Kalkulačka rodičovská dovolená – kolik je rodičovský příspěvek?

<span>Online kalkulačka rodičovská: spočítejte si, kolik bude vaše rodičovská dovolená a jaké máte možnosti.</span> Online kalkulačka rodičovská: spočítejte si, kolik bude vaše rodičovská dovolená a jaké máte možnosti.

Kolik je rodičovský příspěvek v roce 2014? Jaká je minimální a maximální rodičovská? Kdo si může zvolit délku, a kdo ne? A jak je to s nárokem na rodičovské dávky u OSVČ? Sami si to můžete spočítat. Naše kalkulačka vám odpoví, na jaké varianty rodičovské dovolené máte nárok, jaká by u vás byla nejnižší a nejvyšší měsíční částka. A v doprovodném textu se pak dozvíte vše důležité, ohledně rodičovských přídavků

Zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2024

Na konci listopadu 2023 bylo schváleno zvýšení rodičovského příspěvku. Rodičovský příspěvek  bude od ledna 2024 ve výši 350 000 Kč. U dvojčat by to bylo 525 00 Kč.

Současně je schválené i zkrácení maximální doby rodičovské jen do 3 roků dítěte. Stejně jako zvýšení, i tato změna bude platit od začátku roku 2024, a bude se týkat jenom dětí narozených od 1. 1. 2024.

Viz nová kalkulačka rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek 2024

Výpočet rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek

Kalkulačka rodičovská dovolená
Příjem matky
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Příjem otce
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Výpočet

Kolik je rodičovský příspěvek 2014

Rodičovský příspěvek je jedna ze sociálních dávek, u kterých nezáleží na příjmu příjemce. Zatímco u jiných (např. přídavky na dítě nebo porodné) se zjišťuje, jaké jsou vaše příjmy a životní minimum, na rodičovské dávky má nárok každý, kdo se doma stará o narozené dítě (maximálně do jeho 4 roků).

Pro všechny je i stejná maximální celková částka = 220 000 Kč.

Stejnou sumu dostanou všichni, ať už si vyberou rychlejší variantu (a tím pádem i vyšší měsíční dávku a kratší dobu), nebo nejpomalejší variantu (a tím pádem i menší měsíční částku). Ve výsledku ale všichni dostanou stejnou částku.

Varianty rodičovské dovolené

Jediné, kde záleží na příjmu (a způsobu jak je příjem získán), je volba délky (varianty) rodičovské dovolené. Ten, kdo je zaměstnaný, a má dostatečně vysoký příjem, může si zvolit libovolnou variantu rodičovského příspěvku.

Možnost zvolit si, se odvíjí od vyměřovacího základu pro nemocenské dávky. Platí tedy, že ten, kdo během těhotenství neměl nárok na mateřskou dovolenou (peněžitá pomoc v mateřství), nemůže si pak ani zvolit variantu rodičovské (to se týká například nezaměstnaných, některých OSVČ, studentek apod.). Resp. ten přesněji, u koho není možné k datu narození dítěte stanovit vyměřovací základ pro nemocenské dávky.

Pokud podmínku vyměřovacího základu nesplňuje matka, ale otec dítěte ji splní = zvolit délku je možné. Pokud ji nesplňuje ani jeden, je nárok pouze na základní variantu. Na celkově vyplacené peníze to ale nemá vliv.

Základní varianta rodičovského příspěvku

Pokud u někoho není možné stanovit vyměřovací základ, má nárok jen na základní variantu rodičovské dovolené. To je případ především OSVČ, kteří si neplatili nemocenské pojištění. Dále se to týká nezaměstnaných (za které nemocenské pojištění Úřad práce neplatí). Také se to může týkat studentů apod.

Pokud není možné stanovit vyměřovací základ ani u matky ani u otce je vyplácena tato rodičovská:

 • Prvních 9 měsíců po narození dítěte = 7600 Kč měsíčně
 • Dalších 39 měsíců (do 4 roků) = 3800 Kč měsíčně

Kdo si může zvolit délku rodičovské dovolené

Pokud je možné u matky (nebo otce = stačí jeden z nich) stanovit vyměřovací základ vyšší než 7600 Kč měsíčně (resp. za 30 kalendářních dní), je možné si zvolit libovolnou variantu rodičovské dovolené (resp. nejvyšší možná měsíční částka nesmí překročit 70% z vyměřovacího základu). Může to být:

 • 11 500 Kč měsíčně po dobu 19 měsíců
 • 7600 Kč po dobu 29 měsíců (cca do 3 let věku dítěte)
 • 5 116 Kč po dobu 43 měsíců (cca do 4 let věku dítěte)

Pokud nejvyšší stanovený vyměřovací základ (otce nebo matky, podle toho kdo má vyšší příjem) je menší nebo roven 7600 Kč, může být maximální výše měsíční platby 7600 Kč.

