Kalkulačka rodičovská dovolená 2014

Online kalkulačka rodičovská: spočítejte si, kolik bude vaše rodičovská dovolená a jaké máte možnosti. Online kalkulačka rodičovská: spočítejte si, kolik bude vaše rodičovská dovolená a jaké máte možnosti.

Kolik je rodičovský příspěvek v roce 2014? Jaká je minimální a maximální rodičovská? Kdo si může zvolit délku, a kdo ne? A jak je to s nárokem na rodičovské dávky u OSVČ? Sami si to můžete spočítat. Naše kalkulačka vám odpoví, na jaké varianty rodičovské dovolené máte nárok, jaká by u vás byla nejnižší a nejvyšší měsíční částka. A v doprovodném textu se pak dozvíte vše důležité, ohledně rodičovských přídavků

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka rodičovský příspěvek 2017.

Výpočet rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek

Kalkulačka rodičovská dovolená
Příjem matky
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Příjem otce
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Výpočet

Kolik je rodičovský příspěvek 2014

Rodičovský příspěvek je jedna ze sociálních dávek, u kterých nezáleží na příjmu příjemce. Zatímco u jiných (např. přídavky na dítě nebo porodné) se zjišťuje, jaké jsou vaše příjmy a životní minimum, na rodičovské dávky má nárok každý, kdo se doma stará o narozené dítě (maximálně do jeho 4 roků).

Pro všechny je i stejná maximální celková částka = 220 000 Kč.

Stejnou sumu dostanou všichni, ať už si vyberou rychlejší variantu (a tím pádem i vyšší měsíční dávku a kratší dobu), nebo nejpomalejší variantu (a tím pádem i menší měsíční částku). Ve výsledku ale všichni dostanou stejnou částku.

Varianty rodičovské dovolené

Jediné, kde záleží na příjmu (a způsobu jak je příjem získán), je volba délky (varianty) rodičovské dovolené. Ten, kdo je zaměstnaný, a má dostatečně vysoký příjem, může si zvolit libovolnou variantu rodičovského příspěvku.

Možnost zvolit si, se odvíjí od vyměřovacího základu pro nemocenské dávky. Platí tedy, že ten, kdo během těhotenství neměl nárok na mateřskou dovolenou (peněžitá pomoc v mateřství), nemůže si pak ani zvolit variantu rodičovské (to se týká například nezaměstnaných, některých OSVČ, studentek apod.). Resp. ten přesněji, u koho není možné k datu narození dítěte stanovit vyměřovací základ pro nemocenské dávky.

Pokud podmínku vyměřovacího základu nesplňuje matka, ale otec dítěte ji splní = zvolit délku je možné. Pokud ji nesplňuje ani jeden, je nárok pouze na základní variantu. Na celkově vyplacené peníze to ale nemá vliv.

Základní varianta rodičovského příspěvku

Pokud u někoho není možné stanovit vyměřovací základ, má nárok jen na základní variantu rodičovské dovolené. To je případ především OSVČ, kteří si neplatili nemocenské pojištění. Dále se to týká nezaměstnaných (za které nemocenské pojištění Úřad práce neplatí). Také se to může týkat studentů apod.

Pokud není možné stanovit vyměřovací základ ani u matky ani u otce je vyplácena tato rodičovská:

 • Prvních 9 měsíců po narození dítěte = 7600 Kč měsíčně
 • Dalších 39 měsíců (do 4 roků) = 3800 Kč měsíčně

Kdo si může zvolit délku rodičovské dovolené

Pokud je možné u matky (nebo otce = stačí jeden z nich) stanovit vyměřovací základ vyšší než 7600 Kč měsíčně (resp. za 30 kalendářních dní), je možné si zvolit libovolnou variantu rodičovské dovolené (resp. nejvyšší možná měsíční částka nesmí překročit 70% z vyměřovacího základu). Může to být:

 • 11 500 Kč měsíčně po dobu 19 měsíců
 • 7600 Kč po dobu 29 měsíců (cca do 3 let věku dítěte)
 • 5 116 Kč po dobu 43 měsíců (cca do 4 let věku dítěte)

Pokud nejvyšší stanovený vyměřovací základ (otce nebo matky, podle toho kdo má vyšší příjem) je menší nebo roven 7600 Kč, může být maximální výše měsíční platby 7600 Kč.

