Kalkulačka výpočet životní a existenční minimum

<span>Kalkulačka a výpočet životní minimum – víte, na jaké sociální dávky máte nárok, když máte nízké příjmy?</span> Kalkulačka a výpočet životní minimum – víte, na jaké sociální dávky máte nárok, když máte nízké příjmy?

Životní minimum je částka, která je určená zákonem a nařízením vlády, jako minimální hranice příjmů k zajištění výživy a dalších nezbytných potřeb. Následující kalkulačka pro výpočet toho, jaké je vaše životní minimum, vám pomůže vypočítat částku, která se týká vás nebo vaší rodiny.

Proč je důležité vědět, kolik je životní minimum? Od hranice životního minima se totiž následně odvozuje celá řada dalších sociálních dávek. Například na přídavky na děti vzniká nárok v případě, že váš příjem je nižší než 2,4 násobek životního minima. Pokud jsou vaše příjmy nižší než životní minimum, může vznikat nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi – příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení. A týká se to i dalších sociálních dávek.

Životní a existenční minimum v roce 2024

K zatím poslednímu zvýšení životního a existenčního minima došlo od začátku roku 2023 (zvýšení o cca 5,2%). O žádném dalším zvýšení vláda nerozhodla. A není zatím ani v plánu zvyšovat životní a existenční minimum na začátku roku 2024.

Životní minimum jednotlivce je v roce 2024 ve výši 4860 Kč. Existenční minimum pro jednotlivce je 3 130 Kč.

Nemění se i výpočet životního minima po rodinu (po více osob ve společné domácnosti).

Více viz. Aktuální kalkulačka po výpočet životního minima 2024

Výpočet životní minimum 2014

Kalkulačka životní minimum
Jednotlivec nebo rodina?
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Jednotlivec - 3410 Kč
První osoba - 3140 Kč
Dalsi osoby - 2830 Kč
Děti do 6 roků
1740 Kč
Děti 6 - 15 roků roků
2140 Kč
Děti do 26 roků
2450 Kč
Výpočet

Pro výpočet částky životní minimum je rozhodující, jestli se jedná o jednotlivce nebo rodinu (resp. několik osob ve společné domácnosti.

Životní minimum jednotlivce

Životní minimum jednotlivce, tedy osoby, která žije sama, nebo která není posuzována společně s dalšími osobami, je částka 3410 Kč.

Životní minimum rodiny

Pro výpočet životního minima rodiny (nebo přesněji osob, které žijí ve společné domácnosti, nebo patří do okruhu společně posuzovaných osob) platí následující částky:

 • První dospělá osoba v domácnosti = 3140 Kč
 • Druhá a další dospělá osoba v domácnosti = 2830 Kč
 • Dítě do 6 roků = 1740 Kč
 • Dítě 6 – 15 roků = 2140 Kč
 • Dítě do 26 roků = 2450 Kč

Celkové životní minimum rodiny je rovno součtu jednotlivých částek pro všechny členy společné domácnosti. Mezi společně posuzované osoby patří členové rodiny (rodiče a nezletilé nebo zletilé, nezaopatřené děti).

Dále pak nesezdaní partneři, kteří spolu žijí ve společné domácnosti. Patří sem ale i všechny další osoby, které sdílí společný byt (domácnost). Tedy i spolubydlící se kterými nemáte žádný osobní nebo příbuzenský vztah (pokud by neměli být posuzováni společně s vámi, museli by podepsat písemné prohlášení, že spolu trvale nežijete a že společně neuhrazujete náklady na své potřeby).

Pro účely stanovení životního minima, se započítávají i například studenti, kteří doma nežijí a dlouhodobě se zdržují třeba na koleji.

Příklad – životní minimum rodiny s dětmi

Rodina Novákova má dvě děti. Jedno ve věku 7 roků a to druhé ve věku 16 roků:

 • Životní minimum rodiny bude: 3140 Kč + 2830 Kč + 2140 Kč + 2450 Kč
 • Celkem tedy 10 560 Kč

Příklad – životní minimum matka samoživitelka s dětmi

Paní Zelená žije sama se třemi dětmi, první má 3 roky, druhé má 6 roků a třetí má 11 roků:

 • Životní minimum matky s dětmi bude: 3140 Kč + 1740 Kč + 1740 Kč + 2140 Kč
 • Celkem tedy 8 760 Kč

Příklad – životní minimum pro důchodce

Pan a paní Svobodovi jsou již v důchodu. Ve společné domácnosti s nimi bydlí jejich zletilý syn. Pro účely životního minima jsou pak posuzování všichni 3 společně:

 • Životní minimum společné domácnosti: 3140 Kč + 2830 Kč + 2830 Kč
 • Celkem tedy 8 800 Kč

Životní minimum a zákony

Životní a existenční minimum je definováno příslušným zákonem – konkrétně se zde jedná o zákon číslo 110/2006 Sb. Konkrétní částky, které jsou pak používány pro výpočty výše, jsou pak stanoveny nařízením vlády. Poslední změna byla provedena k 1. 1. 2013, kdy došlo k navýšení částek určených jako životní a existenční minimum.

