Kalkulačka mateřská dovolená – peněžitá pomoc v mateřství
Mateřská dovolená, mateřský příspěvek, nebo nejpřesněji peněžitá pomoc v mateřství patří mezi nemocenské dávky vyplácené z nemocenského pojištění. Následující kalkulačka pro výpočet mateřské v aktuální verzi pro rok 2014 vám umožní spočítat, jaká bude vaše mateřská v roce 2014. Dále jsme pro vás připravili podrobný přehled informací o mateřské dovolené v roce 2014, kdo má nárok, jaká je její délka, jak se provádí výpočet mateřského příspěvku, a na co byste si určitě měli dát pozor, aby to pro vás bylo co nejvýhodnější.
Kalkulačka: Kolik je mateřská (PPM) v roce 2024?
Od začátku roku 2024 (od 1. 1. 2024), se zvyšují redukční hranice, pro výpočet všech nemocenských dávek (včetně peněžité pomoci v mateřství). Některým maminkám se tak může zvýšit mateřská i o 1000 Kč měsíčně (nebo i v více).
Maximální mateřská, je v roce 2024 ve výši 53 910 Kč za měsíc (za 30 dní). Takto vysokou PPM, ale mohou mít jen zaměstnanci s velmi nadprůměrnou mzdou.
Viz aktuální kalkulačka: Kalkulačka mateřská dovolená 2024
Mateřská dovolená 2014 – online kalkulačka
Další užitečné kalkulačky nejenom pro maminky
Nárok na mateřskou dovolenou 2014
Podmínky přiznání nároku na mateřskou dovolenou se v roce 2014 nijak zásadně nemění. Od 1. 1. 2014 došlo pouze k úpravě redukčních hranic, které se používají pro výpočet výše mateřského příspěvku. Redukční hranice se od 1. 1. 2014 zvýšily takto:
- 1 redukční hranice se zvýšila o 2 Kč z 863 Kč (v roce 2013) na 865 Kč (v roce 2014)
- 2 redukční hranice se zvýšila o 3 Kč z 1295 Kč (v roce 2013) na 1298 Kč (v roce 2014)
- 3 redukční hranice se zvýšila o 6 Kč z 2589 Kč (v roce 2013) na 2595 Kč (v roce 2014)
Jinak platí stále stejné podmínky:
- Nárok na mateřskou má zaměstnanec, pokud v posledních dvou letech bylo placeno nemocenské pojištění alespoň 270 dní (poslední 2 roky = posledních 24 měsíců před podáním žádosti o peněžitou pomoc v mateřství)
- Nárok na mateřskou má i OSVČ, pokud splní podmínku 270 dní placeného nemocenského pojištění za poslední 2 roky, a současně, pokud v posledním roce bylo nemocenské pojištění placeno nejméně 180 dní (poslední rok = posledních 12 měsíců před podáním žádosti o peněžitou pomoc v mateřství)
Délka mateřské dovolené 2014
Délka mateřská dovolené – resp. doba, po kterou je poskytována peněžitá pomoc v mateřství, je tato:
- Maximální délka mateřské dovolené při narození jednoho dítěte = 196 dní
- Maximální dílka mateřské dovolené při narození 2 a více dětí = 259 dní
Mateřská dovolená zpravidla začíná v období 6 – 8 týdne před očekávaným porodem. V případě rizikového těhotenství může vlastní mateřské dovolené ještě předcházet pracovní neschopnost (nemocenská). Délka mateřské je 28 týdnů (při narození jednoho dítěte) nebo 31 týdnů, při narození 2 a více dětí. Platí pak ještě toto omezení:
- Peněžitou pomoc v mateřství je možné pobírat maximálně do 1 roku dítěte
- Výjimkou je stav kdy se nejedná o porod ale převzetí dítěte do péče, pak je možné mateřskou čerpat až do věku 7 roků
Uvedené maximální doby ale nijak neprodlužují celkovou délkou. Stále je nárok jen na 196 resp. 259 dní. Maximální doba, do kdy je možné PPM čerpa,t pouze určuje období, během kterého musí být vybrána
Podívejte se na další užitečné informace:
Výpočet mateřské 2014
Výpočet PPM (Peněžitá Pomoc v Mateřství) se provádí podobně, jako výpočet dalších nemocenských dávek – ošetřovné nebo nemocenská. I pro mateřskou je rozhodující denní vyměřovací základ. Ten je stanovený z hrubé mzdy – počítá se průměr za posledních 12 měsíců.
