Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti – kdy je nárok na podporu a kolik?
Pro výpočet podpory v nezaměstnanosti potřebujete zadat následující údaje – věk a průměrná čistá mzda ze zaměstnání. A pak také ještě informace o nároku na odstupné, a o tom, jak byla podána výpověď. Nárok na podporu v nezaměstnanosti, nevzniká automaticky všem, kdo přišli o práci. Je nutné splnit celou řadu podmínek. Následující kalkulačka vám jednoduše a rychle umožní zjistit, na jakou podporu v nezaměstnanosti můžete mít nárok. A v následujících odstavcích se pak dočtete, jaké podmínky je nutné splnit pro získání podpory.
Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2024?
Od začátku roku 2024, se zvyšuje maximální podpora pro nezaměstnané na Úřadu práce. Maximální podpora v nezaměstnanosti, je od 1. 1. 2024 ve výši 24 608 Kč. Maximální podpora při rekvalifikaci, je od 1. 1. 2024 ve výši 27 578 Kč.
Díky zvýšení minimální mzdy (minimálně na 18 900 Kč v roce 2024), si mohou nezaměstnaní i více přivydělat na nějaké brigádě. V roce 2024, to může být až 9 450 Kč hrubého měsíčně.
Viz aktuální Kalkulačka: Výpočet zvýšení podpory v nezaměstnanosti v roce 2024
Výpočet – podpora v nezaměstnanosti 2014
Maximální podpora v nezaměstnanosti 2014
Podpora v nezaměstnanosti nemá neomezenou výši. Je určena maximální hranice – maximální částka, jakou vám Úřad práce bude vyplácet, pokud přijdete o práci. Toto omezení se týká především těch, kdo mají vyšší příjem. Jaká je maximální podpora v nezaměstnanosti:
- Maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2014 je 14 281 Kč
- Maximální podpora při rekvalifikaci je v roce 2014 16 004Kč
Odstupné a podpora v nezaměstnanosti
Již delší dobu platí, že pokud vám při ukončení zaměstnání vznikne nárok na odstupné, podporu od státu nedostáváte. Pokud vám například zaměstnavatel vyplatí odstupné ve výši 3 měsíčních platů, pak první 3 měsíce v nezaměstnanosti nemáte nárok na podporu od státu. Ta vám začne být vyplácena až po uplynutí 3 měsíců. Celková doba čerpání podpory se tím ale nemění.
Podívejte se na další užitečné informace:
Vliv věku na nárok na podporu pro nezaměstnané
Zákon o zaměstnanosti určuje 3 různé hranice pro nárok na podporu. Tyto hranice zohledňují to, že lidé ve vyšším věku (s blížícím se důchodem) mají mnohem větší obtíže při nalezení nového zaměstnání. Délka doby, po kterou je vyplácena podpora v nezaměstnanosti:
- Méně než 50 roků = podpora se vyplácí 5 měsíců
- 50 roků až 55 roků = podpora se vyplácí 8 měsíců
- 56 roků a více = podpora se vyplácí 11 měsíců
Výpočet podpory v nezaměstnanosti
Pro výpočet částky, kterou vám bude stát přispívat v době bez zaměstnání, je rozhodující především to, jaký byl váš čistý příjem. Pro výpočet se používá průměrný čistý měsíční příjem za předchozí kalendářní čtvrtletí. V závislosti na době čerpání dávky se snižuje i její výše:
- 1 a 2 měsíc = máte nárok na 65% z průměrné čisté mzdy (maximálně ale 14 157 Kč)
- 3 a 4 měsíc = máte nárok na 50% z průměrné čisté mzdy (maximálně ale 14 157 Kč)
- 5 a další měsíce = máte nárok na 45% z průměrné čisté mzdy (maximálně ale 14 157 Kč)
Pozor ale na to, že výše podpory může být i nižší. V některých případech totiž nemáte nárok na celou částku, ale pouze na zkrácenou sumu.