Vyměřovací základ se stanuje stejně jako pro nemocenské dávky – pro účely výpočtu rodičovského příspěvku se pak počítá denní vyměřovací základ pro nemocenské dávky za 30 kalendářních dní. Počítá se stav k datu narození dítěte. U OSVČ se nárok počítá na základě měsíční platby na nemocenské pojištění.

Rodičovský příspěvek u OSVČ

Na rodičovskou dovolenou (resp. rodičovský příspěvek) má nárok i OSVČ. A to, i když si neplatí nemocenské pojištění. Zatímco u mateřské si OSVČ musí platit nemocenské alespoň 270 dní, aby na ni měl nárok, na rodičovské dávky má nárok každý, kdo se celodenně stará o dítě.

To, jestli OSVČ platil nemocenské pojištění, má vliv pouze na to, jestli si bude moci zvolit některou variantu rodičovského příspěvku.

Podmínky nároku na rodičovský příspěvek

Kdo má nárok na rodičovský příspěvek? Aby bylo možné tuto dávku pobírat, musí být splněny následující podmínky:

 • Příjemce dávky a dítě, na které je dávka vyplácena, musí mít trvalé bydliště na území ČR.
 • Příjemce dávky musí zajistit celodenní péči o dítě, na které je dávka vyplácena.
 • Dítě může navštěvovat jesle nebo školku, ale maximálně 46 hodin měsíčně (u dětí se zdravotním postižením, vadou zraku ap., platí trochu jiná pravidla).
 • Rodičovskou může mít jak matka dítěte, tak i jeho otec, mohou se na ní vystřídat, platí jen podmínka, že nemohou brát tuto dávku současně.
 • Rodičovský příspěvek je možné pobírat pouze na jedno dítě – na to nejmladší. I když nebyl vyčerpán celý rodičovský příspěvek na starší dítě, po narození druhého dítěte se vyplácí pouze na to mladší.
 • Pokud má žena (nebo otec) nárok na mateřskou (z důvodu narození druhého dítěte), nárok na rodičovský příspěvek na první dítě zaniká (pouze v případě, že by byl vyšší než mateřská, je možné nepobírat mateřskou a do porodu druhého dítěte dál čerpat rodičovský příspěvek na první dítě).
 • Během rodičovské dovolené je možné pracovat, podnikat apod. Nezáleží na tom, jaké jsou příjmy. Pouze není možné dávat dítě do jeslí nebo školy (na delší než povolenou dobu).

Pokud se chcete zeptat na něco v souvislosti s rodičovským příspěvkem nebo s rodičovskou dovolenou, pak napište svůj dotaz do následující diskuse. Pokud to bude v našich silách, pokusíme se vám poradit co a jak.

Potřebujete rychle získat peníze? Pak neváhejte a podívejte se, co vám nabízí krátkodobé rychlé půjčky ihned. Snadno a rychle, za výhodných podmínek, bez placení poplatků předem a bez rizika si i vy můžete půjčit peníze. Umožní vám to i tato půjčka 20000 Kč bez registru. Stačí jedno kliknutí a peníze už mohou bý tna cestě k vám.

Diskuse: Kalkulačka rodičovská dovolená – kolik je rodičovský příspěvek?

Diskuse: 358
 • Custom avatar Tereza

  Dobrý den,
  chci se zeptat jestli mám po 9 měsících nárok na nějaký jiný příspěvek ještě když jsem s dcerou sama. byslíme v bytě ale nemám tu trvalé bydliště. Děkuji moc

 • Custom avatar Barbora

  Dobrý den, mě by zajímalo jestli jde měnit délka rodičovské i u žen které si nemohly vybrat délku pobírání?
  Já neměla odpracovaný rok a přítel dva měsíce před porodem přišel o práci takže jsem si nemohla sama určit délku. Teď už přítel práci má a nám by hrozně pomohlo si tu délku zkrátit alespoň o rok.
  Je to možné nebo není??
  Děkuji a přeji hezký den Barbora.

