Kalkulačka: Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) u OSVČ 2024
V následující kalkulačce si můžete sami spočítat, jak vysoká by byla peněžitá pomoc v mateřství (PPM), pokud jste OSVČ, a očekáváte narození potomka. Podmínky, pro nárok na „mateřskou“, se u OSVČ poněkud liší od podmínek, jaké platí pro „běžné“ zaměstnance. V tomto článku si povíme, na co si musí dát OSVČ pozor, aby měla nárok na PPM.
Kdy má OSVČ nárok na peněžitou pomoc v mateřství
Tím nejdůležitějším pro OSVČ, aby měla nárok na „mateřskou“ je to, aby si platila nemocenské pojištění. Peněžitá pomoc v mateřství je totiž vyplácena (podobně jako nemocenské dávky v době pracovní neschopnosti), právě z nemocenského pojištění.
Zatímco zálohy na sociální a zdravotní pojištění musí OSVČ platit povinně ze zákona, nemocenské pojištění je dobrovolné. Jeho minimální výše je aktuálně (v roce 2024), 216 Kč měsíčně. Maximální výše nemocenského pojištění, je pak navázána na přehled o příjmech a výdajích za předchozí kalendářní rok – maximální výše se odvíjí od vyměřovacího základu.
Kalkulačka pro výpočet PPM u OSVČ v roce 2024
Mateřská dovolená vs. peněžitá pomoc v mateřství
Mateřská dovolená (MD) a peněžitá pomoc v mateřství (PPM) jsou dva různé pojmy, které se lidem často pletou.
Na mateřskou dovolenou mají nárok pouze zaměstnanci. Těm musí zaměstnavatel v souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě poskytnout dovolenou v délce 28 týdnů (při narození jednoho dítěte) nebo 37 týdnů (při narození 2 a více dětí). Jedná se ale pouze o „dovolenou“ (pracovní volno). Na mateřskou dovolenou může mít nárok jak matka dítěte, tak i případně otec dítěte. Vždy ale v jednu chvíli, jenom jeden z nich. Mateřská dovolená se OSVČ „netýká“. Z toho důvodu, že OSVČ obecně nemá žádnou dovolenou.
Peněžitá pomoc v mateřství je dávka hrazená z nemocenského pojištění. Její vyplácení začíná zpravidla 6 – 8 týdnů před porodem, a trvá také 28 resp. 37 týdnů. Na PPM může mít nárok i OSVČ, při splnění všech zákonných podmínek.
Podmínky nároku na PPM u OSVČ
První podmínkou nároku na PPM u OSVČ, je placení dobrovolného nemocenského pojištění. Aby OSVČ dostávala v době před a po porodu peněžitou pomoc v mateřství, musí si nemocenské pojištění platit nejméně 270 kalendářních dní, v posledních dvou letech. A navíc, z těchto 270 kalendářních dní ,musí být nejméně 180 dní zaplaceno v posledním roce.
Podívejte se na další užitečné informace:
Minimální „mateřská“ u OSVČ
Pokud si OSVČ bude platit jen minimální nemocenské pojištění, pak i výsledná PPM bude jen minimální. Základní výše NP, tj. 216 Kč měsíčně odpovídá vyměřovacímu základu 8000 Kč měsíčně. V takovém případě by pak PPM byla ve výši cca 5 550 Kč měsíčně (za 30 kalendářních dní). Celkem tedy, za 28 týdnů, by tak OSVČ od státu dostala „jenom“ 36 260 Kč. Což není mnoho.
Maximální „mateřská“ u OSVČ
Čím vyšší je měsíční platba nemocenského pojištění, tím vyšší je i výsledná PPM. Pokud by si například OSVČ platila každý měsíc na nemocenském pojištění částku 1000 Kč, pak by její PPM byla 25 590 Kč měsíčně. Celkem tedy za 28 týdnů 167 188 Kč. Placení nemocenského pojištění ve výši 1000 Kč, by ale znamenalo nutnost platit sociální pojištění ve výši cca 11 000 Kč měsíčně.
Úplně nejvyšší možná výše PPM u OSVČ by byla, při placení nemocenského pojištění v maximální možné výši. V takovém případě, by mohl být nárok na mateřskou až 53 910 Kč za měsíc (za 30 dní), tj. za 28 týdnů by to vycházelo na 352 212 Kč.
Pozor ale na to, že OSVČ si nemůže sama určit, kolik bude maximálně platit na nemocenském pojištění. Maximální výše NP je navázána na vypočtený vyměřovací základ za předchozí kalendářní rok. Pokud OSVČ má v přehledu o příjmech a výdajích jen nízké příjmy, nebo vysoké výdaje (třeba díky uplatnění paušálu), pak z toho vyplývá, že i maximální možná výše NP je nízká. A tím je pak nízká i PPM nebo nemocenské dávky v době pracovní neschopnosti.
Diskuse: Kalkulačka: Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) u OSVČ 2024
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.