Ošetřovné (OČR) březen 2021 – zavřené školy, mateřské školky, jarní prázdniny

<span>Od 1. března 2021, jsou plošně uzavřeny téměř všechny školy či mateřské školky. Po dobu zákazu (minimálně od 1. 3. 2021 do 21. 3. 2021), je nárok na ošetřovné u dětí mladších než 10 roků (v některých případech i u starších dětí). Platí zvýšené ošetřovné 70% (minimálně 400 Kč na den).</span> Od 1. března 2021, jsou plošně uzavřeny téměř všechny školy či mateřské školky. Po dobu zákazu (minimálně od 1. 3. 2021 do 21. 3. 2021), je nárok na ošetřovné u dětí mladších než 10 roků (v některých případech i u starších dětí). Platí zvýšené ošetřovné 70% (minimálně 400 Kč na den).

Od pondělí 1. března 2021, začínají v ČR platit zpřísněná omezení v souvislosti s epidemií koronaviru COVID. Je vyhlášený nový nouzový stav (tentokrát snad i v souladu s ústavou), došlo k přísnému omezení pohybu (jen na území jednoho okresu). A uzavřely se téměř všechny školy, včetně mateřských školek.

Pro rodiče, které mají děti doma už 21. prosince 2020 či od 4. ledna 2021, se vlastně nic nemění. Pro ně se jedná i nadále o stejný případ „péče o dítě“. Nové je to, jen pro rodiče žáků první a druhých tříd, nebo rodiče předškolních dětí z mateřských škol.

Aktualizace 1. dubna 2021:

Parlament schválil zvýšení ošetřovného na 80% (nyní je 70%). A to se  zpětnou platností od začátku března (od 1.3.2021).  Zvýšení musí ještě schválit Senát a prezident. Viz aktuální informace zde

Nárok na ošetřovné během epidemie COVID 2021

I během roku 2021, platí zvláštní podmínky pro nárok na ošetřovné z důvodu epidemie koronaviru COVID (zákon číslo 438/2020 Sb., který byl schválen na podzim 2020 –  na „krizové“ ošetřovné může být nárok případně až do konce školního roku – tj. do 30. 6. 2021).

Nárok na ošetřovné je především u dětí mladších než 10 roků

 • Dítě musí být mladší než 10 roků v den zahájení OČR (tj. k 21. 12. 2020, nebo k 4. 1. 2021 nebo k 1. 3. 2021)
 • Pokud má dítě 10 narozeniny během OČR, tak se nic nemění
 • Na ošetřovné je nárok dále, i po 10 narozeninách (podstatný je věk na začátku OČR)

Nárok na ošetřovné může být i u starších dětí (nad 10 roků):

 • U nezaopatřených dětí až do 26 roků, které jsou závislé na pomoci jiné osoby aspoň ve stupni I (lehká závislost), pokud jim byla zakázána osobní přítomnost ve škole či jiném obdobném zařízení

Nárok na ošetřovné při zavřené mateřské školce od 1. března 2021

Zatímco doposud (v průběhu podzimu 2020 a zimy 2021), měli na „krizové“ ošetřovné nárok pouze rodiče školáků, od 1. března 2021 může vznikat nárok i pro rodiče předškolních dětí.

Od 1. března jsou uzavřeny i všechny mateřské školky – kromě několika výjimek (školky při zdravotnických zařízeních, nebo školky vyhrazené pro zaměstnance v „krizových“ službách, jako policie, hasiči apod.).

Podmínky pro nárok na ošetřovné při zavřené mateřské školce, jsou identické, jako u školních dětí.

Ošetřovné během jarních prázdnin 2021

Od začátku února 2021, probíhají postupně v jednotlivých okresech jarní prázdniny. Během jarních prázdnin není na ošetřovné nárok. A to ani, když jsou plošně uzavřeny všechny školy. Pro školky je to jinak, nárok na ošetřovné je i během jarních prázdnin (pro školky se jarní prázdniny nevyhlašují).

Po dobu jarních prázdnin (5 pracovních dní + 2 dny následujícího víkendu), tedy není nárok na ošetřovné. Rodiče mladších školních dětí, mohou v zaměstnání požádat o neplacené volno (paragraf 191 zákoníku práce), nebo to řešit jinou formou.

