Kalkulačka rodičovská dovolená – kolik je rodičovský příspěvek?

<span>Online kalkulačka rodičovská: spočítejte si, kolik bude vaše rodičovská dovolená a jaké máte možnosti.</span> Online kalkulačka rodičovská: spočítejte si, kolik bude vaše rodičovská dovolená a jaké máte možnosti.

Kolik je rodičovský příspěvek v roce 2014? Jaká je minimální a maximální rodičovská? Kdo si může zvolit délku, a kdo ne? A jak je to s nárokem na rodičovské dávky u OSVČ? Sami si to můžete spočítat. Naše kalkulačka vám odpoví, na jaké varianty rodičovské dovolené máte nárok, jaká by u vás byla nejnižší a nejvyšší měsíční částka. A v doprovodném textu se pak dozvíte vše důležité, ohledně rodičovských přídavků

Zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2024

Na konci listopadu 2023 bylo schváleno zvýšení rodičovského příspěvku. Rodičovský příspěvek  bude od ledna 2024 ve výši 350 000 Kč. U dvojčat by to bylo 525 00 Kč.

Současně je schválené i zkrácení maximální doby rodičovské jen do 3 roků dítěte. Stejně jako zvýšení, i tato změna bude platit od začátku roku 2024, a bude se týkat jenom dětí narozených od 1. 1. 2024.

Viz nová kalkulačka rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek 2024

Výpočet rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek

Kalkulačka rodičovská dovolená
Příjem matky
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Příjem otce
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Výpočet

Kolik je rodičovský příspěvek 2014

Rodičovský příspěvek je jedna ze sociálních dávek, u kterých nezáleží na příjmu příjemce. Zatímco u jiných (např. přídavky na dítě nebo porodné) se zjišťuje, jaké jsou vaše příjmy a životní minimum, na rodičovské dávky má nárok každý, kdo se doma stará o narozené dítě (maximálně do jeho 4 roků).

Pro všechny je i stejná maximální celková částka = 220 000 Kč.

Stejnou sumu dostanou všichni, ať už si vyberou rychlejší variantu (a tím pádem i vyšší měsíční dávku a kratší dobu), nebo nejpomalejší variantu (a tím pádem i menší měsíční částku). Ve výsledku ale všichni dostanou stejnou částku.

Varianty rodičovské dovolené

Jediné, kde záleží na příjmu (a způsobu jak je příjem získán), je volba délky (varianty) rodičovské dovolené. Ten, kdo je zaměstnaný, a má dostatečně vysoký příjem, může si zvolit libovolnou variantu rodičovského příspěvku.

Možnost zvolit si, se odvíjí od vyměřovacího základu pro nemocenské dávky. Platí tedy, že ten, kdo během těhotenství neměl nárok na mateřskou dovolenou (peněžitá pomoc v mateřství), nemůže si pak ani zvolit variantu rodičovské (to se týká například nezaměstnaných, některých OSVČ, studentek apod.). Resp. ten přesněji, u koho není možné k datu narození dítěte stanovit vyměřovací základ pro nemocenské dávky.

Pokud podmínku vyměřovacího základu nesplňuje matka, ale otec dítěte ji splní = zvolit délku je možné. Pokud ji nesplňuje ani jeden, je nárok pouze na základní variantu. Na celkově vyplacené peníze to ale nemá vliv.

Základní varianta rodičovského příspěvku

Pokud u někoho není možné stanovit vyměřovací základ, má nárok jen na základní variantu rodičovské dovolené. To je případ především OSVČ, kteří si neplatili nemocenské pojištění. Dále se to týká nezaměstnaných (za které nemocenské pojištění Úřad práce neplatí). Také se to může týkat studentů apod.

Pokud není možné stanovit vyměřovací základ ani u matky ani u otce je vyplácena tato rodičovská:

  • Prvních 9 měsíců po narození dítěte = 7600 Kč měsíčně
  • Dalších 39 měsíců (do 4 roků) = 3800 Kč měsíčně

Kdo si může zvolit délku rodičovské dovolené

Pokud je možné u matky (nebo otce = stačí jeden z nich) stanovit vyměřovací základ vyšší než 7600 Kč měsíčně (resp. za 30 kalendářních dní), je možné si zvolit libovolnou variantu rodičovské dovolené (resp. nejvyšší možná měsíční částka nesmí překročit 70% z vyměřovacího základu). Může to být:

  • 11 500 Kč měsíčně po dobu 19 měsíců
  • 7600 Kč po dobu 29 měsíců (cca do 3 let věku dítěte)
  • 5 116 Kč po dobu 43 měsíců (cca do 4 let věku dítěte)

Pokud nejvyšší stanovený vyměřovací základ (otce nebo matky, podle toho kdo má vyšší příjem) je menší nebo roven 7600 Kč, může být maximální výše měsíční platby 7600 Kč.

