Ošetřovné (OČR) během epidemie – zavřené školy, mateřské školky, jarní prázdniny

<span>Od 1. března 2021, jsou plošně uzavřeny téměř všechny školy či mateřské školky. Po dobu zákazu (minimálně od 1. 3. 2021 do 21. 3. 2021), je nárok na ošetřovné u dětí mladších než 10 roků (v některých případech i u starších dětí). Platí zvýšené ošetřovné 70% (minimálně 400 Kč na den).</span> Od 1. března 2021, jsou plošně uzavřeny téměř všechny školy či mateřské školky. Po dobu zákazu (minimálně od 1. 3. 2021 do 21. 3. 2021), je nárok na ošetřovné u dětí mladších než 10 roků (v některých případech i u starších dětí). Platí zvýšené ošetřovné 70% (minimálně 400 Kč na den).

Od pondělí 1. března 2021, začínají v ČR platit zpřísněná omezení v souvislosti s epidemií koronaviru COVID. Je vyhlášený nový nouzový stav (tentokrát snad i v souladu s ústavou), došlo k přísnému omezení pohybu (jen na území jednoho okresu). A uzavřely se téměř všechny školy, včetně mateřských školek.

Pro rodiče, které mají děti doma už 21. prosince 2020 či od 4. ledna 2021, se vlastně nic nemění. Pro ně se jedná i nadále o stejný případ „péče o dítě“. Nové je to, jen pro rodiče žáků první a druhých tříd, nebo rodiče předškolních dětí z mateřských škol.

Výpočet OČR – podmínky pro ošetřovné 2024

V roce 2024, platí pro nárok na ošetřovné pouze běžné podmínky (všechny výjimky, které platily během epidemie COVID již skončily):

 • Na OČR je nárok 9 nebo 16 dní
 • Ošetřovné je 60% z hrubé mzdy (z redukovaného vyměřovacího základu)
 • Na ošetřovné je nárok jen u zaměstnanců (pracovní nebo služební poměr)
 • Nárok na OČR není u DPP, DPČ a OSVČ (plánuje se od 1. 1. 2025)

Aktuální informace, kdo má nárok na ošetřovné a kolik je za OČR, najdete zde:

Aktualizace 1. dubna 2021:

Parlament schválil zvýšení ošetřovného na 80% (nyní je 70%). A to se  zpětnou platností od začátku března (od 1.3.2021).  Zvýšení musí ještě schválit Senát a prezident. Viz aktuální informace zde

Nárok na ošetřovné během epidemie COVID 2021

I během roku 2021, platí zvláštní podmínky pro nárok na ošetřovné z důvodu epidemie koronaviru COVID (zákon číslo 438/2020 Sb., který byl schválen na podzim 2020 –  na „krizové“ ošetřovné může být nárok případně až do konce školního roku – tj. do 30. 6. 2021).

Nárok na ošetřovné je především u dětí mladších než 10 roků

 • Dítě musí být mladší než 10 roků v den zahájení OČR (tj. k 21. 12. 2020, nebo k 4. 1. 2021 nebo k 1. 3. 2021)
 • Pokud má dítě 10 narozeniny během OČR, tak se nic nemění
 • Na ošetřovné je nárok dále, i po 10 narozeninách (podstatný je věk na začátku OČR)

Nárok na ošetřovné může být i u starších dětí (nad 10 roků):

 • U nezaopatřených dětí až do 26 roků, které jsou závislé na pomoci jiné osoby aspoň ve stupni I (lehká závislost), pokud jim byla zakázána osobní přítomnost ve škole či jiném obdobném zařízení

Nárok na ošetřovné při zavřené mateřské školce od 1. března 2021

Zatímco doposud (v průběhu podzimu 2020 a zimy 2021), měli na „krizové“ ošetřovné nárok pouze rodiče školáků, od 1. března 2021 může vznikat nárok i pro rodiče předškolních dětí.

Od 1. března jsou uzavřeny i všechny mateřské školky – kromě několika výjimek (školky při zdravotnických zařízeních, nebo školky vyhrazené pro zaměstnance v „krizových“ službách, jako policie, hasiči apod.).

Podmínky pro nárok na ošetřovné při zavřené mateřské školce, jsou identické, jako u školních dětí.

Ošetřovné během jarních prázdnin 2021

Od začátku února 2021, probíhají postupně v jednotlivých okresech jarní prázdniny. Během jarních prázdnin není na ošetřovné nárok. A to ani, když jsou plošně uzavřeny všechny školy. Pro školky je to jinak, nárok na ošetřovné je i během jarních prázdnin (pro školky se jarní prázdniny nevyhlašují).

