Kalkulačka nemocenská: Výpočet nemocenské dávky a náhrady mzdy

<span>Kolik peněz dostanete, když budete nemocní a v pracovní neschopnosti? Spočítejte si to v naší kalkulačce - nemocenská a náhrada mzdy 2014.</span> Kolik peněz dostanete, když budete nemocní a v pracovní neschopnosti? Spočítejte si to v naší kalkulačce - nemocenská a náhrada mzdy 2014.

Kolik je nemocenská a náhrady mzdy v době pracovní neschopnosti v roce 2014? Zajímalo by vás, kolik peněz dostanete, pokud budete nemocní nebo po úraze v pracovní neschopnosti? Spočítejte si to v naší kalkulačce. Ta vám nabízí zjednodušený výpočet nemocenských dávek a náhrady mzdy za prvních 14 dní pracovní neschopnosti. Kromě toho, jsme pro vás připravili i přehledný souhrn informací o nemocenské. Máte-li jakýkoliv dotaz – zeptejte se v diskuzi na konci článku.

Výpočet nemocenské 2024 – kolik je za neschopenku?

V roce 2024, platí pro nemocenskou jen běžné podmínky (epidemie COVID už skončila, nejsou žádné speciální výjimky).

Od 1. 1. 2024 se zvyšují redukční hranice, pro výpočet nemocenské (i náhrady mzdy za nemoc od zaměstnavatele).

Aktuální kalkulačka zde:

Online výpočet – nemocenská a náhrady mzdy 2014

Kalkulačka nemocenská
Měsíční hrubá mzda
(průměr za posledních 12 měsíců)

Hodinová hrubá mzda
(průměr za předchozí čtvrtletí)

Byla nařízena karanténa?
Výpočet

U nemocenských dávek se v naší kalkulačce používá zjednodušený výpočet. Ten vychází pouze z průměrné měsíční hrubé mzdy za posledních 12 měsíců. Pokud celkový příjem za posledních 12 měsíců byl jiný, může být skutečně vyplacená nemocenská odlišná.

U náhrady mzdy za prvních 14 dní pracovní neschopnosti je v naší kalkulačce použitý zjednodušený výpočet. Skutečná výše náhrady mzdy se odvíjí od počtu pracovních hodin v předchozím kalendářním čtvrtletí a od počtu pracovních hodin, za které náleží náhrada mzdy při pracovní neschopnosti.

Jak se počítá nemocenská a náhrada mzdy

Nemocenská, resp. nemocenské dávky, se vyplácejí na základě nemocenského pojištění. Nárok na peníze v době pracovní neschopnosti tak má pouze ten, kdo se účastní nemocenského pojištění. To se týká většiny zaměstnanců (výjimkou jsou např. práce na dohodu o provedení práce apod.). Týkat se to může i OSVČ – ale u nich je placení nemocenského pojištění dobrovolné (u zaměstnanců je povinné – hradí jej na základě příslušného zákona zaměstnavatel)

Nemocenské dávky se vyplácejí až od 15 dne pracovní neschopnosti. Prvních 14 dní pracovní neschopnosti hradí zaměstnavatel. Pro stanovení výše nemocenské je rozhodující tzv. vyměřovací základ za rozhodné období – což je předchozích 12 měsíců. Zjednodušeně je možné denní vyměřovací základ spočítat tak, že vezmete svoji hrubou mzdu, a tu vynásobíte 12 (počet měsíců), a následně vydělíte 365 (počet dní = protože nemocenské dávky se vyplácejí za každý kalendářní den).

Příklad výpočtu: při hrubé měsíční mzdě 25 tisíc korun, je denní vyměřovací základ pro nemocenskou roven (25000 * 12)/365 = 821,92 Kč.

Denní vyměřovací základ byte měli najít i na své výplatní pásce, pokud ne, tak vám ho určitě sdělí vaše mzdová účetní.

Kolik je nemocenská 2014

Nemocenská se pak stanoví jako 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu. Redukce se provádí tak že:

  • Do 865 Kč se započítává 90%
  • Do 1298 Kč se započítává 60% z rozdílu mezi 1 a 2 redukční hranicí
  • Do 2595 Kč se započítává 30% z rozdílu mezi 2 a 3 redukční hranicí
  • Nad 2595 Kč se nezapočítá nic

Skutečně vyplacená nemocenská je pak rovna počtu kalendářních dní pracovní neschopnosti krát 60% z redukovaného denní vyměřovací základu

Příklad výpočtu nemocenské: Paní Nováková je zaměstnaná a její průměrná měsíční mzda je 25 tisíc korun hrubého. Kvůli nemoci byla 28 dní v pracovní neschopnosti:

  • 1 – 14 den = nemocenská se neplatí, je nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele (viz informace dále)
  • 15 – 28 den, tj. 14 kalendářních dní = p. Nováková dostane 6 216 Kč
  • Denní vyměřovací základ = 821,92 Kč
  • Redukovaný vyměřovací základ = 740 Kč
  • Nemocenská za 1 den = 444 Kč

Náhrada mzdy za prvních 14 dní pracovní neschopnosti

Nemocenská se vyplácí až od 15 dne pracovní neschopnosti. Za prvních 14 dní náleží zaměstnanci náhrada mzdy a to takto:

  • 1 – 3 den pracovní neschopnosti je nárok na náhradu mzdy, pouze pokud byla nařízena karanténa (jinak za první 3 dny pracovní neschopnosti nedostává zaměstnanec nic)
  • 4 – 14 den pracovní neschopnosti je nárok na 60% z vyměřovacího základu (ten se stanoví jinak než vyměřovací základ pro nemocenské dávky)

Náhrada mzdy za prvních 14 dní se od nemocenských dávek liší v tom že:

  • Nárok na náhradu mzdy je jen za pracovní dny (přesněji za pracovní hodiny), nemocenská se vyplácí za každý kalendářní den
  • Náhrada mzdy se počítá z jiného vyměřovacího základu – ten je stejný, jako pro stanovení náhrady mzdy například u dovolené
  • Vyměřovací základ pro náhradu mzdy se stanovuje za předchozí kalendářní čtvrtletí (u nemocenské je to předchozích 12 měsíců)
  • Vyměřovací základ pro náhradu mzdy se stanovuje jako hodinový (u nemocenské je to denní)

Jinak je ale výpočet náhrady mzdy za pracovní neschopnost stejný. I zde se provádí redukce hodinového vyměřovacího základu – redukční hranice jsou stejné – jen se přepočítávají na hodinové (koeficient pro přepočet je 0,175)

Redukční hranice
Denní základ
Hodinový základ
1 redukční hranice
865 Kč
151,38 Kč
2 redukční hranice
1 298 Kč
227,15 Kč
3 redukční hranice
2 595 Kč
454,13 Kč

Příklad výpočtu náhrady mzdy: Paní Nováková je zaměstnaná a její průměrná měsíční mzda je 25 tisíc korun hrubého. Kvůli nemoci byla 28 dní v pracovní neschopnosti.

  • Za 1 až 3 den pracovní neschopnosti nedostane p. Nováková nic (nebyla nařízena karanténa)
  • Za 4 – 14 den bude mít p. Nováková nárok za každý pracovní den na 667, 9872 Kč
  • Denní hodinový vyměřovací základ = 156,25 Kč
  • Redukovaný hodinový vyměřovací základ = 139,164 Kč
  • Náhrada mzdy za 1 hodinu = 83,4984 Kč (60%) tj. na 667, 9872 za den (při 8 hodinové pracovní době)

Změny a noviny – nemocenská 2014

V roce 2014 došlo ke 2 změnám ve výpočtu nemocenské. První změnou bylo zvýšení redukčních hranic, ty se od 1. 1. 2014 změnily takto:

  • 1 redukční hranice se zvýšila o 2 Kč z 863 Kč (v roce 2013) na 865 Kč (v roce 2014)
  • 2 redukční hranice se zvýšila o 3 Kč z 1295 Kč (v roce 2013) na 1298 Kč (v roce 2014)
  • 3 redukční hranice se zvýšila o 6 Kč z 2589 Kč (v roce 2013) na 2595 Kč (v roce 2014)

Druhou změnou pak je to, že od 1. 1. 2014 náleží nemocenská již od 15 dne pracovní neschopnosti. V roce 2013 platilo, že na nemocenskou byl nárok až od 21 dne pracovní neschopnosti.

Nemocenská a OSVČ

Na nemocenskou mají nárok i OSVČ, kteří si hradí nemocenské pojištění. Podmínkou pro nárok na nemocenské dávky u OSVČ je to, aby minimálně 3 měsíce před začátkem pracovní neschopnosti platili nemocenské pojištění.

Účast na nemocenském pojištění je u OSVČ dobrovolná. Pokud si OSVČ platí nemocenské pojištění, má nárok na nemocenské dávky a peněžitou pomoc v mateřství (mateřská). Na ošetřovné (pracovní neschopnost z důvodu ošetřování dítěte nebo jiného člena rodiny), ale OSVČ nárok nemá ani, když si platí nemocenské pojištění. Minimální částka pro nemocenské pojištění je 115 Kč měsíčně. Maximální nemocenské pojištění je 2 387 Kč měsíčně (2,3 % z 103 768 Kč).