Kolik je ošetřovné během epidemie COVID 2021

I v roce 2021 platí, že pokud je ošetřovné čerpáno z důvodů souvisejících s epidemií koronaviru COVID, pak je nárok na zvýšené ošetřovné. Zatímco za běžných podmínek, je to 60% z redukovaného vyměřovacího základu (z hrubé mzdy), během epidemie koronaviru je to:

 • Ošetřovné je ve výši 70% z redukovaného vyměřovacího základu
 • Minimálně 400 Kč za jeden kalendářní den (u zaměstnanců v pracovním nebo služebním poměru, při zkráceném úvazku to může být méně)

Viz výpočet v kalkulačce: Zvýšené ošetřovné na 70% během epidemie 2021

Nárok na ošetřovné při práci na DPP nebo DPČ

Nárok na ošetřovné mohou mít během epidemie i ti, kdo pracují na DPČ nebo DPP. Předpokladem pro nárok na ošetřovné je účast na nemocenském pojištění

 • U DPČ vzniká účast na nemocenském pojištění při příjmu od 3500 Kč (v roce 2020 od 3000 Kč)
 • U DPP vzniká účast na nemocenském pojištění při příjmu nad 10 000 Kč

Pokud zaměstnanec na DPP nebo DPČ neplní podmínku účasti na nemocenském pojištění v aktuálním měsíci (kdy vznikne/vznikla potřeba péče o dítě), pak stačí, že byla podmínka účasti na nemocenském pojištění splněna alespoň ve třech kalendářních měsících, bezprostředně předcházejících kalendářnímu měsíci, v němž vznikla potřeba péče.

Nárok na ošetřovné během epidemie 2021 pro OSVČ

OSVČ nemají nárok na klasické „OČR“ (ani v případě, že si platí dobrovolné nemocenské pojištění). Pro OSVČ je ale Ministerstvem průmyslu a obchodu poskytována dotace „Ošetřovné“, která má podobné parametry, jako ošetřovné pro zaměstnance.

OSVČ může mít nárok na 400 Kč za jeden kalendářní den. Aktuálně je možné na webu MPO podávat žádost o ošetřovné za prosinec 2020 a leden 2021 (až do 11. 3. 2021).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka bez úroků do 10000 Kč. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka 20000 ještě dnes. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Ošetřovné (OČR) březen 2021 – zavřené školy, mateřské školky, jarní prázdniny

Diskuse: 33
 • Custom avatar Míla

  Týká se krizové ošetřovné i OSVČ od 1.3.2021 opět ve výši 400,-Kč / den? Nikde jsem nenašla odkaz Ministerstva průmyslu a obchodu.
  Děkuji
  M9la

 • Custom avatar Jitka

  Dobrý den, na stránkách mpsv je v pokynech KRIZOVÉ OŠETŘOVNÉ uvedeno: U dětí navštěvující předškolní zařízení se ošetřovné POSKYTUJE i po dobu jarních prázdnin (školní prázdniny se pro předškolní zařízení nevyhlašují)….
  Váš článek je v tom případě docela matoucí.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Děkuji za upozornění, v článku opraveno. 28.2.2021 byla na webu MPSV trochu jiná informace

   • Custom avatar Jiří

    Dobrý den,

    je tedy nárok na ošetřovné (OSVČ) i v době jarních prázdnin při uzavřené MŠ z důvodu nařízené karantény?

    Děkuji

 • Custom avatar Jiri

  Dobry den,
  jakym zpusobem by se pocital v mesici breznu nasledujici model: za poslednich 12 mes, zkraceny uvazek 30 hod/tyden. Plat 13 500 Kc hrubeho. V mesici breznu bude pracovat 5 smen, zbytek bude na osetrovnem, dite je skolkove, nema jarni prazdniny.

  Dekuji predem.

 • Custom avatar Lucie

  Dobrý den,

  jsem OSVČ a mám dítě v mateřské škole a chci se zeptat, kde najdu formulář, abych mohla vyplnit potřebné informace a požádat si o ošetřovné.

