Daňové přiznání 2024: Jaké jsou termíny pro podání daňového přiznání a přehledy?

<span>Základní termín pro daňové přiznání je do 2. dubna 2024. Pro elektronické daňové přiznání je termín do 2. května 2041. Pokud využíváte služeb daňového poradce, termín pro odevzdání daňového přiznání je do 1. července 2024.</span> Základní termín pro daňové přiznání je do 2. dubna 2024. Pro elektronické daňové přiznání je termín do 2. května 2041. Pokud využíváte služeb daňového poradce, termín pro odevzdání daňového přiznání je do 1. července 2024.

V roce 2024, platí několik změn v tom, jak a do kdy má být podáno daňové přiznání (DPFO). A také přehledy pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu (týká se OSVČ).

Mezi hlavní změny patří, že daňové přiznání se podává až od 50 000 Kč (dříve to bylo od 15 000 Kč). U zaměstnanců je to při příjmu od 20 000 Kč (jiné příjmy než ty ze zaměstnání, například z nájmu nebo z podnikání, dříve to bylo od 6 000 Kč).

Od 1. 1. 2024, platí větší množství daňových změn – většinou se ale netýkají daňového přiznání v roce 2024 (které se týká příjmů za rok 2023).

Termín pro podání daňového přiznání v roce 2024

Základní termín pro podání daňového přiznání (DPFO), je v roce 2024 stejný, jako v předchozích letech. Daňové přiznání za rok 2023, musí být podáno:

 • Do úterý 2. duben 2024 (základní termín je lehce posunutý, protože 1. dubna jsou Velikonoce)

Základní termín se týká například zaměstnanců, co mají příjmy z nájmu, nebo pokud mají více souběžných zaměstnání. Do tohoto data je možné podat daňové přiznání na papírovém formuláři (pozdější termín se už musí řešit elektronicky, přes internet).

Termín pro podání elektronického daňového přiznání v roce 2024

Pokud budete daňové přiznání podávat elektronicky (pro většinu OSVČ je to povinnost), tak se vám termín pro splnění této povinnosti, prodlužuje o 1 měsíc.

Daňové přiznání za rok 2023, musí být v elektronické podobě podáno nejpozději:

 • Do  čtvrtek 2. květen 2024 (pouze elektronické podání)

V roce 2024 musí podávat daňové přiznání přes internet (elektronickou formou) všichni, kdo mají datovou schránku zřízenou ze zákona. Platí to pro všechny podnikatele, ale i pro některé neziskové organizace a další subjekty.

Ten kdo má povinnost podat daně přes internet, a tuto povinnost nesplní, může dostat pokutu 1 000 Kč (která může být teoreticky zvýšena až na 50 000 Kč).

Termín pro podání daňového přiznání s daňovým poradcem 2024

Pokud byste pro podání daňového přiznání chtěli využít služeb daňového poradce, tak máte lhůtu o 3 měsíce delší.  V takovém případě stačí podat daňové přiznání:

 • Do pondělí 1. červenec 2024 (podání daňovým poradcem)

I nadále platí, že plnou moc na podání daňového přiznání daňovým poradcem nebo advokátem, již nemusíte posílat na Finanční úřad.

V předchozích letech, jste ji tam museli doručit do začátku dubna. Nyní to není potřeba. Daňové přiznání prostě bude podáno do začátku července, a termín se automaticky prodlouží tím, že DP podal daňový poradce.

Pokuta za pozdní podání daňového přiznání nebo za chyby v DP

Pokud nedodržíte termín daňového přiznání, a DP podáte později, pak vám za to hrozí sankce (pokuta).

 • Pokuta za pozdě podané daňové přiznání je stanovena na 0,05% vyměřené daně za každý den prodlení, nejvýše však 5% vyměřené daně
 • Pokud jste měli daňovou ztrátu, pokuta se rovná 0,01% daňové ztráty za každý den prodlení, nejvýše však 5% daňové ztráty
 • Pokuta za chybně podané daňové přiznání může dosáhnout až do výše 50 000 Kč
 • Pokud daňový poplatník nepodá daňové přiznání ani po výzvě správce daně, pokuta se vypočte z horní hranice procentního rozmezí, minimálně však 500 Kč
 • Pokuta se také nevyměří, pokud prodlení s podáním přiznání není delší než pět pracovních dnů

Termín pro podání přehledu o příjmech u OSVČ

Podnikatelé (OSVČ) mají povinnost, kromě daňového přiznání podat i přehled o příjmech na ČSSZ a zdravotní pojišťovnu.

Termín podání přehledu pro ČSSZ 2024

Pro ČSSZ (Českou správu sociálního zabezpečení), musí OSVČ podat přehled nejpozději:

 • Do 2. května 2024 (pokud bylo daňové přiznání podáno do 2. 4. 2024)
 • Do 3. června 2024 (pokud bylo daňové přiznání podáno přes internet do 2. 5. 2024)
 • Do 1. srpna 2024 (pokud bylo daňové přiznání podáno přes daňového poradce do 1. 7. 2024)

Pozor na to, že musí být nejenom podán přehled o příjmech, ale současně i uhrazen případný nedoplatek pojistného.

Termín podání přehledu pro zdravotní pojišťovnu 2024

Pro zdravotní pojišťovnu, musí OSVČ podat přehled nejpozději::

 • Do 2. května 2024 (pokud bylo daňové přiznání podáno do 2. 4. 2024)
 • Do 3. června 2024 (pokud bylo daňové přiznání podáno přes internet do 2. 5. 2024)
 • Do 1. srpna 2024 (pokud bylo daňové přiznání podáno přes daňového poradce do 1. 7. 2024)

Pozor na to, že musí být nejenom podán přehled o příjmech, ale současně i uhrazen případný nedoplatek pojistného.

Online finanční úřad 2024 – jak vyřešit daně přes internet

Jednou z možností, jak vyřešit daně přes internet je online finanční úřadMoje daně. Zde je možné podat daňové přiznání elektronicky.

K přihlášení je potřeba e-Identita = elektronické ověření totožnosti. Tu nabízí svým klientům skoro každá česká banka (bankovní identitu nabízí například  Česká spořitelna, Komerční banka, mBank, ČSOB, a další).

Další možností je přihlášení přes datovou schránku. Nebo i možnost nechat si poslat  přihlašovací údajů přímo od Finančního úřadu.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka na exekuce a jiné dluhy. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka na cokoliv, nízké splátky. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Daňové přiznání 2024: Jaké jsou termíny pro podání daňového přiznání a přehledy?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
 • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...
 • milka58@seznam.cz: Manžel je odkázán na plnou péči zdravotníků v LDN.Má myotonickou disfunkci sv...
 • Chovanec Stefan: Rychlá půjčka je nyní dostupná Kontaktujte nás Rychlá a spolehlivá finanční...
 • Soňa: Zajímavá diskuse.Můj tatínek zemřel v DD. Po jeho smrti jsme vyklízeli věci, a...