Kdo má nárok a jaké jsou podmínky pro kompenzační bonus podzim – říjen a listopad

<span>Podzimní kompenzační bonus pro OSVČ (nebo i dohodáře či společníky malých sro) byl definitivně schválen. Aktuálně je možné podat žádost o kompenzační bonus za první období (od 5. 10. 2020 do 4. 11. 2020) ve výši 15 500 Kč, nebo i o kompenzační bonus za druhé období (od 5. 11. 2020 do 21. 11. 2020) ve výši 8500 Kč.</span> Podzimní kompenzační bonus pro OSVČ (nebo i dohodáře či společníky malých sro) byl definitivně schválen. Aktuálně je možné podat žádost o kompenzační bonus za první období (od 5. 10. 2020 do 4. 11. 2020) ve výši 15 500 Kč, nebo i o kompenzační bonus za druhé období (od 5. 11. 2020 do 21. 11. 2020) ve výši 8500 Kč.

11. listopadu parlament definitivně schválil nový zákon o kompenzačním bonusu za podzim (říjen a listopad 2020). Tento zákon byl ve stejný den podepsán prezidentem republiky a během několika dní vstoupí v platnost.

Finanční správa již na svém webu zveřejnila možnost podávat žádost o kompenzační bonus za podzim 2020. Výplata peněz by pak měla být zahájena během několika málo dní. První žadatelé o podporu během epidemie COVID tak mohou dostat peníze na účet ještě do konce listopadu 2020.

Podrobné informace, jak podat žádost o podzimní kompenzační bonus najdete zde: Formulář: Žádost o kompenzační bonus podzim – říjen a listopad 2020. Žádost je možné podávat již nyní a Finanční správa slibuje, že s vyplácením této podpory začne ihned po nabytí účinnosti příslušného zákona, tedy již cca od poloviny listopadu 2020.

Kompenzační bonus pro OSVČ – podzim 2020

Podobně, jako během jarních měsíců, i na podzim 2020 je kompenzační bonus pro OSVČ rozdělen na dvě období (která jsou navázána na nouzový stav a mimořádná opatření platící během epidemie koronaviru):

  • První kompenzační bonus za podzim 2020 je za období od 5. října 2020 do 4. listopadu 2020 (až 31 dní, tj. 15 500 Kč)
  • Druhý kompenzační bonus za podzim 2020 je od 5. listopadu 2020 do 21. listopadu 2020 (až 17 dní, tj. 8 500 Kč)

Vzhledem k tomu, že vláda aktuálně uvažuje o prodloužení nouzového stavu a souvisejících omezení až do prosince 2020 (hovoří se dokonce až o 20. 12. 2020), pak je možné že bude případně i třetí kompenzační bonus během podzimní epidemie koronaviru. To je zatím ale jen spekulace.

Kdo má nárok na kompenzační bonus během podzimu 2020?

Podobně, jako během jarních měsíců, není kompenzační bonus určen jen pro OSVČ, ale vztahuje se i na další skupiny případných příjemců. Obecně může mít na tuto podporu nárok několik skupin žadatelů:

  • Nárok na podporu má OSVČ (živnostník) – podnikající fyzická osoba
  • Nárok na bonus mohou mít společníci „malých“ sro (tj. společníci sto, kde jsou maximálně dva společníci, nebo se jedná o společníky, kteří jsou členové jedné rodiny)
  • Kompenzační bonus dostanou i „dohodáři“ – osoby pracující na dohodu o provedení práce (DPP) nebo na dohodu o provedení pracovní činnosti (DPČ)

Jaké jsou podmínky pro nárok na kompenzační bonus za říjen a listopad 2020?

Na rozdíl od jarních měsíců, kdy měli na kompenzační bonus nárok „skoro všichni“ živnostníci (nebo i další skupiny příjemců), jsou podmínky pro tuto podporou za říjen a listopad 2020, nastaveny poměrně přísně.

Na kompenzační bonus během podzimu 2020, tak dosáhne spíše jen menší část podnikatelů.

Mezi hlavní podmínky pro nárok na podporu za říjen a listopad 2020 patří především:

  • Činnost podnikatele (OSVČ) musela být přímo omezena v důsledku vládních opatření (např. nařízené uzavření provozovny, obchodu, restaurace apod.)
  • Nárok mají i ti OSVČ, kteří jsou přímo navázáni na obory, které byly omezeny vládním opatřením – alespoň z 80% (typicky se může jednat o dodavatele zařízení/vybavení/zboží/služeb například pro restaurace. Tj. OSVČ sám o sobě nemá přímo zakázanou činnost, ale z nejméně 80% ji nemůže vykonávat kvůli svým zákazníkům)
  • Nárok pak mají i další osoby, které jsou navázány na obory, které byly přímo omezeny vládním nařízením (například číšník pracující na dohodu v restauraci, která nemůže v důsledku vládního opatření provozovat svoji činnost, nebo fitness trenér, který jako OSVČ provozuje svoje služby ve fitness centru, které bylo z důsledku vládního nařízení uzavřeno)
  • Nárok mají pouze ti OSVČ (nebo dohodáři či společníci sto) pro které byl příjem z podnikání dominantním zdrojem příjmu za poslední 4 měsíce před vyhlášením nouzového stavu
  • Nárok mohou mít i studenti, důchodci, ženy na rodičovské apod.

