Daňové přiznání 2020: Termín pro podání jen do 18. srpna 2020

<span>Termín pro podání daňového přiznání za rok 2019, se v roce 2020 posunul. Je to kvůli epidemii. Poslední termín, pro podání daňového přiznání, je do konce června (resp. do 1. Července 2020). Podobně se mění i termín pro podání přehledu o příjmech pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu.</span> Termín pro podání daňového přiznání za rok 2019, se v roce 2020 posunul. Je to kvůli epidemii. Poslední termín, pro podání daňového přiznání, je do konce června (resp. do 1. Července 2020). Podobně se mění i termín pro podání přehledu o příjmech pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu.

Aktualizace 11.6.2020 změna termínu pro daňové přiznání, prodloužený termín do 1. července 2020, se posunul ještě jednou, až do 18. srpna 2020

Aktualizace 12.6.2020 – změna termínu pro podání přehledu pro OSVČ na 18. září 2020

Nové termíny v roce 2020

 • Nový termín pro daňové přiznání do 18. srpna 2020
 • Nový termín pro přehled pro ČSSZ do 18. září 2020
 • Přehled pro zdravotní pojišťovnu do 3. srpna 2020

V souvislosti s epidemií koronaviru (COVID 19) došlo ke změně termínu pro podání daňového přiznání. S koncem epidemie se ale pomalu blíží i tento posunutý termín, do kterého nejpozději musíte podat daňové přiznání za předchozí rok (2019).

Poslední možný termín, pro podání daňového přiznání bez sankce je v roce 2020 začátek červencce do poloviny srpna. Nejpozději tedy do 1. 7. 2020 18. srpen 2020. Původní prodloužený termín do 1. července 2020, se na začátku června posunul až na 18. srpen 2020.

Pozor na termín daňového přiznání v roce 2020

Poslední možností, kdy můžete podat daňové přiznání za rok 2019 je do 1. července 2020. do 18. srpna 2020. Tento termín se opravdu nevyplatí „prošvihnout“. Pokud byste se opozdili s podáním daňového přiznání, tak se vám sankce (za pozdní podání), budou počítat už od dubna 2020.

Stačí se tedy zpozdit jen o pár dní a hned vám naběhnou sankce za 4,5 měsíce.

To je proto, že se sice změnil termín pro podání daňového přiznání, ale už se zapomnělo na změnu termínu, od které doby se začínají počítat sankce.

Takže pro výpočet sankce platí stejné datum, jako v jiné roky. Letos se tedy opravdu nevyplatí opozdit se s daňovým přiznáním.

Jak podat daňové přiznání v roce 2020

I když se postupně ruší všechna omezení spojená s epidemií koronaviru, Finanční správa prosí, aby lidé daňové přiznání i nadále podávali spíše elektronicky nebo poštou. Pořád je snaha co nejvíce omezovat osobní kontakt.

Je pravda, že Finanční úřady jsou již otevřené a nikdo vám nebrání tam zajít, a daňové přiznání podat osobně. Za to vám hlavu rozhodně nikdo neutrhne. Přesto ale Finanční správa preferuje jiný, než osobní kontakt.

Termín pro podání přehledů OSVČ pro zdravotní pojištění a ČSSZ

Společně s tím, jak se prodloužily termíny pro podání daňového přiznání, se posunuly i termíny pro podání přehledu pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu. To se týká hlavně OSVČ. Ti musí kromě daňového přiznání podat i přehled o svých příjmech.

Aktualizace: Protože se termín podání daňového přiznání posunul a na srpen (do 18.8.2020), termíny pro zdravotní pojišťovnu a ČSSZ se také mění, u každého ale jinak.

Přehledy pro ČSSZ v roce 2020

OSVČ musí přehled o příjmech z podnikání podat ČSSZ nejpozději do 3. srpna 2020 18. září 2020. Ke stejnému datu, musí být zaplacen i případný nedoplatek na sociálním pojištění, jinak začnou nabíhat úroky a penále.

Přehledy pro zdravotní pojišťovnu v roce 2020

Termín pro podání přehledů pro zdravotní pojišťovnu, je v roce 2020 nejpozději do 3. srpna 2020. A nejpozději do 8 dní od podání přehledu je nutné doplatit případný nedoplatek. V roce 2020 je to do 11. srpna 2020.

Kdo musí podat daňové přiznání sám

Za zaměstnance v řadě případů řeší daňové přiznání zaměstnavatel. Někteří zaměstnanci si ale musí podat daňové přiznání sami (stejně jako všichni OSVČ):

 • Každý, kdo má příjmy (které spadají do zdanitelných příjmů) vyšší než 15 000 Kč za rok
 • Každý kdo sice nedosáhl příjmu minimálně 15 000 Kč, ale současně vykázal daňovou ztrátu
 • Zaměstnanec, který má souběh příjmů od více zaměstnavatelů
 • Zaměstnanec, který má i jiné příjmy (než jsou příjmy ze zaměstnání), vyšší než 6000 Kč
 • Zaměstnanec, kterému se daň zvyšuje o solidární daň (jeho příjem za rok 2019 je vyšší než 1 569 552 Kč)

Jaké jsou sankce za pozdní podání daňového přiznání?

Pokud jste si tedy ještě nepodali daňové přiznání během epidemie, pak vám zbývá poslední cca 1 měsíc na to, abyste tak učinili. Termín podání daňového přiznání se letos opravdu nevyplatí „prošvihnout“. Jinak vám naběhne sankce za 3 měsíce.

Za každé zpoždění se platí 0,05% ze stanovené daně za každý kalendářní den. Takže pokud se opozdíte jen o pár dní, naběhne vám sankce za minimálně 3 měsíce (od 1. dubna 2020), takže byste platili pokutu ve výši minimálně 4,5% z vyměřené daně (sankce za 90 dní). Minimální výše pokuty je 500 Kč.

Další sankce vám pak hrozí, pokud máte povinnost podat daňové přiznání elektronicky (skoro všichni OSVČ). Pokud nepodáte daňové přiznání elektronicky, tak je za to automaticky sankce 2 000 Kč.

Pokud byste daňové přiznání nepodali vůbec, pak vás Finanční úřad vyzve k podání daňového přiznání a vy zaplatíte pokutu ve výši minimálně 5% ze stanovené daně (maximálně 300 tisíc korun).

Podobné je to i v případě, že si daň vypočítáte špatně. Pokud je vámi uvedená daň nižší, než co byste měli zaplatit ve skutečnosti, pak zaplatíte penále ve výši 20% ze zjištěného rozdílu.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Citi půjčka bez ručitele. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Rychlá půjčka před výplatou ihned. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Daňové přiznání 2020: Termín pro podání jen do 18. srpna 2020

Diskuse: 2

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Zuzka: Navýšeni důchodu o 360 kč to je pouze výsměch všem důchodcum, ale že jste si...
 • Marie: Pěkný den, pobírala jsem letos podporu 2 měsíce (od 5-7/2023) a následně jsem ...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Vzhledem k tomu, že pracovní poměr bude v době ukončení trvat již déle než d...
 • Iveta: Dobrý den. Prosím o radu. Zaměstnanec dostane výpověď pro nadbytečnost 10.11....
 • Vlasta: Byl mi přiznán příspěvek ve výši 880,,-Kč a to nezvládnu vaření,úklid,ko...