Kalkulačka rodičovský příspěvek 2016

<span>Pro nárok na rodičovský příspěvek nejsou žádné složité podmínky. Celková výše RP je 220 000 Kč. </span> Pro nárok na rodičovský příspěvek nejsou žádné složité podmínky. Celková výše RP je 220 000 Kč.

Rodičovský příspěvek je jednou ze sociálních dávek, která je vyplácena v souvislosti s narozením dítěte a péčí o něj. Pokud vás zajímá, na jak vysoký rodičovský příspěvek máte nárok, jaké jsou podmínky, a jak dlouho můžete být na rodičovské, v této online kalkulačce pro výpočet výše rodičovského příspěvku, si to můžete sami počítat.

Výpočet výše rodičovského příspěvku

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka rodičovský příspěvek 2017.

Kalkulačka rodičovská dovolená
Příjem matky
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Příjem otce
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Výpočet

Kolik je rodičovský příspěvek v roce 2016?

Na rodičovský příspěvek má nárok matka dítěte (nebo i jeho otec, vždy ale jen jeden z nich), která pečuje (řádná celodenní péče) o dítě až do jeho 4 let věku (resp. maximálně do 4 let, čerpání RP může být i mnohem kratší).

Celková výše RP je 220 000 Kč. Tato částka pak může být čerpána buď v nejrychlejší variantě (cca 19 měsíců, měsíční platba je 11500 Kč) nebo v nejdelší variantě (do 4 roků dítěte, prvních 9 měsíců je to 7600 Kč, od 10 do 48 měsíce je to 3800 Kč). Nebo je možná i „libovolná“ mezi-varianta (pokud jsou splněny podmínky pro možnost volby rodičovského příspěvku – viz dále).

Budu mít nárok na rodičovský příspěvek?

Pro nárok na rodičovský příspěvek nejsou žádné složité podmínky. Pokud je vykonávána péče o dítě do 4 roků (řádná celodenní péče) a pokud se jedná o nejmladší dítě v rodině, pak zpravidla téměř vždy nárok na RP je.

U nároku na rodičovský příspěvek v podstatě nezáleží na tom, zda příjemce dávky někdy pracoval, na tom, jak vysoké měl příjmy, jestli platil nějaké pojištění (nemocenské, důchodové, sociální, zdravotní) ap.

Jednoduší, než popisovat kdy je nárok na RP, je upozornit na situace kdy nárok není:

 • Dítě do 2 let nesmí chodit do školky (jeslí apod.) na dobu delší než 46 hodin měsíčně (zdravotně postižené dítě může navštěvovat školku, jesle, rehabilitační zařízení až na 6 hodin denně)
 • Nárok zaniká ve chvíli, kdy dítě dosáhne věku 4 roky (a to i kdyby nebylo vyčerpáno celých 220 000 Kč)
 • Nárok zaniká ve chvíli, kdy se narodí mladší dítě a/nebo začne být čerpán rodičovský příspěvek na mladší dítě a/nebo začne být čerpána peněžitá pomoc v mateřství na druhé dítě
 • Nárok zaniká (je pozastaven) pokud je dítě hospitalizováno v lůžkové péči na dobu delší než 3 měsíce

Možnost volby délky RP

U rodičovského příspěvku si každý může (pokud splňuje podmínky) zvolit, jak dlouho ho bude dostávat (a z toho pak vyplývá, jaká bude měsíční částka). Tuto změnu je možné měnit i několikrát v průběhu vyplácení RP. Vždy ale jen jednou za 3 měsíce.

