Kdo má nárok a jaké jsou podmínky pro kompenzační bonus podzim – říjen a listopad 2020

<span>Podzimní kompenzační bonus pro OSVČ (nebo i dohodáře či společníky malých sro) byl definitivně schválen. Aktuálně je možné podat žádost o kompenzační bonus za první období (od 5. 10. 2020 do 4. 11. 2020) ve výši 15 500 Kč, nebo i o kompenzační bonus za druhé období (od 5. 11. 2020 do 21. 11. 2020) ve výši 8500 Kč.</span> Podzimní kompenzační bonus pro OSVČ (nebo i dohodáře či společníky malých sro) byl definitivně schválen. Aktuálně je možné podat žádost o kompenzační bonus za první období (od 5. 10. 2020 do 4. 11. 2020) ve výši 15 500 Kč, nebo i o kompenzační bonus za druhé období (od 5. 11. 2020 do 21. 11. 2020) ve výši 8500 Kč.

11. listopadu parlament definitivně schválil nový zákon o kompenzačním bonusu za podzim (říjen a listopad 2020). Tento zákon byl ve stejný den podepsán prezidentem republiky a během několika dní vstoupí v platnost.

Finanční správa již na svém webu zveřejnila možnost podávat žádost o kompenzační bonus za podzim 2020. Výplata peněz by pak měla být zahájena během několika málo dní. První žadatelé o podporu během epidemie COVID tak mohou dostat peníze na účet ještě do konce listopadu 2020.

Podrobné informace, jak podat žádost o podzimní kompenzační bonus najdete zde: Formulář: Žádost o kompenzační bonus podzim – říjen a listopad 2020. Žádost je možné podávat již nyní a Finanční správa slibuje, že s vyplácením této podpory začne ihned po nabytí účinnosti příslušného zákona, tedy již cca od poloviny listopadu 2020.

Kompenzační bonus pro OSVČ – podzim 2020

Podobně, jako během jarních měsíců, i na podzim 2020 je kompenzační bonus pro OSVČ rozdělen na dvě období (která jsou navázána na nouzový stav a mimořádná opatření platící během epidemie koronaviru):

 • První kompenzační bonus za podzim 2020 je za období od 5. října 2020 do 4. listopadu 2020 (až 31 dní, tj. 15 500 Kč)
 • Druhý kompenzační bonus za podzim 2020 je od 5. listopadu 2020 do 21. listopadu 2020 (až 17 dní, tj. 8 500 Kč)

Vzhledem k tomu, že vláda aktuálně uvažuje o prodloužení nouzového stavu a souvisejících omezení až do prosince 2020 (hovoří se dokonce až o 20. 12. 2020), pak je možné že bude případně i třetí kompenzační bonus během podzimní epidemie koronaviru. To je zatím ale jen spekulace.

Kdo má nárok na kompenzační bonus během podzimu 2020?

Podobně, jako během jarních měsíců, není kompenzační bonus určen jen pro OSVČ, ale vztahuje se i na další skupiny případných příjemců. Obecně může mít na tuto podporu nárok několik skupin žadatelů:

 • Nárok na podporu má OSVČ (živnostník) – podnikající fyzická osoba
 • Nárok na bonus mohou mít společníci „malých“ sro (tj. společníci sto, kde jsou maximálně dva společníci, nebo se jedná o společníky, kteří jsou členové jedné rodiny)
 • Kompenzační bonus dostanou i „dohodáři“ – osoby pracující na dohodu o provedení práce (DPP) nebo na dohodu o provedení pracovní činnosti (DPČ)

Jaké jsou podmínky pro nárok na kompenzační bonus za říjen a listopad 2020?

Na rozdíl od jarních měsíců, kdy měli na kompenzační bonus nárok „skoro všichni“ živnostníci (nebo i další skupiny příjemců), jsou podmínky pro tuto podporou za říjen a listopad 2020, nastaveny poměrně přísně.

Na kompenzační bonus během podzimu 2020, tak dosáhne spíše jen menší část podnikatelů.

