Kalkulačka rodičovská dovolená 2014

Online kalkulačka rodičovská: spočítejte si, kolik bude vaše rodičovská dovolená a jaké máte možnosti. Online kalkulačka rodičovská: spočítejte si, kolik bude vaše rodičovská dovolená a jaké máte možnosti.

Kolik je rodičovský příspěvek v roce 2014? Jaká je minimální a maximální rodičovská? Kdo si může zvolit délku, a kdo ne? A jak je to s nárokem na rodičovské dávky u OSVČ? Sami si to můžete spočítat. Naše kalkulačka vám odpoví, na jaké varianty rodičovské dovolené máte nárok, jaká by u vás byla nejnižší a nejvyšší měsíční částka. A v doprovodném textu se pak dozvíte vše důležité, ohledně rodičovských přídavků

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka rodičovský příspěvek 2017.

Výpočet rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek

Kalkulačka rodičovská dovolená
Příjem matky
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Příjem otce
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Výpočet

Kolik je rodičovský příspěvek 2014

Rodičovský příspěvek je jedna ze sociálních dávek, u kterých nezáleží na příjmu příjemce. Zatímco u jiných (např. přídavky na dítě nebo porodné) se zjišťuje, jaké jsou vaše příjmy a životní minimum, na rodičovské dávky má nárok každý, kdo se doma stará o narozené dítě (maximálně do jeho 4 roků).

Pro všechny je i stejná maximální celková částka = 220 000 Kč.

Stejnou sumu dostanou všichni, ať už si vyberou rychlejší variantu (a tím pádem i vyšší měsíční dávku a kratší dobu), nebo nejpomalejší variantu (a tím pádem i menší měsíční částku). Ve výsledku ale všichni dostanou stejnou částku.

Varianty rodičovské dovolené

Jediné, kde záleží na příjmu (a způsobu jak je příjem získán), je volba délky (varianty) rodičovské dovolené. Ten, kdo je zaměstnaný, a má dostatečně vysoký příjem, může si zvolit libovolnou variantu rodičovského příspěvku.

Možnost zvolit si, se odvíjí od vyměřovacího základu pro nemocenské dávky. Platí tedy, že ten, kdo během těhotenství neměl nárok na mateřskou dovolenou (peněžitá pomoc v mateřství), nemůže si pak ani zvolit variantu rodičovské (to se týká například nezaměstnaných, některých OSVČ, studentek apod.). Resp. ten přesněji, u koho není možné k datu narození dítěte stanovit vyměřovací základ pro nemocenské dávky.

Pokud podmínku vyměřovacího základu nesplňuje matka, ale otec dítěte ji splní = zvolit délku je možné. Pokud ji nesplňuje ani jeden, je nárok pouze na základní variantu. Na celkově vyplacené peníze to ale nemá vliv.

Základní varianta rodičovského příspěvku

Pokud u někoho není možné stanovit vyměřovací základ, má nárok jen na základní variantu rodičovské dovolené. To je případ především OSVČ, kteří si neplatili nemocenské pojištění. Dále se to týká nezaměstnaných (za které nemocenské pojištění Úřad práce neplatí). Také se to může týkat studentů apod.

Pokud není možné stanovit vyměřovací základ ani u matky ani u otce je vyplácena tato rodičovská:

 • Prvních 9 měsíců po narození dítěte = 7600 Kč měsíčně
 • Dalších 39 měsíců (do 4 roků) = 3800 Kč měsíčně

Kdo si může zvolit délku rodičovské dovolené

Pokud je možné u matky (nebo otce = stačí jeden z nich) stanovit vyměřovací základ vyšší než 7600 Kč měsíčně (resp. za 30 kalendářních dní), je možné si zvolit libovolnou variantu rodičovské dovolené (resp. nejvyšší možná měsíční částka nesmí překročit 70% z vyměřovacího základu). Může to být:

 • 11 500 Kč měsíčně po dobu 19 měsíců
 • 7600 Kč po dobu 29 měsíců (cca do 3 let věku dítěte)
 • 5 116 Kč po dobu 43 měsíců (cca do 4 let věku dítěte)

Pokud nejvyšší stanovený vyměřovací základ (otce nebo matky, podle toho kdo má vyšší příjem) je menší nebo roven 7600 Kč, může být maximální výše měsíční platby 7600 Kč.

Vyměřovací základ se stanuje stejně jako pro nemocenské dávky – pro účely výpočtu rodičovského příspěvku se pak počítá denní vyměřovací základ pro nemocenské dávky za 30 kalendářních dní. Počítá se stav k datu narození dítěte. U OSVČ se nárok počítá na základě měsíční platby na nemocenské pojištění.

