Daňové přiznání 2021: Nový termín pro podání daňového přiznání a přehledů

<span>V roce 2021 se mění termíny pro daňové přiznání. Nový termín pro daňové přiznání je do 3. května 2021. Nebo pro elektronické daňové přiznání do 1. Června 2021. Přehledy pro ČSSZ musí být podány do 30. července 2021. Přehledy pro zdravotní pojišťovnu musí být podány do 2. srpna 2021.</span> V roce 2021 se mění termíny pro daňové přiznání. Nový termín pro daňové přiznání je do 3. května 2021. Nebo pro elektronické daňové přiznání do 1. Června 2021. Přehledy pro ČSSZ musí být podány do 30. července 2021. Přehledy pro zdravotní pojišťovnu musí být podány do 2. srpna 2021.

V roce 2021, platí několik změn v tom, jak a do kdy má být podáno daňové přiznání (DPFO). A také přehledy pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu (týká se OSVČ). Novinkou je prodloužení termínu při elektronickém podání (termín je o měsíc později). Je zde ale i řada drobnějších změn.

Aktualizace 29.3.2021

V pondělí 8. března 2021, ministryně financí oznámila, že i v roce 2021, se bude kvůli epidemii COVID měnit termín daňového přiznání – termín se o měsíc posune:

 • nový termín pro klasické (papírové) podání = 3. květen 2021
 • nový termín pro elektronické podání = 1. červen 2021

22.3.2021 předložila vláda novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění. Prostřednictvím této novely by se měl změnit termín pro podání přehledů pro zdravotní pojišťovnu

 • nový termín pro přehledy pro zdravotní pojišťovnu = 2. srpen 2021

29. 3. 2021 informovala ČSSZ, že se mění i termíny pro podání přehledu o příjmech OSVČ:

 • nový termín pro přehled o příjmech pro ČSSZ = 30. červen 2021

Termín pro podání daňového přiznání v roce 2021

Základní termín pro podání daňového přiznání (DPFO), je v roce 2021 stejný, jako v předchozích letech. Daňové přiznání za rok 2020, musí být podáno:

 • Do pondělí 3. květen 2021 (základní termín, původně do 1. 4. 2021)

Základní termín se v roce 2021, mění o měsíc (podobně, jako tomu bylo v souvislosti s epidemií koronaviru COVID-19, i v roce 2020). V návaznosti na to, se mění i další termíny, včetně lhůty pro podání přehledu o příjmech OSVČ.

Prodloužení termínu pro daňové přiznání při elektronickém podání v roce 2021

Pokud budete daňové přiznání podávat elektronicky (část firem a OSVČ, to má jako povinnost), tak se vám termín pro splnění této povinnosti, prodlužuje o 1 měsíc.

Daňové přiznání za rok 2020, musí být v elektronické podobě podáno nejpozději:

 • Do  úterý 1. červen 2021 (pouze elektronické podání, původní termín byl do 3. 5. 2021)

V roce 2021, už ale nemají povinnost podávat daňové přiznání všichni s datovou schránkou, ale pouze ten, kdo ji má povinně zřízenou ze zákona (například firmy, některé profese, jako jsou notáři, exekutoři, advokáti apod.).

Snižuje se i pokuta za případné nesplnění povinnosti elektronického podání přiznání. Původně to byly 2000 Kč, nově jenom 1000 Kč.

Termín pro podání daňového přiznání s daňovým poradcem 2021

Pokud byste pro podání daňového přiznání chtěli využít služeb daňového poradce, tak máte lhůtu o 3 měsíce delší.  V takovém případě stačí podat daňové přiznání:

 • Do čtvrtek 1. červenec 2021 (podání daňovým poradcem, nemění se kvůli epidemii)

V roce 2021 se také mění to, že plnou moc na podání daňového přiznání daňovým poradcem nebo advokátem, již nemusíte posílat na Finanční úřad.

V předchozích letech, jste ji tam museli doručit do začátku dubna. Nyní to není potřeba. Daňové přiznání prostě bude podáno do začátku července, a termín se automaticky prodlouží tím, že DP podal daňový poradce.

