Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2014

<span>Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2014? Kdo má nárok a jaké jsou podmínky? Spočítejte si, na co máte nárok - kalkulačka podpora v nezaměstnanosti.</span> Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2014? Kdo má nárok a jaké jsou podmínky? Spočítejte si, na co máte nárok - kalkulačka podpora v nezaměstnanosti.

Pro výpočet podpory v nezaměstnanosti potřebujete zadat následující údaje – věk a průměrná čistá mzda ze zaměstnání. A pak také ještě informace o nároku na odstupné, a o tom, jak byla podána výpověď. Nárok na podporu v nezaměstnanosti, nevzniká automaticky všem, kdo přišli o práci. Je nutné splnit celou řadu podmínek. Následující kalkulačka vám jednoduše a rychle umožní zjistit, na jakou podporu v nezaměstnanosti můžete mít nárok. A v následujících odstavcích se pak dočtete, jaké podmínky je nutné splnit pro získání podpory .

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2020.

Výpočet – podpora v nezaměstnanosti 2014

Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti
Kdo dal výpověď?
* Pokud je podána výpověď bez vážného důvodu, nebo pokud je pracovní poměr ukončený dohodou (bez vážného důvodu), je podpora v nezaměstnanosti nižší (vážné důvody pro výpověď definuje zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, konkrétně pak § 5c - podrobněji níže.)
Při výpovědi ze strany zaměstnavatele nebo ze strany zaměstnance, při vážných důvodech, je podpora vyplácena v plné výši.
Při výpovědi z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, pak nárok na podporu nevzniká vůbec
Odstupné od zaměstnavatele
(počet měsíců s nárokem na odstupné)
Kolik je vám roků?

Čistá mzda

Výpočet

Maximální podpora v nezaměstnanosti 2014

Podpora v nezaměstnanosti nemá neomezenou výši. Je určena maximální hranice – maximální částka, jakou vám Úřad práce bude vyplácet, pokud přijdete o práci. Toto omezení se týká především těch, kdo mají vyšší příjem. Jaká je maximální podpora v nezaměstnanosti:

 • Maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2014 je 14 281 Kč
 • Maximální podpora při rekvalifikaci je v roce 2014 16 004Kč

Odstupné a podpora v nezaměstnanosti

Již delší dobu platí, že pokud vám při ukončení zaměstnání vznikne nárok na odstupné, podporu od státu nedostáváte. Pokud vám například zaměstnavatel vyplatí odstupné ve výši 3 měsíčních platů, pak první 3 měsíce v nezaměstnanosti nemáte nárok na podporu od státu. Ta vám začne být vyplácena až po uplynutí 3 měsíců. Celková doba čerpání podpory se tím ale nemění.

Vliv věku na nárok na podporu pro nezaměstnané

Zákon o zaměstnanosti určuje 3 různé hranice pro nárok na podporu. Tyto hranice zohledňují to, že lidé ve vyšším věku (s blížícím se důchodem) mají mnohem větší obtíže při nalezení nového zaměstnání. Délka doby, po kterou je vyplácena podpora v nezaměstnanosti:

 • Méně než 50 roků = podpora se vyplácí 5 měsíců
 • 50 roků až 55 roků = podpora se vyplácí 8 měsíců
 • 56 roků a více = podpora se vyplácí 11 měsíců

Výpočet podpory v nezaměstnanosti

Pro výpočet částky, kterou vám bude stát přispívat v době bez zaměstnání, je rozhodující především to, jaký byl váš čistý příjem. Pro výpočet se používá průměrný čistý měsíční příjem za předchozí kalendářní čtvrtletí. V závislosti na době čerpání dávky se snižuje i její výše:

 • 1 a 2 měsíc = máte nárok na 65% z průměrné čisté mzdy (maximálně ale 14 157 Kč)
 • 3 a 4 měsíc = máte nárok na 50% z průměrné čisté mzdy (maximálně ale 14 157 Kč)
 • 5 a další měsíce = máte nárok na 45% z průměrné čisté mzdy (maximálně ale 14 157 Kč)

Pozor ale na to, že výše podpory může být i nižší. V některých případech totiž nemáte nárok na celou částku, ale pouze na zkrácenou sumu.

Nižší podpora v nezaměstnanosti

Pokud vás zaměstnavatel propustí ze zaměstnání kvůli zvláště hrubému porušení pracovní kázně, pak následujícíh 6 měsíců nemáte nárok na podporu pro nezaměstnané.

