Kalkulačka rodičovská dovolená – kolik je rodičovský příspěvek?

<span>Online kalkulačka rodičovská: spočítejte si, kolik bude vaše rodičovská dovolená a jaké máte možnosti.</span> Online kalkulačka rodičovská: spočítejte si, kolik bude vaše rodičovská dovolená a jaké máte možnosti.

Kolik je rodičovský příspěvek v roce 2014? Jaká je minimální a maximální rodičovská? Kdo si může zvolit délku, a kdo ne? A jak je to s nárokem na rodičovské dávky u OSVČ? Sami si to můžete spočítat. Naše kalkulačka vám odpoví, na jaké varianty rodičovské dovolené máte nárok, jaká by u vás byla nejnižší a nejvyšší měsíční částka. A v doprovodném textu se pak dozvíte vše důležité, ohledně rodičovských přídavků

Zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2024

Na konci listopadu 2023 bylo schváleno zvýšení rodičovského příspěvku. Rodičovský příspěvek  bude od ledna 2024 ve výši 350 000 Kč. U dvojčat by to bylo 525 00 Kč.

Současně je schválené i zkrácení maximální doby rodičovské jen do 3 roků dítěte. Stejně jako zvýšení, i tato změna bude platit od začátku roku 2024, a bude se týkat jenom dětí narozených od 1. 1. 2024.

Viz nová kalkulačka rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek 2024

Výpočet rodičovská dovolená a rodičovský příspěvek

Kalkulačka rodičovská dovolená
Příjem matky
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Příjem otce
Hrubá měsíční mzda
u OSVČ zadávejte měsíční platbu na nemocenské pojištění

Jste OSVČ?
Výpočet

Kolik je rodičovský příspěvek 2014

Rodičovský příspěvek je jedna ze sociálních dávek, u kterých nezáleží na příjmu příjemce. Zatímco u jiných (např. přídavky na dítě nebo porodné) se zjišťuje, jaké jsou vaše příjmy a životní minimum, na rodičovské dávky má nárok každý, kdo se doma stará o narozené dítě (maximálně do jeho 4 roků).

Pro všechny je i stejná maximální celková částka = 220 000 Kč.

Stejnou sumu dostanou všichni, ať už si vyberou rychlejší variantu (a tím pádem i vyšší měsíční dávku a kratší dobu), nebo nejpomalejší variantu (a tím pádem i menší měsíční částku). Ve výsledku ale všichni dostanou stejnou částku.

Varianty rodičovské dovolené

Jediné, kde záleží na příjmu (a způsobu jak je příjem získán), je volba délky (varianty) rodičovské dovolené. Ten, kdo je zaměstnaný, a má dostatečně vysoký příjem, může si zvolit libovolnou variantu rodičovského příspěvku.

Možnost zvolit si, se odvíjí od vyměřovacího základu pro nemocenské dávky. Platí tedy, že ten, kdo během těhotenství neměl nárok na mateřskou dovolenou (peněžitá pomoc v mateřství), nemůže si pak ani zvolit variantu rodičovské (to se týká například nezaměstnaných, některých OSVČ, studentek apod.). Resp. ten přesněji, u koho není možné k datu narození dítěte stanovit vyměřovací základ pro nemocenské dávky.

Pokud podmínku vyměřovacího základu nesplňuje matka, ale otec dítěte ji splní = zvolit délku je možné. Pokud ji nesplňuje ani jeden, je nárok pouze na základní variantu. Na celkově vyplacené peníze to ale nemá vliv.

Základní varianta rodičovského příspěvku

Pokud u někoho není možné stanovit vyměřovací základ, má nárok jen na základní variantu rodičovské dovolené. To je případ především OSVČ, kteří si neplatili nemocenské pojištění. Dále se to týká nezaměstnaných (za které nemocenské pojištění Úřad práce neplatí). Také se to může týkat studentů apod.

Pokud není možné stanovit vyměřovací základ ani u matky ani u otce je vyplácena tato rodičovská:

  • Prvních 9 měsíců po narození dítěte = 7600 Kč měsíčně
  • Dalších 39 měsíců (do 4 roků) = 3800 Kč měsíčně

Kdo si může zvolit délku rodičovské dovolené

Pokud je možné u matky (nebo otce = stačí jeden z nich) stanovit vyměřovací základ vyšší než 7600 Kč měsíčně (resp. za 30 kalendářních dní), je možné si zvolit libovolnou variantu rodičovské dovolené (resp. nejvyšší možná měsíční částka nesmí překročit 70% z vyměřovacího základu). Může to být:

  • 11 500 Kč měsíčně po dobu 19 měsíců
  • 7600 Kč po dobu 29 měsíců (cca do 3 let věku dítěte)
  • 5 116 Kč po dobu 43 měsíců (cca do 4 let věku dítěte)

Pokud nejvyšší stanovený vyměřovací základ (otce nebo matky, podle toho kdo má vyšší příjem) je menší nebo roven 7600 Kč, může být maximální výše měsíční platby 7600 Kč.

