OSVČ – ale u nich je placení nemocenského pojištění dobrovolné (u zaměstnanců je povinné – hradí jej na základě příslušného zákona zaměstnavatel)

Nemocenské dávky se vyplácejí až od 15 dne pracovní neschopnosti. Prvních 14 dní pracovní neschopnosti hradí zaměstnavatel. Pro stanovení výše nemocenské je rozhodující tzv. vyměřovací základ za rozhodné období – což je předchozích 12 měsíců. Zjednodušeně je možné denní vyměřovací základ spočítat tak, že vezmete svoji hrubou mzdu, a tu vynásobíte 12 (počet měsíců), a následně vydělíte 365 (počet dní = protože nemocenské dávky se vyplácejí za každý kalendářní den).

Příklad výpočtu: při hrubé měsíční mzdě 25 tisíc korun, je denní vyměřovací základ pro nemocenskou roven (25000 * 12)/365 = 821,92 Kč.

Denní vyměřovací základ byte měli najít i na své výplatní pásce, pokud ne, tak vám ho určitě sdělí vaše mzdová účetní.

Kolik je nemocenská 2014

Nemocenská se pak stanoví jako 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu. Redukce se provádí tak že:

  • Do 865 Kč se započítává 90%
  • Do 1298 Kč se započítává 60% z rozdílu mezi 1 a 2 redukční hranicí
  • Do 2595 Kč se započítává 30% z rozdílu mezi 2 a 3 redukční hranicí
  • Nad 2595 Kč se nezapočítá nic

Skutečně vyplacená nemocenská je pak rovna počtu kalendářních dní pracovní neschopnosti krát 60% z redukovaného denní vyměřovací základu

Příklad výpočtu nemocenské: Paní Nováková je zaměstnaná a její průměrná měsíční mzda je 25 tisíc korun hrubého. Kvůli nemoci byla 28 dní v pracovní neschopnosti:

  • 1 – 14 den = nemocenská se neplatí, je nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele (viz informace dále)
  • 15 – 28 den, tj. 14 kalendářních dní = p. Nováková dostane 6 216 Kč
  • Denní vyměřovací základ = 821,92 Kč
  • Redukovaný vyměřovací základ = 740 Kč
  • Nemocenská za 1 den = 444 Kč

Náhrada mzdy za prvních 14 dní pracovní neschopnosti

Nemocenská se vyplácí až od 15 dne pracovní neschopnosti. Za prvních 14 dní náleží zaměstnanci náhrada mzdy a to takto:

  • 1 – 3 den pracovní neschopnosti je nárok na náhradu mzdy, pouze pokud byla nařízena karanténa (jinak za první 3 dny pracovní neschopnosti nedostává zaměstnanec nic)
  • 4 – 14 den pracovní neschopnosti je nárok na 60% z vyměřovacího základu (ten se stanoví jinak než vyměřovací základ pro nemocenské dávky)

Náhrada mzdy za prvních 14 dní se od nemocenských dávek liší v tom že:

  • Nárok na náhradu mzdy je jen za pracovní dny (přesněji za pracovní hodiny), nemocenská se vyplácí za každý kalendářní den
  • Náhrada mzdy se počítá z jiného vyměřovacího základu – ten je stejný, jako pro stanovení náhrady mzdy například u dovolené
  • Vyměřovací základ pro náhradu mzdy se stanovuje za předchozí kalendářní čtvrtletí (u nemocenské je to předchozích 12 měsíců)
  • Vyměřovací základ pro náhradu mzdy se stanovuje jako hodinový (u nemocenské je to denní)

Jinak je ale výpočet náhrady mzdy za pracovní neschopnost stejný. I zde se provádí redukce hodinového vyměřovacího základu – redukční hranice jsou stejné – jen se přepočítávají na hodinové (koeficient pro přepočet je 0,175)

Redukční hranice
Denní základ
Hodinový základ
1 redukční hranice
865 Kč
151,38 Kč
2 redukční hranice
1 298 Kč
227,15 Kč
3 redukční hranice
2 595 Kč
454,13 Kč

Příklad výpočtu náhrady mzdy: Paní Nováková je zaměstnaná a její průměrná měsíční mzda je 25 tisíc korun hrubého. Kvůli nemoci byla 28 dní v pracovní neschopnosti.

