Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2014

<span>Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2014? Kdo má nárok a jaké jsou podmínky? Spočítejte si, na co máte nárok - kalkulačka podpora v nezaměstnanosti.</span> Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2014? Kdo má nárok a jaké jsou podmínky? Spočítejte si, na co máte nárok - kalkulačka podpora v nezaměstnanosti.

Pro výpočet podpory v nezaměstnanosti potřebujete zadat následující údaje – věk a průměrná čistá mzda ze zaměstnání. A pak také ještě informace o nároku na odstupné, a o tom, jak byla podána výpověď. Nárok na podporu v nezaměstnanosti, nevzniká automaticky všem, kdo přišli o práci. Je nutné splnit celou řadu podmínek. Následující kalkulačka vám jednoduše a rychle umožní zjistit, na jakou podporu v nezaměstnanosti můžete mít nárok. A v následujících odstavcích se pak dočtete, jaké podmínky je nutné splnit pro získání podpory .

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2020.

Výpočet – podpora v nezaměstnanosti 2014

Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti
Kdo dal výpověď?
* Pokud je podána výpověď bez vážného důvodu, nebo pokud je pracovní poměr ukončený dohodou (bez vážného důvodu), je podpora v nezaměstnanosti nižší (vážné důvody pro výpověď definuje zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, konkrétně pak § 5c - podrobněji níže.)
Při výpovědi ze strany zaměstnavatele nebo ze strany zaměstnance, při vážných důvodech, je podpora vyplácena v plné výši.
Při výpovědi z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, pak nárok na podporu nevzniká vůbec
Odstupné od zaměstnavatele
(počet měsíců s nárokem na odstupné)
Kolik je vám roků?

Čistá mzda

Výpočet

Maximální podpora v nezaměstnanosti 2014

Podpora v nezaměstnanosti nemá neomezenou výši. Je určena maximální hranice – maximální částka, jakou vám Úřad práce bude vyplácet, pokud přijdete o práci. Toto omezení se týká především těch, kdo mají vyšší příjem. Jaká je maximální podpora v nezaměstnanosti:

 • Maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2014 je 14 281 Kč
 • Maximální podpora při rekvalifikaci je v roce 2014 16 004Kč

Odstupné a podpora v nezaměstnanosti

Již delší dobu platí, že pokud vám při ukončení zaměstnání vznikne nárok na odstupné, podporu od státu nedostáváte. Pokud vám například zaměstnavatel vyplatí odstupné ve výši 3 měsíčních platů, pak první 3 měsíce v nezaměstnanosti nemáte nárok na podporu od státu. Ta vám začne být vyplácena až po uplynutí 3 měsíců. Celková doba čerpání podpory se tím ale nemění.

Vliv věku na nárok na podporu pro nezaměstnané

Zákon o zaměstnanosti určuje 3 různé hranice pro nárok na podporu. Tyto hranice zohledňují to, že lidé ve vyšším věku (s blížícím se důchodem) mají mnohem větší obtíže při nalezení nového zaměstnání. Délka doby, po kterou je vyplácena podpora v nezaměstnanosti:

 • Méně než 50 roků = podpora se vyplácí 5 měsíců
 • 50 roků až 55 roků = podpora se vyplácí 8 měsíců
 • 56 roků a více = podpora se vyplácí 11 měsíců

Výpočet podpory v nezaměstnanosti

Pro výpočet částky, kterou vám bude stát přispívat v době bez zaměstnání, je rozhodující především to, jaký byl váš čistý příjem. Pro výpočet se používá průměrný čistý měsíční příjem za předchozí kalendářní čtvrtletí. V závislosti na době čerpání dávky se snižuje i její výše:

 • 1 a 2 měsíc = máte nárok na 65% z průměrné čisté mzdy (maximálně ale 14 157 Kč)
 • 3 a 4 měsíc = máte nárok na 50% z průměrné čisté mzdy (maximálně ale 14 157 Kč)
 • 5 a další měsíce = máte nárok na 45% z průměrné čisté mzdy (maximálně ale 14 157 Kč)

Pozor ale na to, že výše podpory může být i nižší. V některých případech totiž nemáte nárok na celou částku, ale pouze na zkrácenou sumu.