Mezi hlavní podmínky pro nárok na podporu za říjen a listopad 2020 patří především:

 • Činnost podnikatele (OSVČ) musela být přímo omezena v důsledku vládních opatření (např. nařízené uzavření provozovny, obchodu, restaurace apod.)
 • Nárok mají i ti OSVČ, kteří jsou přímo navázáni na obory, které byly omezeny vládním opatřením – alespoň z 80% (typicky se může jednat o dodavatele zařízení/vybavení/zboží/služeb například pro restaurace. Tj. OSVČ sám o sobě nemá přímo zakázanou činnost, ale z nejméně 80% ji nemůže vykonávat kvůli svým zákazníkům)
 • Nárok pak mají i další osoby, které jsou navázány na obory, které byly přímo omezeny vládním nařízením (například číšník pracující na dohodu v restauraci, která nemůže v důsledku vládního opatření provozovat svoji činnost, nebo fitness trenér, který jako OSVČ provozuje svoje služby ve fitness centru, které bylo z důsledku vládního nařízení uzavřeno)
 • Nárok mají pouze ti OSVČ (nebo dohodáři či společníci sto) pro které byl příjem z podnikání dominantním zdrojem příjmu za poslední 4 měsíce před vyhlášením nouzového stavu
 • Nárok mohou mít i studenti, důchodci, ženy na rodičovské apod.

Mám nárok na kompenzační bonus, pokud během epidemie přijdu o zakázky?

Na rozdíl od jarních měsíců, tedy pro nárok na podporu (kompenzační bonus) nestačí to, že bylo podnikání nějak omezeno (třeba v důsledku snížené poptávky ze strany zákazníků, kteří se jen prostě bojí chodit ven). Je zde nutná podmínka, že podnikání muselo být omezeno v důsledku vládních opatření.

Typicky se může jednat o nějakého OSVČ, který například pracuje z domu a jeho obor podnikání nebyl přímo zakázán/omezen vládními opatřeními.

Přesto u něj během října a listopadu došlo k razantnímu poklesu příjmu (zakázek). Zatímco během jarních měsíců by takový OSVČ měl „automaticky“ nárok na kompenzační bonus, během podzimu „bude mít smůlu“.

Podzimní kompenzační bonus – sociální a zdravotní pojištění

OSVČ si při splnění podmínek, může požádat o podporu za říjen a listopad v celkové výši až 24 000 Kč (15 500 Kč za první období a 8500 Kč za druhé období). Reálně ale pro něj bude podpora od státu podstatně nižší.

Na rozdíl od jarních měsíců, kdy bylo od března až do srpna 2020 plošně „odpuštěno“ placení sociálního a zdravotního pojištění, během podzimu musí OSVČ zaplatit všechny povinné odvody.

Povinnost opět platit sociální a zdravotní pojištění platí již od září a zatím v tomto ohledu není pro OSVČ žádná úleva.

Pokud by se jednalo o živnostníka, který platí jen minimální zálohy na pojištění:

 • Minimální sociální pojištění pro OSVČ v roce 2020 = 2544 Kč
 • Minimální zdravotní pojištění pro OSVČ v roce 2020 = 2352 Kč
 • Za říjen i za listopad musí zaplatit minimálně 4896 Kč za každý měsíc

Reálně to tedy bude znamenat, že i když OSVČ nebude mít v říjnu a v listopadu skoro žádné zakázky (žádné příjmy) a dostane podporu od státu ve výši 24 000 Kč, tak bude muset „obratem“ cca 10 000 Kč poslat státu zpět (tím, že zaplatí minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění za říjen a listopad 2020).

Slibovaná podpora pro OSVČ ve výši 500 Kč za den, je tedy ve skutečnosti podstatně nižší.

Podzimní kompenzační bonus – daně

To, co je stejné, jako během jarních měsíců, je to, že kompenzační bonus je nastaven, jako „daň podle daňového řádu“. Fakticky se tedy jedná o „daňový bonus“. Nejedná se tedy o zdanitelný příjem, ze kterého by se musela platit daň.

Takže podobně, jako během jara, ani na podzim nehrozí, že by se z kompenzačního bonusu musela platit ještě daň 15%. Alespoň tato drobná výhoda byla zachována.

Má na kompenzační bonus nárok i student nebo důchodce?

Na kompenzační bonus mohou mít nárok i studenti, starobní nebo invalidní důchodci, nebo třeba i ženy na mateřské nebo rodičovské. Tedy všichni ti, pro které je podnikání jen „vedlejší“ činností.

I studenti, důchodci nebo ženy na rodičovské musí splňovat všechny hlavní podmínky pro nárok na kompenzační bonus (viz výše).

To, že má někdo současně starobní důchod nebo třeba rodičovský příspěvek, tak není překážkou pro možnost získat kompenzační bonus.

