Třetí kompenzační bonus pro živnostníky (OSVČ) – podzim (říjen a listopad)

<span>Vláda rozhodla, že se na podzim obnoví kompenzační bonus pro OSVČ. Podobně jako na jaře, budou mít živnostníci nárok na 500 Kč za jeden den. Za 30 dní to tedy bude 15 000 Kč. 3 kompenzační bonus ale nebude pro všechny OSVČ, okruh příjemců bude více omezený.</span> Vláda rozhodla, že se na podzim obnoví kompenzační bonus pro OSVČ. Podobně jako na jaře, budou mít živnostníci nárok na 500 Kč za jeden den. Za 30 dní to tedy bude 15 000 Kč. 3 kompenzační bonus ale nebude pro všechny OSVČ, okruh příjemců bude více omezený.

V polovině října 2020 avizovala vláda, že obnoví podporu pro živnostníky (OSVČ), malé firmy a dohodáře, podobně jako tomu bylo během jara. Na tiskové konferenci v pátek 16. 10. 2020 oznámila ministryně financí, že během následujících dní bude spouštěna 3 vlna kompenzačního bonusu pro podnikatele (OSVČ, živnostníky a další skupiny).

První kompenzační bonus, tzv. „pětadvacítka“ se vyplácel za březen a duben 2020. Po něm následoval druhá kompenzační bonus za květen a část června (celkem byl možné získat 44,5 tisíc korun). Nyní by tedy měl být i třetí kompenzační bonus  – za říjen 2020.

Podzimní kompenzační bonus za říjen a listopad byl definitivně schválen. OSVČ (nebo i dohodáři, či společníci malých sro, si již nyní mohou podávat žádosti o podporu. Za obě podzimní kompenzační období to může být až 24 000 Kč (15 500 Kč za první období a 8 500 Kč za druhé období).

Aktuální informace: Vláda schválila návrh nových podmínek pro kompenzační bonus za únor a březen 2021.

 • Kompenzační bonus se zvýší na 1000 Kč za den
 • Nárok bude i při poklesu příjmu o 50%
 • Nárok bude i při karanténě (izolaci) kvůli COVID

Viz: Nové podmínky pro kompenzační bonus 2021.

Jaká bude podpora pro OSVČ během podzimní epidemie – 3 kompenzační bonus

Podle informací, které zatím byly prezentovány, by měl být 3 kompenzační bonus, směřován na menší část živnostníků (OSVČ).

Nebude tedy určen automaticky téměř všem OSVČ (tak, jako tomu bylo na jaře), měli by na něj mít nárok jenom ti, kterých se přímo týkají aktuální opatření proti koronaviru.

Na třetí kompenzační bonus by měli mít nárok:

 • Nárok budou mít OSVČ, kterým bylo podstatným způsobem omezeno podnikání (uzavření provozovny z důvodu vládního rozhodnutí, apod.) – podnikatelská činnost musí být omezena alespoň z 80%
 • Nárok budou mít jen ti OSVČ, jejich příjmy z podnikání jsou větší než polovina příjmů
 • Nárok budou mít živnostníci (OSVČ) a společníci malých s.r.o. (firmy bez zaměstnanců)
 • Nárok tentokrát budou mít i „dohodáři“ (ti kdo pracují na DPP nebo DPČ) – pokud pracují pro podnikatele, jehož provozovna byla uzavřena, nebo podnikatelská činnost výrazně omezena
 • Nárok budou mít i OSVČ, kteří dodávají zboží nebo služby do firem, jejichž činnost byla uzavřena nebo výrazně omezena (i zde platí podmínka omezenení podnikání alespoň 80%)

Přesné podmínky, za kterých bude možné čerpat třetí kompenzační bonus, by měly být zveřejněny během několika dní, na webu Finanční správy viz zde.

Kolik bude podpora pro OSVČ za říjen 2020?

Podobně, jako i na jaře, bude doba, za kterou je možné požadovat podporu od státu navázána na dubu trvání nouzového stavu. Ten byl vyhlášen 5. října 2020 na 30 dní. Pokud bude toto zachováno, pak by živnostníci mohli požadovat kompenzační bonus za 31 dní, za období od 5. října do 4. listopadu. Kompenzační bonus by ale měl být současně nastaven tak, aby došlo k jeho prodloužení, pokud by se prodlužoval i nouzový stav. Tedy i na další část listopadu.