Nižší podpora v nezaměstnanosti

Pokud vás zaměstnavatel propustí ze zaměstnání kvůli zvláště hrubému porušení pracovní kázně, pak následujícíh 6 měsíců nemáte nárok na podporu pro nezaměstnané.

Pokud se vy sami rozhodnete ukončit zaměstnání bez vážného důvodu (upřesnění co je to vážný důvod níže), pak nemáte nárok na celou sumu, ale na nižší částku. V tomto případě je podpora v nezaměstnanosti již od začátku vyplácena jen ve výši 45% z průměrného čistého příjmu. To samé pak platí i při výpovědi dohodou. Pokud není vážný důvod pro ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnance, nebo pokud není dohoda uzavírána například z důvodu nedostatku zakázek, rušení pracovního místa ap., podpora je také automaticky nižší – jen 45% z průměrné čisté mzdy.

Další omezení pak platí pro ty, kdo nikdy nepracovali nebo pro ty, co splňují jen částečně podmínku odpracované doby. To se týká například maminek po rodičovské dovolené nebo i dalších případů. V takovém případě se vyplácí tabulková částka, která představuje:

 • 1 a 2 měsíc = 15% z průměrné mzdy v ČR, tj. v roce 2014 je to částka 3662 K
 • 3 a 4 měsíc = 12% z průměrné mzdy v ČR, tj. v roce 2014 je to částka 2929 Kč
 • 5 a další měsíc = 10% z průměrné mzdy v ČR, tj. v roce 2014 je to částka 2685 Kč

Výpověď ze zaměstnání – vážné důvody

Vážné důvody pro ukončení zaměstnání popisuje zákon o zaměstnanosti č. 435/2004 Sb., konkrétně pak § 5c. Především tyto důvody jsou považovány za závažné:

 • Péče dítě ve věku do 4 roků
 • Péče o osobu, která má II – IV stupeň závislosti na pomoci jiné osoby
 • Zdravotní důvody, které nadále brání ve výkonu současného zaměstnání
 • Okamžité zrušení pracovního poměru podle § 56 zákoníku práce

Přesný výčet viz. konkrétní paragraf tohoto zákona. V případě, že ukončíte zaměstnání výpovědí bez některého z těchto vážných důvodů, vaše podpora v nezaměstnanosti bude automaticky nižší.

Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Nárok na podporu v nezaměstnanosti nevzniká automaticky. Nárok mají jenom ti uchazeči, co splní všechny podmínky definované zákonem a dalšími právními předpisy. Nárok na podporu pak nemá především ten kdo:

 • Byl v uplynulých 6 měsících propuštěn ze zaměstnání z důvodu zvláště hrubého porušení pracovní kázně nebo pro porušení jiné povinnosti zaměstnance podle § 301a) zákoníku práce
 • Získal nárok na výsluhový příspěvek a tento příspěvek je vyšší než podpora v nezaměstnanosti
 • Kdo vykonává tzv. nekolidující zaměstnání

Nárok na podporu také není v případech kdy:

 • Vznikl nárok na vyplácení starobního důchodu
 • Vznikl nárok na výplatu dávek nemocenského pojištění
 • kde je ve vazbě v rámci trestního řízení

Hlavní podmínkou pro získání podpory v nezaměstnanosti je pak požadavek na splnění minimální odpracované doby (resp. náhradní činnosti). Musíte mít nejméně 12 odpracovaných měsíců za poslední 2 roky. Nárok nemají například studenti po skončení studia (pokud zároveň během studia alespoň část doby nepracovali).

Máte hluboko do kapsy a potřebujete peníze? Mohly by se vám hodit půjčky od soukromých osob hned. Nebo můžete vyzkoušet rychlé řešení finanční situace, kterou nabízí zde – půjčíme vám peníze ihned na účet.Vyzkoušejte a uvidíte, že budete spokojeni.

