Kalkulačka rodičovská dovolená 2014

Online kalkulačka rodičovská: spočítejte si, kolik bude vaše rodičovská dovolená a jaké máte možnosti. Online kalkulačka rodičovská: spočítejte si, kolik bude vaše rodičovská dovolená a jaké máte možnosti.

Kolik je rodičovský příspěvek v roce 2014? Jaká je minimální a maximální rodičovská? Kdo si může zvolit délku, a kdo ne? A jak je to s nárokem na rodičovské dávky u OSVČ? Sami si to můžete spočítat. Naše kalkulačka vám odpoví, na jaké varianty rodičovské dovolené máte nárok, jaká by u vás byla nejnižší a nejvyšší měsíční částka. A v doprovodném textu se pak dozvíte vše důležité, ohledně rodičovských přídavků

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka rodičovský příspěvek 2017.

Výpočet rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek

Kalkulačka rodičovská dovolená
Příjem matky
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Příjem otce
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Výpočet

Kolik je rodičovský příspěvek 2014

Rodičovský příspěvek je jedna ze sociálních dávek, u kterých nezáleží na příjmu příjemce. Zatímco u jiných (např. přídavky na dítě nebo porodné) se zjišťuje, jaké jsou vaše příjmy a životní minimum, na rodičovské dávky má nárok každý, kdo se doma stará o narozené dítě (maximálně do jeho 4 roků).

Pro všechny je i stejná maximální celková částka = 220 000 Kč.

Stejnou sumu dostanou všichni, ať už si vyberou rychlejší variantu (a tím pádem i vyšší měsíční dávku a kratší dobu), nebo nejpomalejší variantu (a tím pádem i menší měsíční částku). Ve výsledku ale všichni dostanou stejnou částku.

Varianty rodičovské dovolené

Jediné, kde záleží na příjmu (a způsobu jak je příjem získán), je volba délky (varianty) rodičovské dovolené. Ten, kdo je zaměstnaný, a má dostatečně vysoký příjem, může si zvolit libovolnou variantu rodičovského příspěvku.

Možnost zvolit si, se odvíjí od vyměřovacího základu pro nemocenské dávky. Platí tedy, že ten, kdo během těhotenství neměl nárok na mateřskou dovolenou (peněžitá pomoc v mateřství), nemůže si pak ani zvolit variantu rodičovské (to se týká například nezaměstnaných, některých OSVČ, studentek apod.). Resp. ten přesněji, u koho není možné k datu narození dítěte stanovit vyměřovací základ pro nemocenské dávky.

Pokud podmínku vyměřovacího základu nesplňuje matka, ale otec dítěte ji splní = zvolit délku je možné. Pokud ji nesplňuje ani jeden, je nárok pouze na základní variantu. Na celkově vyplacené peníze to ale nemá vliv.

Základní varianta rodičovského příspěvku

Pokud u někoho není možné stanovit vyměřovací základ, má nárok jen na základní variantu rodičovské dovolené. To je případ především OSVČ, kteří si neplatili nemocenské pojištění. Dále se to týká nezaměstnaných (za které nemocenské pojištění Úřad práce neplatí). Také se to může týkat studentů apod.

Pokud není možné stanovit vyměřovací základ ani u matky ani u otce je vyplácena tato rodičovská:

 • Prvních 9 měsíců po narození dítěte = 7600 Kč měsíčně
 • Dalších 39 měsíců (do 4 roků) = 3800 Kč měsíčně

Kdo si může zvolit délku rodičovské dovolené

Pokud je možné u matky (nebo otce = stačí jeden z nich) stanovit vyměřovací základ vyšší než 7600 Kč měsíčně (resp. za 30 kalendářních dní), je možné si zvolit libovolnou variantu rodičovské dovolené (resp. nejvyšší možná měsíční částka nesmí překročit 70% z vyměřovacího základu). Může to být:

 • 11 500 Kč měsíčně po dobu 19 měsíců
 • 7600 Kč po dobu 29 měsíců (cca do 3 let věku dítěte)
 • 5 116 Kč po dobu 43 měsíců (cca do 4 let věku dítěte)

Pokud nejvyšší stanovený vyměřovací základ (otce nebo matky, podle toho kdo má vyšší příjem) je menší nebo roven 7600 Kč, může být maximální výše měsíční platby 7600 Kč.

Vyměřovací základ se stanuje stejně jako pro nemocenské dávky – pro účely výpočtu rodičovského příspěvku se pak počítá denní vyměřovací základ pro nemocenské dávky za 30 kalendářních dní. Počítá se stav k datu narození dítěte. U OSVČ se nárok počítá na základě měsíční platby na nemocenské pojištění.

Rodičovský příspěvek u OSVČ

Na rodičovskou dovolenou (resp. rodičovský příspěvek) má nárok i OSVČ. A to, i když si neplatí nemocenské pojištění. Zatímco u mateřské si OSVČ musí platit nemocenské alespoň 270 dní, aby na ni měl nárok, na rodičovské dávky má nárok každý, kdo se celodenně stará o dítě.

To, jestli OSVČ platil nemocenské pojištění, má vliv pouze na to, jestli si bude moci zvolit některou variantu rodičovského příspěvku.

