Kalkulačka nemocenská: Výpočet nemocenské dávky a náhrady mzdy
Kolik je nemocenská a náhrady mzdy v době pracovní neschopnosti v roce 2014? Zajímalo by vás, kolik peněz dostanete, pokud budete nemocní nebo po úraze v pracovní neschopnosti? Spočítejte si to v naší kalkulačce. Ta vám nabízí zjednodušený výpočet nemocenských dávek a náhrady mzdy za prvních 14 dní pracovní neschopnosti. Kromě toho, jsme pro vás připravili i přehledný souhrn informací o nemocenské. Máte-li jakýkoliv dotaz – zeptejte se v diskuzi na konci článku.
Výpočet nemocenské 2024 – kolik je za neschopenku?
V roce 2024, platí pro nemocenskou jen běžné podmínky (epidemie COVID už skončila, nejsou žádné speciální výjimky).
Od 1. 1. 2024 se zvyšují redukční hranice, pro výpočet nemocenské (i náhrady mzdy za nemoc od zaměstnavatele).
Aktuální kalkulačka zde:
Online výpočet – nemocenská a náhrady mzdy 2014
Jak se počítá nemocenská a náhrada mzdy
Nemocenská, resp. nemocenské dávky, se vyplácejí na základě nemocenského pojištění. Nárok na peníze v době pracovní neschopnosti tak má pouze ten, kdo se účastní nemocenského pojištění. To se týká většiny zaměstnanců (výjimkou jsou např. práce na dohodu o provedení práce apod.). Týkat se to může i OSVČ – ale u nich je placení nemocenského pojištění dobrovolné (u zaměstnanců je povinné – hradí jej na základě příslušného zákona zaměstnavatel)
Nemocenské dávky se vyplácejí až od 15 dne pracovní neschopnosti. Prvních 14 dní pracovní neschopnosti hradí zaměstnavatel. Pro stanovení výše nemocenské je rozhodující tzv. vyměřovací základ za rozhodné období – což je předchozích 12 měsíců. Zjednodušeně je možné denní vyměřovací základ spočítat tak, že vezmete svoji hrubou mzdu, a tu vynásobíte 12 (počet měsíců), a následně vydělíte 365 (počet dní = protože nemocenské dávky se vyplácejí za každý kalendářní den).
Příklad výpočtu: při hrubé měsíční mzdě 25 tisíc korun, je denní vyměřovací základ pro nemocenskou roven (25000 * 12)/365 = 821,92 Kč.
Denní vyměřovací základ byte měli najít i na své výplatní pásce, pokud ne, tak vám ho určitě sdělí vaše mzdová účetní.
Podívejte se na další užitečné informace:
Kolik je nemocenská 2014
Nemocenská se pak stanoví jako 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu. Redukce se provádí tak že:
- Do 865 Kč se započítává 90%
- Do 1298 Kč se započítává 60% z rozdílu mezi 1 a 2 redukční hranicí
- Do 2595 Kč se započítává 30% z rozdílu mezi 2 a 3 redukční hranicí
- Nad 2595 Kč se nezapočítá nic
Skutečně vyplacená nemocenská je pak rovna počtu kalendářních dní pracovní neschopnosti krát 60% z redukovaného denní vyměřovací základu
Příklad výpočtu nemocenské: Paní Nováková je zaměstnaná a její průměrná měsíční mzda je 25 tisíc korun hrubého. Kvůli nemoci byla 28 dní v pracovní neschopnosti:
- 1 – 14 den = nemocenská se neplatí, je nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele (viz informace dále)
- 15 – 28 den, tj. 14 kalendářních dní = p. Nováková dostane 6 216 Kč
- Denní vyměřovací základ = 821,92 Kč
- Redukovaný vyměřovací základ = 740 Kč
- Nemocenská za 1 den = 444 Kč