Vyměřovací základ se stanuje stejně jako pro nemocenské dávky – pro účely výpočtu rodičovského příspěvku se pak počítá denní vyměřovací základ pro nemocenské dávky za 30 kalendářních dní. Počítá se stav k datu narození dítěte. U OSVČ se nárok počítá na základě měsíční platby na nemocenské pojištění.

Rodičovský příspěvek u OSVČ

Na rodičovskou dovolenou (resp. rodičovský příspěvek) má nárok i OSVČ. A to, i když si neplatí nemocenské pojištění. Zatímco u mateřské si OSVČ musí platit nemocenské alespoň 270 dní, aby na ni měl nárok, na rodičovské dávky má nárok každý, kdo se celodenně stará o dítě.

To, jestli OSVČ platil nemocenské pojištění, má vliv pouze na to, jestli si bude moci zvolit některou variantu rodičovského příspěvku.

Podmínky nároku na rodičovský příspěvek

Kdo má nárok na rodičovský příspěvek? Aby bylo možné tuto dávku pobírat, musí být splněny následující podmínky:

  • Příjemce dávky a dítě, na které je dávka vyplácena, musí mít trvalé bydliště na území ČR.
  • Příjemce dávky musí zajistit celodenní péči o dítě, na které je dávka vyplácena.
  • Dítě může navštěvovat jesle nebo školku, ale maximálně 46 hodin měsíčně (u dětí se zdravotním postižením, vadou zraku ap., platí trochu jiná pravidla).
  • Rodičovskou může mít jak matka dítěte, tak i jeho otec, mohou se na ní vystřídat, platí jen podmínka, že nemohou brát tuto dávku současně.
  • Rodičovský příspěvek je možné pobírat pouze na jedno dítě – na to nejmladší. I když nebyl vyčerpán celý rodičovský příspěvek na starší dítě, po narození druhého dítěte se vyplácí pouze na to mladší.
  • Pokud má žena (nebo otec) nárok na mateřskou (z důvodu narození druhého dítěte), nárok na rodičovský příspěvek na první dítě zaniká (pouze v případě, že by byl vyšší než mateřská, je možné nepobírat mateřskou a do porodu druhého dítěte dál čerpat rodičovský příspěvek na první dítě).
  • Během rodičovské dovolené je možné pracovat, podnikat apod. Nezáleží na tom, jaké jsou příjmy. Pouze není možné dávat dítě do jeslí nebo školy (na delší než povolenou dobu).

Pokud se chcete zeptat na něco v souvislosti s rodičovským příspěvkem nebo s rodičovskou dovolenou, pak napište svůj dotaz do následující diskuse. Pokud to bude v našich silách, pokusíme se vám poradit co a jak.

Diskuse: Kalkulačka rodičovská dovolená – kolik je rodičovský příspěvek?

Diskuse: 358
  • Custom avatar iva

    Dobrý den,jsem nyní 10 měsíc nezaměstnaná,hlášena na ÚP,žiji sama v nájemním bytě,kde nájemné se službami činí 8500kč.Pobírám částku na živobytí 2805kč,doplatek na bydlení 1466kč a příplatek na bydlení 3835kč.Bohužel z těchto peněz nepokryji ani nájemné ,ještě mi chybí.Řešila jsem to prodejem osobních věcí,ale nyní už nemám kde vzít.Je mi 55let a i když zaměstnání scháním aktivně,nedaří se mi.To,že nemám na základní potraviny,už neřeším,ale poplatky u lékaře,cestovné na pohovory,popl.telefon,kde se hned ze smluv vyvázat nemůžete..to vše mi přerůstá přes hlavu.Mohu požádat o zvýšení částky živobytí alespoň do životního minima?Nebydlím v Praze,jsem z JČ.