Podmínky nároku na rodičovský příspěvek

Kdo má nárok na rodičovský příspěvek? Aby bylo možné tuto dávku pobírat, musí být splněny následující podmínky:

 • Příjemce dávky a dítě, na které je dávka vyplácena, musí mít trvalé bydliště na území ČR.
 • Příjemce dávky musí zajistit celodenní péči o dítě, na které je dávka vyplácena.
 • Dítě může navštěvovat jesle nebo školku, ale maximálně 46 hodin měsíčně (u dětí se zdravotním postižením, vadou zraku ap., platí trochu jiná pravidla).
 • Rodičovskou může mít jak matka dítěte, tak i jeho otec, mohou se na ní vystřídat, platí jen podmínka, že nemohou brát tuto dávku současně.
 • Rodičovský příspěvek je možné pobírat pouze na jedno dítě – na to nejmladší. I když nebyl vyčerpán celý rodičovský příspěvek na starší dítě, po narození druhého dítěte se vyplácí pouze na to mladší.
 • Pokud má žena (nebo otec) nárok na mateřskou (z důvodu narození druhého dítěte), nárok na rodičovský příspěvek na první dítě zaniká (pouze v případě, že by byl vyšší než mateřská, je možné nepobírat mateřskou a do porodu druhého dítěte dál čerpat rodičovský příspěvek na první dítě).
 • Během rodičovské dovolené je možné pracovat, podnikat apod. Nezáleží na tom, jaké jsou příjmy. Pouze není možné dávat dítě do jeslí nebo školy (na delší než povolenou dobu).

Pokud se chcete zeptat na něco v souvislosti s rodičovským příspěvkem nebo s rodičovskou dovolenou, pak napište svůj dotaz do následující diskuse. Pokud to bude v našich silách, pokusíme se vám poradit co a jak.

Potřebujete rychle získat peníze? Pak neváhejte a podívejte se, co vám nabízí krátkodobé rychlé půjčky ihned. Snadno a rychle, za výhodných podmínek, bez placení poplatků předem a bez rizika si i vy můžete půjčit peníze. Umožní vám to i tato půjčka 20000 Kč bez registru. Stačí jedno kliknutí a peníze už mohou bý tna cestě k vám.

Diskuse: Kalkulačka rodičovská dovolená 2014

komentářů 358
 • Custom avatar Lidka

  Dobrý den,čekáme druhé dítě,TP je 17.6.2014. Pobírám RP na dceru, ale v březnu mám poslední výplatu.Budu muset na úřad práce.Jelikož je otec dítěte zaměstnaný, tak by nám měl vzniknout nárok na RP, tedy na otce dítěte.Chtěla jsem se zeptat,jak se mám řídit podle tabulky uvedené výše? Máte uvedeno, že do cca 3 let dítěte vychází měsíční výplata na 7600Kč, ale mě podle rozpočítání 220000Kč vychází na dobu 36 měsíců částka 6100Kč.Prosím o radu, nějak se v tom neorientuji. Situace v rodině teď není moc příznivá a mě zajímá, s čím mohu a nemohu počítat. Předem moc děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den,
   Standardně máte při narození dítěte nejprve nárok na peněžitou pomoc v mateřství (mateřská dovolená). Ta začíná cca 6 – 8 týdnů od narození a trvá 28 týdnů (u jednoho dítěte). Tj. cca do 5 měsíce věku dítěte. Po skončení mateřské se začíná pobírat rodičovský příspěvek – při délce do 3 let. Délku si můžete zvolit a podle toho se mění i výše příspěvku.
   Ve vašem případě – jako nezaměstnaná ale nárok na peněžitou pomoc v mateřství nemáte. Po narození dítěte můžete žádat o rodičovský příspěvek. Následně jsou několik možností:
   Pokud otec dítěte splňuje podmínky pro peněžitou pomoc v mateřství, pak si může od 7 týdne věku dítěte požádat o mateřskou a měl by na ni nárok 22 týdnů. Zároveň – pokud splňuje podmínku výše vyměřovacího základu – může zvolit i délku/výši rodičovské dovolené.
   Pokud by si otec dítěte nemohl zvolit variantu rodičovské dovolené, byl by nárok jen na základní – tj. 9 měsíců 7600 Kč a následně zbytek doby 3800 kč.

   • Custom avatar Lidka

    Moc děkuji za odpověď a ještě dodávám, že otec má nárok na PPM, podmínky splňuje.Zajímalo by mě ale, co se bude dít semnou po dobu, co bude otec na MD? Musím být dále evidovaná na ÚP?

    • Jana Králová, kalkulacka.org

     Reálně stačí když zůstane doma s dítětem 7 dní, následně předá dítě do vaší péče a může dál pracovat, a mateřská se bude vyplácet vám z jeho pojištění

 • Custom avatar Romana

  Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak bude vypada moje druhá mateřské. v roce 2012 jsem nastoupila na mateřskou s 1 ditětem, během rizikového těhotenství, mi zanikl pracovní poměr na dobu určitou. Mateřskou jsem si určila na 2 roky a letos v září mi vyprší. Druhé dítě se narodí taktéž v září. Mohu i u 2 dítěte korigoat délku mateřské? chtěla bych ji na 3 roky nebo je automaticky přidělena 4 letá lhúta?..a jaky je výpočet pro druhou mateřskou. Manžel sice pracuje, ovšem dostáva měsíčmě 10000 včetně odečtu na 1 dítě + prémie v nepravidelných intervalech. Děkuji za informaci,

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den,

   Trochu mícháte pojmy „mateřské dovolená“.

   Existují dvě dávky: peněžitá pomoc v mateřství a s tím související mateřská dovolená. To je dávka z nemocenského pojištění a vyplácí se zpravidla od 6-8 týdne před porodem pod dobu 28 týdnů (jedno dítě) nebo 31 týdnů (2 a více narozených dětí).

   Druhá dávka je rodičovský příspěvek. Ten se vyplácí buď po skončení mateřské – je u něj možnost volit délku (cca 2 – 4 roky).

   Nárok na mateřskou dovolenou mít nebudete, protože vaše pracovní smlouva zanikla. Ke dni narození druhého dítěte si můžete podat žádost o rodičovský příspěvek. Vy nebudete moci ani volit délku rodičovského příspěvku (není u váš možné stanovit vyměřovací základ pro nemocenské). Délku rodičovské by ale mohl zvolit váš manžel.