Vyměřovací základ se stanuje stejně jako pro nemocenské dávky – pro účely výpočtu rodičovského příspěvku se pak počítá denní vyměřovací základ pro nemocenské dávky za 30 kalendářních dní. Počítá se stav k datu narození dítěte. U OSVČ se nárok počítá na základě měsíční platby na nemocenské pojištění.

Rodičovský příspěvek u OSVČ

Na rodičovskou dovolenou (resp. rodičovský příspěvek) má nárok i OSVČ. A to, i když si neplatí nemocenské pojištění. Zatímco u mateřské si OSVČ musí platit nemocenské alespoň 270 dní, aby na ni měl nárok, na rodičovské dávky má nárok každý, kdo se celodenně stará o dítě.

To, jestli OSVČ platil nemocenské pojištění, má vliv pouze na to, jestli si bude moci zvolit některou variantu rodičovského příspěvku.

Podmínky nároku na rodičovský příspěvek

Kdo má nárok na rodičovský příspěvek? Aby bylo možné tuto dávku pobírat, musí být splněny následující podmínky:

  • Příjemce dávky a dítě, na které je dávka vyplácena, musí mít trvalé bydliště na území ČR.
  • Příjemce dávky musí zajistit celodenní péči o dítě, na které je dávka vyplácena.
  • Dítě může navštěvovat jesle nebo školku, ale maximálně 46 hodin měsíčně (u dětí se zdravotním postižením, vadou zraku ap., platí trochu jiná pravidla).
  • Rodičovskou může mít jak matka dítěte, tak i jeho otec, mohou se na ní vystřídat, platí jen podmínka, že nemohou brát tuto dávku současně.
  • Rodičovský příspěvek je možné pobírat pouze na jedno dítě – na to nejmladší. I když nebyl vyčerpán celý rodičovský příspěvek na starší dítě, po narození druhého dítěte se vyplácí pouze na to mladší.
  • Pokud má žena (nebo otec) nárok na mateřskou (z důvodu narození druhého dítěte), nárok na rodičovský příspěvek na první dítě zaniká (pouze v případě, že by byl vyšší než mateřská, je možné nepobírat mateřskou a do porodu druhého dítěte dál čerpat rodičovský příspěvek na první dítě).
  • Během rodičovské dovolené je možné pracovat, podnikat apod. Nezáleží na tom, jaké jsou příjmy. Pouze není možné dávat dítě do jeslí nebo školy (na delší než povolenou dobu).

Pokud se chcete zeptat na něco v souvislosti s rodičovským příspěvkem nebo s rodičovskou dovolenou, pak napište svůj dotaz do následující diskuse. Pokud to bude v našich silách, pokusíme se vám poradit co a jak.

Diskuse: Kalkulačka rodičovská dovolená – kolik je rodičovský příspěvek?

Diskuse: 358
  • Custom avatar Veronika

    Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu co dělat když: 30.4.2014 mi končí rodičovský příspěvek na dceru a k 1.5.2014 nastupuji na mateřskou dovolenou s druhým dítětem (ještě nenarozeným).Pracovní smlouvu mám na dobu neurčitou.Dozvěděla jsem se, že zaměstnavatel mi už nemusí držet místo další 3 roky. Takže se chci zeptat, kdyby za mnou zaměstnavatel přišel s tím, že se mnou ukončuje pracovní poměr, jestli mám nárok na odstupné pokud mu nepřistoupím na dohodu, nebo musím přistoupit na dohodu?
    Děkuji za odpovědět Veronika

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, nevím o tom, že by vás zaměstnavatel mohl propustit. Pokud máte pracovní poměr na dobu neurčitou, a z rodičovské dovolené rovnou nastoupíte na mateřskou, tak vás zaměstnavatel nemůže propustit. To jestli jste na mateřské dovolení s prvním dítětem nebo s druhým nehraje roli. Ano zaměstnavatel na vás může zkoušet dohodu nebo cokoliv jiného, pokud ale na ni nepřistoupíte tak vás ze zákona nemůže propustit.

  • KATKA

    Dobrý den, mám dotázek, jde mi o aktuálnost v roce 2014. Čtyři roky podnikám jako OSVČ. Platím pouze základní sazbu soc a zdrav, tím pádem nemám nárok na mateřskou s čímž počítám. Ale zajímá mne, zda si mohu zvolit délku rodičovské dovolené (2, 3 roky), nebo v tomto případě platí automaticky 4 roky. Dále pak bych potřebovala vědět, zda je možné podnikat i v době rodičovské dovolené a to bez ohledu na výši příjmů?
    Děkuji

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, pokud neplatíte nemocenské pojištění, nemůžete ani volit variantu rodičovského příspěvku. Možnost volby u RP je navázána na vyměřovací základ pro nemocenské dávky. Ten u vás není možné stanovit, takže máte automaticky pouze 4 letou variantu
      Možnost podnikat během pobírání RP není nijak omezena, pouze do 2 roků dítěte ho nesmíte dávat do školky/jeslí na dobu delší než 46 hodin měsíčně, to jaký je váš příjem se nesleduje.