Náhrada mzdy za prvních 14 dní pracovní neschopnosti
Nemocenská se vyplácí až od 15 dne pracovní neschopnosti. Za prvních 14 dní náleží zaměstnanci náhrada mzdy a to takto:
- 1 – 3 den pracovní neschopnosti je nárok na náhradu mzdy, pouze pokud byla nařízena karanténa (jinak za první 3 dny pracovní neschopnosti nedostává zaměstnanec nic)
- 4 – 14 den pracovní neschopnosti je nárok na 60% z vyměřovacího základu (ten se stanoví jinak než vyměřovací základ pro nemocenské dávky)
Náhrada mzdy za prvních 14 dní se od nemocenských dávek liší v tom že:
- Nárok na náhradu mzdy je jen za pracovní dny (přesněji za pracovní hodiny), nemocenská se vyplácí za každý kalendářní den
- Náhrada mzdy se počítá z jiného vyměřovacího základu – ten je stejný, jako pro stanovení náhrady mzdy například u dovolené
- Vyměřovací základ pro náhradu mzdy se stanovuje za předchozí kalendářní čtvrtletí (u nemocenské je to předchozích 12 měsíců)
- Vyměřovací základ pro náhradu mzdy se stanovuje jako hodinový (u nemocenské je to denní)
Jinak je ale výpočet náhrady mzdy za pracovní neschopnost stejný. I zde se provádí redukce hodinového vyměřovacího základu – redukční hranice jsou stejné – jen se přepočítávají na hodinové (koeficient pro přepočet je 0,175)
Příklad výpočtu náhrady mzdy: Paní Nováková je zaměstnaná a její průměrná měsíční mzda je 25 tisíc korun hrubého. Kvůli nemoci byla 28 dní v pracovní neschopnosti.
- Za 1 až 3 den pracovní neschopnosti nedostane p. Nováková nic (nebyla nařízena karanténa)
- Za 4 – 14 den bude mít p. Nováková nárok za každý pracovní den na 667, 9872 Kč
- Denní hodinový vyměřovací základ = 156,25 Kč
- Redukovaný hodinový vyměřovací základ = 139,164 Kč
- Náhrada mzdy za 1 hodinu = 83,4984 Kč (60%) tj. na 667, 9872 za den (při 8 hodinové pracovní době)
Změny a noviny – nemocenská 2014
V roce 2014 došlo ke 2 změnám ve výpočtu nemocenské. První změnou bylo zvýšení redukčních hranic, ty se od 1. 1. 2014 změnily takto:
- 1 redukční hranice se zvýšila o 2 Kč z 863 Kč (v roce 2013) na 865 Kč (v roce 2014)
- 2 redukční hranice se zvýšila o 3 Kč z 1295 Kč (v roce 2013) na 1298 Kč (v roce 2014)
- 3 redukční hranice se zvýšila o 6 Kč z 2589 Kč (v roce 2013) na 2595 Kč (v roce 2014)
Druhou změnou pak je to, že od 1. 1. 2014 náleží nemocenská již od 15 dne pracovní neschopnosti. V roce 2013 platilo, že na nemocenskou byl nárok až od 21 dne pracovní neschopnosti.
Nemocenská a OSVČ
Na nemocenskou mají nárok i OSVČ, kteří si hradí nemocenské pojištění. Podmínkou pro nárok na nemocenské dávky u OSVČ je to, aby minimálně 3 měsíce před začátkem pracovní neschopnosti platili nemocenské pojištění.
Účast na nemocenském pojištění je u OSVČ dobrovolná. Pokud si OSVČ platí nemocenské pojištění, má nárok na nemocenské dávky a peněžitou pomoc v mateřství (mateřská). Na ošetřovné (pracovní neschopnost z důvodu ošetřování dítěte nebo jiného člena rodiny), ale OSVČ nárok nemá ani, když si platí nemocenské pojištění. Minimální částka pro nemocenské pojištění je 115 Kč měsíčně. Maximální nemocenské pojištění je 2 387 Kč měsíčně (2,3 % z 103 768 Kč).