   Podle výše vyměřovacího základu pak bude moci zvolit délku. Manžel by teoreticky mohl mít nárok i na peněžitou pomoc v mateřství (pokud splňuje všechny podmínky – podle jeho mzdy sice nebude moc vysoká, ale jsou to peníze 🙂 ).

 • Custom avatar Ilona

  Dobrý večer,
  v druhé polovině května čekáme s přítelem narození miminka.
  Chtěla bych se zeptat, zda mám nárok na nějaké dávky co se týče: příspěvek na bydlení, příspěvek na dítě, rodičovský příspěvek a porodné či jiné…
  Já jsem sice stále vedená jako OSVČ od listopadu 2009, ale nepodnikám ( nevystavila jsem ani žádnou fakturu ) a bohužel díky velkým fin.problémům si neplatím jak zdravotní, tak i sociální pojištění již 3 roky ( čímž mám dluh ) , ale bohužel musíme platit něco jiného s přítelem a toto nepovažuji nyní za nutné platit. Zaměstnaná jsem nebyla od roku 2009, jelikož jsem nemohla díky RT.
  Přítel je také OSVČ, do května 2013 byl spolupracovníkem jedné firmy, ale také přišel o místo a do dalšího zaměstnání na ŽL jako kurýr nastoupil až v polovině listopadu 2013, kde si nyní vydělá cca 18000,-Kč na fakturu, s tím, že si také neplatí zdravotní a sociální, má dluh na FÚ+má výdaje na naftu, ale auto nemá evidované na firmu. Takže máme pouze jen tento příjem a náklady na bydlení máme cca 10000,-Kč měsíčně.
  Dříve jsem příteli pomáhala 4 roky ve firmě ( pouze jako osoba blízká ), takže jsem si ani nehledala jiné zaměstnání ( teď už vím, že to byla chyba ) abych mu usnadnila práci a aby ušetřil a nesháněl zaměstnance na víc… Hledala jsem si zaměstnání od června 2013, ale nesehnala a pak jsem v srpnu otěhotněla, tak jsem to i vzdala, protože by mne stejně nikde nevzali 🙁

  Myslíte, že mám vůbec na něco nárok? Nedokážu si představit, že bychom vůbec mohli vyjít s miminkem s takovou almužnou, kterou přítel vydělá ( nám dvoum to teď stačí, ale miminko toho bude potřebovat hodně a to bychom nezvládali ). Pokud ano, kdy jak a co mám zařídit? Mám se jít třeba také evidovat na úřad práce? Zaevidují mne tam vůbec, když mám dluhy na zdravotním a sociálním?
  Jinak mi je 25 let…

  Píši vše sem do jednoho, jelikož jsem se všimla, že odpovídáte všude 🙂

  Velice moc děkuji za Vaši odpověď…

  S pozdravem

  Ilona

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, pokusím se vám odpovědět postupně:

   1.Okamžitě ukončete podnikání = tím se vám přestane zvyšovat dluh na nezaplaceném pojištění. Pokud ukončíte podnikání a půjdete se zaregistrovat na úřad práce, bude za vás zdravotní pojištění odvádět stát. Na podporu v nezaměstnanosti mít nárok nebudete (nesplňujete podmínky odpracované doby).

   Jinak neplatit pojištění je docela dost velké riziko. Nejenže se vám zvyšuje dluh o nezaplacené pojistné, ale i o úroky. Stát s vymáháním těchto dluhů sice nespěchá, ale o to je to potom horší. Pozor i na to že když je nařízena exekuce, tak třeba rodičovský příspěvek se počítá jako příjem, takže by jeho část teoreticky mohl zabavit exekutor.

   2.Po narození dítěte byste podle všeho měla mít nárok na porodné = žádá se po narození dítěte + dokládají se příjmy za poslední kalendářní čtvrtletí (vaše a přítele). To je 13000 Kč jednorázově

   3.Po narození dítěte budete mít pravděpodobně nárok na přídavky na dítě. To je 500 Kč měsíčně

   4.Na mateřskou mít nárok nebudete (vy ani přítel podle všeho neplatíte nemocenské pojištění). Budete mít nárok na rodičovský příspěvek. Prvních 9 měsíců po narození dítěte to bude 9600 Kč a následně 3800 Kč měsíčné až do 4 roků dítěte

   5.Teoreticky byste mohli mít nárok i na přídavky na bydlení. Nevím, ale jaké jsou vaše náklady, jak a kde bydlíte, takže to neposoudím

   Zajděte na Úřad práce (po tom co ukončíte podnikání) a zde se vyřizují všechny tyto dávky

 • Custom avatar Monika

  Dobrý den,

  pobírám nejvyšší příspěvek na 19 měsíců 11.500,- , ale chtěla bych si rodičovskou ještě o rok prodloužit. Kdy nejpozději před uplynutím 19 měsíců tak mohu učinit?

  děkuji za odpověd

  M.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den,

   Změnu výše rodičovského příspěvku můžete provést kdykoliv. Stačí se obrátit na váš Úřad práce a zde podat žádost o změnu délky rodičovského příspěvku. Změnu je možné provést maximálně jednou za 3 měsíce. Platí, že maximálně vám na rodičovský příspěvek stát vyplatí 220 tisíc korun. Pokud budete žádost o změnu, pak se vezme zbývající nevyčerpaná část dávky a ta se rozpočítá na další měsíce podle nově požadované doby.

   Pozor jen na to že délka vyplácení rodičovského příspěvku a délka rodičovské dovolené jsou dvě různé věci. Vzájemně spolu vůbec nesouvisí. Pokud jste zaměstnavateli nahlásila, že zůstanete doma jen 2 roky, pak si o prodloužení rodičovské dovolené musíte žádat u něj.