      • KATKA

        Dobrý den, děkuji za odpověď. Je možno tedy nějaké jiné řešení? Například napsat RD na manžela, který by ale chodil do zaměstnání a o dítě bych se starala já?
        Děkuji, hezký den.

        • Jana Králová, kalkulacka.org

          Dobrý den, ano to je možné. Pokud je otec zaměstnaný, pak rodičovský příspěvek může pobírat on. Při rodičovském příspěvku může i nadále pracovat a vy můžete být s dítětem doma. Otec dítěte může pobírat i PPM (od 7 týdne po narození dítěte, po dobu 22 týdnů), v tom případě by ale nemohl tak snadno chodit do práce. Musel by na dobu pobírání PPM převzít dítě do péče a musel by s ním být doma, nebo by alespoň nemohl vykonávat stejnou práci na základě které by čerpal PPM, u RP ale takové omezení neplatí.

  • Custom avatar Majka

    Dobrý den,
    mám termín porodu v červnu t.r. a chtěla bych se, prosím, zeptat, resp. utvrdit v mých domněnkách, zda jsou správné:
    Ad 1) Pokud mám hrubý měsíční příjem cca 25 tis. Kč a otec dítěte ještě vyšší, tak předpokládám, že si mohu délku rodičovské dovolené bez problémů určit já sama
    Ad 2) Pokud se rozhodnu např. pro 2 roky a na jejich konci se rozhodnu pro delší dobu, mohu zůstat doma, avšak bez dalšího finančního příspěvku státu
    Ad 3) Pokud bych se však rozhodla pro opačnou variantu, a to např. tu, že bych si předem nahlásila délku rodičovské dovolené 4 roky a např. po dvou letech bych se chtěla vrátit do zaměstnání, tak si vlastně zjednodušeně řečeno vyčerpám pouze polovinu rodičovského příspěvku a o ten zbytek jako kdyby přijdu
    Předem děkuji za upřesnění
    Majka

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den,
      Add1, ano určitě, máte dostatečně vysoký příjem i pro maximální RP ve výši 11500 Kč měsíčně
      Add2, to je na dohodě se zaměstnavatelem, rodičovská dovolená je nezávislá na čerpání rodičovského příspěvku, toto spolu nesouvisí. Pozor jen na to, že pokud nahlásíte rodičovskou dovolenou na 2 roky, tak vám pak již zaměstnavatel nemusí povolit prodloužení na 3 rok (to už není jeho povinnost ale je to na dohodě)
      Add3, výši příspěvku je možné měnit i v průběhu jeho čerpání, například po roce byste mohla začít čerpat maximální výši tak abyste vyčerpala celou dávku. Nebo je možné i to že po dvou letech začnete chodit do práce a přitom brát dále RP. Při pobírání rodičovského příspěvku můžete pracovat, pouze do dvou roků dítěte se sleduje, jestli dítě nechodí do školky/jeslí na delší dobu než 46 hodin měsíčně, možnost chodit do práce a mít příjem ale není nijak omezena.

      • Custom avatar Majka

        Moc děkuji za Vaše odpovědi.
        Majka

  • Custom avatar Eson

    Dobrý den,chci se zeptat,lze dodatečně zažádat o doplacení rodičovského příspěvku,kdy se čekalo na rozhodnutí soudu o tom,že se příbuzná stala matkou?.Na rozhodnutí soudu se čekalo 5 měsíců,do té doby nebyla ÚP dávka vyplácena a to do rohodnutí soudu.Matce v té době bylo 16-let byla studentkou,otci bylo taktéž 16 let a byl studentem,nikdo z nich tedy nepracoval a ve škole nebyla 270 dnů.Přesto stát do rozhodnutí soudu nevyplatil nikomu ani koronu a tím pádem se přišlo 5x o dávku 7.600,-Kč.Se žádostí o určení slečny matkou ,podala její matka i návrh na opatrovnictví,soud o opatrovnictví a o tom že se stala matkou rozhodl v jeden moment,což už bylo pro vyplácený rodičáku umožněno samotné 16-leté matce a převedení dávky na její matku bylo zbytečné.Jak se bránit tomu,že jako obyčejný člověk přeci nemůže přicházet o rodičovský příspěvek v návaznosti na délku čekání na rozhodnutí samotného soudu.Lze nějak žádat o vyjímku?,V roce 2013 byl takto zákon (o rodičovském příspěvku)stanoven,letoos je to jinak.Podotýkám,že slečna se o dítě do rozhodnutí o určení matkou o dítě řádně starala,povinnost se starat o dítě plnila,jen se čeklalo na to rozhodnutí soudu.Bylo vůbec správné,že ona matkou do rozhodnutí nebyla,nebyla učená ani její matka….kdo měl vůbec povinnost se o dítě starat????,její matka,ona samotná????,kdo nesl zodpovědnost.Velice Vám děkuji za odpověď.E.S.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, u rodičovského příspěvku je možné nárok uplatnit zpětně, ale jen 3 měsíce zpět.