  • Za 1 až 3 den pracovní neschopnosti nedostane p. Nováková nic (nebyla nařízena karanténa)
  • Za 4 – 14 den bude mít p. Nováková nárok za každý pracovní den na 667, 9872 Kč
  • Denní hodinový vyměřovací základ = 156,25 Kč
  • Redukovaný hodinový vyměřovací základ = 139,164 Kč
  • Náhrada mzdy za 1 hodinu = 83,4984 Kč (60%) tj. na 667, 9872 za den (při 8 hodinové pracovní době)

Změny a noviny – nemocenská 2014

V roce 2014 došlo ke 2 změnám ve výpočtu nemocenské. První změnou bylo zvýšení redukčních hranic, ty se od 1. 1. 2014 změnily takto:

  • 1 redukční hranice se zvýšila o 2 Kč z 863 Kč (v roce 2013) na 865 Kč (v roce 2014)
  • 2 redukční hranice se zvýšila o 3 Kč z 1295 Kč (v roce 2013) na 1298 Kč (v roce 2014)
  • 3 redukční hranice se zvýšila o 6 Kč z 2589 Kč (v roce 2013) na 2595 Kč (v roce 2014)

Druhou změnou pak je to, že od 1. 1. 2014 náleží nemocenská již od 15 dne pracovní neschopnosti. V roce 2013 platilo, že na nemocenskou byl nárok až od 21 dne pracovní neschopnosti.

Nemocenská a OSVČ

Na nemocenskou mají nárok i OSVČ, kteří si hradí nemocenské pojištění. Podmínkou pro nárok na nemocenské dávky u OSVČ je to, aby minimálně 3 měsíce před začátkem pracovní neschopnosti platili nemocenské pojištění.

Účast na nemocenském pojištění je u OSVČ dobrovolná. Pokud si OSVČ platí nemocenské pojištění, má nárok na nemocenské dávky a peněžitou pomoc v mateřství (mateřská). Na ošetřovné (pracovní neschopnost z důvodu ošetřování dítěte nebo jiného člena rodiny), ale OSVČ nárok nemá ani, když si platí nemocenské pojištění. Minimální částka pro nemocenské pojištění je 115 Kč měsíčně. Maximální nemocenské pojištění je 2 387 Kč měsíčně (2,3 % z 103 768 Kč).

 Nemocenská a náhrada mzdy – další podmínky

  • Maximální doba, po kterou je možné dostávat nemocenské dávky je 380 dní (resp. od 15 dne pracovní neschopnosti do 380 dne pracovní neschopnosti)
  • Maximální doba nemocenské pro pracující starobní důchodce nebo invalidní důchodce je 70 dní
  • Pokud byla nařízena karanténa, je nárok na náhradu mzdy již od prvního dne pracovní neschopnosti
  • Pokud není nařízena karanténa, za první až třetí den není nárok na náhradu mzdy
  • Za 4 až 14 dne pracovní neschopnosti se nevyplácí nemocenská, ale náhrada mzdy = tu vyplácí zaměstnavatel a platí se pouze za pracovní dny (nemocenská je za kalendářní dny)
  • Pro nemocenskou platí ochranná lhůta 7 kalendářních dní = tj. pokud zaměstnanec nastoupí do pracovní neschopnosti do sedmi dnů od ukončení pracovního poměru, má i tak nárok na všechny dávky stejně jako by byl zaměstnaný
  • OSVČ má nárok na nemocenskou pokud alespoň 3 měsíce před pracovní neschopností platit nemocenské pojištění (to je u OSVČ dobrovolné)

Chcete-li se na něco zeptat ohledně nároku na nemocenskou, ohledně změn v roce 2014 nebo ohledně nároku na náhradu mzdy v pracovní neschopnosti – neváhejte a napište svůj dotaz do diskuze pod tímto článkem. Odpovíme vám hned, jak to bude možné.