 Nemocenská a náhrada mzdy – další podmínky

  • Maximální doba, po kterou je možné dostávat nemocenské dávky je 380 dní (resp. od 15 dne pracovní neschopnosti do 380 dne pracovní neschopnosti)
  • Maximální doba nemocenské pro pracující starobní důchodce nebo invalidní důchodce je 70 dní
  • Pokud byla nařízena karanténa, je nárok na náhradu mzdy již od prvního dne pracovní neschopnosti
  • Pokud není nařízena karanténa, za první až třetí den není nárok na náhradu mzdy
  • Za 4 až 14 dne pracovní neschopnosti se nevyplácí nemocenská, ale náhrada mzdy = tu vyplácí zaměstnavatel a platí se pouze za pracovní dny (nemocenská je za kalendářní dny)
  • Pro nemocenskou platí ochranná lhůta 7 kalendářních dní = tj. pokud zaměstnanec nastoupí do pracovní neschopnosti do sedmi dnů od ukončení pracovního poměru, má i tak nárok na všechny dávky stejně jako by byl zaměstnaný
  • OSVČ má nárok na nemocenskou pokud alespoň 3 měsíce před pracovní neschopností platit nemocenské pojištění (to je u OSVČ dobrovolné)

Chcete-li se na něco zeptat ohledně nároku na nemocenskou, ohledně změn v roce 2014 nebo ohledně nároku na náhradu mzdy v pracovní neschopnosti – neváhejte a napište svůj dotaz do diskuze pod tímto článkem. Odpovíme vám hned, jak to bude možné.

Diskuse: Kalkulačka nemocenská: Výpočet nemocenské dávky a náhrady mzdy

Diskuse: 192
  • Custom avatar Vaše jméno

    kalkulacka nemocenske hruba mzda 15000

    • Custom avatar Karel

      Dobrý den!Jsem na nemocenské od14.4.14,zaměstnavatel mi mzdu uhradil do 27.4..Mám dotaz,zda mi bude zaslána nemocenská tento měsíc za dny 28.4.-30.4.,či najednou za nemocenskou,která je předpokládána do 27.5..A ke kterému dni je nemocenská zasílána formou na účet.Děkuji vám za odpověď.

      • Custom avatar Karel

        Ke dni 14.5. mi ČSSZ zaslala jednodenní dávku za den 28.4-28.4. Děkuji.

  • Custom avatar Lucka

    dobrý den,z čeho se mi bude počítat neschopenka? vrátila jsem se z MD, před ní jsem byla na ÚP. v průběhu MD jsem byla na DPČ a DPP a následně od září na HPP. Pokud mi skončí HPP, které je vázané na neschopenku jiného dokdy musím nastoupit na neschopenku, abych nějaké peníze dostala? děkuji za odpověď na můj komplikovaný případ.

    • Jana Králová (kalkulacka.org)

      Dobrý den, přiznám se, že z vašeho popisu mi není zcela jasné, jak u vás probíhaly jednotlivé události (pracovní poměr / mateřská ap.). Také si nejsem jistý, jestli máte na mysli opravdu „mateřskou“ (peněžitá pomoc v mateřství) nebo rodičovskou dovolenou (rodičovský příspěvek). Každopádně obecně platí, že nemocenská se stanoví z vyměřovacího základu = ten se počítá z příjmů za poslední 12 měsíců = tj. mělo by být stanoven na základě všech vašich příjmů v tomto období. Po skončení HPP běží ochranná lhůta = 7 kalendářních dní. Do té doby můžete nastoupit na neschopenku a mít nárok na nemocenské dávky jako byste byla zaměstnaná.

      Nejlepší bude, když si zavoláte na 840 406 040, to je kontaktní linka ČSSZ, kam spadá i problematika nemocenského pojištění. Tam by vám měli být schopni poradit, jak to přesně bude ve vašem případě s nárokem na nemocenskou.

  • Custom avatar Petr

    Dobry den,byl jsem zamestnan v roce 2013 u dvou zamestnavatelu,mel jsem preruseni(mam ID III.stupne).Muj posledni zamestnavatel je v insolvenci(prac.uvazek 6h/d),pracovni pomer ukoncen ke dni 31.12.2013,nyni jsem na neschopence(pocatek marodeni je v ochranne lhute).Mam narok na jednomesicni odstupne ve vysi prumerne ciste mzdy.Pocita se toto odstupne do propoctu vyse nemocenske??Pocita se pro vypocet nemocenske i hruba mzda od prvniho zamestnavatele(prac.uvazek 4h/d.)?Jak je to s vypoctem podpory v nezamestanosti?Pocita se tam tez to odstupne?
    Diky moc za Vas cas.
    Petr

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den,
      Do nároku na podporu se odstupné nezapočítá. Navíc první měsíc nezaměstnanosti nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti (v době kdy máte nárok na odstupné = u vás 1 měsíc se podpora nevyplácí).
      Pro výpočet nemocenské jsou rozhodující všechny příjmy v rozhodném období.

