Nové podmínky pro kompenzační bonus – až 1000 Kč za den

<span>Vláda schválila 15. 2. 2021 návrh nového zákona o kompenzačním bonusu. Nové podmínky by měly platit od 1. 2. 2021. Kompenzační bonus se zvýší na 1000 Kč za den. Nově bude nárok i při poklesu příjmu o 50%. Nebo i při nařízené karanténě.</span> Vláda schválila 15. 2. 2021 návrh nového zákona o kompenzačním bonusu. Nové podmínky by měly platit od 1. 2. 2021. Kompenzační bonus se zvýší na 1000 Kč za den. Nově bude nárok i při poklesu příjmu o 50%. Nebo i při nařízené karanténě.

Aktualizace 29. 3. 2021:

Vláda rozhodla o prodloužení kompenzačního bonusu i na duben 2021. Za měsíc duben může být nárok až na 30 000 Kč (pro dohodáře až 15 000 Kč). Žádost o kompenzace za duben je možné podávat od 1. 4. 2021.

V pondělí 15. 2. 2021, schválila vláda návrh nového zákona, který by řešil kompenzační bonus. Zatím by se jednalo o kompenzační bonus za únor a březen 2021 (s tím že je možné další prodloužení až do konce roku 2021).

OSVČ a společníci s.r.o. firem, by nově mohli mít nárok na 1000 Kč. Ti, kdo pracují na dohodu (DPP/DPČ), by měli dále nárok jen na 500 Kč za jeden kalendářní den.

Podle nových podmínek, by už kompenzační bonus nebyl navázán na nouzový stav. Nárok by mělo mít podstatně více podnikatelů. Pro nárok by stačil jen pokles příjmu (tržeb) alespoň o 50%.

Návrh zákona a nových podmínek, je možné najít na webu vlády zde. Zákon musí projít ještě schválením v Parlamentu a Senátu, kde může dojít ještě ke změnám. Žádost o kompenzační bonus podle nových podmínek, tak bude možné řešit zřejmě nejdříve v březnu 2021.

Zvýšení kompenzačního bonusu od 1. února 2021

Pokud by byl zákon schválen, tak by platil zpětně od 1. února 2021. Prvním bonusovým obdobím by byl únor a březen 2021. Vláda by mohla vyhlašovat i další bonusová období. Vždy by se jednalo o kalendářní měsíc. Nárok na kompenzační bonus by takto mohl být až do konce roku 2021

Kompenzační bonus od 1. 2. 2021 zvýšil:

 • Zvýšení na 1000 Kč za jeden kalendářní den u OSVČ a společníků s.r.o.
 • Původní částka 500 Kč by zůstala u lidí pracujících na dohodu

Byla by ale i podmínka, že celkový vyplacený kompenzační bonus za jedno období, nesmí překročit průměrnou výši příjmu v rozhodném období (viz dále).

Kdo by měl nárok na kompenzační bonus podle nových podmínek

Podle návrhu nového zákona by měl být okruh příjemců kompenzačního bonusu stejný, jako doposud:

 • Podnikatelé (OSVČ) – ti kdo aktivně podnikali k 5. 10. 2020 nebo podnikání přerušili po 12.3.20220
 • Společníci „malých“ s.r.o. firem
 • Dohodáři“ (lidé pracující na DPP/DPČ)

Podmínky pro nárok na kompenzační bonus za únor a březen 20201

Podmínky, kdy bude nárok na kompenzační bonus pro OSVČ (a další), se celkem zásadně mění.

Nově (za únor a březen 2021), by měl být nárok:

 • V případně nutnosti uzavřít provozovnu (nebo omezit její činnost)
 • V případně nařízené karantény nebo izolace (u OSVČ, společníka, zaměstnance atd.)
 • V případně omezení poptávky po službách/výrobcích (tj. i při poklesu příjmu, bez toho, že by byla uzavřena/omezena provozovna)
 • V případě omezení či přerušení dodávek služeb potřebných pro výkon činnosti
 • V případě péče o dítě, nebo i překážky v práci u zaměstnance (spočívající v péči o dítě)

Tyto podmínky jsou velmi podobné, jako u kompenzačního bonusu, který platil během jarní epidemie v roce 2020.

S těmito novými podmínkami, by na kompenzační bonus mohlo mít nárok mnohem více podnikatelů (a dalších subjektů), než jak tomu bylo doposud – na podzim a v zimě 2020/2021.