Pokud se vy sami rozhodnete ukončit zaměstnání bez vážného důvodu (upřesnění co je to vážný důvod níže), pak nemáte nárok na celou sumu, ale na nižší částku. V tomto případě je podpora v nezaměstnanosti již od začátku vyplácena jen ve výši 45% z průměrného čistého příjmu. To samé pak platí i při výpovědi dohodou. Pokud není vážný důvod pro ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnance, nebo pokud není dohoda uzavírána například z důvodu nedostatku zakázek, rušení pracovního místa ap., podpora je také automaticky nižší – jen 45% z průměrné čisté mzdy.

Další omezení pak platí pro ty, kdo nikdy nepracovali nebo pro ty, co splňují jen částečně podmínku odpracované doby. To se týká například maminek po rodičovské dovolené nebo i dalších případů. V takovém případě se vyplácí tabulková částka, která představuje:

 • 1 a 2 měsíc = 15% z průměrné mzdy v ČR, tj. v roce 2014 je to částka 3662 K
 • 3 a 4 měsíc = 12% z průměrné mzdy v ČR, tj. v roce 2014 je to částka 2929 Kč
 • 5 a další měsíc = 10% z průměrné mzdy v ČR, tj. v roce 2014 je to částka 2685 Kč

Výpověď ze zaměstnání – vážné důvody

Vážné důvody pro ukončení zaměstnání popisuje zákon o zaměstnanosti č. 435/2004 Sb., konkrétně pak § 5c. Především tyto důvody jsou považovány za závažné:

 • Péče dítě ve věku do 4 roků
 • Péče o osobu, která má II – IV stupeň závislosti na pomoci jiné osoby
 • Zdravotní důvody, které nadále brání ve výkonu současného zaměstnání
 • Okamžité zrušení pracovního poměru podle § 56 zákoníku práce

Přesný výčet viz. konkrétní paragraf tohoto zákona. V případě, že ukončíte zaměstnání výpovědí bez některého z těchto vážných důvodů, vaše podpora v nezaměstnanosti bude automaticky nižší.

Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Nárok na podporu v nezaměstnanosti nevzniká automaticky. Nárok mají jenom ti uchazeči, co splní všechny podmínky definované zákonem a dalšími právními předpisy. Nárok na podporu pak nemá především ten kdo:

 • Byl v uplynulých 6 měsících propuštěn ze zaměstnání z důvodu zvláště hrubého porušení pracovní kázně nebo pro porušení jiné povinnosti zaměstnance podle § 301a) zákoníku práce
 • Získal nárok na výsluhový příspěvek a tento příspěvek je vyšší než podpora v nezaměstnanosti
 • Kdo vykonává tzv. nekolidující zaměstnání

Nárok na podporu také není v případech kdy:

 • Vznikl nárok na vyplácení starobního důchodu
 • Vznikl nárok na výplatu dávek nemocenského pojištění
 • kde je ve vazbě v rámci trestního řízení

Hlavní podmínkou pro získání podpory v nezaměstnanosti je pak požadavek na splnění minimální odpracované doby (resp. náhradní činnosti). Musíte mít nejméně 12 odpracovaných měsíců za poslední 2 roky. Nárok nemají například studenti po skončení studia (pokud zároveň během studia alespoň část doby nepracovali).

Máte hluboko do kapsy a potřebujete peníze? Mohly by se vám hodit půjčky od soukromých osob hned. Nebo můžete vyzkoušet rychlé řešení finanční situace, kterou nabízí zde – půjčíme vám peníze ihned na účet.Vyzkoušejte a uvidíte, že budete spokojeni.

Diskuse: Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2014

Diskuse: 226
 • Custom avatar Tomáš

  Dobrý den, dne 1.7. mi skončil pracovní poměr a 3.7. jsme se šel nahlásit na úřad práce, dne 13.7. jsem ukončil pobyt na tomto úřadu jelikož jsme si našel práci novou. Dnes je 21.8. a za 13 dní stále nemám na účtě podporu. Chtěl bych se proto zeptat v jakém termínu se vyplácí

  Děkuji

 • Custom avatar Antonín

  Dobrý den,
  Hrozí mi od zaměstnavatele výpověď podle § 52 písm. f) zákona č. 262/2006 Sb. zákoníku práce. Chtěl bych se Vás prosím zeptat, zda mám v tomto v tomto případě nárok na podporu v nezaměstnanosti? A pokud ano, tak v jaké výši? Odpracováno mám více jak 24 měsíců.

  Předem děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Antonín

  Dobrý den, mám dotaz, proč mě vaše kalkulačka výpočtu podpory v nezaměstnanosti, při průměrném přijmu 17000,- Kč, věku 59 let a při tříměsíčním odstupném po výpovědi ze zam. počítá tyto položky: 1. – 3. měs., odstupné 17000,-
  3. měs. 8500,-
  5. – 11. měs. 7650,-
  Jiná kalkulačka mě počítá za 1. a 2. měsíc oněch 65 procent, což je ze 17000,- 11050,-
  Děkuji za odpověď. A. H.

