Kalkulačka rodičovský příspěvek 2024 – zvýšení a změna podmínek

<span>Pokud vás zajímá, na jak vysoký rodičovský příspěvek máte nárok, jaké jsou podmínky, a jak dlouho můžete být na rodičovské, v této online kalkulačce pro výpočet výše rodičovského příspěvku, si to můžete sami počítat. Od začátku roku 2024 je nárok na zvýšenou rodičovskou - nově je to 350 tisíc korun na 3 roky.</span> Pokud vás zajímá, na jak vysoký rodičovský příspěvek máte nárok, jaké jsou podmínky, a jak dlouho můžete být na rodičovské, v této online kalkulačce pro výpočet výše rodičovského příspěvku, si to můžete sami počítat. Od začátku roku 2024 je nárok na zvýšenou rodičovskou - nově je to 350 tisíc korun na 3 roky.

Rodičovský příspěvek je jednou ze sociálních dávek, která je vyplácena v souvislosti s narozením dítěte a péčí o něj. Pokud vás zajímá, na jak vysoký rodičovský příspěvek máte nárok, jaké jsou podmínky, a jak dlouho můžete být na rodičovské, v této online kalkulačce pro výpočet výše rodičovského příspěvku, si to můžete sami počítat.

Zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2024

Na konci listopadu 2023 bylo schváleno zvýšení rodičovského příspěvku. Rodičovský příspěvek  bude od ledna 2024 ve výši 350 000 Kč. U dvojčat by to bylo 525 00 Kč.

Současně je schválené i zkrácení maximální doby rodičovské jen do 3 roků dítěte. Stejně jako zvýšení, i tato změna bude platit od začátku roku 2024, a bude se týkat jenom dětí narozených od 1. 1. 2024.

Viz nová kalkulačka rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek 2024

Zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2024

O možném zvýšení rodičovského příspěvku, se mluvilo již během posledních dvou roků (kdy byla velmi vysoká inflace, a vše velmi výrazně zdražovalo). Zvýšení ročovské nakonec bylo schváleno s platností od 1. 1. 2024.

Rodičovský příspěvek v roce 2024 pro děti narozené do konce roku 2023 (do 31. 12. 2023 včetně):

 • Rodičovský příspěvek na jedno dítě 2024 = 300 000 Kč
 • Rodičovský příspěvek na dvojčata 2024 = 450 000 Kč

Rodičovský příspěvek v roce 2024 pro děti narozené od začátku roku 2024 (od 1. 1. 2024 a dále):

 • Rodičovský příspěvek na jedno dítě 2024 = 350 000 Kč
 • Rodičovský příspěvek na dvojčata 2024 = 525 000 Kč

Změna podmínek u rodičovské – zkrácení na 3 roky

Současně se zvýšením rodičovského příspěvku, ale bylo schváleno i zkrácení rodičovské jen na 3 roky.

Doposud mohl být rodičovský příspěvek čerpán až do 4 roků dítěte (pak je sice měsíční částka jen poměrně nízká, ale umožňuje to být doma s dítětem delší dobu, bez nutnosti řešit placení zdravotního pojištění, apod.). A platí to i nadále, pro děti narozené do 31. 12. 2023.

U dětí, které se narodí od 1. ledna 2024, ale dochází ke zkrácení maximální doby rodičovské jen do 3 roků dítěte.

Výpočet výše rodičovského příspěvku v roce 2024

Kalkulačka rodičovská dovolená 2024
Kdy se narodilo dítě?
Průměrná hrubá měsíční mzda
(otce nebo matky, podle toho, která je vyšší)

Máte dvojčata (vícerčata)
Výpočet

Kolik je rodičovský příspěvek v roce 2024?

Na rodičovský příspěvek má nárok matka dítěte (nebo i jeho otec, vždy ale jen jeden z nich), která pečuje (řádná celodenní péče) o dítě až do jeho 3 let věku (resp. maximálně do 4 let, čerpání RP může být i mnohem kratší).

Celková výše RP je 350 000 Kč na jedno dítě, nebo 525 000 na dvojčata (nebo vícerčata). O délce „rodičovské“ (době, po kterou bude vyplácen rodičovský příspěvek), si může každý rozhodnout sám. Základní varianta, je do 13 000 Kč měsíčně (u dvojčat do 19 500 Kč). Pak je „rodičovská“ minimálně na 30 měsíců.

Podle předchozí mateřské (vyměřovacího základu pro PPM), je ale případně možné volit i vyšší měsíční částku (a tím i zkrátit celou „rodičovskou“). Teoreticky, je možné vybrat celý rodičovský příspěvek, už za cca 6 měsíců (maximální možná částka rodičovské, je v roce 2024 až 53 910 Kč).