  Děkuji

 • Custom avatar Monika

  Dobrý den,
  jsem OSVČ a mám 3,5 leté dítě. Nechodilo do státní mateřské školky. Měla jsem ho v soukromé školičce (dvě maminky na mateřské si přivydělali hlídáním dalších dětí – dětská skupina) Teď jsou tyto dětské skupiny uzavřeny a tedy i naše. Nemohu dát dítě ani hlídat rodičům, protože bydlí v jiném okresu a nemůžeme tam jezdit. Mám nárok na ošetřovné? Nemohu teď pracovat. Děkuji

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Na ošetřovné by měl být nárok u dětí navštěvujících všechny typy předškolních zařízení – tedy i v dětských skupinách, jeslích, mikrojeslích apod.

 • Custom avatar Marketa

  Dobrý den, ráda bych se zeptala kolik dní můžu být na OČR, v tomhle krizovém případě? Je to stejné jako při „klasickém“ OČR?
  Děkuji

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Pokud jste doma z důvodu péče o dítě, které nemůže chodit do školy nebo školy (omezení z důvodu epidemie), pak je nárok na ošetřovné po celou dobu platnosti omezení tj. klidně i měsíc, dva, tři … (teoreticky maximálně do 30.6.2021)

   • Custom avatar Markéta

    Děkuji za odpověď

 • Custom avatar Aleš

  jsem OSVČ, chci žádat o ošetřovné na dítě (7let – 1.třída) za dobu zavření škol teď v únoru a březnu. krizové opatření bylo vyhlášeno s účinností od 27.2 do 21.3. . momentálně je možné žádat o ošetřovné za únor 2021. nevím ale jestli můžu uplatnit ošetřovné za so 27.2. a ne 28.2.. nebo jestli se školy uzavřely oficiálně až v po 1.3. . od toho 1.3. se pak počítají do ošetřovného v rámci krizového opatření všechny dny včetně so a ne?? snad chápete můj dotaz. děkuji za opověď

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   V podmínkách pro Ošetřovné pro OSVČ se píše, že to nejde:
   V případě, že se OSVČ stará o předškolní dítě nebo dítě, které je žákem 1. nebo 2. třídy, může žádat o podporu za měsíc únor 2021 pouze v případě, že dítě nemohlo navštěvovat školské zařízení z důvodu karantény v zařízení či ve společně hospodařící domácnosti (předškolní zařízení a 1. a 2. třídy nebyly uzavřeny vládním opatřením).

 • Custom avatar irina

  DOBRY DEN , JSEM OSVC a mam 2 deti doma, 3 trida i 5,5 let ( skolka ) dostanu osetrovne za brezen za obojih? dekuju

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   V žádosti o ošetřovné sice můžete uvádět více dětí, peníze (400 Kč za den), ale dostáváte jen jednou. Ošetřovné pro OSVČ za březen ještě nebylo vyhlášeno, aktuálně je možné až do 19.4.2021 žádat o Ošetřovné za únor.

 • Custom avatar Monika

  Dobrý den,
  zaměstnankyně nastoupila do firmy k 1.3.2021 na HPP a zároveň hned nastoupila na ošetřovné, má dítě předškolního věku (školka uzavřena). Předtím byla na rodičovské dovolené a tudíž nebyla účastna nemocenského pojištění. Má nárok na ošetřovné ? Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Záleží na tom, zda paní fyzicky nastoupila (zahájila práci) nebo ne. Pokud ano, vznikla jí účast na nemocenském pojištění a má nárok na OČR. Pokud ne, nevznikla účast na nemocenském pojištění a není nárok na ošetřovné.

   Viz paragraf 10, zákon o nemocenském pojištění:
   § 10
   Vznik a zánik pojištění zaměstnanců
   (1) Pojištění vzniká zaměstnanci dnem, ve kterém začal vykonávat práci pro zaměstnavatele, a zaniká dnem skončení doby zaměstnání, pokud se nestanoví jinak v odstavcích 2 a 3.

 • Custom avatar Alena

  Dobry den,
  jsem OSVČ a nevím které ošetřovné mám žádat na ČSSZ nebo MPO?
  Děkují:
  A.

