Kalkulačka nemocenská: Výpočet nemocenské dávky a náhrady mzdy
Kolik je nemocenská a náhrady mzdy v době pracovní neschopnosti v roce 2014? Zajímalo by vás, kolik peněz dostanete, pokud budete nemocní nebo po úraze v pracovní neschopnosti? Spočítejte si to v naší kalkulačce. Ta vám nabízí zjednodušený výpočet nemocenských dávek a náhrady mzdy za prvních 14 dní pracovní neschopnosti. Kromě toho, jsme pro vás připravili i přehledný souhrn informací o nemocenské. Máte-li jakýkoliv dotaz – zeptejte se v diskuzi na konci článku.
Výpočet nemocenské 2024 – kolik je za neschopenku?
V roce 2024, platí pro nemocenskou jen běžné podmínky (epidemie COVID už skončila, nejsou žádné speciální výjimky).
Od 1. 1. 2024 se zvyšují redukční hranice, pro výpočet nemocenské (i náhrady mzdy za nemoc od zaměstnavatele).
Aktuální kalkulačka zde:
Online výpočet – nemocenská a náhrady mzdy 2014
Jak se počítá nemocenská a náhrada mzdy
Nemocenská, resp. nemocenské dávky, se vyplácejí na základě nemocenského pojištění. Nárok na peníze v době pracovní neschopnosti tak má pouze ten, kdo se účastní nemocenského pojištění. To se týká většiny zaměstnanců (výjimkou jsou např. práce na dohodu o provedení práce apod.). Týkat se to může i OSVČ – ale u nich je placení nemocenského pojištění dobrovolné (u zaměstnanců je povinné – hradí jej na základě příslušného zákona zaměstnavatel)
Nemocenské dávky se vyplácejí až od 15 dne pracovní neschopnosti. Prvních 14 dní pracovní neschopnosti hradí zaměstnavatel. Pro stanovení výše nemocenské je rozhodující tzv. vyměřovací základ za rozhodné období – což je předchozích 12 měsíců. Zjednodušeně je možné denní vyměřovací základ spočítat tak, že vezmete svoji hrubou mzdu, a tu vynásobíte 12 (počet měsíců), a následně vydělíte 365 (počet dní = protože nemocenské dávky se vyplácejí za každý kalendářní den).
Příklad výpočtu: při hrubé měsíční mzdě 25 tisíc korun, je denní vyměřovací základ pro nemocenskou roven (25000 * 12)/365 = 821,92 Kč.
Denní vyměřovací základ byte měli najít i na své výplatní pásce, pokud ne, tak vám ho určitě sdělí vaše mzdová účetní.
Podívejte se na další užitečné informace:
Kolik je nemocenská 2014
Nemocenská se pak stanoví jako 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu. Redukce se provádí tak že:
- Do 865 Kč se započítává 90%
- Do 1298 Kč se započítává 60% z rozdílu mezi 1 a 2 redukční hranicí
- Do 2595 Kč se započítává 30% z rozdílu mezi 2 a 3 redukční hranicí
- Nad 2595 Kč se nezapočítá nic
Skutečně vyplacená nemocenská je pak rovna počtu kalendářních dní pracovní neschopnosti krát 60% z redukovaného denní vyměřovací základu
Příklad výpočtu nemocenské: Paní Nováková je zaměstnaná a její průměrná měsíční mzda je 25 tisíc korun hrubého. Kvůli nemoci byla 28 dní v pracovní neschopnosti:
- 1 – 14 den = nemocenská se neplatí, je nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele (viz informace dále)
- 15 – 28 den, tj. 14 kalendářních dní = p. Nováková dostane 6 216 Kč
- Denní vyměřovací základ = 821,92 Kč
- Redukovaný vyměřovací základ = 740 Kč
- Nemocenská za 1 den = 444 Kč
Náhrada mzdy za prvních 14 dní pracovní neschopnosti
Nemocenská se vyplácí až od 15 dne pracovní neschopnosti. Za prvních 14 dní náleží zaměstnanci náhrada mzdy a to takto:
- 1 – 3 den pracovní neschopnosti je nárok na náhradu mzdy, pouze pokud byla nařízena karanténa (jinak za první 3 dny pracovní neschopnosti nedostává zaměstnanec nic)
- 4 – 14 den pracovní neschopnosti je nárok na 60% z vyměřovacího základu (ten se stanoví jinak než vyměřovací základ pro nemocenské dávky)
Náhrada mzdy za prvních 14 dní se od nemocenských dávek liší v tom že:
- Nárok na náhradu mzdy je jen za pracovní dny (přesněji za pracovní hodiny), nemocenská se vyplácí za každý kalendářní den
- Náhrada mzdy se počítá z jiného vyměřovacího základu – ten je stejný, jako pro stanovení náhrady mzdy například u dovolené
- Vyměřovací základ pro náhradu mzdy se stanovuje za předchozí kalendářní čtvrtletí (u nemocenské je to předchozích 12 měsíců)
- Vyměřovací základ pro náhradu mzdy se stanovuje jako hodinový (u nemocenské je to denní)
Jinak je ale výpočet náhrady mzdy za pracovní neschopnost stejný. I zde se provádí redukce hodinového vyměřovacího základu – redukční hranice jsou stejné – jen se přepočítávají na hodinové (koeficient pro přepočet je 0,175)
Příklad výpočtu náhrady mzdy: Paní Nováková je zaměstnaná a její průměrná měsíční mzda je 25 tisíc korun hrubého. Kvůli nemoci byla 28 dní v pracovní neschopnosti.