 • Kompenzační bonus by měl být 500 Kč za jeden den
 • Za říjen (a listopad) 2020 by to mělo být celkem 15 500 Kč (za 31 dní)

Výše kompenzačního bonusu by měla být stejná, jako během jarních měsíců. Tedy 500 Kč za jeden kalendářní den (včetně víkendů).

Za 30 dní (za období od 5. 10. 2020 do 4. 11. 2020 – což je platnost aktuálního nouzového stavu) by tak mělo být možné požadovat 15 500 Kč.

Vláda uvedla, že na tuto podporu pro OSVČ vyčlení až 3,9 miliardy korun.

Kdy bude možné podat žádost o 3 kompenzační bonus?

Informace o tom, že vláda obnoví tuto formu podpory pro živnostníky (OSVČ), byla zveřejněna v pátek 16. 10. 2020.

Dá se očekávat, že během několika dní zveřejní Finanční správa (Ministerstvo financí), podrobnější informace o tom, za jakých podmínek je nárok na podporu. A také příslušný formulář, jehož prostřednictvím bude možné poslat žádost.

Podání žádosti o 3 kompenzační bonus pro OSVČ by mělo být podobné, jako na jaře u prvního a druhého kompenzačního bonusu:

 • Žádost se bude podávat na jednoduchém formuláři
 • Žádost bude možné poslat „obyčejným emailem (i bez elektronického podpisu)
 • Žádost bude možné podat datovou schránkou, přes portál Finanční správy (EPO), písemně, osobně na podatelnu

Podání žádosti o kompenzační bonus by tak pravděpodobně mělo být možné ještě před koncem měsíce října 2020.

Pokud budou žádosti o podporu vyřizovány stejně rychle, jako na jaře, pak by jednotliví žadatelé mohli dostat peníze na účet na začátku listopadu (nebo v jeho průběhu).

Ošetřovné pro OSVČ během podzimu 2020

Společně s kompenzačním bonusem pro OSVČ, by se mělo obnovit i ošetřovné pro OSVČ. To se týká těch živnostníků, kteří se musí starat o děti kvůli zavřené škole (školy se zavřely od 14. 10. 2020).

Ošetřovné pro OSVČ by mělo opět poskytovat Ministerstvo průmyslu a obchodu. Oproti jarním měsícům bude ošetřovné nižší. Bude to „jen“ 400 Kč na den (na jaře bylo až 500 Kč na den). Nárok také bude jen u mladších dětí do 10 roků (na jaře bylo u dětí až do 13 roků).

O ošetřovné by mělo být možné podat žádost koncem října/na začátku listopadu na novém formuláři na webu Ministerstva průmyslu a obchodu. Další informace o ošetřovném pro OSVČ za říjen 2020.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka v hotovosti na ruku Praha. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Online půjčka 300.000 Kč do 5 minut. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Třetí kompenzační bonus pro živnostníky (OSVČ) – podzim (říjen a listopad)

Diskuse: 42
 • Custom avatar Jana

  Kde najdu prosím formulář?

 • Custom avatar glacovajanina@seznam.cz

  Jsem OSVC v zemědělství. Byla mi nařízena karanténa hygienickou stanicí. Mám nárok na kompenzační bonus?

 • Custom avatar Zdeněk

  Ten kompenzační bonus 500,-Kč při uzavření obchodu je určitě dobrý na uhájení živobytí. Ale, když mi někdo nařídí uzavřít obchod, tedy zdroj příjmů, co potom s nutnými výdaji kolem podnikání – nájem, energie a hlavně sociální a zdravotní pojištění? Tyto nutné výdaje se z oné pětistovky neuhradí a pokud už ano, s čeho mám žít? Stručně řečeno, pokud mi někdo vezme příjmy, musí mne zbavit i výdajů! A to se teď v té třetí vlna zatím vůbec neřeší!

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Jsou i nektere dalsi programy, pro podporu podnikatelu, dalsi se mozna jeste objevi. Zalezi na oboru podnikani, velikosti firmy ap. Zrovna na najemne program je

  • Custom avatar matulikova.j@seznam.cz

   Přesně ! !