Nižší podpora v nezaměstnanosti
Pokud vás zaměstnavatel propustí ze zaměstnání kvůli zvláště hrubému porušení pracovní kázně, pak následujících 6 měsíců nemáte nárok na podporu pro nezaměstnané.
Pokud se vy sami rozhodnete ukončit zaměstnání bez vážného důvodu (upřesnění co je to vážný důvod níže), pak nemáte nárok na celou sumu, ale na nižší částku. V tomto případě je podpora v nezaměstnanosti již od začátku vyplácena jen ve výši 45% z průměrného čistého příjmu. To samé pak platí i při výpovědi dohodou. Pokud není vážný důvod pro ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnance, nebo pokud není dohoda uzavírána například z důvodu nedostatku zakázek, rušení pracovního místa ap., podpora je také automaticky nižší – jen 45% z průměrné čisté mzdy.
Další omezení pak platí pro ty, kdo nikdy nepracovali nebo pro ty, co splňují jen částečně podmínku odpracované doby. To se týká například maminek po rodičovské dovolené nebo i dalších případů. V takovém případě se vyplácí tabulková částka, která představuje:
- 1 a 2 měsíc = 15% z průměrné mzdy v ČR, tj. v roce 2014 je to částka 3662 K
- 3 a 4 měsíc = 12% z průměrné mzdy v ČR, tj. v roce 2014 je to částka 2929 Kč
- 5 a další měsíc = 10% z průměrné mzdy v ČR, tj. v roce 2014 je to částka 2685 Kč
Výpověď ze zaměstnání – vážné důvody
Vážné důvody pro ukončení zaměstnání popisuje zákon o zaměstnanosti č. 435/2004 Sb., konkrétně pak § 5c. Především tyto důvody jsou považovány za závažné:
- Péče dítě ve věku do 4 roků
- Péče o osobu, která má II – IV stupeň závislosti na pomoci jiné osoby
- Zdravotní důvody, které nadále brání ve výkonu současného zaměstnání
- Okamžité zrušení pracovního poměru podle § 56 zákoníku práce
Přesný výčet viz. konkrétní paragraf tohoto zákona. V případě, že ukončíte zaměstnání výpovědí bez některého z těchto vážných důvodů, vaše podpora v nezaměstnanosti bude automaticky nižší.
Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti?
Nárok na podporu v nezaměstnanosti nevzniká automaticky. Nárok mají jenom ti uchazeči, co splní všechny podmínky definované zákonem a dalšími právními předpisy. Nárok na podporu pak nemá především ten kdo:
- Byl v uplynulých 6 měsících propuštěn ze zaměstnání z důvodu zvláště hrubého porušení pracovní kázně nebo pro porušení jiné povinnosti zaměstnance podle § 301a) zákoníku práce
- Získal nárok na výsluhový příspěvek a tento příspěvek je vyšší než podpora v nezaměstnanosti
- Kdo vykonává tzv. nekolidující zaměstnání
Nárok na podporu také není v případech kdy:
- Vznikl nárok na vyplácení starobního důchodu
- Vznikl nárok na výplatu dávek nemocenského pojištění
- kde je ve vazbě v rámci trestního řízení
Hlavní podmínkou pro získání podpory v nezaměstnanosti je pak požadavek na splnění minimální odpracované doby (resp. náhradní činnosti). Musíte mít nejméně 12 odpracovaných měsíců za poslední 2 roky. Nárok nemají například studenti po skončení studia (pokud zároveň během studia alespoň část doby nepracovali).
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdy mám, případně kolik musím odpracovat u zaměstnavatele po skončení RD nárok na UP 60% ze mzdy. Díky za odpověď
Dobrý den manžel má invalidní důchod 2. stupně, pobírá 5500, zaměstnání, kde má čistý příjem 18000, je zaměstnán 5 měsíců a zatím částečně podniká, měl v DP zhruba 5000 měsíčně.
Dostal výpověď z hl. zaměstnání, když ukončí živnost, zůstane mu jen inv. důchod. Má nárok na podporu v nezaměstnanosti? Počítá se všechen dřívější příjem? Započte se inv. důchod do celkové částky nebo dostane dávku vypočtenou z výdělků. Nebo se důchod odečte od celkové částky vypočítané z výdělků?