Nemocenská a náhrada mzdy – další podmínky
- Maximální doba, po kterou je možné dostávat nemocenské dávky je 380 dní (resp. od 15 dne pracovní neschopnosti do 380 dne pracovní neschopnosti)
- Maximální doba nemocenské pro pracující starobní důchodce nebo invalidní důchodce je 70 dní
- Pokud byla nařízena karanténa, je nárok na náhradu mzdy již od prvního dne pracovní neschopnosti
- Pokud není nařízena karanténa, za první až třetí den není nárok na náhradu mzdy
- Za 4 až 14 dne pracovní neschopnosti se nevyplácí nemocenská, ale náhrada mzdy = tu vyplácí zaměstnavatel a platí se pouze za pracovní dny (nemocenská je za kalendářní dny)
- Pro nemocenskou platí ochranná lhůta 7 kalendářních dní = tj. pokud zaměstnanec nastoupí do pracovní neschopnosti do sedmi dnů od ukončení pracovního poměru, má i tak nárok na všechny dávky stejně jako by byl zaměstnaný
- OSVČ má nárok na nemocenskou pokud alespoň 3 měsíce před pracovní neschopností platit nemocenské pojištění (to je u OSVČ dobrovolné)
Chcete-li se na něco zeptat ohledně nároku na nemocenskou, ohledně změn v roce 2014 nebo ohledně nároku na náhradu mzdy v pracovní neschopnosti – neváhejte a napište svůj dotaz do diskuze pod tímto článkem. Odpovíme vám hned, jak to bude možné.
Dobrý den.Pracuji na poloviční úvazek můj plat je kolem 4000kč.Mám jít na nemocenskou a já nevím jak se vypočítá a mám na ní nárok?Děkuji za odpověd.Monika
Dobrý den, pokud za vás zaměstnavatel odvádí nemocenské pojištění (pravděpodobně by měl, záleží ale, jestli je to klasický pracovní poměr nebo DPP či DPČ), pak máte nárok na nemocenskou. Výpočet je stejný jako u jakéhokoliv jiného zaměstnance. Z vašeho příjmu v rozhodném období (tj. ony 4000 Kč) se stanoví vyměřovací základ a od něj se pak odvíjí výše nemocenských dávek.
Dobrý den, byl jsem na neschopence 380 dní, v říjnu 2013 jsem neschopenku ukončil, protože mi zkončila podpůrčí doba, nastoupil jsem na úřad práce. Dnes jsem nastoupil do nové práce, ale budu muset znovu na neschopenku, mám nárok na nemocenskou? a z čeho se mi bude popřípadě nemocenská počítat. Děkuji za odpověd
Dobrý den, je to tak, že pokud od skončení poslední pracovní neschopnosti máte odpracováno alespoň 190 dní, pak můžete čerpat znovu celý 380 dní. Jinak se počítají všechny dny pracovní neschopnosti za posledních 380 dní a máte nárok pouze na dobu, kdy jste v tomto období nebyl v pracovní neschopnosti.
Na druhou stranu, pokud je vyčerpána podpůrčí doba 380 dní, je i tak možné žádat o vyplácení nemocenských dávek, konkrétně se jedná o paragraf 27 zákona o nemocenském pojištění:
§ 27
Po uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26 se nemocenské vyplácí na základě žádosti pojištěnce po dobu stanovenou v rozhodnutí orgánu nemocenského pojištění podle vyjádření lékaře orgánu nemocenského pojištění, který vyplácí nemocenské, pokud lze očekávat, že pojištěnec v krátké době, nejdéle však v době 350 kalendářních dnů od uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26, nabude pracovní schopnost, a to i k jiné než dosavadní pojištěné činnosti; takto lze postupovat i opakovaně, přičemž při jednotlivém prodloužení výplaty nemocenského nesmí být doba tohoto prodloužení delší než 3 měsíce. Nemocenské lze podle věty první vyplácet celkem nejdéle po dobu 350 kalendářních dnů od uplynutí podpůrčí doby stanovené podle § 26.
Ten tedy připouští, aby byla v oprávněných případech poskytována podpora v pracovní neschopnosti i delší dobu než 380 dní.