Nárok na kompenzační bonus bude jen při poklesu příjmu o 50%

V návrhu podmínek pro kompenzační bonus, je zavedena nová podmínka – nárok na kompenzační bonus, bude při poklesu příjmu (tržeb) o 50%:

 • Posuzuje se aktuální příjem (tržby) – vždy za konkrétní kalendářní měsíc
 • První dva měsíce, na které by se to vztahovalo, jsou únor a březen 2021
 • Příjem se posuzuje vůči období 3 měsíců v období 1.11. 2018 až 31.12.2020 (Srovnávacím obdobím je období 3 po sobě jdoucích kalendářních měsíců v období od 1. listopadu 2018 do 31. prosince 2020, jejichž názvy se shodují s názvy 3 kalendářních měsíců bezprostředně předcházejících bonusovému období.Lze-li takto určit více období, je srovnávacím obdobím to, které si subjekt kompenzačního bonusu zvolí.

Takže při žádosti o kompenzační bonus za únor 2021, by se posuzoval příjem za měsíce listopad 2018 až leden 2019 nebo případně listopad 2019 až leden 2020. A tyto příjmy (tržby), by měly být v průměru o 50% vyšší než aktuální příjem (tržba) za leden 2021 (v aktuálním období tedy musí dojít k poklesu alespoň o 50%)

A tak dále – v dubnu 2021 by se posuzovalo období leden – březen 2019 nebo leden až březen 2020 vůči příjmu v březnu 2021, v květnu 2021 by se případně posuzoval únor až duben 2019… nebo únor až duben 2020 vůči příjmu v březnu 2021

Nárok na kompenzační bonus u nových podnikatelů (OSVČ)

Pokud někdo zahájil podnikání později (než 2018/2019), tak se příjem bude posuzovat trochu jinak:

(4) V případě, kdy se subjekt kompenzačního bonusu podle § 2 stal osobou samostatně výdělečně činnou podle zákona upravujícího důchodové pojištění později než v první den srovnávacího období určeného podle odstavce 3, je srovnávacím obdobím kterékoliv období 3 po sobě jdoucích kalendářních měsíců v rámci období prvních 8 kalendářních měsíců, po jejichž celou dobu byl touto osobou.

Nárok na kompenzační bonus i při karanténě nebo izolaci kvůli COVID

Pokud je o kompenzační bonus žádáno na základě nařízené karantény nebo izolace, pak se příjem neposuzuje (má se za to, že karanténou bylo podnikání „významně dotčeno):

(6) V kalendářním dni, kdy trvá nařízená karanténa subjektu kompenzačního bonusu, který je účasten nemocenského pojištění, se za významně dotčenou vždy považuje

a) samostatná výdělečná činnost tohoto subjektu kompenzačního bonusu, a

b) činnost společnosti s ručením omezeným, které je tento subjekt kompenzačního bonusu společníkem, a to pouze pro účely vzniku nároku na kompenzační bonus tohoto společníka.

Kdy nebude nárok na kompenzační bonus podle nových podmínek

Nárok na kompenzační bonus by nevznikal za dny:

 • Kdy byl nárok na podporu v nezaměstnanosti
 • Kdy byl nárok na nějakou jinou podporu/dotaci v souvislosti s koronavirem COVID s výjimkou nároku na podporu z programů Antivirus nebo k úhradě nájemného

Kdy bude možné požádat o zvýšený kompenzační bonus podle nových podmínek?

Návrh zákona byl schválen vládou v pondělí 15. 2. 2021. Aby mohl zákon začít platit, musí jej schválit ještě Parlament a Senát. Zákon tedy nezačne platit dříve, než v průběhu března 2021. Do té doby, mohou ještě proběhnout různé změny.

Akční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku – Půjčky bez registru a bez poplatku předem. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky – SMS půjčka ihned na bankovním účtě. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.

Diskuse: Nové podmínky pro kompenzační bonus – až 1000 Kč za den

Diskuse: 231
 • Custom avatar mira

  Dobrý den, začal jsem podnikat v červnu 2019, výdaje paušálem 60%. V březnu 2021 jsem měl minimální příjmy. Leden a únor příjmy byly. Mohu požádat o bonus za měsíc březen nebo duben 2021? V případě že ano, které jsou srovnávací měsíce pro podání žádosti?
  Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Kompenzační bonus můžete žádat, pokud vaše podnikání bylo nějak ovlivněno epidemií (pokles poptávky, omezení dodávek, omezení provozovny, atd.), a došlo k poklesu příjmu alespoň o 50%. Posuzující se příjmy (tržby) za předchozí měsíc – u kompenzace za březen 2021 jsou to příjmy za únor 2021, u kompenzace za duben jsou to příjmy za březen 2021, proti průměrné výši příjmu ve srovnávacím období.

