Kalkulačka rodičovská dovolená – kolik je rodičovský příspěvek?

<span>Online kalkulačka rodičovská: spočítejte si, kolik bude vaše rodičovská dovolená a jaké máte možnosti.</span> Online kalkulačka rodičovská: spočítejte si, kolik bude vaše rodičovská dovolená a jaké máte možnosti.

Kolik je rodičovský příspěvek v roce 2014? Jaká je minimální a maximální rodičovská? Kdo si může zvolit délku, a kdo ne? A jak je to s nárokem na rodičovské dávky u OSVČ? Sami si to můžete spočítat. Naše kalkulačka vám odpoví, na jaké varianty rodičovské dovolené máte nárok, jaká by u vás byla nejnižší a nejvyšší měsíční částka. A v doprovodném textu se pak dozvíte vše důležité, ohledně rodičovských přídavků

Zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2024

Na konci listopadu 2023 bylo schváleno zvýšení rodičovského příspěvku. Rodičovský příspěvek  bude od ledna 2024 ve výši 350 000 Kč. U dvojčat by to bylo 525 00 Kč.

Současně je schválené i zkrácení maximální doby rodičovské jen do 3 roků dítěte. Stejně jako zvýšení, i tato změna bude platit od začátku roku 2024, a bude se týkat jenom dětí narozených od 1. 1. 2024.

Viz nová kalkulačka rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek 2024

Výpočet rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek

Kalkulačka rodičovská dovolená
Příjem matky
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Příjem otce
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Výpočet

Kolik je rodičovský příspěvek 2014

Rodičovský příspěvek je jedna ze sociálních dávek, u kterých nezáleží na příjmu příjemce. Zatímco u jiných (např. přídavky na dítě nebo porodné) se zjišťuje, jaké jsou vaše příjmy a životní minimum, na rodičovské dávky má nárok každý, kdo se doma stará o narozené dítě (maximálně do jeho 4 roků).

Pro všechny je i stejná maximální celková částka = 220 000 Kč.

Stejnou sumu dostanou všichni, ať už si vyberou rychlejší variantu (a tím pádem i vyšší měsíční dávku a kratší dobu), nebo nejpomalejší variantu (a tím pádem i menší měsíční částku). Ve výsledku ale všichni dostanou stejnou částku.

Varianty rodičovské dovolené

Jediné, kde záleží na příjmu (a způsobu jak je příjem získán), je volba délky (varianty) rodičovské dovolené. Ten, kdo je zaměstnaný, a má dostatečně vysoký příjem, může si zvolit libovolnou variantu rodičovského příspěvku.

Možnost zvolit si, se odvíjí od vyměřovacího základu pro nemocenské dávky. Platí tedy, že ten, kdo během těhotenství neměl nárok na mateřskou dovolenou (peněžitá pomoc v mateřství), nemůže si pak ani zvolit variantu rodičovské (to se týká například nezaměstnaných, některých OSVČ, studentek apod.). Resp. ten přesněji, u koho není možné k datu narození dítěte stanovit vyměřovací základ pro nemocenské dávky.

Pokud podmínku vyměřovacího základu nesplňuje matka, ale otec dítěte ji splní = zvolit délku je možné. Pokud ji nesplňuje ani jeden, je nárok pouze na základní variantu. Na celkově vyplacené peníze to ale nemá vliv.

Základní varianta rodičovského příspěvku

Pokud u někoho není možné stanovit vyměřovací základ, má nárok jen na základní variantu rodičovské dovolené. To je případ především OSVČ, kteří si neplatili nemocenské pojištění. Dále se to týká nezaměstnaných (za které nemocenské pojištění Úřad práce neplatí). Také se to může týkat studentů apod.

Pokud není možné stanovit vyměřovací základ ani u matky ani u otce je vyplácena tato rodičovská:

  • Prvních 9 měsíců po narození dítěte = 7600 Kč měsíčně
  • Dalších 39 měsíců (do 4 roků) = 3800 Kč měsíčně

Kdo si může zvolit délku rodičovské dovolené

Pokud je možné u matky (nebo otce = stačí jeden z nich) stanovit vyměřovací základ vyšší než 7600 Kč měsíčně (resp. za 30 kalendářních dní), je možné si zvolit libovolnou variantu rodičovské dovolené (resp. nejvyšší možná měsíční částka nesmí překročit 70% z vyměřovacího základu). Může to být:

  • 11 500 Kč měsíčně po dobu 19 měsíců
  • 7600 Kč po dobu 29 měsíců (cca do 3 let věku dítěte)
  • 5 116 Kč po dobu 43 měsíců (cca do 4 let věku dítěte)

Pokud nejvyšší stanovený vyměřovací základ (otce nebo matky, podle toho kdo má vyšší příjem) je menší nebo roven 7600 Kč, může být maximální výše měsíční platby 7600 Kč.