Dobrý den, stal se mi pracovní úraz. jak se to teda počítá? jelikož hrubou mzdu mám 13504,- . teď mi přišlo pouhých 2845,-. přijde mi ještě něco nebo už ne? jsem na nemocenské. na nemocenské jsem už od 3.3.2014. děkuji za odpověď
Dobrý den ,
mám na Vás dotaz. K18.3.2014 jsem podepsala s donucením dohodu o rozvázání pracovního pom. Ještě ten den 18.3.2014 jsem nastoupila na pracovní neschopnost.
A jaké bylo překvapení, zaměstnavatel my řekl že ani 4.-14.den my neplatí .Proč ?
od 15. dne budu pobírat soci. dávky.
Předem velmi děkuji za odpověď.
Dobrý den, za 4 – 14 den se platí náhrada mzdy. Pokud v té době nejste zaměstnaná, pak opravdu nevzniká nárok na náhradu mzdy, a je nárok až na nemocenské dávky od 15 dne.
Dobry den chtěla sem se zeptat mela sem praci na dobu určitou.ted uz mi zamestnavatel smlouvu neprodlouzil,mela sem ji do 31,12,2014. 30,12,jsem sla na nemocenskou a oznamil mi ze mi nic platit nebude ze u nej nejsem uz zamestnana.Ma pravdu je mi 58 let .Dekuji
Dobrý den, mám konkrétní dotaz ohledně mé pracovní neschopnosti. Má pracovní neschopnosti začala ve čtvrtek 10.4.2014. Chtěl bych vědět, jestli se mi první tři dny, které jsou neplacené, počítají jako čtvrtek, pátek, sobota, nebo čtvrtek, pátek, pondělí.
A za další, bych chtěl vědět, jak se v pracovní neschopnosti řeší náhrada mzdy za státní svátek v době prac. neschopnosti 4 – 14 den? Jestli mám nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele nebo 100% státního svátku nebo je tento den bez náhrady?
Děkuji za Vaši odpověď.
Dobrý den, je to tak že první 3 dny se počítají jako „pracovní dny“ (resp. směny), tj. náhrada mzdy náleží za neodpracované směny, přičemž první 3 neodpracované směny nejsou zaplaceny. Neplacené dny jsou tedy čtvrtek, pátek, pondělí.
Pokud by v době, za kterou vám náleží náhrada mzdy byl státní svátek připadající na pracovní den, pak by vám za něj náležela náhrada mzdy.
Dobrý den,chtěla jsem se zeptat. Přišla jsem o zaměstnání a nahlásila jsem se na Úřad práce,kde jsem pobírala podporu. V době,kdy jsem byla na ÚP jsem otěhotněla a podpora mi zkončila. Byla jsem poslaná na sociálku,kde mi však nejsou schopni pomoci. Od lékařky mám neschopenku,jsem v rizikovém těhotenství,ale žádné peníze nedostávám. Prosím na koho se mám v mé situaci obrátit. Děkuji
Dobrý den, pokud jste nezaměstnaná tak opravdu nemáte nárok na nemocenské dávky. Pokud žijete sama a nemáte žádný příjem, pak byste mohl mít nárok na dávky hmotné nouze. Pokud nežijete sama, pak se zohledňují příjmy i osob, se kterými žijete. Pokud jsou celkové příjmy vyšší než je hranice hmotné nouze, pak opravdu nárok na jiné dávky nemáte a dostanete až rodičovský příspěvek po narození dítěte.
Dobrý den,
prosím Vás o radu ohledně výpočtu a výše nemocenské. Od roku 2010 do března 2014 jsem byla na úřadu práce po rodičovské dovolené. Teď jsem 1.4.2014 nastoupila do nového zaměstnání, ale kvůli rizikovému těhotenství jsem od 17.4.2014 v pracovní neschopnosti. Podle čeho se mi bude počítat výše nemocenské když mám odpracováno pouze 16 dní za poslední 4 roky?Děkuji za odpověď.