   • Custom avatar Monika

    Děkuji za vyčerpávající odpověd. U zaměstnavatele jsem si změnu nahlásila. Myslela jsem, že to musím ohlásit i na úřadu. Takže dávky mohu brát jen dva roky a na mateřské mohu být tři. Tak to nemusím nic měnit.

    děkuji

    M.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

     Ano přesně tak, až vám skončí rodičovský příspěvek, můžete zůstat doma s dítětem. Pozor jen na to, že v době, kdy pobíráte rodičovský příspěvek, za vás zdravotní pojištění platí stát. Jakmile skončí rodičovský příspěvek, měla byste zajít na svoji zdravotní pojišťovnu a oznámit od kdy již nejste poživatelkou rodičovského příspěvku a současně oznámit, že i nadále osobně celodenně pečujete o dítě.

 • Custom avatar Lucie

  Dobrý den.Čekáme s přítelem miminko,a tak se chci zeptat,jestli mám během těhotenství a následně po porodu nárok na nějaké dávky??Jsem 2 roky na ÚP.Předtím jsem pracovala jako zdravotní sestra.Přítel je zaměstnán.
  Děkuji za odpověď

  • Custom avatar Lucie

   Ještě chci upřesnit,že na ÚP budu 3.4.2014 2 roky.
   Děkuji

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrá den,
   Pokud jste na úřadu práce, tak na mateřskou nárok nemáte. Máte nárok až na rodičovský příspěvek (od data narození dítěte) + v závislosti na příjmech přítele můžete mít nárok i na porodné. Pokud je přítel zaměstnaný, tak by si mohl o peněžitou pomoc v mateřství požádat on. Může o ni žádat až od 7 týdne po porodu. On – pokud má dostatečně vysoká základ pro nemocenské pojištění by si mohl i zvolit délku rodičovské.

   • Custom avatar Lucie

    Dobrý den.A můžu se zeptat jak se pohybuje ten rodičovský příspěvek?A jaký musí být v přítelově případě vysoký ten základ pro nemocenské pojištění,aby si mohl zvolit délku rodičovské?To může určit on délku rodičovské?A kdo teda v tomhle případě bude na mateřské on nebo já?
    Děkuji za odpověď

    • Jana Králová, kalkulacka.org

     Pokud je vyměřovací základ pro nemocenské pojištění (denní vyměřovací základ krát 30) nižší než 7600 Kč =můžete si zvolit maximální výši rodičovského příspěvku ve výši 7600 Kč. Pokud je vyšší než 7600 je možné volit i vyšší částku (vždy s ohledem na výši vyměřovacího základu), maximálně do částky 11500 Kč.
     Pokud má otec dítěte vyšší vyměřovací základ, pak si dobu může zvolit on, ale následně převede rodičovský příspěvek na matku = je to defacto jen administrativa, takže s dítětem byste byla doma vy.

     • Custom avatar Lucie

      Dobrý večer.A ten rodičovský příspěvek by byl jaký?
      Děkuji za odpověď

     • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, celková výše rodičovského příspěvku je 220 tisíc korun. Měsíční částka pak záleží na zvolené době – viz předchozí odpověď. Podle zvolené délky dostáváte buďto vyšší částku kratší dobu, nebo nižší částku měsíčně delší dobu.

     • Custom avatar Lucie

      Dobrý večer.A kde zjistím ten vyměřovací základ?Na výplatní pásce nic takového není.Takže to znamená,že když bude mít vyšší jak 7600,tak si může určit délku rodičovského příspěvku?A pokud nižší tak nemůže?To bych pak měla daný na ty 4 roky?Děkuji za odpověď

     • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, jedná se o denní vyměřovací základ pro nemocenské pojištění. Ten na výplatní pásce uveden bývá. Pokud ne tak si ho můžete spočítat sama. Zjednodušeně to je 12 krát měsíční hrubá mzda to celé děleno 365. Výsledek vynásobte 30-ti. Pokud je výsledná částka nižší nebo rovna 7600, je maximálně možné zvolit rodičovský příspěvek ve výši 7600 Kč. Pokud je vyšší než 7600 může být zvolena vyšší částka. Ta může být maximálně 11500 Kč. Současně nesmí být vyšší než vyměřovací základ

     • Custom avatar Lucie

      A od kdy si přítel může o ten rodičovský příspěvek žádat?Pokud má tedy vyšší vyměřovací základ tak si může zvolit ten příspěvek na 2,3 nebo 4 roky?A to je pořád těch 220tis.jen rozděleno na ty roky,že?A to pak přítel musí jít vyřídit na sociálku?Já jen jestli na sociálce stím nebude problém??
      Děkuji za odpověď

     • Jana Králová, kalkulacka.org

      O rodičovský příspěvek se standardně žádá ke konci mateřské (PPM) nebo k datu narození dítěte. Pokud má dostatečně vysoký vyměřovací základ, může si zvolit délku. To že délku volí otec dítěte, je běžné, ve formuláři s žádosti o rodičovský příspěvek je na to i příslušná kolonka. Celková výše rodičovského příspěvku je vždy stejná, celková částka se podle doby rozpočítává na jednotlivé měsíce.