Vyměřovací základ se stanuje stejně jako pro nemocenské dávky – pro účely výpočtu rodičovského příspěvku se pak počítá denní vyměřovací základ pro nemocenské dávky za 30 kalendářních dní. Počítá se stav k datu narození dítěte. U OSVČ se nárok počítá na základě měsíční platby na nemocenské pojištění.

Rodičovský příspěvek u OSVČ

Na rodičovskou dovolenou (resp. rodičovský příspěvek) má nárok i OSVČ. A to, i když si neplatí nemocenské pojištění. Zatímco u mateřské si OSVČ musí platit nemocenské alespoň 270 dní, aby na ni měl nárok, na rodičovské dávky má nárok každý, kdo se celodenně stará o dítě.

To, jestli OSVČ platil nemocenské pojištění, má vliv pouze na to, jestli si bude moci zvolit některou variantu rodičovského příspěvku.

Podmínky nároku na rodičovský příspěvek

Kdo má nárok na rodičovský příspěvek? Aby bylo možné tuto dávku pobírat, musí být splněny následující podmínky:

  • Příjemce dávky a dítě, na které je dávka vyplácena, musí mít trvalé bydliště na území ČR.
  • Příjemce dávky musí zajistit celodenní péči o dítě, na které je dávka vyplácena.
  • Dítě může navštěvovat jesle nebo školku, ale maximálně 46 hodin měsíčně (u dětí se zdravotním postižením, vadou zraku ap., platí trochu jiná pravidla).
  • Rodičovskou může mít jak matka dítěte, tak i jeho otec, mohou se na ní vystřídat, platí jen podmínka, že nemohou brát tuto dávku současně.
  • Rodičovský příspěvek je možné pobírat pouze na jedno dítě – na to nejmladší. I když nebyl vyčerpán celý rodičovský příspěvek na starší dítě, po narození druhého dítěte se vyplácí pouze na to mladší.
  • Pokud má žena (nebo otec) nárok na mateřskou (z důvodu narození druhého dítěte), nárok na rodičovský příspěvek na první dítě zaniká (pouze v případě, že by byl vyšší než mateřská, je možné nepobírat mateřskou a do porodu druhého dítěte dál čerpat rodičovský příspěvek na první dítě).
  • Během rodičovské dovolené je možné pracovat, podnikat apod. Nezáleží na tom, jaké jsou příjmy. Pouze není možné dávat dítě do jeslí nebo školy (na delší než povolenou dobu).

Pokud se chcete zeptat na něco v souvislosti s rodičovským příspěvkem nebo s rodičovskou dovolenou, pak napište svůj dotaz do následující diskuse. Pokud to bude v našich silách, pokusíme se vám poradit co a jak.

Diskuse: Kalkulačka rodičovská dovolená – kolik je rodičovský příspěvek?

Diskuse: 358
  • Custom avatar Simona

    Dobrý den,

    měla bych na Vás pár dotazů.

    Dne 16.11.2013 skončil můj pracovní poměr, který byl na dobu určitou. Od 17.11.2013 jsem na mateřské dovolené.

    1. Musím podávat daňové přiznání za dobu od 17.11.2013 – 31.12.2013, kdy jsem byla na mateřské dovolené a neměla žádný příjem? A musím podávat daňové přiznání po dobu rodičovské dovolené nebo takovou povinnost ze zákona nemám, když nemám a nebudu mít žádný příjem?
    2. Kdy a kde mám žádat o rodičovskou dovolenou?
    3. Kde mohu zjistit, jestli mám nárok na rodičovský příspěvek?
    4. Měla jsem se po ukončení zaměstnání přihlásit na ÚP nebo je v pořádku, že jsem se na ÚP nepřihlásila?

    Děkuji za odpovědi na mé dotazy.