  • Custom avatar Martin Hromas

    Dobrý den, mohu také poprosit o výpočet nemocenské?
    Měsíční příjem mám 23 000,- hrubého. Na neschopence jsem byl 16 dní. Kolik by jsem měl dostat od zaměstnavatele? Moc děkuji Hromas

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den,
      A vám nefunguje naše kalkulačka?

      Zadejte do ní svoji hrubou mzdu a vidíte částky, které připadají na jednotlivé dny. Pokud jste byl nemocný leště v roce 2013, pak pro vás platí, že prvních 21 dní platí zaměstnavatel (nižší částka), od ledna 2014 už to je jenom 14 dní. První 3 dny vám neplatí nikdo. Počítají se kalendářní dny v pracovní neschopnosti.

  • Custom avatar MELICHAROVÁ DAGMAR

    DOBRÝ DEN.DO KONCE ROKU 2013 JSEM MĚLA DOHODU O PRACOVNÍ ČINNOSTI A FIRMA ZA MĚ ODVÁDĚLA VŠECHNY DÁVKY SOC.I ZDRAVOTNÍ,TAKŽE JSEM MĚLA NÁROK I NA NESCHOPENKU.LETOS JSEM PODEPSALA DOHODU O PROVEDENÉ PRÁCI,ALE 7.1.2014 JSEM SE DOSTALA DO PRACOVNÍ NESCHOPNOSTI,TAK BYCH CHTĚLA VĚDĚT ZDA MI BUDE NEMOCENSKÉ DÁVKY OD 15 DNE PRACOVNÍ NESCHOPNOSTI VYPLÁCET ČSSZ.DO PRACOVNÍ NESCHOPNOSTI JSEM SE DOSTALA V OCHRANNÉ LHŮTĚ 7DEN,ALE NEVÍM JESTLI MÁ NA TO VLIV ŽE MÁM PODEPSANOU TU NOVOU SMLOUVU,PODLE KTERÉ MI NEBUDE ZA PRVNÍCH 14DNÍ NESCHOPNOSTI UHRAZENA NÁHRADA MZDY.PŘEDEM DĚKUJI ZA ODPOVĚD.MELICHAROVÁ

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, to jestli budete mít nárok na nemocenské dávky, záleží na tom, jaký je vás příjem:

      Při práci na dohodu o provedení práce, pokud je měsíční příjem nižší než 10 000 Kč = zaměstnavatel za vás neplatí nemocenské pojištění, tj. na nemocenské dávky nárok nemáte

      Při práci na dohodu o pracovní činnosti, pokud je měsíční příjem nižší než 2500 Kč = zaměstnavatel za vás neplatí nemocenské pojištění, tj. na nemocenské dávky nárok nemáte.

      Pokud je váš příjem vyšší, než je uvedeno výše, tak máte nárok na nemocenské dávky jako běžný zaměstnanec.

  • Custom avatar MELICHAROVÁ DAGMAR

    TAKŽE NESPADÁM ANI DO OCHRANNÉ LHŮTY 7 DN?DO KONCE ROKU2013 JSEM PŘEDCHOZÍCH 5LET VŠE PLATILA A SPLNILA PODMÍNKY PRO DÁVKY NEMOCENSKÉ.FIRMA MI TOTIŽ PO 5LETECH ODPRACOVANÝCH NA DOHODU O PRACOVNÍ ČINNOSTI S PŘÍJMEM VYŠŠÍM NEŽ 2500KČ PŘEDLOŽILA LETOS 6.1.2014 DOHODU O PROVEDENÉ PRÁCI S TÍM ŽE MĚ UVEDLI V OMYL KDYŽ MI PŘI PODEPISOVÁNÍ NA MŮJ DOTAZ ZDA SE NĚCO MĚNÍ OZNÁMILI ŽE VŠE ZŮSTÁVÁ TAK JAK BYLO DOPOSUD.VČERA MI OZNÁMILI DOST PODSTATNÉ ZMĚNY MEZI TĚMITO SMLOUVAMI.CHTĚLA BYCH VĚDĚT JESTLI NA TO EXISTUJE NĚJAKÝ PARAGRAF A KAM BYCH SE MOHLA OBRÁTIT.NADÁLE ZŮSTÁVÁM V PRACOVNÍ NESCHOPNOSTI OD 7.1.2014.KDYBYCH VĚDĚLA CO TATO DOHODA OBNÁŠÍ,TAK BYCH TO NEPODEPISOVALA.PŘEDEM DĚKUJI ZA ODPOVĚD.MELICHAROVÁ

