Kalkulačka výpočet životní a existenční minimum

Kalkulačka výpočet životní a existenční minimum

Kalkulačka a výpočet životní minimum – víte, na jaké sociální dávky máte nárok, když máte nízké příjmy?

Životní minimum je částka, která je určená zákonem a nařízením vlády, jako minimální hranice příjmů k zajištění výživy a dalších nezbytných potřeb. Následující kalkulačka pro výpočet toho, jaké je vaše životní minimum, vám pomůže vypočítat částku, která se týká vás nebo vaší rodiny.

Proč je důležité vědět, kolik je životní minimum? Od hranice životního minima se totiž následně odvozuje celá řada dalších sociálních dávek. Například na přídavky na děti vzniká nárok v případě, že váš příjem je nižší než 2,4 násobek životního minima. Pokud jsou vaše příjmy nižší než životní minimum, může vznikat nárok na dávky pomoci ve hmotné nouzi – příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení. A týká se to i dalších sociálních dávek.

Životní a existenční minimum v roce 2024

K zatím poslednímu zvýšení životního a existenčního minima došlo od začátku roku 2023 (zvýšení o cca 5,2%). O žádném dalším zvýšení vláda nerozhodla. A není zatím ani v plánu zvyšovat životní a existenční minimum na začátku roku 2024.

Životní minimum jednotlivce je v roce 2024 ve výši 4860 Kč. Existenční minimum pro jednotlivce je 3 130 Kč.

Nemění se i výpočet životního minima po rodinu (po více osob ve společné domácnosti).

Více viz. Aktuální kalkulačka po výpočet životního minima 2024

Výpočet životní minimum 2014

Kalkulačka životní minimum
Jednotlivec nebo rodina?
Dospělé osoby
(ve spol. domácnosti)
Jednotlivec - 3410 Kč
První osoba - 3140 Kč
Dalsi osoby - 2830 Kč
Děti do 6 roků
1740 Kč
Děti 6 - 15 roků roků
2140 Kč
Děti do 26 roků
2450 Kč
Výpočet

Pro výpočet částky životní minimum je rozhodující, jestli se jedná o jednotlivce nebo rodinu (resp. několik osob ve společné domácnosti.

Životní minimum jednotlivce

Životní minimum jednotlivce, tedy osoby, která žije sama, nebo která není posuzována společně s dalšími osobami, je částka 3410 Kč.

Životní minimum rodiny

Pro výpočet životního minima rodiny (nebo přesněji osob, které žijí ve společné domácnosti, nebo patří do okruhu společně posuzovaných osob) platí následující částky:

  • První dospělá osoba v domácnosti = 3140 Kč
  • Druhá a další dospělá osoba v domácnosti = 2830 Kč
  • Dítě do 6 roků = 1740 Kč
  • Dítě 6 – 15 roků = 2140 Kč
  • Dítě do 26 roků = 2450 Kč

Celkové životní minimum rodiny je rovno součtu jednotlivých částek pro všechny členy společné domácnosti. Mezi společně posuzované osoby patří členové rodiny (rodiče a nezletilé nebo zletilé, nezaopatřené děti).

Dále pak nesezdaní partneři, kteří spolu žijí ve společné domácnosti. Patří sem ale i všechny další osoby, které sdílí společný byt (domácnost). Tedy i spolubydlící se kterými nemáte žádný osobní nebo příbuzenský vztah (pokud by neměli být posuzováni společně s vámi, museli by podepsat písemné prohlášení, že spolu trvale nežijete a že společně neuhrazujete náklady na své potřeby).

Pro účely stanovení životního minima, se započítávají i například studenti, kteří doma nežijí a dlouhodobě se zdržují třeba na koleji.

Příklad – životní minimum rodiny s dětmi

Rodina Novákova má dvě děti. Jedno ve věku 7 roků a to druhé ve věku 16 roků:

  • Životní minimum rodiny bude: 3140 Kč + 2830 Kč + 2140 Kč + 2450 Kč
  • Celkem tedy 10 560 Kč

Příklad – životní minimum matka samoživitelka s dětmi

Paní Zelená žije sama se třemi dětmi, první má 3 roky, druhé má 6 roků a třetí má 11 roků:

  • Životní minimum matky s dětmi bude: 3140 Kč + 1740 Kč + 1740 Kč + 2140 Kč
  • Celkem tedy 8 760 Kč

Příklad – životní minimum pro důchodce

Pan a paní Svobodovi jsou již v důchodu. Ve společné domácnosti s nimi bydlí jejich zletilý syn. Pro účely životního minima jsou pak posuzování všichni 3 společně:

  • Životní minimum společné domácnosti: 3140 Kč + 2830 Kč + 2830 Kč
  • Celkem tedy 8 800 Kč

Životní minimum a zákony

Životní a existenční minimum je definováno příslušným zákonem – konkrétně se zde jedná o zákon číslo 110/2006 Sb. Konkrétní částky, které jsou pak používány pro výpočty výše, jsou pak stanoveny nařízením vlády. Poslední změna byla provedena k 1. 1. 2013, kdy došlo k navýšení částek určených jako životní a existenční minimum.

Životní minimum a pomoc ve hmotné nouzi

Pokud příjmy jednotlivce nebo rodiny (skupiny společně posuzovaných osob) nedosahují částky životního minima – jedná se o stav nazývaný hmotná nouze. V takovém případě pak může vznikat nárok na sociální dávky pomoci ve hmotné nouzi.

Jako příjem se v tomto případě zohledňují všechny příjmy všech společně posuzovaných osob, s výjimkou těchto příjmů:

  • Jako příjem se nezapočítá příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a jednorázové sociální dávky (jako porodné nebo pohřebné)
  • Nezapočítávají se ani příjmy z prodeje nemovitosti nebo odstupné za uvolnění bytu, pokud jsou tyto prostředky využity k úhradě nákladů spojených s bydlením
  • I další příjmy se nezohledňují – především odměny za darování krve, stipendium, daňové bonusy, příspěvek na péči, peněžní pomoc obětem trestné činnosti a některé další příjmy

Naopak příjem ze zaměstnání, podpora v nezaměstnanosti, nemocenské dávky, příjmy z podnikání, výhry v loterii, příjmy z prodeje majetku a další, jsou započítány a jejich celková výše by neměla překročit stanovené životní minimum.

Sociální dávky – hmotná nouze a další

Pokud vám vzniká nárok na některé sociální dávky, měli byste se obrátit na nejbližší pracoviště Úřadu práce, které tuto agendu řeší. Pokud jsou vaše příjmy nízké (nebo naopak životní minimum vysoké), pak můžete mít nárok na různé sociální dávky – příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení, přídavky na bydlení, přídavky na děti a případě i další podporu.

Diskuze

Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.

Další odkazy

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.