Kalkulačka rodičovská dovolená 2014

Online kalkulačka rodičovská: spočítejte si, kolik bude vaše rodičovská dovolená a jaké máte možnosti. Online kalkulačka rodičovská: spočítejte si, kolik bude vaše rodičovská dovolená a jaké máte možnosti.

Kolik je rodičovský příspěvek v roce 2014? Jaká je minimální a maximální rodičovská? Kdo si může zvolit délku, a kdo ne? A jak je to s nárokem na rodičovské dávky u OSVČ? Sami si to můžete spočítat. Naše kalkulačka vám odpoví, na jaké varianty rodičovské dovolené máte nárok, jaká by u vás byla nejnižší a nejvyšší měsíční částka. A v doprovodném textu se pak dozvíte vše důležité, ohledně rodičovských přídavků

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka rodičovský příspěvek 2017.

Výpočet rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek

Kalkulačka rodičovská dovolená
Příjem matky
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Příjem otce
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Výpočet

Kolik je rodičovský příspěvek 2014

Rodičovský příspěvek je jedna ze sociálních dávek, u kterých nezáleží na příjmu příjemce. Zatímco u jiných (např. přídavky na dítě nebo porodné) se zjišťuje, jaké jsou vaše příjmy a životní minimum, na rodičovské dávky má nárok každý, kdo se doma stará o narozené dítě (maximálně do jeho 4 roků).

Pro všechny je i stejná maximální celková částka = 220 000 Kč.

Stejnou sumu dostanou všichni, ať už si vyberou rychlejší variantu (a tím pádem i vyšší měsíční dávku a kratší dobu), nebo nejpomalejší variantu (a tím pádem i menší měsíční částku). Ve výsledku ale všichni dostanou stejnou částku.

Varianty rodičovské dovolené

Jediné, kde záleží na příjmu (a způsobu jak je příjem získán), je volba délky (varianty) rodičovské dovolené. Ten, kdo je zaměstnaný, a má dostatečně vysoký příjem, může si zvolit libovolnou variantu rodičovského příspěvku.

Možnost zvolit si, se odvíjí od vyměřovacího základu pro nemocenské dávky. Platí tedy, že ten, kdo během těhotenství neměl nárok na mateřskou dovolenou (peněžitá pomoc v mateřství), nemůže si pak ani zvolit variantu rodičovské (to se týká například nezaměstnaných, některých OSVČ, studentek apod.). Resp. ten přesněji, u koho není možné k datu narození dítěte stanovit vyměřovací základ pro nemocenské dávky.

Pokud podmínku vyměřovacího základu nesplňuje matka, ale otec dítěte ji splní = zvolit délku je možné. Pokud ji nesplňuje ani jeden, je nárok pouze na základní variantu. Na celkově vyplacené peníze to ale nemá vliv.

Základní varianta rodičovského příspěvku

Pokud u někoho není možné stanovit vyměřovací základ, má nárok jen na základní variantu rodičovské dovolené. To je případ především OSVČ, kteří si neplatili nemocenské pojištění. Dále se to týká nezaměstnaných (za které nemocenské pojištění Úřad práce neplatí). Také se to může týkat studentů apod.

Pokud není možné stanovit vyměřovací základ ani u matky ani u otce je vyplácena tato rodičovská:

 • Prvních 9 měsíců po narození dítěte = 7600 Kč měsíčně
 • Dalších 39 měsíců (do 4 roků) = 3800 Kč měsíčně

Kdo si může zvolit délku rodičovské dovolené

Pokud je možné u matky (nebo otce = stačí jeden z nich) stanovit vyměřovací základ vyšší než 7600 Kč měsíčně (resp. za 30 kalendářních dní), je možné si zvolit libovolnou variantu rodičovské dovolené (resp. nejvyšší možná měsíční částka nesmí překročit 70% z vyměřovacího základu). Může to být:

 • 11 500 Kč měsíčně po dobu 19 měsíců
 • 7600 Kč po dobu 29 měsíců (cca do 3 let věku dítěte)
 • 5 116 Kč po dobu 43 měsíců (cca do 4 let věku dítěte)

Pokud nejvyšší stanovený vyměřovací základ (otce nebo matky, podle toho kdo má vyšší příjem) je menší nebo roven 7600 Kč, může být maximální výše měsíční platby 7600 Kč.

