Kalkulačka mateřská dovolená – peněžitá pomoc v mateřství

<span>Spočítejte si, jaká bude vaše mateřská v roce 2014. Kdo má nárok na peněžitou pomoc v mateřství a na co si dát pozor? Přečtěte si tento článek a dozvíte se vše potřebné.</span> Spočítejte si, jaká bude vaše mateřská v roce 2014. Kdo má nárok na peněžitou pomoc v mateřství a na co si dát pozor? Přečtěte si tento článek a dozvíte se vše potřebné.

Mateřská dovolená, mateřský příspěvek, nebo nejpřesněji peněžitá pomoc v mateřství patří mezi nemocenské dávky vyplácené z nemocenského pojištění. Následující kalkulačka pro výpočet mateřské v aktuální verzi pro rok 2014 vám umožní spočítat, jaká bude vaše mateřská v roce 2014. Dále jsme pro vás připravili podrobný přehled informací o mateřské dovolené v roce 2014, kdo má nárok, jaká je její délka, jak se provádí výpočet mateřského příspěvku, a na co byste si určitě měli dát pozor, aby to pro vás bylo co nejvýhodnější.

Kalkulačka: Kolik je mateřská (PPM) v roce 2024?

Od začátku roku 2024 (od 1. 1. 2024), se zvyšují redukční hranice, pro výpočet všech nemocenských dávek (včetně peněžité pomoci v mateřství). Některým maminkám se tak může zvýšit mateřská i o 1000 Kč měsíčně (nebo i v více).

Maximální mateřská, je v roce 2024 ve výši 53 910 Kč za měsíc (za 30 dní). Takto vysokou PPM, ale mohou mít jen zaměstnanci s velmi nadprůměrnou mzdou.

Viz aktuální kalkulačka: Kalkulačka mateřská dovolená 2024

Mateřská dovolená 2014 – online kalkulačka

Kalkulačka mateřská
Hrubá měsíční mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Další užitečné kalkulačky nejenom pro maminky

Nárok na mateřskou dovolenou 2014

Podmínky přiznání nároku na mateřskou dovolenou se v roce 2014 nijak zásadně nemění. Od 1. 1. 2014 došlo pouze k úpravě redukčních hranic, které se používají pro výpočet výše mateřského příspěvku. Redukční hranice se od 1. 1. 2014 zvýšily takto:

 • 1 redukční hranice se zvýšila o 2 Kč z 863 Kč (v roce 2013) na 865 Kč (v roce 2014)
 • 2 redukční hranice se zvýšila o 3 Kč z 1295 Kč (v roce 2013) na 1298 Kč (v roce 2014)
 • 3 redukční hranice se zvýšila o 6 Kč z 2589 Kč (v roce 2013) na 2595 Kč (v roce 2014)

Jinak platí stále stejné podmínky:

 • Nárok na mateřskou má zaměstnanec, pokud v posledních dvou letech bylo placeno nemocenské pojištění alespoň 270 dní (poslední 2 roky = posledních 24 měsíců před podáním žádosti o peněžitou pomoc v mateřství)
 • Nárok na mateřskou má i OSVČ, pokud splní podmínku 270 dní placeného nemocenského pojištění za poslední 2 roky, a současně, pokud v posledním roce bylo nemocenské pojištění placeno nejméně 180 dní (poslední rok = posledních 12 měsíců před podáním žádosti o peněžitou pomoc v mateřství)

Délka mateřské dovolené 2014

Délka mateřská dovolené – resp. doba, po kterou je poskytována peněžitá pomoc v mateřství, je tato:

 • Maximální délka mateřské dovolené při narození jednoho dítěte = 196 dní
 • Maximální dílka mateřské dovolené při narození 2 a více dětí = 259 dní

Mateřská dovolená zpravidla začíná v období 6 – 8 týdne před očekávaným porodem. V případě rizikového těhotenství může vlastní mateřské dovolené ještě předcházet pracovní neschopnost (nemocenská). Délka mateřské je 28 týdnů (při narození jednoho dítěte) nebo 31 týdnů, při narození 2 a více dětí. Platí pak ještě toto omezení:

 • Peněžitou pomoc v mateřství je možné pobírat maximálně do 1 roku dítěte
 • Výjimkou je stav kdy se nejedná o porod ale převzetí dítěte do péče, pak je možné mateřskou čerpat až do věku 7 roků

Uvedené maximální doby ale nijak neprodlužují celkovou délkou. Stále je nárok jen na 196 resp. 259 dní. Maximální doba, do kdy je možné PPM čerpa,t pouze určuje období, během kterého musí být vybrána

Výpočet mateřské 2014

Výpočet PPM (Peněžitá Pomoc v Mateřství) se provádí podobně, jako výpočet dalších nemocenských dávek  – ošetřovné nebo nemocenská. I pro mateřskou je rozhodující denní vyměřovací základ. Ten je stanovený z hrubé mzdy – počítá se průměr za posledních 12 měsíců.

Vyměřovací základ se pro výpočet dále redukuje – jsou stanoveny 3 redukční hranice. Na rozdíl od jiných nemocenských dávek, u mateřské se v první redukční hranici započítává 100% (pro nemocenskou nebo ošetřovné se do 1 redukční hranice zahrnuje pouze 90% DVZ).

Mateřská je pak také vyplácena jako 70% z redukovaného vyměřovacího základu (nemocenská nebo ošetřovné se platí jen jako 60% z vyměřovacího základu). Konkrétní výpočet si můžete sami provést v kalkulačce pro výpočet.

Příklad výpočtu: peněžitá pomoc v mateřství 2014

Paní Svobodová očekává narození jednoho dítěte. Až do nástupu na mateřskou (déle, než dva roky) pracovala jako prodavačka s hrubou měsíční mzdou 25 500 Kč. Na konci minulého roku dostala prémie ve výši jedné měsíční čisté mzdy (20 000 Kč).

Peněžitá pomoc v mateřství pro paní Svobodovou by se tedy vypočítala takto:

Denní vyměřovací základ = ((12 * 25 500) + 20 000)/365 = 893,15 Kč (tj. celkové příjmy za poslední 12 měsíců děleno počtem kalendářních dní, protože mateřská se vyplácí za kalendářní dny)

Redukce vyměřovacího základu:

 • Do první redukční hranice se započítá 100% = tj. do 865 Kč
 • Ze zbytku (893,15 – 865) se započítá 60% = tj. 16,89 Kč
 • Redukovaný vyměřovací základ = 882 Kč

Pozn.: výpočet by pokračoval dál, pokud by byl denní vyměřovací základ vyšší, do 1295 Kč se započítává 60%, do 2595 Kč se započítává 30%. Jednotlivé mezi výpočty se zaokrouhlují na 2 desetinná místa. Výsledný součet se pak zaokrouhlí na celé koruny

Mateřská = 70% z redukovaného vyměřovacího základu = 882 Kč/den

Celková mateřská = 196 * 882 = 121 128 Kč (při jednom dítěti je délka PPM max. 196 kalendářních dní, měsíčně by to vycházelo na cca 26 460 Kč/měsíc (měsíc o délce 30 kalendářních dní)).

Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství

Mateřský příspěvek (peněžitá pomoc v mateřství není jediná dávka, na kterou může být v těhotenství a po narození dítěte nárok). Pokud je žena z důvodu těhotenství, nebo po porodu, v zaměstnání převedena na jinou pracovní pozici (třeba z důvodu, že nemůže manipulovat s těžkými břemeny) a pokud jí tímto klesne její mzda, může mít nárok na vyrovnávací příspěvek. Ten slouží, jako kompenzace v případech, kdy z důvodu mateřství nebo těhotenství, došlo ke snížení příjmů.

Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství se vyplácí za každý kalendářní den, kdy byla žena převedena na jinou práci. Výše této dávky se stanoví jako rozdíl mezi příjmem před a po převedení na novou práci. Vyrovnávací příspěvek se vyplácí pouze do doby, než vznikne nárok na klasickou mateřskou.

Maximální mateřská

V aktuálním roce – 2014 – je maximální možná dosažitelná mateřská ve výši 1060 Kč / den, což odpovídá přibližně 31 794 Kč měsíčně, tj.:

 • Maximálně 207 760 při narození jednoho dítěte
 • Maximálně 274 540 Kč při narození dvou a více dětí

Abyste dostali tuto maximální mateřskou, musel by být výš průměrný hrubý měsíční příjem za posledních 12 měsíců ve výši cca 78 900 Kč/měsíčně.