Vyměřovací základ se pro výpočet dále redukuje – jsou stanoveny 3 redukční hranice. Na rozdíl od jiných nemocenských dávek, u mateřské se v první redukční hranici započítává 100% (pro nemocenskou nebo ošetřovné se do 1 redukční hranice zahrnuje pouze 90% DVZ).
Mateřská je pak také vyplácena jako 70% z redukovaného vyměřovacího základu (nemocenská nebo ošetřovné se platí jen jako 60% z vyměřovacího základu). Konkrétní výpočet si můžete sami provést v kalkulačce pro výpočet.
Příklad výpočtu: peněžitá pomoc v mateřství 2014
Paní Svobodová očekává narození jednoho dítěte. Až do nástupu na mateřskou (déle, než dva roky) pracovala jako prodavačka s hrubou měsíční mzdou 25 500 Kč. Na konci minulého roku dostala prémie ve výši jedné měsíční čisté mzdy (20 000 Kč).
Peněžitá pomoc v mateřství pro paní Svobodovou by se tedy vypočítala takto:
Denní vyměřovací základ = ((12 * 25 500) + 20 000)/365 = 893,15 Kč (tj. celkové příjmy za poslední 12 měsíců děleno počtem kalendářních dní, protože mateřská se vyplácí za kalendářní dny)
Redukce vyměřovacího základu:
- Do první redukční hranice se započítá 100% = tj. do 865 Kč
- Ze zbytku (893,15 – 865) se započítá 60% = tj. 16,89 Kč
- Redukovaný vyměřovací základ = 882 Kč
Pozn.: výpočet by pokračoval dál, pokud by byl denní vyměřovací základ vyšší, do 1295 Kč se započítává 60%, do 2595 Kč se započítává 30%. Jednotlivé mezi výpočty se zaokrouhlují na 2 desetinná místa. Výsledný součet se pak zaokrouhlí na celé koruny
Mateřská = 70% z redukovaného vyměřovacího základu = 882 Kč/den
Celková mateřská = 196 * 882 = 121 128 Kč (při jednom dítěti je délka PPM max. 196 kalendářních dní, měsíčně by to vycházelo na cca 26 460 Kč/měsíc (měsíc o délce 30 kalendářních dní)).
Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství
Mateřský příspěvek (peněžitá pomoc v mateřství není jediná dávka, na kterou může být v těhotenství a po narození dítěte nárok). Pokud je žena z důvodu těhotenství, nebo po porodu, v zaměstnání převedena na jinou pracovní pozici (třeba z důvodu, že nemůže manipulovat s těžkými břemeny) a pokud jí tímto klesne její mzda, může mít nárok na vyrovnávací příspěvek. Ten slouží, jako kompenzace v případech, kdy z důvodu mateřství nebo těhotenství, došlo ke snížení příjmů.
Vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství se vyplácí za každý kalendářní den, kdy byla žena převedena na jinou práci. Výše této dávky se stanoví jako rozdíl mezi příjmem před a po převedení na novou práci. Vyrovnávací příspěvek se vyplácí pouze do doby, než vznikne nárok na klasickou mateřskou.
Maximální mateřská
V aktuálním roce – 2014 – je maximální možná dosažitelná mateřská ve výši 1060 Kč / den, což odpovídá přibližně 31 794 Kč měsíčně, tj.:
- Maximálně 207 760 Kč při narození jednoho dítěte
- Maximálně 274 540 Kč při narození dvou a více dětí
Abyste dostali tuto maximální mateřskou, musel by být výš průměrný hrubý měsíční příjem za posledních 12 měsíců ve výši cca 78 900 Kč/měsíčně.