Mám nárok na kompenzační bonus, pokud během epidemie přijdu o zakázky?

Na rozdíl od jarních měsíců, tedy pro nárok na podporu (kompenzační bonus) nestačí to, že bylo podnikání nějak omezeno (třeba v důsledku snížené poptávky ze strany zákazníků, kteří se jen prostě bojí chodit ven). Je zde nutná podmínka, že podnikání muselo být omezeno v důsledku vládních opatření.

Typicky se může jednat o nějakého OSVČ, který například pracuje z domu a jeho obor podnikání nebyl přímo zakázán/omezen vládními opatřeními.

Přesto u něj během října a listopadu došlo k razantnímu poklesu příjmu (zakázek). Zatímco během jarních měsíců by takový OSVČ měl „automaticky“ nárok na kompenzační bonus, během podzimu „bude mít smůlu“.

Podzimní kompenzační bonus – sociální a zdravotní pojištění

OSVČ si při splnění podmínek, může požádat o podporu za říjen a listopad v celkové výši až 24 000 Kč (15 500 Kč za první období a 8500 Kč za druhé období). Reálně ale pro něj bude podpora od státu podstatně nižší.

Na rozdíl od jarních měsíců, kdy bylo od března až do srpna 2020 plošně „odpuštěno“ placení sociálního a zdravotního pojištění, během podzimu musí OSVČ zaplatit všechny povinné odvody.

Povinnost opět platit sociální a zdravotní pojištění platí již od září a zatím v tomto ohledu není pro OSVČ žádná úleva.

Pokud by se jednalo o živnostníka, který platí jen minimální zálohy na pojištění:

  • Minimální sociální pojištění pro OSVČ v roce 2020 = 2544 Kč
  • Minimální zdravotní pojištění pro OSVČ v roce 2020 = 2352 Kč
  • Za říjen i za listopad musí zaplatit minimálně 4896 Kč za každý měsíc

Reálně to tedy bude znamenat, že i když OSVČ nebude mít v říjnu a v listopadu skoro žádné zakázky (žádné příjmy) a dostane podporu od státu ve výši 24 000 Kč, tak bude muset „obratem“ cca 10 000 Kč poslat státu zpět (tím, že zaplatí minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění za říjen a listopad 2020).

Slibovaná podpora pro OSVČ ve výši 500 Kč za den, je tedy ve skutečnosti podstatně nižší.

Podzimní kompenzační bonus – daně

To, co je stejné, jako během jarních měsíců, je to, že kompenzační bonus je nastaven, jako „daň podle daňového řádu“. Fakticky se tedy jedná o „daňový bonus“. Nejedná se tedy o zdanitelný příjem, ze kterého by se musela platit daň.

Takže podobně, jako během jara, ani na podzim nehrozí, že by se z kompenzačního bonusu musela platit ještě daň 15%. Alespoň tato drobná výhoda byla zachována.

Má na kompenzační bonus nárok i student nebo důchodce?

Na kompenzační bonus mohou mít nárok i studenti, starobní nebo invalidní důchodci, nebo třeba i ženy na mateřské nebo rodičovské. Tedy všichni ti, pro které je podnikání jen „vedlejší“ činností.

I studenti, důchodci nebo ženy na rodičovské musí splňovat všechny hlavní podmínky pro nárok na kompenzační bonus (viz výše).

To, že má někdo současně starobní důchod nebo třeba rodičovský příspěvek, tak není překážkou pro možnost získat kompenzační bonus.

Rodičovský příspěvek v tomto případě, stejně jako např. starobní důchod, nehraje roli, neboť do testu majoritního příjmu vstupují pouze příjmy ze závislé činnosti, ze samostatné činnosti (z podnikání) a z nájmu.

Nárok na kompenzační bonus a ošetřovné pro OSVČ

Na rozdíl od jarních měsíců, ale OSVČ nemohou čerpat více různých podpor od státu současně.

Zatímco během jarních měsíců bylo možné, aby si OSVČ požádal jak o kompenzační bonus, tak třeba i o ošetřovné na dítě, během podzimu to možné není.

