Kalkulačka dovolená – výpočet poměrné části dovolené (nárok, podmínky)

<span>Všichni zaměstnanci mají nárok na dovolenou v celkové délce nejméně 4 týdny. Některé skupiny zaměstnanců pak mají nárok i na delší dobu (5 nebo 8 týdnů). </span> Všichni zaměstnanci mají nárok na dovolenou v celkové délce nejméně 4 týdny. Některé skupiny zaměstnanců pak mají nárok i na delší dobu (5 nebo 8 týdnů).

Tato kalkulačka dovolená 2014 vám umožní spočítat, na kolik dní dovolené máte nárok nebo kolik dní dovolené vám ještě zbývá k čerpání. V doprovodném textu také najdete popsáno, jak je to s nárokem a čerpáním dovolené u zaměstnanců, kdy je možné čerpat dovolenou a jak se provádí výpočet poměrné části dovolené.

Nové podmínky pro výpočet dovolené v roce 2024

Od začátku roku 2021, platí novela zákoníku práce, která poměrně zásadně změnila podmínky, pro výpočet dovolené v zaměstnání. Nově se nárok na dovolenou, vypočítává v hodinách. Stejně tak je i čerpání dovolené v hodinách (dříve to byly dny).

Pro nárok na dovolenu, musí být odpracovány alespoň 4 týdny (4 násobky týdenní pracovní doby). Za každý odpracovaný týden, pak vzniká nárok na 1/52 z celkové roční dovolen. Změnily se i podmínky, jak se započítává zameškaná doba – nemocenská, ošetřovné, rodičovská, apod.

Viz aktuální kalkulačka: Výpočet dovolené v zaměstnání v roce 2024

Od 1. ledna 2024, mají nárok na dovolenou i zaměstnanci, kteří pracují na dohodu o provedení práce (DPP) nebo na dohodu o pracovní činnosti. Nárok na dovolenou, vzniká už po 80 odpracovaných hodinách.

Viz. Kalkulačka: Výpočet dovolené u dohody DPP a DPČ od roku 2024

Výpočet poměrné části dovolené

Kalkulačka dovolená
Základní roční dovolená
Dovolená navíc
Dovolenou "navíc" zadávejte, pokud máte nějakou nevyčerpanou dovolenou z předchozího kalendářního roku.
Počet odpracovaných měsíců
Výpočet

Základní informace o dovolené u zaměstnanců

Všichni zaměstnanci mají nárok na dovolenou v celkové délce nejméně 4 týdny. Některé skupiny zaměstnanců pak mají nárok i na delší dobu (5 nebo 8 týdnů). To určuje přímo zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.), konkrétně pak paragraf § 213:

(1) Výměra dovolené činí nejméně 4 týdny v kalendářním roce.

(2) Dovolená zaměstnanců zaměstnavatelů uvedených v § 109 odst. 3 činí 5 týdnů v kalendářním roce.

(3) Dovolená pedagogických pracovníků a akademických pracovníků vysokých škol činí 8 týdnů v kalendářním roce.

(4) Čerpá-li dovolenou zaměstnanec s pracovní dobou nerovnoměrně rozvrženou na jednotlivé týdny nebo na období celého kalendářního roku, přísluší mu tolik pracovních dnů dovolené, kolik jich podle rozvržení pracovní doby na dobu jeho dovolené připadá v celoročním průměru.

(5) Dochází-li u zaměstnance v průběhu kalendářního roku ke změně rozvržení pracovní doby, přísluší mu za tento rok dovolená v poměru, který odpovídá délce příslušného rozvržení pracovní doby.

(6) Vláda může nařízením stanovit pro zaměstnance v drážní dopravě s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou podle § 100 odst. 1 písm. c) podmínky, za kterých může být poskytována dovolená v kalendářních dnech.

Kromě této základní dovolené, která je stanovena přímo zákonem může mít zaměstnanec nárok i na další dovolenou. V některých případech poskytuje zaměstnavatel dovolenou navíc (může být sjednáno například jako součást kolektivní smlouvy). Zpravidla takto mají zaměstnanci od zaměstnavatele jeden týden dovolené navíc (někdy to jsou ale dokonce i dva týdny dovolené).

Poměrná část dovolené a její stanovení

Platí, že pokud zaměstnanec pro svého zaměstnavatele odpracoval alespoň 60 dní v průběhu jednoho kalendářního roku, a pracovní poměr trval nepřetržitou dobu, pak má nárok na dovolenou za kalendářní rok nebo její poměrnou část.

Pokud ale zaměstnanec nedopracoval alespoň 60 dní (resp., 60 směn), pak může mít nárok pouze na dovolenou za odpracované dny, přičemž za každých 21 odpracovaných dní má zaměstnanec nárok na  1/12 roční dovolené. Takto tedy může vzniknout nárok nejvýše na 2/12.

Nárok na dovolenou při změně zaměstnání

Pokud končíte u současného zaměstnavatele a nemáte vyčerpanou dovolenou, může vám být proplacena. Změna, resp. ukončení pracovního poměru patří mezi jeden z případů kdy je podle zákona možné zaměstnanci dovolenou proplatit.

Druhou možností je pak převedení dovolené do nového zaměstnání.  Pro převedení dovolené k novému zaměstnavateli ale musí být splněny tyto dvě podmínky:

 • Zaměstnanec musí o toto převedení dovolené požádat nejpozději před skončením pracovního poměru u dosavadního zaměstnance (převedení se tedy děje pouze na přímou žádost zaměstnance)
 • Oba zaměstnavatelé (jak ten současný tak nový) se musí vzájemně dohodnout na výši úhrady mzdy nebo platu za dovolenou (její část), na niž zaměstnanci u zaměstnavatele poskytujícího dovolenou (její část) právo nevzniklo.

