Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2014

<span>Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2014? Kdo má nárok a jaké jsou podmínky? Spočítejte si, na co máte nárok - kalkulačka podpora v nezaměstnanosti.</span> Kolik je podpora v nezaměstnanosti v roce 2014? Kdo má nárok a jaké jsou podmínky? Spočítejte si, na co máte nárok - kalkulačka podpora v nezaměstnanosti.

Pro výpočet podpory v nezaměstnanosti potřebujete zadat následující údaje – věk a průměrná čistá mzda ze zaměstnání. A pak také ještě informace o nároku na odstupné, a o tom, jak byla podána výpověď. Nárok na podporu v nezaměstnanosti, nevzniká automaticky všem, kdo přišli o práci. Je nutné splnit celou řadu podmínek. Následující kalkulačka vám jednoduše a rychle umožní zjistit, na jakou podporu v nezaměstnanosti můžete mít nárok. A v následujících odstavcích se pak dočtete, jaké podmínky je nutné splnit pro získání podpory .

POZOR: Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální

Tento článek a kalkulačka již nemusí být aktuální. Mohou zde být uvedeny informace, které nejsou pro tento rok platné. Aktuální informace a kalkulačku pro letošní rok najdete: Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2020.

Výpočet – podpora v nezaměstnanosti 2014

Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti
Kdo dal výpověď?
* Pokud je podána výpověď bez vážného důvodu, nebo pokud je pracovní poměr ukončený dohodou (bez vážného důvodu), je podpora v nezaměstnanosti nižší (vážné důvody pro výpověď definuje zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, konkrétně pak § 5c - podrobněji níže.)
Při výpovědi ze strany zaměstnavatele nebo ze strany zaměstnance, při vážných důvodech, je podpora vyplácena v plné výši.
Při výpovědi z důvodu hrubého porušení pracovní kázně, pak nárok na podporu nevzniká vůbec
Odstupné od zaměstnavatele
(počet měsíců s nárokem na odstupné)
Kolik je vám roků?

Čistá mzda

Výpočet

Maximální podpora v nezaměstnanosti 2014

Podpora v nezaměstnanosti nemá neomezenou výši. Je určena maximální hranice – maximální částka, jakou vám Úřad práce bude vyplácet, pokud přijdete o práci. Toto omezení se týká především těch, kdo mají vyšší příjem. Jaká je maximální podpora v nezaměstnanosti:

 • Maximální podpora v nezaměstnanosti v roce 2014 je 14 281 Kč
 • Maximální podpora při rekvalifikaci je v roce 2014 16 004Kč

Odstupné a podpora v nezaměstnanosti

Již delší dobu platí, že pokud vám při ukončení zaměstnání vznikne nárok na odstupné, podporu od státu nedostáváte. Pokud vám například zaměstnavatel vyplatí odstupné ve výši 3 měsíčních platů, pak první 3 měsíce v nezaměstnanosti nemáte nárok na podporu od státu. Ta vám začne být vyplácena až po uplynutí 3 měsíců. Celková doba čerpání podpory se tím ale nemění.

Vliv věku na nárok na podporu pro nezaměstnané

Zákon o zaměstnanosti určuje 3 různé hranice pro nárok na podporu. Tyto hranice zohledňují to, že lidé ve vyšším věku (s blížícím se důchodem) mají mnohem větší obtíže při nalezení nového zaměstnání. Délka doby, po kterou je vyplácena podpora v nezaměstnanosti:

 • Méně než 50 roků = podpora se vyplácí 5 měsíců
 • 50 roků až 55 roků = podpora se vyplácí 8 měsíců
 • 56 roků a více = podpora se vyplácí 11 měsíců

Výpočet podpory v nezaměstnanosti

Pro výpočet částky, kterou vám bude stát přispívat v době bez zaměstnání, je rozhodující především to, jaký byl váš čistý příjem. Pro výpočet se používá průměrný čistý měsíční příjem za předchozí kalendářní čtvrtletí. V závislosti na době čerpání dávky se snižuje i její výše:

 • 1 a 2 měsíc = máte nárok na 65% z průměrné čisté mzdy (maximálně ale 14 157 Kč)
 • 3 a 4 měsíc = máte nárok na 50% z průměrné čisté mzdy (maximálně ale 14 157 Kč)
 • 5 a další měsíce = máte nárok na 45% z průměrné čisté mzdy (maximálně ale 14 157 Kč)

Pozor ale na to, že výše podpory může být i nižší. V některých případech totiž nemáte nárok na celou částku, ale pouze na zkrácenou sumu.

Nižší podpora v nezaměstnanosti

Pokud vás zaměstnavatel propustí ze zaměstnání kvůli zvláště hrubému porušení pracovní kázně, pak následujícíh 6 měsíců nemáte nárok na podporu pro nezaměstnané.