Diskuse: Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2014

Diskuse: 226
 • Custom avatar Josef

  Dobry den chtel bych se zeptat mam exekuci na plat jsem ted veden na urade prace zajimalo by me jestli mi bude strhavana exekuce i z podpory v nezamestnanosti dekuji.

  • Custom avatar Kalkulačka online

   Ano, podpora v nezaměstnanosti je z pohledu exekuce „běžný“ příjem stejně jako výplata (platí to i pro některé další dávky jako rodičovský příspěvek, důchody aj.). Takže vám exekutor může strhávat příslušnou část podpory v nezaměstnanosti – stejně jako u platu. Konkrétní částka, která vám zůstane, závisí na tom, jestli je to přednostní nebo nepřednostní pohledávka + kolik máte dětí a jakou máte stanovenou podporu v nezaměstnanosti.

 • Custom avatar Iva

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, k 31.12.2013 ukončuji pracovní poměr s odstupným, druhý pracovní poměr (pěstounská odměna ukončuji též) z čeho se mi bude počítat podpora? Děkuji za odpověď

  • Custom avatar Jana Králová (kalkulacka.org)

   Pokud máte nárok na odstupné = bude vyplácení podpory posunuto o počet měsíců, za které vám náleží odstupné.

   V případě že v obou zaměstnáních odvádíte důchodové pojištění, pak by se podpora v nezaměstnanosti měla vypočítat ze součtu čistého příjmu z obou zaměstnání. Důležité ale je, aby byly oba pracovní poměry ukončeny ke stejnému datu. Jinak se podpora bude počítat z toho, který byl ukončen jako poslední.

 • Custom avatar Karel

  Dobrý den.Má nárok na podporu v nezaměstnanosti žena:po studiu nepracovala a hned porodila ,nyní má 3 děti byla doma s dětmi 6 let,teď ukončila rodičovskou a nepracuje,zaměstnání hledá,lze ji přiznat tuto dávku a pokud ano z čeho se bere čistá mzda??
  Děkuji

  • Jana Králová (kalkulacka.org)

   Doba strávená na rodičovské dovolené se započítává jako tzv. náhradní doba = tj. i když žena v posledních 6 letech nepracovala, z pohledu nároku na podporu v nezaměstnanosti to je stejné jako kdyby byla zaměstnaná.
   Podpora v nezaměstnanosti se v tomto případě stanovuje z průměrné mzdy v ČR a z ní se započítává 1 a 2 měsíc 15%, 3 a 4 měsíc = 12%, 5 a další měsíc = 10%. Tj. podpora v nezaměstnanosti u ní tedy bude v rozmezí 3662 Kč (1 a 2 měsíc), pak se snižuje.

 • Custom avatar Dagmar Krobotová

  Dobrý den,
  chci se zeptat. Pracovní smlouvu mám na dobu určitou do 31.7.2014. V tom samém měsíci dovrším 55 let. Od 1.8.2014 budu evidována na ÚP. V jaké výši a po jakou dobu mi bude vyplácena podpora?
  Děkuji moc za odpověď
  Pěkný den
  Krobotová Dagmar

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den,
   Budete mít nárok na podporu v délce 8 měsíců (11 měsíců je až od 56 roků). První dva měsíce to bude 65%, následně 2 měsíce 50% a nakonec pak 4 měsíce 45%.