 • Custom avatar jana weissová

  Prosím je už formulař osvč,říjen ,listopad?

 • Custom avatar moravec.karel@email.cz

  jak získat / najit/ jednoduchý formulář.děkuji

 • Custom avatar Petra

  Jsem OSVČ, provozuji masáže, ale lidi nechodili a rušili se, že vláda doporučuje nikam nechodit. Mohu žádat o kompenzaci už od 5.10. nebo až kdy mi úplně zavřeli. Stejně jsem neděla 2lidi za týden.
  Děkuji Petra

  • Jana Králová, kalkulacka.org
   • Custom avatar evuska

    Četla jsem od shora dolů odkaz který jste uvedla a nikde jsem nenašla odpověď na danou otázku, zda je možné žádat o bonus při výrazném snížení klientů kvůli vyjádření vlády , aby lidé nikde nechodili.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

     Podle toho, jak jsou formulovany podminky pro kompenzacni bonus, je mozne zadat od data, kdy bylo dane odvetvi primo omezeno vladnim opatrenim. Samotna vyzva vlady, aby lide omezili pohyb, dle meho nazoru nezaklada narok na tuto podporu

     • Custom avatar evuska

      Děkuji za odpověď, jen se chci tedy zeptat, zda je možné žádat od14.10. do 21.10. ošetřovné a následně od 22.10 do 31.10. kompenzační bonus ?

     • Jana Králová, kalkulacka.org

      Dle aktuálně dostupných informací není možné v daném kalendářním dni kombinovat jednotlivé vládní programy pomoci, jako jsou kompenzační bonus, ošetřovné pro OSVČ. Tj. dle mého názoru, pokud nebude docházet k překryvu obou programů, tak by mělo být možné postupně využít oba (za předpokladu, že jsou splněny i další podmínky)

 • Custom avatar evuska

  Mám ještě jeden dotaz, pokud bylo dítě doma z nařízení vlády od 14.10. a uzavření provozoven bylo od 22.10. mohu od 14.10. do 21.10. čerpat ošetřovné a zbytek kompenzační bonus? bylo na stránkách uvedeno, že se to nesmí kombinovat .

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dle aktuálně dostupných informací není možné v daném kalendářním dni kombinovat jednotlivé vládní programy pomoci, jako jsou kompenzační bonus, ošetřovné pro OSVČ. Tj. dle mého názoru, pokud nebude docházet k překryvu obou programů, tak by mělo být možné postupně využít oba (za předpokladu, že jsou splněny i další podmínky)

 • Custom avatar LENKA

  je možné při uzavření provozovny čerpat kompenzační bonus pro OSVČ a současně Antivir Plus pro
  zaměstnance?

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Pokud jste OSVČ a máte zaměstnance, nemůžete čerpat kompenzační bonus a zároveň podporu na náhradu mezd z programu Antivirus v jeden kalendářní den současně. Musíte se rozhodnout, který z těchto podpůrných programů zvolíte.

   Jiná situace by byla, pokud byste kompenzační bonus čerpala jako společník „malé“ sro. Pak je možné abyste si vy jako společník požádal o kompenzační bonus a současně firma (sro) o dotaci antivirus

 • Custom avatar Jiří Brzokoupil

  Pěkný den, mám dotaz? Může požádat o ,,Třetí kompenzační bonus,, pracující OSVČ – ale již důchodce?
  děkuji

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Pobírání starobního důchodu není překážkou v možnosti požádat si o třetí (případně i čtvrtý) kompenzační bonus nyní na podzim. Podstatné je, abyste splňoval příslušné podmínky pro nárok na tuto podporu (zákaz činnosti – resp. omezení alespoň z 80%, atd.)

 • Custom avatar Jiří

  jsem důchodce, ale pracující jako OSVČ pro školy, školky, majitele obchodů a firem – které pracují v omezeném režimu – mohu požádat o ,,Třetí kompenzační bonus,,?