  • Custom avatar iva

    Jéžiš,omlouvám se ,nevšimla jsem si,že jsem v rodičovské příhrádce…

  • Lenka Aubrechtová

    Dobrý den chtěla jsem se zeptat jestli kdyz jsem na mateřske a chtěla bych vedet jestli mi budou odebrany přidavky na deti když mam brigádu na smlouvu 65kc na hodinu

  • Custom avatar Marcela

    Dobrý den

    Asi budu dávat podobné otázky jako ostatní. Ale musím se zeptat. S přítelem čekáme miminko , které se má narodit 19.6.2014 já nárok na mateřskou nemám ani si zvolit délku rodičovského příspěvku. Můj přítel pobírá zhruba čistou mzdu 12500 v hrubé je to 15500 necelé, může zažádat o rodičovský příspěvek on? A kdy nejdřív může zažádat? A musíme mezi sebou něco podepsat? Nebo co přesně vše budeme potřebovat. Vůbec se v tom nevyznám. Děkuji za odpoved . Marcela

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, v tomto případě žádáte o rodičovskou ke dni narození dítěte. Vyplníte standartní žádost o rodičovský příspěvek. V ní uvedete příjem otce dítěte. On pak musí vyplnit přílohu – potvrzení o příjmech, které mu potvrzuje zaměstnavatel. Dávka se vyřizuje na úřadu práce.

  • Hana

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, jestli je možné nastoupit po mateřské dovolené na rodičovskou dovolenou, ale o výplatu rodičovského příspěvku požádat až o měsíc později (např. nástup na rodičovskou dovolenou od ledna, výplata rodičovského příspěvku až za únor).
    Děkuji

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, ano je to možné. Pobírat rodičovský příspěvek je právo, ne povinnost. Nárok na něj máte v období mezi narozením dítěte a jeho 4 roky.

  • Vláďa

    Dobrý den.Rád bych se zeptal.Přítelkyně je na mateřské a dostala automaticky 4 letou variantu.Je možné variantu změnit na 3 letou,když jsem zaměstnán a můj hrubý příjem je cca 20000.Mimčo se narodilo v říjnu 2013.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, ano mělo by to být možné. Musíte se obrátit na Úřad práce, kde se vyřizuje rodičovský příspěvek (podle místa vašeho trvalého bydliště).

      • Vláďa

        Děkuji.Ještě jsme se dozvěděli,že by jsme měli nárok na 90% mého platu po dobu prvních 6 měsíců a po uplynutí 6 měsíců na 7600 do dovršení 3 let.Je to možné a kde o to máme požádat?

        • Jana Králová, kalkulacka.org

          Dobrý den, to o čem píšete je peněžitá pomoc v mateřství – PPM což je dávka vyplácená na základě nemocenského pojištění. Pokud vaše přítelkyně nebyla před porodem zaměstnána, tak na tuto dávku nemá nárok. Můžete na ni mít nárok vy – na základě toho že jste zaměstnaná (o peněžitou pomoc v mateřství může žádat i otec dítěte). Žádost můžete podat od začátku 7 týdne po narození dítěte a můžete ji pobírat až do 28 týdne věku dítěte (není to tedy přesně půl roku). V praxi by to ale pro vás znamenalo, že byste musel s matkou dítěte uzavřít dohodou o převzetí dítěte do péče, následně uplatit nárok na mateřskou dovolenou u svého zaměstnavatele. Po dobu pobírání mateřské byste musel být s dítětem doma, nebo byste musel vykonávat jiné zaměstnání než to, na základě kterého je vyplácena mateřská. Není to také úplně přesně 90% z platu, ale je to 90% z redukovaného vyměřovacího základu pro nemocenské pojištění – viz příslušná kalkulačka na tomto webu.

          • Vláďa

            Po jak dlouhou dobu?četl jsem,že stačí sepsat dohodu třeba jen na víkend a pak by bylo dítě v péči opět matky.Je to tak možné?

          • Jana Králová, kalkulacka.org

            Takto to fungovalo dřív, nyní – pokud chcete pobírat PPM musíte být po celou dobu doma s dítětem. Nebo druhá možnost je uzavřít se zaměstnavatelem na dobu, kdy pobíráte PPM, jinou smlouvu – například DPP/DPČ, podle zákona byste ale měl vykonávat jinou činnost – nejde ani uzavřít jinou smlouvu na stejnou práci.

  • Custom avatar Gabriela

    Dobrý den, tak trochu mě zarazilo, že nemám nárok na PPM. Pracovala jsem od roku 2003 na jednom pracovišti, koncem roku se změnil majitel a dal nám smlouvy na dobu určitou. V květnu 2013 mi končila smlouva a já na začátku zjistila, že jsem těhotná a šla jsem ihned na rizikové. Jasně, že mi smlouva nebyla prodloužena. 25.12. jsem měla nastupovat na mateřskou , ale na sociálce mi řekli, že na ní nemám nárok. Proč? Když jsem pracovala 10let na jednom místě?