Děkuji
Dobrý den. Cci se zeptat, jsem těhotná(3 měsíc), ale nastoupila jsem do nové práce, kde o tom nevědí a mám zkušební dobu po dobu 3 měsíců. Obávám se, že to už za necelý 2 měsíce bude vidět, a tak mě zaměstnavatel může ve zkušební době klidně propustit. Chci se zeptat, když pak půjdu na ÚP, dostanu nějakou podoporu, nebo ne? A jak to bude, když budu jako matka samoživitelka? A když se vdám, budu dostávat stejné částky peněz?
Dobrý den,
od 1.9.2014 do 30.6.2015 mám smlouvu na dobu určitou (10 měsíců) ve školství vychovatelka/asistentka a dříve v minulosti jsem nepracovala. Vím že nesplňuji 12 měsíců a proto bych se Vás chtěla zeptat zda nějakou podporu v nezaměstnanosti dostanu. Výše jsem se dočetla že, kdo nesplňuje 12 měsíců dostává 15% z průměrné čisté mzdy 1. a 2. měsíc, platí to i pro mě?
Děkuji za odpověď.
Prosím o radu,jak pokračovat při situaci,kdy v době od 15.12.2014 došlo k zhoršení zdravotního stavu a jsem na neschopence s těžkou neuropatii chodidel.Pracovní lékařka v podniku mi na základě odborných vyšetření napsala omezení na práci včetně mé profese – ellektrikář.Jsem doposud v PN,avšak po uplynutí 380 dnů mi může revizní lékař PN ukončit s možností změny zaměstnání.Do řádného odchodu do starobního důchodu mi zbývá nyní 2.roky.Jsem r.1954.Prosím o radu,nejraději na můj e-mail.Děkuji Machaček
Dobrý den,mám dotaz na nepochopitelný výpočet podpory!Pracoval jsem 3roky bez nějakého marodění,nechlastal jsem a ani jednou jsem nezaspal,prostě ukázková docházka!po třech rokách jsem měl mít smlouvu na neurčito a mladý frajer-půlmistr mě smlouvu neprodloužil.Poslední platy tři měsíce se pohybovaly kolem 19700kč čistého! Tak jsem ihned z vlastní dobré vůle našel novou práci ale tam jsem musel po třech dnech pracovní poměr ze zdravotních důvodů ukončit i s potvrzením od lékaře,tam mě za čtyři dny vypočítaly nesmyslný výdělek 9000kč a z toho mi šla i podpora.První dva měsíce 8400kč atd.Jak je toto ale možný!Se přeci počítá čtvrtletně dozadu né?!Jak mě někdo může vypočítat takovou blbost!Může mi to někdo vysvětlit prosím.Nemám ani minimum!
Dobrý den, když jsem první 4 měsíce v roce 2015 byl OSVČ a zbývajících 8 měsíců byl v zaměstnání (hlavní činnost) a i nadále OSVČ (vedlejší činnost), z čeho se mi bude vypočítávat podpora v nezaměstnanosti?
Dobrý den, ještě k předchozí otázce. Pani na PÚ tvrdí, že aby se mi PvN počítala z posledního zaměstnání, musel bych být, v posledních dvou letech, alespoň jeden rok v zaměstnaneckém poměru. Já jsem byl v tom posledním a jediném poměru 7 měsíců. Rád bych aby se mi to spočítalo z tohoto posledního zaměstnání. Mám na to nárok, anebo má pravdu paní z PÚ?Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den mám na vás velikou prozbu můj zaměstnavatel mi dluží dvě výplaty nejde se mu už ani dovolat je z Karlových varů a prý má zařazený účet a 1.8 má být v insolvence nevím co mám dělat jsem sama je ní 37 a v družstevním bytě který si odlupují .v rámci sipa..ale teď na to jakým co mám prosím dělat děkuji za odpověď děkuji Marcela.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.