  • Custom avatar Urbánková Jarmila

    Dobrý den, začátek mé PN je od poloviny prosince 2013 na diagnozu sinusitida, od 6.1.2014 změna diagnozy na degenerativní onemocnění páteře. Jelikož můj stav s onemocněním páteře a artrozou 3 velkých nosných kloubů je dlouhodobý, čeká mě operace páteře a následně i výměna kloubů, bylo mi doporučeno si zažádat o invalidní důchod. Částka inv. důchodu se odvíjí od přiznaného stupně, takže při ev. 1. stupni invalidity bude asi velmi malá.
    Mohu se, prosím, zeptat, jak dlouho mohu být na PN, pokud si teď zažádám o inv. důchod, doba vyřízení je 90 dnů, a ev. by mi byl ID přiznán od května 2014?
    Děkuji za odpověď. Urbánková

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, maximální délka pracovní neschopnosti není omezena. Maximální doba, po kterou jsou vám vypláceny dávky z nemocenského pojištění (nemocenská) je 380 dní. Resp. prvních 14 dní vám platí zaměstnavatel a následně 366 dní ČSSZ.

      • Custom avatar Urbánková Jarmila

        Já jsem si myslela, že pokud by mi byl přiznán ID, tím pádem i nějaký finanční příjem, tak tím dnem končí dávky z nemocenského pojištění (nemocenská) . To lze mít ID a pobírat nemocenskou současně? Promiňte, že se ptám ještě jednou, ale nechtěla bych se dostat do finanční krize, je mi 52 let, kdy místo nemocenské cca 10000 Kč budu pobírat 1.stupeň ID třeba 3000 Kč / tu částku ID nevím ani si ji neumím spočítat, to je jen příklad /. Děkuji za odpověď. Urbánková

  • Custom avatar Urbanková Jarmila

    Teď jsem našla v textu nad diskuzí – v odstavci Nemocenská a náhrada mzda – další podmínky,
    je tato věta:
    Maximální doba nemocenské pro pracující starobní důchodce nebo invalidní důchodce je 70 dní.
    Nějak tomu nerozumím.
    Urbánková

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Poživateli starobního důchodu nebo invalidního důchodu pro invaliditu 3. stupně se nemocenské vyplácí od 15. kalendářního dne trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) po dobu nejvýše 70 kalendářních dnů, nejdéle však do dne, jímž končí pojištěná činnost.

  • Custom avatar Urbánková Jarmila

    Paní Králová, já ale nejsem!!! poživatel starobního důchodu nebo invalidního důchodu pro invaliditu 3. stupně, já jsem zaměstnanec, který je od poloviny prosince 2013 v pracovní neschopnosti a můj zdravotní stav spěje k tomu, že nebudu moci pracovat jako doposud
    a budu si muset zažádat o ID. Lékaři radí zažádat hned, tak proto moje otázka viz níže.

    Bohužel jste mi stále neodpověděla na můj základní problém – dotaz :

    Já jsem si myslela, že pokud by mi byl přiznán ID – dejme tomu od května 2014, tím pádem i nějaký finanční příjem, tak tím dnem končí dávky z nemocenského pojištění (nemocenská) . To lze mít ID a pobírat nemocenskou současně? Promiňte, že se ptám ještě jednou, ale nechtěla bych se dostat do finanční krize, je mi 52 let, kdy místo nemocenské cca 10000 Kč budu pobírat 1.stupeň ID třeba 3000 Kč / tu částku ID nevím ani si ji neumím spočítat, to je jen příklad /.
    Děkuji Urbánková

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, nezlobte se, ale nemůžete očekávat, že vám na základě relativně obecného dotazu poskytnu vyčerpávající odpověď, když bohužel neznám všechny fakta. Pokusím se to shrnout ještě jednou, ale stále jen v obecné rovině:

      1. Nyní jste na nemocenské, pokud se nezmění žádné skutečnosti, můžete pobírat nemocenské dávky až 380 dní

      2. Pokud by vám byla uznána invalidita 3 stupně, mohla byste nemocenské dávky pobírat maximálně 90 dní

      3. Pokud bude uznána invalidita, jsou dvě možnosti: buďto budete i nadále v pracovní neschopnosti a budete pobírat nemocenské dávky a invalidní důchod (platí bod 1 a 2)

      4. Nebo se vrátíte do zaměstnání a budete pobírat svůj plat a invalidní důchod

      5. Případně také můžete zaměstnání ukončit atd. tady je těch možností příliš mnoho

      Pokud chcete přesné posouzení, kolik přesně peněz budete mít právě, musela bych znát více informací. Zavolejte si na 840 406 040 – to je informační linka České správy sociálního zabezpečení, která řeší nemocenské dávky. Po telefonu své dotazy asi vyřídíte rychleji než dopisováním si přes internet.

