Kalkulačka rodičovský příspěvek 2022 – zvýšení a změna podmínek

<span>Pro nárok na rodičovský příspěvek nejsou žádné složité podmínky. Celková výše RP je 300 000 Kč na jedno dítě a 450 000 Kč na dvojčata. V roce 2022, by mohlo dojít ke zvýšení a ke změně některých podmínek.</span> Pro nárok na rodičovský příspěvek nejsou žádné složité podmínky. Celková výše RP je 300 000 Kč na jedno dítě a 450 000 Kč na dvojčata. V roce 2022, by mohlo dojít ke zvýšení a ke změně některých podmínek.

Rodičovský příspěvek je jednou ze sociálních dávek, která je vyplácena v souvislosti s narozením dítěte a péčí o něj. Pokud vás zajímá, na jak vysoký rodičovský příspěvek máte nárok, jaké jsou podmínky, a jak dlouho můžete být na rodičovské, v této online kalkulačce pro výpočet výše rodičovského příspěvku, si to můžete sami počítat.

Zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2022

V roce 2022, je velmi vysoká inflace (od začátku roku je 10 – 15%). I proto vláda zvažuje, že by mohlo dojít ke zvýšení rodičovského příspěvku. Jedním u návrhů bylo zvýšení celkové částky o 10 až 15%. To by znamenalo zvýšení rodičovské až na 345 000 Kč u jednoho dítěte, nebo na 517 500 Kč. Podobné zvýšení ale zatím nebylo schváleno.

Od července 2022, by ale mělo dojít ke zvýšení limitu pro čerpání rodičovského příspěvku. Současná částka 10 000 Kč by se od 1. 7. 2022, mohla zvýšit na 13 000 Kč. Viz aktuální informace zde.

V roce 2022, také vláda navrhla, mimořádný příspěvek 5000 Kč na dítě. Na tento příspěvek, by mohly mít nárok skoro všechny děti do 18 roků. Nárok bude u dětí, které již dostávají běžné přídavky na dítě. Nebo i u dětí z rodin, kde je příjem do 1 miliónu korun.

Mimořádný příspěvek na dítě, by se měl vyplácet do konce srpna 2022. Viz aktuální informace – Kdo bude mít nárok na příspěvek 5000 Kč na dítě  v roce 2022 (podmínky)

Výpočet výše rodičovského příspěvku v roce 2022

Kalkulačka rodičovská dovolená 2022
Průměrná hrubá měsíční mzda
(otce nebo matky, podle toho, která je vyšší)

Máte dvojčata (vícerčata)
Výpočet

Kolik je rodičovský příspěvek v roce 2022?

Na rodičovský příspěvek má nárok matka dítěte (nebo i jeho otec, vždy ale jen jeden z nich), která pečuje (řádná celodenní péče) o dítě až do jeho 4 let věku (resp. maximálně do 4 let, čerpání RP může být i mnohem kratší).

Celková výše RP je 300 000 Kč na jedno dítě, nebo 450 000 na dvojčata (nebo vícerčata). O délce „rodičovské“ (době, po kterou bude vyplácen rodičovský příspěvek), si může každý rozhodnout sám. Základní varianta, je do 10 000 Kč měsíčně (u dvojčat do 15 000 Kč). Pak je „rodičovská“ minimálně na 30 měsíců.

Podle předchozí mateřské (vyměřovacího základu pro PPM), je ale případně možné volit i vyšší měsíční částku (a tím i zkrátit celou „rodičovskou“). Teoreticky, je možné vybrat celý rodičovský příspěvek, už za cca 6 měsíců (maximální možná částka rodičovské, je v roce 2022 až 47 700 Kč).

Budu mít nárok na rodičovský příspěvek?

Pro nárok na rodičovský příspěvek nejsou žádné složité podmínky. Pokud je vykonávána péče o dítě do 4 roků (řádná celodenní péče) a pokud se jedná o nejmladší dítě v rodině, pak zpravidla téměř vždy nárok na RP je.

U nároku na rodičovský příspěvek v podstatě nezáleží na tom, zda příjemce dávky někdy pracoval, na tom, jak vysoké měl příjmy, jestli platil nějaké pojištění (nemocenské, důchodové, sociální, zdravotní) ap.