Potřebujete rychle získat peníze? Pak neváhejte a podívejte se, co vám nabízí půjčka zdarma do 24 hodin. Snadno a rychle, za výhodných podmínek, bez placení poplatků předem a bez rizika si i vy můžete půjčit peníze. Umožní vám to i tato snadná a férová půjčka. Stačí jedno kliknutí a peníze už mohou bý tna cestě k vám.

Diskuse: Kalkulačka nemocenská: Výpočet nemocenské dávky a náhrady mzdy

Diskuse: 192
  • Custom avatar Emílie

    Dobrý den, nastoupila jsem do práce a po osmi dnech jsem onemocněla a dostala jsem neschopenku. Předcházejících 12 měsíců jsem byla na dohodách o provedení práce a na prac. úřadu. Nyní mám 10 000 Kč hrubého, trv. prac. poměr. Má se mi z čeho vypočítat marození? Děkuju. Emílie

  • Custom avatar Zdena

    Dobrý den mám takovou prozbu.Nastoupila jsem do nového zaměstnání a po několika dnech jsem zjistila že jsem v jiném stavu a pravděpodobně tuto práci nebudu moci vykonávat.Budu mít nárok na nemocenskou a z čeho se bude počítat.Děkuji

  • Custom avatar Gábina

    Dobrý den,chci se zeptat,od 16.11-7.12 jedu do lázní a budu v prac.neschopnosti…..první tři dny budu mít neplacené a 7 prac. dní bych měla mít od zaměstnavatele,když ale zadám kalkulačku pro výpočet nemocenské,ukazuje mi to že od zamestavatele budu mít placeno pouze 6dní,je to tím že 17tého je svátek a tím pádem budu mít neplacené 4dny ? děkuji Gábina

  • Custom avatar Magdalena

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat – 4 roky jsem pracovala u jednoho zaměstnavatele, následně otěhotnila – nastoupila na nemocenskou (můj denní vyměřovací základ byl 538,-) pak nastoupila na mateřskou (denní vym. základ 655,-) a nyní jsem na rodičovské dovolené. Pokud by se mi podařilo otěhotnět a v rozmezí po skončení rodičovské dovolené a nástupem na mateřskou dovolenou bych musela opět na nemocenskou, jakou výši bych pobírala (z čeho se počítá, zda bude ve stejné výši jako ta předchozí)? Výše mateřské by měla být ve stejné výši pokud by se mi podařilo navázat z rod. dovolené na mateřskou, že? děkuji moc, Magdalena

  • Custom avatar Anna

    Dobrý den, měla bych dotaz. Jsem na neschopence – potíže v těhotenství. Chtěla bych se zeptat, z čeho se mi bude počítat mateřská, pokud by mě lékařka neuschopnila a byla jsem v neschopnosti celé těhotenství. Bude to počítáno z 12 hrubých měsíčních příjmů před nástupem na neschopenku? Nebo se počítá z 12 předchozích měsíců, tj. z nemocenské. Děkuji za odpověď.

  • Custom avatar Ivana

    Dobrý den potřebuji poradit,dcera nastupuje na dlouhodobou nemocenskou a dočetli jsme se že se výše nemocenské počítá z předešlých 12 měsíců.Byla však 3 měsíce vedena na úp a dostávala podporu.Započítává se podpora nebo se započítávají předešlé 3 měsíce před úp.Děkuji

  • Custom avatar Martina

    Dobrý den,
    mám dotaz ohledně nemocenské a nároku na ni. V květnu 2014 mi skončil tříletý rodičovský příspěvěk a přešla jsem z něj rovnou na nemocenskou. Nemocenskou jsme ukončila 30.9. 2014 a zároven jsme ukončila i pracovní poměr dohodou. Nyní jsme registrovaná na Úřadě práce. Pravděpodobně od prosince budu mít novou práci. Zároven ale plánuji druhé dítě a vzhledem k zdravotním potížím bych musela třeba po třech měsících v práci nastoupit na neschopenku. Mám nárok na neschopenku a PPM? Ikdyž bych měla odpracované jen tři měsíce?A v jaké výši by byla nemocenská a PPM. Děkuji