 • Custom avatar Martina

  Dobrý den, také bych měla dotaz. Nějak tomu pořád nerozumím. Zaměstnavateli se musí oznámit délka rodičovské, a to buď 2, nebo 3, nebo 4 roky. Kvůli finanční situaci, jsem ale nucena nahlásit 2 roky. Když jsem si tady dělala propočet, v tabulce částky vyběhly ale po měsících. Takže mě by eventuelně stačila částka , která se objevila u 24měsíců, a ne ta nejvyšší u 19měsíců. Jak se pak řeší takhle situace? Co nahlásit zaměstnavateli? Nebo to jde opravdu jen po rocích (2,3,4?) a ne po měsících, jak to ukazuje tabulka?? Tím pádem by v té varientě, která by mi stačila vlastně do 3let chybělo půl roku, kdy bych nedostávala od nikoho nic, což si nemůžu dovolit. Prosím o radu. Děkuji

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den,
   Rodičovská dovolená je trochu něco jiného než délka pobírání rodičovského příspěvku. Běžně to funguje tak že nastávající maminka nejprve pobírá peněžitou pomoc v mateřství = PPM, ta se vyplácí z nemocenského pojištění cca 6 – 8 týdnů před porodem, do doby než je miminku 28 týdnů. Tj cca. 7 měsíců. Následně se pobírá rodičovský příspěvek. Tj. 2 měsíce před porodem + 5 měsíců po porodu je matešřská, 19 měsíců po mateřské rodičovská = 24 měsíců. Tj. dva roky.

 • Lucie

  Dobrý den,
  já pobírám ID 3.stupně,můj manžel pracuje.Vím,že nemám nárok na mateřskou,jen na rodičovský přípěvek.Budu si moci také zvolit výši a dobu příspěvku po porodu nebo v případě ID je to stanoveno??děkuji za odpověď.Lucie

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den,
   Na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství) nárok opravdu nemáte. Na rodičovský příspěvek máte ale nárok určitě. Vzhledem k tomu že nepracujete, není u vás možné stanovit vyměřovací základ pro nemocenské pojištění. Délku rodičovského příspěvku si ale bude moci zvolit váš manžel podle svého příjmu.

 • Monika.K

  Dobrý den,měla bych dotaz ohledně přestupu z rodičovské dovolené na mateřskou dovolenou,jestli je to v mém případě reálné.Nyní jsem s prvním synem na rodičovské,která mi končí 5.6.2014,ale čekáme druhé dítě,které se narodí na konci května 2014. Zajímá mě,jesli mám nárok pobírat i mateřskou,nebo jen příspěvek v rodičovství.Před první mateřskou jsem byla OSVČ(platila jsem si).Moc děkuji za odpověd

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, pokud jste si jako OSVČ během rodičovské platila nemocenské pojištění, pak nárok na PPM máte. Pokud ne tak budete mít nárok jen na rodičovský příspěvek.

 • Custom avatar Michal Ch.

  Dobrý den,

  Manželka si v lednu 2014 na úřadech vyběhala rodičovský příspěvěk s doměním,že bude dostávat
  7600kč/měsíc po dobu 3 let. Nyní ji přišel z úřadu papír o přiznání rodičovského příspěvku, ale pouze ve výši 5 118kč. ( budu citovat přesné znění dopisu : Výše poskytovaného příspěvku se stanovuje jako rozdíl mezi přiznanou částkou dávky a částkou peněžité pomoci v mateřství, peněžité pomoci nebo nemocenské poskytované v souvislosti s porodem nebo náhradu mzdy po dobu prvních 14 dnů dočasné pracovní neschopnosti , tedy 7600 – 2482 = 5118kč).

  Můžete mi to prosím vysvětlit?Kde vzaly těch 2482kč?
  Manželka měla nízký denní vyměřovací základ 208kč.

  Myslíte, že by to šlo ještě změnit na mě(jako otce) pobírání rodičovského příspěvku?
  Jsem zaměstnán a mám průměrnou mzdu.

  Děkuji za odpověd.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, volba délky rodičovského příspěvku a jeho výše se odvíjí od vyměřovacího základu na nemocenské. Rozhodující je jeho výše k datu narození dítěte. Pokud je váš vyměřovací základ vyšší, pak ano, můžete délku a tím i výši dávky zvolit vy.
   Podle toho, co citujete to vypadá, že vaše žena v současnosti pobírá ještě peněžitou pomoc v mateřství?

   • Custom avatar Michal Ch.

    Manželka již nepobírá ppm.Za leden už by měla dostat rodičovský příspěvěk.Ale nelíbí se mi ta částka 5118kč.Znamená to,že rodičovský příspěvek je maximálně 220 tisíc korun,ale může být i méně?(třeba 180 tisís korun?)

    Můj vyměřovací základ je vyšší, takže se to mělo napsat na mě.Což jsem nevěděl a napsalo se to
    na manželku.Můžeme jít teď na úřad a přepsat to na mě?Bude to asi problém.

    Díky.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

     Standardně je rodičovský příspěvek vždy 220 tisíc korun – liší se jen doba pobírání a tím i měsíční částka. (pouze v určitých případech může nárok na rodičovský příspěvek zaniknout a vyplatí se nižší částka, ale to není tento případ).
     Částka 5118 Kč je opravdu zvláštní, neodpovídá to žádnému výpočtu, o kterém bych věděla – netvrdím, že je stanovený špatně, pouze tady mohou být ještě nějaké okolnosti, které mají na výpočet vliv, o kterých nevím.
     Změnu výše můžete provést libovolně (jediné omezení je že změna se může provádět jen 1x za 3 měsíce, jinak je možné změnu provést v průběhu čerpání dávky i několikrát. Nejjednodušší budete mít, když zajdete na úřad práce a tam to vše vyřešíte na místě.

 • Custom avatar Helena Vanderkova

  Dobry den. Měla bych dotaz ohledně rodičovského příspěvku.Cca 2 roky jsem pobírala rodičák ze zahraniči diky tomu,že je tam manžel zaměstnanej. Jsme českymi přislušniky a trvalym pobytem v Cz. Dcera dosahla 2 let a dávky byli ukončeny. Chtela jsem se nahlasit v Cz na přislušnem uřadu a bylo mi řečeno ,že na dávku 3800 už nemám narok do veku dítěte 4let , že častka ze zahnicí přesahla limit 220tis. Jak dále postupovat.Děkuji za radu. Vanderkova

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, asi nerozumím vašemu dotazu. Rodičovský příspěvek je opravdu maximálně 220 tisíc korun. Pokud jste tuto částku již vyčerpala, pak na další peníze již pochopitelně nárok nemáte. Nehraje roli, jestli jste dávku pobírala z ČR nebo ze zahraničí.