    SA

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, daňové přiznání musíte podávat vždy, i když nemáte žádný příjem. Ve vašem případě ale budete podávat daňové přiznání za celý předchozí rok. Předchozí zaměstnavatel by vám měl dodat podklady – potvrzení o zdanitelných příjmech a vy podáte daňové přiznání za celý rok 2013 (pokud byste byla stále zaměstnaná, tak by ho za vás podával pravděpodobně zaměstnavatel, takto ho ale musíte podat sama).

      Daňové přiznání musíte podávat i během rodičovské dovolené – i když nemáte jiný příjem kromě sociálních dávek (rodičovský příspěvek).

      O Rodičovský příspěvek žádáte na Úřadu práce, po narození dítěte. Obecně můžete žádat nejdříve po narození dítěte a nejpozději do 22 týdne od narození dítěte. Můžete žádat i později, pak ale riskujete, že se vám začne vyplácet se zpožděním, než se vše na Úřadu práce vyřídí.

      Nárok na rodičovský příspěvek máte automaticky – nerozhodují vaše příjmy ani nic dalšího. Pokud vy a dítě máte trvalý pobyt na území ČR, a pokud se jedná o vaše dítě do 4 let věku o které celodenně pečuje pak je nárok „automaticky“.

      Pokud jste se po skončení pracovního poměru nepřihlásila na UP by nemělo ničemu vadit. Pokud jste hned nastupovala na PPM tak by vás stejně nezařadili do evidence a neměla byste ani nárok na podporu.

      Měla byste ale minimálně nahlásit u své zdravotní pojišťovny že jste doma s dítětem. Zdravotní pojištění po dobu kdy budete doma s dítětem neplatíte, ale vaše pojišťovna o tom „neví“.

  • Custom avatar Jolana

    Dobrý den,

    jsem doma s 2,5letým synem. Se zaměstnavatelem mám dohodnutou tříletou variantu rodičovské dovolené (rodičovský příspěvek jsem pobírala pouze 22 měsíců tj. do řijna 2013). Do zaměstnání bych tedy měla nastoupit 2. září 2014.
    Nyní uvažuji o tom, že požádám zaměstnavatele o poskytnutí dalšího roku neplaceného volna, které případně zkrátíme po vzájemné domluvě tak, že bych na své původní pracovní místo na plný úvazek nastoupila od nového roku. Vyhovovalo by to tak lépe mně i zaměstnavateli. Vzhledem k povaze práce je pro něj moje střídání s kolegyní, která mě zastupuje, v termínu, kdy mi končí rodičovská dovolená nevhodné. Mně zase vyhovuje, že by syn, nastoupil do firemní mateřské školky od nového roku, kdy bude už o něco starší. (Vzhledem k jeho datu narození 1. září a k jeho vývoji se mi to zdá moc brzy.) Vypadá to tedy, že se dohodneme, ale vyvstávají mi z toho dva dotazy:
    1) pokud zůstanu doma čtvrtý rok (nebo jeho část) a znovu otěhotním, budu mít v případě druhého dítěte nárok na PPM?
    2) pokud v období od září do prosince 2014 budu chodit zaměstnavateli vypomáhat na dohodu, bude to mít vliv na případný výpočet výše další mateřské?
    3) pokud v době neplac. volna (září-prosinec) otěhotním a bude to těhotenství rizikové, mohu od ledna 2014 s nástupem do zaměstnání nastoupit rovnou na neschopenku?
    Děkuji moc a omlouvám se za obsáhlost příspěvku.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den

      Add 1: ano, pokud stále trvá vaše zaměstnání, tak nárok na PPM mít budete i když jste před tím celou dobu byla doma

      Add 2: to záleží na tom, kdy přesně budete nastupovat na druhou PPM. Pokud nastupujete na druhou mateřskou do 4 let věku prvního dítěte, tak se posuzuje váš aktuální příjem (pokud nějaký je). Pokud by ale PPM z tohoto příjmu byla nižší než ta, kterou jste měla u prvního dítěte, tak máte nárok pobírat stejnou částku jako u prvního dítěte

      Add 3: Ano, to je možné – resp. tohle je plně na rozhodnutí vašeho lékaře

  • Custom avatar Barbora

    Dobrý večer,
    mám mateřskou na 3roky, která mi končí 10.5., kdy synovi budou 3roky, ale nástup do mateřské školky proběhne nejdříve v září tohoto roku . Je možné čerpat nějakou peněžitou pomoc nebo jinou soc. dávku v tomto období od 5-9/2014. (pozn. nejsem samoživitelka).
    Děkuji moc za odpověď.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, nejsou žádné zvláštní dávky – pouze běžné sociální dávky (např. příspěvek na živobytí). U nich ale záleží na celkovém příjmu všech společně posuzovaných osob.