Pokud se vy sami rozhodnete ukončit zaměstnání bez vážného důvodu (upřesnění co je to vážný důvod níže), pak nemáte nárok na celou sumu, ale na nižší částku. V tomto případě je podpora v nezaměstnanosti již od začátku vyplácena jen ve výši 45% z průměrného čistého příjmu. To samé pak platí i při výpovědi dohodou. Pokud není vážný důvod pro ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnance, nebo pokud není dohoda uzavírána například z důvodu nedostatku zakázek, rušení pracovního místa ap., podpora je také automaticky nižší – jen 45% z průměrné čisté mzdy.

Další omezení pak platí pro ty, kdo nikdy nepracovali nebo pro ty, co splňují jen částečně podmínku odpracované doby. To se týká například maminek po rodičovské dovolené nebo i dalších případů. V takovém případě se vyplácí tabulková částka, která představuje:

 • 1 a 2 měsíc = 15% z průměrné mzdy v ČR, tj. v roce 2014 je to částka 3662 K
 • 3 a 4 měsíc = 12% z průměrné mzdy v ČR, tj. v roce 2014 je to částka 2929 Kč
 • 5 a další měsíc = 10% z průměrné mzdy v ČR, tj. v roce 2014 je to částka 2685 Kč

Výpověď ze zaměstnání – vážné důvody

Vážné důvody pro ukončení zaměstnání popisuje zákon o zaměstnanosti č. 435/2004 Sb., konkrétně pak § 5c. Především tyto důvody jsou považovány za závažné:

 • Péče dítě ve věku do 4 roků
 • Péče o osobu, která má II – IV stupeň závislosti na pomoci jiné osoby
 • Zdravotní důvody, které nadále brání ve výkonu současného zaměstnání
 • Okamžité zrušení pracovního poměru podle § 56 zákoníku práce

Přesný výčet viz. konkrétní paragraf tohoto zákona. V případě, že ukončíte zaměstnání výpovědí bez některého z těchto vážných důvodů, vaše podpora v nezaměstnanosti bude automaticky nižší.

Kdo má nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Nárok na podporu v nezaměstnanosti nevzniká automaticky. Nárok mají jenom ti uchazeči, co splní všechny podmínky definované zákonem a dalšími právními předpisy. Nárok na podporu pak nemá především ten kdo:

 • Byl v uplynulých 6 měsících propuštěn ze zaměstnání z důvodu zvláště hrubého porušení pracovní kázně nebo pro porušení jiné povinnosti zaměstnance podle § 301a) zákoníku práce
 • Získal nárok na výsluhový příspěvek a tento příspěvek je vyšší než podpora v nezaměstnanosti
 • Kdo vykonává tzv. nekolidující zaměstnání

Nárok na podporu také není v případech kdy:

 • Vznikl nárok na vyplácení starobního důchodu
 • Vznikl nárok na výplatu dávek nemocenského pojištění
 • kde je ve vazbě v rámci trestního řízení

Hlavní podmínkou pro získání podpory v nezaměstnanosti je pak požadavek na splnění minimální odpracované doby (resp. náhradní činnosti). Musíte mít nejméně 12 odpracovaných měsíců za poslední 2 roky. Nárok nemají například studenti po skončení studia (pokud zároveň během studia alespoň část doby nepracovali).

Máte hluboko do kapsy a potřebujete peníze? Mohly by se vám hodit půjčky od soukromých osob hned. Nebo můžete vyzkoušet rychlé řešení finanční situace, kterou nabízí zde – půjčíme vám peníze ihned na účet.Vyzkoušejte a uvidíte, že budete spokojeni.

Diskuse: Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2014

Diskuse: 226
 • Custom avatar Zuzana

  Dobrý den,

  pracovní poměr mi končí z důvodu neprodloužení prac. smlouvy, Tzn. pracovní poměr na dobu určitou k 30.11.2014.
  Jakou výši podpory tedy dostanu (%) a z jakéko průměru mi bude vypočítána ( z jakých měsíců ).

  děkuji

 • Custom avatar denisa

  dobry den chci se zeptat delala jsem u zamestnavatele 8 let plat 14000 a dal mi vypoved paragraf 52 a 2 mesicni vypovedni dobu mam narok na odstupne a potom na nejake davky jsem sama s dcerou ta ma 4 roky a nema uvedeneho otce a jiny dalsi prijem nemam dekuji