Rodičovský příspěvek u OSVČ

Na rodičovskou dovolenou (resp. rodičovský příspěvek) má nárok i OSVČ. A to, i když si neplatí nemocenské pojištění. Zatímco u mateřské si OSVČ musí platit nemocenské alespoň 270 dní, aby na ni měl nárok, na rodičovské dávky má nárok každý, kdo se celodenně stará o dítě.

To, jestli OSVČ platil nemocenské pojištění, má vliv pouze na to, jestli si bude moci zvolit některou variantu rodičovského příspěvku.

Podmínky nároku na rodičovský příspěvek

Kdo má nárok na rodičovský příspěvek? Aby bylo možné tuto dávku pobírat, musí být splněny následující podmínky:

 • Příjemce dávky a dítě, na které je dávka vyplácena, musí mít trvalé bydliště na území ČR.
 • Příjemce dávky musí zajistit celodenní péči o dítě, na které je dávka vyplácena.
 • Dítě může navštěvovat jesle nebo školku, ale maximálně 46 hodin měsíčně (u dětí se zdravotním postižením, vadou zraku ap., platí trochu jiná pravidla).
 • Rodičovskou může mít jak matka dítěte, tak i jeho otec, mohou se na ní vystřídat, platí jen podmínka, že nemohou brát tuto dávku současně.
 • Rodičovský příspěvek je možné pobírat pouze na jedno dítě – na to nejmladší. I když nebyl vyčerpán celý rodičovský příspěvek na starší dítě, po narození druhého dítěte se vyplácí pouze na to mladší.
 • Pokud má žena (nebo otec) nárok na mateřskou (z důvodu narození druhého dítěte), nárok na rodičovský příspěvek na první dítě zaniká (pouze v případě, že by byl vyšší než mateřská, je možné nepobírat mateřskou a do porodu druhého dítěte dál čerpat rodičovský příspěvek na první dítě).
 • Během rodičovské dovolené je možné pracovat, podnikat apod. Nezáleží na tom, jaké jsou příjmy. Pouze není možné dávat dítě do jeslí nebo školy (na delší než povolenou dobu).

Pokud se chcete zeptat na něco v souvislosti s rodičovským příspěvkem nebo s rodičovskou dovolenou, pak napište svůj dotaz do následující diskuse. Pokud to bude v našich silách, pokusíme se vám poradit co a jak.

Potřebujete rychle získat peníze? Pak neváhejte a podívejte se, co vám nabízí krátkodobé rychlé půjčky ihned. Snadno a rychle, za výhodných podmínek, bez placení poplatků předem a bez rizika si i vy můžete půjčit peníze. Umožní vám to i tato půjčka 20000 Kč bez registru. Stačí jedno kliknutí a peníze už mohou bý tna cestě k vám.

Diskuse: Kalkulačka rodičovská dovolená 2014

komentářů 358
 • Custom avatar Jana

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na ppm při druhém těhotenství. Jsem osvč a před prvním těhotenstvím jsem si platila nemocenské pojištění, takže jsem měla nárok na ppm (na 36týdnů-mám dvojčata). Pak jsem pobírala rodičovský příspěvek v nejkratší variantě. Ten mi končí teď v červenci 2014. Termín dalšího porodu mám na únor 2015.
  Pokud začnu opět podnikat, nestihnu splnit nanovo podmínku 270dnů. Co se přesně počítá do rozhodného období? Platil za mne nemocenské stát v době PPM a RP?
  Co mohu dělat, abych měla nárok na ppm i pro druhé těhotenství. Děkuji

 • Custom avatar Helena

  Dobrý den.
  Měla bych dotaz ohledně mé situace. V říjnu 2014 čekáme mimčo, jsem bez práce a bez nároku na příspěvek v mateřství? Přítel práci má stálou, mohl by si on zažádat o příspěvek v mateřství s tím, že by se poté převedl na mě příspěvek v mateřství. Existují takové varianty nebo to je jen jedna paní povídala? Nebo to lze jen v manželství? Děkuji za odpověď…

 • Custom avatar Markéta

  Dobrý večer, mám malého syna jsou mu dva roky. v září 2015 až mu budou tři bych ho ráda dala do školky a šla do práce. Mám možnost dobrat rodičovský příspěvek i při práci? Mám povinnou „mateřskou“ do 4 let věku dítěte.
  Děkuji

 • Custom avatar Tereza

  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat jak jestli je rodičovská dovolená vyplácena zpětně. Syn se nám narodil 4.7.2014 takže v srpnu bych měla dostat rodičovskou za červenec? Moc děkuji za odpověď