  • Custom avatar MELICHAROVÁ DAGMAR

    DOBRÝ DEN.CHTĚLA BYCH SE ZEPTAT JETSLI MI BUDE VYPLÁCET ČSSZ NEMOCENSKOU Z NEMOCENSKÉHO POJIŠTĚNÍ Z ROKU 2013 KDYŽ JSEM LETOS PODEPSALA DOHODU O PROVEDENÉ PRÁCI,ALE V OCHRANNÉ LHŮTĚ 7 DNŮ JSEM SE DOSTALA DO PRACOVNÍ NESCHOPNOSTI KTERÁ NADÁLE TRVÁ.TAKŽE PRVNÍCH 14DNŮ MI ZAMĚSTNAVATEL NEZAPLATÍ,ALE ČSSZ MI BUDE VYPLÁCET DÁVKY Z NEMOCENSKÉHO POJIŠTĚNÍ 2013 OD 15 DNE PROTOŽE JSEM SE DOSTALA DO PRACOVNÍ NESCHOPNOSTI V OCHRANNÉ LHŮTĚ 7 DNŮ.DĚKUJI MELICHAROVÁ

  • Custom avatar MELICHAROVÁ DAGMAR

    NA ČSSZ 840406040 KAM JSTE MĚ ODKÁZALA MISDĚLILI ŽE SPADÁM DO OCHRANNÉ LHŮTY 7 DNŮ JEN V PŘÍPADĚ ŽE JSEM NEMĚLA ZAMĚSTNÁNÍ MALÉHO ROZSAHU.JÁ JSEM MĚLA DOHODU O PRACOVNÍ ČINNOSTI SJEDNANOU NA MAXIMÁLNÍ POLOVINU TÝDENNÍ PRACOVNÍ DOBY S ODMĚNOU 74KČ DLE SKUTEČNĚ ODPRACOVANÝCH HODIN.DÁ SE PODLE TÉTO SMLOUVY ZJISTIT ZDA JE TO ZAMĚSTNÁNÍ MALÉHO ROZSAHU? SOCÍÁLNÍ I ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ JSEM PLATILA CELÝ ROK.JEŠTĚ JEDNOU DĚKUJI ZA ODPOVĚD UŽ NEVÍM KAM SE MÁM OBRÁTIT O RADU

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den,
      U dohody o pracovní činnosti:
      Pokud byl váš minimální měsíční příjem vyšší než 2500 Kč, pak se nejedná o zaměstnání malého rozsahu

  • Custom avatar karel pecha

    prosím jak vypočítám redukovaný denní vyměřovací základ.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Do 865 Kč se započítává 90%
      Do 1298 Kč se započítává 60% z rozdílu mezi 1 a 2 redukční hranicí
      Do 2595 Kč se započítává 30% z rozdílu mezi 2 a 3 redukční hranicí
      Nad 2595 Kč se nezapočítá nic

  • Custom avatar Petr

    Dobry den,muj zamestnavatel sel od 3.1.2014 do insolvence,zamestnani bylo ukonceno dohodou ke dni 31.12.2013,od 2.1.2014 jsem v pracovni neschopnosti.Bude nejaky zadrhel ve vyplate nemocenske resp.nahrade mzdy(4.-14 den neschopnosti)??Dosud nemam vyplaty za posledni dva mesice ani odstupne.
    Diky za vas cas…..

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, co se týká nezaplacené mzdy resp. náhrady mzdy za prvních 14 dní pracovní neschopnosti, to by mělo spadat do kompetence Úřadu práce. Ten podle zákona o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele provádí uspokojení splatných mzdových nároků, které vám zaměstnavatel nevyplatil. Nemocenskou by vám měla platit ČSSZ. Každopádně se obraťte na nejbližší pobočku Úřadu práce, tam vám poradí, jak uplatnit nárok za nevyplacenou mzdu od zaměstnavatele který je v insolvenci.