A netýká se to jen kompenzačního bonusu nebo ošetřovného pro OSVČ, ale i všech případných dalších podpor.

Během podzimu platí, že v jeden kalendářní den je možné nárokovat pouze jednu podporu. Není tedy problém, aby OSVČ požádal o 14 dní ošetřovné na dítě a následně o 14 dní o kompenzační bonus.

Nesmí ale dojít k tomu, že by v jeden kalendářní den požadoval jak ošetřovné, tak i kompenzační bonus (nebo jinou formu podpory)

Žádost o kompenzační bonus za říjen a listopad 2020

Na webu Finanční správy je možné již nyní podávat žádosti o kompenzační bonus za podzim 2020. A to jak za první bonusové období (od 5. 10. 2020 do 4. 11. 2020), tak i o druhé bonusové období (od 5. 11. 2020 do 21. 11. 2020).

Podrobnější informace o tom, jak vyplnit formulář a jak podat žádost o kompenzační bonus za podzim 2020 najdete v tomto samostatném článku: Formulář: Žádost o kompenzační bonus podzim – říjen a listopad 2020.

Diskuse: Kdo má nárok a jaké jsou podmínky pro kompenzační bonus podzim – říjen a listopad

Diskuse: 85
  • Custom avatar Radim

    Dobrý den,
    píši Vám na základě svých zkušeností jako OSVČ, které mám z první vlny koronaviru na jaře letošního roku. Musím konstatovat, že Vládě ČR a prohlášením min. financí a předsedy vlády Babiše k podpoře OSVČ a živnostníkům nevěřím.
    Na jaře jsem si podal žádost k FÚ na Kompenzační bonus COVID-19 a nedostal jsem ani korunu. Stálo mě to projetý benzín, spoustu času a dopisování si s FÚ Karviná a skutek utek. Stále jsem musel něco dokládat, opakovaně jsem žádal úředníka, co ještě vlastně chtějí, abych doložil.
    Hlavně nyní chtějí, abych si doplatil pojistné na soc. a zdravotním pojištění, jinak mi hrozí penále.

    S pozdravem
    Radim M.

    • Custom avatar Lenka

      Tak to se tedy divím. Já na jaře žádala 2x na internetu a do 3 dnů jsem měla peníze na účtu. Nic po mně nikdo nechtěl.

  • Custom avatar David

    Dobrý večer,
    chtěl bych se zeptat, zda budu mít nárok na kompenzační bonus, když můj předmět činnosti podnikání je poskytování služeb BOZP a PO a s tím spojená školení zaměstnaců. Činnost mi nebyla sice zakázána či omezena, ale moji dodavatelé zřad hotelů, restaurací o tato školení nemají zájem, protože jejich provozovny byly uzavřeny. Děkuji za odpověď.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      To, že Vaši běžní zákazníci, „pouze“ nemají zájem o Vaše služby, pro nárok na kompenzační bonus nestačí.

      Nárok je pouze v případě, že vaše podnikání bylo přímo omezeno/zakázáno, nebo pokud alespoň 80% služeb dodáváte subjektům, kterým bylo podnikání zakázáno/omezeno.

      Pouze pokles poptávky (na rozdíl od jara), nyní nestačí.

  • Custom avatar Pavel

    dobry vecer, jak je to s kompenzacnim bonusem v pripade vyuky jazyku? Jsem OSVC, provozovnu mam doma a zaci mi prestali na vyuku dochazet, jelikoz byl omezen styk osob.
    Dekuji predem za odpoved.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Na kompenzační bonus je nárok, je pokud bylo vaše podnikání přímo omezeno nějaký vládním zákazem nebo omezením. Pokud byste doma pořádal hromadné kurzy cizích jazyků, pak je to jednoznačné – je omezen počet lidí, kteří se takových akcí mohou účastnit. Stále je ale případně možná online výuka. A pokud se nepletu, není ani nijak omezena individuální výuka. Je sice doporučeno, aby lidé omezovali kontakty, ale to není přímý zákaz.

      Neznám ale přesně všechny pravidla/omezení které se vztahují na výuky cizích jazyků. Pokud máte za to, že vaše podnikání bylo omezeno nebo zakázáno v důsledku opatření přijatých orgány státní správy, pak by vám nárok na tuto podporu vznikat mohl. Osobně si tím ale nejsem až tak jistá.

