Kalkulačka rodičovský příspěvek 2023 – zvýšení a změna podmínek

<span>Pokud vás zajímá, na jak vysoký rodičovský příspěvek máte nárok, jaké jsou podmínky, a jak dlouho můžete být na rodičovské, v této online kalkulačce pro výpočet výše rodičovského příspěvku, si to můžete sami počítat. Během roku 2023, by se mělo schválit zvýšení rodičovské na 350 000 Kč (zřejmě ale až od 1. 1. 2024).</span> Pokud vás zajímá, na jak vysoký rodičovský příspěvek máte nárok, jaké jsou podmínky, a jak dlouho můžete být na rodičovské, v této online kalkulačce pro výpočet výše rodičovského příspěvku, si to můžete sami počítat. Během roku 2023, by se mělo schválit zvýšení rodičovské na 350 000 Kč (zřejmě ale až od 1. 1. 2024).

Rodičovský příspěvek je jednou ze sociálních dávek, která je vyplácena v souvislosti s narozením dítěte a péčí o něj. Pokud vás zajímá, na jak vysoký rodičovský příspěvek máte nárok, jaké jsou podmínky, a jak dlouho můžete být na rodičovské, v této online kalkulačce pro výpočet výše rodičovského příspěvku, si to můžete sami počítat.

Zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2023

Během minulého roku a i na začátku roku 2023, je vysoká inflace. Rodičovský příspěvek, je často jedním z hlavních příjmů rodin s malými dětmi. Přesto se tato sociální dávka již nějakou dobu nezvyšovala. Kvůli vysoké inflaci, pak klesá jeho reálná hodnota.

O možném zvýšení rodičovského příspěvku se mluvili již v minulém roce. Tehdy ale zvýšení nebylo schváleno. Zvýšení by ale mělo být schváleno během roku 2023.

Podle aktuálních informací z Ministerstva práce a sociálních věcí, by mělo být zvýšení rodičovské schváleno do konce května 2023.

Rodičovský příspěvek by se měl zvýšit o 50 000 Kč. Pro jedno dítě by to nově bylo 350 000 Kč. U dvojčat (nebo vícerčat) bude rodičovská 525 000 Kč.

Vzhledem k tomu, že je ale následně nutná změna zákona, pak je poměrně pravděpodobné, že by zvýšení rodičovské platilo až od 1. ledna 2024.

Změna podmínek u rodičovské – zkrácení na 3 roky

Současně se zvýšením rodičovského příspěvku, se ale bude jednat i o možném zkrácení rodičovské jen na 3 roky.

Aktuálně, může být rodičovský příspěvek čerpán až do 4 roků dítěte (pak je sice měsíční částka jen poměrně nízká, ale umožňuje to být doma s dítětem delší dobu, bez nutnosti řešit placení zdravotního pojištění, apod.).

Vláda nyní bude jednat o možném zkrácení maximální doby rodičovské jen do 3 roků dítěte. Stejně jako zvažované zvýšení, i tato změna by mohla platit od začátku roku 2024.

Výpočet výše rodičovského příspěvku v roce 2023

Kalkulačka rodičovská dovolená 2023
Průměrná hrubá měsíční mzda
(otce nebo matky, podle toho, která je vyšší)

Máte dvojčata (vícerčata)
Výpočet

Kolik je rodičovský příspěvek v roce 2023?

Na rodičovský příspěvek má nárok matka dítěte (nebo i jeho otec, vždy ale jen jeden z nich), která pečuje (řádná celodenní péče) o dítě až do jeho 4 let věku (resp. maximálně do 4 let, čerpání RP může být i mnohem kratší).

Celková výše RP je 300 000 Kč na jedno dítě, nebo 450 000 na dvojčata (nebo vícerčata). O délce „rodičovské“ (době, po kterou bude vyplácen rodičovský příspěvek), si může každý rozhodnout sám. Základní varianta, je do 10 000 Kč měsíčně (u dvojčat do 15 000 Kč). Pak je „rodičovská“ minimálně na 30 měsíců.

Podle předchozí mateřské (vyměřovacího základu pro PPM), je ale případně možné volit i vyšší měsíční částku (a tím i zkrátit celou „rodičovskou“). Teoreticky, je možné vybrat celý rodičovský příspěvek, už za cca 6 měsíců (maximální možná částka rodičovské, je v roce 2023 až 49 440 Kč).

Budu mít nárok na rodičovský příspěvek?

Pro nárok na rodičovský příspěvek nejsou žádné složité podmínky. Pokud je vykonávána péče o dítě do 4 roků (řádná celodenní péče) a pokud se jedná o nejmladší dítě v rodině, pak zpravidla téměř vždy nárok na RP je.

U nároku na rodičovský příspěvek v podstatě nezáleží na tom, zda příjemce dávky někdy pracoval, na tom, jak vysoké měl příjmy, jestli platil nějaké pojištění (nemocenské, důchodové, sociální, zdravotní) ap.