 • Custom avatar pavla

  Dobrý den chtěla bych se zeptat.Já a můj manžel už tři měsíce jsme bez peněz a já čekám miminko.máme nárok na náký pěníze když nejsme už nahlášený na uřádu práce to nám skončilo v 11.měsíci minuleho roku.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, můžete mít nárok na dávky hmotné nouze – především příspěvek na živobytí. Dále podle toho jak a kde bydlíte můžete mít nárok i na dávky na bydlení – příspěvek na bydlení a případně i doplatek na bydlení (také dávka hmotné nouze).

 • Custom avatar Lucka

  Dobrý den, chtěla jsem Vás poprosit o radu. Pracuji jako OSVČ, platím si zdrav.+soc.poj. (základní sazbu) a nemocenské od června 2013 v minimální výši. Termín porodu mám 8.6.2014. Vím, že mám nárok na PPM, ale tím, že si platím ,,minima,, je výše PPM něco okolo 3000 tis.Kč. Chtěla jsem se zeptat, jestli je možné nějakým způsobem uplatnit PPM na přítele (nejsme oddaní, ale žijeme spolu), v zaměstnání je přítel již cca 10 let a příjem má dobrý. ale myslím to tak, že by se PPM čerpala na něj, ale o dítě bych doma pečovala já..? Nebo by musel jít na mateřskou dovolenou on? Také jsem zjistïla, že je ještě možnost si nechat dočerpat PPM z rodičovského příspěvku do výše 7600,-po narození dítěte, je to pravda? Předem děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den,
   O PPM může žádat jak matka dítěte, tak i otec dítěte. To jestli jste manželé nebo ne, nehraje roli.
   Jediný rozdíl je v tom, že zatímco žena může o PPM žádat již cca 6 – 8 týdnů před porodem, otec dítěte může o mateřskou požádat až od 7 týdne po narození dítěte. Tím pádem pak má mateřskou i kratší dobu – maximálně 22 týdnů.
   Mateřská se ale nedá jednoduše „převést“. Funguje to tak, že s vámi uzavře dohodu o svěření dítěte do péče. Na základě toho pak žádá o PPM + o mateřskou dovolenou v zaměstnání (tu mu musí zaměstnavatel umožnit). Následně buď zůstane s dítětem doma, nebo může dál pracovat ale s jistým omezením. Musel by na dobu, kdy bude pobírat mateřskou uzavřít se zaměstnavatelem jinou smlouvu (třeba dohodou o pracovní činnosti) a podle zákona by ani neměl vykonávat stejnou práci (to se ale dá nějak „ošetřit“).
   PPM a rodičovská dovolená jsou dvě různé věci. Rodičovský příspěvek se vyplácí v maximální výši 220 tisíc korun. Můžete si zvolit délku čerpání (resp. vy tím že máte nízkou zálohu na nemocenské si zřejmě zvolit nebudete moci, ale mohl by si zvolit přítel). Pak můžete čerpat od nejvyšší dávky 11500 Kč po dobu cca 19 měsíců po základní variantu na 4 roky (7600 Kč prvních 9 měsíců a následně 3800 Kč)

   • Lucka

    Děkuji Vám za odpověď. Ještě jsem se chtěla zeptat, kdybych šla tedy na mateřskou já a její výše bude okolo 3 tis Kč měsíčně, tak dá se dorovnat alespoň do 7600 z rodičovského příspěvku?

    • Jana Králová, kalkulacka.org

     Pokud bude PPM nižší než rodičovský příspěvek, pak ano, můžete se obrátit na Úřad práce a požádat si o rodičovský příspěvek. Ten by se vám po dobu pobírání PPM vyplácel ve výši která odpovídá 7600 mínus výše PPM, tak jak píšete.

     • Lucka

      Děkuji. A ještě poslední dotaz..jedna pracovnice na sociální správě mi tvrdila, že pokud si nechám toto doměřit na ÚP, tak zase přijdu o možnost vybrat si jak dlouho potom budu chtít čerpat rodičovskou (budeme dokládat přítele příjem, chtěli bychom vyšší variantu 11500Kč na 19 měs.) a budu muset mít variantu 7600Kč. Jak to tedy prosím je?

     • Jana Králová, kalkulacka.org

      Ano je tomu opravdu tak. Pokud jeden rodič pobírá PPM, ten druhý nemůže získat rodičovský příspěvek.
      Současně, délku a výši rodičovského příspěvku si může – podle toho co uvádíte – zvolit jenom otec dítěte. Takže jsou jen tyto možnosti:
      Vy budete pobírat PPM a po tu dobu bude RP ve výši rozdílu mezi 7600 a PPM. Jakmile skončí PPM, požádáte o změnu RP na základě příjmu otce dítěte si zvolíte jinou variantu (délku a výši RP je možné měnit i několikrát – změnu je možné provést vždy 1x za 3 měsíce)
      Nebo rezignujete na PPM a od začátku budete brát jen RP ve vyšší variantě.