      • Custom avatar ESON

        Dobrý den,s možností žádat 3 měsíce zpětně nám řekli,že to v tomto případě to nejde,stala se matkou až po nabytí právní moci,tj.matkou zpětně nebyla a tím pádem není o co zpětně žádat.
        Celá situace byla ohledně této dávky (rodičovský příspěvek)celá složitá,byl jsem osobně u celé záležitosti.Navíc jsme byli uráženi pracovnicí na ÚP která dávky schvaluje …………co bychom ještě chtěli,že je to nezodpovědnost mít v 16-letech dítě a že se jako rodiče máme o dítě postarat my rodiče těchto 16-letých dětí.Na pracovnici jsme podali stížnost,ředitelka ÚP se nám omluvila a tím to celé skončilo.Náš případ prý nechali prošetřit a na žádnou dávku v případě kdy je otci a matce 16 let nemají…tedy ani nárok na přídavek na dítě,jsou tam jen dvě dávky a to porodný a rodičovský příspěvek nic jiného.Jak to bude s náklady na bydlení až jim bude 18 let ale oba rodiče budou ještě studenty?mají nárok na nájemní smlouvu a jít bydlet s dítětem někam jinam?,nebo povinnost nás rodičů se o tyto děti starat do doby než ukončí studium?Děkuji za odpověď.E.S.

        • Jana Králová, kalkulacka.org

          Dobrý den, pokud budou i nadále studovat, tak až do 26 roků mohou být považováni za nezaopatřené dítě, a to i přes to že již mají sami vlastní dítě. Paradoxně, by tak mohli mít sami nárok na přídavky na dítě, stejně jako pak i jejich dítě. Vyživovací povinnost byste měli i nadále vy jako rodiče.

          V takovém případ je ale možné obrátit se na soud a žádat o zrušení vyživovací povinnosti, nebo případně o stanovení vyživovací povinnosti. Pokud by byla zrušena vyživovací povinnost nebo byla určena v takové výši, že by nepokrývala jejich životní potřeby, pak by měli nárok na běžné sociální dávky jako kdokoliv jiný.

  • Custom avatar Lucka

    Dobrý den,
    mám dotaz ohledně mateřské dovolené.
    Jsem zaměstnána na HPP a zároveň jsem jednatelem s.r.o., kde máme zaměstnance. Jaká nastane situace v případě, že bych byla na nemocenské z důvodu rizikového těhotenství a z čeho se mi bude počítat MD?

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, pokud se nepletu tak i společníci nebo jednatelé s.r.o. jsou účastníky nemocenské. V tomto případě by se tedy nárok na PPM posuzoval pro obě činnosti samostatně. Pokud byste u obou činností splnila podmínky nároku na PPM (min. doba pojištění 270 dní), pak by se vypočítala mateřská pro obě tyto činnosti a výsledné částky by se sečetli.

  • Custom avatar Andrea

    Dobrý den, jsem na mateřské dovolené do konce září. Pobíram standardní dávku 7200 po dobu 3 let, ale jsem těhotná a budu rodit az v listopadu. Tudis se mi 3 měsíce nepřekrývají, do prace me na 3 měsíce nechtějí a já nevím na jakou dávku mám nárok a jak mi budou pocitat rodičovský příspěvek a na jak dlouho. Je možné jít na rizikové těhotenství, ale z čeho mi bude nemocenska počítána? A je zaměstnavatel povinen držet místo i další mateřskou dovolenou. Děkuji za odpověď.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, můžete si změnit délku RP a rozložit si čerpání RP až do listopadu. Nebo po skončení rodičovské dovolené se můžete vrátit do zaměstnání a nastoupit do pracovní neschopnosti. Ta by se vám počítala z příjmu před rodičovskou resp. mateřskou dovolenou. Ano zaměstnavatel je povinen vám místo držet i při další rodičovské dovolené.