Dobrý den, bude se to počítat z těchto 16 dní. V takovémto případě se počítá tzv. pravděpodobný výdělek, tedy to kolik byste si vydělala, pokud byste pracovala celý měsíc a z něj se pak odvíjí vyměřovací základ a výše dávek. Podrobněji popsáno najdete například zde: http://www.cssz.cz/cz/casopis-narodni-pojisteni/archiv-vydanych-cisel/clanky/0902-mgr-eva-bolckova-stanoveni-vyse-davek-nemocenskeho-pojisteni.htm
Dobrý den,
manželka pracovala 2 roky na poloviční úvazek v obecní škole. Čistý příjem cca 8000 Kč. Zaměstnání ukončila v červnu 2013. I při zaměstnání byla OSVČ. Po ukončení zaměstnání v červnu 2013 byla pouze OSVČ s minimálním výdělkem kde si platila na správu sociálního zabezpečení minimální zálohu cca 1800 Kč a na zdravotní pojišťovnu posílala minimální zálohu cca 1750 Kč (nevím zda se jedná o zdravotní pojištění v pravém slova smyslu).Stále je OSVČ a v dubnu 2014 nastoupila do nového zaměstnání s hrubou mzdou cca 20 000 Kč. Čistě teoreticky, pokud nyní otěhotní a bude od května 2014 na rizikovém těhotenství, bude vlastně na nemocenské? Z čeho a jak se vypočítává pokud má na ni nárok. Má následně cca 6 až 8 týdnů před porodem nárok na PPM? Z čeho by se pak tato vypočetla? Je pro přiznání nemocenské, nebo PPM a následného rodičovského příspěvku důležité přerušit OSVČ? Pokud by si chtěla po porodu přivydělávat jako OSVČ musí platit sociální a zdravotní příspěvky jak jsem uvedl úvodem?
Předem moc děkuji za odpovědi a přeji hezký den.
Roman
Dobrý den, vycházím z toho, že manželka je nyní zaměstnaná na hlavní pracovní poměr a současně je OSVČ jako vedlejší činnost. Pokud nastoupí v zaměstnání na nemocenskou, pak by na ni měla mít nárok, jako každý jiný zaměstnanec.
Co se týká nároku na PPM, tak tady bude záležet na tom, kdy bude termín porodu. Také na tom, jestli si v době kdy byla OSVČ hradila nemocenské pojištění. Nemocenské pojištění je něco jiného než zdravotní pojištění. Placení nemocenského pojištění je u OSVČ dobrovolné.
Aby měla nárok na PPM, tak v době nástupu na mateřskou (6 – 8 týdnů před porodem) musí být stále zaměstnána, nebo alespoň v ochranné lhůtě 180 dní od konce posledního zaměstnání. A dále v té době musí splnit podmínku účasti na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní. Do této doby se započítá určitě celá doba jejího posledního zaměstnání, případně i včetně pracovní neschopnosti. Vzhledem k tomu že se sleduje doba 24 měsíců před nástupem na PPM, tak by se jí tam mělo započítat i doba zaměstnání v roce 2013 (kolik přesně, to záleží na konkrétním termínu nástupu na PPM). Doba kdy byla jenom OSVČ by se jí započítala pouze tehdy, pokud si platila nemocenské pojištění.
Co se týká podnikání jako OSVČ během rodičovské, záleží na tom, jestli bude i nadále trvat její zaměstnání. Pokud by jí pracovní poměr skončil, pak by se automaticky stala OSVČ na hlavní činnost a musela by si odvádět sociální/zdravotní i kdyby neměla žádný příjem. Jinak ale během pobírání rodičovského příspěvku není nijak omezena možnost chodit do práce nebo podnikat. Musí být jen zajištěna řádná péče o dítě, na které je pobírán rodičovský příspěvek.
Dobrý den paní Králová, děkuji za Vaši odpověď. Poprosím ještě o informaci související s odpovědí a výpočtem nemocenské. Pokud manželka pracovala dva roky na poloviční úvazek ve škole do června 2013, současně a stále je OSVČ a neplatí si nemocenskou a od dubna 2014 je zaměstnaná s hrubou mzdou 25 000 Kč , a v květnu onemocní například z důvodu rizikového těhotenství a bude tedy na nemocenské, která se počítá z posledních 12 měsíců – jaká by byla nemocenská od 14. dne do porodu, když jako OSVČ měla jen minimální příjmy?
