Daňové přiznání 2021: Jaký je termín pro podání daňového přiznání a přehledů za rok 2020?

Daňové přiznání 2021: Jaký je termín pro podání daňového přiznání a přehledů za rok 2020?

Základní termín pro daňové přiznání (DPFO) je stejný – 1. duben 2021. O měsíc později (do 3. 5. 2021), je možné daňové přiznání podat elektronicky. Do začátku července (do 1. 7. 2021), pak stačí podat daňové přiznání prostřednictvím daňového poradce. Přehledy pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu, mají také 3 různé termíny.

V roce 2021, platí několik změn v tom, jak a do kdy má být podáno daňové přiznání (DPFO). A také přehledy pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu (týká se OSVČ). Novinkou je prodloužení termínu při elektronickém podání (termín je o měsíc později). Je zde ale i řada drobnějších změn.

Termín pro podání daňového přiznání v roce 2021

Základní termín pro podání daňového přiznání (DPFO), je v roce 2021 stejný, jako v předchozích letech. Daňové přiznání za rok 2020, musí být podáno:

 • Do čtvrtka 1. dubna 2021 (základní termín)

Zatím se nezdá, že by došlo k nějakému posunu tohoto základního termínu, jako tomu bylo v roce 2020 (v souvislosti s epidemií COVID). Vzhledem k tomu, že vývoj epidemie (a chování našich politiků a jejich rozhodnutí), je zcela nepředvídatelný, tak se o toto může ještě změnit.

Prodloužení termínu pro daňové přiznání při elektronickém podání v roce 2021

Pokud budete daňové přiznání podávat elektronicky (část firem a OSVČ, to má jako povinnost), tak se vám termín pro splnění této povinnosti, prodlužuje o 1 měsíc.

Daňové přiznání za rok 2020, musí být v elektronické podobě podáno nejpozději:

 • Do pondělí 3. květen 2021 (pouze elektronické podání)

V roce 2021, už ale nemají povinnost podávat daňové přiznání všichni s datovou schránkou, ale pouze ten, kdo ji má povinně zřízenou ze zákona (například firmy, některé profese, jako jsou notáři, exekutoři, advokáti apod.).

Snižuje se i pokuta za případné nesplnění povinnosti elektronického podání přiznání. Původně to byly 2000 Kč, nově jenom 1000 Kč.

Termín pro podání daňového přiznání s daňovým poradcem 2021

Pokud byste pro podání daňového přiznání chtěli využít služeb daňového poradce, tak máte lhůtu o 3 měsíce delší.  V takovém případě stačí podat daňové přiznání:

 • Do čtvrtek 1. červenec 2021 (podání daňovým poradcem)

V roce 2021 se také mění to, že plnou moc na podání daňového přiznání daňovým poradcem nebo advokátem, již nemusíte posílat na Finanční úřad.

V předchozích letech, jste ji tam museli doručit do začátku dubna. Nyní to není potřeba. Daňové přiznání prostě bude podáno do začátku července, a termín se automaticky prodlouží tím, že DP podal daňový poradce.

Pokuta za pozdní podání daňového přiznání se bude platit až od vyšší částky

Pokud nedodržíte termín daňového přiznání, a DP podáte později, pak vám za to hrozí sankce (pokuta).

Ještě vloni platilo, že pokud by byla pokuta nižší než 200 Kč, tak jste nic platit nemuseli. Nově se pokuta platí, až od částky alespoň 1000 Kč.

Současně se snižuje úrok z prodlení. A to o 6 procentních bodů. Nově se totiž odvíjí, od výše úroku z prodlení, podle občanského zákoníku.

Zkrácení lhůty, pro „beztrestné“ pozdní podání daňového přiznání

V roce 2021, se ale také zkracuje lhůta, během které bylo možné podat „zpožděné“ daňové přiznání bez sankce.

Dříve vám žádná sankce nevznikala, pokud jste daňové přiznání podali do 4 pracovních dní. Nově to jsou jenom 3 kalendářní dny. Pak už nabíhají sankce (a úroky), za pozdní podání.

Termín pro podání přehledu o příjmech u OSVČ

Podnikatelé (OSVČ) mají povinnost, kromě daňového přiznání podat i přehled o příjmech na ČSSZ a zdravotní pojišťovnu.

Tyto přehledy musí být podány vždy maximálně o měsíce později, než jaký máte termín pro podání daňového přiznání:

 • Pokud podáváte DP „klasicky“ s termínem 1. dubna 2021, tak je termín pro přehledy na začátku května 2021 (viz níže)
 • Pokud podáte DP elektronicky s termínem do 3. května 2021, tak je termín pro přehledy až na začátku června 2021 (viz níže)
 • Pokud za vás DP podává daňový poradce do 1. července 2021, tak je termín pro přehledy až na začátku srpna 2021 (viz níže)

Termín podání přehledu pro ČSSZ 2021

Pro ČSSZ (Českou správu sociálního zabezpečení), musí OSVČ podat přehled nejpozději:

 • Do 3. květen 2021 = pokud je DP podáno do 1. 4. 2021
 • Do 1. červen 2021 = pokud je DP podáno elektronicky do 3. 5. 2021
 • Do 2. srpen 2021 = pokud je DP podáno daňovým poradcem do 1. 7. 2021

Při sestavování přehledů pro ČSSZ, také nesmí OSVČ zapomenout na to, že v roce 2020, byly po část roku odpuštěny minimální platby sociálního pojištění.

Termín podání přehledu pro zdravotní pojišťovnu 2021

Podobně, jako přehled o příjmech pro ČSSZ, i přehled o příjmech pro zdravotní pojišťovnu, má v roce 2021, čtyři různé termíny:

 • Do 8. duben 2021 = OSVČ, kteří nepodávají daňové přiznání
 • Do 3. květen 2021 = pokud je DP podáno do 1. 4. 2021
 • Do 3. červen 2021 = pokud je DP podáno elektronicky do 3. 5. 2021
 • Do 2. srpen 2021 = pokud je DP podáno daňovým poradcem do 1. 7. 2021

I zdravotní pojištění, bylo u OSVČ po část roku 2020 „odpuštěno“. Je to potřeba zohlednit při sestavování přehledu pro zdravotní pojišťovnu.

Nový online finanční úřad 2021

V roce 2021 také byla spuštěna novinka – nový online finanční úřadMoje daně. Zde by mělo být možno podat daňové přiznání elektronicky. Systém ale zatím běží jen v testovacím režimu – pro veřejnost by měl být spuštěn od 28. 2. 2021.

K přihlášení bude potřeba e-Identita = elektronické ověření totožnosti. Tu nově nabízí svým klientům Česká spořitelna, Komerční banka nebo ČSOB. Další možností je přihlášení přes datovou schránku. Nebo i možnost vyzvednutí přihlašovacích údajů přímo na Finančním úřadu.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka na exekuce a jiné dluhy. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka na cokoliv, nízké splátky. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další odkazy

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.