Kalkulačka mateřská dovolená 2022 (výpočet peněžité pomoci v mateřství)

<span>Pro výpočet výše PPM je určující příjem ze zaměstnání (nebo v případě OSVČ to, jak vysoké platí platby, na nemocenské pojištění). Od 1. 1. 2022 se zvyšují redukční hranice. Maximální mateřská, je v roce 2022 ve výši 47 700 Kč měsíčně.</span> Pro výpočet výše PPM je určující příjem ze zaměstnání (nebo v případě OSVČ to, jak vysoké platí platby, na nemocenské pojištění). Od 1. 1. 2022 se zvyšují redukční hranice. Maximální mateřská, je v roce 2022 ve výši 47 700 Kč měsíčně.

Očekáváte v roce 2022 narození potomka, a zajímalo by vás, jak je to s mateřskou dovolenou, a jak vysoká bude peněžitá pomoc v mateřství (PPM)? Tato naše online kalkulačka pro výpočet výše mateřských dávek vám to pomůže spočítat. Stačí jen zadat výši hrubé mzdy, v rozhodném období (vysvětleno níže), a dozvíte se, na kolik peněz budete mít během mateřské dovolené nárok.

Výpočet výše mateřské v roce 2022

Kalkulačka mateřská 2022
Hrubá měsíční mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Počet narozených dětí
Výpočet

Peněžitá pomoc v mateřství se vyplácí maximálně 196 dní při narození 1 dítěte a maximálně 259 dní při narození 2 a více dětí.

Mateřská dovolená vs. peněžitá pomoc v mateřství

Hodně lidí používá termíny jako „jsem na mateřské“ nebo „beru mateřskou“. Pokaždé tím ale myslí něco jiného.

Mateřská dovolená

Mateřská dovolená je v zásadě o vztahu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Nárok na mateřskou dovolenou je upraven v zákoníku práce – viz paragraf 195:

§ 195 Mateřská dovolená

(1) V souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě přísluší zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 28 týdnů; porodila-li zároveň 2 nebo více dětí, přísluší jí mateřská dovolená po dobu 37 týdnů.

… a dále

Tedy mateřská dovolená neznamená nárok na nějaké dávky (i když s nimi zpravidla souvisí).

Peněžitá pomoc v mateřství

Jedná se o dávku placenou na základě nemocenského pojištění. Nárok na ni mají zpravidla ženy (nárok může mít ale i otec dítěte – viz dále), v souvislosti s porodem (nebo při převzetí dítěte do péče).

Základní podmínky pro nárok na PPM je především:

  • Žadatel splňuje podmínku minimální účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech
  • Žadatel je účastníkem nemocenského pojištění, nebo v ochranné lhůtě 180 dní od skončení poslední pojištění činnosti
  • Pro OSVČ pak platí, že kromě 270 kalendářních dní za poslední 2 roky, musí být účastníkem NP ještě 180 dní v posledním roce

Kolik je „mateřská“ v roce 2022

Pro výpočet výše PPM je určující příjem ze zaměstnání (nebo v případě OSVČ to, jak vysoké platí platby, na nemocenské pojištění).

Na základě příjmu je určen vyměřovací základ. Ten se zpravidla počítá z posledních 12 měsíců (měsíc, ve kterém je termín nástupu na mateřskou dovolenou (resp. kdy je podávána žádost o PPM) se již nezapočítá.

Denní vyměřovací základ, je tak možné jednoduše spočítat tak, že se sečtou všechny hrubé příjmy za posledních 12 měsíců, které se vydělí počtem dní – tedy 356 Kč.

Takto vypočítaný základ se pak redukuje – pro rok 2022 platí tyto redukční hranice:

  • 1 redukční hranice 1298Kč, z této částky se započítá 100%
  • 2 redukční hranice 1946 Kč, do této částky se započítá 60%
  • 3 redukční hranice 3892 Kč, do této částky se započítá 30%
  • Cokoliv nad 3892 Kč se do výše PPM již neprojeví

Výsledná PPM je pak 70% z redukovaného denního vyměřovacího základu

Kdy má nárok na „mateřskou“ otec dítěte

O peněžitou pomoc v mateřství může žádat i otec dítěte. Platí ale, že PPM na dítě může vždy čerpat jen jeden z rodičů. Je ale možné, aby ji část doby pobírala žena, a část doby pak otec dítěte.