Máte nějaký dotaz ohledně toho, jak se počítá mateřská, kdo na ni má nárok a kdo ne? Jaké musíte splnit podmínky a na co si dát pozor? Zeptejte se v diskuzi pod tímto článkem.

Potřebujete rychle získat peníze? Pak neváhejte a podívejte se, co vám nabízí SMS půjčka ihned na bankovním účtě. Snadno a rychle, za výhodných podmínek, bez placení poplatků předem a bez rizika si i vy můžete půjčit peníze. Umožní vám to i tyto půjčky bez registru a bez poplatku předem. Stačí jedno kliknutí a peníze už mohou bý tna cestě k vám.

Diskuse: Kalkulačka mateřská dovolená – peněžitá pomoc v mateřství

Diskuse: 499
 • Custom avatar Petra

  Dobrý den, jsem na rizikovém těhotenství, výše nemocenské dávky se mi vypočítává ze dvou úvazků od stejného zaměstnavatele 1) HPP a 2) DPČ. Co mi však není jasné je, jakým způsobem se vypočítává denní vyměřovací základ. Účetní z práce mi tvrdí, že by se měl vypočítávat z každého úvazků zvlášť, ale částka, která mi měsíčně chodí ze sociálky odpovídá spíše součtu obou přijmů a DVZ je vypočten z nich = výše DVZ je významně nižší. Předem děkuji za odpověď Petra

 • Custom avatar Jana Hrdlickova

  Dobry den,chci se zeptat zda-li mam narok na PPM?Pracovala jsem a vse si radne platila sedm let UK…v lednu 2014 jsem se vratila do Ceska a hned jsem se registrovala na UP…od ledna tohoto roku se mi podarilo sehnat praci na plny uvazek za 11000 hrubeho/mesicne I presto ze uz jsem ve 26.tydnu tehotenstvi.Termin porodu je 16.dubna a pracovni smlouvu mam na 6 mesicu.Chci v praci vydrzet co nejdyl to pujde ale nejsem si jista jak dlouho to zvladnu jelikoz je tam trismenny provoz…Budu mit prosim narok na PPM popripade mohla bych jit na nemocenskou?Do porodu potrebuji aspon nejaky prijem..A budu si moct zvolit variantu rodicovskeho prispevku?Moc Vam dekuji za odpoved

 • Custom avatar Irena

  Dobrý den, měla bych na Vás jeden speciální dotaz. Jsem 4 roky/ v únoru 2015/ s prvním dítětem na mateřské dovolené.. Dávky jsem měla rozpočteny na dva roky a dále byla doma bez příjmu. . Jsem stále vedená u zaměstnavatele a po domluvě by mi nechal doma i další rok. Jen jsem se chtěla zeptat, jestli je to vůbec podle zákona možné, pokud s tím zaměstnavatel souhlasí, být doma pět let a být stále vedena jako zaměstnanec, aniž bych od něj nebo od státu pobírala nějaké dávky. Dále prosím o radu, jak je to s počítáním a nárokem na rodičovskou a mateřskou dovolenou. Jestli se snižuje částka za nepracované roky a nebo se počítá z posledního průměrného vydělaného platu. Jedná se o to, kdybych byla doma ještě rok a pak šla na rod.a mateř.dovolenou s druhým dítětem, jaká bude výše mých dávek. Snad jsem popsala moji situaci srozumitelně. Děkuji za Vaši odpověď Irena

 • Custom avatar Lika

  Dobrý den, měla bych dotaz do 14.1.2013 jsem měla podporu v nezaměstnanosti, 15.1 .2013-10.5.2014 invalidita III..stupně, 18.5.2014 snížení invalidity na 1. ,mám péči o osobu blízkou ten má II,stupen,, šla jsem do zaměstnání od 26.10.2014 do března mám zkušební dobu a smlouvu do 30.6.2015 nevím jak to vydržím a případně jestli se mě týká podpora , když mě snížili stupeň invalidity a kolik by mě stačilo pracovat je mi 55let děkuji za odpověd´Lika