  • pavel

    Dobrý den.
    Mam takový dotaz…Může muž–manžel- požádat o rodičovský příspěvek,zvolit si délku a výši (max 7600 kč) i když je zaměstnán ? Protože manželka byla a je nezaměstnaná a nema možnost si zvolit délku a výši rodičovského příspěvku, ale byla by doma a pečovala o dítě.
    Je možná taková varianta a jaké jsou další podmínky,… ?
    Děkuji za vysvětlení
    Pavel

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, ano je to možné. U rodičovského příspěvku je jedno, jestli je jeho příjemce zaměstnán nebo jaký je jeho příjem. Musíte pouze zajistit péči o dítě – což by bylo splněno tím, že by s dítětem byla doma manželka.

      • Custom avatar Jana

        Dobrý den, a jde to, i když nejsme manželé a nemáme stejné trvalé bydliště, ale bydlíme ve společné domácnosti?

  • Custom avatar šárka

    Dobrý den, mám takový dotaz. Již 2 a půl roku jsem na rodičovské dovolené, chvíli po nástupu na mateřskou dovolenou mi byl ukončen pracovní poměr, který jsem měla na dobu určitou…nyní jsem dostala nabídku na práci, která se takzvaně neodmítá jelikož přichází jednou za život. Zajímalo by mě za jakých podmínek bych mohla ukončit rodičovskou dovolenou (jestli bych přišla o zbytek peněz nebo by mi byl vyplacen zbytek nevyčerpané částky) nebo zda bych mohla nastoupit do zaměstnání a dále ještě pobírat rodičovský příspěvek. Moc děkuji šárka

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, pokud váš pracovní poměr zanikl během mateřské dovolené, tak nyní nejste na rodičovské dovolené, ale jste žena v domácnosti, která pečuje o dítě a pobírá rodičovský příspěvek. Rodičovský příspěvek je dávka, kterou vám vyplácí stát (Úřad práce), na základě péče o dítě. Rodičovská dovolená je poskytována zaměstnavatelem. Tyto dvě věci spolu přímo nesouvisí.
      Nyní můžete nastoupit libovolně do zaměstnání. Rodičovský příspěvek vám bude vyplácen dál, pokud je bude splněna podmínka zajištění péče o dítě. To jestli a jak vysoké budete mít příjmy nemá vliv na nárok na RP.

  • Custom avatar Marie

    Dobrý den,
    mám jedno dítě s předchozím partnerem a pobírám na něj alimenty.
    S nynějším přítelem čekáme miminko a zajímalo by mne,kolik by byla mateřská na 3 roky,v tabulkách mi to nevychází protože udáváte 29.měsíců 7600,- a tři roky je 36.měsíců.
    Já jsem nyní na ÚP a přítel pracuje za cca. 18tis. na mateřskou chci jít samozřejmě já.
    Děkuji

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, prvních 28 týdnů pobíráte PPM (mateřskou), tj. cca 7 měsíců mateřská + 29 měsíců rodičovský příspěvek = 3 roky.

  • Custom avatar Kristýna

    Dobrý den,
    Dcera se narodila 18.5.2012,zvolila jsem si tříletou variantu RD. Než se narodila, tak jsem byla zaměstnána a stále jsem na dobu neurčitou. Nyní plánujeme druhé dítě a chci se zeptat, zda je možné si potom určit opět tříletou variantu RD nebo dostanu automaticky čtyřletou variatu. Další dotaz je, zda je možné nějakým způsobem dobrat RD na první dceru,v případě, že mi bude zbývat cca 5 rodičovských dávek(myslím tím,že by mi posílali o něco víc,tím pádem by se mi RD zkrátily třeba o těch 5 měsíců), abych vybrala celých 220tisíc. A ještě mám jeden dotaz, kdy oznámit zaměstnavateli,že jsem opět gravidní. Děkuji předem za radu a přeji příjemný den

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, pokud na druhou mateřskou/rodičovskou budete nastupovat ze současné rodičovské, pokud budete v dané době stále zaměstnána, pak byste měla mít stejné podmínky jako u prvního dítěte.
      Maximální výše RP je 11500 Kč. Můžete si tedy případně požádat s dostatečným předstihem o změnu výše RP tak abyste stihla vyčerpat celou dávku. O vyšší částku můžete žádat (žádost o změnu výše RP) pokud jste vy nebo manžel měli v době narození dítěte dostatečně vysoký vyměřovací základ.