Rodičovský příspěvek v tomto případě, stejně jako např. starobní důchod, nehraje roli, neboť do testu majoritního příjmu vstupují pouze příjmy ze závislé činnosti, ze samostatné činnosti (z podnikání) a z nájmu.

Nárok na kompenzační bonus a ošetřovné pro OSVČ

Na rozdíl od jarních měsíců, ale OSVČ nemohou čerpat více různých podpor od státu současně.

Zatímco během jarních měsíců bylo možné, aby si OSVČ požádal jak o kompenzační bonus, tak třeba i o ošetřovné na dítě, během podzimu to možné není.

A netýká se to jen kompenzačního bonusu nebo ošetřovného pro OSVČ, ale i všech případných dalších podpor.

Během podzimu platí, že v jeden kalendářní den je možné nárokovat pouze jednu podporu. Není tedy problém, aby OSVČ požádal o 14 dní ošetřovné na dítě a následně o 14 dní o kompenzační bonus.

Nesmí ale dojít k tomu, že by v jeden kalendářní den požadoval jak ošetřovné, tak i kompenzační bonus (nebo jinou formu podpory)

Žádost o kompenzační bonus za říjen a listopad 2020

Na webu Finanční správy je možné již nyní podávat žádosti o kompenzační bonus za podzim 2020. A to jak za první bonusové období (od 5. 10. 2020 do 4. 11. 2020), tak i o druhé bonusové období (od 5. 11. 2020 do 21. 11. 2020).

Podrobnější informace o tom, jak vyplnit formulář a jak podat žádost o kompenzační bonus za podzim 2020 najdete v tomto samostatném článku: Formulář: Žádost o kompenzační bonus podzim – říjen a listopad 2020.

Diskuse: Kdo má nárok a jaké jsou podmínky pro kompenzační bonus podzim – říjen a listopad 2020

Diskuse: 85
 • Custom avatar Dana

  Dobrý den, je možné žádat o kompenzační bonus, pokud pracuji jako OSVČ vyroba a prodej oděvů. Pracuji z domu, provozovnu jsem uzavřela pro zákazníky, mohla jsem jen plnit objednávky z e-shopu.cástečně. Dodávat do obchodů zboží nešlo,z důvodů jejich uzavření
  Pracuji při invalidním důchodu a v daném období jsem byla 5 dní na neschopence…Mám tyto dny vyyloučit z žádosti?
  Děkuji

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Pokud jste měla uzavřenou provozovnu z nařízení vlády, pak za tyto dny můžete mít nárok na kompenzační bonus. Pokud nemáte zaměstnance, tak za dny neschopenky nárok na kompenzační bonus opravdu nežádejte.

  • Custom avatar Eva

   Dobrý den, četla jsem Váš dotaz, tak bych se chtěla poradit. Živím se také šitím. Šiju také doma, mám živnost hlášenou na adrese bydliště, zažádala jsem si o bonus a paní z finančáku mně zavolala, že mám žádost stáhnout, protože nemám provozovnu s pracovní dobou a tak nemám nárok a ještě pohrozila pokutou, tak tomu nějak nerozumím. Děkuji

   • Jana Králová, kalkulacka.org

    Protože vládní nařízení zakazuje lidem přítomnost v provozovně. Tj. pokud nemáte provozovnu kterou byste z vládního nařízení nemusela uzavřít, tak se na vás defacto nevztahuje omezení/zákaz podnikání. A nárok na kompenzační bonus je jen v případě, že je vaše podnikání omezeno nějakým zákazem/omezením

 • Custom avatar Petra

  Dobrý den,
  je možné žádat kompenzační bonus, když pracuji, jako OSVČ v oblasti úklidů. Jedná se převážně o úklid domácností domácnosti.
  Děkuji za odpověď

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   O kompenzační bonus je možné žádat pouze v případě, že vám byl přímo zakázán výkon činnosti. Což se vás myslím netýká. Takže se domnívám, že nárok bohužel nemáte