   • Lada

    Dobrý den, chci se zeptat, ohledně možnosti, že by mateřskou čerpal přítel, který je zaměstnán – na jakou smlouvu je třeba změnit jeho pracovní poměr? Nebo stačí jen změnit pozici v zaměstnání? A druhý dotaz – jsem OSVČ a neplatím si nemocenskou – chápu správně, že pokud bych si platila nemocenskou 270 dní před porodem, dostala bych mateřskou v celkové výši zhruba stejné jako kolik bych zaplatila za těch 9 měsíců nemocenské? To zn.,že se to vůbec nevyplati?
    Moc děkuji za odpověď

 • Custom avatar Tereza

  Dobrý den!
  Asi se můj dotaz shoduje s většinou ostatních zde,ale i tak bych vás ráda požádala o odpověď.
  Termín porodu prvního dítěte mám 3.4.2014,od 23.10.2013 jsem vedena na ÚP a od tohoto data mi i vznikl nárok na podporu v nezaměstnanosti ve výši 3351Kč.Přítel pracuje,jen je jeho měsíční příjem pokaždé jiný díky osobním ohodnocením(základ mzdy je kolem 13.000,ale i s odměnami má většinou kolem 16-18tisíc čistého).Vím,že nárok na mateřskou dovolenou nemám,chtěla bych rodičovský příspěvek pobírat právě na otce dítěte.Byla jsem se ptát na ÚP,co vše musím pro to udělat,ale dostala jsem do ruky jen papíry s žádostí o příspěvek a výpočet mzdy,který má přítel v zaměstnání odevzdat.Už jsem se bohužel nedozvěděla,kdy tyto papíry odevzdat v zaměstnání a kdy následně na úřad.V jednom příspěvku odpovídáte,že se to podává až 7týdnů po porodu….A ještě jeden dotaz.Už při registraci na ÚP jsem o těhotenství věděla,ale neřekla.Další schůzku mám 11.3.2014 a to už bříško neutajím.Jak to na úřadě nahlásit,abych si nezpůsobila nějaké potíže,že jsem něco zatajila?Předem vám děkuji za jakoukoli odpověď a s přáním hezkého dne T.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den,
   O rodičovský příspěvek se žádá po narození dítěte. Není potřeba čekat do 7 týdnů od narození = to se týká pouze případu, kdy otec dítěte žádá o peněžitou pomoc v mateřství. O rodičovský příspěvek si tedy můžete jít požádat hned po narození dítěte – rozhodující je bude příjem otce ke dni narození dítěte. Měl by si tedy nechat papíry ohledně příjmu nechat potvrdit hned po narození a pak zajít na UP.
   Těhotenství určitě tajit nemusíte. Není pro to důvod. Ani vám za to nebude hrozit žádný postih (alespoň o ničem takovém nevím). Prostě řekněte, že jste na to zapomněla, nebo že jste o tom nechtěla mluvit, dokud to nebudete mít 100% potvrzené … nebo něco podobného.

 • Custom avatar nikola

  Dobry den pobiram RP nyni mam nastaveno 11500,chtela bych si to snizit,aby me to vychazelo do 3let veku ditete muzu si to snizit treba na 2000 aby to vychazelo?dekuji

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, ano mělo by to být omezené. Je omezena jen maximální výše dávky + celkový součet všech vyplacených dávek nemůže přesáhnout 220 tisíc korun.

 • Custom avatar Lenda

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, zaměstnání mi skončilo ve zkušební době kvůli těhotenství, takže mi nárok na PPM nevznikne. Můj manžel je ale zaměstnaný již přes pět let a příjem má poměrně dostačující, myslím, že bychom měli nárok i na dvouletou variantu.
  Mé dotazy, když si zvolíme délku rodičovské podle manžela a on se mnou sepíše smlouvu, že se budu o dítě starat já, tak nastoupím na rodičovskou hned po porodu?
  Bude v tu chvíli za mě platit sociální a zdravotní stát, nebo si ho budu muset platit sama, když se budu celodenně starat o dítě? Započítá se mi takto vůbec doba péče o dítě do důchodového pojištěí? Budu si moct při takové rodičovské také přivydělávat? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti po skončení rodičovské?
  A také mě zajímá, v případě, že bychom využili variantu, že by nastoupil na mateřskou můj manžel, bylo by možné, že bych se o dítě mohla starat já a on by třeba po týdnu chodil opět do zaměstnání? Je podmínka pro volbu délky rodičovské, aby jeden znás nastoupil na PPM, protože v naší situaci by se nám nevyplatilo, když by manžel neměl celkový příjem ze zaměstnání, který má teď. Omlouvám se za vyčerpávající dotazy. :o) Děkuji a zdravím…

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, máte poměrně hodně otázek, pokusím se na žádnou nezapomenout:
   1, pokud otec dítěte pracuje = může si požádat i on o PPM, má nárok od 7 týdne po narození dítěte (musel by ale být buď doma s dítětem, nebo se domluvit že po dobu PPM bude vykonávat jinou práci na jinou smlouvu)
   2, o rodičovský příspěvek si můžete žádat hned po narození dítěte
   3, když jste doma s dítětem tak zdravotní za vás platí stát, sociální za vás ale stát neplatí
   4, Doba na rodičovské se započítává jako tzv. náhradní doba
   5, Během doby, kdy pobíráte rodičovskou dovolenou, můžete neomezeně pracovat, jediná podmínka v zásadě je že nesmíte dávat dítě do školky nebo do jeslí na dobu delší než 45 hodin měsíčně
   6, Po skončení rodičovské budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, ale bude to jen minimální podpora (letos by to bylo první dva měsíce cca 3400 Kč, pak další dva měsíce cca 3000 Kč a nakonec poslední měsíc necelé 2700 Kč) – pokud ale budete mít během rodičovské příjem, tak to může být jinak
   7, Pro volbu délky rodičovského příspěvku nemusí být ani jeden z vás na PPM, rozhodující je aby alespoň jeden z vás měl k datu narození dostatečně vysoký vyměřovací základ