  • Custom avatar irena

    Dobrý den, Zaměstnanec nastoupil k nám 29.9 a 01.10 hned omarodil. Promarodil 25 dnů. Ve smlouvě má měsíční mzdu 9100. Odpracoval jen 2 dny. Jak zjistím pravděpodobný denní vyměřovací základ pro podání Žádostí o nemocenské na OSSZ???? Mám hrubou mzdu 9100 vydělit 22 pracovních dnů v měsíci září? Nebo dle § 19 mám 9100 vydělit 30? Děkuji za odpověď

  • Custom avatar Eva

    Dobrý den, chtěla bych prosím konečně vědět přesné číslo mé marodky… průměrná měsíční mzda je 9900 kč -10 000 kč chtěla bych vědět kolik bych měla za první a druhý měsíc marodky.Lékař mi řikal že to vidí tak na 2 měsice marodku tak chci vědět moc děkuji 🙂

  • eva

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, vím, že budu muset marodit od 31.10.2014, tedy poslední den v měsíci a asi dalších sedm dní v měsíci listopadu , tedy do 7.11.2014. Teď mi běží hlavou, jestli si nevzít toho 31.10.2014 dovolenou a marodit až od 3.11.2014, neboť vím, že mi víkend stejně nezaplatí. Taky se chci zeptat, zda je nutný ten lístek na peníze, když začnu marodovat too 31.10.2014 a vlastně žádné peníze za tento den ani nedostanu…Děkuji za rychlou odpověď . Eva

  • Custom avatar Monika

    Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Od 1.11.2014 nastupuji na nemocenskou z důvodu rizikového těhotěnství a vůbec se ve výpočtech nevyznám. Známa mi tvrdila, že 1. měsíc mám nárok na 40% a pak až na 70% ze mzdy na internetu jsem zas četla něco jiného. Mohla byste mě prosím poradit, abych věděla s čím mám vůbec počítat? Průměrná hrubá mzda je cca 21tisíc. Mockrát děkuji za odpověď

  • Custom avatar Martina K.

    Dobrý den,
    27.9.2014 mi skoncila rodicovska dovolena a od 1.10.2014 jsem nastoupila do prace. Jak se mi bude pocitat nemocenska, když od 22.10.2014 mám neschopenku?

    Děkuji za odpověď. Martina K.

  • Custom avatar alice

    dobry krasny den,potrebovala bych zjistit když jsem od 26.9 do 19.10 v prac neschopnosti kolik mi tak priblizne muze prijit muj cisty mesicni prijem je 9 983kc dekuji

  • pincová

    Dobrý den chtěla bych se zeptat.Od 1.3.2014-31.8.2014 jsem byla v pracovní neschopnosti.Pak od 1.9.2014 jsem nastoupila do práce dostala jsem 10 dní dovolenou a 2 dny jsem chodila do práce.Od 17.9.2014 opět marodím,chtěla jsem se zeptat z čeho se mi bude vypočítávat tato neschopenka,když jsem před tím pul rok marodila?Děkuji za odpověd.Pincová

  • Custom avatar Monšou

    Dobrý den,

    k 31.10. 14 mi byl ukončen pracovní poměr z nadbytečnosti. O víkendu jsem však onemocněla, v pondělí 3. 11. 14 jsem byla u lékaře a mám neschopenku, kterou mám odevzdat ještě původnímu zaměstnavateli. Bylo mi sděleno na úřadě práce, že se nemám k nim hlásit. Jak to pak je se zdravotním pojištěním? Kdo ho za mě bude platit? Na jiných portálech jsem četla, že bych si ho musela platit sama. Stát by ho za mě platil jen v případě, kdybych se nejdřív nahlásila na Úřad práce a pak šla teprve marodit. Je tomu skutečně tak?
    Děkuji moc za informace

  • Custom avatar Pavla

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, zda se do nemocenské počita i rodičák, mám 2,5 letého syna a pracuju na plny pracovní uvazek a smlouvu mám na dobu neurčitou a k tomu beru ještě rodičák, který mi končí v unoru 2015, snažíme se o druhé dítě a zajimalo by mě jakou bych měla nemocenskou. Příjem z práce mám 11 590kč a rodičak beru 7 300kč

  • Jana Z.