 • Custom avatar Jaroslava Poláková

  Dobrý den,
  jsem důchodce OSVĆ (účetbńictví, poradenství. Oba jsme s manžekem tzv,rizikovými seniory a bylo nám doporučenos nikým se nestýkat, nikam nechodit a nikoho neouštět domu. A tady je kámen úrazu,musela jsem proto firmu dočasně uzavřít, přestože to nebylo nařízeno vládou, ale riskovat nakažení b bylo nezodpovědné. Proč se s kompenzací nepočítá i s takovými případy. Prostě nemám nárok. a čestně prohlašuji, že kdyby nám stačily důchody k normálnímu slušnému životu, tak se určtiě nebudu na stará kolena trápit s čísly a stále se měnícími vyhláškami a budu spokojeně koukat z okna, jak Ti druzí makají. Děkuj za Váš názor

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Chápu, že je vaše situace složitá. Bohužel podzimní kompenzační bonus je opravdu nastavený tak, že pokud se na vaše podnikání přímo nevztahuje nějaký zákaz/omezení, tak vám na něj nárok nevzniká. Do podobné situace se dostali tisíce OSVČ. U řady z nich se ani nejedná o „dobrovolné“ omezení činnosti, ale jejich klienti/zákazníci omezili poptávku a oni jsou už dva měsíce bez zakázek.

   Vláda zřejmě byla toho názoru, že na jaře byla podpora pro OSVČ příliš štědrá (což v mnoha případech byla) a tak na podzim byla zvolena cesta opačného extrému. Je možné, že se situace ještě změní. Vzhledem k tomu, že epidemie stále nekončí, a je pravděpodobné, že omezení budou i na začátku roku 2021, tak třeba bude postoj vlády ke kompenzacím ještě nějak přehodnocen.

 • Custom avatar Iva

  Děkuji za odpověď ,poprosím ještě o doplnění . Rozhodné období pro posouzení /léto / byly tržby 0.,- Kč. UBYTOVACÍ SLUŽBY byly omezeny od 22.10. Je možné od tohoto data požádat?
  Je důvod ,že nulové tržby v létě mohou mít vliv na možnost žádat ? paragraf 5 odst.4
  Ještě jednou děkuji za Váš čas.
  S pozdravem
  Iva

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   V rozhodném období – 1. června 2020 do 30. září 2020 – by měl být příjem z činnosti, na základě jejíhož omezení požadujete kompenzační bonus, převažující částí vašeho příjmu

 • Custom avatar Dan

  Dobry den,

  pracuji jako dodavatel služeb, OSVČ, (MKT, správa webu, obchod) soukromé vysoké školy postgraduálního vzdělávání. Příjmy, díky kontraktu, který mezi sebou máme, mi příjmy neklesly, bohužel se mi zrušila ale větší zakázka, která padla z důvodu uzavření její pobočky. Mám nárok na bonus za čas, který jsem přípravou strávil a nakonec jsem ji nemohl uskutečnit? Žádost bych podal za všechny dny uzavření školy, kdy ji studenti nemohli fyzicky navštěvovat. Mohla byste mi, paní Králová poradit?

  Děkuji!

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Nárok na kompenzační bonus máte, pokud se na vás přímo vztahuje nějaké omezení/zákaz, což se vás zřejmě netýká. Nebo pokud vaše činnost byla z alespoň 80% vyloučena v důsledku omezení/zákazu vztahujícího se na odběratele služeb.

   Škola sice byla uzavřena, ale osobně si nejsem jistá, jestli by vám toto FU uznal (že byla zrušena větší dodávka). U kompenzačního bonusu nemusíte při žádosti nic moc dokládat, podáváte jej na základě čestného prohlášení, pokud si ale FU vyžádá další informace, musíte to být schopen doložit.

 • Custom avatar Milan

  Dobrý den,
  v roce 2018 jsem nastoupil na předčasný důchod, ale nepřerušil jsem činnost jako OSVČ. Předmětem mého podnikání je poskytování software, poradenství v oblasti informačních technologií a zpracování dat pro sportovní centra, sportovní oddíly a wellness centra. Fakturoval jsem vždy jednotlivé pracovní a obchodní případy. Bohužel jejich provoz byl po většinu roku přerušován omezením nebo zákazem podnikatelské činnosti v důsledku opatření přijatých orgány státní správy k ochraně obyvatelstva a prevenci nebezpečí vzniku a rozšíření onemocnění COVID-19, takže příjem z této činnosti se letos prakticky blíží nule.

  Můj dotaz tedy zní, zda mohu požádat o kompenzační bonus za období od 5. 10. 2020 do 4. 11. 2020 a období následující.