   • Custom avatar Dagmar Krobotová

    Ještě jednou dobrý den,
    Děkuji za odpověď…a pokud po 8 měsících podpory neseženu žádnou práci, vyplácí se nějaké minimum?
    Děkuji
    Krobotová Dagmar

    • Jana Králová, kalkulacka.org

     V rámci podpory v nezaměstnanosti se již nic dalšího neplatí. Můžete mít nárok na sociální dávky – např. příspěvek na živobytí (dávka v rámci hmotné nouze). U ní ale záleží na celkových sociálních poměrech. Příspěvek na živobytí dorovnává příjem do částky na živobytí, pokud ale žijete s manželem, nebo s jinými osobami ve společné domácnosti – posuzují se i jejich příjmy. Nárok by tak byl, pokud by příjmy všech osob byli nízké. To se takto jednoduše bez podrobnějších informací nedá posoudit. U nároku na dávky hmotné nouze hrají roli jak příjmy, tak i náklady na bydlení, to kolik osob žije ve společné domácnosti, o jak veliké město se jedná atd.

     • Custom avatar Dagmar Krobotová

      ….tak peo příklad: pokud by mě „živil“ manžel, z čeho se bude počítat vyměřovací základ pro výpočet důchodu?
      Děkuji za ochotu , je to už poslední dotaz
      Pěkný den
      Krobotová Dagmar

     • Jana Králová, kalkulacka.org

      Do nároku na důchod se vám započítává pouze doba, kdy jste zaměstnaná (resp. vy nebo zaměstnavatel odvádíte důchodové pojištění). Dále se tam započítá tzv. náhradní doba (např. rodičovská).
      V době, kdy jste nezaměstnaná – doba, kdy pobíráte podporu v nezaměstnanosti, se započítá do doby pro nárok na důchod, ale vyměřovací základ vám to nezvyšuje. Jakmile vám skončí podpora v nezaměstnanosti, nezapočítává se další doba bez práce do nároku na důchod ani se nezvyšuje vyměřovací základ.

 • Custom avatar Jana H.

  Dobrý den, po úraze ramene nemohu vykonávat své povolání, se zaměstnavatelem jsme se dohodli na rozvázání prac. poměru dohodou se zdravotních důvodů. Jakou budu pobírat podporu v nezaměstnanosti? Pracovala jsem na 8-mi hod. úvazek, měla jsem 65,- Kč na hod. hrubého. Děkuji Jana H.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den,

   Pokud jste ukončila zaměstnání ze zdravotních důvodů, mělo by to spadat mezi „vážné důvody“. Podpora v nezaměstnanosti se vám tedy nekrátí. První dva měsíce tak máte nárok na 65% z průměrného platu, další dva měsíce na 50% a zbytek doby (podle vašeho věku) pak 45%.

   Výše podpory se vypočítává s posledního kalendářního čtvrtletí tj. pokud půjdete o podporu žádat v lednu 2014, počítá se váš příjem za říjen + listopad + prosinec 2013 = z těchto 3 měsíců si vypočítejte průměrnou mzdu a tu zadejte do naší kalkulačky a dozvíte se přesnou částku, na jakou budete mít nárok.

 • Custom avatar Jana H.

  Dobrý den, mám ještě jeden dotaz. Je možné si k podpoře v nezaměstnanosti přivydělat? Do jaké výše a za splnění jakých podmínek? Děkuji Jana H.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Ne to není možné. Jediná možnost – např. pokud byste měla nějakou krátkodobou brigádu – je dočasné přerušení podpory. Musí se ale jednat o tzv. „nekolidující zaměstnání“ tj. dočasná práce, kde si vyděláte maximálně ½ minimální mzdy (4250 Kč). Po dobu kdy je podpora přerušená se vám nevyplácí, ale zároveň se o tuto dobu prodlužuje celková doba vyplácení podpory. Tento příjem musíte přihlásit na Úřadu práce a požádat o přerušení. Jinak ale není možnost si legálně přivydělat peníze na podpoře.

 • Custom avatar Lucie

  Dobrý den,
  chci se zeptat na příspěvek na bydlení. Jsem studentka. Můj příjem je sirotčí důchod- 5300,- měsíčně. Nemám na výběr a musím jít bydlet do bytu RPG (protože mi bylo řečeno, že v podnájmu dostávat žádný příspěvek nebudu), kde jsou poměrně vysoké nájmy. Mám psa, takže bych nejraději šla do bytu 2 +1 v Karviné. Měsíční nájem je cca 8000,- se vším. Budu dostávat nějaký příspěvek? Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, pokud budete mít v tomto bytě zřízené trvalé bydliště, pak si můžete zkusit požádat o příspěvek na bydlení, podmínky byste podle všeho měla splnit.