  • Custom avatar Jitka

    Dobrý den, v srpnu nastupuji na mateřskou (později na rodičovskou) dovolenou čekám první dítě. Už teď jsme se dohodli s manželem, že budeme chtít do těch třech let druhé dítě. Jsem normálně zaměstnaná na plný úvazek už sedm let u jednoho zaměstnavatele na dobu neurčitou. Umím si momentálně spočítat kolik dostanu mateřskou i chápu jak je to s rodičovskou ale teď by mě zajímalo jak to bude potom když by jsme čekali to druhé dítě. Z jednoho příspěvku jsem pochopila, že si musím pohlídat abych dobrala rodičovskou na první dítě abych nepřišla o zbytek peněz (tím že si zvýším měsíční příspěvek) ale už ne do kdy do té doby než bych měla nastoupím znovu mateřskou (tudíž 6-8 týdnů před porodem)? a budu mít vůbec nárok na mateřskou a z jakého základu se bude počítat ze stejného jako ta první? Je mi jasné že je to hodně dopředu a že hodně věcí se může změnit, ale z vlastní práce vím, že to bývají jen drobnosti. A také by mě zajímalo zda mi i ty další tři roky musí zaměstnavatel „držet místo“?
    Předem děkuji za odpověď

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, pokud byste na druhou mateřskou nastupovala rodnou z první rodičovské, pak druhá PPM bude ve stejné výši jako u prvního dítěte.
      Pokud byste po první rodičovské nastoupila do práce a nějakou dobu pracovala, pak by se vám PPM počítala z příjmu ze zaměstnání. Pokud byste ale na druhou mateřskou nastupovala do 4 roků věku prvního dítěte a pokud by tato vypočítaná PPM byla nižší než u prvního dítěte, pak byste také měla nárok na PPM ve stejné výši jako u prvního dítěte.
      Ano zaměstnavatel nemá jinou možnost. Nemůže vás vyhodit. Jedině kdyby došlo k zániku firmy nebo k nějaké reorganizaci, při které by část firmy zanikla, pak byste mohla přijít o práci, ale standardně není nijak neobvyklé, že jsou ženy na rodičovské, které na sebe takto navazují a zaměstnavatelé jim „drží“ místo.

  • Lenka

    Dobrý den,

    mám několik dotazů ohledně mateřské dovolené.
    Pobírám invalidní důchod II.stupně a zároveň vykonávám práci na základě DPP u zaměstnavatele.
    Mám nárok na mateřskou dovolenou u zaměstnavatele a jakým způsobem by byla vypočtena nebo budu rovnou pobírat rodičovskou dovolenou?

    Předem děkuji za odpověď

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, to záleží na tom, jestli za vás zaměstnavatel odvádí pojištění (nemocenské pojištění). U DPP záleží na výši příjmu apod. Pokud by bylo hrazeno nemocenské pojištění v dostatečně dlouhé minimální době (270 kalendářních dní), pak byste mohla mít nárok na PPM a její výše by se odvíjela o vyměřovacího základu na základě příjmu z DPP. Jinak budete mít nárok až na RP po narození dítěte.

  • Mirek

    Dobrý den.
    Jak. je možné že manželka po3leté rodičovské kdy brala 7600 nastoupila do práce ,po 11měsících ukončila prac. poměr dohodou a podporu jí nevypočitali z příjmu z práce protože ji ještě zároveň běží 4rok rodičovské(který si nevybrala)kdy nepobírá ani korunu ale počítá se z toho podpora?
    Není něco špatně?
    Děkuji za odpověd

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, pokud ukončila pracovní poměr, tak jí nemůže běžet rodičovská dovolené. Pokud ukončila pracovní poměr a nepobírá ani rodičovský příspěvek, měla by být nezaměstnaná a mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Ta by se ale opravdu nepočítala z příjmu před nástupem na rodičovskou ale z průměrné mzdy v ČR, a vycházelo by to na něco přes tři tisíce korun měsíčně.

  • Custom avatar bety1

    dobri den chtela bich se zeptat sem obcanka sk mam pritele cecha s kterym mam 2deti s ceskym obcanstvym a 3ti dite na ceste chtela bych vedet naco mam narok v cr dekuji predem

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, pokud v ČR pracujete a odvádíte nemocenské pojištění, mohla byste mít nárok na PPM (peněžitá pomoc v mateřství). Jinak po narození dítěte byste mohla mít nárok na rodičovský příspěvek.

  • Custom avatar Petr

    Dobry den,pracuju od 15.4.14,mam zakladni mzdu 60 kč/hod.+40 kč/hod.premiie.Se zamestnavatelem jsem domluveny na 100 kč/hod.jak se prosim pocita nahrada za statni svatek a prescasy pokud jeste neni stanoveny prumer za ctvrtleti??Je to ze zakladu nebo z dohodnute mzdy?
    Dekuji.Petr

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, jsou možné dva postupy – buďto se náhrada mzdy za státní svátek započítá z průměrného výdělku (pokud máte odpracováno méně než 21 dní pak se místo průměrného výdělku použije pravděpodobný výdělek). Nebo je možný i postup že se jako náhrada započítá běžná mzda za pracovní směnu viz:

      § 115, Mzda, náhradní volno nebo náhrada mzdy za svátek, písmeno 3:

      (3) Zaměstnanci, který nepracoval proto, že svátek připadl na jeho obvyklý pracovní den, přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku nebo jeho části za mzdu nebo část mzdy, která mu ušla v důsledku svátku.