 • Custom avatar Marketa Fabryova

  Dobry den, chtela bych se zeptat, 19.9 mi konci materska a z prace dostanu vypoved , protoze mi zrusili pozici, takze vypoved bude z organizacnich duvodu, pravdepodobne.Zajimalo by me, pokud dostanu odmenu a ne odstupne, jestli mam narok na vyssi podporu v nezamenstnanosti, protoze z odmeny se odvadi socialni a zdravotni pojisteni, nebo mi bude vyplacena castka nizsi tj vypocet z materske? Take by me zajimalo, jak to bude, kdyz mi materska nekonci na konci mesice, vypoved preci bezi od zacatku mesice, to me zamestnavatel musi zamnestat na tech nekolik dni? Vim, ze kdyby me zamnestnal treba i na jeden den a vypocet bude z te vyssi castky.
  Moc dekuji za odpoved.
  Marketa Fabryova

 • Custom avatar SYLVA

  Dobrý den,
  komčí mi mateřská dovolena po třech letech a nemohu se vratit do předchozího zaměstnání z důvodu pracovní doby a nezajištění hlídání svých dětí,výpověď budu podávat sama mám nárok na podporu v nezaměstnanosti??v předchozím zaměstnání jsem byla 3roky.děkuji.

 • Custom avatar Janina

  Dobrý den,
  chtěla bych se prosím, zda se do průměrného čistého měsíčního výdělku započítávají bonusy na děti.
  Děkuji
  Janina

 • Custom avatar Markéta

  Dobrý den. Pracovala jsem jsem jako učitelka základní školy, pracovní smlouva na dobu určitou do 31.7.2014. Průměrný čistý výdělek asi 18000,- Od 25.8.2014 jsem znovu zaměstnána u nového zaměstnavatele. V posledních dvou letech jsem pracovala více než 12 měsíců.
  Jaká bude výše podpory v nezaměstnanosti? Ovlivní výši podpory, datum kdy jsem se přišla na Úřad práce zaregistrovat. Děkuji

 • Custom avatar Nina

  Dobry den pani Kralova,

  Prave jsem dala vypoved v praci dohodou a do nove prace bych mela nastoupit do 14 dnu. Ma v tomto pripade smysl registrace na UP? Vypocitava se podpora na pocet dnu, kdy jsem registrovana nebo se to nezohlednuje.

  Dekuji za odpoved

  Hezky den

  Nina

 • Custom avatar Lukas

  Dobrý den,

  zajímalo by mne, zda-li mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, když jsem studentem navazujícího prezenčního magisterského studia, je mi 24 let a zároveň jsem zaměstnaný na HPP na dobu neurčitou již třetím rokem. V případě, že bych dohodou ukončil zaměstnanecký poměr a pokračoval v navazujícím studiu, zda bych měl nárok alespoň na sníženou podporu ve výši 45 % čisté mzdy po dobu 5ti měsíců? Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Vilma

  Dobrý den,
  v zaměstnání budu ke dni 16.10. podávat okamžitou výpověď z důvodu nevyplacení mzdy za měsíc srpen. Bylo mi sděleno, že si o náhradu mzdy a „odstupné“ mohu zažádat na ÚP. Pokud budu výpověď podávat já, vznikne mi nárok na podporu? Kdy mi začne být podpora vyplácena? Jak asi dlouho trvá proces než mi bude vyplacena dlužná mzda a „odstupné“? Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Monika Tothova

  Dobry den chtela jsem se jen zeptat na moji zivotni situaci,30.9.2014 jsem skoncila materskou dovolenou a sla jsem se prihlasit na podporu v nezamestnanosti ktera mi byla schvalena ale mezitim jsem si nasla praci kde mam pracovni dobu od 7-15 a 52 kc na h.tim jsem se chtela zeptat kolik bych tak mela dostat celkem financnich prostredku jsem sama s dvouma detma ve veku 4 a 11 let malej ted nastoupil do materske skolky ktera cini 780kc ale momentalne jsem si vyzadala papir ze jsem v hmotne nouzi ale ta mi asi skonci kdyz nastopim do zamestnani tak nevim kolik co budu brat mohla byste mi nejak pomoc diky tothova

 • Custom avatar Drahuše

  Dobrý den,
  mám dotaz, byla jsem zaměstnána u manžela jako spolupracující osoba. Pak převedl firmu na s.r.o.
  a já jsem se zaevidovala na ÚP. Protože nebylo doplaceno soc.pojištění (doplácela jsem v průběhu
  roku) tak mi nevznikl nárok na podporu v nezaměstnanosti. Bylo mi řečeno, že až doplatím sociální
  pojištění, tak mohu opět požádat, ale nebylo mi vyhověno. Je mi 57 let.
  Děkuji za odpověď