  • Custom avatar Jana

    Jak je možné, že lidé v insolvenci nemají nárok na výplatu kompenzač. příspěvku ve druhé vlně Covidu a lidé v exekuci ano. Jsem v insolvenci, takže vím jaké to je, nevím, jaké je to být v exekuci, ale myslím, že obě tyto situace jsou si blízké. Proč je toto hledisko na výplatu kompenzace takové? Ráda bych to věděla a zdá se mi to nespravedlivé. Zbytečně jsem si podávala žádost, aby mi z FÚ zavolali, že nemám nárok, protože jsem v insolvenci. Zpětně jsem se dívala na různé informační články a nikde nehovoří o tom, že lidé v úpadku nedostanou nic (viz i tento výše uvedený článek). Až ve Sbírce zákonů jsem si přečetla o osobách, na které se vyplacení kompenzace nevztahuje. Navíc lidé v exekuci mají vyšší nezabavitelné minimum než lidé v insolvenci.

  • Custom avatar Dagmara

    Jsem kadeřnice OSVČ na hlavní činnost. Služby provádím doma nebo u zákazníka. Když vláda zavřela provozovny, předpokládala jsem, že to platí pro všechny kadeřnice a zavřela jsem.
    Teď jsem doslala od kolegyně informaci, že prý když nemáme oficiální provozovnu, tak o bonus žádat nemůžeme. To znamená, že kadeřnické služby nemůžu dělat v provozovně ale doma ano? Nevidím v tom žádnou logiku.
    Děkuji za váš názor

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Hledat logiku ve vládních opatřeních proti epidemii je poměrně zbytečně vynaložená energie.

      Zákon o kompenzačním bonusu je opravdu nastaven tak, aby na něj měla nárok jen menší skupina podnikatelů (a dalších subjektů). Základním předpokladem je to, že vaše podnikání bylo přímo omezeno/zakázáno nějakým vládním nařízením (nebo rozhodnutím jiného státního subjektu). V případě, že vláda nařídí uzavřít provozovnu, pak nárok je. Pokud ale toto pro vás neplatí, pak nárok není.

      Určitá vnitřní logika za tím asi je. Jednak se vláda snaží omezením drobných obchodů/provozoven různých služeb omezit pohyb lidí (čímž klesá počet vzájemných kontaktů). Plošnou podporu pro OSVČ (a jiné subjekty), jako tomu bylo na jaře, už si stát moc nemůže dovolit, proto byla snaha pravidla nastavit nějak „cíleně“ – v takovém případě ale vždy vznikne určitá „šedá“ zóna, kdy je část lidí, kteří jsou epidemií zasaženi (ekonomicky) a na podporu nárok nemají.

  • Custom avatar Libuš

    Dobrý den,
    chtěla bych se zeptat, za jaké období mám nárok na kompenzační bonus,když vládní nařízení nouzového stavu je od 5.října 2020 a obchody a služby jsou zavřené od 22.října 2020.Jedná se o krejčovství a svatební salon.
    Děkuji za odpověď.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Nárok na kompenzanční bonus není přímo navázán na dobu trvání nouzového stavu, ale na kalendářní dny, kdy se na vás vztahovalo nějaké omezení podnikání. Pokud jste musela svoji provozovnu uzavřít od 22.10.2020, pak máte nárok na komepenzační bonus od 22.10.2020, do ukončení omezení (nárok můžete mít i po případném otevření od 3.12.2020, pokud se na vás vztahují omezení v podobě počtu zákazníků v provozovně ap.).

      • Custom avatar Libuš

        Děkuji za odpověď,
        ještě se zeptám,jak je to s kompenzačním bonusem od 5.10. 2020 do 21.10.2020, počet zákazníků byl omezen na 2 osoby v provozovně s odstupem 2m.
        .22.10.2020 provozovna uzavřena z důvodu vládního nařízení
        A.pokud je nárok na kompenzeční bonus i po 3.12.2020 po otevření provozovny, v provozovně je omezen počet zákazníků. Je to stejná situace,

        • Jana Králová, kalkulacka.org

          Ano, nárok na kompenzační bonus máte v období, kdy se vás přímo vztahovalo nějaké omezení nebo zákaz. Omezení počtu zákazníků by mělo být dostatečným důvodem pro nárok na kompenzanční bonus

  • Custom avatar Lenka Dubovská

    Dobrý den, máme malé s.r.o. na výrobu a dodávku nábytku a jiného vybavení do interiérů, pracuji jako bytový architekt . Děláme zakázkové interiéry pro obchodníky, kanceláře i soukromé interiéry. Práce se úplně zastavila, restaurace i provozovny nemají na investice a soukromníci se bojí pustit si lidi do bytu, či utratit peníze. Bonus který jsme dostali na jaře byl i tak velice nízký, ale alespon jsme nemuseli odvádět sociální. Ted je situace stejná a ještě by jsme měli odvádět státu. Nemáme nárok alespoń na – • Nárok mají pouze ti OSVČ (nebo dohodáři či společníci sto) pro které byl příjem z podnikání dominantním zdrojem příjmu za poslední 4 měsíce před vyhlášením nouzového stavu ?