- Za 1 až 3 den pracovní neschopnosti nedostane p. Nováková nic (nebyla nařízena karanténa)
- Za 4 – 14 den bude mít p. Nováková nárok za každý pracovní den na 667, 9872 Kč
- Denní hodinový vyměřovací základ = 156,25 Kč
- Redukovaný hodinový vyměřovací základ = 139,164 Kč
- Náhrada mzdy za 1 hodinu = 83,4984 Kč (60%) tj. na 667, 9872 za den (při 8 hodinové pracovní době)
Změny a noviny – nemocenská 2014
V roce 2014 došlo ke 2 změnám ve výpočtu nemocenské. První změnou bylo zvýšení redukčních hranic, ty se od 1. 1. 2014 změnily takto:
- 1 redukční hranice se zvýšila o 2 Kč z 863 Kč (v roce 2013) na 865 Kč (v roce 2014)
- 2 redukční hranice se zvýšila o 3 Kč z 1295 Kč (v roce 2013) na 1298 Kč (v roce 2014)
- 3 redukční hranice se zvýšila o 6 Kč z 2589 Kč (v roce 2013) na 2595 Kč (v roce 2014)
Druhou změnou pak je to, že od 1. 1. 2014 náleží nemocenská již od 15 dne pracovní neschopnosti. V roce 2013 platilo, že na nemocenskou byl nárok až od 21 dne pracovní neschopnosti.
Nemocenská a OSVČ
Na nemocenskou mají nárok i OSVČ, kteří si hradí nemocenské pojištění. Podmínkou pro nárok na nemocenské dávky u OSVČ je to, aby minimálně 3 měsíce před začátkem pracovní neschopnosti platili nemocenské pojištění.
Účast na nemocenském pojištění je u OSVČ dobrovolná. Pokud si OSVČ platí nemocenské pojištění, má nárok na nemocenské dávky a peněžitou pomoc v mateřství (mateřská). Na ošetřovné (pracovní neschopnost z důvodu ošetřování dítěte nebo jiného člena rodiny), ale OSVČ nárok nemá ani, když si platí nemocenské pojištění. Minimální částka pro nemocenské pojištění je 115 Kč měsíčně. Maximální nemocenské pojištění je 2 387 Kč měsíčně (2,3 % z 103 768 Kč).
Nemocenská a náhrada mzdy – další podmínky
- Maximální doba, po kterou je možné dostávat nemocenské dávky je 380 dní (resp. od 15 dne pracovní neschopnosti do 380 dne pracovní neschopnosti)
- Maximální doba nemocenské pro pracující starobní důchodce nebo invalidní důchodce je 70 dní
- Pokud byla nařízena karanténa, je nárok na náhradu mzdy již od prvního dne pracovní neschopnosti
- Pokud není nařízena karanténa, za první až třetí den není nárok na náhradu mzdy
- Za 4 až 14 dne pracovní neschopnosti se nevyplácí nemocenská, ale náhrada mzdy = tu vyplácí zaměstnavatel a platí se pouze za pracovní dny (nemocenská je za kalendářní dny)
- Pro nemocenskou platí ochranná lhůta 7 kalendářních dní = tj. pokud zaměstnanec nastoupí do pracovní neschopnosti do sedmi dnů od ukončení pracovního poměru, má i tak nárok na všechny dávky stejně jako by byl zaměstnaný
- OSVČ má nárok na nemocenskou pokud alespoň 3 měsíce před pracovní neschopností platit nemocenské pojištění (to je u OSVČ dobrovolné)
Chcete-li se na něco zeptat ohledně nároku na nemocenskou, ohledně změn v roce 2014 nebo ohledně nároku na náhradu mzdy v pracovní neschopnosti – neváhejte a napište svůj dotaz do diskuze pod tímto článkem. Odpovíme vám hned, jak to bude možné.
Dobrý den.
p.Králová
Moc prosím o odpověď.
3.12.2014 jsem nastoupil do práce.Byl jsem ve zkušební době.
30.12.2014 se mi stal pracovní úraz.Který trval do 29.1.2015.Tedy měsíc.Prosím vás když jsem
ukončil neschopenku a byl se mnou rozvázán pracovní poměr.Ke dni 29.1.2015.
Dali mi výpočet nemocenské za měsíc 2.484 kč.Nevím ale dostanu ještě něco od ČSSZ?
Zdá se mi to hodně málo na pracovní úraz.Který byl řádně sepsán a nezavinil jsem ho.
Děkuji moc za odpověď.