      • Custom avatar Lucie M.

        Dobrý den,

        platí tato možnost dobrání RP i v případě, že pobírám (momentálně 18 měsíců) povinně 4letou variantu z důvodu porodu v době studia – tedy neodpracovaných 270 dní a bez nároku na PPM? Letos v květnu školu dokončím a rádi bychom měli co nejdříve druhé dítě. Zajímá nás, jestli si můžeme zvýšit měsíční částku RP na maximální hranici 11500,– a dobrat tím tak do porodu druhého dítěte alespoň část příspěvku na první?
        A druhý dotaz.. Jestliže porodím do 2 let od dokončení školy (a manžel bude i nadále bez příjmu jako nyní), budu si moct zvolit délku RP pro druhé dítě?

        Předem Vám děkuji za odpověď.

        • Jana Králová, kalkulacka.org

          Dobrý den, pokud máte 4 letou variantu, protože jste si nemohla zvolit variantu, pak není možnost nyní zvýšit RP na 11500 Kč. Pro možnost volby RP je rozhodující stav k narození dítěte. A ani u druhého dítěte si nebudete moci zvolit jinou variantu. Protože vy i manžel jste nezaměstnaní, není možné stanovit vyměřovací základ, a není tak možnost volby RP.

  • Eva

    Dobrý den,
    Chtěla bych se zeptat, když mám pracovní poměr na dobu určitou,vždy se mi prodlužuje na rok zda budu mít nárok na mateřskou na tři roky,nebo mi bude automaticky přidělena na čtyři roky. Pracuji ve firmě jíž tři roky. Děkuji.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, pro volbu délky rodičovské je rozhodující stav k datu narození dítěte. Pokud v té době budete zaměstnaná a budete mít dostatečně vysoký vyměřovací základ, pak si budete moci zvolit variantu. Pokud byste byla nezaměstnaná a nebylo možné zvolit délku RP ani na základě příjmu otce dítěte pak by to byla 4 letá varianta.

  • Custom avatar Michaela

    Dobrý den,
    ráda bych se zeptala na délku rodičovské dovolené. V červnu 2014 mi končí 3letá varianta rodičovského příspěvku. Je možné prodloužit délku rodičovské dovolené na 4 roky s tím, že bych po dovršení 3. let dítěte již nepobírala žádný příspěvek? V zaměstnání jsem nahlásila 3letou variantu. V době rodičovské dovolené jsem začala podnikat jako OSVČ a platím si zálohy na zdravotní pojištění dle výpočtu z příjmů. Pokud bych zůstala na rodičovské dovolené ještě další rok, jak to bude s placením zdravotního a sociální pojištění? Budu stále vedená jako osoba na rodičovské dovolené i bez pobírání rodičovského příspěvku a s nízkým příjmem jako OSVČ?
    Děkuji

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek spolu až tak nesouvisí. Pokud se domluvíte se zaměstnavatelem a on vám dovolí prodloužení na 4 roky, je to jeho rozhodnutí. Není to jeho povinnost. Pokud byste se nedohodli a vy ukončila pracovní poměr, pak se z vás stane OSVČ na hlavní činnost a musela byste si platit sociální a zdravotní.

  • Custom avatar Martina

    Dobrý den,

    mohu Vás požádat o radu? Jsem Osvč, živnost mám ale pozastavenu a jsem nahlášena na úřadě práce. Manžel je také Osvč a podniká již 15 let. Platí sociální a zdravotní. Nemocenské platí od minulého měsíce ve výši 150 kč. Plánujeme miminko. Chtěli bychom mít nárok na mateřskou a zvolit si 3 letou variantu příspěvku. Poradíte nám jak vše udělat? Máme platit manželovi více na nemocenském?