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Pro nárok na kompenzační bonus musí být splněna podmínka, že vaše podnikání bylo přímo omezeno/zakázáno nebo pokud jste alespoň 80% služeb dodávali subjektům (OSVČ, firmy) na které se vztahuje nějaké omezení/zákaz podnikatelské činnosti:

      § 6
      Předmět kompenzačního bonusu

      (1) Předmětem kompenzačního bonusu je výkon samostatné výdělečné činnosti nebo výkon činnosti společnosti s ručením omezeným, které je subjekt kompenzačního bonusu společníkem, a to v kalendářním dni, ve kterém byla tato činnost bezprostředně zakázána nebo omezena opatřením podle § 1.

      (2) Předmětem kompenzačního bonusu je také výkon samostatné výdělečné činnosti nebo výkon činnosti společnosti s ručením omezeným, které je subjekt kompenzačního bonusu společníkem, a to v kalendářním dni, ve kterém byla tato činnost alespoň z 80 % vyloučena v důsledku bezprostředního zákazu nebo omezení opatřením podle § 1 vztahujícího se na

      a) odběratele zboží, služeb nebo jiných výstupů subjektu kompenzačního bonusu, nejedná-li se o činnost subjektu kompenzačního bonusu, jejíž výstupy lze bez zásadních obtíží poskytovat jinému odběrateli, nebo

      Samotný pokles poptávky po vašich službách/výrobcích nestačí. Přímo na vás (vaši firmu) nebo na vaše klienty se musí vztahovat nějaký zákaz/omezení činnosti.

      Pro společníky malé s.r.o jsou i další podmínky:
      (4) Subjektem kompenzačního bonusu podle odstavce 1 nemůže být společník společnosti s ručením omezeným,

      a) jejíž obrat podle § 1d odst. 2 zákona o účetnictví za skončené zdaňovací období daně z příjmů právnických osob bezprostředně předcházející bonusovému období nepřekročil částku 180000 Kč, nebo která předpokládá, že její obrat podle § 1d odst. 2 zákona o účetnictví za první dosud neskončené zdaňovací období daně z příjmů právnických osob, po jehož celou délku tato společnost vykonává činnost, nepřekročí částku 120000 Kč,

  • Custom avatar Michaela

    Dobrý den,
    jsem OSVČ a zároveň matka dítěte do 10 let.
    Protože se ke mě informace o kompenzačním bonusu dostala pozdě již jsem si zažádala o ošetřovné na dítě za měsíc říjen, takže o kompenzaci za říjen již žádat nemůžu.
    A co za měsíc listopad?
    Můžu požádat o kompenzační bonus, samozřejmě již nebudu požadovat ošetřovné.
    Děkuji za Vaši odpověď

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Ano můžete. K překryvu ošetřovného a kompenzačního bonusu nesmí dojít v jeden kalendářní den – v jeden den máte „nárok“ jen na jeden typ podpory pro OSVČ. Není ale problém abyste měla například od 1.11.2020 do 15.11.2020 ošetřovné, a následně hned od 16.11.2020 třeba zase kompenzační bonus.

  • Custom avatar Lenka

    Dobrý den,
    prosím o radu pro firmu provozující pohostinství, která splňuje všechny podmínky pro získání bonusu. Má ale čtyři společníky, a to dva manželské páry. Je možné, aby si zažádali jen ti dva, kteří jsou zároveň jednatelé? Děkuji

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Zákon je zde poměrně jednoznačný:

      § 3
      Subjekt kompenzačního bonusu v případě společníka společnosti s ručením omezeným

      (1) Subjektem kompenzačního bonusu je také fyzická osoba, která je společníkem společnosti s ručením omezeným založené za účelem dosažení zisku, která má

      a) nejvýše 2 společníky, kteří jsou fyzickými osobami a jejichž podíl není představován kmenovým listem, nebo

      b) pouze společníky, kteří jsou členy jedné rodiny a jejichž podíl není představován kmenovým listem.

  • Custom avatar Jana

    Dobrý den,
    můj obchod, který leží mimo město jsem musela 22.10. uzavřít, ale i po možnosti znovuotevření je návštěvnost velice malá ( současně může přijít jen 6 lidí podle metrů čtverečních) a denní tržby jsou tak desetina obvyklých částek v prosinci.
    Mám nárok na kompenzační bonu s i za tyto dny? Hodnotí se při tom tržby z minulého roku nebo je
    daná nějaká výše propadu….?
    Děkuji za radu.
    Jana

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Na kompenzační bonus je nárok, pokud se na vás (vaše podnikání) vztahuje nějaké omezení/zákaz. Nárok tedy máte v době, kdy jste musela mít úplně uzavřeno. Nárok máte i v době, kdy již můžete mít otevřeno, ale je omezen počet nakupujících. I to je omezením podnikání.