Předem děkuji
Roman
Dobrý den, nemocenské dávky se počítají z poslední pojištění činnosti. Pokud je aktuálně zaměstnaná na HPP a nastoupila by do pracovní neschopnosti, pak by se její nemocenská odvíjela od hrubé mzdy v aktuálním zaměstnání.
Dobrý den paní Králová,
Děkuji za Vaši odpověď, ale trochu mě plete, že v úvodu webu kalkulačky je uvedeno, že nemocenská se pǒcítá z průměru posledních 12 měśců kdy bylo nemocenské pojištěni placeno a manželka si jako OSVČ nemocenské pojǐštěni neplatila. Nyní je placeno jen jeden měsíc v HPP od měsíce dubna. Podle Vaší odpovědi bych rozuměl, že výpočet nemocenské by se počítal pouze z jednoho měsíce jako by to byl průměr za 12 měsíců. Předem děkuji za odpověď. Roman
Dobrý den, nemocenské dávky – resp. vyměřovací základ se počítá z poslední pojištěné činnosti. Pokud poslední pojištěná činnost trvala delší dobu než 12 měsíců, pak se za rozhodné období považuje právě oněch posledních 12 měsíců. Jinak platí následující pravidla:
(4) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v období, kdy od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla, neuplynulo 12 kalendářních měsíců, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, v němž sociální událost vznikla.
(5) Jestliže sociální událost u zaměstnance vznikla v kalendářním měsíci, v němž vzniklo pojištění zaměstnance, je rozhodným obdobím období od vzniku pojištění zaměstnance do konce tohoto kalendářního měsíce a pokud zaměstnání netrvalo do konce tohoto kalendářního měsíce, do dne, kterým zaměstnání skončilo.
(6) Nemá-li zaměstnanec v rozhodném období stanoveném podle odstavce 3 vyměřovací základ nebo není-li v rozhodném období alespoň 7 kalendářních dnů, jimiž se dělí
vyměřovací základ, je rozhodným obdobím první předchozí kalendářní rok, v němž byl dosažen započitatelný příjem a je v něm alespoň 30 kalendářních dnů, jimiž se dělí vyměřovací základ. Rozhodné období podle věty první začíná nejdříve dnem vzniku pojištění zaměstnance. První předchozí kalendářní rok se zjišťuje postupně od roku, v němž vznikla sociální událost.
Dobrý den paní Králová,
ráda bych reagovala a zároveň se zeptala k Vaši odpovědi. Když pobírám rodičovský příspěvek a nemám zaměstnavatele je možné podnikat jako OSVČ na vedlejší činnost a neplatit zálohy na důchodové a zdravotní pojištění, pouze platit nemocenské pojištění? Když bych byla rizikově těhotná dostala bych nemocenské dávky a PPM (za předpokladu splnění 270 dní účasti na nemocenském poj. i 180 dobrovolného poj. jako OSVČ)? Z jakého vyměřovacího základu by se to počítalo? A v případě zaměstnání i příjmů jako OSVČ se tyto příjmy sčítají pro stanovení DVZ?
Předem mockrát děkuji za odpověď.
Dobrý den, nastoupila jsem po výpovědi na úřad práce a v ochranné lhůtě jestě na nemocenskou. Dostanu za prvnich 14 dní peníze od UP?
Děkuji za odpověď, Magda
Dobrý den, ne v tomto případě za prvních 14 dní nic nedostáváte. Jakmile jste v pracovní neschopnosti, tak nemůžete být vedená v evidenci úřadu práce. A nevzniká vám ani nárok na náhradu mzdy na kterou mají nárok zaměstnanci.
