Pokud vás zajímá, na jak vysoký rodičovský příspěvek máte nárok, jaké jsou podmínky, a jak dlouho můžete být na rodičovské, v této online kalkulačce pro výpočet výše rodičovského příspěvku, si to můžete sami počítat. Od začátku roku 2024 je nárok na zvýšenou rodičovskou - nově je to 350 tisíc korun na 3 roky.
Rodičovský příspěvek je jednou ze sociálních dávek, která je vyplácena v souvislosti s narozením dítěte a péčí o něj. Pokud vás zajímá, na jak vysoký rodičovský příspěvek máte nárok, jaké jsou podmínky, a jak dlouho můžete být na rodičovské, v této online kalkulačce pro výpočet výše rodičovského příspěvku, si to můžete sami počítat.
Na konci listopadu 2023 bylo schváleno zvýšení rodičovského příspěvku. Rodičovský příspěvek bude od ledna 2024 ve výši 350 000 Kč. U dvojčat by to bylo 525 00 Kč.
Současně je schválené i zkrácení maximální doby rodičovské jen do 3 roků dítěte. Stejně jako zvýšení, i tato změna bude platit od začátku roku 2024, a bude se týkat jenom dětí narozených od 1. 1. 2024.
Viz nová kalkulačka rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek 2024
O možném zvýšení rodičovského příspěvku, se mluvilo již během posledních dvou roků (kdy byla velmi vysoká inflace, a vše velmi výrazně zdražovalo). Zvýšení ročovské nakonec bylo schváleno s platností od 1. 1. 2024.
Rodičovský příspěvek v roce 2024 pro děti narozené do konce roku 2023 (do 31. 12. 2023 včetně):
Rodičovský příspěvek v roce 2024 pro děti narozené od začátku roku 2024 (od 1. 1. 2024 a dále):
Současně se zvýšením rodičovského příspěvku, ale bylo schváleno i zkrácení rodičovské jen na 3 roky.
Doposud mohl být rodičovský příspěvek čerpán až do 4 roků dítěte (pak je sice měsíční částka jen poměrně nízká, ale umožňuje to být doma s dítětem delší dobu, bez nutnosti řešit placení zdravotního pojištění, apod.). A platí to i nadále, pro děti narozené do 31. 12. 2023.
U dětí, které se narodí od 1. ledna 2024, ale dochází ke zkrácení maximální doby rodičovské jen do 3 roků dítěte.
Na rodičovský příspěvek má nárok matka dítěte (nebo i jeho otec, vždy ale jen jeden z nich), která pečuje (řádná celodenní péče) o dítě až do jeho 3 let věku (resp. maximálně do 4 let, čerpání RP může být i mnohem kratší).
Celková výše RP je 350 000 Kč na jedno dítě, nebo 525 000 na dvojčata (nebo vícerčata). O délce „rodičovské“ (době, po kterou bude vyplácen rodičovský příspěvek), si může každý rozhodnout sám. Základní varianta, je do 13 000 Kč měsíčně (u dvojčat do 19 500 Kč). Pak je „rodičovská“ minimálně na 30 měsíců.
Podle předchozí mateřské (vyměřovacího základu pro PPM), je ale případně možné volit i vyšší měsíční částku (a tím i zkrátit celou „rodičovskou“). Teoreticky, je možné vybrat celý rodičovský příspěvek, už za cca 6 měsíců (maximální možná částka rodičovské, je v roce 2024 až 53 910 Kč).
Pro nárok na rodičovský příspěvek nejsou žádné složité podmínky. Pokud je vykonávána péče o dítě (řádná celodenní péče) a pokud se jedná o nejmladší dítě v rodině, pak zpravidla téměř vždy nárok na RP je.
U nároku na rodičovský příspěvek v podstatě nezáleží na tom, zda příjemce dávky někdy pracoval, na tom, jak vysoké měl příjmy, jestli platil nějaké pojištění (nemocenské, důchodové, sociální, zdravotní) ap.
Jednoduší, než popisovat kdy je nárok na RP, je upozornit na situace kdy nárok není:
Podívejte se na další užitečné informace:
U rodičovského příspěvku si každý může (pokud splňuje podmínky) zvolit, jak dlouho ho bude dostávat (a z toho pak vyplývá, jaká bude měsíční částka). Tuto změnu je možné měnit i několikrát v průběhu vyplácení RP. Vždy ale jen jednou za 3 měsíce.
Možnost volby se odvíjí od výše příjmů otce nebo matky dítěte (stačí, pokud podmínky pro volbu výše RP splňuje alespoň jeden z nich):
Vzhledem k tomu, že rodičovský příspěvek není nijak vysoký – zvláště pokud se třeba u matky samoživitelky jedná o jediný příjem do rodinného rozpočtu, zákon nijak významně neomezuje možnost mít i jiný příjem během rodičovské (resp. současně s čerpáním rodičovského příspěvku).
Je tedy možné chodit do „klasického“ zaměstnání, nebo mít nějakou brigádu, třeba na DPP (dohoda o provedení práce) nebo DPČ (dohoda o pracovní činnosti) nebo i podnikat jako OSVČ. Pokud je splněna podmínka zajištění péče o dítě, může být souběžně s čerpáním RP vykonáváno libovolné zaměstnání nebo samostatně výdělečná činnost. Výše příjmu, který byste měli souběžně s rodičovským příspěvkem, není nijak omezena.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.