      Tržby z předchozího roku (ani za jiné období) se neposuzují

  • Custom avatar Andrea

    Dobrý den, vyučuji cizí jazyk ve firmě, kde jsem měla znemožněnou činnost v důsledku zavření škol, klienti museli být doma na ošetřovánku s dětmi a ti, co tam zůstali, tak měli zase práce „za dva“ a od 8.10. doteď jsem do firmy nemohla vstoupit. O zvýšených bezpečnostních opatření nemluvě. Pořádání vzdělávacích akcí bylo pozastaveno – což je pokud se nemýlím jedno z vládních opatření. Mohu tedy za toto období žádat o kompenzační bonus? Děkuji za odp.

    s pozdravem Andrea

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Obecně platí, že pokles poptávky není pro nárok na podzimní kompenzační bonus relevantní. To, že firmy přešly na homeoffice, nebo že lidé byli doma na OČR a neměli tak čas na jazykové kurzy, tedy nezakládá nárok na kompenzační bonus.

      Nárok může být pouze v případě, že se na vaši firmu/vaše podnikání vztahoval nějaký přímý zákaz nebo omezení. Pokud se nepletu, tak pro vzdělávací akce platí omezení na maximálně 10 účastníků, pokud je to v budově. Tj. pokud pořádáte hromadné kurzy, tak se určitě může jednat o omezení, které by zakládalo nárok na kompenazční bonus. Pokud byste ale prováděla individuální výuku, tak ta myslím, po celou dobu, nebyla nijak omezena.

      Nepíšete také, jestli chcete o podporu žádat z pozice OSVČ, společníka firmy nebo pracovníka na DPP či DPČ – podmínky se mohou mírně lišit. Doporučuji se podívat přímo na příslušný zákon 461/2020 viz například zde

      • Custom avatar Andrea

        moc Vám děkuji za odpověď, pracuji jako OSVČ na rodičovské dovolené, a ve firmě pořádám skupinové kurzy o více než jedné osobě (nejedná se tedy o individuální výuku. …. ) propad z 80ti % je taktéž doložitelný

  • Custom avatar Jana

    Dobrý den,
    zahájila jsem podnikání 1.7.2020 – specializovaný maloobchod. Dne 22.10. jsem byla nucena uzavřít provozovnu. Vztahuje se na mě nárok na kompenzační bonus? Nerozumím přesně podmínce 4 měsíců /Nárok mají pouze ti OSVČ (nebo dohodáři či společníci sro) pro které byl příjem z podnikání dominantním zdrojem příjmu za poslední 4 měsíce před vyhlášením nouzového stavu/.
    Velice Vám děkuji za odpověď.
    S pozdravem Jana L.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Viz zákon 461/2020 Sb, paragraf 6:

      (3) Předmětem kompenzačního bonusu v případě subjektu kompenzačního bonusu podle § 2 je výkon činnosti podle odstavce 1 nebo 2 pouze, pokud se jedná o subjekt, u něhož převažující část příjmů v rozhodném období bezprostředně pocházela z jedné nebo více těchto činností; přitom se zohlední pouze příjmy podle § 6, 7 a 9 zákona o daních z příjmů.

      Sledované období je červen 2020 až září 2020. Jde o to, že majoritní (nadpoloviční) část vašeho příjmu v tomto období, musí pocházet z činnosti, která byla během epidemie omezena. Tj. pokud byste například měla zaměstnání na HPP a k tomu podnikala jako OSVČ „bokem“, tj. hlavní část vašeho příjmu by byla ze zaměstnání, nárok mít nebudete.

      Nebo pokud byste jako OSVČ podnikala ve více oborech, a omezen byl jen jeden z nich, pak máte na kompenzační bonus nárok jen v případě, že by tento „omezený“ obor vašeho podnikání byl vaším dominantním zdrojem příjmu.

      • Custom avatar Jana

        Dobrý den,
        děkuji Vám za odpověď, ale jen pro upřesnění mého dotazu. Pokud tomu dobře rozumím, není tedy podmínka pro čerpání bonusu být OSVČ po celou dobu sledovaného období.
        Předem díky za odpověď.

        Přeji pěkný den. J.L.