Dobrý den, chtěla bych se zeptat :manžel měla pracovní úraz.Celý měsíc duben byl na neschpence a v práci nedostal za prvních 14 dní žádnou výplatu že prý mu to zaplatí všechno sociálka.Tak by mě zajímalo jak to je. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, prvních 14 dní vyplácí zaměstnavatel náhradu mzdy – resp. za první 3 dny není placeno nic, následně jsou hrazeny pracovní dny – resp. neodpracované směny. Od 15 dne pak vzniká nárok na nemocenské dávky. Ty vyplácí ČSSZ.
Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat:
Byla jsem dlouhodobě na nemocenské a to od 21.11.2012 – 22.9.2013, potom jsem nastoupila zpátky do práce, ale bohužel z dalších zdravotních důvodů jsem musela jít od 1.1.2014 znovu na nemocenskou, na které jsem doteď.
Dneska mi přišla na účet nemocenská, ale jen za období od 1.-10.4.2014!! Chci se zeptat zda mi přijde ještě zbytek za duben a nebo již nemám nárok na nemocensku ???
díky
dobry den tahle nemocenska je lumparna na lidi
co ma člověk delat když onemocni ,a dostanu par korun
jak ma pak žit když dostane nemocenskou sotva na přežiti
hlavně slibujou na volbách
Dobrý den,
po dvouleté rodičovské nastupuji na nemocenskou a za tři měsíce na mateřskou. Stále platí, že se mi nemocenská i mateřská bude počítat z příjmu před nástupem na první mateřskou? Ikdyž jsem při rodičocské měsíc pracovala na zkrácený úvazek? Mohu tedy očekávat že výše nemocenské a mateřské bude stejná jako při prvním dítěti? Děkuji mnohokrát.
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, když mi vypočítali nemocenskou 400 Kč/den, jestli mi to ještě zdaní, či jestli je to už konečná suma, kterou obdržím na den. Děkuji
dobry den chtel bych se zeptat trapi me to už delši dobu jsem zamestnany od 1.4.2014 a opracoval jsem 16 dni a pak jsem onemocnel a začal marodit chtel jsem se zeptat kolik mi asi vychazi deni nemocenska od 15 dne a jakse to počita kdyš nemam odpracovany cely mesic dekuji
Dobry den, dala jsem v praci dvoumesicni vypoved kvuli lepsi praci smlouva my konci 31.5.ale behem toho jsem otehotnela jelikoz mam rizikove tehotenstvi jsem na nemocenske od 20.5. chci se zeptat jestli se mam po vyprseni smlouvy zapsat na urad prace a jak to je s nemocenskou kdo my ji bude platit na nemocenske budu az do porodu. Dekuji za odpoved Monika
dobrý den,
pokud jsem měla pracovní poměr od 1.dubna 2013, od 20.11.2013 jsem na nemocenské až doteď, pracovní smlouvu jsem měla na jeden rok, skončila mi tedy k 1.dubnu 2014, mám nárok na mateřskou?
dobry vecer manželka onemocnela rakovinou prsu zitrajde na operaci v praci nastoupila v unoru a na neschopenku nastoupila dnes pracuje jako uklizeka ama 9500 kc mesicne kolik bude brat první a další nasledujici mesice bude na nemocenske urcite 1 rok.dekuji za odpověď.ma vždy smlouvu na dobu určitou od února do rijna takze litopad prosinec a leden je na podpore na uradu práce odpovezte
Dobrý den. 31.5.2014 jsem musela dohodou ukončit pracovní poměr, během nějž jsem byla 3 měsíce na PN. Zaměstnání trvalo od 1.10.2013. Předtím Jsem byla vedena na pracovním úřadě od 6.12.2012 do 15.9.2013 a ještě předtím jsem pracovala od 16.12.2011 do 5.12.2013. Mam odpracovane rozhodne období, pro které se schvaluje podpora v nezaměstnanost? Jsem na ÚP za evidována. Předem velice děkuji.
Dobrý den,
kdy je třeba nahlásit se na úřad práce pokud pracovní poměr skončil k poslednímu dni v měsíci dohodou a čtyři dny předtím jsem nastoupila na nemocenskou a má pracovní neschopnost nadále trvá.Děkuji
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.