    Děkuji za odpověď.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, aby vám jako OSVČ vznikl nárok na PPM (mateřskou), pak je nutné, aby před nástupem na PPM (což je obvykle v období 6 – 8 týdnů před porodem u vás nebo od 7 týdnu po porodu u vašeho manžela) bylo nemocenské placeno alespoň 270 kalendářních dní v posledních 2 letech + u OSVČ tam dále musí být 180 dní v posledním roce. Tj. pokud si manžel bude dostatečně dlouho platit nemocenské pojištění, měl by nárok mít. Od toho se pak odvíjí i možnost volby výše/délky RP. Bohužel se ale od nového roku (od 1. 1. 2014) změnila maximální možná výše nemocenského, můžete si platit maximální částku ale ta je navázaná na vyměřovací základ sociálního pojištění – více viz http://www.cssz.cz/cz/pojisteni-osvc/informace-pro-osvc-zmeny-v-socialnim-zabezpeceni-osvc-od-1-ledna-2014.htm.

  • Eva

    Preji prijemny den, Zajimala by me otazka na kterou jsem zde vubec nenarazila. Je mozny rodicovky prispevek tedy 220 000 dostat najednout a s timto vyzit 3 roky a ne po mesicnich davkach? MOc dekuji za odpoved

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, ne to není možné. Maximálně je možné dostávat 11500 Kč měsíčně (pokud jsou splněny všechny podmínky), jednorázové vyčerpání celé dávky není možné.

  • Custom avatar Ema

    Dobry den,

    jsem osvc a chtela jsem se zeptat, po jakou dobu si musim platit nemocenske pojisteni, abych si mohla sama zvolit delku rodicovskeho prispeku, a take jestli staci minimum, tedy 115′- kc mesicne na nemocenskem pojisteni.

    Predem dekuji za odpoved.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, pokud si budete platit základní nemocneské pojištění 115 Kč měsíčně, tak to odpovídá příjmu 5000 Kč měsíčně, v takovém případě byste si mohla zvolit výši RP, ale pouze do 7600 Kč, vyšší RP (maximum je 11500 Kč měsíčně) byste mít nemohla

      • Custom avatar Ema

        Jestli to chapu spravne, tak vysi nemocenskeho pojisteni si nemohu zvolit sama, ale urcuje se dle prijmu? Napr. Kdyz mesicne, jako osvc, mam prijem cca 35 000,-, tak si nemohu platit pouze minimalni nemocenske pojisteni?

        • Jana Králová, kalkulacka.org

          Dobrý de, odvíjí se to od podaného přehledu příjmů, který podáváte na ČSSZ. Nemocenské pojištění je dobrovolné, nemusíte ho platit vůbec. Nebo si můžete platit jen minimální částku. Jediné co je omezené je maximální částka – ta závisí na onom přehledu příjmů. Pokud jste jej dosud nepodávala, pak by maximální platba byla 299 kč.

  • Custom avatar Barbora

    Dobry den, koncem listopadu 2014 mi konci 3leta varianta rodicovskeho prispevku. Synka nevzali do MS, tak s nim musim zustat jeste rok doma. Muzu si nyni pozadat o prechod na 4letou variantu rodicovskeho prispevku? Pokud by se mi podarilo ziskat nejakou praci z domova, mohla bych syna davat do soukrome skolky na 3 dny a pobirat pri tom rodicak? Dekuji

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, ano můžete, ale v praxi to bude tak, že nevyčerpaná částka (například pokud vám zbývá 5 měsíců po 7600 Kč, tj. měsíčně byste měla cca 3160 Kč.). Během pobírání RP můžete pracovat, nárok na dávku není nijak dotčen tím, že máte jiný příjem.

      • Barbora

        A mohu dite davat do soukrome skolky neomezene nebo stale plati pouze na 46 hodin/mesic. Dekuji