Máte nějaký dotaz ohledně toho, jak se počítá mateřská, kdo na ni má nárok a kdo ne? Jaké musíte splnit podmínky a na co si dát pozor? Zeptejte se v diskuzi pod tímto článkem.
Dobrý den,
V roce 2011 jsem si pozastavila činnost jako podnikatel a nahlásila se na ÚP, jelikož jsem byla na rizikovém těhotenství. Nárok na PPM mi nevznikl. Teď budu v září rodit druhé dítě. V srpnu mi skončí mateřská dovolená.
Měla bych nárok na PPM přes manžela jako zaměstnance? Vím, že od 7-ho týdne věku dítěte, může na PPM jít manžel. Musí být s miminkem reálně doma nebo to jde jak u RM, jenom ji zajistí?
Děkuji za odpověď.
Dobry den.Chtel bych se zeptat jestli muze na materskou a rodicouskou tatinek.A bude li mnit narok na materskou matka ktera ne pracue a plati pojisteni dobrovolne( a kolik by dostavala pokud treba plati 12000Kc rocne).
Dobrý den, v podstatě mám stejný dotaz jako je předešlý, jen s upřesněním dat. Tedy jestli budu mít nárok na mateřskou dovolenou, popř. jak se bude její výše vypočítávat, když jsem byla do 30. dubna 2014 zaměstnána (4 roky), poté z důvodu stěhování jsem byla od 12. května 2014 do 31. srpna 2014 na ÚP a nyní od 1. září jsem OSVČ. Porod by měl být koncem ledna. Podle toho co jsem se zde dočetla splňuji požadavek, že jsem byla za posledních 24 měsíců alespoň 270 dní pojištěna. Z jakých částek by se tedy výše příspěvku počítala? Mnohokrát děkuji za odpověď.
Dobrý den,
mám na Vás několik dotazů:
Aktuálně jsem na ÚP a dostala jsem nabídku zaměstnání. Zároveň ale také plánujeme miminko. Když práci přijmu a podaří se mi např. během pár měsíců otěhotnět, budu mít nárok na PPM i když nebudu mít odpracováno 270 dní?
Ještě je tu možnost, že si otec dítěte platí nemocenské pojištění jako OSVČ. Má nárok na PPM a já bych si poté mohla zvolit délku RD i výši dávek?
Může otec během pobírání PPM pracovat nebo musí pozastavit ŽL? V případě, že by musel pozastavit ŽL, mohu v té době pracovat jako OSVČ místo něj a po skončení MD (na které bude otec dítěte) jít na RD?
Mohu jako žena na RD mít aktivní ŽL a podnikat, abych si zvýšila příjem? Budu v této době platit sociální a zdravotní pojištění? Případě je to nějak omezeno výší příjmu?
Předem děkuji za odpovědi
Lucie
Dobry den chtela bych se zeptat cekam dvojcatka a zajmalo by me jaky narok mam na materskou kdyz jsem pracovala dva mesice a ted jsem na nemocenske dekuji
Dobrý den, ráda bych se zeptala, pokud bych v těhotenství a po porodu nepřerušila podnikání a zůstala OSVČ, mohl by si o PPM a rodičovský příspěvek zažádat manžel? A co by to pro něho znamenalo v praxi? Musel by přerušit zaměstnání? Moc děkuji za odpověď.
Chěla jsem se zeptat mam narok na materskou i pri druhem diteti?