Zatímco ale žena (matka dítěte), žádost o PPM podává zpravidla 6 – 8 týdnů před očekávaným termínem porodu, otec dítěte může o PPM požádat až od začátku 7 týdne po porodu – viz zákon o nemocenském pojištění, paragraf 32, odstavec 1:

e) pojištěnec, který pečuje o dítě a je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud s matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu podle odstavce 7, že bude pečovat o dítě; tuto dohodu lze uzavřít s účinkem na dobu nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu dítěte a na dobu nejméně 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích.

Kdy má na „mateřskou“ nárok studentka?

V případě, že žena otěhotní během studia, pak je to s nárokem na PPM poměrně složité. Pokud žena během studia současně nepracuje, nebo pokud nepracuje po dokončení studia, tak na PPM nárok mít nebude.

Jiná situace by nastala například v tomto případě: žena během studia otěhotní. Ještě před porodem školu dokončí a nastoupí do zaměstnání. V takovém případě by nárok na PPM mít mohla. V případě dokončení studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole, může být doba studia započítána do oné lhůty 270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění. Stále ale musí být splněna i druhá podmínka, že žena v době podání žádosti musí být účastníkem nemocenského pojištění (zaměstnání) nebo v ochranné lhůtě.

Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Nutně potřebuji půjčit peníze &ndash. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Půjčka v hovosti do 100.000 Kč. Je to zaručený způsob jak získat peníze.

Diskuse: Kalkulačka mateřská dovolená 2022 (výpočet peněžité pomoci v mateřství)

Diskuse: 2
  • Custom avatar Renny

    Dobrý den, potřebuji poradit prosim.
    Pracovala jsem v zaměstnani 12/2013 až 05/2015 dále jsem nastoupila do nového zaměstnání kde jsem pracovala od 06/2015 až 02/2016 a pak jsem se vrátila do starého zaměstnání kde jsem od 03/2016 otěhotněla jsem a jelikož jsem teď ve stavu kdy budu muset na nemocenskou 2 měsíce před nástupem na mateřskou dovolenou tak bych se chtěla zeptat zda se mi mateřská bude počítat ze 4 měsíců odpracovaných v zaměstnání nebo mi to budou počítat ze dvou zaměstnání?
    Trochu se v tom ztrácím. Děkuji moc předem za odpověď.

  • Custom avatar marta

    Dobrý den,
    v současné době jsem na mateřské dovolené s naší první dcerou, mám pozastavenou živnost. PPM měl partner, v té době byl zaměstnaný a měl na ni nárok, tím jsme si mohli zvolit i délku rodičovského příspěvku. V současné době plánujeme druhé dítě, partner, ale už je také OSVČ (zhruba 1,5 roku), nikdy si nemocenské připojištění neplatil, ani já ne. Lze i u OSVČ získat PPM přes partnera? Pokud by si začal platit nemocenské připojištění. Jaká je zhruba výše tohoto připojištění a kolik se pak bere a po jakou dobu? Pokud by nebyla možnost získání nároku na PPM, lze nějak jinak získat možnost volby délky rodičovského příspěvku?
    Moc Vám děkuju za radu, s pozdravem Marta

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
  • jan: Dobrý den, příspěvek na bydlení je jedna věc,avšak termín do kdy má byt ods...
  • Ludmila Vašková: Dobrý den, v roce 2021 zemřel manžel. Po vypořádání dědictví jsem zaplatila...
  • Jana Králová, kalkulacka.org: Odstupné se počítá na základě průměrného výdělku (ten se počítá z hrub...
  • Ludek: Dobrý den Jak je to s odstupnym, pokud jsme 3mesice na 60% Bude se počítat z p...
  • Jana Králová, kalkulacka.org: posuzují se hrubé příjmy (podle zákona o daních z příjmů) - to že vám nás...