 • Custom avatar Dana

  Dobrý den, prosím o odpověď : Momentálně pobírám rodičovský příspěvek na dceru ta má jeden rok, příspěvek a rodičovskou dovolenou jsem si stanovila do tří let věku dítěte. Mám možnost se vrátit do zaměstnání (ke stejnému zaměstnavateli) na pár hodin týdně . Chci se zeptat zda nepřijdu o rodičovský příspěvek, kolik si můžu vydělat , zda je potřeba nějaká speciální pracovní smlouva se zaměstnavatelem, zda mohu pro malou zajistit paní na hlídání v době mé nepřítomnosti. Mnohokrát děkuji Dana.

 • Custom avatar Veronika

  Dobrý den, chci se zeptat momentalně dostávám PPM a vymeřovací základ na den mám 209 Kč. Kolik bude činit rodičovský příspěvek a můžu si o něj zažádat dřív, než po těch 28 týdnech PPM?

 • Custom avatar Pavlína S

  dobrý den.pobírala jsem mateřskou pak rodičovský příspěvek,který mám nastavený na 3roky,malej bude mít v červenci 3roky,napsali mě ted z úřadu že od května budu mít 7 200kč,budu to dostávat až do července? a proč se to nepočítalo rovnou při nastavení RP,

 • Custom avatar Stanislava

  Dobrý den mám dotaz .Jsem na rodičovské dovolené mam nastavene 3 roky Dcera se narodila 26.9.2012 Nastoupila jsem ze zaměstnáni kde jsem byla 6 let Pobírala jsem 7600kč měsíčně a ted mi přišel dopis z uřadu práce že se mi rodičovská snižuje od 1.7.2015 na 2800kč Chci se zeptat jak je to možné a jestli je to v pořádku Děkuji za odpověd

 • Custom avatar Míša

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat jak to je z trvalým bydlištěm. Já jsem skoro 20 let bydlela mimo EU, a mam dvoje občanství. Takže mam i to česky občanství, ale nemam v ČR trvaly pobyt. Trvaly pobyt mam jinde. Je to nutné myt v ČR trvaly pobyt abych jednou dostala rodičovsky příspěvek nebo ne? Já mám kde bydlet v ČR ale nemam to proste nikde napsaný jako trvaly bydliště.
  Jenom to chci vědět, jestli jsi mam zařídit trvaly bydliště a občanku.
  Děkuji

 • Custom avatar jarouš

  Dobrý den, partnerka – matka dítěte bude nastupovat na RD a bude pobírat dávky. Já jako otec dítěte bych chtěl být též na RD. Je možnost abych s ní byl zároveň na RD a měl to v práci omluvené z důvodu RD? Je mi jasné, že příspěvek bude dostávat jen jeden z nás. V jakém předpisu bych tuto problematiku nalezl?
  děkuji za Váš čas

 • Custom avatar Renáta

  Dobrý den, potřebovala bych radu. Syn se narodil v prosinci 2012. U zaměstnavatele mám hlášenou rodičovskou do jeho tří let. Nastavila jsem si čerpání RP na nejvyšší výši 11500,- Kč. Tudíž cca v jeho 2 letech jsem jej vyčerpala a nahlásila jsem na pojišťovnu, že se starám o dítě. Nyní bych jej chtěla umístit od září do školky (u nás není problém od 2 let věku a syn bude mít 2atřičtvrtě). Do práce nastupuji od ledna 2016. Než tedy nastoupím (cca 4 měsíce) potřebuji vědět, zda může chodit na celý den, nebo je tam omezení. Vzhledem k tomu, že RP je již vyčerpaný a v podstatě od jeho 2 let jsem bez příspěvku. Všude se píše o nějakých 4 hodinách a možnosti přijít o příspěvek. Nejsem z toho moudrá, zda se to vztahuje i na tento případ a pokud syna nechám chodit na celý den, jestli je možné, že budu muset něco vracet a jak by se to případně počítalo?
  Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Martina

  Dobry den,
  jsem zamestana na 3 roky (od unor 2013 do unora 2016 ) v cervnu 2013 jsem otehotnela a v 5mesici jsem nastoupila na neschopenku tj listopad. mela jsem ppm. maly se narodil v breznu 2014 v jeho 6 mesicich jsem zacala pobirat rodicovsky prispevek na 11466,-/mesicne na 19 m. Chtela bych se zeptat do kdy presne budu pobirat prisveke jestli do 19m maleho nebo po dobu vyplaceni mesicni castky 19x. tj. do dvou lůet maleho. a chci se zeptat jak by to bylo kdyby jsem otehotnel ajeste pred ukoncenim prac,pomeru (do unora2016) a jake prispevky bych pobirala, mela bych znova ppm ? Predem dekuji za odpoved.