   Srovnávacím obdobím pro březen by u vás mohlo být prosinec 2019 až únor 2020. Srovnávacím obdobím pro duben by u vás mohl být leden 2020 až březen 2020.

   Kromě poklesu příjmu (tržeb) se posuzuje i majoritní příjem. Převažující příjem musí pocházet z omezené činnosti (posuzují se všechny příjmy podle paragrafu 6,7 a 9).

   Výdajový paušál nehraje žádnou roli. Posuzují se skutečné příjmy/tržby.

 • Custom avatar krma

  Dobrý den,
  mám dotaz ohledně žádosti o kompenzační bonus za duben. V loňském roce jsem čerpala bonus pětadvacítku /březen i duben/, je možné žádat letos o kompenzační bonus?
  Děkuji za odpověď

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Loňský kompenzační bonus „pětadvacítka“ nehraje žádnou roli – jednalo se daňovou vratku, která se nezapočítá do příjmů.

 • Custom avatar vztekla.mala@gmail.com

  Chtěla bych se zeptat, zda je možné změnit číslo účtu na žádosti o bonus a pokud ano , jak ?

 • Custom avatar Radka

  Dobrý den,
  jsme malé s.r.o se zákazkovou výrobou a můj dotaz zní, zda-li se vystavené zálohové faktury za zboží počítají do obratu v daném měsíci. Konečné faktury byly vystaveny vždy, až po vyexpedování zboží.
  Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Započítají se tržby z prodeje výrobků a služeb, podle data zaúčtování. Osobně mám za to, že zálohová faktura nespadá pod tržby, to až konečná faktura – doporučím ale konzultovat s vaší účetní.

 • Custom avatar says@seznam.cz

  Dobrý den,

  do kdy se musí podat kompenzační bonus pro sro za únor a březen 2021.

  Díky

 • Custom avatar Pavel

  Dobrý den,
  jsem důchodce a zhruba 2 roky mám aktivní živnostenský list, nicméně do 31.5.2020 jsem nepodnikal tedy, neměl jsem ani žádné příjmy.
  Od 1.června 2020 podnikám, nicméně díky Opatřením vlády jsem o podstatnou část příjmů přišel. Pokud požádám o KB za období únor, březen, a event. duben 2021, mohu jako srovnávací období využít výpočtu z období od června 2020 (v návaznosti na § 8 odst.4) zák.č. 95/2021 Sb. ? Nejsem si totiž jistý, odkdy jsem skutečně OSVČ – od okamžiku začátku podnikání a nebo od okamžiku platnosti živnostenského listu …….
  Děkuji předem za odpověď

 • Custom avatar MIA

  Jsem důchodce a stále pracuji jako OSVČ, mohu i já požádat o kompenzační bonus při snížení příjmu? Týká se to i advokátních služeb? Děkuji

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Pokud splňujete podmínky, tak pochopitelně žádat můžete. To, že jste důchodce, nemá žádný negativní vliv. Stejně jako profese. Podstatné je, že u vás například došlo k poklesu poptávky, a tím i poklesu příjmu alespoň o 50% (a jsou splněny i všechny další podmínky).

 • Custom avatar Pavel

  Dobrý den,
  jsem důchodce a zhruba 2 roky mám aktivní živnostenský list, nicméně do 31.5.2020 jsem nepodnikal tedy, neměl jsem ani žádné příjmy.
  Od 1.června 2020 podnikám, nicméně díky Opatřením vlády jsem o podstatnou část příjmů přišel. Pokud požádám o KB za období únor, březen, a event. duben 2021, mohu jako srovnávací období využít výpočtu z období od června 2020 (v návaznosti na § 8 odst.4) zák.č. 95/2021 Sb. ? Nejsem si totiž jistý, odkdy jsem skutečně OSVČ – od okamžiku začátku podnikání a nebo od okamžiku platnosti živnostenského listu …….
  Děkuji předem za odpověď

 • Custom avatar Jana

  Dobrý den. Započítavají se do přílmu zemědělské dotace ?

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Chovanec Stefan: Rychlá půjčka je nyní dostupná Kontaktujte nás Rychlá a spolehlivá finanční...
 • Soňa: Zajímavá diskuse.Můj tatínek zemřel v DD. Po jeho smrti jsme vyklízeli věci, a...
 • Simča: Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnankyně nastoupila na nemocenskou 12.6.2023, nas...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Obávám se, že nikoho nenapadlo, že Úřad práce bude mít více pravomocí zkoum...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Tam kde budete uplatňovat daňové slevy (je možné jenom u jedné firmy v jednom m...