Možnost volby se odvíjí od výše příjmů otce nebo matky dítěte (stačí, pokud podmínky pro volbu výše RP splňuje alespoň jeden z nich):

 • Rodič může volit výši rodičovského příspěvku, jestliže lze aspoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte v rodině 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 7600 Kč až do částky 11500 Kč měsíčně, s tím, že zvolená výše rodičovského příspěvku nesmí přesáhnout 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu
 • Rodič může volit výši rodičovského příspěvku až do částky 7600 Kč měsíčně, jestliže lze alespoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce nepřevyšující 7600 Kč,
 • Nelze-li stanovit žádnému z rodičů v rodině k datu narození nejmladšího dítěte v rodině denní vyměřovací základ podle odstavců 3 a 4, náleží rodičovský příspěvek ve výši 7600 Kč měsíčně do konce devátého měsíce věku nejmladšího dítěte a od desátého měsíce věku ve výši 3800 Kč měsíčně do 4 let věku dítěte.

Zaměstnání, podnikání nebo brigáda během rodičovské

Vzhledem k tomu, že rodičovský příspěvek není nijak vysoký – zvláště pokud se třeba u matky samoživitelky jedná o jediný příjem do rodinného rozpočtu, zákon nijak významně neomezuje možnost mít i jiný příjem během rodičovské (resp. současně s čerpáním rodičovského příspěvku).

Je tedy možné chodit do „klasického“ zaměstnání, nebo mít nějakou brigádu, třeba na DPP (dohoda o provedení práce) nebo DPČ (dohoda o pracovní činnosti) nebo i podnikat jako OSVČ. Pokud je splněna podmínka zajištění péče o dítě, může být souběžně s čerpáním RP vykonáváno libovolné zaměstnání nebo samostatně výdělečná činnost. Výše příjmu, který byste měli souběžně s rodičovským příspěvkem, není nijak omezena.

Jak se změní rodičovský příspěvek v roce 2017?

V roce 2017 by mělo u rodičovského příspěvku dojít k poměrně zásadním změnám. Již v březnu 2016 byla navržena úprava příslušného zákona, který stanovuje podmínky pro rodičovský příspěvek.

Pokud tento návrh bude schválen, tak by od 1. 1. 2017 mělo dojít k několika zásadním změnám v tom, kdy a za jakých podmínek, je RP vyplácen.

V roce 2017 by tak mělo být možné dostávat rodičovský příspěvek i ve vyšší částce než 11 500 Kč měsíčně (což je aktuální maximum). Nově by maximální částka měla být až 32 640 Kč (to je současně v roce 2016 hodnota maximální výše PPM). Při této nejvyšší možné podobě rodičovského příspěvku by v roce 2017 bylo možné celý RP (220 000 Kč) dostat již během 6 měsíců.

V roce 2017 by také lidé, kteří neměli nárok na PPM a nyní tak mají rodičovský příspěvek „automaticky“ na 4 roky (tj. prvních 9 měsíců 7600 Kč a zbytek doby jen 3800 Kč), měli mít možnost zvolit si i variantu na 3 roky (nyní možnost volby nemají). Takže by do 3 let dítěte dostávali každý měsíc 7600 Kč.

V roce 2017 by také mělo, padnout omezení pobytu dítěte (na které je vyplácen RP) ve školce. Nyní u dětí do 2 let nesmí dítě trávit ve školce (jeslích apod.), více než 46 hodin týdně. Toto omezení by se mělo od 1. 1. 2017 zrušit.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčka 45000 Kč na cokoli. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčka do 50000 Kč. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Diskuse: Kalkulačka rodičovský příspěvek 2016

Diskuse: 1
 • Custom avatar Marketa

  Dobry den chtela jsem se zeptat kolik budu brat kdyz si prodlouzim materskou do tri let v lednu bych normalne dostala posledni davku 7600 kc dekuji za odpoved

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Marie: Jak je to prosím v případě, kdy mi do srovnávacího období tří měsíců (v 0...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Za práci přes čas, máte nárok na náhradní volno nebo na příplatek ve výši ...
 • Irena: Dobrý den, pracuji na úvazek 40hod/týd.a dovolenou za rok 20dnů. Za měsíc má...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Podobně, jako i u předchozího KB, by měla mít nárok i spolupracující osoba, p...
 • Jan Boháč: Je možné žádat o kompenzační bonus i za osobu spolupracující ? Děkuji Jan B...