Pokuta za pozdní podání daňového přiznání se bude platit až od vyšší částky

Pokud nedodržíte termín daňového přiznání, a DP podáte později, pak vám za to hrozí sankce (pokuta).

Ještě vloni platilo, že pokud by byla pokuta nižší než 200 Kč, tak jste nic platit nemuseli. Nově se pokuta platí, až od částky alespoň 1000 Kč.

Současně se snižuje úrok z prodlení. A to o 6 procentních bodů. Nově se totiž odvíjí, od výše úroku z prodlení, podle občanského zákoníku.

Zkrácení lhůty, pro „beztrestné“ pozdní podání daňového přiznání

V roce 2021, se ale také zkracuje lhůta, během které bylo možné podat „zpožděné“ daňové přiznání bez sankce.

Dříve vám žádná sankce nevznikala, pokud jste daňové přiznání podali do 4 pracovních dní. Nově to jsou jenom 3 kalendářní dny. Pak už nabíhají sankce (a úroky), za pozdní podání.

Termín pro podání přehledu o příjmech u OSVČ

Podnikatelé (OSVČ) mají povinnost, kromě daňového přiznání podat i přehled o příjmech na ČSSZ a zdravotní pojišťovnu.

Termín podání přehledu pro ČSSZ 2021

Pro ČSSZ (Českou správu sociálního zabezpečení), musí OSVČ podat přehled nejpozději:

 • Do 30. června 2021 = nový termín pro podání přehledu pro ČSSZ
 • Do 2. srpen 2021 = pokud je DP podáno daňovým poradcem do 1. 7. 2021

Pozor na to, že do 30.6.2021, musí být nejenom podán přehled o příjmech, ale současně i uhrazen případný nedoplatek pojištěného. Při sestavování přehledů pro ČSSZ, také nesmí OSVČ zapomenout na to, že v roce 2020, byly po část roku odpuštěny minimální platby sociálního pojištění.

Termín podání přehledu pro zdravotní pojišťovnu 2021

Vláda předložila návrh novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, ve kterém je zahrnuta změna termínu, pro podání přehledu o příjmech OSVČ za rok 2020. Nový termín je stanovený takto:

 • Do 2. srpna 2021 = nový termín pro podání přehledu OSVČ o příjmech za rok 2020

I zdravotní pojištění, bylo u OSVČ po část roku 2020 „odpuštěno“. Je to potřeba zohlednit při sestavování přehledu pro zdravotní pojišťovnu.

Nový online finanční úřad 2021

V roce 2021 také byla spuštěna novinka – nový online finanční úřadMoje daně. Zde by mělo být možno podat daňové přiznání elektronicky. Systém ale zatím běží jen v testovacím režimu – pro veřejnost by měl být spuštěn od 28. 2. 2021.

K přihlášení bude potřeba e-Identita = elektronické ověření totožnosti. Tu nově nabízí svým klientům Česká spořitelna, Komerční banka nebo ČSOB. Další možností je přihlášení přes datovou schránku. Nebo i možnost vyzvednutí přihlašovacích údajů přímo na Finančním úřadu.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka na exekuce a jiné dluhy. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka na cokoliv, nízké splátky. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Daňové přiznání 2021: Nový termín pro podání daňového přiznání a přehledů

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • David Kocabek: Dobrý den,rád bych se zeptal na priplatky za víkendy noční,svátky odpracovane n...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Nezapočítá se to nijak = u nezabavitelné částky, se zohlední pouze manžel/man...
 • Marek Havlíček: Dobrý den,chtěl sem se zeptat,pokud žiji s přítelkyní se dvěmi dětmi,a přisp...
 • Silent Hill: Dobrý den, obávám se, že se to bude týkat jen insolvencí zahájených po 1.1.20...
 • Zdeňka: Dobrý den, od 4.5.2023 mám zažádáno o předčasný důchod bez výplaty, bude k ...