Po dobu jarních prázdnin (5 pracovních dní + 2 dny následujícího víkendu), tedy není nárok na ošetřovné. Rodiče mladších školních dětí, mohou v zaměstnání požádat o neplacené volno (paragraf 191 zákoníku práce), nebo to řešit jinou formou.

Kolik je ošetřovné během epidemie COVID 2021

I v roce 2021 platí, že pokud je ošetřovné čerpáno z důvodů souvisejících s epidemií koronaviru COVID, pak je nárok na zvýšené ošetřovné. Zatímco za běžných podmínek, je to 60% z redukovaného vyměřovacího základu (z hrubé mzdy), během epidemie koronaviru je to:

 • Ošetřovné je ve výši 70% z redukovaného vyměřovacího základu
 • Minimálně 400 Kč za jeden kalendářní den (u zaměstnanců v pracovním nebo služebním poměru, při zkráceném úvazku to může být méně)

Viz výpočet v kalkulačce: Zvýšené ošetřovné na 70% během epidemie 2021

Nárok na ošetřovné při práci na DPP nebo DPČ

Nárok na ošetřovné mohou mít během epidemie i ti, kdo pracují na DPČ nebo DPP. Předpokladem pro nárok na ošetřovné je účast na nemocenském pojištění

 • U DPČ vzniká účast na nemocenském pojištění při příjmu od 3500 Kč (v roce 2020 od 3000 Kč)
 • U DPP vzniká účast na nemocenském pojištění při příjmu nad 10 000 Kč

Pokud zaměstnanec na DPP nebo DPČ neplní podmínku účasti na nemocenském pojištění v aktuálním měsíci (kdy vznikne/vznikla potřeba péče o dítě), pak stačí, že byla podmínka účasti na nemocenském pojištění splněna alespoň ve třech kalendářních měsících, bezprostředně předcházejících kalendářnímu měsíci, v němž vznikla potřeba péče.

Nárok na ošetřovné během epidemie 2021 pro OSVČ

OSVČ nemají nárok na klasické „OČR“ (ani v případě, že si platí dobrovolné nemocenské pojištění). Pro OSVČ je ale Ministerstvem průmyslu a obchodu poskytována dotace „Ošetřovné“, která má podobné parametry, jako ošetřovné pro zaměstnance.

OSVČ může mít nárok na 400 Kč za jeden kalendářní den. Aktuálně je možné na webu MPO podávat žádost o ošetřovné za prosinec 2020 a leden 2021 (až do 11. 3. 2021).

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka bez úroků do 10000 Kč. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Půjčka 20000 ještě dnes. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Ošetřovné (OČR) během epidemie – zavřené školy, mateřské školky, jarní prázdniny

Diskuse: 44
 • Custom avatar lenka

  dobrý den, mám trochu problém, od 1.3.2021 jsem nastoupila na ošetřovné a dnes my přišly peníze za ošetřovné a zjistilajsem že my v zaměstnání nezaškrtli celý měsíc, vynechaly víkendy, jemožné zažádat zpětně o proplacení, přišla jsem o 5.624kč

 • Custom avatar Pavla

  Zajímalo by mě, zda má nárok na ošetřovné také babička – důchodkyně, pokud má u sebe po dobu uzavření škol děti (i s on-line) výukou.
  Děkuji, Pavla

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   V tuto chvíli nárok nemá (resp. nárok by byl, pokud by s dítětem sdílela společnou domácnost, což většinou není), před pár dny byla ale v Parlamentu schválena novela zákona, aby byl nárok i u dalších příbuzných (příbuzní v přímé linii – babička, dědeček, sourozenci, strýc, teta …). Novelu musí schválit ještě senát (pravděpodobně na konci dubna).

 • Custom avatar Petra

  Dobrý den,
  od 1.1.2021 jsem nastoupila do nového zaměstnání. S hlídáním pomáhala kamarádka a dědeček, ale v březnu jsem musela několik dní zůstat s dcerou 9 let doma já. OČR mi bylo zamítnuto. Mám nějakou šanci ho získat? Případně jak mám postupovat nebo čím zdůvodňovat? Jsem samoživitelka, každá koruna v rozpočtu chybí.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • slart: TVL, 10 let toto neplatím :-) Proč mám něco platit, když nemám doktora atd. :))...
 • Pepíno: Dobrý den, chci se zeptat , jestli se schválí insolvence na 3 roky pro všechny, t...
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
 • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...