 • Custom avatar Katka

  Dobrý den, potřebovala bych poradit zaměstnanec má pracovní smlouvu na 20.tisíc .Rozhodné období pro ÚP jsou 3 měsíce.Ty poslední tři měsíce měla paní vždy polovinu měsíce neplacené volno (starala se o nemocnou maminku) Z čeho se jí bude počítat podpora na ÚP .Počítá se průměrný měsíční výdělek z částky 20 tisíc jako pravděpodobný,který by měla dostat kdyby pracovala celý měsíc ? Děkuji

 • Custom avatar Antonín Choc

  Dobrý den, ke konci roku mi skončí pracovní smlouva na dobu určitou a další již se mnou nebude uzavřena. Trvala pouze 7 měsíců, takže nesplňuji požadavek zaměstnání 12 měsíců za poslední
  2 roky. Předtím jsem byl delší dobu nezaměstnaný. Dočetl jsem se, že pokud bych si platil dobrovolné důchodové pojištění, měl bych nárok na podporu. Mohu si nyní od 1. ledna 2015 začít platit sám důchodové pojištění a potom po 5 měsících žádat o podporu? Samozřejmě pokud se mi nepodaří najít další zaměstnání.
  Děkuji.

 • Custom avatar Jana

  Dobrý den,

  ráda bych se zeptala, zda bych měla nárok na podporu v nezaměstnanosti v případě, když :

  po tříleté rodičovské dovolené a následném měsíci a půl evidence na ÚP nastoupím do zaměstnání a ve zkušební době ukončím nebo zaměstnavatel se mnou zruší pracovní poměr. Pokud ano, z čeho se mi podpora potom vypočte.

  Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar klimus

  uvadi se tu stale 12 mesicu behem 2 let ale docet jsem se ze je narok na opetovnou podporu po vycerpani pokud jsem mel posledni zamestnani 6 mesicu

 • Custom avatar Alena

  Dobrý den,

  obracím se na Vás s dotazem ohledně ukončení pracovního poměru.
  Dne 1.3.2014 jsem nastoupila do pracovního poměru na dobu neurčitou a zaměstnavatel mi dal v prosinci výpověď pro nadbytečnost s dvouměsíční výpovědní lhůtou, tzn. 28.2.2015 jdu naposledy do práce.
  Zaměstnavatel mi nabídl jedno měsíční odstupné, na kterém trvá. Já se dle zákoníku práce domnívám, že mám nárok na dvouměsíční odstupné (cit: Lidé, kteří u stejného zaměstnavatele pracovali méně než dva roky, ale alespoň rok, dostávají dvojnásobek průměrného výdělku.) Je to moje první zaměstnání, budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti?
  Prosím o objasnění situace, děkuji.

 • Custom avatar Jana

  Dobry den,
  rada bych vedela, jestli se do vypoctu prumerne mzdy pocitaji i cestovni nahrady. Pracuji totiz pro ceskou firmu v zahranici a muj plat z vice jak poloviny tvori cestovni nahrady.
  Predem dekuji za odpoved.

 • Custom avatar Hanka

  Dobrý den, mám pracovní smlouvu na 10 měsíců, před touto prací jsem byla měsíc v evidenci pracovního úřadu a před touto evidencí jsem pracovala 4,5 měsíce v jiném zaměstnání. Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, pokud neseženu jinou práci nebo mi zaměstnavatel nenabídne práci dál. Děkuji.

 • Custom avatar Jarmila

  Dobrý den, budu mít nárok na podporu, v současné době jsem 3.měsíc na nemocenské a smlouvu mám na dobu určitou do 28.2.2015. Pak mi ji neprodlouží. Mám odpracován 1 rok. Pokud budu na nemocenské až do konce února, co bude s dovolenou, zbývá mi 16 dní. Děkuji Jarmila

 • Jana Nováková

  Dobrý den,

  mám odpracováno 12 měsíců za poslední 2 roky.Před 5 měsíci jsem ukončila zaměstnání na dobu určitou a nejsem vedena na úřadu práce z důvodu výjezdu do zahraničí.Nyní se vracím a budu
  se přihlašovat na úřad práce.Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti a popř.z jakého čistého
  příjmu se bude výše podpory počítat.Z posledního pracovního poměru ?
  Děkuji za odpověď

 • Markéta

  Dobry den.Chtela jsem se zeptat: po materske dovolene jsem nastoupila do jedne firmy kde stale pracuji.Nastoupila jsem 17.1 2014 a mela jsem smlouvu do konce roku2014.Podepsala jsem prodlouzeni pracovni smouvy na dalsi rok. 12.1.2015 jsem nastoupila na nemocenskou.Pocita se za odpracovanych 12-ti mesicu i nemocenska?Po ukonceni nemocenske bych chtela dat vypoved dohodou.Mam dve deti 5a8let.Jedno chodi do skolky a druhe do skoly.Manzelovi zmenili pracovni dobu a me nema kdo hlidat deti.Mam 12-ti hodinove smeny a nejde to vyresit jinak nez dat vypoved.Mam narok na podporu v nezamestnanosti a v jake vysi,kdybych sla na urad prace?