  • Custom avatar Marta

    Dobrý den,
    když by jsme s přítelem chtěli miminko s tím že on by šel na MD ale zároveň pracoval, důvodem je má minimální mzda. Musela bych ukončit pracovní poměr? Nebo jen v práci nahlásit, že budu doma s miminkem? Podrží mi tak místo v práci? Jak tento problém řešit?
    Děkuji za odpověď.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, váš přítel může být na mateřské dovolené od 7 týdne po narození dítěte. Tj. pokud nebudete mateřskou (PPM) čerpat vy, tak byste měla po porodu nastoupit na rodičovskou dovolenou – tu si domlouváte se zaměstnavatelem. Ten vám ji ze zákona musí umožnit. Současně byste si požádala o rodičovský příspěvek. Jakmile bude mít dítě 6 týdnů, mohla byste s přítelem uzavřít dohodu o převzetí dítěte do péče, na základě této dohody by pak přítel u zaměstnavatele žádal o mateřskou dovolenou, a peněžitou pomoc v mateřství (PPM). Tu by mohl pobírat 22 týdnů. Po tuto dobu by měl dítě svěřené do péče a musel by tak s ním být doma, nebo by alespoň nemohl vykonávat tu stejnou práci, na jejímž základě získal PPM (je eventuelně možnost že by uzavřel se zaměstnavatelem na dobu mateřské jinou smlouvu na jinou pracovní činnost). Po skončení PPM by dále pokračoval rodičovský příspěvek. Vy po celou tu dobu můžete být buď na rodičovské dovolené, nebo chodit do práce.

  • Custom avatar Alena

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Pracuji na poloviční úvazek v potravinách. V případě že bych otěhotněla, namohla bych dále pracovat. Musela bych být tedy na nemocenské? Od koho a jaký bych tedy měla příjem než by se miminko narodilo. Děkuji za odpověď.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, není žádný důvod, abyste během těhotenství byla na nemocenské. Nemocenská – resp. pracovní neschopnost a s ní související nemocenské dávky se týkají spíše případů rizikového těhotenství.
      Běžně těhotné ženy pracují až do doby než mohou nastoupit na mateřskou dovolenou – 6 – 8 týdnů před porodem. Nástup na mateřskou dovolenou je ale dobrovolný, nikdo vás do něj „nenutí“.
      Ve chvíli kdy se narodí dítě, pak máte nárok buď na PPM (peněžitá pomoc v mateřství), pokud jsou splněny podmínky a následně na rodičovský příspěvek nebo jen na rodičovský příspěvek).
      Výše mateřské se odvíjí od vyměřovacího základu – tj. z příjmu, který máte v zaměstnání. Výše rodičovského příspěvku závisí na zvolené variantě.

      • Custom avatar Alena

        Dobrý den, děkuji za odpověď. Mohu se zeptat co má tedy dělat nastávající maminka pokud práce kterou vykonávala je v těhotensví pro ni ryziková, myslím tím zvedání těžkých břemen, celodenní stání atd. Děkuji za odpověd‘.

        • Jana Králová, kalkulacka.org

          Dobrý den, podle zákona máte možnost požádat zaměstnavatele o převedení na jinou práci a zaměstnavatel by vám to měl umožnit. Pokud současně s tím dojde ke snížení vašeho platu, máte možnost žádat o vyrovnávací příspěvek v těhotenství, který dorovná rozdíl mezi původní a novou mzdou.
          Pokud povaha podnikání zaměstnavatele neumožňuje převedení na jinou práci (ve firmě např. žádná jiný místa bez zvedená těžkých břemen nejsou), pak můžete nastoupit na nemocenskou (po dohodě s lékařem), vzít si neplacené volno, ukončit zaměstnání apod. Možností je celá řada, ale nejčastější je právě asi ta pracovní neschopnost. Gynekologové dnes běžně předepisují rizikové těhotenství i bez reálného opodstatnění.

  • Ivona

    dobrý den, zaměstnanec mi přivezl ze sl. cesty ze Španělska fakturu za hotel. Jaké DPH by bylo uvedeno pokud by to ubytování bylo včetně snídaně, abych případně mohla krátit nárok na diety?Na faktuře je uvedeno 10%.
    děkuji Ivona

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, to opravdu netuším, pokud vím tak ve Španělsku mají také 2 sazby (10 a 21%) dph, ale co spadá do které sazby netuším. Osobně bych se řídila tím co je uvedeno na faktuře.

