Formulář: Žádost o kompenzační bonus podzim – říjen a listopad

<span>OSVČ zasažení opatřeními proti epidemii COVID si již nyní mohou žádat o kompenzační bonus až 24 000 Kč (15 500 Kč za první období a 8500 Kč za druhé období). Žádost je možné podat prostřednictvím online formuláře, nebo i přes klasický PDF formulář, který zde najdete ke stažení.</span> OSVČ zasažení opatřeními proti epidemii COVID si již nyní mohou žádat o kompenzační bonus až 24 000 Kč (15 500 Kč za první období a 8500 Kč za druhé období). Žádost je možné podat prostřednictvím online formuláře, nebo i přes klasický PDF formulář, který zde najdete ke stažení.

Zákon o kompenzačním bonusu, který řeší podporu pro OSVČ (nebo i dohodáře či společníky sro), byl definitivně schválen v parlamentu a podepsán prezidentem. Na webu Finanční správy je tak možné podat žádost o vyplacení podpory pro ty, kdo byly „postiženi“ proti epidemiologickým opatřením v průběhu října a listopadu 2020.

Aktuální informace: Vláda schválila návrh nových podmínek pro kompenzační bonus za únor a březen 2021.

 • Kompenzační bonus se zvýší na 1000 Kč za den
 • Nárok bude i při poklesu příjmu o 50%
 • Nárok bude i při karanténě (izolaci) kvůli COVID

Viz: Nové podmínky pro kompenzační bonus 2021.

Podzimní kompenzační bonus za říjen a listopad 2020

Podzimní kompenzační bonus je podobně jako na jaře rozdělen na dvě části:

 • První bonusové období je od 5. 10. 2020 do 4. 11. 2020
 • Za první kompenzační bonus je možné žádat až o 15 500 Kč (500 Kč na den, celkem 31 dní)
 • Druhé bonusové období je od 5. 11.2020 do 21. 11. 2020
 • Za druhý kompenzační bonus je možné žádat až 8500 Kč (500 Kč na den, celkem 17 dní)

Během podzimu (za říjen a listopad 2020) si tak OSVČ mohou požádat až o 24 000 Kč.O tom, kdo má nárok na podzimní kompenzační bonus za říjen a listopad a jaké jsou podmínky se můžete více dočíst zde.

Kompenzační bonus i za prosinec 2020?

V zákoně, který řeší podzimní kompenzační bonus, se mluví o tom, že „Dojde-li k prodloužení doby trvání nouzového stavu trvajícího v rámci dosavadního bonusového období, je dalším bonusovým obdobím období odpovídající době prodloužení nouzového stavu.

Vzhledem k tomu, že vláda aktuálně uvažuje o dalším prodloužení nouzového stavu, je tak dost dobře možné, že bude vznikat nárok i na třetí kompenzační bonus v prosinci 2020.

Pokud by byl například nouzový stav prodloužen až do 20. prosince 2020, pak by teoreticky mohl vzniknout nárok i na třetí kompenzační bonus (pak by se teoreticky jednalo o dalších 21 dní, čili dalších 11 000 Kč). To je ale zatím jen teoretická spekulace.

Žádost o podzimní kompenzační bonus 2020

Je možné podat jen jednu žádost, ve které bude požadován kompenzační bonus za obě období najednou (tedy žádat rovnou o celých 24000 Kč).

Nebo je možné požádat o první a druhý kompenzační bonus samostatně. Žádosti o kompenzační bonus je možné podávat již nyní. Pozor ale na to, že žádost musí být podána nejpozději do:

 • Žádost o první kompenzační bonus musí být podána nejpozději do 5. ledna 2021
 • Žádost o druhý kompenzační bonus musí být podána nejpozději do 22. ledna 2021

Jak podat žádost o podzimní kompenzační bonus

Žádost o podzimní kompenzační bonus za říjen a listopad je možné podat na příslušném formuláři.

Na webu Finanční správy je k dispozici online aplikace, ve které je možné jednoduše vyplnit žádost o první i druhý kompenzační bonus (nebo o obě podpory současně najednou).