    Dobrý den,
    od 15.12.2013 do 30.4.2014 jsem pracovala v zahraničí, kde za mě zaměstnavatel odváděl nemocenské pojištění. Po návratu jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti, která se mi vypočítávala i ze zmiňovaného příjmu v zahraničí. Nyní jsem zaměstnaná zde v Čechách, zaměstnavatel za mě odvádí nemocenské pojištění a jsem těhotná. Zajímalo by, zda by se mi do výpočtu nemocenské také započítával příjem ze zahraničí nebo jen z příjmu, který jsem měla zde.
    Doufám, že je můj dotaz srozumitelný a předem děkuji za Vaši odpověď-Jana:)

  • Petr

    Dobrý den! Mám dotaz: manželka je na rizikovém těhotenství (asistované těhotenství) a dostala od prvního dne neschopenku – domnívám se, že proto, že by neměla pracovat. Plánovaný porod je 8.12.2014. Očekávali jsme dvojčata, ale v 5. měsíci jedno z dvojčat zemřelo. (tím se zvýšila rizikovost těhotenství).4. listopadu 2014 zdravotní sestra při gynekologické prohlídce rozhodla, že ukončí nemocenskou a nařídila manželce nastoupit na mateřskou dovolenou (nevěděl jsem, že je povinná). Manželka odevzdala ukončení nemocenské a žádost o mateřskou zaměstnavateli. Já se domnívám, že mateřská dovolená není povinná a že by tedy manželka mohla chodit pracovat – když už podle sestry není práce neschopná. Na mateřskou nastoupit asi nemusí. Je to tak všechno správně? U normálně těhotné ženy se odchází na mateřskou dovolenou 4 – 6 týdnů před plánovaným porodem, ale to není rizikové a nebezpečné a ta těhotná žena přeci až do odchodu na mateřskou normálně pracuje. Jak to tedy v tomto případě je? Chtěl bych poprosit o odpověď na uvedenou mailovou adresu, protože na tyto stránky obvykle nechodím…Děkuji

  • Květa

    Dobrý den, pracuji na úvazek 0,70, tři dny v týdnu. Můj hrubý měsíční plat je 18000. Chci se zeptat, jak se počítá nemocenská u zkrácených úvazků. Zda na kalendářní dny, nebo na pracovní?
    Marodím od 30.10., kdy jsem neměla pracovní den. Na kontrolu mám jít až 19.11. Kolik bude činit můj příjem za listopad, když ukončím pracovní neschopnost 19.11.? Ve výplatní pásce za říjen mám odečteny dva dny, přestože pracovní den jsem měla jen 31.10. Mohla byste mi prosím vysvětlit, jak se to tedy počítá? Děkuji.

  • Jana

    Dobrý den.Mám dotaz který se týče smlouvy Dodoha o provedení práce.Zjistila jsem,že jsem těhotná a smlouvu mám od 10.11.2014 do 5.12.2014.Tak se chci zeptat,když půjdu na neschopenku jestli budu dostávat nějaké peníze.A nebo jen peníze do 5.12. 2014? Děkuji za odpověď

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
  • Jana Králová, kalkulacka.org: Tam kde budete uplatňovat daňové slevy (je možné jenom u jedné firmy v jednom m...
  • Olga Srnková: PROSÍM: MÁME DVĚ DOHODY NA DPČ DVOU RŮZNÝCH ZAMĚSTNAVATELŮ . MZDA NAD 10T...
  • Alena Kypúsová: Nové odvody měly být schváleny už od čerence 2024. Proč se to oddaluje na p...
  • Honza: Dobrý den, po 24 letech k 31.12.2023 byl ukončen pracovní poměr (dohodou). Kvů...
  • Jana Králová, kalkulacka.org: Maximální částka, která je v roce 2024 osvobozena je 116,20 Kč. Pokud by vám z...