  • Custom avatar Jitka V.

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co udělat pro to, abych si mohla zvolit délku rodičovské. Jsem OSVČ,platím pouze základní výši soc. a zdrav.. Přítel je také OSVČ, ale ten si platí navíc nemocenskou (179Kč měsíčně). Nejsme oddáni, ale miminko bude mít v rodném listě uvedeného přítele jako otce a bude mít i jeho příjmení. Co (pokud vůbec) můžeme udělat proto, abychom mohli zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku? Děkuji za odpověď.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, pokud si přítel platí nemocenské pojištění, pak by měl mít možnost zvolit RP on na základě svého nemocenského pojištění, vzhledem k výši platby je možnost zvolit maximálně tříletou variantu (nebo delší) s měsíční platbou 7600 Kč. To že nejste oddáni nehraje roli.

  • Custom avatar Kristina

    dobrý den,

    potřebuji poradit jak mám postupovat.

    Jsem cizinka (RUS), jsem vdaná za občana EU (ČR). Dosud jsem si nežádala o trvalý pobyt.
    Od 1.7. do 30.8.2013 (2 měs.) jsem byla OSVČ a platila si zdravotní a i sociální. Od 1.9.2013 jsem zaměstnaná na trvalý pracovní poměr na dobu určitou (konec 30.8.2014). Termín porodu 12.10.2014 Manžel je zaměstnanec a žijeme v ČR.

    Mám nárok na mateřskou dovolenou?
    Mám nárok na rodičovskou dovolenou?
    Mohu si sama zvolit délku rodičovské dovolené?
    Když bych šla na mateřskou dovolenou dříve (8 týdnů před termínem), tak kdy skončí můj pracovní poměr? To 30.8.2014?

    Děkuji za odpověď.

    Kristina B.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, základní podmínkou pro nárok na PPM je to, že máte účast na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní. Nemocenské pojištění za vás hradí zaměstnavatel. Pokud budete zaměstnaná až do uváděného data (30. 8. 2014), tak byste tuto podmínku měla splnit. Druhá podmínka je pak to, že v době nástupu na PPM jste zaměstnaná nebo je to v rámci ochranné doby 180 dní. Obě tyto podmínky by měly být splněny, na PPM byste tak mohla mít nárok.

      Na rodičovskou dovolenou vzniká nárok po narození dítěte. Tady je ale požadavek abyste vy i dítěte měli na území ČR trvalý pobyt. Pokud v době narození dítěte budete nezaměstnaná pak máte nárok na základní variantu (4 roky, prvních 9 měsíců je to 7600 Kč následně 3800 Kč). Případně je možné, aby příjem dokládal otec dítěte (opět trvalý pobyt) a pak by případně bylo možné zvolit jinou variantu RP.

      Pokud máte pracovní poměr na dobu určitou, tak ten zanikne i když budete na mateřské, není zde žádná ochrana.

  • Custom avatar Silvie

    Dobrý den ,
    nastaly nějaké změny v tomto roce , které se týkají výše rodičovské dovolené? Bylo mi přiznáno 7 300 a všichni kolem mají 7 600?? Děkuji za odpověď.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, změny nenastaly. Stále platí, že celkový výše je 220 000 Kč. Konkrétní měsíční výše se pak odvíjí od toho, jakou variantu jste zvolila. Rozpětí měsíční platby může být od (teoreticky) 50 Kč do 11500 Kč. Pokud si zvolíte nějakou konkrétní dobu (2 – 4 roky), pak se celková částka (220 tis.) rozpočítá na počet měsíců. Také to může být případ prvního měsíce, kdy jste ještě za část měsíce měla nárok na PPM?

      • Custom avatar Silvie

        Děkuji za odpověď , mateřská mi skončila 16.4.2014 , ale měla jsem jí vysokou , takže mi rodičovská začne chodit až od 1.5. 2014 ve výši 7300.

        • Jana Králová, kalkulacka.org

          A jakou variantu RP jste si volila (jaká je délka?)

          • Custom avatar Silvie

            na 3 roky

          • Jana Králová, kalkulacka.org

            Dobrý den, záleží ale na konkrétních termínech od kdy do kdy budete dávku brát. Pokud byste ji brala 3 roky, tedy 36 měsíců, pak by jste měla měsíčně dostávat cca 6100 Kč.

            Typická situace vypadá tak, že žena nastoupí 6 týdnů před porodem na mateřskou dovolenou a do 22 týdne po narození dítěte dostává PPM. Od 23 týdne pak začne brát rodičovský příspěvek a má ho do 3 let dítěte. Což fakticky znamená cca 29 měsíců doby kdy bere RP. Když se 220 tisíc vydělí 29 měsíci tak výsledek je oněch 7600 Kč.