Nebo je možné vyplnit i klasický PDF formulář, který se pak vytiskne a odešle na příslušný Finanční úřad (v tomto případě je nutné vyplnit žádost o kompenzační bonus za každé období samostatně – tj. dvě samostatné žádosti)

Online formulář – žádost o podzimní kompenzační bonus za říjen a listopad 2020

Na webu Finanční správy je k dispozici online formulář. To je asi nejjednodušší způsob, jak vyřídit žádost o podzimní podporu pro OSVČ (nebo i pro dohodáře a společníky malých sro). Tento interaktivní formulář totiž pohlídá, abyste vyplnili všechny potřebné údaje správně:

 • Online formulář – žádost o podzimní kompenzační bonus je zde

Vyplnění online formuláře je poměrně snadné. Zvolíte si období, za které požadujete podporu (je možné žádat jen o jednotlivé dny (500 Kč za den), o celé první bonusové období (15500 Kč), o celé druhé bonusové období (8500 Kč), nebo o celý kompenzační bonus naráz (24 000 Kč).

Dále v online formuláři vyplníte základní informace o žadateli. Nedílnou součástí žádosti o podporu pro OSVČ je pak i čestné prohlášení, že splňujete všechny podmínky pro nárok na tuto podporu.

Kompenzační bonus říjen a listopad – PDF formulář ke stažení

Druhou možností, jak podat žádost o podzimní podporu pro subjekty „postižené“ epidemií koronavirus (resp. opatřeními v boji proti šíření epidemie COVID), je vyplnění klasického PDF formuláře:

 • PDF formulář ke stažení – žádost o podzimní kompenzační bonus za první období je zde
 • PDF formulář ke stažení – žádost o podzimní kompenzační bonus za první období je zde

Postup vyplnění PDF formuláře je podobný, jako u online formuláře.

Jak odeslat formulář – žádost o podzimní kompenzační bonus za říjen a listopad 2020?

Podobně jako během jarních měsíců, i na podzim 2020 se nabízí hned několik způsobů, jak poslat vyplněnou žádost na Finanční úřad:

 • Emailem – žádost je možné poslat „obyčejným“ emailem i bez elektronického podpisu. Vyplněný formulář stačí přiložit jako přílohu (v případě ručního vyplnění PDF formuláře jej stačí naskenovat, nebo vyfotit mobilním telefonem), emailové kontakty na jednotlivé Finanční úřady je možné najít zde
 • Datovou schránkou – vyplněnou žádost byste měli poslat na „svůj“ Finanční úřad, kontakty na jednotlivé Finanční úřady je možné najít zde
 • Prostřednictvím Aplikace Elektronická podání pro Finanční správu
 • Poštou – vyplněný a podepsaný originál žádosti je možné poslat i klasickou poštou (lepší bude asi doporučeně) – kontakty na jednotlivé Finanční úřady je možné najít zde
 • Osobní podání – vyplněný a podepsaný originál žádosti je možné podat i osobně na podatelně (nebo do sběrného boxu) příslušného Finančního úřadu

Kdy dostanu vyplacen kompenzační bonus za říjen a listopad

Žádost o kompenzační bonus za říjen a listopad 2020 je možné podávat již nyní. Výplatu peněz zahájí finanční úřad ihned po nabytí účinnosti příslušného zákona (zákon byl v parlamentu schválen 11. 11. 2020).

K vyplácení podpory pro OSVČ, dohodáře nebo společníky malých sro, by tak mělo dojít již v průběhu listopadu 2020. Pokud si tedy podáte žádost o kompenzační bonus již nyní, je pravděpodobné, že peníze dostanete na účet ještě do konce listopadu 2020, nebo na začátku prosince 2020.

Pokud by byl postup vyřizování žádostí podobně rychlý, jako během jarních měsíců, pak se dá očekávat, že vám peníze na účet dorazí během 2 – 3 týdnů od podání žádosti o kompenzační bonus. Záleží ale pochopitelně i na tom, jestli v podané žádosti nebude nějaká chyba, nebo jaké množství žádostí bude podáno.

Diskuse: Formulář: Žádost o kompenzační bonus podzim – říjen a listopad

Diskuse: 29
 • Custom avatar Dagmar Zbránková

  Prosím o radu. Jsem kosmetička OSVČ, svůj salon jsem musela 22.10. dle nařízení vlády uzavřít do 3.12.2020 Dnes jsem si byla na FÚ vyzvednout formulář Žádost o kompenzační bonus. Jsem překvapená že jsem dostala formuláře 3 ! Jeden tedy musím vyplnit od 22.10 do 4.11 druhý od 5.11 do 21.11. a třetí od 22.11 do 3.12. Jedná se tedy o 42 dnů krát 500 Kč ..?? Nechci se dopustit chyby. Děkuji za odpověď!

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Pokud vyplňujete klasický papírový formulář, pak se jedná opravdu o 3 samostatné formuláře, jeden pro každé kompenzační období. Nebo to může vyplnit naráz, přímo v online aplikaci na webu Finanční správy. Po vyplnění vám aplikace vytvoří jednu souhrnnou žádost.