  • Custom avatar Jana

    Dobrý den, možná se můj dotaz bude opakovat, ale chtěla bych si to ujasnit. V dubnu nastupuji na mateřskou, bude to moje první dítě. Vše kolem je mi celkem jasné, ale po 2 letech bych chtěla mít druhé a tady už mi to jasné není. Letos v říjnu mi bude končit smlouva na dobu určitou. Dočetla jsem se, že bude moct otec dítěte žádat o mateřskou i si určí délku rodičovské, i když s dítětem budu doma já. Je to správně? Musíme být proto manželé a mít trvalé bydliště stejné? Zatím máme každý u svých rodičů a nejsme vzati. Musí se to někde hlásit, že jsem s dítětem doma, místo zmiňovaného otce? A i teď musím hlásit na pojišťovnu, že nastupuji na mateřskou? Kde mi vše objasní a vysvětlí, ať Vás neobtěžuji.
    Děkuji za Váš čas a ochotu.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, nemusíte mít stejné trvalé bydliště nebo být manželé. Otec o dávky žádá z titulu toho, že je otec. Aby měl otec dítěte nárok na PPM, tak musí formálně převzít dítě do péče. Ale to že bude dítě defakto stále u vás ničemu nevadí, je to stejné jako byste měla dítě vy a dalo ho na delší dobu třeba k babičce … také by fakticky nebylo s tím kdo o něj formálně pečuje. To že jste doma s dítětem vy nikde hlásit nemusíte.

  • Custom avatar Zulka

    Dobrý den,

    jsem doma s 2letou dcerou. Se zaměstnavatelem mám dohodnutou dvouletou variantu rodičovské dovolené (rodičovský příspěvek pobírám už poslední měsíc až do srpna 2014).
    A v 25.dubna.2014 mám nastoupit do práce, ale jsem těhotná a podle lékaře mám rodit (cca)
    v 5.7.2014.
    Poradte mi jestli si mám vzít neschopenku ?
    Děkuji.

  • Custom avatar Barbora

    Dobry den, plati stale podminka, ze abych mela narok na Rodicovsky prizpevek, muze dite byt ve skolce pouze 46 hodin za mesic?

    ¨Dítě může navštěvovat jesle nebo školku, ale maximálně 46 hodin měsíčně (u dětí se zdravotním postižením, vadou zraku ap., platí trochu jiná pravidla).“ jsem nekde nasla

    I kdyz se jedna o skolku soukromou? Dekuji

  • Custom avatar Hanka

    Dobrý den.
    Jsem sama se dvěma dětma. S 9 letým synem a na rodičovské dovolené s 2 a 3/4 letou dcerkou ještě za platných starých podmínek. To znamená, že nemám balíček 220ti tisíc, ale něco kolem 243 tisíc korun.
    11.6.2014 mi končí tříletá varianta. Dcera chodí od ledna 2014 na plno do školky.
    V roce 2012 -stále na rodičovské- jsem dala výpověď a našla si jinou práci , kterou jsem ale kvůli dětem vzdala a opět jsme se se zaměstnavatelem ve zkušební době rozloučili.
    od 1.5. 2014 nastupuji alespoň na DPP a abych si pak od toho června nemusela platit zdravotní, chtěla jsem si prodloužit rodičovskou na 4.rok. I když bych už nedostávala žádné peníze, měla bych sociální a zdravotní placené.
    K dnešnímu dni mám ale vybraných 220 200 korun- zjistila mi to paní na Státní sociální podpoře, kde mi také řekla, že to abych si prodloužila rodičovskou na 4. rok se odvíjí od částky 220 tisíc korun, takže i kdybych chtěla přejít na nový systém vyplácení a o zbylé peníze přišla, tak mám smůlu a na 4. rok mi to už prodloužit nejde, protože jsem přečerpala.
    Když se přihlásím na ÚP- čemuž jsem se chtěla vehementně vyhnout alespoň touto DPP- pak si nemůžu přivydělat víc jak 4000 korun a já budu mít plat 4400 korun. Takže to znamená, že si alespoň zdravotní pojištění budu muset stejně zaplatit každý měsíc sama.
    Slyšela jsem něco o péči o dítě do 7 let pokud máte doma dvě, ale vůbec nevím, jestli to není jen jedna bába povídala a nebo, že by malá nesměla navštěvovat školku, nebo si já jakkoli přivydělat…
    Je nějaký způsob, jak to řešit?
    Děkuji.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, ano můžete být s dítětem doma do 7 roků – ale jediné na co to má vliv, že nemusíte platit zdravotní pojištění. Stačí u své zdravotní pojišťovny nahlásit, že jste doma s dítětem do 7 roků. Omezení návštěvy školky se týká prvních 2 roků pobírání rodičovského příspěvku.

      • Custom avatar Hanka

        Děkuju Vám za radu. H.