        • Jana Králová, kalkulacka.org

          Není podmínka, že byste po celou dobu před začátkem musela být aktivním OSVČ viz paragraf 2:

          § 2
          Subjekt kompenzačního bonusu v případě osoby samostatně výdělečně činné

          (1) Subjektem kompenzačního bonusu je osoba samostatně výdělečně činná podle zákona upravujícího důchodové pojištění.
          (2) Subjektem kompenzačního bonusu může být pouze ten, kdo ke dni 5. října 2020 byl
          a) osobou podle odstavce 1, nebo
          b) osobou, jejíž samostatná výdělečná činnost je přerušena ode dne, který nastal po 12. březnu 2020.

          • Custom avatar Jana

            Dobrý den,
            mockrát Vám děkuji za vysvětlení.

            S pozdravem a přáním pěkného dne
            Jana L.

  • Custom avatar Klára

    Zdravím, je již známo od kdy budeme moci žádat jako OSVČ o ošetřovné za listopad?
    Máme skoro půlku prosince a nikdo to neřeší?
    Předem díky za bližší info

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Až do zítra (9.12.2020) je možné podávat ještě žádost o ošetřovné za říjen. Zítra bude příjem žádostí za říjen ukončen, a následně, během 2 – 3 dnů bude zahájen příjem žádostí za listopad 2020

  • Custom avatar Miluše

    Dobrý den prosím poradte mi mohu zažádat o kompenzační bonus pro jednatele s,r.o., když jsem žádala o Antivirus A plus. děkuji

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Zatím ne. V pátek 3.12.2020 senát schválil v rámci novely zákona o spotřebních daních možnost, že by bylo možné kompenzační bonus kombinovat s podporou v programech Antivirus nebo i s ošetřovným pro OSVČ. Příslušný zákon ale musí znovu schválit Parlament. Až (jestli) to bude schváleno, tak by mělo být možné kombinovat kompenzační bonus i s jinými formami podpory

  • Custom avatar Hana

    Dobrý den,
    chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na kompenzační bonus ve výši 500,-kč / 1 den jako OSVČ podnikající v oblasti Cestovní agentura, na hlavní činnost a jako hlavní zdroj příjmu (nabízím zahraniční a tuzemský cestovní ruch)? Pokud ano od kterého data do kterého data mohu žádat? Nevím zda jsem měla mít zavřeno nebo otevřeno dle vládního nařízení.

    Děkuji velmi za odpověď.

    S pozdravem Hana

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Nemám 100% přehled o všech omezeních a jak se postupně měnily. Mám ale za to, že provoz cestovních agentur, možnost podnikat v oblasti cestovního ruchu, nebyla během epidemie přímo omezena nějakým zákazem nebo omezením. Jistě, došlo určitě k celkovému útlumu nebo i zastavení poptávky, nejsem si ale jistá, že by se na tuto oblast vztahoval nějaký přímý zákaz. Pokud tomu tak je (a nebyl přímý zákaz/omezení), pak na kompenzační bonus nárok není.

      Pro oblast cestovního ruchu je zde ale jiný program od Ministerstva pro místní rozvoj, kdy je možné získat dotaci například za zrušený zájezd či lázeňský pobyt – viz zde

  • Custom avatar Karel

    Jsem v úpadku, jako OSVČ mám pronajaté prostory restaurace. Nájemné řádně platím, rovněž energie, stejně tak i ostatní režii, zboží. Mám nárok na kompenzační bonus? Děkuji za odpověď.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Nárok nemáte – viz paragraf 5, zákon 461/2020 Sb. o kompenzačním bonusu:

      (2) Subjektem kompenzačního bonusu nemůže být osoba, která v bonusovém období
      a) byla v úpadku nebo

  • Custom avatar Homza

    Dobrý den, jsem OSVČ a pracuji pro firmu, která dodává především nábytek a vybavení do školských zařízení. Tudíž firemní přijmy jsou na minimu. Poskytuji firmě grafické a fotografické služby (ve školách fotím firemní výrobky). Školy jsou však stále víceméně zavřeny (chvilku ano chvilku ne) tudíž nemohu plnohodnotně poskytovat firmě své služby. Když už od firmy dostanu některé své služby proplaceny, mají platby spoždění i několik týdnů po splatnosti. Mohu si v tomto případě zažádat o bonus?

    Děkuji za informace.
    Honza

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Domnívám se že nárok nemáte. Vám přímo podnikání zakázáno nebylo (ani omezeno).
      Nárok na kompenzační bonus je i v případě kdy subjekt A (na který se nevztahuje omezení) dodává služby subjektu B (na který se vztahuje omezení). U vás to ale je, že vy jste subjekt C (bez omezení) která dodává subjetku A (bez omezení) který dodává subjektu B školy = omezení).
      A navíc i v tomto případě, je nárok jen pokud vám tímto bylo omezeno podnikání alespoň z 80% a pokud jste nemohl svoje služby „bez zásadních“ obtíží dodávat někomu jinému. Což se myslím u fotografických služeb bude dokazovat obtížně (že jste nemohl fotit něco jiného).