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, na PPM vzniká nárok pokud jste v době nástupu na PPM zaměstnaná, nebo pokud termín nástupu proběhne v ochranné době 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

  • Custom avatar Markéta

    Dobrý den, mám 19-ti měsíčního syna. Jsem samoživitelka. Jsem na povinné 4leté mateřské, protože jsem před porodem byla nezaměstnaná. Našla jsem si přítele, který by rád malého přijal za vlastního a nechal se napsat do rodného listu. Jeho hrubý příjem je cca 30 000kč měsíčně. Měli bychom nárok na moji rodičovskou dovolenou nebo by automaticky kvůli jeho příjmu nárok zanikl? A nebyla bych povinná vrátit peníze, které jsem dosud pobírala?
    děkuji za odpověd.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, na rodičovský příspěvek máte nárok na základě toho, že pečujete o dítě. To jestli jste byla zaměstnaná, nebo jaké jsou vaše příjmy či příjmy přítele nehraje roli (resp. vždy máte nárok na dávku v celkové výši 220 000 Kč, jediný rozdíl je v možnosti volit si délku RP). To znamená, že osvojením nárok na dávku nezaniká, budete i nadále pobírat stejnou u částku až do 4 roků.

  • Marketa

    Dobrý večer,
    jsem na 4-leté „povinné mateřské dovolené“ ráda bych se zeptala zda mohu nastoupit ještě do práce když babička dítěte půjde do důchodu. Syn je od srpna 2012 a babička bude nastupovat asi v září 2015. Zanikne mi nárok na rodičovský příspěvek nebo ho budu pobírat stále až do 4 let věku? A nezanikne mi nárok na přídavek na dítě?
    Děkuji moc za radu

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, u rodičovského příspěvku můžete normálně chodit do zaměstnání a nárok na rodičovský příspěvek vám nezanikne, pokud máte zajištěnou péči o dítě. U přídavků na dítě bude záležet na tom, jak budou vaše příjmy – pokud jsou příjmy nižší než 2,4 násobek životního minima tak nárok mít budete.

  • Custom avatar Veronika

    Dobrý den,

    jako studentka VŠ musím tedy nastoupit minimálně na 270 dní do zaměstnání, abych měla nárok na mateřskou dovolenou a abych měla možnost vybrat si, jak dlouho mi bude vyplácena PPM, je to tak? (druhý rodič je OSVČ, nemocenské pojištění si neplatí).

    Děkuji.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, pokud úspěšně dokončíte studium a v době nástupu na PPM budete zaměstnaná, pak byste měla mít na mateřskou nárok i bez toho abyste měla odpracováno 270 dní. Vyplývá to z § 32 zákona č. 187/2006 Sb. o nemocenském pojištění:

      (4) Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též
      a) doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno,
      b) doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně, pokud byl tento důchod odňat a po odnětí tohoto důchodu vznikla, popřípadě dále trvala pojištěná činnost;
      doby uvedené v písmenech a) a b) se započítávají v rozsahu, v jakém se nekryjí s pojištěnou činností.

      Druhá věc je možnost volby rodičovského příspěvku. Ta nesouvisí s tím, jak dlouho před narozením dítěte pracujete – tedy nemusí být splněna podmínka 270 dní.

      Rozhodující je výše vyměřovacího základu pro nemocenské dávky v době narození dítěte. To znamená, že pokud před porodem nebo před nástupem na PPM bude zaměstnaná, tak byste měla mít možnost zvolit si typ rodičovského příspěvku.

      • Custom avatar Nikol

        Dobrý den,
        mám dotaz ohledně vaší odpověďi.
        Vysokou školu jsem dokončila 25.srpna 2014. Do zaměstnání jsem nastoupila 18.11.2014 a mám smlouvu na dobu určitou a to do 31.5.2015. Vzhledem k tomu, že jsem nedávno otěhotněla a termín porodu by byl zhruba začátek zaří, tak předpokládám, že mi smlouvu dále neprodlouží, jelikož je to manuální práce. Ale dočetla jsem se, že když nastoupím od ukončení smlouvy na Mateřskou dovolenou do 180 dní, tak na na mateřskou dovolenou ještě nárok mám.
        Myslela jsem, si vzhledem k tomu, že nemám splněno oněch 270 dní, tak nárok na mateřskou dovolenou před porodem nebudu mít, ale z toho co píšete, bych možná nárok mít mohla, akorát nevím, píšete zda je žena zaměstnaná, což v té době nebudu,ale bylo by to méně než 180 dní od skončení smlouvy. Proto jsem se chtěla zeptat, jak to je s tím počítám vysoké školy, když jsem ji uknčila v roce 2014 a nástup na mateřskou by byl až v roce 2015, zda to má nějaké omezení časové, do kdy se škola počítá či nějaké podmínky kdy se započítává.
        Děkuji za odpověď

  • Custom avatar Renata

    Dobrý den,
    mám dotaz.Začala jsem dávat syna do mateřské školky a pobírám rodičovský příspěvek od prosince 2011.Zajímalo by mě,zda mohu rodičovský příspěvek pobírat nadále a syna mít bez
    omezení v MŠ nebo pro mě platí to,že může být v MŠ pouze 5 kalendářních dnů v měsíci,jinak o
    rodičovský příspěvek přijdu.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den toto omezení platí jen u dětí které mají méně než 2 roky, tam je omezení na maximálně 46 hodin za měsíc, u dětí které mají více než 2 roky se už docházka do jeslí nebo mateřské školky nesleduje.