            Pokud jste si stanovila čerpání RP na delší dobu, nebo pokud vám skončila PPM dříve a vy tak budete čerpat RP více měsíců pak výsledek může být jiný.

          • Custom avatar Ondrej

            Dobry den mohu se optat pritelkyne bere RD 3800 korun. Mam dotaz je mozne zvysit RD, protoze 3800 to je opravdu malo. Predem dekuji za odpoved.

          • Jana Králová, kalkulacka.org

            Dobrý den, pokud má přítelkyně RP ve výši 3800 Kč, pak si pravděpodobně zvolila 4 letou rodičovskou dovolenou. Pokud splňuje podmínky (byla před narozením dítěte zaměstnaná, resp. bylo u ní možné stanovit vyměřovací základ pro nemocenské dávky), pak je možnost změny délky a tím i navýšení platby. Je to tak že rodičovský příspěvek je 220 tisíc korun a tato částka se rozpočítává na zvolený počet měsíců.

  • Custom avatar Lucie

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak funguje vyplácení nemocenské a mateřské. Od 11.3.2014 do 20.4.2014 jsem byla na nemocenské, která byla k tomuto datu ukončena a od 21.4.2014 mi lékař vypsal žádost o mateřskou, kterou jsem odevzdávala zaměstnavateli. Zajímalo by mě, kdy mi bude vyplacena nemocenská, jelikož jsem doposud žádné peníze neobdržela, a od kterého data se počítá mateřská a v jaký termín se vyplácí? Mám na mysli, zda např. je termín zpětně a vždy k 15.-tému následujícího měsíce nebo je to určeno jinak? Děkuji za odpověď.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak funguje vyplácení nemocenské a mateřské. Od 11.3.2014 do 20.4.2014 jsem byla na nemocenské, která byla k tomuto datu ukončena a od 21.4.2014 mi lékař vypsal žádost o mateřskou, kterou jsem odevzdávala zaměstnavateli. Zajímalo by mě, kdy mi bude vyplacena nemocenská, jelikož jsem doposud žádné peníze neobdržela, a od kterého data se počítá mateřská a v jaký termín se vyplácí? Mám na mysli, zda např. je termín zpětně a vždy k 15.-tému následujícího měsíce nebo je to určeno jinak? Děkuji za odpověď.

  • Custom avatar Tereza

    Dobrý den,
    mám dotaz ohledně výpočtu délky rodičovské dovolené a její výše.
    Termín porodu mám v září. Nyní jsem studentkou Vysoké školy, kterou kvůli těhotenství budu taktéž v září přerušovat. To znamená, že až od září budu nezaměstnaná. Otec dítěte je zaměstnán, jeho hrubá mzda činí kolem 24.500 Kč měsíčně. Chci se tedy zeptat, zda budu mít nárok si vybrat délku rodičovské nebo zda budu muset nastoupit povinně na 4 roky.

    Děkuji předem za odpověď

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, po narození dítěte, až budete žádat o RP, tak přítel bude muset doložit potvrzení o příjmech, které mu potvrdí zaměstnavatel a měli byste mít možnost volby RP.

  • Custom avatar Hanka

    Dobrý den! Od listopdu 2013 jsem na nenocenské(rizikové těhotenství). Termín porodu mám 15.8.2014. Zajímalo by mně kdo určuje kolik týdnů před porodem můžu nastoupit na mateřskou dovolenou a jestli mám nárok na dovolenou od zaměstnavatele v tomto roce a kdy ji budu moci vyčerpat? Na výplatním pásku mám psáno,že mám 25dnů dovolené. Můžu je tedy vyčerpat před nástupem na mateřskou dovolenou?

    Děkuji za odpověď

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, termín nástupu se odvíjí od příslušného zákonného předpisu. Nástup na PPM je daný na rozmezí 6 – 8 týdnů před termínem porodu. Termín si volíte sama – pokud si jej nezvolíte, tak se automaticky počítá začátek 6 týdne před porodem.
      Nárok na dovolenou vám nezaniká, můžete jej čerpat před porodem, nebo třeba po skončení mateřské před tím než nastoupíte na rodičovskou dovolenou.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
  • Petr Havránek: Dobrý den. Dostal jsem výpověď k 31.3.2025 z důvodu konce firmy. Můžete mi ...
  • Martina: Dobrý den, je mi 49 let a výpověď z mé strany končí v prosinci. 50 let mi bud...
  • Radek: Jen pro ilustraci jednu skutečnost. Bratr mi daroval svůj čtvrtinový podíl na R...
  • Věra: Dobrý den. Prosím Vás, chci se zeptat, do konce insolvence mně zbývají čtyři ...
  • Kateřina: Dobrý den. Chci se zeptat jestli mi bude pokračovat vyplácení podpory v případ...