   • Custom avatar Lucie

    Mám právě strach, že si ten byt vezmu a příspěvek mi neschválí a já ho nebudu mít z čeho platit. Navíc je tam půl roční výpovědní lhůta… Zaplatím první nájem a půjdu na sociálku žádat o příspěvek, po třech měsících půjdu žádat na kontakt. Jsem informována správně? Je také pravda, že mamka bude muset jít na soud a přispívat mi nějaké alimenty??? Děkuji za odpověď.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

     O příspěvek na bydlení můžete žádat až po 3 měsících = resp. dokládají se náklady na bydlení za předchozí kalendářní čtvrtletí. Takže o příspěvek nemůžete žádat hned, jak si pronajmete byt, ale až po tom, co budete mít v předchozím kalendářním čtvrtletí nějaké uznatelné náklady. Také musíte počítat s tím, že kauce za byt se do nákladů nezapočítává, jen nájem a platby za služby a energie.

     S tím výživným je to také složitější. Ano, dokud jste studentka, považujete se z pohledu zákona za nezaopatřené dítě = vyživovací povinnost mají rodiče. Je možné u soudu požádat, aby soud zrušil tuto vyživovací povinnost, soud může z různých důvodů rozhodnout, že rodiče už k vám nemají vyživovací povinnost. Tohle je ale spíše na konzultaci s právníkem.

 • Custom avatar Naďa

  Dobrý den,jsem zaměstnaná jako prodavačka potravin, již půl roku marodím se zánětem šlach a tenisovým loktem,po skončení neschopenky budu muset dát výpověď ze zdravotních důvodů.Jak a z čeho se mi bude počítat podpora v nezaměstnanosti, z nemocenské? Děkuji za odpověď

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, pokud v rozhodném období = tj. poslední 3 měsíce odpracujete alespoň 21 dní, stanoví se výše podpory v nezaměstnanosti z tohoto výdělku (příjem z nemocenské nehraje roli). Pokud v posledních 3 měsících budete celou dobu na nemocenské nebo pokud odpracujete méně než 21 dní, pak se podpora počítá z tzv. „pravděpodobného“ výdělku. Pravděpodobný výdělek vypočte poslední zaměstnavatel a klade si přitom otázku: jakého výdělku by zaměstnanec hypoteticky dosáhl, kdyby nebyl na nemocenské, ale normálně by pracoval? Srovnává se zde jeho obvyklá dřívější mzda, mzda jeho kolegů, kteří vykonávají stejnou práci, atd.

 • Custom avatar Klára

  Dobrý den, momentálně jsem na mateřské dovolené která mi končí v květnu. malýmu budou 3 až v srpnu a do školky půjde od září. Smlouvu jsem před mateřskou měla na určito takže mi v průběhu mateřské skončila 🙁 . Takže jsem se chtěla optat zda-li něco popř. kolik peněz dostanu ? předem děkuji za odpověď

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, pokud jste v posledních 3 letech nepracovala a byla jen doma s dítětem, pak vám výše podpory v nezaměstnanosti bude stanovena na základě průměrné mzdy. První dva měsíce 15% z průměrné mzdy, další dva měsíce 12% a zbytek doby 10% (tj. cca 3600 – 2600 Kč).