   Pokud o kompenzační bonus žádáte na základě toho, že jste měla uzavřenou provozovnu (kosmetický salón), pak byste v žádostech měla vyplnit jen dny, kdy byl salón skutečně uzavřen. Tedy ne za celé období, ale jen za konkrétní dny, kdy byl salón uzavřen z nařízení vlády. Tj. v prvním období by to byly všechny dny, ve druhém také, ale ve třetím jen do 2.12.2020. Po ukončení restrikce (což by snad mělo být toho 3.12.2020, pokud se to nezmění), už na kompenzační bonus nárok není

 • Custom avatar Jana Růžičková

  Dobrý den, prosím poraďte, jsem OSVČ, mám malé ubytování, zavřít jsem musela 22.10. za jaké období mohu žádat o kompenzaci? Děkuji vám

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Ubytovací služby jsou určitě od 3.12.2020 bez omezení, tj. kompenzaci je možné žádat maximálně do této doby

   • Custom avatar Pavel Škvrně

    Ale pokud vím, tak dle usnesení vlády č1201 ze dne 20.11.2020 byla zakázána činnost poskytování ubytovacích služeb od 23.11. do 12.12.2020

    • Jana Králová, kalkulacka.org

     Ale usnesení vlády číslo 1262 z 30.11.2020, to zase měnilo – v souvislosti s přechodem do 3. stupně PES

     a od 18.12.2020 to bude zase jinak …

     • Custom avatar Pavel Škvrně

      Takže o kompenzační bonus pro hlavní činnost ubytování lze žádat za období 22.10.-3.12.2020 a pak od 18.12. do 23.12.2020_(zatím)? Pokud budu žádat jako společník malé s.r.o. a jsem zároveň jejím zaměstnancem, můžu o bonus žádat i když s.r.o. dostává náhradu mezd z programu Antivirus?

     • Jana Králová, kalkulacka.org

      S tím společníkem je to obtížný dotaz. Pokud není na společníka, který je zároveň zaměstnancem, čerpána podpora z programu Antivirus, tak by na kompenzační bonus nárok být mě. Pokud je ale na společníka jako zaměstnance podpora čerpána, tak by nyní nárok na kompenzační bonus být neměl. Ale to se může zase změnit, protože tento týden byla schválena úprava zákona, která umožní i souběh více podpor. Tu musí ještě podepsat prezident, takže nyní ještě vlastně neplatí …

 • Custom avatar David

  Dobrý den, prosím poraďte, jsem OSVČ kadeřnictví. Mám nárok na bonus i po 3.12. Jsme stále omezení 15metrů na jednu osobu, takže se v salonu střídáme abychom dodržely jedna osoba na 15metrů. Tím jsme vlastně stále omezení.
  Děkuji

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Ano, mám za to, že byste i nadále měl mít nárok na kompenzační bonus, protože se na vaše podnikání vztahuje přímo omezení. Je to stejné, jako u obchodů, který mají stejné omezení na počet nakupujících. I oni mají nárok na kompenzační bonus (aktuálně do 23.12.2020).

 • Custom avatar Lucie

  Dobrý den,
  mám malý obchod s autorskými oděvy a výrobky uměleckých řemesel. Obchod byl uzavřen od 22.10. do 3.12. Nadále je omezen počet zákazníků (1 zákazník na 15 m2). Mám nárok na kompenzační bonus i po 3.12., tedy do 23.12?
  Děkuji za odpověď

 • Custom avatar Lída

  Dobrý den, mám prodejnu vedenou na moji FO a druhou prodejnu s jiným sortimentem jako společnost s ručením omezeným a já jsem jediným jednatelem a zároven zaměstnancem. Mám nárok na kompenzační bonus jen jako společník sro? Děkuji za odpovědˇ, Lída

 • Custom avatar Hana

  Dobrý den, mám nárok na kompenzační bonus když moje provozovna kosmetického salonu musí být, dle nařízení vlády, uzavřena, ale já jsem ještě spolupracující osoba podnikání manžela, které nabylo uzavřeno a z této spolupráce mám vyšší příjem, než z uzavřeného kosmetického salonu? Děkuji za odpověď.