Vyměřovací základ se stanuje stejně jako pro nemocenské dávky – pro účely výpočtu rodičovského příspěvku se pak počítá denní vyměřovací základ pro nemocenské dávky za 30 kalendářních dní. Počítá se stav k datu narození dítěte. U OSVČ se nárok počítá na základě měsíční platby na nemocenské pojištění.

Rodičovský příspěvek u OSVČ

Na rodičovskou dovolenou (resp. rodičovský příspěvek) má nárok i OSVČ. A to, i když si neplatí nemocenské pojištění. Zatímco u mateřské si OSVČ musí platit nemocenské alespoň 270 dní, aby na ni měl nárok, na rodičovské dávky má nárok každý, kdo se celodenně stará o dítě.

To, jestli OSVČ platil nemocenské pojištění, má vliv pouze na to, jestli si bude moci zvolit některou variantu rodičovského příspěvku.

Podmínky nároku na rodičovský příspěvek

Kdo má nárok na rodičovský příspěvek? Aby bylo možné tuto dávku pobírat, musí být splněny následující podmínky:

 • Příjemce dávky a dítě, na které je dávka vyplácena, musí mít trvalé bydliště na území ČR.
 • Příjemce dávky musí zajistit celodenní péči o dítě, na které je dávka vyplácena.
 • Dítě může navštěvovat jesle nebo školku, ale maximálně 46 hodin měsíčně (u dětí se zdravotním postižením, vadou zraku ap., platí trochu jiná pravidla).
 • Rodičovskou může mít jak matka dítěte, tak i jeho otec, mohou se na ní vystřídat, platí jen podmínka, že nemohou brát tuto dávku současně.
 • Rodičovský příspěvek je možné pobírat pouze na jedno dítě – na to nejmladší. I když nebyl vyčerpán celý rodičovský příspěvek na starší dítě, po narození druhého dítěte se vyplácí pouze na to mladší.
 • Pokud má žena (nebo otec) nárok na mateřskou (z důvodu narození druhého dítěte), nárok na rodičovský příspěvek na první dítě zaniká (pouze v případě, že by byl vyšší než mateřská, je možné nepobírat mateřskou a do porodu druhého dítěte dál čerpat rodičovský příspěvek na první dítě).
 • Během rodičovské dovolené je možné pracovat, podnikat apod. Nezáleží na tom, jaké jsou příjmy. Pouze není možné dávat dítě do jeslí nebo školy (na delší než povolenou dobu).

Pokud se chcete zeptat na něco v souvislosti s rodičovským příspěvkem nebo s rodičovskou dovolenou, pak napište svůj dotaz do následující diskuse. Pokud to bude v našich silách, pokusíme se vám poradit co a jak.

Potřebujete rychle získat peníze? Pak neváhejte a podívejte se, co vám nabízí krátkodobé rychlé půjčky ihned. Snadno a rychle, za výhodných podmínek, bez placení poplatků předem a bez rizika si i vy můžete půjčit peníze. Umožní vám to i tato půjčka 20000 Kč bez registru. Stačí jedno kliknutí a peníze už mohou bý tna cestě k vám.