Životní minimum a pomoc ve hmotné nouzi

Pokud příjmy jednotlivce nebo rodiny (skupiny společně posuzovaných osob) nedosahují částky životního minima – jedná se o stav nazývaný hmotná nouze. V takovém případě pak může vznikat nárok na sociální dávky pomoci ve hmotné nouzi.

Jako příjem se v tomto případě zohledňují všechny příjmy všech společně posuzovaných osob, s výjimkou těchto příjmů:

 • Jako příjem se nezapočítá příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a jednorázové sociální dávky (jako porodné nebo pohřebné)
 • Nezapočítávají se ani příjmy z prodeje nemovitosti nebo odstupné za uvolnění bytu, pokud jsou tyto prostředky využity k úhradě nákladů spojených s bydlením
 • I další příjmy se nezohledňují – především odměny za darování krve, stipendium, daňové bonusy, příspěvek na péči, peněžní pomoc obětem trestné činnosti a některé další příjmy

Naopak příjem ze zaměstnání, podpora v nezaměstnanosti, nemocenské dávky, příjmy z podnikání, výhry v loterii, příjmy z prodeje majetku a další, jsou započítány a jejich celková výše by neměla překročit stanovené životní minimum.

Sociální dávky – hmotná nouze a další

Pokud vám vzniká nárok na některé sociální dávky, měli byste se obrátit na nejbližší pracoviště Úřadu práce, které tuto agendu řeší. Pokud jsou vaše příjmy nízké (nebo naopak životní minimum vysoké), pak můžete mít nárok na různé sociální dávky – příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, přídavky na bydlení, přídavky na děti a případě i další podporu.

Máte hluboko do kapsy a potřebujete peníze? Mohla by se vám hodit Půjčka bez registru a poplatku předem. Nebo můžete vyzkoušet rychlé řešení finanční situace, kterou nabízí půjčka ihned do 5000 Kč.Vyzkoušejte a uvidíte, že budete spokojeni.

Diskuse: Kalkulačka výpočet životní a existenční minimum

Diskuse: 64
 • Custom avatar Erin

  Dobrý den, mám dotaz. Dne 23.května 2014 jsem po MD nastoupila jako uchazeč o zaměstnání a byla mi přiznána podpora v nezaměstnanosti na podpůrčí dobu 5 měsíců ve výši 3694,- první dva měsíce, 2955,- další dva měsíce a 2709,- poslední měsíc. Na můj učet jsem dostala 1073,- /3694,-/ 3479,- /2955,-/2889,-/a poslední částka mi přišla 18.11.2014 a to 1923,- kč. Nerozumím proč jsem dostala poslední měsíc tak nízkou častku, když mi bylo vyměřeno 2709,-.?? To, nemám už nárok na žádné peníze? Před mateřskou dovolenou jsem řádně pracovala. V současné době mi není umožněno jít do práce, protože to s dvěma dětima není tak jednoduché a navíc práce v místě bydliště není a musela bych dojíždět cca 40 km…to opravdu není možné.
  Dále se chci zeptat :
  Mám dvě děti ve věku 3 a 6 let. Žijeme s partnerem ve společné domácnosti a můj partner má příjem cca 26000,- + je místostarosta a jeho odměna činí 6000,-/ celkem tedy jeho příjem 32000,- na děti neuplatňuji žádnou slevu na dani. Zajímá mě, mám-li ještě vůbec nárok na nějaké peníze…kam si mám zažádat a o co si můžu zažádat.
  Předem Vám moc děkuji za Vaši odpověď a za radu. Přeji pěkný den…s pozdravem Erin

 • Custom avatar tereza

  dobry den rada bych se zeptala ..jsem matka samozivitelka s jednim ditetem(15 mesicu) .. pobiram rodicak + pridavky na dite 4300.. ted me dosely papiry ze budu brat doplatek na bydleni 3705 a prispevek na zivobyti 1870… mam narok na zivotni minimum?? predem dekuji

 • Custom avatar jaroslava ondova

  Zdravím chtěla bych se zeptat bydlym v rod.dome kterej vlastni pritel mame velky pozemek a k tomu garaz v baraku s nama bydli j
  I pritelova matka ktera pobira vdovske a 7 leta sestra ktera pobira sirodci pritel je na up . A ja sem zena v domacnosti s dvojcatkama kterym jsou 4 roky nas mesicni orijem vsech je 13 500 kc sipo platime 11 600 kc zadaly sme na bydleni ktery dostavame 5000 kc mohly ybchom o nektere davky jeste zadat?
  Jinak ja bez prijmu a pritel taktez bez prijmu jen na detska pridavek 1000 kc
  Matka a jeji dcera 12 500 kc Děkuji predem za odpoved

 • Custom avatar andrea

  Dobry den jsem ja muj pritel ktery je na uradu prace mame syna rocniho a pobirame 4300 materskou z pridavky 1700 bydlení a nase hmotna nouze je 4700 nemame malo na zivobití ? na co mam este narok stoho zaplatíme 7000kc najem z elektrinou synovi nakoupime 2000kc a nezbyva nam nic dekuji leova

 • Custom avatar SKYLER B.