  • Custom avatar ROMAN

    Dobrý den, jsem smluvní dopravce pro pivovar jako OSVČ. Při podání žádosti o kompenzační bonus mě bylo telefonicky sděleno z finančního úřadu v Rakovníku, že nemám nárok, jelikož jsem si mohl sehnat jinou práci pro auta. Paní z finančního úřadu nezajímá, že auta ze dne na den stojí na dvoře a oháněla se paragrafy. Mám nějakou možnost nebo šanci na tento bonus, nebo záleží na arogantním jednáním paní z FÚ, kterou nic nezajímá a nehodlá se vyjádřit ani písemně. Děkuji Roman.

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      Zákon o kompenzačním bonusu je napsán opravdu tak, že výkal se dá hodně přizpůsobit … viz paragraf 6, odstavec 2:

      (2) Předmětem kompenzačního bonusu je také výkon samostatné výdělečné činnosti nebo výkon činnosti společnosti s ručením omezeným, které je subjekt kompenzačního bonusu společníkem, a to v kalendářním dni, ve kterém byla tato činnost alespoň z 80 % vyloučena v důsledku bezprostředního zákazu nebo omezení opatřením podle § 1 vztahujícího se na

      a) odběratele zboží, služeb nebo jiných výstupů subjektu kompenzačního bonusu, nejedná-li se o činnost subjektu kompenzačního bonusu, jejíž výstupy lze bez zásadních obtíží poskytovat jinému odběrateli, nebo

      problém je s tím „bez zásadních obtíží“. Dokáži si představit, že pokud byste měl automobil – cisternu na převoz piva, tak snadno doložíte, že jste nemohl svoje služby nabídnout nikomu jinému, protože všechny pivovary byla zavřené, a jiný tekutý náklad se v ní nedá jen tak jednoduše přepravovat. Pokud ale převážíte klasický náklad (nevím – sudy, přepravky s lahvemi), tak už bude jen obtížně dokazovat, že jste nemohl své služby nabídnou jinde.

      Každopádně můžete zkusit začít s Finančním úřadem dále komunikovat. Doporučuji jim napsat žádost o podložení důvodů, proč byl kompenzační bonus zamítnut. To co vám někdo řekl po telefonu, nemá žádnou váhu. Napište jim přes datovou schránku nebo doporučeným dopisem. Až budete mít vyjádření od FÚ „černé na bílém“, tak je následně možné použít standardní opravné prostředky. Podat námitku nebo odvolání.
      Vzhledem k tomu, jak je napsán zákon, to ale nebude jednoduché.

  • Custom avatar Zdeněk

    Dobrý den, jsem po úrazu tělesně postižený (ZTP/P), pobírám příspěvek na péči a zároveň provozuji živnost-autoškolu, u kterých byla vyhlášením nouzového stavu zastavena činnost. Můžu jako OSVČ požádat o kopenzační bonus po dobu státem zastavení činnosti?

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      To, že jste ZTP/P, pobíráte příspěvek na péči by nemělo být v kolizi s nárokem na kompenzační bonus. Podstatné je to, zda splňujete podmínky pro nárok na tuto podporu.

  • Custom avatar Iva

    Dobrý den ,
    jsem OSVČ př invalidním důchodu ,podnikající v ubytovacích službách .Loňské tržby cca 80 000,-
    Letos zatím cca 10 000,-. Od kdy je možné žádat o kompenzační bonus . Děkuji za odpověď.
    S pozdravem
    Iva

    • Jana Králová, kalkulacka.org

      O kompenzační bonus je možné žádat už od konce října. Je otázka, zda na něj máte nárok.To že vám poklesly tržby, není relevantní důvod pro nárok na kompenzační bonus. Nárok máte pouze v případě, že se na vaše podnikání přímo vztahoval nějaký zákaz nebo omezení činnosti (např. nařízení o tom, že váš obchod/jiná provozovna musela být po nějakou dobu uzavřena – pak máte nárok za dny, kdy jste musela provozovnu uzavřít). Nárok je i případně v situaci, kdy vám přímo podnikání zakázáno nebylo, ale 80% svýcch služeb/výrobků dodáváte subjektu, který měl činnost omezenou/zakázanou.

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
  • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
  • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...
  • milka58@seznam.cz: Manžel je odkázán na plnou péči zdravotníků v LDN.Má myotonickou disfunkci sv...
  • Chovanec Stefan: Rychlá půjčka je nyní dostupná Kontaktujte nás Rychlá a spolehlivá finanční...
  • Soňa: Zajímavá diskuse.Můj tatínek zemřel v DD. Po jeho smrti jsme vyklízeli věci, a...