Diskuse: Kalkulačka rodičovská dovolená 2014

komentářů 358
 • Custom avatar Karolína

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat zda budu mít od ledna 2014 nárok na přepočet rodičovské dovolené. Syn je narozený v září 2013 v tu dobu jsem studovala ještě stední školu tudíž jsem si nemohla vybrat a mám základní variantu. Otec v den porodu byl vedený na Úp. Od června 2014 mám DPP u české pošty a odd listopadu 2014 mám práci na poloviční úvazek. Obě hrubé mzdy tvoří 9000,- Kč. Děkuji za odpověď

 • Custom avatar Denisa

  Dobrý den,v březnu bude mít syn 3 roky a tudíž mi končí rodičovská dovolená.V zaměstnání mám smlouvu na dobu neurčitou,ale jsem těhotná a druhé dítě porodím až v srpnu.Pokud půjdu v březnu na nemocenskou,z čeho se mi bude počítat?z předchozího platu v zaměstnání nebo z těch 7300,- co jsem ted po 3 roky dostávala?Děkuji za odpověd..PS: nastoupit do práce nemůžu z důvodu těžké manuální práce..

 • Custom avatar Pavla

  Dobrý den, pracuji na zkrácený úvazek jako zaměstnanec. Neplánovaně jsem otěhotněla. Má hrubá mzda je 6320 Kč. Mám nárok na rodičovský příspěvek v délce 2 nebo 3 let? Děkuji za odpověď Pavla

 • Jana T.

  Dobry den,
  Jsem na rodičovské dovolené od 3.6.2013, mám nejvyšší variantu 11500 Kč. Ke kterému datu mi rodičovská skončí, když 19 měsíců to bude 3.1.2015, ale dítěti budou dva roky už 20.prosince?
  K 3.1.2015 nebudu mít vyčerpánu celou částku 220 tis., ale 217 tis., mohu si o např. 14 dní rodičovskou dovolenou prodloužit a tím dočerpat celou částku 220 tis.?
  Děkuji za vaši odpověď.

 • s.nicky

  Dobrý den, zajimalo by mne jak mohu postupovat v případě,když žiji chvíli s manželem v německu.Já jsem zaměstnána v Čr,kde mám i trvalé bydliště.Rodit budu pravděpodobně v De v lednu.Mohu žádat oo rodičovskou v Čr?Jsou s tím spojené zbytečné komplikace?Děkuji za odpověd‘:-)

 • Custom avatar Hana

  Dobrý den,

  jsem v 5. měsící těhotenství a 31.12.2014 mi končí smlouva, u zaměstnavatele jsem 2,5roku. Jak mám postupovat od ledna? Jít na Úřad práce? Můžu si pak vybrat délku pobírání rodičovského příspěvku? Popř. kvůli častým migrénám jít raději na nemocenskou? A kdo by mi v takovém případě platil soc., zdrav. pojištění.

  Děkuji

 • Custom avatar Lucie

  Dobry den, chtela bych se zeptat. Mam praci na plny uvazek a cekam miminko. Muj manzel je cizinec a pracuje v zahranici. Na materskou – rodicovskou se chceme premistit za nim do Italie. Budu mit narok na rodicovsky prispevek? nebo ,co musim udelat, abych prispevek ziskala? predem dekuji Lucie Svobodova

 • Custom avatar Iva

  Dobrý den,
  jsem OSVČ a pobírám PPM. Poté zvažuji čerpání rodičovského příspěvku na 3 nebo 4 roky. Pokud bych čerpala čtyřletou variantu, jsem povinna čtvrtý rok platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění? Děkuji za odpověď.

  S pozdravem

  Iva

 • Custom avatar jenni

  Dobrý den,
  Potřebovala bych vědět jestli se budou počítat příjmy otce i když spolu nebydlíme ale v rodmém listě uveden bude. Jsem ještě studentka střední školy a bydlím sama v podnájmu. Děkuji

 • Custom avatar Dáša

  Dobrý den,
  mám dotaz, Můj syn pracuje,ale má smlouvu na dobu určitou do 31.7.2015. Jeho přítelkyně po ukončení studia nepracovala, nyní také nepracuje, je vedena na ÚP, nepobírá žádné příspěvky.
  Nyní je těhotná, termín porodu je 30.7.2015. Bydlí u nás, ale ona má trvalé bydliště jinde. Mají nárok na nějaké dávky?
  Děkuji Dáša

 • Custom avatar Klára

  Dobrý večer.M,ám dotaz.Nyní jsem necelý měsíc na ÚP.Před tím jsem pracovala 6 let.Podpora mi náleží 5 měsíců.Když v této době otěhotním,mám nárok na nějakou mateřskou než porodím.A můžu si pak zvolit délku a částku rodičovského příspěvku ?Děkuji za odpověd.