  Předem děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Nárok na kompenzační bonus vzniká, pokud se přímo na vaše podnikání vztahoval nějaký zákaz/omezení (což se vás asi netýkal), nebo pokud se omezení/zákaz vztahoval na vašeho odběratele – pak to mus být pokles o 80% viz paragraf 6, zákon 461/2020:

   (2) Předmětem kompenzačního bonusu je také výkon samostatné výdělečné činnosti nebo výkon činnosti společnosti s ručením omezeným, které je subjekt kompenzačního bonusu společníkem, a to v kalendářním dni, ve kterém byla tato činnost alespoň z 80 % vyloučena v důsledku bezprostředního zákazu nebo omezení opatřením podle § 1 vztahujícího se na

   a) odběratele zboží, služeb nebo jiných výstupů subjektu kompenzačního bonusu, nejedná-li se o činnost subjektu kompenzačního bonusu, jejíž výstupy lze bez zásadních obtíží poskytovat jinému odběrateli, nebo

   Pak je případně nárok na kompenzační bonus v ty dny, kdy daná skutečnost platila …

   kromě toho jsou i další podmínky, jako třeba to, že v rozhodném období (1.6.2020 až 30.9.2020), musí tato podnikatelská činnost představovat dominantní zdroj vašeho příjmu, nesmíte být v insolvenci atd.

 • Custom avatar Jiří Točín

  Dobrý den. Pracuji jako masér a bylo potřeba zavřít masérnu ( služby), ale nájemné platím stále. Je možné si někde zažádat a vyplnit žádost o proplacení nájemného. Pan Havlíček v pořadu Václava Moravce říkal, že máme nárok na 100% jako OSVČ. Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Pokud vím, tak aktuálně je k dispozici podpora v rámci programu Antivirus Nájemné – viz web Ministerstva průmyslu a obchodu zde. Tam to ale rozhodně není 100% nájmu.

   V průběhu několika minulých dní sice zazněla nějaká politická prohlášení o tom, že se restauracím bude dotovat až 100% nájmu za 3 měsíce, ap., ale že by to mělo již nějaký praktický dopad ale nevím ….

 • Custom avatar Roman Halva

  Dobrý den pracuji na vystavách jako osvč tyto výstavy jsou zavřené již od od jara mám nárok na kompenzační bonus Děkuji za odpověd

 • Custom avatar František

  Dobrý den, chci se zeptat, jestli mám nárok na kompenzační bonus, když pracuji jako OSVČ-maloobchod, mám doma prodejnu dílů pouze pro sportovní-závodní motocykly, kterou jsem musel z důvodu vládních nařízení uzavřít. Sportovní akce a závody byly zakázané, tudíž jsem neměl žádný odběr dílů. Prodej dílů pro dopravní prostředky byl povolen, ale sportovní-závodní motocykly se nevztahují do dopravních prostředků. Předem děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Pokud jste musel prodejnu uzavřít z důvodu vládního nařízení, pak po dobu uzavření prodejny, nebo i po dobu platnosti dalších omezení (např. omezený počet nakupujících), máte nárok na kompenzační bonus.

   Zákaz sportovních akcí, závodů nebo samotný pokles tržeb pro nárok nestačí. Musí se na vás (vaše podnikání) přímo vztahovat nějaký zákaz/omezení …

 • Custom avatar Ludmila

  Dobrý den,

  pracuji na dohodu jako řidič tramvají (jsem starobní důchodce). Od května až do září pro dohodáře téměř žádná práce nebyla, z důvodu počtu menšího počtu vypravených vlaků. V září a říjnu se počet vlaků zvýšil, takže nějaká práce byla. Od 2. listopadu ( z důvodu zákazu nočního vycházení) se počet zase vlaků zase snížil. takže zase pro dohodáře žádná práce není. Mohu žádat o kompenzaci. Děkuji

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Předpokladem pro nárok na kompenzační bonus je to, že činnost vašeho zaměstnavatele byla přímo zakázána nebo omezena některým z vládních opatření souvisejících s epidemií koronaviru. Mám za to, že v tomto případě nárok nemáte. Provoz MHD nebyl přímo omezen nebo zakázán. Jistě, byl například omezen volný pohyb lidí, a z toho důvodu MHD snížila svou přepravní kapacitu. Nebylo to ale nařízeno vládnou (omezení přepravní kapacity), byl to jen důsledek toho, že lidé málo cestovali …