  • Custom avatar Milan

    Dobrý den, zajímalo by mě, kdo provádí kontrolu pracovní neschopnosti zaměstnance v prvních 14 dnech, a zda tato kontrola je prováděna i o sobotách a nedělích. Děkuji. Milan

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, prvních 14 dní pracovní neschopnosti je kontrolu oprávněn provádět zaměstnavatel. Je to jeho právo, ne povinnost. Vzhledem k tomu že pracovní neschopnost se vztahuje i na víkendy, je nemocný povinen dodržovat stanovené podmínky i o víkendu. Stejně tak zaměstnavatel může kontrolu provést i v těchto dnech.

  • Custom avatar Věra Šimková

    Dobrý den,
    můj manžel by měl nastoupit nemocenskou z důvodu plánované operace 27.2.2014. Předpokládaná doba léčení bude asi dva měsíce. Prvních 14 dní bude vyplácet náhradu mzdy jeho zaměstnavatel, ale mám dotaz ohledně výpočtu nemocenských dávek od 15. dne nemoci, to již bude v měsíci březnu. Bude se do rozhodného období 12 měsíců pro výpočet nemocenské započítávat i měsíc ve kterém začal marodit (tedy měsíc únor 2014), nebo se bude posuzovat období únor 2013- leden 2014? A z jakých mezd se bude vypočítávat pokud v průběhu posledních dvanácti měsíců došlo ke změně zaměstnavatele? Posuzuje se příjem od obou zaměstnavatelů, či jen od zaměstnavatele posledního a v tom případě za kratší období? Snad můj dotaz není moc zamotaný, díky za Vaši odpověď

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den,

      Denní vyměřovací základ podle, které se pak počítá výše nemocenských dávek se počítá z příjmu od posledního zaměstnavatele. Pokud u něj pracoval po celou dobu posledních 12 měsíců = pak se bere průměr za tuto dobu. Pokud u něj pracuje kratší dobu, tak se počítají měsíce od vstupu do zaměstnání do konce předchozího kalendářního měsíce. Pokud by tedy nastoupil např. prvního ledna a v únoru začal marodit, měl by se počítat pouze leden. Pokud by ale nastoupil v únoru a začal marodit ještě v únoru, pak by se to počítalo pouze z příjmu za únor.

      Nemocenské dávky nemají vliv na výši nemocenské. Resp. tyto dny se do výpočtu nezahrnují.

  • Jonáš Zdeněk

    Dobrý den, chtěl bych se prosím zeptat, pobírám invalidní důchod I. stupně, zároveň jsem zaměstnaný u soukromé firmy. V současné době jsem od 2.ledna 2014 na neschopence a čeká mě operace. Předpokládám, že budu práce neschopný několik měsíců. Zajímá mě, jestli se na mě vztahuje výše uvedených 70 dní pracovní neschopnosti pro pracující důchodce. Děkuji za odpověď.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, omezení na 70 dní se týká těch, co mají starobní důchod nebo těch kdo mají invalidní důchod pro invaliditu III. stupně. Vás by se to tedy týkat nemělo.

  • Custom avatar Linda Žáková

    Jsem na registrovaná na pracovním úřadě, zatím pobírám podporu,nyní poslední měsíc, mám nárok na nemocenskou, když jsem v pracovní neschopnosti?

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, v době, kdy jste vedená na úřadu práce, za vás stát neplatí nemocenské pojištění. Takže z toho důvodu vám nárok na nemocenské dávky nemůže vzniknout. Nárok na nemocenskou během nezaměstnanosti byste mohla mít pouze v případě, že by pracovní neschopnost nastala ještě v ochranné lhůtě po skončení posledního zaměstnání – tj. do 9 dnů.

      • Custom avatar Linda Žáková

        ano vznikla mi v době zaměstnání a trvala 9 dnů po ukončení pracovního poměru, ale můj pracovní poměr byl na dobu určitou a já našla, že v tomto případě, když zaměstnání končí k poslednímu dni smlouvy, tak následně není již nárok na nic….
        Nemám nárok na nemocenskou u pracovního úřadu ani při neschopence trvající déle než 21 dnů?

        • Jana Králová, kalkulacka.org

          Dobrý den, obávám se, že vám nyní trochu nerozumím. Pokusím se to nějak shrnout.

          Byla jste zaměstnaná a jednalo se o zaměstnání na dobu určitou. Onemocněla jste a nastoupila do pracovní neschopnosti. Během této doby skončilo vaše zaměstnání. Pracovní neschopnost stále trvá a vy jste nezaměstnaná.