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Na kompenzační bonus může mít nárok i spolupracující osoba. Nárok ale můžete mít pouze jednou. Buď jako OSVČ nebo jako spolupracující osoba. Pokud podnikání manžela nebylo uzavřeno, pak můžete mít nárok jen na základě vlastního podnikání. Je sice pravda, že by z tohoto podnikání měla být hlavní část vašeho příjmu, ale zohledňují se jen příjmy podle § 6, 7 a 9 zákona o daních z příjmů. Příjem spolupracující osoby spadá pod § 13

 • Custom avatar Denisa

  Dobrý den, jsem studentkou VŠ a od ledna 2020 pracuji na DPP v obchodě s oblečením, v říjnu 2020 jsem ve stejné firmě přešla na DPČ. Chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na kompenzační bonus?
  Děkuji moc za radu

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Rozhodným obdobím pro splnění podmínek je období od 1. června 2020 do 30. září 2020. Pokud vám v této době, práce na DPP zakládala účast na nemocenském pojištění, pak byste nárok mít mohla (při splnění dalších podmínek).

   Viz:
   (1) Subjektem kompenzačního bonusu je také osoba, která vykonávala v rozhodném období práci na základě dohody o práci konané mimo pracovní poměr a v důsledku toho byla alespoň 3 kalendářní měsíce účastna nemocenského pojištění jako zaměstnanec a současně nevykonávala jinou činnost, v jejímž důsledku by byla účastna nemocenského pojištění jako zaměstnanec.

 • Custom avatar Martina

  Dobrý den,

  prosím o odpověď na otázku, která se vztahuje k období: 1.10.20 – 7.12.20 a 4.1. – 22.1.2021 mám právo na kompenzační bonus od státu (ušlý zisk – DPP – zákaz vykonávání činnosti) za předpokladu, že:
  -hlavní pracovní poměr (na poloviční úvazek na vysoké škole – distanční forma výuky) jsem v daném období vykonávala
  – vedlejší pracovní poměr na střední škole (DPP) jsem vykonávat nemohla kvůli opatřením a ani jsem nedostávala žádný plat, který jinak činí míň než 8000-

  Co se týče kompenzačního bonusu (ošetřovné na děti): ten si uplatňuje manžel jako OSVČ.

  Mnohokrát Vám děkuji za odpověď a přeji pevné zdraví!

  • Jana Králová, kalkulacka.org

   Zákon 461/2020 o kompenzačním bonusu:
   paragraf 5:
   (4) Rozhodným obdobím je období od 1. června 2020 do 30. září 2020.

   Paragraf 6:
   (4) Zaměstnavatelem podle odstavce 1 se rozumí zaměstnavatel, se kterým měl subjekt kompenzačního bonusu
   a) v rozhodném období uzavřenu dohodu o práci konané mimo pracovní poměr a který mu za toto období zúčtoval započitatelný příjem v částce zakládající účast na nemocenském pojištění a

   Tj. pokud v jste v rozhodném období, pracovala na DPP s příjmem nižším než 10 000 Kč, pak z této dohody nevzniká účast na nemocenském pojištění a nevzniká tedy ani nárok na kompenzační bonus ….

 • Custom avatar Marie

  Dobrý den!

  Jsem ve starobním důchodu a pracovala jsem jako OSVČ – průvodkyně zahraničních turistů. Nejsem si jistá, zda mám nárok na kompenzační bonus. 4 měsíce před vyhlášením nouzového stavu byl můj hlavní a jediný příjem důchod. Příjmy z podnikání nyly nulové, turisté zde žádní nebyli.

  Můžete mi prosím poradit?

  Děkuji

 • Custom avatar Viktor Novotný

  Dobrý den, mám na vás dotaz. Provozoval jsem živnost jako řidič taxislužby, živnostenské oprávnění jsem zrušil k 1.12.2020 a nyní jsem zaměstnán na HPP. Mám nárok na kompenzační bonus zpětně? Předem děkuji za odpoved.

 • Custom avatar bartosik.petr@seznam.cz

  Dobrý den. Mám živnostenský list obor podnikání -Kadeřnictví, provozovna- Bez provozovny. Mám nárok na kompenzační bonus, když nemám provozovnu a lidé si mě bojí zvát domů? Děkuji

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Chovanec Stefan: Rychlá půjčka je nyní dostupná Kontaktujte nás Rychlá a spolehlivá finanční...
 • Soňa: Zajímavá diskuse.Můj tatínek zemřel v DD. Po jeho smrti jsme vyklízeli věci, a...
 • Simča: Dobrý den, prosím o radu. Zaměstnankyně nastoupila na nemocenskou 12.6.2023, nas...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Obávám se, že nikoho nenapadlo, že Úřad práce bude mít více pravomocí zkoum...
 • Jana Králová, kalkulacka.org: Tam kde budete uplatňovat daňové slevy (je možné jenom u jedné firmy v jednom m...