 • Custom avatar Martina

  Dobrý den,
  Chtěla jsem se zeptat, máme doma dvouletého syna a mateřská mi končí v únoru 2016 ale v srpnu se nám má narodit druhé dítě. Jak mám postupovat abych si mohla vybrat celou částku mateřské určené na první dítě? na jaké maximum si mohu navýšit stávající mateřskou? Moc děkuji za odpověd

 • Custom avatar zuza

  Dobrý den:-)
  ráda bych se zeptala: momentálně jsem na mateřské,mám 2,5leté dítě a na konci června 2015 se mi má narodit druhé dítko.Takže mám rozpočítaný rodičovský příspěvek tak,že mi bude poslední částka vyplácena za květen.Chci se zeptat až se mi narodí to druhé dítě, jestli si budu moci volit délku rodič. příspěvku sama,nebo jestli mi bude automat dán na 4 roky.

  (v posledním zaměstnání mi před prvním porodem skončila smlouva na dobu určitou,takže nejsem tímto nikde vázaná na žádného zaměstnavatele…)

  děkuju za odpověd.

 • Custom avatar Markéta

  Dobrý den chtěla jsem se zeptat mám rodičovský příspěvek na 3 roky 7600 kč které se vypočítávalo s příteové mzdy kolik budu brát po celou dobu 3 let jestli stejnou částku nebo jinou moc děkuji

 • Custom avatar Mirka

  Hezký den.
  Chci se zeptat ohledně mateřské dovolené.Počítá se mi do doby nemocenského pojištění (270 dní)
  taky doba kdy jsem byla na nemocenské? A taky se chci zeptat ohledně výpočtu výšky mateřské dovolené. U posledního zaměstnavatele mám 26000 hrubého,ale budu tam mít odpracovány jen tři měsíce.Předtím jsem dělala půl roku u jiného zaměstnavatele za 12 000 .Veme se to průměrem za posledních 12 měsíců?Nebo se mi to bude počítat z příjmu od posledního zaměstnavatele? Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Lucie

  nárok na mateřskou dovolenou? – Byla jsem zaměstnaná od 14.2.2011 do 31.1.2015 pracovní poměr byl ukončen dohodou – z organizačních důvodů. Před pár dny jsem zjistila že jsem těhotná a termín porodu by měl být 15.října 2015. Spočítala jsem si že se nevejdu do ochranné lhůty 180 dnů ( asi o 3-4 týdny ) Měla bych nárok na PPM kdybych se nechala zaměstnat na 1měsíc?

 • Pavla

  Dobrý den,chtěla jsem se zeptat jestli budu mít nárok na mateřskou když jsem byla zaměstnána od 1.12.2013 a od 27.8.2014 jsem nastoupila na nemocenskou, potom otěhotněla. Už jsem do práce nenastoupila z důvodu rizikového těhotenství a na nemocenské zůstanu až do nástupu na mateřskou,jestli na ni mám nárok,děkuji

 • Custom avatar VĚRA CHYMKOVÁ

  Dobrý den, chci se zeptat jestli mám nárok na ppm když mám za posledné 2 roky odpracováno 10 měsícú na hpp a to následně : celý listopad 2013 a od 1.5. 2014 do 31.1.2015 a od 1.2 jsem na nemocenské…děkuji za odpověd´

 • Custom avatar sandra

  Dobrý den,
  chtěla bych se optat zda pokud budu 2 měsíce přred řádnym nástupem nas Mateřskou pobírat Vyrovnávací příspěvěk v těhotenství, zda se mi tyto 2 měsíce budou započítávat do výpočtu mateřské.
  děkuji

 • Custom avatar Pavla

  Dobrý den,chtěla jsem se zeptat, pracuji necele dva roky na celý úvazek v ambulanci a na 0,2 v nemocnici. Tam jsem mela puvodne cely uvazek ale kvuli nove praci v amb.jsem ho musela snizit.V nemocnici budu muset na konci brezna podat výpověď.Nemuzu tam zůstat kvůli těhotenství. Chtěla bych se zeptat,mateřska dovolena se mi bude počítat jen z ambulance?A nevadí, že tam jsem méně než dva roky?Děkuji za odpověď ☺.

 • Custom avatar Bára V.