Jednoduší, než popisovat kdy je nárok na RP, je upozornit na situace kdy nárok není:

 • Dítě do 2 let nesmí chodit do školky (jeslí apod.) na dobu delší než 92 hodin měsíčně (zdravotně postižené dítě může navštěvovat školku, jesle, rehabilitační zařízení až na 6 hodin denně)
 • Nárok zaniká ve chvíli, kdy dítě dosáhne věku 4 roky (a to i kdyby nebylo vyčerpáno celých 300 000 Kč)
 • Nárok zaniká ve chvíli, kdy se narodí mladší dítě a/nebo začne být čerpán rodičovský příspěvek na mladší dítě a/nebo začne být čerpána peněžitá pomoc v mateřství na druhé dítě – je zde možnost následně požádat, o doplacení zbytku (nevyčerpané části) rodičovské
 • Nárok zaniká (je pozastaven) pokud je dítě hospitalizováno v lůžkové péči na dobu delší než 3 měsíce

Možnost volby délky RP

U rodičovského příspěvku si každý může (pokud splňuje podmínky) zvolit, jak dlouho ho bude dostávat (a z toho pak vyplývá, jaká bude měsíční částka). Tuto změnu je možné měnit i několikrát v průběhu vyplácení RP. Vždy ale jen jednou za 3 měsíce.

Možnost volby se odvíjí od výše příjmů otce nebo matky dítěte (stačí, pokud podmínky pro volbu výše RP splňuje alespoň jeden z nich):

 • Rodič může volit výši rodičovského příspěvku do částky 10 000 Kč měsíčně (u dvojčat je to do 15 000 Kč)
 • Rodič si může zvoliti vyšší měsíční částku jestliže lze aspoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte v rodině 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 10 000 Kč
 • U dvojčat, je to vždy 1,5 násobek (tj. do 15 000 Kč měsíčně, nebo do 1,5 násobku 0 % 30násobku denního vyměřovacího základu)

Zaměstnání, podnikání nebo brigáda během rodičovské

Vzhledem k tomu, že rodičovský příspěvek není nijak vysoký – zvláště pokud se třeba u matky samoživitelky jedná o jediný příjem do rodinného rozpočtu, zákon nijak významně neomezuje možnost mít i jiný příjem během rodičovské (resp. současně s čerpáním rodičovského příspěvku).

Je tedy možné chodit do „klasického“ zaměstnání, nebo mít nějakou brigádu, třeba na DPP (dohoda o provedení práce) nebo DPČ (dohoda o pracovní činnosti) nebo i podnikat jako OSVČ. Pokud je splněna podmínka zajištění péče o dítě, může být souběžně s čerpáním RP vykonáváno libovolné zaměstnání nebo samostatně výdělečná činnost. Výše příjmu, který byste měli souběžně s rodičovským příspěvkem, není nijak omezena.

Jak se změní rodičovský příspěvek v roce 2022?

V roce 2022 se navrhuje zvýšení limitu pro čerpání rodičovského příspěvku. Aktuálních 10 000 Kč, by se mohlo zvýšit na 13 000 Kč (pravděpodobně již od července 2022 – viz zde.).

Kromě zvýšení rodičovské, by se měla změnit i podmínka omezené docházky dítěte do školky, jeslí a podobných zařízení. Aktuálně je u dětí do 2 roků omezení, na maximální dobu ve školce/v jeslích na 92 hodin měsíčně. Nově by už žádné omezení nebylo.

Podle dostupných informací, se také uvažuje o možném zvýšení celkové částky o 10% až 15%. Rodičovský příspěvek by se tak v roce 2022 (nebo od začátku roku 2023), mohl zvýšit na 330 000 – 345 000 Kč na jedno dítě (u dvojčat by to byl opět 1,5 násobek, tj. 495 000 – 517 500 Kč).

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčka 45000 Kč na cokoli. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčka do 50000 Kč. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Diskuse: Kalkulačka rodičovský příspěvek 2022 – zvýšení a změna podmínek

Diskuse: 1
 • Custom avatar Marketa

  Dobry den chtela jsem se zeptat kolik budu brat kdyz si prodlouzim materskou do tri let v lednu bych normalne dostala posledni davku 7600 kc dekuji za odpoved

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Veronika: Dobrý den,máme 2 děti a jedno uplatňuje manžel a jedno já. V daňovém přizná...
 • stanickova.sona@seznam.cz: Letos mi byl přiznán příspěvek na bydlení 2239,-kč.Při dosazení nákladu na ...
 • Solc: Zdravím Vás: dotaz na odpisy "stravného" do nákladů OSVČ: mohu jako OSVČ př...
 • Eva Šťastná: Známý pobírá existečni minimum a to čast ve stravenkach. Platí si nocleh 1200 ...
 • jarda: měl jsem mozkovou přihodu v praci marodim přičiněno vadou na srdci jak je to s o...