          Pokud je tomu takto, pak máte nárok na nemocenskou od 15 dne pracovní neschopnosti, jako byste byla stále zaměstnaná. Nárok na nemocenskou byste měla uplatnit u svého posledního zaměstnavatele. Tj. s neschopenkou, kterou vám vystavil doktor, byste měla zajít k bývalému zaměstnavateli. Současně, pokud jste na neschopence tak nemůžete být vedená v evidenci úřadu práce a pobírat podporu v nezaměstnanosti.

          Pokud je tomu jinak, zkuste prosím podrobněji popsat, jak to přesně bylo včetně konkrétních datumů, kdy vám skončil pracovní poměr a kdy nastala pracovní neschopnost. Jinak se v tom asi nezorientuji.

  • Custom avatar Hanka

    Dobrý den , chtěla jsem se zeptat jestli je možné aby mi při hrubé mzdě 18000 Kč za měsíc a 110 Kč za hodinu práce , přišlo jen 3700 Kč za nesdchopenku.Jsem již od 20 . 12. 2013 na rizikovém těhotenství a toto je první uhrazení pracovní neschopnosti.:-((.

    Děkuji za odpověď.
    S pozdravem Hanka.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, podle uvedeného údaje, byste od 15 dne pracovní neschopnosti měla mít nárok na 320 Kč. Uvedená částka tomu neodpovídá. Zkuste se obrátit přímo na ČSSZ, můžete případně volat přímo na jejich call centrum 840 406 040.

  • Custom avatar Maloňová S.

    Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to v roce 2014 s neomezenými vycházkami na nemocenské? Jsem těhotná 4 měsíc, paní doktorka mi nedoporučila chodit do práce, ale né ze zdravotních důvodů, ale že pracuji s laky a odlakovači, které obsahují aceton a že to po těhotné není vhodné, na jinou práci mě přeřadit nelze. Je nějaká možnost získat neomezené vycházky, pokud jsem bez jakýchkoliv zdravotních problémů? Děkuji malońová

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, běžně může lékař povolit vycházky v rozsahu maximálně 6 hodin denně. Ve výjimečných případech je možné povolit při nemocenské vycházky bez omezení, jedná se, ale zpravidla pouze o případy kdy jde o mimořádné náročný léčebný plán apod. K neomezeným vycházkám potřebuje lékař písemný souhlas ČSSZ.

      Váš lékař vás nemůže poslat na nemocenskou bez zdravotních důvodů. Striktně podle zákona byste v tomto případě měla u zaměstnavatele být přeřazena na jiné místo, pokud by se vám tím snížil příjem, můžete mít nárok a vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství. Pokud jste na klasické neschopence, musel pro to lékař v příslušných papírech uvést nějaký zdravotní důvod, tj. z toho pohledu jste brána za „nemocnou“.

  • Custom avatar Dáša Doležalová

    Dobrý den p.Králová.měla,bych na Vás takovou prosbu.Jsem od 11.8.2013. na neschopence,ale můj obvodní lékař mi při každé kontrole oznamuje,že se na mne ptá nějaký lékař z komise,abych co nejdříve ukončila neschopenku,ale nyní mi zjistily boreliozu,tak nevím co mám dělat jsem na antibiotikách.Všude jsem se dočetla,že mám nárok na neschopenku pobírat 380dní v roce,tak nevím co s tím.Ještě dodám,že mne zaměstnavatel neprodloužil smlouvu a k 30.8.2013.mne propustil.Moc děkuji za odpověď.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dobrý den, ano maximální doba nemocenské je 380 dní. Lékař „z komise“ bude patrně revizní resp. posudkový lékař ČSSZ. O neschopence ale v zásadě nerozhodujete vy ale váš ošetřující lékař. Pokud on shledává důvody pro neschopenku, pak si je musí být schopen obhájit. Určitě byste důvody pro neschopenku neobhajovala vy jako pacient.
      Propuštění ze zaměstnání nemá na délku trvání nebo nárok na nemocenskou vliv. Po skončení nemocenské z vás bude nezaměstnaná.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
  • marcela: je my 60let,odesla sem do duchodu v zari2024 a prihlasila sem se na urade prace.kdy ...
  • Petr Havránek: Dobrý den. Dostal jsem výpověď k 31.3.2025 z důvodu konce firmy. Můžete mi ...
  • Martina: Dobrý den, je mi 49 let a výpověď z mé strany končí v prosinci. 50 let mi bud...
  • Radek: Jen pro ilustraci jednu skutečnost. Bratr mi daroval svůj čtvrtinový podíl na R...
  • Věra: Dobrý den. Prosím Vás, chci se zeptat, do konce insolvence mně zbývají čtyři ...