  Dobrý den, potřebuji poradit. Dne 15.3. 2015 mi končí tříletá mateřská, se zaměstnavatelem jsem zatím předběžně jednala o ukončení PP dohodou.Práci pro mne nemají. Když tedy ukončím pracovní poměr dohodou k jakému se mám dohodnout datumu 15. 3. 2015 je neděle (to jsou synovi 3 roky) mám být nejlépe jeden den zaměstnaná, protože pak se mi vypočítává podpora od úřadu prácen né z mateřské, ale ze zaměstnání což je podstatný rozdíl. Mám tedy ukončit PP 16.3. 2015 nebo raději 17.3. 2015 ten jeden den budu tedy zaměstnaná. Bude mi tedy pracák vypočítávat podporu opravdu z posledního zaměstnání a jak dlouho ?. Předem děkuji za odpověď Bára

 • Custom avatar Karolína

  Dobrý den, letos mám maturovat, ale nejspíš nebudu připuštěná k maturitě. Chtěla bych se zeptat jaké mám možnosti a na co mám nárok. Teď jsem 5tt +4. Předem děkuji za odpoveď.

 • Custom avatar Andrea

  Dobrý den, chtěla by se zeptat, zda situaci chápu správně. Pracuji jako OSVČ.
  1. nemocenskou ve výši 115 kč si platím od února, otěhotněla jsem v dubnu – jestli to chápu správně do čerpání mateřské uplyne více než 180 dní, takže bych na mateřskou měla nárok? Nebo se to počítá 180 do začátku těhotenství (Takto to totiž mají některé pojištovny).
  2. Podle Vaší kalkulačky bych si mohla také platit nemocenskou 154 kč, aniž by se mi zvedly zálohy na sociální pojištění (platím minimum), chápu to dobře? A pokud se rozhodnu platit vyšší zálohy nyní od června, tak se to čerpání mateřské sečte a potom se výsledná částka zprůměruje? Nebo se nic nezmění?
  3. Musím na dobu pobírání mateřské pozastavit živnostenský list? Chodí mi na základě toho každý měsíc provize z vedení a koučování lidí.
  Moc děkuji za odpovědi. Některé věci mi přijdou nejasné a nerada bych potom byla překvapená.
  Děkuji

 • Custom avatar Tatiana

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda budu mít nárok na mateřskou,porodni a RP.
  Termin porodu mam 10.07.2015. Na matersku jdu 29.05.2015 (6 tydnu pred porodem). Nemocenske pojistena byla 245 dnu za posledni 2 roky. Hruba mzda 16.000 v zamestnaneckem pomeru.
  Muzu vybirat variantu délky RP kdyz dohodou ukoncime pracovni smlouvu? nebo pockat do narozeni ditete?
  Jeste Cisty prijem mam 13.085. Stav- svobodna, s pritelem bydlime spolu. To uz pocita jako rodina? nebo ne.Nejsem vdana.Ale tata v miminka je))))
  Dekuji

 • Custom avatar Katy

  Dobrý den,

  chci se zeptat zda bych měla nárok na mateřskou a v jaké výši (z čeho by se počítalo), pokud jsem byla od října 2014 do května 2015 na ÚP a nyní (květen 2015) jsem nastoupila do práce. Předtím jsem měla pracovní poměr od 9/2010-9/2015 u jednoho zaměstnavatele nepřetržitě. RP by byl možný na 3 roky?
  Děkuji za odpověd

 • Custom avatar Monika

  Dobry den, od 1.1.2013 do 28.2.20 15 trvalo jedno zamestnani, nasledoval ÚP od 1.3.2015 do 30.9.2015. Nyni mam nove zamestnani (kancelarska prace) od 1.10.2015, jsem v sestem mesici tehotenstvi, termin porodu 4.2.2016. Lekar me chce poslat na nemocenskou. Jak dlouho musim setrvat na pracovisti, nez nastoupim na nemocenskou, abych neprisla o materskou? Bylo by skoda o ni prijit, kdyz uz jsem do prace nastoupila. Do vypoctu materske by se pocitala i pripadna nemocenska? Nebo by se pocitaly jen odpracovane dny z posledniho zamestnani – Hruby mesicni prijem (pokud vydrzim v praci, do konce rijna),pred nastupem na nemocenskou. Dekuji.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
 • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...
 • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
 • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...