Pro výpočet výše PPM je určující příjem ze zaměstnání (nebo v případě OSVČ to, jak vysoké platí platby, na nemocenské pojištění). Od 1. 1. 2024 se zvyšují redukční hranice. Maximální mateřská, je v roce 2024 ve výši 53 910 Kč měsíčně.
Očekáváte v roce 2024 narození potomka, a zajímalo by vás, jak je to s mateřskou dovolenou, a jak vysoká bude peněžitá pomoc v mateřství (PPM)? Tato naše online kalkulačka pro výpočet výše mateřských dávek vám to pomůže spočítat. Stačí jen zadat výši hrubé mzdy, v rozhodném období (vysvětleno níže), a dozvíte se, na kolik peněz budete mít během mateřské dovolené nárok.
Hodně lidí používá termíny jako „jsem na mateřské“ nebo „beru mateřskou“. Pokaždé tím ale myslí něco jiného.
Mateřská dovolená je v zásadě o vztahu mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Nárok na mateřskou dovolenou je upraven v zákoníku práce – viz paragraf 195:
§ 195 Mateřská dovolená
(1) V souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě přísluší zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 28 týdnů; porodila-li zároveň 2 nebo více dětí, přísluší jí mateřská dovolená po dobu 37 týdnů.
… a dále
Tedy mateřská dovolená neznamená nárok na nějaké dávky (i když s nimi zpravidla souvisí).
Jedná se o dávku placenou na základě nemocenského pojištění. Nárok na ni mají zpravidla ženy (nárok může mít ale i otec dítěte – viz dále), v souvislosti s porodem (nebo při převzetí dítěte do péče).
Pro výpočet výše PPM je určující příjem ze zaměstnání (nebo v případě OSVČ to, jak vysoké platí platby, na nemocenské pojištění).
Na základě příjmu je určen vyměřovací základ. Ten se zpravidla počítá z posledních 12 měsíců (měsíc, ve kterém je termín nástupu na mateřskou dovolenou (resp. kdy je podávána žádost o PPM) se již nezapočítá.
Denní vyměřovací základ, je tak možné jednoduše spočítat tak, že se sečtou všechny hrubé příjmy za posledních 12 měsíců, které se vydělí počtem dní – tedy 365 dní.
Takto vypočítaný základ se pak redukuje – pro rok 2024 platí tyto redukční hranice:
Výsledná PPM je pak 70% z redukovaného denního vyměřovacího základu
O peněžitou pomoc v mateřství může žádat i otec dítěte. Platí ale, že PPM na dítě může vždy čerpat jen jeden z rodičů. Je ale možné, aby ji část doby pobírala žena, a část doby pak otec dítěte.
Zatímco ale žena (matka dítěte), žádost o PPM podává zpravidla 6 – 8 týdnů před očekávaným termínem porodu, otec dítěte může o PPM požádat až od začátku 7 týdne po porodu – viz zákon o nemocenském pojištění, paragraf 32, odstavec 1:
e) pojištěnec, který pečuje o dítě a je otcem dítěte nebo manželem ženy, která dítě porodila, pokud s matkou dítěte uzavřel písemnou dohodu podle odstavce 7, že bude pečovat o dítě; tuto dohodu lze uzavřít s účinkem na dobu nejdříve od počátku sedmého týdne po porodu dítěte a na dobu nejméně 7 kalendářních dnů po sobě jdoucích.
Podívejte se na další užitečné informace:
V případě, že žena otěhotní během studia, pak je to s nárokem na PPM poměrně složité. Pokud žena během studia současně nepracuje, nebo pokud nepracuje po dokončení studia, tak na PPM nárok mít nebude.
Jiná situace by nastala například v tomto případě: žena během studia otěhotní. Ještě před porodem školu dokončí a nastoupí do zaměstnání. V takovém případě by nárok na PPM mít mohla. V případě dokončení studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole, může být doba studia započítána do oné lhůty 270 kalendářních dní účasti na nemocenském pojištění. Stále ale musí být splněna i druhá podmínka, že žena v době podání žádosti musí být účastníkem nemocenského pojištění (zaměstnání) nebo v ochranné lhůtě.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.