 • Custom avatar Veronika

  Dobrý den, zajímalo by mě, když si zvolím rodičovský příspěvek např.na 24 měsíců, ale chtěla bych být doma s dítětem do jeho tří let, samozřejmě po dohodě se zaměstnavatelem, kdo za mě v těch zbývajících měsících, po vyplacení těch 220 tisíc, zaplatí zdravotní a sociální? Já, stát nebo zaměstnavatel? Děkuji moc za odpověď…

 • Custom avatar Lenka

  Krásný den, prosím Vas o radu.
  Jsem u svého zaměstnavatele druhým rokem a pracovní smlouva mi konci na konci srpna. Na mateřskou dovolenou jsem nastoupila 21.3. (termín porodu byl 9.5.) Ve skutečnost jsem rodila 16.5. A moje otázka zní, budu mit narok na zvoleni si délky rodičovské dovolene, když v době kdy mi konci mateřská již budu na úřadu prace? A také kdy a kde mám prechod na rodicovskou nahlásit. Malicko v tom tapu, tak prosím o odpověď, moc děkuji.

 • Custom avatar Michala

  Dobrý den. Mám dotaz… 13. srpna mi končí rodičovská dovolená a ted jsem zjistila,že jsem znova těhotná. Nevím jak pokračovat dál….jestli se nahlásit na pracák a nebo jestli to jde jít marodit. A jak to budu mít z dalším rodičákem. U dcery jsem předtím pracovala, měla 6 měsíců mateřskou a pak rodičák. Jak to budu mít ted u toho dalšího tehu? Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Veronika

  Dobrý den jsem registrovaná od unora tohoto roku na UP v březnu jsem zjistila že jsem otěhotněla, můj přítel pracuje. Před nástupem na UP jsem 2,5 roku v kuse pracovala. Chtěli bychom vědět na jaké příspěvky máme v naší situaci nárok já pobírám 5783,- bydlím u rodičů

 • Pavlina

  Dobrý den.
  Nyní jsem na MD od 26.6.2014, termín porodu mám 7.8.2014 a po skončení MD bych chtěla jít na RD do věku tří let dítěte. Bohužel můj pracovní poměr je pouze na dobu určitou a to do 31.7.2016. Chtěla bych se zeptat, jak by to bylo v mém případě, když bych si po skončení pracovního poměru pořídila druhé dítě. Jaké dávky bych pobírala, zda bych měla nárok na MD nebo jak se to potom řeší s rodičovskou dovolenou, zda si i jako nezaměstnaná můžu vybírat délku RD nebo je to nějak dané. Jinak jsem nepřetržitě zaměstnaná od září 2009. Děkuji

 • Custom avatar Alexandra

  Dobrý den, mám dotaz. Už 2 roky jsem hlášena na ÚP, příští rok 2015 mám termín porodu. Jaký je rodičovský příspěvek? Děkuji za info.

 • Custom avatar Pavla

  Dobrý den,
  od 9. května 2014 jsem nastoupila na mateřskou. Chtěla jsem se zeptat kolik měsíců budu pobírat peněžitou pomoc v mateřství a s jakým předstihem před ukončením mateřské si mám zažádat o rodičovský příspěvek, aby mi to plynule navazovalo a výplata dávky se nezpozdila? Dále jsem se chtěla zeptat, zda jde v průběhu rodičovské dovolené změnit zvolená délka? Např. Pokud si zvolím čtyřletou variantu rodičovské dovolené, ale v průběhu se rozhodnu, že bych se chtěla do práce vrátit dříve – třeba už po 3 letech… Předem děkuji za odpověď!

 • Custom avatar Lucie

  Dobrý den,
  chtěla bych se informovat ohledně podnikání u mateřské. Mám 5-ti měsíčního syna a chtěla bych začít podnikat ( otevřít si obchod s dětským zbožím). Ale někde jsem se dočetla že bych přišla o mateřskou a někde zase píšou že to není problém. Pobírám tedy jen rodičovský příspěvek bo na mateřskou jsem z důvodu přerušení studia neměla nárok. Děkuji za odpověď

 • Custom avatar Ivana

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, jak je to se změnou výše rodičovského příspěvku. Já jsem studentka a můj manžel je na rodičovské (předtím byl v evidenci na úřadu práce). Pokud bych si nechala přepsat rodičovský příspěvek na sebe a manžel by šel do práce jako osvč a poté opět na rodičovský příspěvek, šlo by již měnit dobu a výši příspěvku?

  Děkuji

  Ivana

 • Custom avatar Helena

  Dobrý den,

  ráda bych se zeptala, zda mám narok na vyplacení nemocenských davek, pokud jsem na rodicovske dovolene. Konkretne jde o to, že rodičovskou dovolenou mam nastavenou dele než budu pobírat rodičovský příspěvek a jsem podruhé tehotna, rizikove. Pokud nemocenská vyplacena byt nemůže, obejdu toto adekvátním zkrácením rodicovske dovolene?
  Mam pracovni smlouvu na dobu neurčitou.