  • Custom avatar Petra

    Dobrý den, mohli byste mi prosím poradit, jak se vypočítává průměrný měsíční plat pro výpočet mateřské v případě, že jsem za posledních 12 měsíců pred nastupem byla 7m OSVC, 2,5m registrovana na UP a 2,5m zamestnana?
    Děkuji moc za pomoc. S pozdravem, Petra M.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, výše PPM se odvíjí od poslední pojištěné činnosti. Pokud jste tedy byla jako poslední zaměstnaná, bude se to počítat z příjmu z tohoto zaměstnání. Průměr za 12 měsíců se použije v případě, že poslední pojištěná činnost trvala tuto dobu (nebo déle).

      • Custom avatar Petra

        Dekuji moc za odpoved. S pozdravem, Petra M.

  • Custom avatar Veronika

    Dobrý den,
    pracuji jako OSVČ. 7. května mám termín porodu, nárok na PPM mi nevznikl.
    Chtěla bych se zeptat na podmínky pobírání rodičovského příspěvku, pokud partner nastoupí na mateřskou dovolenou od počátku sedmého týdne od porodu a bude pobírat mateřskou dovolenou po dobu 22. týdnů. Po tuto dobu se mi rodičovský příspěvek pozastaví? Mám pak nárok na celý rodičovský příspěvek 220.000,- a jak se následně vyplácí?
    Ještě by mě zajímalo, jaké budu platit zdravotní a sociální po dobu pobírání rodičovského příspěvku, když můj vyměřovací základ je 68.815,-
    Moc děkuji za pomoc.
    Veronika

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, ano – není možné, aby na jedno dítě byl současně vyplácen rodičovský příspěvek a PPM (kromě případů kdy rodičovský příspěvek dorovnává výši PPM do 7600 Kč). Celková výše RP je oněch 220.000 Kč. Záleží na tom, pro jakou délku čerpání se rozhodnete. Pokud má partner možnost získat PPM, může i zvolit délku čerpání. Maximální výše je 11500 Kč měsíčně, nebo se můžete rozhodnout i pro delší (např. 3 roky při 7600 Kč měsíčně).

      Pokud budete během doby pobírání rodičovské příspěvku stále aktivní jako OSVČ, tak si musíte platit sociální a zdravotní, přesnou výši vám nespočítám, obraťte se na svoji zdravotní pojišťovnu resp., na ČSSZ. Pokud ale neplánujete podnikat a mít příjmy, pak by se vám spíše vyplatilo živnost pozastavit a nemusela byste si toto platit vůbec.

  • Svaťka

    Dobrý den.
    Měla bych dotaz ohledně mé situace.
    Momentálně jsem na RD s mladším synem (1,5roku). 21.9.2014 máme termín porodu dalšího člena rodiny. Nesplňuji a nesplňovala jsem podmínky na peněžitou pomoc v mateřství. Díky manželovo zaměstnání – splnění daných podmínek jsme si mohli vybrat délku čerpání RD.
    Nevím jak bude vypadat má situace v době nástupu na MD, kdy nemám nárok na mateřskou dovolenou. Budu stále do porodu druhého dítěte pobírat rodičovský příspěvek, nebo i na ten ztrácím nárok a peněžitou pomoc dostanu až po narození druhého dítěte?
    Velice vám děkuji za radu.
    Je dost komické, že na příslušných pracovištích vám nedokáží odpovědět, nebo vám odpoví opravdu dost chybné informace.
    Děkuji.
    Svaťka

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, pokud zatím nemáte vyčerpaný celý rodičovský příspěvek, pak jej budete pobírat až do porodu a po narození dítěte budete podávat žádost o nový rodičovský příspěvek. O rodičovský příspěvek na první dítě byste přišla, pouze pokud byste začala brát mateřskou. Pokud ji neberete, tak vám nárok na RP na první dítě zaniká až v okamžiku narození druhého dítěte.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
  • Martina: Dobrý den, je mi 49 let a výpověď z mé strany končí v prosinci. 50 let mi bud...
  • Radek: Jen pro ilustraci jednu skutečnost. Bratr mi daroval svůj čtvrtinový podíl na R...
  • Věra: Dobrý den. Prosím Vás, chci se zeptat, do konce insolvence mně zbývají čtyři ...
  • Kateřina: Dobrý den. Chci se zeptat jestli mi bude pokračovat vyplácení podpory v případ...
  • HANA: Dobrý den. Chtěla bych se zeptat mám neschopenku od 9.9.2024 a za čtrnác dní js...