Jednoduší, než popisovat kdy je nárok na RP, je upozornit na situace kdy nárok není:

 • Dítě do 2 let nesmí chodit do školky (jeslí apod.) na dobu delší než 92 hodin měsíčně (zdravotně postižené dítě může navštěvovat školku, jesle, rehabilitační zařízení až na 6 hodin denně)
 • Nárok zaniká ve chvíli, kdy dítě dosáhne věku 4 roky (a to i kdyby nebylo vyčerpáno celých 300 000 Kč)
 • Nárok zaniká ve chvíli, kdy se narodí mladší dítě a/nebo začne být čerpán rodičovský příspěvek na mladší dítě a/nebo začne být čerpána peněžitá pomoc v mateřství na druhé dítě – je zde možnost následně požádat, o doplacení zbytku (nevyčerpané části) rodičovské
 • Nárok zaniká (je pozastaven) pokud je dítě hospitalizováno v lůžkové péči na dobu delší než 3 měsíce

Možnost volby délky RP

U rodičovského příspěvku si každý může (pokud splňuje podmínky) zvolit, jak dlouho ho bude dostávat (a z toho pak vyplývá, jaká bude měsíční částka). Tuto změnu je možné měnit i několikrát v průběhu vyplácení RP. Vždy ale jen jednou za 3 měsíce.

Možnost volby se odvíjí od výše příjmů otce nebo matky dítěte (stačí, pokud podmínky pro volbu výše RP splňuje alespoň jeden z nich):

 • Rodič může volit výši rodičovského příspěvku do částky 13 000 Kč měsíčně (u dvojčat je to do 19 500 Kč)
 • Rodič si může zvoliti vyšší měsíční částku jestliže lze aspoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte v rodině 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 13 000 Kč
 • U dvojčat, je to vždy 1,5 násobek (tj. do 19 500 Kč měsíčně, nebo do 1,5 násobku ze 70% 30násobku denního vyměřovacího základu)

Zaměstnání, podnikání nebo brigáda během rodičovské

Vzhledem k tomu, že rodičovský příspěvek není nijak vysoký – zvláště pokud se třeba u matky samoživitelky jedná o jediný příjem do rodinného rozpočtu, zákon nijak významně neomezuje možnost mít i jiný příjem během rodičovské (resp. současně s čerpáním rodičovského příspěvku).

Je tedy možné chodit do „klasického“ zaměstnání, nebo mít nějakou brigádu, třeba na DPP (dohoda o provedení práce) nebo DPČ (dohoda o pracovní činnosti) nebo i podnikat jako OSVČ. Pokud je splněna podmínka zajištění péče o dítě, může být souběžně s čerpáním RP vykonáváno libovolné zaměstnání nebo samostatně výdělečná činnost. Výše příjmu, který byste měli souběžně s rodičovským příspěvkem, není nijak omezena.

Jak se změní rodičovský příspěvek v roce 2023 (od začátku roku 2024)?

Během roku 2023, se bude jednat o zvýšení rodičovského příspěvku. Ministerstvo práce a sociálních věcí, bude navrhovat zvýšení rodičovské o 50 000 Kč. Podle vyjádření ministra, by mělo schválení zvýšení proběhnout bez zádrhelů. Na zvýšení této základní sociální dávky pro rodiny s malými dětmi, se shodují všechny politické strany.

I když by ministr práce a sociálních věcí, chtěl prosadit zvýšení co nejdříve (ideálně ještě během roku 2023), jako pravděpodobnější varianta se jeví, že se rodičovská bude zvyšovat až od začátku roku 2024.

Pokud bude zvýšení schváleno v navrhované podobně, pak by byl rodičovský příspěvek od 1. 1. 2024 ve výši 350 000 Kč. U dvojčat by to bylo 525 00 Kč. Zvýšení by se týkalo všech maminek (rodin), které aktuálně pobírají rodičovskou.

Současně by se mělo ale jednat i o zkrácení rodičovské jen na 3 roky. Nyní je rodičovská dovolená do 3 roků dítěte, ale rodičovský příspěvek je možné čerpat až do 4 roků dítěte. Nově by i rodičovský příspěvek měl být jen do 3 roků dítěte.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčka 45000 Kč na cokoli. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčka do 50000 Kč. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Diskuse: Kalkulačka rodičovský příspěvek 2023 – zvýšení a změna podmínek

Diskuse: 1
 • Custom avatar Marketa

  Dobry den chtela jsem se zeptat kolik budu brat kdyz si prodlouzim materskou do tri let v lednu bych normalne dostala posledni davku 7600 kc dekuji za odpoved

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Nezapočítá se to nijak = u nezabavitelné částky, se zohlední pouze manžel/man...
 • Marek Havlíček: Dobrý den,chtěl sem se zeptat,pokud žiji s přítelkyní se dvěmi dětmi,a přisp...
 • Silent Hill: Dobrý den, obávám se, že se to bude týkat jen insolvencí zahájených po 1.1.20...
 • Zdeňka: Dobrý den, od 4.5.2023 mám zažádáno o předčasný důchod bez výplaty, bude k ...
 • ROBERT LAKATOS: DOBRY DEN,CHTEL BYCH SE ZEPTAT JESTLI SE MNE TYKA NOVA MOMENTALNE NOVELA O SKRACENI...