 • Custom avatar Eva

  Dobrý den ,otěhotněla jsem ,nicmene zadny prijem jsem nyní nemela ,nebyla jsem registrovana na uradu práce (poslední ukonceny pracovni pomer byl od leden do cerven 2014)a az do nynějška jsem nepracovala ,danove priznani jsem podavala za rok 2014 -cca 200 tis prijem celkem .
  Mám nárok na mateřskou ? ev rodicovsky snad dostane každý ? mohu si zvolit nejkratsi dobu ?
  pritel ma na pasce 15 000 hrubého ,mame nárok na porodne ? děkuji za informace ,absolutne se v tom nevyznam .
  Kdo me ted když nepracuji před narozenim dítěte bude platit zdravotni ? mam se prihlasit na urad práce a rici ze jsem tehotna ?

 • Custom avatar Katerina

  Dobry den,chci se zeptat jestli se muzeme s manzelem stridat na rodicovske dovolene i treba vicekrat(treba po pul roce).Dekuji za odpoved

 • Romana

  Dobrý den, mám dotaz ohledně čerpání rodičovské dovolené. Nyní čerpám rodičovskou dovolenou na syna, ta mi končí 20.4.2016. 19.6.2016 mám termín porodu druhého dítěte, na mateřskou chci nastoupit 6 týdnů před porodem, tedy 8.5.2016. Na Úřadu práce mi řekli, že si nemohu přesně určit termín ukončení rodičovské, že to lze jen na měsíce. Je to tedy tak? Protože rodičovskou můžu měnit co 3 měsíce a můžu čerpat až 4 roky, což mám dané jen na roky dva, takže posunout by to jít mělo.
  Ještě podotýkám, že jsem v pracovním poměru.
  Děkuji za pomoc

 • Custom avatar Šárka

  Dobrý den, jsem zaměstnana od listopadu 2015, ale v lednu toho roku jsem zjistila, že jsem tehotna 🙂 Takže si logicky nestihnu odpracovat 12 měsíců. Docetla jsem se, že příspěvek v mateřství se muže vypočítat i od otce dítěte (ktery uz dlouho pracuje na smlouvu) a tim pádem si mohu zvolit i delku mateřské dovolene – mam pravdu? Moji hlavni otázkou je to, jestli musíme byt manžele? Jsme zatim jen partneři a ted je těch změn tolik, že svatbu v dočasne době neplánujeme. Předem děkuji za odpověď.

 • Custom avatar filips

  Dobrý den,
  moje žena je obyvatelka EU, ale nemá trvalé bydliště v ČR. Jestli jsem to tedy správně pochopil, budu muset zažádat o rodičovský příspěvek jen na mne. Můžu přitom zůstat zaměstnaný na plný nebo poloviční úvazek?
  děkuji!
  fs

 • Custom avatar Andrea

  Dobrý den chtěla bych se zeptat jsem studentkou Vyšší odborné školy zdravotnické v prvním ročníku a nečekaně jsem otěhotněla termín mám mít v lednu roku 2017. chtěla bych se zeptat jak to budu mít s rodičovskou dovolenou přítel je totiž taky student s živnostenským listem a přiznává životní minimum. Já od září budu mít zaměstnání do porodu také za minimální mzdu. Mohla byh si tedy určit na jak dlouho chci rodičovskou? Děkuji za odpově’d

 • Ivana

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, ovlivní přítelův denní vyměřovací základ mojí rodičovskou? Kdyby měl vyšší než já, a tím víc peněz, bude to mí vliv na délku rodičovské?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • repka@vesna.cz: Dobrý den, ptám se za řidiče, zda mají nárok od zaměstnavatele na zajištění...
 • slart: TVL, 10 let toto neplatím :-) Proč mám něco platit, když nemám doktora atd. :))...
 • Pepíno: Dobrý den, chci se zeptat , jestli se schválí insolvence na 3 roky pro všechny, t...
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...