  Děkuji a jsem s pozdravem.

 • Custom avatar Eva

  Dobrý den,
  Pracovala jsem 4 roky u jedné společnosti, poté jsem od 09/2013-11/2013 ( 3 měsíce byla na ÚP)od 12/2013-11/2014 jsem zaměstnané u jiné společnosti, kde mi končí smlouva posledního listopadu dobou určitou.Chci se zeptat, kdybych byla těhotná a nastoupila tak koncem října 2014 na neschopenku,budu něco dostávat?Je jasné, že mi smlouvu neprodlouží…budu dostávat až do porodu neschopenku?A mateřská se mi bude počítat z jakého přijmu?Bude od bývalého zaměstnavatele?

 • Custom avatar Petra

  Dobrý den,
  7.2.2015 mám první termín porodu. Do práce bych chtěla nastoupit do 1 roku, protože nechci úplně vypadnout z pracovního procesu.. Mám maminku, která je již v důchodu a jsem s ní domluvená na hlídání a přítele OSVČ. Chci se zeptat, jak by to bylo s čerpáním RP. Jak mám nahlásit jeho čerpání? Zda mohu nahlásit 2roky a vrátit se dříve, s tím, že mohu pobírat jak RP tak mzdu ze zaměstnání?
  Děkuji a přeji krásný den
  Petra

 • Custom avatar Alena Kryszkiewicz

  Dobrý den, mám dotaz ohledně rodičovského příspěvku.
  Rodičovský příspěvek jsem pobírala rok, potom jsem se vdala a příspěvek mi vzali. Z důvodu, že mám manžela v Německu. Manžel není otec dítěte. Já se synem máme trvalý pobyt v ČR. Na úřadě mi tvrdí, že mě má živit manžel, ale plat manžela se do něčeho takového nevztahuje nebo snad ano? Také mi řekli, že mám dostat mateřskou v Německu, tak ale nárok nemám, jelikož jsem občan ČR. Prosím o radu..

 • Custom avatar Kateřina

  Dobrý den prosila bych o radu. Mám 1stupen invalidity a jsem těhotná. Před tím jsem byla 15 měsíců na neschopence,takže mám vyčerpáno.Na ÚP nejsem a nepracuji. Jak to bude u mě s mateřskou? Přítel pracuje ma to nějaký vliv na výpočet nebo volbu možností pro PPM ? Děkuji

 • Renda

  Dobrý den,
  pracuji v Azylovém domě, byla mi nabídnuta neschopenka. Na neschopenku se necítím je mi zatím dobře. Ale kdybych nastoupila počítá se mateřská z nemocenské nebo z výplaty? Jsem ve 12. týdnu.

 • Custom avatar Katka

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně výše a doby mateřské. Jsem zaměstnaná od roku 2007. Manžel od roku 2011 v ČR (jinak jako Slovák pracoval v SR jako živnostník nebo zaměstnanec). Oba máme trvale bydliště v ČR.Čekám první dítě a termín porodu mám 29.11.2014. V práci jsem se dohodla že bych byla doma 3 roky. Mám zástup na delší dobu, takže mě nebudou nutit nastoupit dříve. Chtěli bychom hned druhé dítě. Proto bych se chtěla zeptat jestli mohu čerpat peníze pouze dva roky. Vím že balíček je 220 tis. Ale mám na tyto dva roky nárok? Jestli se to dá takhle vypočítat: Vyměřovací základ za rok 2013 u mě je 127 789Kč a manžela 284 473Kč. Ptala jsem se na soc. odboru tady u nás jestli mám nárok, ale že to až po doručení tiskopisu o nástupu na mateřskou 6 tyd. před porodem vypočítavá OSSZ. Chtěla jsem si to zjistit dříve, abych byla trochu v obraze. Děkuji za odpově´d Hlávková K.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, kalkulacka.orgAno, ošetřovného je možné žádat jen za konkrétní dny, kdy byly splněny podmínky pro nárok...více »
 • lenkaDobrý den,chtěla jsem zeptat jsem osvč syn 6 třída, školu měl dva 2dny v týdnu...více »
 • Jana Králová, kalkulacka.orgPokud si v předchozích letech platila nemocenské pojištění jako OSVČ, pak není potřeba řešit, že...více »
 • Iveta BaumrukováDobrý den , dcera má termín porodu 1.2.2021. Od 15.3.2020 je v zaměstnaneckém poměru. Před...více »