   • Custom avatar Klára

    Dobrý den, děkuji za odpověď . Smlouvu jsem měla až do konce září takže v době konce mateřský to bude 2,5 roku co jsem nepracovala . to znamená že by se mi podpora měla počítat stále ještě z platu ? Předem děkuji za odpověď

    • Jana Králová, kalkulacka.org

     Dobrý den, asi jsem se špatně vyjádřila – podpora se nepočítá z vašeho průměrného platu, ale z průměrné mzdy v ČR. Doba strávená na rodičovské se započítává jako tzv. „náhradní doba“. Vzhledem k tomu že není možné určit vás přesný výdělek – pak se použije tabulkové číslo

 • Custom avatar Alena

  Dobrý večer
  Chtěla bych se zeptat zda mám nárok na podporu mám odpracováno 11 měsíců na HPP. Předem Vám mnohokrát děkuji za Vaši odpověď.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, pokud jste před tím nikdy nepracovala (resp. nesplňujete podmínku účasti na důchodovém pojištění v délce 12 měsíců), pak nárok mít nebudete. Podmínkou je mít odpracováno nejméně 12 měsíců za poslední dva roky.

 • Custom avatar alena

  Jsem OSVČ a ze zdravotních důvodů jsem přerušila podnikání. Chtěla bych se zeptat jak a zda vůbec mi bude úřad práce počítat podporu v nezaměstnanosti, je mi 57 let . Děkuji

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, při ukončení podnikání musíte tuto skutečnost nahlásit na ČSSZ. Ta vám pak vydá Potvrzení o době výkonu samostatné výdělečné činnosti a o době důchodového pojištění v rozhodném období, popř. o vyplacených dávkách nemocenského pojištění. Součástí tohoto potvrzení je i údaj o výši vyměřovacího základu OSVČ pro placení pojistného za poslední zúčtovaný kalendářní rok, za který bylo uhrazeno pojistné.

   Pokud jste již podávala přehled za rok 2013, bylo by to za tento rok, pokud zatím ne, tak za předchozí rok.Podpora v nezaměstnanosti se vypočítává z tohoto vyměřovacího základu, který se rozpočítá na počet měsíců.

 • Custom avatar Eva

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. V březnu mi konci rodičovská dovolená (2 roky). Před těhotenstvím jsem nepracovala. Někde jsem četla, že nárok na podporu v nezaměstnanosti MIT budu ( prý serodicovska dovolená počítá jako zaměstnání), tak bych se chtěla zeptat zda je to skutečně pravda. Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, na podporu v nezaměstnanosti vzniká nárok, pokud v posledních 2 letech před zařazením do evidence Úřadu práce, máte „odpracováno“ nejméně 12 měsíců. Doba strávená na rodičovské je tzv. náhradní doba (bere se to jako byste pracovala). Takže pokud jste poslední 2 roky doma na rodičovské tak i tak máte nárok na podporu.

   Výše podpora v nezaměstnanosti se ale počítá z průměrného příjmu z posledního zaměstnání – což u vás není možné. Takže v takovém případě se vychází z průměrné mzdy v ČR v 1 – 3 čtvrtletí předchozího roku. To je cca 24 500 Kč (+/-). Z této průměrné mzdy pak máte nárok první 2 měsíce na 15% tedy cca 3500 Kč, další dva měsíce dostanete 12% a zbytek doby (u vás asi jen 1 měsíc, nepředpokládám, že by vám bylo více než 50 roků) pak 10%.

 • Jarmila

  Dobrý den. Ke dni 31.12.2013 jsem dala výpověď z pracovního poměru bez udání důvodu, ale od 10.12.2013 jsem na nemocenské- dosud. Z jakého půměru se mi bude vypočítávat podpora v nezaměstnanosti pokud se na Úřadě práce zaregistruji behem měsíce března, případně dubna 2014.Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar lubica

  Dobrý deň,započítava sa do nákladov na bývanie hypotéka?Ďakujem.