 • Custom avatar JirkaV

  Dobrý den,

  partnerka i já jsme OSVČ, máme 10 měsíční dcerku, partnerka aktuálně platí 4000Kč sociální, 270Kč nemocenskou měsíčně. Já nemocenskou nikdy neplatil. Partnerka má nyní příjmy z vedlejší činnosti cca 10 000Kč měsíčně při 40% daňovém paušálu. Tj. díky nižším příjmům předpokládáme úpravu záloh na sociální dle aktuálních příjmů. Bude jí vrácen v letošním roce očekávaný přeplatek ze současných záloh sociálního pojištění? Pravděpodobně bude muset snížit i platby na nemocenské připojištění. Tj. příští mateřská a rodičovský příspěvek tím budou ovlivněny.

  Chtěli bychom další dítě. Mělo by význam, abych nemocenské pojištění začal platit i já? V jaké výši, rádi bychom využili možnosti 2 letého čerpání. V jaké výši bych měl platit nemocenské pojištění? Zálohy na sociální pojištění mám vysoké, proto není nutné uvažovat strop nemocenského pojištění.

  Jakým způsobem ještě ovlivnit výši peněžité pomoci mateřské pro další dítě? Přijde mi to diskriminující. Matce OSVČ se zákonitě v době, kdy se stará o dítě sníží příjmy a tím i zálohy na sociální pojištění, lze tomu nějak aktivně čelit?

  Předem velmi děkuji za odpovědi na otázky.

 • Hanka

  Dobrý den,

  chci se zeptat na výplatu rodičovského příspěvku. Do 28. 12. jsem čerpala PPM. Rodičovskou dovolenou mám u zaměstnavatele vyřízenou od 29. 12. do 3 let věku dítěte a rodičovský příspěvek bych chtěla čerpat až od března 2015. Je to možné? Úřednice na ÚP mi nebyly schopné kvalifikovaně odpovědět a tvrdily, že musím rodičovský příspěvek čerpat už od 1. 1., že jim to jinak nepůjde zadat do počítače. Je jejich postup správný?

 • Custom avatar Eva

  Dobrý den,¨chtěla bych se zeptat, jak souvisí pobyt v zahraničí s vyplácením rodičovské dovolené?Od 18.1.2015 bych měla mít nárok na RD. Žijeme již dva měsíce a ještě 10 měsíců budeme ve Francii. manžel zde pracuje, ale je zaměstnancem ČR, já dobírám mateřskou na druhé dítě. Oba máme trvalý pobyt v ČR a obě děti se narodily tam. Při vyplňování formuláře se dotazují na zaměstnání partnera, je-li mimo ČR, apod. Mohou nám dávky zamítnout? A vyplatí mi dávky zpětně, když budu osobně žádat až koncem března?Děkuji mnohokrát. Eva

 • Custom avatar Hana Gunárová

  Dobrý den ,chtěla bych se zeptat mám 10 let. dceru a 8 let. syna a čekám s přítelem dítě,pobírám ale socialní dávky,už jsem bohužel pul roku nezaměstnaná ,mám nárok na mateřskou nebo rodičovský příspěvek.? Děkuji

 • Oli

  Dobrý den, jsem OSVČ a mám pronajatý bar a s manželem plánujeme dítě. Chci se zeptat jestli musím na mateřské přerušit živnost, nebo můžu dále podnikat, ale s tím, že si budu muset platit zdravotní a sociální? A jak to bude při rodičovském příspěvku? Děkuji Oli