  • Petra

    Dobrý den,
    chtěla bych vás poprosit o radu. Čestvě jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, dítě se má narodit na konci března, a přestěhovala jsem se za manželem do zahraničí. Mám stále trvalý pobyt a pracovní úvazek v ČR, takže nárok na PPM mám, nejsem si ale jistá, zda budu mít i nárok na rodičovskou vzhledem k tomu, že budu rodit a po porodu žít stále s manželem v zahraničí v EU. Tady určitě žádný nárok na rodičovskou nemám, možná jen manžel dostane asi 80 euro jako příspěvek na dítě. Je nutné dítě též příhlásit trvalým pobytem v ČR, aby mi nárok vznikl? A nebo stačí, že doložím, že zde nic na dítě nedostávám? A nebo na něj vůbec nárok nemám? Předem moc děkuji za odpověď.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den pro rodičovský příspěvek je rozhodující trvalý pobyt žadatele a dítěte. Pokud vy a dítě budete mít evidovaný trvalý pobyt na území ČR, tak na RP budete mít nárok (i přes to že se budete zdražovat v zahraničí).

  • Custom avatar Miška

    Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak to mám udělat, když v práci mám smlouvu na dobu určitou tj. do konce června 2014 a kvůli těhotenství mi smlouvu již neprodlouží. Miminko se nám má narodit až 7.září 2014. Musím se v mezidobí přihlásit na úřad práce do doby porodu?

    Předem děkuji za odpověď

    Michala

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, ano – pokud nebudete například v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství ap., měla byste se přihlásit na Úřadu práce. Minimálně už jen proto, abyste si nemusela sama platit zdravotní pojištění. Také – pokud splňujete podmínky, můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti po tu dobu, než se vám narodí dítě.

  • Custom avatar Michaela

    Dobrý den,

    za týden mám termín porodu druhého dítěte. Momentálně jsem vedená v evidenci uchazečů na ÚP, tudíž nemám nárok na PPM ani si volit délku rodičovského příspěvku. Manžel byl do konce ledna zaměstnancem na HPP a od začátku února pracuje jako OSVČ. Bylo mi řečeno, že v tomto případě nebude mít možnost ani on si zvolit délku rodičovského příspěvku, protože v den porodu nebude zaměstnancem a jako OSVČ je veden jen krátce. Můžete mi, prosím, poradit, jak v tomto případě postupovat, abychom měli nárok alespoň na tříleté čerpání rodičovského příspěvku?

    Předem děkuji za odpověď.

    Michaela

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, u vašeho manžela záleží na tom, jestli si jako OSVČ platí nemocenské pojištění. Pokud ne, tak není možné stanovit vyměřovací základ pro nemocenské dávky a tím ani není možné volit výši rodičovského příspěvku.

      • Custom avatar Michaela

        A je určená nějaká minimální délka placení nemocenského pojištění? V našem případě to bude teprve první platba. Pokud ano, je možné zažádat o rodičovský příspěvek na manžela po uplynutí této doby?

        S pozdravem,
        Michaela

        • Jana Králová, kalkulacka.org

          V tom případě se obávám že nebudete mít možnost volby, aby si OSVČ mohl volit výši/délku rodičovského příspěvku, musí být splněny obdobné podmínky jako pro nárok na PPM, což je účast na nemocenském pojištění nejméně 270 dní za poslední 2 roky a z toho nejméně 180 dní za posledních 12 měsíců.

          • Custom avatar Michaela

            Byla by tedy možnost po těch 180 dnech zažádat o tříletou variantu na manžela? Do 9 měsíců dítěte (při čtyřleté variantě) budeme brát 7.600,-, tak aby nám tato částka zůstala i nadále do tří let dítěte.

          • Jana Králová, kalkulacka.org

            Bohužel, takto jednoduché to není, pro možnost volby rodičovského příspěvku je rozhodující stav k datu narození dítěte. To že budou podmínky splněny dodatečně už nehraje roli.

