Od 1. března 2021, jsou plošně uzavřeny téměř všechny školy či mateřské školky. Po dobu zákazu (minimálně od 1. 3. 2021 do 21. 3. 2021), je nárok na ošetřovné u dětí mladších než 10 roků (v některých případech i u starších dětí). Platí zvýšené ošetřovné 70% (minimálně 400 Kč na den).
Od pondělí 1. března 2021, začínají v ČR platit zpřísněná omezení v souvislosti s epidemií koronaviru COVID. Je vyhlášený nový nouzový stav (tentokrát snad i v souladu s ústavou), došlo k přísnému omezení pohybu (jen na území jednoho okresu). A uzavřely se téměř všechny školy, včetně mateřských školek.
Pro rodiče, které mají děti doma už 21. prosince 2020 či od 4. ledna 2021, se vlastně nic nemění. Pro ně se jedná i nadále o stejný případ „péče o dítě“. Nové je to, jen pro rodiče žáků první a druhých tříd, nebo rodiče předškolních dětí z mateřských škol.
V roce 2024, platí pro nárok na ošetřovné pouze běžné podmínky (všechny výjimky, které platily během epidemie COVID již skončily):
Aktuální informace, kdo má nárok na ošetřovné a kolik je za OČR, najdete zde:
Parlament schválil zvýšení ošetřovného na 80% (nyní je 70%). A to se zpětnou platností od začátku března (od 1.3.2021). Zvýšení musí ještě schválit Senát a prezident. Viz aktuální informace zde
I během roku 2021, platí zvláštní podmínky pro nárok na ošetřovné z důvodu epidemie koronaviru COVID (zákon číslo 438/2020 Sb., který byl schválen na podzim 2020 – na „krizové“ ošetřovné může být nárok případně až do konce školního roku – tj. do 30. 6. 2021).
Nárok na ošetřovné je především u dětí mladších než 10 roků
Nárok na ošetřovné může být i u starších dětí (nad 10 roků):
Zatímco doposud (v průběhu podzimu 2020 a zimy 2021), měli na „krizové“ ošetřovné nárok pouze rodiče školáků, od 1. března 2021 může vznikat nárok i pro rodiče předškolních dětí.
Od 1. března jsou uzavřeny i všechny mateřské školky – kromě několika výjimek (školky při zdravotnických zařízeních, nebo školky vyhrazené pro zaměstnance v „krizových“ službách, jako policie, hasiči apod.).
Podmínky pro nárok na ošetřovné při zavřené mateřské školce, jsou identické, jako u školních dětí.
Od začátku února 2021, probíhají postupně v jednotlivých okresech jarní prázdniny. Během jarních prázdnin není na ošetřovné nárok. A to ani, když jsou plošně uzavřeny všechny školy. Pro školky je to jinak, nárok na ošetřovné je i během jarních prázdnin (pro školky se jarní prázdniny nevyhlašují).
Po dobu jarních prázdnin (5 pracovních dní + 2 dny následujícího víkendu), tedy není nárok na ošetřovné. Rodiče mladších školních dětí, mohou v zaměstnání požádat o neplacené volno (paragraf 191 zákoníku práce), nebo to řešit jinou formou.
I v roce 2021 platí, že pokud je ošetřovné čerpáno z důvodů souvisejících s epidemií koronaviru COVID, pak je nárok na zvýšené ošetřovné. Zatímco za běžných podmínek, je to 60% z redukovaného vyměřovacího základu (z hrubé mzdy), během epidemie koronaviru je to:
Viz výpočet v kalkulačce: Zvýšené ošetřovné na 70% během epidemie 2021
Nárok na ošetřovné mohou mít během epidemie i ti, kdo pracují na DPČ nebo DPP. Předpokladem pro nárok na ošetřovné je účast na nemocenském pojištění
Pokud zaměstnanec na DPP nebo DPČ neplní podmínku účasti na nemocenském pojištění v aktuálním měsíci (kdy vznikne/vznikla potřeba péče o dítě), pak stačí, že byla podmínka účasti na nemocenském pojištění splněna alespoň ve třech kalendářních měsících, bezprostředně předcházejících kalendářnímu měsíci, v němž vznikla potřeba péče.
OSVČ nemají nárok na klasické „OČR“ (ani v případě, že si platí dobrovolné nemocenské pojištění). Pro OSVČ je ale Ministerstvem průmyslu a obchodu poskytována dotace „Ošetřovné“, která má podobné parametry, jako ošetřovné pro zaměstnance.
OSVČ může mít nárok na 400 Kč za jeden kalendářní den. Aktuálně je možné na webu MPO podávat žádost o ošetřovné za prosinec 2020 a leden 2021 (až do 11. 3. 2021).
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.