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Dovolím si citovat:
   Kompenzační bonus může být také přiznán osobě samostatně výdělečně činné za kalendářní den, ve kterém byl výkon její samostatné výdělečné činnosti vyloučen alespoň z 80 % v důsledku bezprostředního zákazu nebo omezení krizovými opatřeními vztahujícími se k odběrateli jeho zboží, služeb nebo jiných výstupů, nebo osobě, v jejíchž prostorách je činnost osoby samostatně výdělečně činné vykonávána

   Podrobné podmínky najdete například zde: https://ouc.financnisprava.cz/osvc25/Pokyny_k_vyplneni_zadosti_KB_podzim2020.pdf

 • Custom avatar Pavel

  jsem OSVČ a pracuju ve stavebnictví jako sadrokartonar mam nárok na kompenzační bonus ?

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Na kompenzační bonus během podzimu vzniká nárok, pokud vaše podnikatelská činnost byla omezena nebo zakázána v důsledku opatření přijatých orgány státní správy. Typicky sem spadají například restaurace, kterým vláda zakázala/podstatně omezila možnost fungování. Nebo to mohou být například kadeřnictví, které také vláda od určitého data „zavřela“.

   V případě, že by se nějaké podobné vládní opatření týkalo i vašeho oboru podnikání, pak nárok mít můžete.

 • Custom avatar Lada

  Dobrý den, pracuji jako OSVČ , obor dámská krejčová ,švadlena mám nárok na kompenzační bonus ? Pracuji doma , lidé nasmlouvané zakázky ruší. Děkuji za odpovědˇ.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Podzimní kompenzační bonus je nastaven tak, že na něj dosáhnou pouze ti, jejichž podnikání bylo přímo omezeno protiepidemickými opatřeními. Tj. pokud byste musela na základě vládního opatření uzavřít provozovnu (například krejčovský salón), pak byste na kompenzační bonus měla určitě nárok. Nebo i v případě, že byste pracovala jako dodavatel pro nějakou firmu, která byla vládním nařízením uzavřena/omezena.
   Pokud je ale vaše situace jen taková, že lidé sami od sebe ruší zakázky, tak to podle aktuálně nastavených pravidel není dostatečným důvodem pro nárok na kompenzační bonus.

 • Custom avatar Marcel

  Dobrý den,

  mohu si požádat o kompenzační bonus, když jsem důsledkem první vlny přišel o zaměstnání .Od 1.7.2020 jsem OSVC v pohostinství, ale již přes 2 roky v insolvenci. Děkuji za odpověď

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Na kompenzační bonus máte nárok, pokud vaše podnikatelská činnost byla omezena z důvodu vládních omezení. Tj. pokud jste například provozovatel restaurace (či jiného podobného zařízení), které muselo být z důvodu vládního nařízení uzavřeno, pak na tento bonus nárok máte. Podobně byste měl nárok i v případě, že byste byl například zaměstnaný jako číšník, nebo dodavatel pro restauraci (pak byste byl vládními opatřeními dotčen nepřímo). Těch podmínek je tam ale více. Mimo jiné i to, že příjem z podnikání tvoří převažující část vašich příjmů a další podmínky. Tj. na váš dotaz se nedá jednoduše odpovědět ano/ne

 • Custom avatar Anna Austová

  Dobrý den, prosím o radu zda OSVČ ( instalační firma) která zaměstnává jednoho instalatéra který shodou okolností od 9.9.20 do 23.10.20 ( operace kolene) a následně od 9.11.20 zatím dosud
  ( pozitivní na Covid) byl v pracovní neschopnosti má nárok na kompenzační bonus? Děkuji za ochotu.

  S přáním hodně zdraví. Austová

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Ne nemá. Nárok na kompenzační bonus během podzimu je podmíněn tím, že vám byla nějak omezena nebo zakázána činnost některým z mimořádných opatření (vyhlášených vládou nebo jinou státní institucí).

   Tj. Pokud by vláda nařídila, že instalatérské firmy nesmí po nějakou dobu provozovat svou činnost (podobně třeba jako kadeřnice, masážní salóny, fitness centra, různé obchody ap)., pak na kompenzační bonus nárok máte.