 • Custom avatar Simona

  Dobrý den,
  prosím o radu, jak se prokazují příjmy za rozhodné období 1.6.-30.9.2020. Rozhodující je datum splatnosti na faktuře nebo den zdanitelného plnění nebo datum, kdy přijmu peníze od odběratele mých služeb?
  Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Rozhodující jsou příjmy podle § 6, 7 a 9 zákona o daních z příjmů. U živnostníků, kteří vedou daňovou evidenci (jednoduché účetnictví) zpravidla rozhoduje datum úhrady (přijetí peněz)

 • Custom avatar Olga

  Dobrý den, jsem OSVČ v oboru mobilní manikúra & pedikúra, a výroba, obchod a služby.
  Mám nárok na kompenzační bonus ?
  Žádala jsem na FU, a dostala jsem odpověď, že nemám nárok.
  Předem dekuji za odpověď.
  Hezký den.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Pokud se na vás vztahuje nějaké omezení podnikatelské činnosti v souvislosti s epidemií tak ano. Například aktuálně by měl platit zákaz poskytování většiny služeb v provozovnách služeb. Pokud máte z důvodu vládního nařízení uzavřenou provozovnu, pak se na vás vztahuje omezení/zákaz a nárok máte. Pokud své služby ale poskytuje například u zákazníků doma, pak v podstatě nemáte omezenou činnost a nárok na kompenzační bonus nemáte.
   Těch podmínek je navíc více, nedá se jednoduše říci, že pokud jste OSVČ tak nárok máte/nemáte ….

 • Custom avatar Dagmar

  Dobrý den,
  provozujeme restauraci,jsme vedeni jako s.r.o.,jsme 2 společníci.Od října máme omezený provoz.
  Obrat máme splněný pro žádost kompenzačního bonusu.Mohu žádat o kompenzační bonus z pohledu s.r.o.,když mám ještě příjmy z pronájmu a dpč? Případně,jaké mám zadat číslo účtu- soukromé nebo podnikatelské. Děkuji za odpověď.

 • Custom avatar Božena

  Dobrý den.Taky mi dnes volal pracovník Finančního úřadu.Požádala jsem si o Bohus.Jsem invalidní 2 .stupeň .nemám provozovnu ,šiju doma Karnevalové kostýmy.Tím si přivydělávám aspoň na léky.Prodávám to přes S-bazar.nemám žádný E-schop.Od jara jsem nic neprodala.Stát zakázal veškeré schromažďování ,velelice,vystoupení,divadla a jiné kde použijete takový oděv.Tedy výdělek od jara 0 kč Tržba poklesla o více jak 80 % -poklesla na 0 kč
  .Na jako jsem bonus dostala.Na podzim už nárok nemám přestože Stát zakázal související činnosti,které si ode mě kupovali.Takže budu muset asi napsat omluvný mail,abych nedostala ještě pokutu.Je to prosím tak správné?
  Děkuji za odpověĎ

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Ano bohužel, ale je to tak. Na jaře stačilo, že u vás došlo k poklesu poptávky, ze stravy zákazníků a na bonus nárok byl.

   Na podzim máte na kompenzační bonus nárok, jen pokud se na vaše podnikání přímo vztahuje nějaký zákaz/omezení.

   Pokud nemáte provozovnu, tak je to tak jak vám řekli z FU. Vaše podnikání jako takové nebylo nijak omezeno/zakázáno.

   To že došlo k reálnému poklesu příjmu, už bohužel není rozhodujícím faktorem. Zákon je takto nastaven

 • Custom avatar RADEK

  Dobrý den, mám nárok na podzimní kompenzaci pro OSVČ, když mé příjmy byly z hudebních produkcí, které jsou zakázány a v současné době již několik let soukromě vyučuji hudbu pro žáky z vesnic, aby nemuseli dojíždět. Tedy Od července 2019 bez výuky a bez příjmu, začátek výuky,který mám ažod října byl zastaven pandemií,spousta žáků ukončila z důvodu covid, učil jsem tedy od 25.11.2019 a teď v lednu jsme zase v V. stupni. Jiný příjem nemám-takže soukromý učitel OSVČ-od října do konce června. Od července do konce září se každý rok odhlašuji-tedy přerušuji podnikání a jsem na úřadu práce. Mám nárok na kompenz. bonus? Děkuji za odpověď