 • Custom avatar Jirka

  Dobrý den,

  končím pracovní poměr v zaměstnání k 31. 12. 2014 dohodou, je mi 56 roků, celkem mám odpracováno 36 roků. Od ledna natupuji na plánovanou operaci, předpokládaná doba pracovní neschopnosti je cca půl roku.
  V případě, že bych nesehnal zaměstnání po ukončenéí pracovní neschopnosti, z čeho se mi bude vypočítávat podpora v nezaměstnanosti?
  Z příjmů v předchozím zaměstnání nebo nemoscenských dávek?

  Děkuji za odpověď.

  Jirka

 • Custom avatar Šárka

  Dobrý den,
  31.10.2014 – tedy koncem měsíce mi končí smlouva na dobu určitou s tím, že zaměstnavatel nemá zájem na prodloužení smlouvy. Zaměstnaná jsem byla 12 měsíců, ale z toho jsem bohužel 6 měsíců v pracovní neschopnosti. Od příštího měsíce již budu pracovní neschopnost ukončovat a půjdu se nahlásit na úřad práce. Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, i když jsem byla půl roku v PN? Předem děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Lucie Lukačková

  Dobrý den, v listopadu mi končí volební období uvolněné starostky a budu se hlásit na ÚP. Předchozí zaměstnání jsem měla na dobu určitou. Je mi 55 roků. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Pokud ano, bude se počítat z platu starostky a kolik měsíců se bude vyplácet?
  Děkuji za odpověď.

 • Monika

  Dobrý den,
  chci dát výpověď podle §56 (dluh na výplatě od zaměstnavatele). Mám nárok na doplacení dlužné mzdy a také na náhradu odpovídající dvojnásobku průměrné mzdy. Pokud tedy dám výpověď např. 23.10. a 24.10. se půjdu zaregistrovat na PÚ a zažádám si o podporu v nezaměstnanosti, tak podporu budu dostávat hned nebo až za dva měsíce? A v jaké výši? Jakou roli hraje to, že mi zaměstnavatel nezaplatí ani dlužnou mzdu ani náhradu? Nikdy dříve jsem nebyla nezaměstnná. Děkuji předem za odpověď.

 • Custom avatar Jaroslav Mareš

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jsem 5 měsíců na neschopence a po ukončení neschopenky dám výpověď a půjdu na podporu, chtěl bych vědět jestli se mě podpora bude počítat z nemocenské a nebo z průměru co jsem měl před nemocenskou? Děkuji za odpověd.

 • Custom avatar Marie

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat touto cestou, zda když je člověk zaměstnán od 1.4.2014 na dobu určitou do 31.12.2014 a středisko k tomuto datu končí a on je od listopadu na neschopence s úrazem (zřejmě bude na nemocenské půl roku) má nárok na podporu až ukončí neschopenku?
  Předem děkuji za odpověď

 • Custom avatar eva

  Jsem v nouzi měla jsem problém s rukou pravou a po sléze i levou.Měla jsem z toho důvodu tři operace a po 18 měsících pracovní neschopnosti jsem nastoupila do práce,ale k jinému zaměstnanci ,který mne po 2 měsíční lhůtě propustil.Dostanu vůbec nějakou podporu nebo nemám na nic nárok.

 • Bob

  Dobrý den, prosím o informaci. Končí mi pracovní smlouva na dobu určitou k 31.12.. Měl bych nastoupit do nové práce za výrazně nižší plat . Pokud bych ukončil tuto novou práci ve zkušební době v 1. čtvrtletí 2015 , nebo ji ukončil zaměstnavatel v témž období – z jaké mzdy se bude vypočítávat tzv. podpora? Ze 4. čtvrtletí 14 nebo prvního 15? A je asi rozdíl, zda ve zkušební době ukončím poměr já, či zaměstnavatel?
  Děkuji za info.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Marie: Dobrý den, zaměstnanec pracující na 37,5hod týdně/7,5hod denně/ žádá o zkr...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Základní výměra dovolené jsou 4 týdny (můžete mít ale se zaměstnavatele doh...
 • Jana: Dobrý den, prosím mám dotaz, pracuji na 12-ti hodinových směnách tzv. krátký ...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Zohledňuje se jen manžel/manželka nebo dítě, vůči kterému máte vyživovací ...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Musíte mít odpracovány alespoň 4 týdny aby vám vznikl nárok na dovolenou za ty...