Vyměřovací základ se stanuje stejně jako pro nemocenské dávky – pro účely výpočtu rodičovského příspěvku se pak počítá denní vyměřovací základ pro nemocenské dávky za 30 kalendářních dní. Počítá se stav k datu narození dítěte. U OSVČ se nárok počítá na základě měsíční platby na nemocenské pojištění.

Rodičovský příspěvek u OSVČ

Na rodičovskou dovolenou (resp. rodičovský příspěvek) má nárok i OSVČ. A to, i když si neplatí nemocenské pojištění. Zatímco u mateřské si OSVČ musí platit nemocenské alespoň 270 dní, aby na ni měl nárok, na rodičovské dávky má nárok každý, kdo se celodenně stará o dítě.

To, jestli OSVČ platil nemocenské pojištění, má vliv pouze na to, jestli si bude moci zvolit některou variantu rodičovského příspěvku.

Podmínky nároku na rodičovský příspěvek

Kdo má nárok na rodičovský příspěvek? Aby bylo možné tuto dávku pobírat, musí být splněny následující podmínky:

 • Příjemce dávky a dítě, na které je dávka vyplácena, musí mít trvalé bydliště na území ČR.
 • Příjemce dávky musí zajistit celodenní péči o dítě, na které je dávka vyplácena.
 • Dítě může navštěvovat jesle nebo školku, ale maximálně 46 hodin měsíčně (u dětí se zdravotním postižením, vadou zraku ap., platí trochu jiná pravidla).
 • Rodičovskou může mít jak matka dítěte, tak i jeho otec, mohou se na ní vystřídat, platí jen podmínka, že nemohou brát tuto dávku současně.
 • Rodičovský příspěvek je možné pobírat pouze na jedno dítě – na to nejmladší. I když nebyl vyčerpán celý rodičovský příspěvek na starší dítě, po narození druhého dítěte se vyplácí pouze na to mladší.
 • Pokud má žena (nebo otec) nárok na mateřskou (z důvodu narození druhého dítěte), nárok na rodičovský příspěvek na první dítě zaniká (pouze v případě, že by byl vyšší než mateřská, je možné nepobírat mateřskou a do porodu druhého dítěte dál čerpat rodičovský příspěvek na první dítě).
 • Během rodičovské dovolené je možné pracovat, podnikat apod. Nezáleží na tom, jaké jsou příjmy. Pouze není možné dávat dítě do jeslí nebo školy (na delší než povolenou dobu).

Pokud se chcete zeptat na něco v souvislosti s rodičovským příspěvkem nebo s rodičovskou dovolenou, pak napište svůj dotaz do následující diskuse. Pokud to bude v našich silách, pokusíme se vám poradit co a jak.

Potřebujete rychle získat peníze? Pak neváhejte a podívejte se, co vám nabízí krátkodobé rychlé půjčky ihned. Snadno a rychle, za výhodných podmínek, bez placení poplatků předem a bez rizika si i vy můžete půjčit peníze. Umožní vám to i tato půjčka 20000 Kč bez registru. Stačí jedno kliknutí a peníze už mohou bý tna cestě k vám.

Diskuse: Kalkulačka rodičovská dovolená 2014

komentářů 358
 • Custom avatar Eva

  Dobrý den.Přístí měsíc mi končí ctyřletá PPM.Nastupovala jsem na ní bez nároku na DP,protože jsem byla na pracovním uřadě.Našla jsem si práci do které nastoupím hned jak mi zkončí PPM.Rada bych ale znova otěhotněla.Kdyby se mi to povedlo brzy,jak dlouho musím být v nové práci zaměstnaná abych u druhého dítěte měla nárok na RP?Děkuji

 • Custom avatar Lucie

  Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, co vše se musí udělat, aby mohl jít manžel na rodičovskou dovolenou místo mě? musí se vyplnit nějaký formulář? a nevíte jak dlouho do předu to musí manžel ve svém zaměstnání nahlásit?