  • Custom avatar denisa

    Dobrý den chtěla bych se zeptat. Jsem studentka ale zároveň od září 2013 jsem zaměstnaná na HPP. Nyní mám smlouvu do konce roku 2014 a teď jsem zjistila, že jsem těhotná termín porodu mám v listopadu. Chtěla bych vědět zda mám nárok na PPM a zda mě může zaměstnavatel vyhodit nebo jak je to se smlouvou po dobu MD a RD? Děkuji za odpověď.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, zaměstnavatel vás nemůže propustit z důvodu těhotenství. Pokud ale máte smlouvu na dobu určitou, pak ji zaměstnavatel velmi pravděpodobně neprodlouží (resp. zaměstnavatel vám pouze nemlže dát výpověď, ale současně ani nemá povinnost vám automaticky prodloužit smlouvu).
      Co se týká nároku na PPM – tady je rozhodující to, jestli splňujete podmínku doby nemocenského pojištění – tj. 270 dní v posledních 2 letech. Podle toho co uvádíte, byste tuto podmínku měla splňovat. Pokud v době nástupu na mateřskou (6 – 8 týdnů před porodem) budete stále zaměstnaná, nebo bude nástup na mateřskou ještě v ochranné době 180 dnů, pak byste měla mít nárok na PPM. Po skončení mateřské dovolené budete pobírat rodičovský příspěvek.

      • Custom avatar Denisa

        Děkuji za odpověď. Znamená to tedy že si budu moc vybrat jak dlouho budu na RD a PPM budu pobírat taky a ten se odvíjí od mé mzdy. Jedinné co se tedy stane je to, že až budu chtít nastoupit do práce tak pokud mi zaměstnavatel neprodlouží smlouvu budu si muset hledat práci novou je to tak. A ještě jsem se chtěla zeptat kdy jsem povinna zaměstnavateli nahlásit své těhotenství? Děkuji za odpověď.

        • Jana Králová, kalkulacka.org

          Není žádná zákonná lhůta, kdy přesně byste musela zaměstnavateli oznámit těhotenství. S výjimkou situace, kdy byste kvůli těhotenství nemohla vykonávat práci a žádala o převedení na jinou pozici. Jinak je to spíše o „slušnosti“. Obecně má asi smysl zaměstnavatele informovat po skončení 3 trimestru, první část je obecně nejrizikovější a tak i pro vás může být lepší informovat zaměstnavatele až ve chvíli kdy je těhotenství potvrzené a stabilní.

  • Custom avatar Lucie

    Dobrý den, chtěla bych Vás moc poprosit o odpověď, protože ze všech informací, které tu čtu, jsem už zmatená. Od května 2012 jsem podnikala až do 11/2013. Od 12/2013 jsem zaměstnaná v bance. Jako zákon schválnosti se nám ale miminko s přítelem povedlo v nejméně vhodnou dobu a od začátku ledna jsem těhotná. Proto mám pár otázek. První – smlouvu mám uzavřenou na dobu určitou na jeden rok s tříměsíční zkušební dobou – pokud by mě zaměstnavatel propustil ve zkušebce – posunula se mi o pár dní kvůli neschopence na které jsem byla, takže ještě není konec k
    zkušebky – platí tam ochranná doba 7 dní, kdy mohu nastoupit na neschopenku, nebo ne? Druhá otázka – vím, že nebudu mít nárok na PPM, jestli jsem to tedy pochopila správně – já nastoupím na neschopenku, a budu na ní, do narození dítěte na konci září – pak se dítě narodí ale já budu stále do konce listopadu zaměstnancem banky, než mi skončí smlouva na rok – co budu pobírat a hlásit v práci na ty 2 měsíce? Třetí otázka – potom tedy budu 6 týdnů bez žádného příjmu, než bude moci přítel v 7 týdnu dítěte požádat o PPM? To se budu muset nahlásit na úřad práce na tu dobu? Pokud bude přítel na PPM, co z toho pro něj vyplývá ohledně zaměstnání? Bude mít nějaké problémy? Dělá jako vězenský dozorce ve státním sektoru. Předem děkuji za odpovědi.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, jestli tomu správně rozumím, tak nyní jste stále zaměstnaná, neskončila vám zatím zkušební doba a máte v plánu nastoupit další pracovní neschopnost.

      Zde jsou dvě možnosti. Do pracovní neschopnosti můžete nastoupit nyní, nebo do 7 dní od skončení pracovního poměru. Pokud byste do pracovní neschopnosti nastoupila nyní, zaměstnavatel vás může propustit i během pracovní neschopnosti. Běžně není možné dát výpověď během pracovní neschopnosti nebo ženě, která je těhotná, ale v případě že ještě trvá zkušební doba tak je to jiné. Tady se nejedná o výpověď ale o ukončení pracovního poměru ve zkušební době. Tam je omezení pouze v tom, že zrušení nemůže být provedeno v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti, kdy vám náleží náhrada mzdy od zaměstnavatel.