 • Custom avatar Nataša

  Dobrý den, můžete mi prosím poradit za jaké období se počítá čistý příjem pro výpočet podpory v nezaměstnanosti a jaký příjem a za jaké období pro odstupné? (muž, rok naroz.1956, doba tohoto prac.poměru 9 let). Ukonč. prac.poměru k 31.3.2015 buď dohodou dle §52 c) odstupné 5 měsíců, nebo výpovědí dle §52 c) odstupné 3 měs. Předem děkuji za odpověď.

 • Karla

  Dobrý den,rodičovský příspěvek mi končí v březnu tudíž se zaregistruji na úp mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?syn bude mít 2 a půl roku a starší čtyři.děkuji

 • Custom avatar Lenka

  Dobry den,

  k 31.12.2014 jsem si pozastavila svou zivnost a prihlasila se do evidence na uradu prace. Narok na podporu mam. Vim, ze se podpora vypocita z vymerovaciho zakladu. ALE trosku v tom tapu, prosim tedy o pomoc na tomto priklade:
  prijmy 500 000, vydaje 60% pausalem: 300 000, dilci zaklad dane tedy: 200 000. Je toto ten vymerovaci zaklad? (200 000 deleno 12ti mesici je cca 16 700 korun – z teto castky se pak vypocita 65% prvni dva mesice, pak 50 % atd, ANEBO jeste jinak?)
  A ted prosim o pomoc a vysvetleni: V prehledu OSVC pro PSSZ je tato castka 200 000 vedena jako danovy zaklad a tim padem je vypocteny vymerovaci zaklad cca 90 000. ALE na Prehledu pro VZP je jako vymerovaci zaklad prave castka 200 000. Prosim o pomoc i s konkretnimi castkami. Moc moc dekuji. L

 • Custom avatar nolesovsky

  Dobrý den,chci vědět, zda se do odpracovanych 12 měsíců za dva roky,u nároků na podporu,započítává i doba pracovní neschopnosti.Děkuji.

 • Kristýna

  Dobrý den,
  z důvodů dlouhodobé nemoci mi zaměstnavatel neprodloužil smlouvu. Mám odpracovaný rok, ale ještě tak měsíc minimálně budu marodit. Chci se zeptat jestli se mám hlásit na úřad práce hned nebo jestli mi budou vyplácet nemocenskou dokud budu mít papír od doktora.
  Mockrát děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Blažková Michaela

  Dobrý den, z důvodu stěhování chci dát výpověd dohodou a ukončit zaměstnání 30. 6 2015.Z jakého čtvrdletí se mi bude počítat podpora v nezaměstnanosti

 • Custom avatar Sylva Štěrbová

  Dobrý den.
  Byla jsem zaměstnána několik let na HPP.Ten skončil k 31.12.2014.Následující dva měsíce leden a únor jsem byla vedena na úřadu práce a pobírala podporu v nezaměstnanosti 65%.2.3.2015 jsem nastoupila opět do práce na HPP,ale ve zkušební době jsem byla propuštena,bez porušeni povinnosti.Bylo to rozhodnuti zaměstnavatele, bez udání důvodu.Odpracovala jsem 25 dnů a čistý měsíční výdělek je 10028kč.Ptám se tedy z čeho mi bude vypočtena podpora a zda mám na ní vůbec nárok?
  Děkuji za Vaši odpověď

 • Custom avatar Andrea

  Dobrý den,potřebovala bych radu.Jsem několik let na rodičovské dovolené a před ní jsem byla několik let zaměstnaná.Zde jsem pořád vedená jako zaměstnanec.Bohužel se do pracovního poměru nemohu vrátit z vážných důvodů (péče o dítě s 2.st.závislosti,jsou mu 3 roky).Když budu mít výpověd dohodou s vážných důvodů,na jakou výši podpory v nezaměstnanosti mám nárok?Nebo ,kolik dnů bych musela odpracovat ,aby podpora nebyla vypočítávána z průměrného platu ČR.Děkuji

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Marie: Dobrý den, zaměstnanec pracující na 37,5hod týdně/7,5hod denně/ žádá o zkr...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Základní výměra dovolené jsou 4 týdny (můžete mít ale se zaměstnavatele doh...
 • Jana: Dobrý den, prosím mám dotaz, pracuji na 12-ti hodinových směnách tzv. krátký ...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Zohledňuje se jen manžel/manželka nebo dítě, vůči kterému máte vyživovací ...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Musíte mít odpracovány alespoň 4 týdny aby vám vznikl nárok na dovolenou za ty...