Všichni zaměstnanci mají nárok na dovolenou v celkové délce nejméně 4 týdny. Některé skupiny zaměstnanců pak mají nárok i na delší dobu (5 nebo 8 týdnů).
Tato kalkulačka dovolená 2014 vám umožní spočítat, na kolik dní dovolené máte nárok nebo kolik dní dovolené vám ještě zbývá k čerpání. V doprovodném textu také najdete popsáno, jak je to s nárokem a čerpáním dovolené u zaměstnanců, kdy je možné čerpat dovolenou a jak se provádí výpočet poměrné části dovolené.
Od začátku roku 2021, platí novela zákoníku práce, která poměrně zásadně změnila podmínky, pro výpočet dovolené v zaměstnání. Nově se nárok na dovolenou, vypočítává v hodinách. Stejně tak je i čerpání dovolené v hodinách (dříve to byly dny).
Pro nárok na dovolenu, musí být odpracovány alespoň 4 týdny (4 násobky týdenní pracovní doby). Za každý odpracovaný týden, pak vzniká nárok na 1/52 z celkové roční dovolen. Změnily se i podmínky, jak se započítává zameškaná doba – nemocenská, ošetřovné, rodičovská, apod.
Viz aktuální kalkulačka: Výpočet dovolené v zaměstnání v roce 2024
Od 1. ledna 2024, mají nárok na dovolenou i zaměstnanci, kteří pracují na dohodu o provedení práce (DPP) nebo na dohodu o pracovní činnosti. Nárok na dovolenou, vzniká už po 80 odpracovaných hodinách.
Viz. Kalkulačka: Výpočet dovolené u dohody DPP a DPČ od roku 2024
Všichni zaměstnanci mají nárok na dovolenou v celkové délce nejméně 4 týdny. Některé skupiny zaměstnanců pak mají nárok i na delší dobu (5 nebo 8 týdnů). To určuje přímo zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.), konkrétně pak paragraf § 213:
(1) Výměra dovolené činí nejméně 4 týdny v kalendářním roce.
(2) Dovolená zaměstnanců zaměstnavatelů uvedených v § 109 odst. 3 činí 5 týdnů v kalendářním roce.
(3) Dovolená pedagogických pracovníků a akademických pracovníků vysokých škol činí 8 týdnů v kalendářním roce.
(4) Čerpá-li dovolenou zaměstnanec s pracovní dobou nerovnoměrně rozvrženou na jednotlivé týdny nebo na období celého kalendářního roku, přísluší mu tolik pracovních dnů dovolené, kolik jich podle rozvržení pracovní doby na dobu jeho dovolené připadá v celoročním průměru.
(5) Dochází-li u zaměstnance v průběhu kalendářního roku ke změně rozvržení pracovní doby, přísluší mu za tento rok dovolená v poměru, který odpovídá délce příslušného rozvržení pracovní doby.
(6) Vláda může nařízením stanovit pro zaměstnance v drážní dopravě s nerovnoměrně rozvrženou pracovní dobou podle § 100 odst. 1 písm. c) podmínky, za kterých může být poskytována dovolená v kalendářních dnech.
Kromě této základní dovolené, která je stanovena přímo zákonem může mít zaměstnanec nárok i na další dovolenou. V některých případech poskytuje zaměstnavatel dovolenou navíc (může být sjednáno například jako součást kolektivní smlouvy). Zpravidla takto mají zaměstnanci od zaměstnavatele jeden týden dovolené navíc (někdy to jsou ale dokonce i dva týdny dovolené).
Platí, že pokud zaměstnanec pro svého zaměstnavatele odpracoval alespoň 60 dní v průběhu jednoho kalendářního roku, a pracovní poměr trval nepřetržitou dobu, pak má nárok na dovolenou za kalendářní rok nebo její poměrnou část.
Pokud ale zaměstnanec nedopracoval alespoň 60 dní (resp., 60 směn), pak může mít nárok pouze na dovolenou za odpracované dny, přičemž za každých 21 odpracovaných dní má zaměstnanec nárok na 1/12 roční dovolené. Takto tedy může vzniknout nárok nejvýše na 2/12.
Pokud končíte u současného zaměstnavatele a nemáte vyčerpanou dovolenou, může vám být proplacena. Změna, resp. ukončení pracovního poměru patří mezi jeden z případů kdy je podle zákona možné zaměstnanci dovolenou proplatit.
Druhou možností je pak převedení dovolené do nového zaměstnání. Pro převedení dovolené k novému zaměstnavateli ale musí být splněny tyto dvě podmínky:
Je ale jasné, že toto převedení může být v praxi poměrně složité (dohoda více zúčastněných subjektů). Také platí, že u nového zaměstnavatele se čerpání dovolené řídí podmínkami nového zaměstnavatele. Je tedy dobré toto dohodnou celé předem.
Pokud máte nějaký dotaz nebo potřebujete poradit - přepněte se do klasické verze webu. Na mobilní verzi se diskuse nezobrazuje.
Návštěvník tohoto webu bere na vědomí skutečnost, že všechny informace v článcích, i reakce v diskusích jsou vyjádřením osobního subjektivního názoru. Uvedené informace nejsou vyjádřením právního názoru. Provozovatel tohoto webu neodpovídá za jejich věcnou správnost.