Dobrý den,
mohu se zeptat jak vysoká by byla moje případná nemocenská (rizikové těhotenství) a mateřská? Mám dvě zaměstnání (obě pracovní smlouvy). První na poloviční úvazek trvá již 6 let. Průměrná měsíční hrubá mzda v tomto zaměstnání je 6000 Kč. V druhém zaměstnání jsem pouze 4 měsíce a průměrná hrubá měsíční mzda je 20000 Kč.
Počítá se do 270 dnů nutných na přiznání PPM i rizikové těhotenství pokud jsem na nemocenské od zaměstnavatele? Nebo musím 270 dnů aktivně chodit do zaměstnání?
Pokud v druhém zaměstnání pracuji pouze 4 měsíce bude se výpočet nemocenské lišit od délky trvání zaměstnání v délce 12 měsíců?
Děkuji za odpověď
Ilona
Dobrý den, chtěl bych vědět, zda se náhrada mzdy v době pracovní neschopnosti normálně započítává do celkové hrubé mzdy zaměstnance za daný měsíc, ze které se pak odvádí daň a sociální a zdravotní pojištění. Děkuji.
Dobrý den,
měla bych dotaz ohledně výpočtu nemocenské po rodičovské dovolené. MD mám na 2 roky (dceři budou 2 roky 2.května) a nyní jsem zjistila, že jsem těhotná. Termín porodu je koncem září 2015. Tudíž 3.5. bych teoreticky měla nastoupit na nemocenskou (zaměstnavatel, vlastně i já, si to tak přejeme). Můj hrubý plat činil cca 35000,- Kč. Kolik bude cca nemocenská? Nějak se neumím na serverech dopočítat.
Děkuji předem
dobrý den,
chtěl bych se zeptat ohledně daní a ohledně zbylé dovolené, 11.6.2014 se mi stal pracovní úraz, bylo mi řečeno, že mi každý měsíc bude chodit 60% z výplaty a po ukončení nemocenské mi vše doplatí do 100%, na nemocenské bych měl být do 1.3.2015, chtěl bych se zeptat zda by mi měli něco vrátit na daních? Popřípadě cca kolik? Poslední otázka zbylo mi 13 dní dovolené, to se mi převede do nového roku nebo ta dovolená propadá? Děkuji moc za odpověd
dobry den,jsem na pn od 20 listopadu.od zamestnavatele jsem dostala zaplaceno za 14 dnu v poradku.od te doby me ossz zaplatila za 13 dnu a to je 9 unora.to se nemocenske davky vyplaceji po kouskach nebo jak.nerozumim tomu.
Dobrý den měla bych prosbu ohledně nemocenské.Nemocenskou mám 3 týdny.
Chtěla jsem se zeptat jestli se to počítá z hrubého a jestli zaměstnavatel platí jenom pracovní dny.Víkendy mívám volno.Kolik procent platí pojišťovna?
Děkuji
Vážená paní Králová,
mám na Vás dotaz týkající se PPM. V současné době jsem před IVF a pokud se povede, budu muset být zřejmě celé těhotenství v pracovní neschopnosti. Jak a z čeho se v těchto případech počítá PPM a budu na ní mít vůbec nárok? Ještě dodám, že zaměstnaná jsem od 1/2008 s řádnou pracovní smlouvou na dobu neurčitou.
Velmi Vám děkuji za Váš čas.
Martina
dobrý den, manžel mi náhle těžce onemocněl, je v bezvědomí delší dobu, Jak se vyplácí nemocenská v tomto případě? On si nebude moci vyzvednout peníze na poště, mám to někde
hlásit na OSSZ? Děkuji
Dobrý den, byla jsem v lázních a měla neschopenku, celkem 22 kalendářních dní. Po návratu jsem dostala zánět středního ucha a lékař mi hned vystavil novou neschopenku s jinou diagnózou. tzn. 3.3. jedna neschopenka v lázních skončila, 4.3. nová v místě bydliště začala.
Jak se bude počítat náhrada mzdy / nemocenská při následné neschopence? Jako nová, nebo budu mít první tři dny i víkend placené?Děkuji předem za odpověď. Jane
dobry den mam jen dotaz v prosinci sem začal marodit až do konce unora pote jsem šel do prace a hned sem dostal vypoved pote sem ještě ve stare praci pobyl měsic a nastoupil sem do nove prace a v ni sem pracoval jen 6 dni a opět se mi vratilo to že jsem na neschopence tudiž vubec nevim z čeho se mi vubec bude počitat nemocenska děkuji za odpověd koloc
Dobrý den, jsem těhotná a mám fyzicky velice náročnou práci, pracuji v chlaďáku u sýrů (ve 4 stupních), zaměstnavatel mě může poslat na jiné pracoviště do konzervárny, kde je to opět ale fyzicky náročné. Mám nárok na neschopenku a je pravda, že v takovýchto případech je neschopenka 100% hrazena? Mám nárok v těhotenství s neschopenkou na neomezené vycházky? Děkuji za odpověď, Monika
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.