 • Custom avatar Ada

  Dobrý den, dne 7.3. mně končí 3 letá rodičovská dovolená. Mám pracovní poměr na dobu neurčitou. Nyní mně zaměstnavatel oznámil, že pro mne práci nemá a chce se mnou ukončit pracovní poměr ke dni 7.3. pro nadbytečnost. Ale tím způsobem, že podepíši dohodu o rozvázání pracovního poměru ke dni 7.3., s tím, že zde bude uveden §52 odst. c) a tříměsíční odstupné. Bojím se, že pokud budu požadovat dvouměsíční výpovědní lhůtu bude mi zaměstnavatel dělat problémy. Nebude mi krácena případná podpora v nezaměstnanosti z důvodu, že bude uvedeno „Dohoda o ukončení prac. poměru dle § 52.“? A z jakého průměru mně bude podpora v nezaměstnanosti počítána, když jsem v posledních dvou letech pobírala jen rodičovský příspěvek? Bude to z posledního čtvrtletí, kdy jsem měla ještě pracovala (tj. 2. čtvrtletí 2010) nebo z celorepublikového průměru? Děkuji

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, v tomto případě se podpora v nezaměstnanosti nekrátí = to pouze v případě že podáváte výpověď vy. Na druhou stranu, první 3 měsíce – kdy máte nárok na odstupné – vám podpora nebude vyplácena. Budete mít nárok jen na 4 a 5 měsíc. Podpora by se v tomto případě měla počítat z průměrné mzdy v ČR, protože v rozhodném období nebudete mít žádný příjem.

 • Custom avatar Alena

  Dobrý večer
  Chtěla bych se zeptat byla jsem se registrovat na ÚP mám odpracováno více jak 12 měsíců, v podstatě jsem byla u tří zaměstnavatelů.Potřebovala bych vědět jak mi bude vypočítána podpora.Jelikož v posledním zaměstnání mám jen odpracováno 22 dnů.Zbytek mám u předchozích zaměstnavatelů, a tak se chci zeptat zda se ty průměrné čisté výdělky budou nějak sčítat nebo ne ?? Protože takhle bych v podstatě měla nárok tak na 3000 kč což tady s tím člověk ani nevyžije.Předem mnohokrát děkuji .

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, výše podpory v nezaměstnanosti se vždy počítá z posledního zaměstnání (pouze v případech, kdy z posledního zaměstnání není možné stanovit příjem apod. se postupuje jinak). Ve vašem případě se příjem za oněch 22 dní přepočítá na celý měsíc – resp. na základě tohoto příjmu se stanoví měsíční mzda a z ní se pak bude počítat čistá mzda

 • Custom avatar Iva

  Dobrý den,
  jsem na rodičovské d. a z práce mi pro zrušení mé pracovní pozice nabídli „Výpověď dohodou“ 3,5 násobek platu. Myslí se tím hrubé mzdy včetně prémií nebo jen hrubé či čisté mzdy? Rodičovská mi končí 31.8., takže do práce bych měla nastoupit 1.9. a pokud bych trvala na výpovědní lhůtě, tak počítám, že firma mi nemůže dát výpověď v průběhu srpna, ale až toho 1.9., takže bych končila až 31.11. Nechci v práci dělat problémy, ale nechci taky na tom moc prodělat, protože školku nedostaneme. Chci se opravdu dohodnout, aby to bylo pro obě strany nejlepší řešení. Děkuji za případnou odpověď.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý dem, odstupné je obvykle hrubá mzda – prémie se do odstupného zpravidla nezahrnují, ale záleží pochopitelně na tom, na jaké konkrétní částce se se zaměstnavatelem dohodnete. Jinak ano, nemusíte na dohodě přistoupit a pak byste po návratu do zaměstnání mohla dostat výpověď s klasickou výpovědní lhůtou.

 • Custom avatar Monika

  Dobrý den,mám smlouvu do konce měsíce března.Do jaké doby se musím přihlásit na UP,a jak to bude kdybych sehnala praci jako Dohoda o provedení práce.Kolik si mohu přividělat,a jestli čistého,nebo hrubého,a kdo mi bude platit soc.a zdravotní.děkuji

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, na ÚP se hlásit nemusíte vůbec, není to povinnost ale vaše právo. Pokud ale chcete žádat o podporu v nezaměstnanosti nebo si nechcete sama platit zdravotní pojištění, pak byste měla zajít nejpozději do 3 pracovních dní od ukončení pracovního poměru. Pokud tam přijdete do 3 dnů, tak se to bere tak že jste v evidenci úřadu od konce zaměstnání, pokud tam zajdete později tak vám evidence na úřadu bude začínat, až dnem kdy tam dorazíte se vším, co z toho vyplývá.
   Během pobírání doby na úřadu práce si můžete vydělávat maximálně polovinu minimální mzdy, tj. 4250 Kč měsíčně, což je hrubá mzda. Zdravotní pojištění za vás odvádí stát, sociální za vás stát neplatí.

