Třetí kompenzační bonus pro živnostníky (OSVČ) – podzim 2020 (říjen a listopad)

<span>Vláda rozhodla, že se na podzim obnoví kompenzační bonus pro OSVČ. Podobně jako na jaře, budou mít živnostníci nárok na 500 Kč za jeden den. Za 30 dní to tedy bude 15 000 Kč. 3 kompenzační bonus ale nebude pro všechny OSVČ, okruh příjemců bude více omezený.</span> Vláda rozhodla, že se na podzim obnoví kompenzační bonus pro OSVČ. Podobně jako na jaře, budou mít živnostníci nárok na 500 Kč za jeden den. Za 30 dní to tedy bude 15 000 Kč. 3 kompenzační bonus ale nebude pro všechny OSVČ, okruh příjemců bude více omezený.

V polovině října 2020 avizovala vláda, že obnoví podporu pro živnostníky (OSVČ), malé firmy a dohodáře, podobně jako tomu bylo během jara. Na tiskové konferenci v pátek 16. 10. 2020 oznámila ministryně financí, že během následujících dní bude spouštěna 3 vlna kompenzačního bonusu pro podnikatele (OSVČ, živnostníky a další skupiny).

První kompenzační bonus, tzv. „pětadvacítka“ se vyplácel za březen a duben 2020. Po něm následoval druhá kompenzační bonus za květen a část června (celkem byl možné získat 44,5 tisíc korun). Nyní by tedy měl být i třetí kompenzační bonus  – za říjen 2020.

Jaká bude podpora pro OSVČ během podzimní epidemie – 3 kompenzační bonus

Podle informací, které zatím byly prezentovány, by měl být 3 kompenzační bonus, směřován na menší část živnostníků (OSVČ).

Nebude tedy určen automaticky téměř všem OSVČ (tak, jako tomu bylo na jaře), měli by na něj mít nárok jenom ti, kterých se přímo týkají aktuální opatření proti koronaviru.

Na třetí kompenzační bonus by měli mít nárok:

 • Nárok budou mít OSVČ, kterým bylo podstatným způsobem omezeno podnikání (uzavření provozovny z důvodu vládního rozhodnutí, apod.) – podnikatelská činnost musí být omezena alespoň z 80%
 • Nárok budou mít jen ti OSVČ, jejich příjmy z podnikání jsou větší než polovina příjmů
 • Nárok budou mít živnostníci (OSVČ) a společníci malých s.r.o. (firmy bez zaměstnanců)
 • Nárok tentokrát budou mít i „dohodáři“ (ti kdo pracují na DPP nebo DPČ) – pokud pracují pro podnikatele, jehož provozovna byla uzavřena, nebo podnikatelská činnost výrazně omezena
 • Nárok budou mít i OSVČ, kteří dodávají zboží nebo služby do firem, jejichž činnost byla uzavřena nebo výrazně omezena (i zde platí podmínka omezenení podnikání alespoň 80%)

Přesné podmínky, za kterých bude možné čerpat třetí kompenzační bonus, by měly být zveřejněny během několika dní, na webu Finanční správy viz zde.

Kolik bude podpora pro OSVČ za říjen 2020?

Podobně, jako i na jaře, bude doba, za kterou je možné požadovat podporu od státu navázána na dubu trvání nouzového stavu. Ten byl vyhlášen 5. října 2020 na 30 dní. Pokud bude toto zachováno, pak by živnostníci mohli požadovat kompenzační bonus za 31 dní, za období od 5. října do 4. listopadu. Kompenzační bonus by ale měl být současně nastaven tak, aby došlo k jeho prodloužení, pokud by se prodlužoval i nouzový stav. Tedy i na další část listopadu.

 • Kompenzační bonus by měl být 500 Kč za jeden den
 • Za říjen (a listopad) 2020 by to mělo být celkem 15 500 Kč (za 31 dní)

Výše kompenzačního bonusu by měla být stejná, jako během jarních měsíců. Tedy 500 Kč za jeden kalendářní den (včetně víkendů).

Za 30 dní (za období od 5. 10. 2020 do 4. 11. 2020 – což je platnost aktuálního nouzového stavu) by tak mělo být možné požadovat 15 500 Kč.

Vláda uvedla, že na tuto podporu pro OSVČ vyčlení až 3,9 miliardy korun.

Kdy bude možné podat žádost o 3 kompenzační bonus?

Informace o tom, že vláda obnoví tuto formu podpory pro živnostníky (OSVČ), byla zveřejněna v pátek 16. 10. 2020.

Dá se očekávat, že během několika dní zveřejní Finanční správa (Ministerstvo financí), podrobnější informace o tom, za jakých podmínek je nárok na podporu. A také příslušný formulář, jehož prostřednictvím bude možné poslat žádost.

Podání žádosti o 3 kompenzační bonus pro OSVČ by mělo být podobné, jako na jaře u prvního a druhého kompenzačního bonusu:

 • Žádost se bude podávat na jednoduchém formuláři
 • Žádost bude možné poslat „obyčejným emailem (i bez elektronického podpisu)
 • Žádost bude možné podat datovou schránkou, přes portál Finanční správy (EPO), písemně, osobně na podatelnu

Podání žádosti o kompenzační bonus by tak pravděpodobně mělo být možné ještě před koncem měsíce října 2020.

Pokud budou žádosti o podporu vyřizovány stejně rychle, jako na jaře, pak by jednotliví žadatelé mohli dostat peníze na účet na začátku listopadu (nebo v jeho průběhu).

Ošetřovné pro OSVČ během podzimu 2020

Společně s kompenzačním bonusem pro OSVČ, by se mělo obnovit i ošetřovné pro OSVČ. To se týká těch živnostníků, kteří se musí starat o děti kvůli zavřené škole (školy se zavřely od 14. 10. 2020).

Ošetřovné pro OSVČ by mělo opět poskytovat Ministerstvo průmyslu a obchodu. Oproti jarním měsícům bude ošetřovné nižší. Bude to „jen“ 400 Kč na den (na jaře bylo až 500 Kč na den). Nárok také bude jen u mladších dětí do 10 roků (na jaře bylo u dětí až do 13 roků).

O ošetřovné by mělo být možné podat žádost koncem října/na začátku listopadu na novém formuláři na webu Ministerstva průmyslu a obchodu. Další informace o ošetřovném pro OSVČ za říjen 2020.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčka v hotovosti na ruku Praha. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – Online půjčka 300.000 Kč do 5 minut. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Třetí kompenzační bonus pro živnostníky (OSVČ) – podzim 2020 (říjen a listopad)

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Půjčka zdarma bez úroků
Online půjčka bez registru
Poradna a diskuze
 • glacovajanina@seznam.cz: Jsem OSVC v zemědělství. Byla mi nařízena karanténa hygienickou stanicí. Mám ...
 • Jana: Kde najdu prosím formulář?...
 • Karolína: Mám syna ve věku 11 let a pracuji v prádelně,které uzavřené nebudou.Ráda bych...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Pokud máte dluh pouze 230 tisíc korun, pak insolvence skončí ve chvíli, kdy bude...
 • Rudolf Laurov: Dobrý den,zažádal jsem o insolvenci a soud mi vyhověl,co jsem vyčetl ze spisu t...