Dobrý den,
jsem 4. rok na mateřské (prodloužila jsem si o 1 rok, s tím, že nepobírám žádné peníze do 14. 1. 2015). Momentálně jsem v 1. měsíci těhotenství a chtěla bych se zeptat, zda mohu pobírat alespoň nemocenskou (v případě rizikového těhotenství). Musím ukončit pracovní poměr u svého zaměstnavatele, abych mohla pobírat nemocenskou ? A v jaké výši bych dostala nemocenskou, popř. mateřskou pokud bych ukončila teď 1. mateřskou, zda toto řešení má nějaké výhody. Prosím o doporučení. Zaměstnavatel mě již neměl v plánu dále zaměstnat, jelikož zrušil mé oddělení.
Děkuji, L.
Dobrý den, chci se Vás prosím paní Králová zeptat – do důchodového pojištění se započítá údajně i péče o dítě v plném rozsahu 4 let, je to tak? A v případě druhého dítěte se také započítává do důchodového pojištění péče o dítě v plném rozsahu 4 let? Resp.: případě, že půjdu na RD u prvního dítěte na dva roky a u druhého na čtyři roky, všech šest let se mi započítává do důchodového pojištění?
V případě, že bych měla 4 děti a u všch čtyř dětí bych šla na RD v plné výši, tedy na 16 let – celých šestnáct let by se mi započítavalo do důchového pojištění – důchodu? Nebo je toto započítávání nějak limitováno?
Předem moc děkuji za informaci, hezký den, Natálie Marková
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat na jednu věc. Mám poměrně vysoký příjem a náročnou práci, do které denně dojíždím spoustu km. Myslím si proto, že když jsem zjistila, že jsem těhotná, mě můj doktor nechá na nemocenské. Pokud budu na nemocenské skoro celé těhotenství, z čeho se mi potom vypočítá mateřská? Příjmy mi v případě nemocenské tptiž rapidně klesnou.
Moc děkuju za odpověd.
Monika
Dobrý den, 4.9. mi končí mateřská dovolená, chtěla jsem se zeptat,zda mi ještě tento měsíc přijde mateřská? Děkuji
Dobrý den,
den porodu mám dany na 1.112014
pracovala jsem od roku 24.11.2010 do 28.02.2013 v jedné firmě
pak od 1.3.2013 do 28.02.2014 jsem byla vedena na UP.
a od 1.3.2014 pracuji v další firmě do dneška .
mám tedy nárok
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jestli je možné žádat o mateřskou v mém případě. V roce 2013 jsem úspěšně ukončila magisterské studium a hned vycestovala do zahraničí s pracovními vízy. Před dvěma měsíci jsem otěhotněla. V současné době jsem stále v zahraniční než pro mě bude bezpečné letět zpět do české republiky. Po dobu studia jsem pracovala ale nevím, jestli to v mém případě hraje nějakou roli. (Rok a 3 měsíce za mě tedy sociální pojištění nikdo neplatí).
Pokud by se mi nějakým způsobem podařilo po příjezdu získat práci a pracovala bych do porodu, mohla bych o mateřskou žádat?
Zaměstnání u zahraničního zaměstnavatele mi nejspíše pro splnění podmínky 180 nepomůže?
Moc děkuji za případnou radu
Dobrý den,
mám dotaz, jak se vypočítává mateřská dovolená v případě rizikového těhotenství. Pracovala jsem jako zdravotní sestra na rizikovém pracovišti a tudíž jsem od počátku těhotenství v pracovní neschopnosti. Dále by mne zajímalo, zda-li si mohu volit výši rodičovského příspěvku. V době pracovní činnosti byl můj plat dostačující, ale nyní budu téměř devět měsíců se zcela jiným příjmem.