 • anna

  Dobrý den, první dcera se narodila 30.9.2013, před porodem jsem byla zaměstnána na ZŠ jako učitelka. Na MD jsem nastoupila 6 týdnů před plánovaným porodem a na RD jsem nastoupila v březnu 2014 na dobu dvou let, tedy měla by mi končit v 30. září 2015 (19měsíců). Plánujeme druhé dítě, v případě, že se nám nepodaří otěhotnět, kdy je nejzazší termín, kdy můžu RD prodloužit na tři roky? A dále pokud bych teď otěhotněla a dítě by se narodilo např. v prosinci 2015, nastoupím na MD 8 týdnů před porodem. Vznikne mi tedy „proluka“ mezi koncem RD u prvního dítěte a začátkem MD u druhého dítěte. Musím tedy v totmo případě zažádat o prodloužení RD, aby mi byla „proluka“ proplacena nebo jakým způsobem se toto řeší? Děkuji za váš a čas a odpověď. S pozdravem Anna

 • Custom avatar Jana

  Dobrý den, čekám 1. dítě (termín porodu cca 19.8.2015), jsem zaměstnána od 14.10.2013 a má průměrná hrubá mzda za posledních 12měsíců je cca 10200kč (otec má průměrnou hrubou mzdu měsíčně cca 25000Kč). Od Poloviny ledna jsem na nemocenské.Ráda bych se dozvěděla jestli se do výpočtu mateřské dovolené započítává i doba kdy jsem na nemocenské nebo ne.A zda-li je možné aby matka pobírala mateřskou a otec o rodičovský příspěvek, z čeho se vypočítává,co je potřeba splnit pro schválení apod.,rádi bychom využili varinty do věku 3let dítěte.Přemýšlíme zda-li vyřízení mateřské a rodič.příspěvku bude lepší na otce dítěte nebo to výjde na stejnou výši příspěvku jako u matky. Bohužel se v pravidlech vyřizování mateřské a rodičovského příspěvku nevyznáme. Děkuji za vysvětlení a přeji hezký den.

 • Custom avatar Kristyna

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s mateřskou a rodičovským příspěvkem, když jsem OSVČ a převážně po celou dobu dvou let cestuji do zahraničí a platím si tedy pouze cestovní pojištění, které se počítá do povinného zdravotního pojištění v ČR. Jak mohu postupovat při žádosti o příspěvek? Z důvodu rizikového těhotenství mi lékař nedoporučil již cestovat a dítě se narodí zde. Je možné aby mi o příspěvek zažádal třeba notářsky ověřená osoba? Děkuji za jakékoliv informace.

 • Custom avatar Daniel

  Dobrý den,
  Moc Vám budu vstřícný když mi odpovíte. Přítelkyně dělá už rok na HPP ve firmě žabka. Ve smlouvě má napsáno pouze 8500Kč měsíčně. Každopádně dostává víc, ale na pásce má za každý měsíc 8500Kč, ale ve skutečnosti dostane plus mínus 12500Kč. Chci se Vás zeptat jestli má nárok na porodné, mateřskou nebo rodičovský příspěvěk. Píšu Vám protože v tom mám pořád nepořádek a chtěl bych vědět jak to doopravdy je. Pásky její výplaty mám, ale právě nevím jak to je přesně. Děkuji předem za odpověd. Klidně se mě zeptejte kdyby vám nějaké info chybělo ke konečnému závěru.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Jana Králová, kalkulacka.orgAno, domnívám se, že pak byste měla mít nárok na ošetřovnévíce »
 • LibaDobrý den, chtěla bych se zeptat, jak to bude s ošetřovným, když pošlu dítě do...více »
 • RenataAhoj, během pátku mi to přišlo na účet. Ale nic to nemění na mém názoru....více »
 • RenataAsi si půjdu nakoupit a místo zaplacení u pokladny za zboží, slušně poděkuji a vzkážu,...více »