Kalkulačka PPM: Výpočet mateřské (peněžité pomoci v mateřství)

<span>Peněžitá pomoc v mateřství (PPM, nebo také „lidově“ mateřská) je dávka, kterou dostává žena před a po porodu dítěte. </span> Peněžitá pomoc v mateřství (PPM, nebo také „lidově“ mateřská) je dávka, kterou dostává žena před a po porodu dítěte.

Čeká vás v roce 2015 mateřská dovolená, a chtěla byste vědět, kolik peněz můžete během této doby očekávat? V kalkulačce pro výpočet výše mateřské v roce 2015 si to můžete sama spočítat. Zároveň vám nabízíme všechny důležité informace o tom, kdo má na mateřskou nárok a za jakých podmínek.

Kalkulačka: Kolik je mateřská (PPM) v roce 2024?

Od začátku roku 2024 (od 1. 1. 2024), se zvyšují redukční hranice, pro výpočet všech nemocenských dávek (včetně peněžité pomoci v mateřství). Některým maminkám se tak může zvýšit mateřská i o 1000 Kč měsíčně (nebo i v více).

Maximální mateřská, je v roce 2024 ve výši 53 910 Kč za měsíc (za 30 dní). Takto vysokou PPM, ale mohou mít jen zaměstnanci s velmi nadprůměrnou mzdou.

Viz aktuální kalkulačka: Kalkulačka mateřská dovolená 2024

Online kalkulačka – mateřská 2015

Kalkulačka nemocenská
Měsíční hrubá mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Hodinová hrubá mzda
(průměr za předchozí čtvrtletí)

Byla nařízena karanténa?
Výpočet

U nemocenských dávek se v naší kalkulačce používá zjednodušený výpočet. Ten vychází pouze z průměrné měsíční hrubé mzdy za posledních 12 měsíců. Pokud celkový příjem za posledních 12 měsíců byl jiný, může být skutečně vyplacená nemocenská odlišná.

U náhrady mzdy za prvních 14 dní pracovní neschopnosti je v naší kalkulačce použitý zjednodušený výpočet. Skutečná výše náhrady mzdy se odvíjí od počtu pracovních hodin v předchozím kalendářním čtvrtletí a od počtu pracovních hodin, za které náleží náhrada mzdy při pracovní neschopnosti.

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) – kdo má nárok, podmínky

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM, nebo také „lidově“ mateřská) je dávka, kterou dostává žena před a po porodu dítěte. Někdy se plete „mateřská“ a rodičovská“:

  • Mateřská (peněžitá pomoc v mateřství) – vyplácí jí ČSSZ (resp. OSSZ), a je na ni nárok v období cca 6 týdnů před porodem, délka po porodu je pak 22 týdnů (celkem tedy 28 týdnů u jednoho dítěte) nebo 31 týdnů po porodu (celkem tedy 37 týdnů při dvou dětech), výše dávky se odvíjí z platu v posledním zaměstnání
  • Rodičovská (rodičovský příspěvek) – vyplácí Úřad práce, buď po skončení mateřské, nebo po narození dítěte (u těch kdo nesplňují podmínky pro mateřskou). Doba je maximálně 4 roky, při splnění podmínek je možné volit délku, celková výše je 220 000 Kč

Kdo má nárok na mateřskou:

  • Zaměstnanci (kterým jejich zaměstnání zakládá účast na nemocenském pojištění) nebo OSVČ (které si hradí dobrovolné nemocenské pojištění)
  • Podmínkou je splnit dobu nejméně 270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění za poslední 2 roky a současně být zaměstnaná (plátce nemocenského pojištění) nebo v ochranné době 180 dní
  • U OSVČ je podmínka přísnější, je potřeba také 270 dní účasti na nemocenském pojištění za poslední dva roky a současně z toho 180 dní za poslední rok

Kdo nemá nárok na mateřskou

  • Lidé bez nemocenského pojištění nebo s nedostatečnou dobou účasti na nemocenském pojištění
  • Např. OSVČ která si neplatí dobrovolné nemocenské pojištění (neplést si se zdravotním pojištěním, které je povinné)
  • Nezaměstnaní na Úřadu práce
  • Zaměstnaní, kteří pracují jen na „dohodu“ s příjmem nižším než 10 000 Kč měsíčně¨
  • Studentky (pokud současně při škole nepracují)

Z čeho se počítá mateřská

Výše peněžité pomoci v mateřství se počítá z příjmu z posledního zaměstnání. Zjednodušený výpočet vypadá tak, že se vezmou příjmy za posledních 12 měsíců (hrubý příjem) a ty se vydělí počtem dní (365). Výsledkem je pak denní vyměřovací základ, který se pak dále redukuje. Od 1. 1. 2015 platí tyto redukční hranice:

  • z částky do 888 Kč se počítá 90 %
  • z částky od 888 Kč do 1 331 Kč se počítá 60 %
  • z částky od 1 331 Kč do 2 662 Kč se počítá 30 %
  • z částky nad 2 662 Kč se už nic nezapočítává

Denní mateřská dávka je pak 70% z vypočteného redukovaného základu. Dávka se vyplácí za kalendářní dny.