   • Custom avatar Monika

    Kolik si mohu tedy vydělat čistého prosím vas

    • Jana Králová, kalkulacka.org

     Můžete si vydělat 4250 Kč hrubého, čistá mzda není omezena v tom smyslu, že se posuje hrubý příjem. Záleží na typu úvazku, jestli budete platit jen daň nebo jestli bude odváděno i sociální/zdravotní pojištění atd.

     • Monika

      Bylo mi nabídnuto asi tak do 20 h týdně,kdybych to vzala,socialní a zdravotní by mi platil stat….??!!!

     • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, to není takto jednoduché. Pokud pracujete na DPP (dohoda o provedení práce), pak v případě že váš měsíční příjem nepřekročí 10.000 Kč, tak za vás zaměstnavatel neodvádí sociální/zdravotní/nemocenské pojištění. Přičemž při práci na DPP je vaše minimální mzda 50,60 Kč za hodinu a maximálně pro jednoho zaměstnavatel můžete pracovat 300 hodin za rok.

      Pokud jste během práce na DPP vedena na úřadu práce, tak maximální možná měsíční mzda je 4250 Kč. Může být i vyšší ale v tom případě ztrácíte nárok na podporu v nepamětnosti resp. musíte to oznámit na ÚP a budete vyřazena z evidence.

      Během doby kdy jste evidovaná na ÚP, tak za vás zdravotní sociální pojištění platí stát. Sociální, nemocenské, důchodové pojištění ale v této době stát neplatí. Sama si ho během evidence na ÚP platit nemusíte. Ale z toho důvodu během doby evidence na ÚP nemáte nárok například na nemocenské dávky apod.

 • Custom avatar Pavel

  Dobrý den , mám čistý průměrný výdělek 13734 , jedno nezaopatřené dítě a budu si žádat o podporu v nezaměstnanosti z důvodu ukončení prac. smlouvy … splnuji všechny podmínky o podporu … ale mám exekuci na plat , chci se zeptat kolik my s tohoto platu vypočítají podporu a kolik si může brát exekutor … a ještě jeden dotaz , když by my to úřad práce vyplácel 3 měsíce pozpátku , kolik si může vzít exekutor s toho … předpokládám že 3 měsíce pospátku z důvodu doložení U1 ze zahraničí , by mohla dosáhnout podpora 20 000 kč … moc děkuji za odpověd

 • Nikola

  Dobrý den,

  ráda bych se zeptala, když mi pracovní poměr budu končit k 30.4., tak po přihlášení na ÚP dostanu podporu v nezaměstnanosti již v květnu, nebo až v červnu? Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, pokud se zregistrujete např. 1. 5. tak podporu dostanete až v červnu. Podobě jako mzda se vyplácí za předchozí kalendářní měsíc. Pokud navíc budete mít odstupné, tak ji začnete dostávat, až po skončení doby za jakou vám náleží odstupné.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Marie: Dobrý den, zaměstnanec pracující na 37,5hod týdně/7,5hod denně/ žádá o zkr...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Základní výměra dovolené jsou 4 týdny (můžete mít ale se zaměstnavatele doh...
 • Jana: Dobrý den, prosím mám dotaz, pracuji na 12-ti hodinových směnách tzv. krátký ...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Zohledňuje se jen manžel/manželka nebo dítě, vůči kterému máte vyživovací ...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Musíte mít odpracovány alespoň 4 týdny aby vám vznikl nárok na dovolenou za ty...