  Mockrát děkuji

  Lucie

 • Custom avatar pajik

  Dobry deb,chtela bych se zeptat,nyni jsem matka samozivitelka a pobiram rodicak 7600+500 pridavkyna ddite. Chtely bychom se dat s otcem ditete dohromady. Ten pobira pouze hmotnou nouzi 3410kc. Kolik budeme brat,kdyz se dame dohronady? A mam najem 8700kc. Budoz nam neco prispuvat? Dekuji

 • Custom avatar Simoka

  Dobrý den, je možné vybrat částku na rodičovský příspěvek jednorázově ? Byla jsem zaměstnaná a nyní pobírám půl roku rodičovskou,původně jsem zvolila tříletou variantu, ale nyní bych potřebovala vše vybrat najednou, pokud je to možné.
  A co se stane, pokud znovu otěhotním, a peníze už budou vybrané ? Nárok na PPM od zaměstnavatele mám ve stejné výši jako u prvního dítě a jak je to s dávkou rodičovské, pokud se dítě narodí do dvou let od prvního. Zajímá mě, zda bych mohla pobírat rodičovskou znovu v celé výši na mladší dítě nebo se to nějak krátí ?
  Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Petra

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, do kdy je nutné nahlásit zvolenou délku čerpání rodičovského příspěvku? Kde se to hlásí? Na úřadu práce? A ještě by mě zajímalo, jaké podklady je potřeba doložit? Děkuji.

 • Custom avatar Kristýna Hamáková

  Dobrý den.Potřebuji informace ohledně prodloužení rodičovské dovolené.Mám již zvolenou nejrychlejší variantu a zbývá mi do konce pouze 8 měsíců.Syn ale bohužel nebude mit hlídání,takže do práce nastoupit nemohu.Ráda bych se dozvěděla jakým způsobem a kde si mohu zažádat o změnu délky rodičovské.Děkuji

 • Custom avatar Dominika

  Dobrý den, jsem studentkou a zároveň od loňského července pracuji. První čtyři měsíce jsem pracovala na dohodu, nyní již od 1.11.2013 na HPP. Zajímalo by mně, jakou nejvyšší částku můžu mít oficiálně na výplatní pásce, pokud jsem stále student? Může tato částka překročit 10.000,- nebo jsem jako student limitována? Co by se stalo, pokud bych měla vyšší měsíční příjem než 10 tisíc? Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Jiřka

  Dobrý den, chci se zeptat ohledně navýšení RP.
  Malému je 14 měsíců, RPberu 7200kč – 3letá varianta, plánujeme druhé miminko, chtěla bych proto vybrat z RP co nejvíc půjde.
  Manžel má hrubou mzdu cca 35tisíc jakou nejvyšší částku můžu dostat.
  Děkuji za Vaší odpověď.

 • simona

  Dobry den ,mam dotaz jsem na RD na 3 roky pak nastupuji zpet do zamestnani jak se vypočitáva rodicak kdyz jsem prvnich sest mesicu brala MD VIM ZE JE CELKEM 220000 DEKUJI

 • Custom avatar lucie

  ctela jsem sejen zeptat.ja muj přítel pracuje a vymerily mu príjem ale materskou mam na tri roky abudu pobírat jen 6100 sem se jen chtela zeptat tak mi to pripada hodne malo.přítel vydelava okolo 19000kc jesly je to v poratku.

 • Custom avatar Katka

  Dobrý den, do 2 let věku dítěte, pokud pobíráte RP 11.500,- tak se započítává 1/2 roku PPM a pak 2 roky RP? Nebo 1/2 roku PPM + 1 1/2 roku RP. Bavíme se o tom, že PPM budu pobírat já a RP na plat manžela. Pokud je to 1/2 roku roku PPM a 1 1/2 roku RP, tedy celkově 2 roky, mohu požádat o doplatek PPM z platu manžela, tedy do 11.500,- Kč, Když moje PPM odpovídá 7600,- ? Nebo musíme počkat 14 týdnů PPM pobírám já, pak PPM zruším a na RP nastoupí „platově“ manžel? Děkuji za odpověď.