Budu mít nárok na rodičovský příspěvek?

Pro nárok na rodičovský příspěvek nejsou žádné složité podmínky. Pokud je vykonávána péče o dítě (řádná celodenní péče) a pokud se jedná o nejmladší dítě v rodině, pak zpravidla téměř vždy nárok na RP je.

U nároku na rodičovský příspěvek v podstatě nezáleží na tom, zda příjemce dávky někdy pracoval, na tom, jak vysoké měl příjmy, jestli platil nějaké pojištění (nemocenské, důchodové, sociální, zdravotní) ap.

Jednoduší, než popisovat kdy je nárok na RP, je upozornit na situace kdy nárok není:

 • Dítě do 2 let nesmí chodit do školky (jeslí apod.) na dobu delší než 92 hodin měsíčně (zdravotně postižené dítě může navštěvovat školku, jesle, rehabilitační zařízení až na 6 hodin denně)
 • Nárok zaniká ve chvíli, kdy dítě dosáhne věku 3 roky (a to i kdyby nebylo vyčerpáno celých 350 000 Kč)
 • Nárok zaniká ve chvíli, kdy se narodí mladší dítě a/nebo začne být čerpán rodičovský příspěvek na mladší dítě a/nebo začne být čerpána peněžitá pomoc v mateřství na druhé dítě – je zde možnost následně požádat, o doplacení zbytku (nevyčerpané části) rodičovské
 • Nárok zaniká (je pozastaven) pokud je dítě hospitalizováno v lůžkové péči na dobu delší než 3 měsíce

Možnost volby délky RP

U rodičovského příspěvku si každý může (pokud splňuje podmínky) zvolit, jak dlouho ho bude dostávat (a z toho pak vyplývá, jaká bude měsíční částka). Tuto změnu je možné měnit i několikrát v průběhu vyplácení RP. Vždy ale jen jednou za 3 měsíce.

Možnost volby se odvíjí od výše příjmů otce nebo matky dítěte (stačí, pokud podmínky pro volbu výše RP splňuje alespoň jeden z nich):

 • Rodič může volit výši rodičovského příspěvku do částky 13 000 Kč měsíčně (u dvojčat je to do 19 500 Kč)
 • Rodič si může zvoliti vyšší měsíční částku jestliže lze aspoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte v rodině 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 13 000 Kč
 • U dvojčat, je to vždy 1,5 násobek (tj. do 19 500 Kč měsíčně, nebo do 1,5 násobku ze 70% 30násobku denního vyměřovacího základu)

Zaměstnání, podnikání nebo brigáda během rodičovské

Vzhledem k tomu, že rodičovský příspěvek není nijak vysoký – zvláště pokud se třeba u matky samoživitelky jedná o jediný příjem do rodinného rozpočtu, zákon nijak významně neomezuje možnost mít i jiný příjem během rodičovské (resp. současně s čerpáním rodičovského příspěvku).

Je tedy možné chodit do „klasického“ zaměstnání, nebo mít nějakou brigádu, třeba na DPP (dohoda o provedení práce) nebo DPČ (dohoda o pracovní činnosti) nebo i podnikat jako OSVČ. Pokud je splněna podmínka zajištění péče o dítě, může být souběžně s čerpáním RP vykonáváno libovolné zaměstnání nebo samostatně výdělečná činnost. Výše příjmu, který byste měli souběžně s rodičovským příspěvkem, není nijak omezena.

SUPER nabídka: Nevíte, kde vzít peníze? Pomůžeme vám! Máme tady neopakovatelnou akční nabídku – Půjčka 45000 Kč na cokoli. Určitě budete spokojeni. A pokud jsme se náhodou netrefili správně, pak nabízíme ještě – Půjčka do 50000 Kč. To je solidní a jistá cesta, jak sehnat peníze.

Diskuse: Kalkulačka rodičovský příspěvek 2024 – zvýšení a změna podmínek

Diskuse: 1
 • Custom avatar Marketa

  Dobry den chtela jsem se zeptat kolik budu brat kdyz si prodlouzim materskou do tri let v lednu bych normalne dostala posledni davku 7600 kc dekuji za odpoved

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • slart: TVL, 10 let toto neplatím :-) Proč mám něco platit, když nemám doktora atd. :))...
 • Pepíno: Dobrý den, chci se zeptat , jestli se schválí insolvence na 3 roky pro všechny, t...
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
 • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...