Kromě výše uvedeného jednoduchého příkladu je pak celá řada výjimek. Pokud například poslední zaměstnání trvá kratší dobu – pak se počítá pouze z této kratší doby. Pokud byla žena před nástupem na mateřskou v pracovní neschopnosti, pak se doba v PN vyloučí. Pokud na mateřskou nastupuje maminka hned z předchozí rodičovské (tedy byla poslední 3 roky bez příjmů ze zaměstnání), tak se zohledňuje příjem před nástupem na první mateřskou apod. Podobných specifických situací u výpočtu výše mateřské je více a podrobný popis všech možných eventualit by byl nad rámec tohoto článku.

Kolik je mateřská v roce 2015

Oproti předchozímu roku (2014) se výše mateřské době zvýšila (souvisí to s menším zvýšením redukčních hranic). Pro příklad uvádíme tabulku s několika výpočty, jaká může být výše PPM v roce 2015:

Průměrná měsíční mzda Měsíční mateřská
10 000 Kč 6 930 Kč
12 000 Kč 8 310 Kč
14 000 Kč 9 690 Kč
16 000 Kč 11 070 Kč
18 000 Kč 12 450 Kč
20 000 Kč 13 830 Kč
24 000 Kč 16 590 Kč
28 000 Kč 19 080 Kč
32 000 Kč 20 730 Kč
40 000 Kč 24 060 Kč
60 000 Kč 28 920 Kč
80 000 Kč 32 430 Kč

Délka mateřské dovolené

Délka mateřské dovolené a s ní související peněžitá pomoc v mateřství je navázána na počet narozených dětí:

  • jedno narozené dítě = 28 týdnů (resp. 196 dní)
  • dvě narození děti = 37 týdnů (resp. 259 dní)

Nástup na mateřskou dovolenou určuje zpravidla ošetřující lékař. Těhotná maminka by měla na mateřskou nastupovat v rozmezí 5 – 6 týdne před porodem. Je ale poměrně časté, že mnoho žen je v těhotenství doma už mnohem dříve. Jedná se zpravidla o riziková těhotenství, kdy před nástupem na MD je žena doma v pracovní neschopnosti

Přivýdělek na mateřské dovolené

Během mateřské dovolené v zásadě není možné pokračovat v zaměstnání nebo v podnikání. Resp. pro přesnost: PPM je vyplácena na základě nemocenského pojištění (podobně jako nemocenská v době pracovní neschopnosti). Po dobu, kdy je vyplácena PPM tedy není možné vykonávat stejnou pracovní činnost na stejné pozici pro stejného zaměstnavatele. To samé platí i pro OSVČ.

Je ale možnost uzavřít se svým zaměstnavatelem jinou smlouvu (třeba DPP nebo DPČ) na jinou pracovní činnost a i nadále během mateřské mít nějaký přivýdělek.

OSVČ pak musí na tuto dobu pozastavit podnikání. I zde je to složitější – pokud má například OSVČ zaměstnance, kteří vykonávají činnost místo ní pak může „podnikat“ dále.

Diskuse: Kalkulačka PPM: Výpočet mateřské (peněžité pomoci v mateřství)

Diskuse: 2
  • Romana

    Dobrý den, mám dotaz ohledně čerpání rodičovské dovolené. Nyní čerpám rodičovskou dovolenou na syna, ta mi končí 20.4.2016. 19.6.2016 mám termín porodu druhého dítěte, na mateřskou chci nastoupit 6 týdnů před porodem, tedy 8.5.2016. Na Úřadu práce mi řekli, že si nemohu přesně určit termín ukončení rodičovské, že to lze jen na měsíce. Je to tedy tak? Protože rodičovskou můžu měnit co 3 měsíce a můžu čerpat až 4 roky, což mám dané jen na roky dva, takže posunout by to jít mělo.
    Ještě podotýkám, že jsem v pracovním poměru, takže od 20.4. do 8.5. by mě zaměstnavatel musel vzít zpátky?
    Děkuji za pomoc

  • Custom avatar Ivana minsterova

    Chtěla jsem se zeptat.ma dcera na 4 měsíční Dítě a druhy cena je nezaměstnaní má nárok na mateřskou i na 2 Dítě Děkuji za ozvani

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
  • lubomir.chmelo@email.cz: Tchán bere příspěvek na bydlení, teď mu vypověděl kotel-plynový, nemá z če...
  • Jirka: Dobrý den, prosím vás, jen se chci zeptat: 1.Jsem ročník 1964 od 1,10. 2023 ...
  • Jarka: Dobrý den, je možné požádat o příspěvek na bydlení ihned od začátku nájmu...
  • Martin Hanus: Dobrý den, moje pracovní smlouva skončí posledního září a už nebude obnoven...
  • Lenka: Díky za kalkulačku, aby si člověk mohl zkontrolovat výplatní pásku. U položky...