 • Custom avatar Marie

  Dobrý den , jsem OSVČ, dítě navštěvovalo školku, víše v diskuzi odkazujete na formulář ČSSZ a níže na MPO. Prosím o informaci co je tedy správně. Děkuji

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Jako OSVČ si můžete žádat pouze o ošetřovné od MPO. Na ošetřovné od ČSSZ nevzniká OSVČ nárok nikdy (ani za běžných podmínek, ani během edpidemie). U MPO je aktuálně možné žádat ošetřovné za únor 2021 viz zde. Ošetřovné za březen, se bude řešit až koncem dubna.

 • Custom avatar Emil

  Dobrý den,
  lze pracovat a současně být na OČR z důvodu uzavření MŠ? Dopoledne zůstat doma – hlídat děti. Odpoledne přijde střídání. Při normálním provozu pracuji od rána.
  Děkuji

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Není možné mít v jednom kalendářním dni nárok na ošetřovné a současně i na plat ze zaměstnání (ze stejného, ze kterého je nárok na ošetřovné). Bylo by to možné, pokud byste měla dvě zaměstnání. Dopoledne byste v zaměstnání A nepracovala a za to měla ošetřovné, a odpoledne pracovala v zaměstnání B. Pokud ale máte jenom jedno zaměstnání, a v daném dni pracujete (máte nárok na mzdu), tak ve stejný den již nemůžete uplatnit nárok na ošetřovné. Je možné některé dny čerpat ošetřovné a jiné dny pracovat.

 • Custom avatar Jarmila Bauerová

  Dobrý den,
  mám dítě ve školce, je nárok na ošetřovné 1.4.2021, když jsou velikonoční prázdniny?
  Děkuji

 • Custom avatar Jiřina Šomanová

  Dobrý den,
  má dcera jako OSVČ nárok na ošetřovné za březen a za kolik dnů, když měla škola týden jarní prázdniny? Počítá 5 nebo 7 dnů bez nároku na ošetřovné?

  Od 11.4. škola vyhlásila rotační výuku- týden děti ve škole, týden online výuka doma. Bude nárok na ošetřovné tedy za duden a za kolik dnů? Bude o víkendech nárok na ošetřovné nebo jak to bude?

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Ošetřovné pro OSVČ za březen zatím není. Momentálně je možné žádat o ošetřovné za únor – do 19.4.2021. Ošetřovné pro OSVČ za březen, se tedy bude řešit nejdříve koncem dubna. Pokud budou podmínky stejné, jako u předchozích měsíců, tak bude za březen nárok na 400 Kč za jeden kalendářní den. Za jarní prázdniny (celý týden) nárok na ošetřovné není, tj. za březen by to bylo maximálně 24 dní (za 7 dní prázdnin nárok není). Je nárok i za víkendy/státní svátky.

   Pokud budou platit stejné podmínky i pro dubem, kdy začne rotační výuka, tak opět bude nárok jen za ty týdny, kdy bude dítě ve škole. Ošetřovné pro OSVČ má ale jiné podmínky než ošetřovné pro zaměstnance. Je vyhlašováno vždy pro konkrétní měsíc a zpětně. Neřeknu vám tedy, jak to přesně bude.

 • Custom avatar lenka.semorova@seznam.cz

  Dobrý den,
  jsem na OČR – dítě 1. stupeň, od 12.4.2021 by mělo mít rotační výuku, 24.4.2021 bude mít 10 let. Bude nárok na OČR i poté za týdny, kdy bude distanční výuka? Dle článku to chápu tak, že pokud by školy zůstaly uzavřené, tak nárok na OČR by byl i po dosažení věku 10 let (za splnění podmínky, že OČR bylo zahájeno před 10. narozeninami). Je to tak i při rotační výuce? Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Lenka

  Dobrý den. Prosím chci se zetat. Pokud dítěě nenastoupí do školy z důvodu, že nechci testovat a nosit roušku během vyučování mám nárok na OČR? Děkuji z odpověď

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Pavel: Dobrý den, jsem důchodce a zhruba 2 roky mám aktivní živnostenský list, nicmé...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Rozhodné období (červen - září 2020) se pro pokles příjmu o 50% nepoužívá....
 • Lenka: Dobrý den, múj dotaz. Jsem zaměstnaná na částečný pracovní úvazek a součas...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Ne, to už na ošetřovné nárok nebude....
 • Lenka: Dobrý den. Prosím chci se zetat. Pokud dítěě nenastoupí do školy z důvodu, ž...