   Pokud vám „jenom“ onemocněl zaměstnanec, tak se vás tato podpora nijak netýká

 • Custom avatar Ivana

  Dobrý den. Pracuji jako OSVČ ve službách (provoz solné jeskyně a masáže). Z důvodu vládního nařízení od 22.10.2020 provozovna uzavřena.Zažádala jsem o kompenzační bonus pro OSVČ, mohu také zažádat o úlevu na nájemném v programu Covid nájemné?. Dle některých serverů nelze slučovat s kompenzačním bonusem, na jiných zase pouze s ošetřovným, nebo Covid kultura, sport. Poradíte mi prosím, jak to tedy doopravdy je? Moc děkuji.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Souběh kompenzačního bonusu a Covid Nájemného je nyní možný, protože rozhodným obdobím u Covid Nájemné je červenec až září, zatímco kompenzační bonus začíná rozhodným obdobím 5. října. Pokud bude ale vyhlášen další program Covid Nájemné třeba za říjen až prosinec, pak už souběh možný nebude. To už by se tyto dvě podpory překrývaly, což není možné.

 • Custom avatar Erik

  Dobrý den. Naše provozovna služeb je vládním nařízením od 22.10.uzavřena. V provozu zůstal jen malý e-shop s kosmetikou, který lze spravovat z domova, s marží mezi 10-15 % dle druhu výrobku. Mohu v tomto případě požádat o kompenzační bonus pro OSVČ? Předem velice děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Ano, domnívám se, že v tomto případě by vám měl vznikat nárok na kompenzační bonus od 22.10.2020. V prvním období (které je od 4.10.2020 do 5.11.2020) si tedy můžete požádat o kompenzaci za příslušné dny, kdy byla provozovna uzavřena (tj. 15 dní, 7500 Kč) . U druhého období, které je od 5.11.2020 do 21.2020, si pak zřejmě budete moci požádat o částku za celé období (17 dní, 8500 Kč). Je možné, že pokud bude prodloužen nouzový stav a vaše provozovna bude i nadále uzavřena, že bude i třetí období (zatím není).

 • Custom avatar Jarka

  Dobrý den. Má nárok na kompenzační bonus společník malé s.r.o., který je zároveň jejím zaměstnancem a v současnosti je uznán dočasně práce neschopen a pobírá nemocenské dávky? Předmětem podnikání s.r.o. jsou ubytovací a stravovací služby. Děkuji

 • Custom avatar Oksana

  Dobrý den .Mám nárok jako společník s.r.o.na kompenzační bonus za 3 a 4 bonusové období pokud kavárny od 3.12-17.12 byli otevřené ale kapacita míst a otevírací doba vládním nařízením byla omezená ,tím pádem přišli jsme o tržby?
  Nebo za 14 dni, kdy bylo otevřeno nemam nárok?
  Předmětem podnikání s.r.o je hostinská činnost,prodej kvasného lihu,konzumního lihu a lihovin…
  Děkují.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Pokud se na vás vztahovalo omezení (byl omezen počet zákazníků), tak máte nárok na kompenzační bonus (podobné je to i u obchodů, které mohly mít otevřeno, ale byl omezen počet lidí v prodejně)

 • Custom avatar Václav Štrincl

  Do kdy se může žádat o podzimní příspěvek, pro týden uvolnění, vždyť je vše jako před uvolněním? Děkuji Štrincl.
  .

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   1 kompenzační bonus za 5. 10. 2020 až 4. 11. 2020 = žádost bylo možné podat do 5. 1. 2021
   2 kompenzační bonus za 5. 11. 2020 až 21. 11. 2020 = žádost bylo možné podat do 22. 1. 2021
   3 kompenzační bonus za 22. 11. 2020 až 13. 12. 2020 = žádost je možné podat do 15. 2. 2021
   4 kompenzační bonus za 14. 12. 2020 až 24. 12. 2020 = žádost je možné podat do 25. 2. 2021
   5 kompenzační bonus za 25. 12. 2020 až 23. 1. 2021 = žádost je možné podat do 24. 3. 2021
   6 kompenzační bonus za 24. 1. 2021 až 15. 2. 2021 = žádost bude možné podat až do 16. 4. 2021

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
 • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...
 • milka58@seznam.cz: Manžel je odkázán na plnou péči zdravotníků v LDN.Má myotonickou disfunkci sv...
 • Chovanec Stefan: Rychlá půjčka je nyní dostupná Kontaktujte nás Rychlá a spolehlivá finanční...
 • Soňa: Zajímavá diskuse.Můj tatínek zemřel v DD. Po jeho smrti jsme vyklízeli věci, a...