Daňové slevy a zvýhodnění – na dítě, na manželku, na studenta, pro ZTP/P

<span>Základní daňová sleva na poplatníka Jedná se o částku 24 840 Kč. </span> Základní daňová sleva na poplatníka Jedná se o částku 24 840 Kč.

Jako každý rok, i nyní se blíží termín, pro podání daňového přiznání. Nejpozději v pátek 1. dubna 2016, musí všichni (kteří mají tuto povinnost), podání přiznání k dani za zdaňovací období 2015 (daňové přiznání). Tento termín pak neplatí pro ty, kdo si nechávají daňové přiznání zpracovat daňovým poradcem, nebo pro ty kdo mají povinný audit.

V následujícím souhrnu najdete přehled všech možných daňových slev, bonusů a zvýhodnění, které si můžete v rámci daňového přiznání uplatnit tak, abyste zaplatili nižší daně, nebo aby vám dokonce vznikl nějaký daňový bonus.

Výpočet čisté mzdy v roce 2023

V roce 2023, začíná platit několik menších změn, které se týkají výplaty ze zaměstnání. Zvyšuje se minimální mzda na 17 300 Kč měsíčně (103,80 Kč za hodinu). Zvyšuje se minimální zdravotní pojištění (na 2336 Kč), zvyšuje se minimální vyměřovací základ na 4000 Kč (týká se hlavně DPČ). Pro zaměstnavatele je nově sleva na sociálním pojištění až 5%.

Základní podmínky – sazby daně, sociální a zdravotní pojištění, nebo hlavní daňové slevy, se zatím nemění.

O změnách se bude jednat během roku 2023 – vláda připravuje daňové změny (zrušení některých daňových slev, zvýšení daní, zavedení nemocenského pojištění pro zaměstnance a další změny). Pokud budou schváleny, začnou platit nejdříve od roku 2024.

Aktuální kalkulačku pro výpočet čisté mzdy v roce 2023 najdete zde.

Základní daňová sleva na poplatníka

Jedná se o částku 24 840 Kč. Na tuto slevu mají nárok všichni, kdo měli alespoň část roku nějaké zdanitelné příjmy. Tuto základní daňovou slevu na poplatníka si tedy mohou uplatnit nejenom zaměstnanci nebo podnikatelé (OSVČ), ale třeba i důchodci (kteří mají nějaký zdanitelný příjem, mimo starobní důchod), ženy které jsou v domácnosti na mateřské nebo rodičovské nebo třeba i studenti (pokud měli nějaký zdanitelný příjem).

Slevu je také možné uplatnit v plné výši, i když daná činnost (příjmy) trvaly jen část roku.

Daňová sleva na manželku (manžela)

Sleva na manželku (manžela) je ve stejné výši jako daňová sleva na poplatníka, tedy 24 840 Kč. Pokud manželka (manžel) vlastní průkaz ZTP/P, zvyšuje se na dvojnásobek. Jestliže došlo k uzavření sňatku během roku, činí sleva 1/12 z částky 24 840 Kč za každý měsíc, kdy manželství trvalo.

Tuto slevu si ale nemohou uplatnit OSVČ, kteří uplatňují výdaje paušálem (výjimkou by byli třeba OSVČ, kteří mají podnikání jako vedlejší činnost, a jejichž příjem ze zaměstnání je vyšší než příjem (snížený o náklady) z podnikání).

Daňové zvýhodnění na dítě

Daňové zvýhodnění na dítě, se odvíjí od počtu dětí. Tedy na první dítě je to v roce 2016 částka 13404 Kč, na druhé dítě je to 15804 Kč a na třetí dítě je to pak 17004 Kč. Daňové zvýhodnění na dítě si může uplatnit vždy pouze jeden z rodičů.

Podobně jako u daňové slevy na manželku, ani daňové zvýhodnění na dítě nemůže uplatnit OSVČ, který uplatňuje náklady pomocí paušálu.

Daňová sleva na studenta

Student, který studuje prezenční formu studia, mlže využít daňovou slevu na studenta. Ta je ve výši 4 020 Kč. Nárok na ni je až do 26 roků (resp. do 28 roků pokud by se jednalo o doktorské studium na vysoké škole). Nárok na slevu je za každý kalendářní měsíc, na jehož počátku studium trvalo.

Daňová sleva pro lidi s průkazem ZTP/P

Na tuto daňovou slevu mají nárok pouze ti, kdo mají průkaz ZTP/P. Tato daňová sleva je ve výši 16 140 Kč. V případě že poplatník získal průkaz v průběhu roku, sleva se uplatní ve výši 1/12 za každý měsíc, na jehož počátku byl poplatník vlastníkem průkazu ZTP/P.

„Školkovné“, neboli sleva za umístění dítěte

Tato daňová sleva za umístění dítěte ve školce (resp. v zařízení péče o děti předškolního věku) může být v maximální výši 9 200 Kč. Uplatňují se ale skutečně vynaložené náklady – potvrzení o výši nákladů vydává příslušná školka (resp. zařízení péče o děti předškolního věku). Podobně jako u daňového zvýhodnění na dítě, i tato sleva může být uplatněna pouze jedním z rodičů. Na rozdíl od slevy na dítě a na manželku, školkovné si mohou uplatnit i OSVČ, kteří uplatňují výdaje paušálem.

Akční nabídka: Potřebujete sehnat peníze a nevíte si rady? Podívejte se na tuto finanční nabídku – Půjčka na družstevní byt. Uvidíte že budete spokojeni. A když ne tak zkuste ještě tuto – Bezúročná půjčka zaměstnanci. Je to zaručený způsob jak získat peníze.

Diskuse: Daňové slevy a zvýhodnění – na dítě, na manželku, na studenta, pro ZTP/P

Diskuse: 1
  • Custom avatar Zajíček

    Dobrý den chci se zeptat když budu žádat o úlevu daně na manželku a její hrubý příjem je vyšší než 68000 kč ročně jestli se ona vracená daň cca 25000 úplně ruší nebo je jen krácená ???

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
  • Jana Králová, kalkulacka.org: V aktuálním návrhu na změny u předčasných důchodů a změny valorizací (...
  • David Foltyn: Dobrý den, v navrhované důchodové reformě bude povinna odpracovana doba, povinn...
  • Jana Králová, kalkulacka.org: Na základě dostupných informací mohu říci pouze to, že aktuálně se mluví po...
  • habova.byty@seznam.cz: Dobrý den, mám dotaz, jsem ročník 1966, OSVČ, chtěla bych využít předduchod....
  • Luboš: Na účtu mám zobrazen příjem dávky PNB za měsíce 02 a 03/2023, dne 11.4.2023. ...