      Takže těch možností jak to u vás bude je více. Můžete být nezaměstnaná, můžete být zaměstnaná v pracovní neschopnosti, atd. Pokud budete stále zaměstnaná v době nástupu na mateřskou, pak byste myslím mohla splnit podmínku na získání PPM – do nároku se započítává i doba na nemocenské – tj. pokud by vám pracovní poměr trval od 12/2013 do nástupu na mateřskou, mohlo by vám to +/- vycházet (270 kalendářních dní).

      Pokud vám skončí pracovní smlouva na dobu určitou, nebo pokud vám zaměstnavatel zruší pracovní poměr ve zkušební době, tak budete nezaměstnaná. Pokud ale současně budete v pracovní neschopnosti, pak můžete být na nemocenské až do porodu (pokud vám to takto lékař podepíše).

      Jinak pokud je přítel zaměstnaný, může od začátku 7 týdne po porodu žádat o PPM on, budete muset uzavřít dohodu o převzetí dítěte do péče a přítel nastoupí na mateřskou dovolenou. Tu mu zaměstnavatel musí ze zákona poskytnout.

      • Custom avatar Lucie

        Mockrát děkuji za odpověď. Neplánuji na nemocenskou nastoupit dříve než po zkušební době, takže bych měla zůstat dále zaměstnaná. V práci chci vydržet alespoň do konce června, už jen kvůli tomu, aby za mě stihli zaškolit náhradu. Pokud bych tedy nastoupila na neschopenku v červenci a rodit budu na konci září – tzn., že cca v půlce srpna bych měla nastoupit na PPM – myslíte, že když jsem zaměstnaná od 12/2013 budu mít nárok na PPM? Tak to by bylo super, já jsem myslela, že musím mít odpracovaný v kuse rok. Pokud bych tedy nárok měla a v půlce srpna nastoupila na PPM, a pobírala ji, jak by to vypadalo od prosince 2014, kdy mi pravděpodobně zaměstnavatel neprodlouží pracovní smlouvu? Budu moci PPM pobírat dále až do nástupu na rodičovský příspěvek, ačkoliv už nebudu vedena jako zaměstnanec?

        • Custom avatar Lucie

          Tak jsem to počítala a pokud se opravdu jedná o 270 kalendářních dní, tak by to opravdu vycházelo, nicméně bych na PPM nastoupila třeba až 4 týdny před termínem porodu – ne 6-8 jak bývá obvyklé. Chci se zeptat, toto je pouze doporučení, těch 6-8 týdnů, nebo je to dogma, že později již nastoupit nelze? Protože v tom případě by mi nárok na PPM utekl pouze o pár dní.

          • Jana Králová, kalkulacka.org

            Dobrý den, těch 6 – 8 týdnů není doporučení, ale je to dáno přímo zákonem – zákon o nemocenském pojištění – paragraf § 34:
            Počátek a ukončení podpůrčí doby u peněžité pomoci v mateřství
            (1) Podpůrčí doba u peněžité pomoci v mateřství začíná nástupem na peněžitou pomoc v mateřství. Nástup na peněžitou pomoc v mateřství nastává
            a) dnem, který pojištěnka určí v období od počátku osmého týdne do počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu; pokud pojištěnka tento den v tomto období neurčí, nastává nástup na peněžitou pomoc v mateřství počátkem šestého týdne před očekávaným dnem porodu,
            a dále pak paragraf 32:
            (2) Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1). Je-li uplatňován nárok na peněžitou pomoc v mateřství z více pojištění, musí být tato podmínka účasti na pojištění splněna v každém z těchto pojištění.
            Tj. podle zákona pokud nesplňujete podmínku 270 dní v době nástupu na PPM, což je nejpozději začátek 6 týdne před porodem, tak vám nárok nevzniká.
            Na druhou stranu – nejsem si 100% jistá, jestli v tomto případě neexistuje nějaká výjimka (mám za to, že ne), obraťte se případně na ČSSZ – kontaktní telefon 840 406 040, kde vám podají nejpřesnější informaci.

  • Custom avatar Lucie

    Mockrát vám děkuji. Na Vámi uvedené telefonní číslo jsem volala a chci napsat co jsem se dozvěděla pro všechny ostatní maminky, které budou ve stejné situaci, abychom se nemusely ptát pořád dokola. Takže – tím, že mám pracovní smlouvu od 2.12.2014 a na mateřskou podle termínu porodu 28.9.2014 musím nastoupit nejpozději 17.8.2014, budu mít tímto splněno pouze 258 dní, takže by mi těch 12 dní chybělo a nárok nevznikl. Hovor byl monitorovaný, takže mi to paní nemohla říct na plnou pusu, ale několikrát zdůraznila, že nárok se počítá podle očekávaného data porodu, který uvede na žádost o PPM ošetřující lékař a dále se nezkoumá, kdy byl skutečný porod, nebo cokoliv jiného. Jestli jsem to tedy správně pochopila,tak stačí, aby mi doktor napsal datum očekávaného data porodu o těch chybějících 12 dní později a budu nárok splňovat. Nyní tedy záleží už jen a pouze na doktorovi, zda mi vyjde vstříc. Pokud by to nešlo, i tak má maminka nárok 6 týdnu před porodem a 6 po porodu zažádat o jakousi podporu, než nastoupí na rodičák – nevím přesně jak se to jmenuje, ale na telefonním čísle uvedeném výše vám poradí, paní věděla fakt vše a byla moc příjemná.