Děkuji
jdu si k Vám zkušenejším pro radu. Od 4.3.2014 jsem na nemocenské (Rizikové těhotenství) a 31.3.2014 mi skončila smlouva na dobu určitou. Pracovala jsem asi 2 a půl roku v kuse. Stoho 2 roky v jednom zaměstnání,poté měsíc na dohodu a dalších 5 měsícu na hlavní pracovní poměr. Chtěla bych se zeptat jestli budu mít nárok na mateřskou?Vím,že by mi ted měla běžet ochranná lhůta ale nevím zda jen těch 5 měsíců co byl HPP nebo se počítá i ta dohoda? (Dohoda to byla ta vyšší,kdy jsem měla přes 10 000 msíčně a odváděli za mě pojištění). Předem děkuji za odpověď. Lucie
Dobrý den, od 16.9.2014 bych měla nastoupit na mateřskou dovolenou. V současné době jsem v PN a to již od února 20014. Zaměstnána jsem více jak 10 let, od srpna 2014 jsem však zaměstnavatele změnila /plynulý přechod/. Zajímá mě, když se průměr na mateřskou bere za posledních 12 měs, zda se bude počítat jen za období od září 2013 – do září 2014 přičemž jsem v tomto období pracovala jen září 2013- leden 20014 a od únor 2014 do 15.9.14 v PN. Děkuji za Vaši odpověď. Eva
Dobrý den
30. 6. 2014 jsem skončila v zaměstnání. Od 1. 7. jsem vedená na ÚP. Nyní jsem těhotná. Termín porodu mám začátkem května 2015. Budu mít nárok na PPM? Případně z čeho by se počítal? Bude rozdíl ve výpočtu, když půjdu na PN? Jako gravidní nemám šanci sehnat místo v oboru.
Velmi děkuji!
Dobrý den,mám dotaz týkající se přepsání mateřské dovolené na svojí maminku,jsem krátce na mateřské dovolené od července 2014 a strašně ráda bych se vrátila do práce a tak se tedy ptám,jestli jde přepsat mateřká dovolená na maminku,aniž bych přišla o opatrovnictví??Děkuji za odpověd
Dobrý den. Chtěla bych se zeptat když budu pracovat v zahraničí (Rakousko) jak je to potom v Čr s PPM ? Pracuji tam však vždy jen od Prosince do Dubna. Potom jsem bud na ÚP JIŽ V ČR nebo pracuji zase do té doby než jdu do Rakouska. Jinak mám přítele se kterým žiji ,jestli by se teda PPM mohla počítat z jeho platu. Děkuji za radu
Dobry den, jsem ve slozite situaci. Od sukonceni studia pracuji neprerusovane, coz jsou cca 4 roky. Tudiz splnuji podminku 270dni pojisteni, ale v poslednim zamestnani jsem pracovala pres agenturu, u ktere jsem mela smlouvu vice nez rok. Po te dobe se firma rozhodla, ze me zamestna ,,pod kmenem,, a dostala jsem novou smlouvu se zkusebni dobou. Jenze jsem zjistila, ze jsem tehotna a jelikoz jsem mela fyzicky hodne narocnou praci, na smeny s prescasema, musela jsem v praci oznamit moje tehotenstvi. Okamzite me preradili na jinou praci, vhodnou pro tehotne. Ale pred zkoncenim zkusebni doby mi dali podepsat papir, ze pracovni pomer konci uplynutim zkus.doby. Nastoupila jsem tedy na nemocenskou. Nekde jsem se docetla ze podminky pro narok na ppm nejsou jen 270dni pojisteni, ale druha podminka je, ze posledni zamestnani pokud trvalo kratsi dobu nez 180dni, tak ochranna lhuta trva pouze po dobu trvani posledniho zamestani. Coz u me bylo 90dni. Tudiz pokud do 90 dni nenastoupim na ppm, tak mi na ni narok zanikne. A samozdrejme na ni nastoupit nestihnu. Jedina moznost pry je, zjistit od lekare jestli jsem byla tehotna uz v dobe kdy jsem byla zamestnana u agentury. Ato opravdu nevim, zda mi to vyjde, protoze mi tam hrajou roli asi 4 dny. Je toto mozne? Aby pracujici clovek, ktery celou dobu poctive pracuje nemel narok na ppm, jen kvuli toho, ze stat dovoli, aby agentury zamestnavaly lidi, obirali je o penize, ktere jim zamestnavatel plati a jeste ve finale na to dojedou!!!!??!!
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.