  Dobrý den,prosím o radu.Pobírám dávky hmotné nouze,Pnž i DnB,jsem samozivitelka s 10letým synem.Nedávno mi bylo řečeno,že si musím podat žádost o přídavky na dítě,že bez toho mi nemůžou být vyplaceny dávky HN.Dostala jsem tedy přídavky zpětně 2.440,- a teď mj bylo řečeno,že tato částka mi zapocitana do životního minina,takže mi PnZ zase sníží!!proč jsem tedy žádala o přídavky?nemůžu přece za to,že mi to poslali za 3 měsíce.Můžu se nějak bránit?děkuju za odpověď 🙂

 • Custom avatar Martina

  Dobrý den,
  pobírám příspěvek na bydlení, v listopadu jsem prodala nábytek po babičce a podala daňové přiznání, za poslední čtvrtletí roku 2014 jsem si o tento příspěvek nežádala, je možné si požádat za první čtvrtletí 2015, když nemám dostatečný příjem?
  Je nějaká výše, která určuje příjmy z předcházejícího období?

  Děkuji za odpověď

 • Custom avatar J

  Dobrý den měla bych dotaz na to jak vypočítat případný nárok na přídavky na děti dopředu, kamarádka mi radí, že máme zkusit zda máme nárok na přídavky, ona si myslí že ano, ale nerada bych podstupovala běhání po úřadech atp. zbytečně…pokud bych žádala o přídavky tak musím žádat asi v říjnu 2015 a rozhodným obdobím bude rok 2014, že? Dále nevím jestli jsem měla dobrý postup zjištování našich příjmů ale udělala jsem to následovně (mám za to, že jako rodina nesmíme přesáhnout 2,4 násobek živ. minima) a dospěla jsem k výsledku 20705Kč prům. měsíční příjem rodiny . Vypočítala jsem to tak že z obou našich daňových přiznání jsem počítala „Úhrn příjmů od všech zaměstanvatelů “ děleno 12ti – a pak můj příjem a jeho příjem jsem se sečetla dohromady a došla jsem k pravděpodobnému měsíčnímu výdělku celé rodiny, je to takhle možné počítat nebo je to nesmysl? Děkuji moc za odpověd čí případnou radu jak k výsledku dojít …Životní minimum pro naši rodinu je 9850 (dle kalkulačky na internetu a věku dětí) , první syn 5 měsíců, druhému bude v květnu 7 let (dle mého výsledku by byla částka 2,1 násobkem životního minima, znamenalo by to že nárok vzniká nebo nikoliv) ?

 • Bartecká Zuzana

  Dobrý den,od července 2014jsem na uřadě,bez práce do konce roku jsem pobirala vše na co jsem měla nárok,jsem nezaměstnaná,od letoštního roku si dělám rekvalifikace,jen nechápu že mi snížili hmotnou nouzi na2199,take i příspěvšk na bydlení,hledám si práci zatím neuspěšne a od března dělám rekvalifikaci,jedna uspěšne a další je nyní,nepokryji mé výlohy na bydlení,nájem 9500,Elektřina,plyn2000,bylo mi řečeno na hmotné nouzi že už mi vše nezaplatí a taky něco o změně v roce2015,v 80%.mohu požádat o radu prosím?žiju sama a jsem teda nezaměstnaná.děkuji

 • katka

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda mám nárok na nějakou finanční pomoc, když nemohu už delší dobu najít stálou práci, je mi 26 let a momentálně jsem na ÚP a je to už půl roku. Od července do 1.října jsem pracovala brigádně a od té doby nemám žádné finanční prostředky. Bydlím v podnájmu, kde mám pronajatý pokoj za 3.500,- a platím základní poplatky pojištění, paušál atd. Rodina mě finančně nepodporuje, tak bych chtěla poradit. Děkuji moc.

 • Sonka

  Dobry den , bratr ma dum ,ale pracuje v zahranici kde i bydli .Ja jsem sama sdvema detmi 1rok a 2 roky nyni bez bytu . Bratr mi nabidl , ze mi byt pronajme .Tak jsem dosla k otazce mohu pozadat o prispevek na bydleni .Dekuji za odpovet

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
 • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...
 • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
 • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...