 • Custom avatar Drahomíra

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, zda má na kompenzační bonus nárok můj manžel, který je spolupracující osobou v mojí firmě Velkoobchod potravin a jako obchodní zástupce má na starosti zprostředkování dodávek zboží pro školní jídelny a restaurace. Manžel si žádal v prvním bonusovém období, ale od FÚ nedostal ani bonus a ani ho nekontaktovali, takže vůbec neví, zda má požádat za 2. období a zda má nárok. Příjmy mu prokazatelně klesly na cca 10%, protože zásobovat můžeme jen jídelny MŠ, které zůstaly v provozu. Já sama o kompenzační bonus nežádám, jsem při podnikání ještě zaměstnána, ale pobírám antivirus na své dva zaměstnance.
  Děkuji za odpověď

 • Custom avatar Marie

  Dobrý den,

  pracuji jako asistent pedagoga ve škole na 0,8 úvazek. Zároveň jsem OSVČ na vedlejší činnost v oblasti Výroba, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákonaObory činnosti:Mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů, školení, včetně lektorské činnostiProvozování kulturních, kulturně-vzdělávacích a zábavních zařízení, pořádání kulturních produkcí, zábav, výstav, veletrhů, přehlídek, prodejních a obdobných akcí Provozování tělovýchovných a sportovních zařízení a organizování sportovní činnosti,Poskytování tělovýchovných a sportovních služeb v oblasti zumby, pilates, port de bras.
  Od března roku 2020 máme zakázanou činnost- uzavřeny tělocvičny,fitness centra,taneční sály, zákaz vystupování, pořádání akcí apod.
  Čili příjem ze zaměstnání momentálně převyšuje příjem z podnikání.
  Mám nárok na nějakou kompenzaci?

  Moc děkuji za odpověď M.

 • Custom avatar Lenka

  Mám nárok na kompenzační bonus, i když jsem měla jen zcela minimální tržby, ale provozovna zůstala ze zákona otevřená?

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   výše tržeb nehraje roli, podstatné je, zda se na vás vztahovalo nějaké omezení/zákaz

   • Custom avatar Lenka

    Bohužel žádný zákaz nebo omezení se nevztahuje, jedná se o provoz autoumývárny, předpokládám, že nárok žádný nemám, jiné bonusy nebo kompenzace jsem nečerpala.

 • Custom avatar Jana

  Dobry den, prosim o informaci, zda mam narok na kompenzacni bonus. Pracuji jako OSVC a na zaklade prikazni smlouvy zajistuji provoz restaurace. Jiny prijem nemam. Zadost mi byla zamitnuta s tim, ze maximalne mohu pozadat jako subjekt ktery je primo navazan na provozovnu. Jake doklady je potreba dolozit? je potreba dolozit pokles prijmu o 80%? ten se pocita oproti castce na smlouve nebo oproti rozhodnemu obdobi? (je to prumer za toto obdobi?) doklada se prijem za kazde bonusove obdobi zvlast? jedna se o prijem za dany mesic nebo vyplaceny v danem mesici. dekuji moc za radu JP

 • Custom avatar lenkabozkova@seznam.cz

  Dobrý den chtěla bych se zeptat na podmínku u komp. bonusu. Myslím tím, že bych požádala o KB , ale nevím, jak se posuzuje příjem za bonusové období. Zda se jedná o částku a datum na fa nebo kdy peníze reálně přišli na účet. Dám příklad : na fa je částka za listopad, ale peníze přišli až 15.12. Děkuji za odpověď

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Příjmy za listopad aktuálně nehrají žádnou významnější roli – posuzují se příjmy za rozhodné období od 1. 6. 2020 do 30. 9. 2020, kde se jedná o skutečně vyplacené příjmy. Nárok na kompenzační bonus, máte pokud je vaše podnikání přímo omezeno. Výše příjmu v tom nehraje roli. To, že by byl na kompenzační bonus nárok, při poklesu příjmu o 50% je návrh, který nebyl schválen. Není tedy ani známo znění přesných podmínek, a tyto podmínky zatím určitě neplatí …

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • Pavel: Dobrý den, jsem důchodce a zhruba 2 roky mám aktivní živnostenský list, nicmé...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Rozhodné období (červen - září 2020) se pro pokles příjmu o 50% nepoužívá....
 • Lenka: Dobrý den, múj dotaz. Jsem zaměstnaná na částečný pracovní úvazek a součas...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Ne, to už na ošetřovné nárok nebude....
 • Lenka: Dobrý den. Prosím chci se zetat. Pokud dítěě nenastoupí do školy z důvodu, ž...