 • Custom avatar Dagmar

  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, když splňuji podmínky pro výplatu nejvyšší varianty rodičovské dovolené ,zda je možnost příspěvek nepobírat měsíčně, ale zažádat si o jeho jednorázovou výplatu v celkové částce
  220 000, Kč, když je tato částka stejná a neměnná pro všechny s různou délkou rodičovské dovolené?
  Děkuji

 • Custom avatar kikuša

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, zdali je možné při pobírání rodičovské dovolené zároveň pracovat u zaměstnavatele u kterého bych pracovala i před nástupem na mateřskou dovolenou?
  myslím tak, zdali je možné pobírat rodičovský příspěvek a zároveň stále pracovat…

  Děkuji za odpověď

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, ano během rodičovské můžete neomezeně pracovat. Pokud budete mít zajištěnu péči o dítě, pak můžete pracovat i pro stejného zaměstnavatele, a i na hlavní pracovní poměr. Fakticky by vám tím skončila rodičovská dovolená a vy byste chodila do zaměstnání a současně brala rodičovský příspěvek. Jediné omezení je to, že nesmíte dávat dítě do školky nebo do jeslí na dobu delší než 45 hodin měsíčně.

 • Custom avatar Tomáš

  Dobrý den, chci se zeptat. Čekáme s přítelkyní dvojčata. Výše mateřské je stejná jako při jedno dítěti nebo je jiná? Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, výše mateřské je stejná, mění se jen její délka, při jednom dítěti je to 28 týdnů, při dvou dětech je to 31 týdnů.

 • Kateřina

  Dobrý den, ráda bych se zeptala jak to bude s PPM a rodičovským příspěvkem, když jsem jako OSVČ a platím si minimální zálohy na Nemocenské pojištění. Je mi jasné, že PPM bude okolo 3 tisíc. Když si požádám o dorovnání do maximálního rodičovského příspěvku 7600Kč, budu si poté moci zvolit délku mateřské dovolené? Termín porodu mám 16.8.2014 a pokud bych si na zbývající část co budu vykonávat OSVČ navýšila zálohy na nemocenské pojištění, bude to mít vliv na výši Rodičovského příspěvku?
  Děkuji moc.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, pro volbu rodičovského příspěvku je rozhodující vyměřovací základ na nemocenské pojištění. Při minimální platbě to odpovídá cca 5000 Kč hrubého měsíčně. Budete si moci zvolit variantu, ale pouze do určité výše. V tomto případě si budete moci zvolit maximální výši rodičovského příspěvku do 7600 Kč. Pokud byste chtěla mít vyšší rodičovský příspěvek (maximum je 11500 Kč měsíčně) musela byste mít vyšší vyměřovací základ.

   • Kateřina

    Ještě bych se ráda zeptala, co je myšleno zvolit si variantu mateřské jen do určité výše?
    Děkuji.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

     Mateřskou si nevolíte – respektive, bavíme-li se o peněžité pomoci v mateřství, tak tato dávka je stanovená na základě nemocenského pojištění.

     Rodičovský příspěvek – což je něco jiného se vyplácí v celkové výši 220 tisíc korun. Pokud nesplňujete podmínky pro volbu varianty, dostáváte základní variantu, což je 7600 Kč měsíčně prvních 9 měsíců a 3800 Kč měsíčně do 4 roků. Pokud splníte podmínky (vyměřovací základ v potřebné výši), můžete si vybrat třeba 3letu variantu rodičovského příspěvku, který pak dostáváte ve výši 7600 Kč měsíčně do 3 roků věku dítěte. Nebo si můžete vybrat třeba „dvouletou“ variantu, což je zmíněných 11 500 Kč měsíčně.

 • Custom avatar Niky

  Dobrý den,
  Chtěla bych se zeptat jsem ted na rodičovské dovolene,Náš první syn se narodil 13.7.2012..jelikož já jsem neměla narok na určení delky davky tak jsem to napsali na manžela.Dávka byla stanovena na 9166tis na dva roky.Ted ale již čekáme druheho potomka a ten se nám má narodit 7.6.2014 je tam měsic a kousek rozdíl co bych nepobírala přispěvekna prvniho syna ale rovnou na druheho mladsiho tim padam bych prisla o jeden mesic davky je neak mozne tuto davku vycerpat požádat o vyplaceni a nebo zvednuti abych mohla vycerpat a pak rovnou nastoupit na prispevek na nejmladsiho dekuji

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dobrý den, předpokládám, že na „manžela“ čerpáte dávku v maximální možné výši (tj. že byla stanovena na základě jeho vyměřovacího základu a že jste si ji takto sami nestanovili). Pak není žádná možnost jak „vyčerpat zbytek“.

   U rodičovské je to tak že celkem můžete dostat 220 tisíc korun. Podle vyměřovacího základu si pak můžete zvolit délku/výši měsíčního příspěvku. Nic jiného. Není možné jednorázové čerpání dávky. Pokud nesplňujete podmínky, není ani možné zvolit jinou výši. Tj. jediná možnost by byla požádat o změnu výše rodičovského příspěvku a po zbytek doby do porodu druhého dítěte brát vyšší měsíční částku, ale to by manžel zřejmě musel mít vyšší vyměřovací základ.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, kalkulacka.orgPokud si v předchozích letech platila nemocenské pojištění jako OSVČ, pak není potřeba řešit, že...více »
 • Iveta BaumrukováDobrý den , dcera má termín porodu 1.2.2021. Od 15.3.2020 je v zaměstnaneckém poměru. Před...více »
 • Jana Králová, kalkulacka.orgPokud splňujte podmínky pak ano. Je otázka, co myslíte tím "zrušil jsem kancelář", pokud je...více »
 • Hanák PetrDobrý den,, zrušil jsem kancelář a žádal jsem o kompenzační bonus v první etapě. Mám...více »