Je ale jasné, že toto převedení může být v praxi poměrně složité (dohoda více zúčastněných subjektů). Také platí, že u nového zaměstnavatele se čerpání dovolené řídí podmínkami nového zaměstnavatele. Je tedy dobré toto dohodnou celé předem.

Finanční tip: Máte momentálně hluboko do kapsy a chcete si půjčit peníze? Mohla by se vám hodit tato Rychlá SMS půjčka Kredia. Nebo se můžete podívat co vám nabízí tato výhodná finanční nabídka: Půjčka na auto, peníze ihned. Uvidíte, že nebudete zklamáni.

Diskuse: Kalkulačka dovolená – výpočet poměrné části dovolené (nárok, podmínky)

Diskuse: 8
 • Terezie

  Dobrý den, od 6.1.2014 jsem nmastoupila do pracovního poměru na dobu 1roku jako pedagogický pracovník. Chtěla jsem se zeptát, na kolik dnů dovolené mám v tomto případě nárok.

 • Custom avatar Martina

  Jaký počet dnů dovolené má zaměstnanec,který pracuje :pondělí,středa,pátek se zkráceným pracovním úvazkem …tedy 16 hodin za týden.

 • Custom avatar Tamara

  Dobrý den,
  prosím, jak je to když u nynějšího zaměstnavatele vyčerpám celou dovolenou za tento rok (20 dní) a k 1.10 odejdu jinam? Děkuji.

 • Custom avatar mila

  Dobrý den pracuji u zaměstnavatele už 5 měsícu , stoho jsem měla dva dny dovolené a dnes mi vedoucí řekla že na ní nemam narok podle mě mám ješte 8,5 dne dovolené , nevím jak mám tedy postupovat

 • Custom avatar Týna

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, pokud mám 7 dní staré dovolené a ráda bych ukončila pracovní poměr dohodou k 28.2.2015 ( pokud to půjde ze strany mého zaměstnavatele) a nevybrala bych si tyto dny, kde a jak mám žádat o proplacení, prosím? Vím, že můj zaměstnavatel mi to sám od sebe samozřejmě neřekne, proto se obracím na Vás… předem moc děkuji.

  Týna

 • Custom avatar Katka

  Dobrý den,
  1.11.2014 jsem nastoupila do práce, teď k 31.1.2014 budu ve zkušební době končit, budu mít tedy odpracované celé 3 měsíce. Na kolik dní dovolené mám nárok? Ve smlouvě mám 4 týdny, žádnou navíc. Zaměstnavatel tvrdí, že v prvních dvou měsících nevzniká na dovolenou nárok, tudíž mám odpracovaný jen jeden měsíc, takže dovolená 1,5 dne. Vím, že v prvních 60 dnech si dovolenou vzít nemohu, ale do odpracované doby se určitě započítává,ne? Takže mám odpracované tři měsíce a tudíž 5 dnů dovolené?

  Předem děkuji za informaci.

 • Custom avatar Renata

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat na případ. Jsem zaměstnanec od 1.1.2016 v platném pracovním poměru , jsem těhotná a 1.8.2016 jsem odešla na nemocenskou. Termín porodu mám 20.1.2017. Kolik dní mám nárok na dovolenou? na PPM půjdu asi 20.11.2016 a do práce už asi se nevrátím.U zaměstnavatele mám nárok na 20 dnů za rok.

  Děkuji za brzkou odpověď

 • Custom avatar Pavlína

  Dobrý den,

  prosím o radu při výpočtu nároku na dovolenou. Zaměstnankyně pracovala od1.1.2023do13.4.23,
  od 14.4.23 do 30.7.23 nemoc a od 31.7.23 do 11.2.24 nástup na MD. Jaký bude nárok na dovolenou v roce 2023 a v roce 2024. Pracovní úvazek je 40 h/týdně a nárok na dovolenou 4 týdny za rok.
  Nějak jsem se do toho zamotala a potřebovala bych radu. Děkuji za ochotu Pavlína

Zapojte se do diskuse:

Jsme velmi rádi, že jste se rozhodli zapojit do naší diskuse. Mějte prosím na paměti, že všechny komentáře v diskusi podléhají kontrole a schválení administrátorem. Váš komentář se tedy zobrazí až s menším zpožděním. O zveřejnění nebo zamítnutí, a o reakcích na váš komentář Vás budeme informovat na zadanou emailovou adresu. Všechny komentáře, které nejsou v souladu se zákony ČR a obecně s dobrými mravy budou zamítnuty. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.

Zvolte si svůj obrázek:

Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar

Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.

Poradna a diskuze
 • Simona: Dobrý den, k 31.12.2023 jsem byla z organizačních důvodů odejita z firmy, Pros...
 • martina.nohelova@seznam.cz: Může mě někdo vysvětlit, proč nemá chudý člověk právo na soukromí?? Copak...
 • Jana: Dobrý den, zaměstnanec pracoval od 1.1. - 2.5. 2023, od 3.5.- 6.10.2023 byl na DPN...
 • Emma: Dobrý den, do výpočtu odstupného se počítají odmeny a bonusy, nicméně bych...
 • Silva: Pokud mám na dluh a penále u ZP jen výkaz nedoplatků, nemělo by se na mě vztaho...