  • Custom avatar Lucie

    Dobrý den, jsem druhým rokem vedená v evidenci uchazečů na ÚP a mám částečně invalidní důchod. Je mi 31 let a čekáme s manželem první miminko, termín porodu mám v červnu 2014.
    Manžel má hrubý příjem cca 30 000 Kč měsíčně. Na mateřskou dovolenou nárok nemám,
    zajímá mne ale jestli si budu moc vybrat délku rodičovského příspěvku.
    Děkuji za odpověď.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, vy si délku rodičovského příspěvku zvolit nemůžete. O rodičovský příspěvek ale může požádat manžel a zvolit délku RP on na základě svého příjmu, ten by měl být dostatečně vysoký.

  • Custom avatar Lucie

    Dobrý den, mám dotaz ohledně ukončení podnikání OSVČ a následnému nástupu na PPM. Na PPM bych měla dle termínu porodu nastoupit 13.4.2014. Já chci ale ukončit živnost a podnikání k 31.3.2013 protože potom již nemám nasmlouvané další zakázky a budu doma. Také již nechci za duben platit zálohy na soc a zdrav. pojištění, protože jak jsem již psala, nebudu mít již zakázky. Co mám v tomto případě dělat, mám jít na sociálku a zdravotní pojiˇštovnu a pojištění za tyto dny mi vyměří? Nebo mám jít na ÚP..?? Také jsem slyšela, že v tyto dny budu v ,,ochranné lhůtě,, ..můžete mi prosím poradit, jak se v takovém případě postupuje?? Děkuji.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, pokud jste si během podnikání platila dostatečně dlouho nemocenské pojištění, pak byste měla mít nárok na PPM a současně se na vás vztahuje i ochranná době 180 dní (resp. pokud byla poslední pojištěná činnost kratší tak odpovídá této době). Pokud po ukončení podnikání nebudete evidovaná na úřadu práce, měla byste si doplatit minimálně zdravotní pojištění, sociální řešit nemusíte. Můžete ale jít i na ÚP, je to na vás.

  • Custom avatar Lola

    Dobrý den,

    chtěla jsem se zeptat. Kvůli těhotenství jsem byla propuštěna ve zkušební době, takže si nemohu zvolit délku rodičovské. Manžel již několik let pracuje, takže jsme přemýšleli, že bych si mohla zvolit rodičovskou a její délku na něj a přitom se o dítě starat já. Miminko se má narodit tak za 5 a půl měsíce a teď začal mít manžel nějaké komplikace v práci… Vím, že ženy bývají v ochranné lhůtě 180 dní před porodem nebo nástupem na mateřskou… Zajímá mě tedy, jaké podmínky musí splnit otec, abychom si mohli vybrat délku rodičovské? Když by přišel takhle těsně před narozením miminka o práci, mohli bychom si tedy délku rodičovské zvolit nebo ne? Může být otec taky v ochranné lhůtě?
    Děkuji.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, pro volbu délky rodičovského příspěvku je rozhodující stav k datu narození dítěte. Posuzuje se vyměřovací základ platný k tomuto datu. Pokud by přišel těsně před porodem o práci, pak byste si délku RP volit nemohli. Ochranná doba se vztahuje jen na PPM (mateřskou), která se vyplácí na základě nemocenského pojištění, rodičovský příspěvek naopak spadá pod sociální dávky a u nich žádná ochranná doba není.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
  • Petr Havránek: Dobrý den. Dostal jsem výpověď k 31.3.2025 z důvodu konce firmy. Můžete mi ...
  • Martina: Dobrý den, je mi 49 let a výpověď z mé strany končí v prosinci. 50 let mi bud...
  • Radek: Jen pro ilustraci jednu skutečnost. Bratr mi daroval svůj čtvrtinový podíl na R...
  • Věra: Dobrý den. Prosím Vás, chci se zeptat, do konce insolvence mně zbývají čtyři ...
  • Kateřina: Dobrý den. Chci se zeptat jestli mi bude pokračovat vyplácení podpory v případ...