 • Soňa

  Dobrý den, mám dotaz ohledně rodičovké dovolené.
  10.6.2013 mi skončila rodičovká dovolená,která byla na 3 roky,pak jsem musela nastoupit na úřad práce, kde jsem byla půl roku, poté jsem půl roku byla zaměstnaná a teď jsem znova na ÚP. Kdybych těď otěhotněla a šla na rizikové těhotenství, což jsem měla i u prvního, jaké podmínky by pro mě platily? Měla bych nárok na mateřskou? Nebo po jaké době se počítá, kdybych byla zaměstnaná např. 3 měsíce a pak otěhotněla? Popř. jak je to u OSVČ?

  děkuji moc

 • Custom avatar Marta

  Dobrý den,

  měla bych dotaz k výši rodičovské. Mám dítě – chlapce, kterému je jedenác. Nyní čekám dvojčata a nevím kolik činí rodičovská v případě narození dvou dětí. Jsem zaměstnána na dpbu neurčitou – rozvedená, ale přítele mám .-)

  Děkuji za odpověď!

 • Custom avatar Ivana

  Dobrý den,obracím se na Vás s prosbou o radu: S dcerou jsme spoluvlastnice bytu v OV,každá z 1/2.Dcera je těhotná a v listopadu nastoupí na MD,pak i na RD.Pokud byt budeme pronajímat z důvodu,že bude bydlet u přítele,bude příjem z pronájmu mít nějaký vliv na MD a RP? A jaký,co se bude muset zařídit?Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Katka

  Dobrý den
  mam otazku s přítelem by jsme chtely miminko ted oba se na to citim ale jelikož jsem ještě nepracovala tak by mě zajímalo jak bych na tom byla s mateřkou předem děkuji 🙂

 • Custom avatar Ingrid

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda mám nárok na PPM. Jsem zaměstnaná od 05/2012, termín porodu mám 30.11.2014, momentálně jsem na nemocenské na které budu do porodu. A dále se chci zeptat zda mohu žádat o 3 letou variantu RP (7600,-měs), když mi pracovní smlouva končí 05/2015. Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Martina

  Dobrý den, poprosila bych o odpověď. Zaměstnavatele zažádám o rodičovskou dovolenou na 2 roky, a to z toho důvodu, abych pobírala 11 500kč . Jak se ale postupuje v případě, že by mi stačilo měsíčně např. 9565kč, což odpovídá 23měsícům a ne původním 18měsícům. Viz tabulka v tomto článku nahoře. Jde to provést??? Můžu zažádat o 9565kč a u zaměstnavatele požádat o prodloužení rodičovské dovolené o 5 měsíců??? Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Jarka

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat když jsem čerpala nemocenské dávky v tomto roce cca 48dní jak se pak počítá mateřská, rodičovská? Četla jsem , že se do 12 měs. nemocenské dávky nezapočítavají, tím by se ale průměr za 12měs. snížil (příjem v 1měs. byl 1000,-, v 2měs. asi 6000,-) nebo se započtou měsíce před nemocenskou?
  Děkuji

 • Custom avatar Michaela

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jestli mám nárok na rodičovský příspěvek. Jsem na pracovním úřadě už rok a pobírám invalidní důchod 1. st. Chtěla bychom s manželem dítě a tak se ptám na tuhle otázku a taky nebude li mě odebrán ten invalidní důchod při mateřské. Děkuji

  Můžete mi prosím odepsat na můj email? Děkuji za pochopení a za odpověď

 • Custom avatar Petra

  Dobrý den,

  chci se zeptat, jaké by byla výše rodičovských příspěvků při zvolení 2 leté rodičovské dovolené? A je to nejkratší možná varianta? Hrubá mzda v posledním zaměstnání byla 9800 Kč. Mateřská mi končí v srpnu (dítě se narodilo 6.4.2014)
  A ještě by mne zajímalo, pokud bych za rok otěhotněla a dítě by se narodilo ke konci rodičovské dovolené, bude následovat rovnou další rodičovská dovolená? Pracovní poměr mi skončil teď v květnu byl na dobu určitou. Nárok na mateřskou mi tedy nevznikne?

  Děkuji Vám za odpověď a přeji pěkný den.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, kalkulacka.orgPokud si v předchozích letech platila nemocenské pojištění jako OSVČ, pak není potřeba řešit, že...více »
 • Iveta BaumrukováDobrý den , dcera má termín porodu 1.2.2021. Od 15.3.2020 je v zaměstnaneckém poměru. Před...více »
 • Jana Králová, kalkulacka.orgPokud splňujte podmínky pak ano. Je otázka, co myslíte tím "zrušil jsem kancelář", pokud je...více »
 • Hanák PetrDobrý den,, zrušil jsem kancelář a žádal jsem o kompenzační bonus v první etapě. Mám...více »